PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : SOS ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ

Lacrymosa
25-08-2012, 18:57
Πριν λιγο ενω ημουν μεσα ξαφνικα μου βγαζει ενημερωση το avira οτι εντοπιστηκε ενα worm. δεν προλαβα να δω πως λεγοταν ο ιος γιατι πατησα κατευθειαν remove. αντι να κανει τη συνηθη διαδικασια τερματιστηκε ο υπολογιστης κ μετα ανοιξε παλι μονος του. εχω vista κ εχω αντιγραφα ασφαλειας των windows. ο σκληρος μ ειναι σχεδον γεματος λογω των αντιγραφων.
γιατι εγινε αυτο??????????????????????????????? δεν μ το χει ξανακανει......
παιδια τι να κανω?????????????????????????

Lacrymosa
25-08-2012, 19:21
Ρε παιδια κανεις?? ΚΕΝΟ?? Κηπ??

nflu
25-08-2012, 19:33
Λεω εγω τωρα η ασχετη......μηπως χρειαζοταν επανεκκινηση για να λυσει το προβλημα...
αλλα μη με περνεις και σοβαρα...λιγα ξερω.... :(

Lacrymosa
25-08-2012, 19:36
ρε συ μολις πατησα remove εκλεισε !!! κ ξανανοιξε μονο του!! εγω τι να τσεκαρω τωρα? πως θα καταλαβω αμα δημιουργησε προβλημα κ που? εγινε remove το worm? .................

nflu
25-08-2012, 19:41
ξανακανε σαρωση μαλλον.....
δεν σου χει απαντησει κανενας αλλος που να ξερει πιο πολλα?

YannisCrete
25-08-2012, 19:44
Πήγαινε κάνε επαναφορά συστήματος σε προηγούμενο χρονικό σημείο

Lacrymosa
25-08-2012, 19:56
Γιαννη αυτο ρε συ! Αμα εχει γινει κατι θα το δω! Thanks!! :)

YannisCrete
25-08-2012, 20:11
Τιποτα ρε συ και μην ανησυχείς. Μετα την επαναφορά κανε ενα σκαναρισμα ολοκληρου του συστήματος με το αντιβαιρους να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Πάντως το καλύτερο εργαλείο για καθαρισμό του συστήματος είναι το Ccleaner αλλα πρέπει να ψιλομάθεις να το χρησιμοποιείς σωστά (δεν είναι δύσκολο).
Και εαν το αντιγραφο των windows που εχεις ειναι γνήσιο (και οχι κοπια) μπορεις να βάλεις το ΔΩΡΕΑΝ αντιβάιρους της microsoft που είναι πιο ελαφρύ απο τα υπόλοιπα (microsoft security essentials).

mnimonio
25-08-2012, 20:30
Γιαννη αν θα μπορουσες να δωσεις λιγες πληροφοριες για το cc cleaner ειδικα στο κομματι που λεει για καθαρισμο του δισκου σε κομματια,σαν φορματ δλδ κανει?Σορρυ για την παρεμβαση..

YannisCrete
25-08-2012, 20:43
Γιαννη αν θα μπορουσες να δωσεις λιγες πληροφοριες για το cc cleaner ειδικα στο κομματι που λεει για καθαρισμο του δισκου σε κομματια,σαν φορματ δλδ κανει?Σορρυ για την παρεμβαση..
Καμία σχέση ο καθαρισμός που κάνει το ccleaner (κατι ανάλογο με την "εκκαθάριση δίσκων" που έχουν τα windows) με το φορματ που αναφέρεις. Στο φορματ ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΜΕ τον δίσκο (που σημαίνει διαγραφονται τα πάντα, ΚΑΙ το λειτουργικο δλδ). Στον καθαρισμό του ccleaner καθαρίζονται μονο τα άχρηστα αρχεία (απορρίματα απο παλαιά προγράμματα/εφαρμογές, προσωρινά αρχεία κτλ). Το ccleaner είναι μια πιο εξελιγμένη εφαρμογή απο την τυπική εκκαθάριση δίσκων που έχουν τα windows, με παραπάνω επιλογές (ακόμα και καθαρισμό μητρώου μπορεις να κάνεις, αλλα καλύτερα αμα κάποιος δεν ξέρει τι ειναι η registry να μην το επιχειρήσει).

Το καλύτερο που έχει να κανει καποιος που δεν ξερει τι είναι το καθένα στοιχείο που "καθαρίζει" το Ccleaner είναι να μην τροποποιεί τις καθορισμένες απο το πρόγραμμα ρυθμίσεις (στικαρίσματα). Άμα τωρα θέλει να απελευθερώσει κι άλλο χώρο στον σκληρό του (εκτός απο τον καθαριστή) ας πάει απο το ccleaner στην καρτέλα Εργαλεία -> Επαναφορά συστήματος και να διαγράψει μερικά παρελθοντικά σημεία επαναφοράς ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 3 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, τα οποία δεν πρέπει να πειράξει.

mnimonio
25-08-2012, 20:48
Εγω βασικα θελω να μου εξηγησεις την επιλογη εκκαθαριση δισκου,γιατι θελω να το κανω μιας και τρωω κολληματα αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω..Αν εχεις χρονο μου λες.Ευχαριστω.

YannisCrete
25-08-2012, 21:02
Εγω βασικα θελω να μου εξηγησεις την επιλογη εκκαθαριση δισκου,γιατι θελω να το κανω μιας και τρωω κολληματα αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω..Αν εχεις χρονο μου λες.Ευχαριστω.

Εαν ο υπολογιστής σου τρώει κολλήματα όπως γράφεις, αυτο μπορει να οφείλεται σε χιλιους δυο λόγους. Εαν απο καναν ιο έχει πειραχθει καποιο αρχείο dll (βασικά αρχεία των windows) τοτε κανένα antivirus ή καθαριστής δεν μπορει να σε βοηθήσει. Εαν έχεις βάλει 100 προγράμματα να τρεχουν απο την έναρξη και ζορίζεται ο επεξεργαστής, τοτε είναι άλλη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις. Και ουτω καθ εξής.
Πάντως, το πιο απλό που μπορεις να κάνεις με το ccleaner, είναι μόλις ανοίξεις το πρόγραμμα και σε βγάλει στην καρτέλα καθαρισμού (αμέσως δλδ μολις ανοίξει) να πατήσεις το κουμπάκι "Έναρξη καθαριστή" κάτω δεξιά και να περιμένεις να ολοκληρωθεί ο καθαρισμός. Μετά, κάνε και μια ανασυγκρότηση δισκου (μόνο εαν έχεις χρόνο) και μετά κάνε επανεκκίνηση να δεις αν σου κολλάει πάλι το σύστημα ή τρέχουν κανονικά τα windows.

mnimonio
25-08-2012, 21:08
Εαν ο υπολογιστής σου τρώει κολλήματα όπως γράφεις, αυτο μπορει να οφείλεται σε χιλιους δυο λόγους. Εαν απο καναν ιο έχει πειραχθει καποιο αρχείο dll (βασικά αρχεία των windows) τοτε κανένα antivirus ή καθαριστής δεν μπορει να σε βοηθήσει. Εαν έχεις βάλει 100 προγράμματα να τρεχουν απο την έναρξη και ζορίζεται ο επεξεργαστής, τοτε είναι άλλη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις. Και ουτω καθ εξής.
Πάντως, το πιο απλό που μπορεις να κάνεις με το ccleaner, είναι μόλις ανοίξεις το πρόγραμμα και σε βγάλει στην καρτέλα καθαρισμού (αμέσως δλδ μολις ανοίξει) να πατήσεις το κουμπάκι "Έναρξη καθαριστή" κάτω δεξιά και να περιμένεις να ολοκληρωθεί ο καθαρισμός. Μετά, κάνε και μια ανασυγκρότηση δισκου (μόνο εαν έχεις χρόνο) και μετά κάνε επανεκκίνηση να δεις αν σου κολλάει πάλι το σύστημα ή τρέχουν κανονικά τα windows.

Bασικα το χρησιμοποιω ως καθαριστη και κανω διορθωση μητρωου,ομολογω οτι ειναι φοβερο προγραμματακι!Απλα θα ηθελα να το μαθω λιγο σε πιο βαθος ας πουμε!Βασικα το προβλημα μου ειναι οτι μου ανοιγουν διαφημισεις απο το πουθενα!Εχω και εγω το AVIRA μια κουταμαρα και μιση μου φαινεται!Θα το ψαξω και ισως κατεβασω το αντιβαιρους που ανεφερες παραπανω,εχω ακουσει τα καλυτερα!Ευχαριστω Γιαννη.

mnimonio
25-08-2012, 21:10
Α επισης με το msconfig εχω επιλεξει τι θα ανοιγει κατα την εκκινηση..Προγραμματα δεν εχω καθολου μεσα..Πολυ λιγα!

YannisCrete
25-08-2012, 21:20
Bασικα το χρησιμοποιω ως καθαριστη και κανω διορθωση μητρωου,ομολογω οτι ειναι φοβερο προγραμματακι!Απλα θα ηθελα να το μαθω λιγο σε πιο βαθος ας πουμε!Βασικα το προβλημα μου ειναι οτι μου ανοιγουν διαφημισεις απο το πουθενα!Εχω και εγω το AVIRA μια κουταμαρα και μιση μου φαινεται!Θα το ψαξω και ισως κατεβασω το αντιβαιρους που ανεφερες παραπανω,εχω ακουσει τα καλυτερα!Ευχαριστω Γιαννη.

Αμα σου ανοίγουν διαφημίσεις απο το πουθενά, εαν ειναι στον browser τοτε είναι αποκλειστικά θέμα του browser που χρησιμοποιείς για το ιντερνετ (αν εννοείς πάντως τα γνωστά pop ups που ανοίγουν σε όλους μας σε μερικές σελίδες, τοτε υπάρχουν αντίστοιχα plugins (επεκτάσεις) που τα μπλοκάρουν για τον firefox) EITE (το πιθανότερο εαν καταλαβα σωστά τι εννοείς) κάποια προγράμματα έχουν εγκατασταθεί χωρίς να το ξέρεις απο παλαιότερα και πρέπει να απενεργοποιήσεις την λειτουργία τους (εαν δεν μπορεις να τα εντοπίσεις στην λίστα προγραμμάτων για να τα διαγράψεις μια και καλή). Πήγαινε στο ccleaner και επέλεξε την 3η καρτέλα απο το πλάι (ΕΡΓΑΛΕΙΑ) και απο εκεί την υποκαρτέλα ΕΚΚΙΝΗΣΗ. Εκει αναφέρονται όλα τα προγράμματα που ξεκινούν αυτοματα μαζι με την εκκίνηση των windows (το "msconfig" που λες, αυτοματοποιημένο) . Αμα ξέρεις τι είναι το καθετι βρίσκεις τα ενοχλητικά αυτα προγραμματάκια και τα Διαγράφεις τελείως (-> δεξιές καρτέλες).

YannisCrete
25-08-2012, 21:31
Επίσης υπάρχει και ενας άλλος φάκελος στα windows όπου τρυπώνουν υποπτες εφαρμογες αυτου του στυλ που αναφέρεις, και ειναι κρυφός φάκελος του συστήματος. Πρέπει να ανοίξεις τον εξπλορερ και να πληκτρολογήσεις την διεύθυνση -> c:\Documents and Settings\user*\Local Settings\Temp (*οπου user το ονομα του χρήστη). Αλλα πρέπει να ξέρεις τι ειναι ύποπτο και άχρηστο για να το διαγράψεις. Συνήθως εκει ολα υποπτα και άχρηστα είναι, είναι ο φάκελος που τρυπώνουν τα ενοχλητικά προγραμματάκια.

mnimonio
25-08-2012, 21:37
Eχω κατεβασει το process explorer που σου δειχνει τι εκτελειται στο παρασκηνιο,σαν διαχειριση εργασιων,αλλα οπως ειπες απαιτει γνωσεις!Δεν πρεπει να παιζει κατι περιεργο απο οσο εχω ψαξει..Ισως να φταιει και ο chrome για τις διαφημισεις (fb μπαινω και σκαει διαφημιση).Βασικα αυτο που θα κανω τωρα ειναι να κατεβασω το αντιβαιρους που ειπες,μου το εχουν πει και αλλοι οτι ειναι καλο και ελαφρυ!Τωρα ενταξει και εγω εχω ενα λαπτοπ που εχει κλεισει 5ετια και θελω να μου κανει παπαδες :)

Lacrymosa
27-08-2012, 17:20
Τιποτα ρε συ και μην ανησυχείς. Μετα την επαναφορά κανε ενα σκαναρισμα ολοκληρου του συστήματος με το αντιβαιρους να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Πάντως το καλύτερο εργαλείο για καθαρισμό του συστήματος είναι το Ccleaner αλλα πρέπει να ψιλομάθεις να το χρησιμοποιείς σωστά (δεν είναι δύσκολο).
Και εαν το αντιγραφο των windows που εχεις ειναι γνήσιο (και οχι κοπια) μπορεις να βάλεις το ΔΩΡΕΑΝ αντιβάιρους της microsoft που είναι πιο ελαφρύ απο τα υπόλοιπα (microsoft security essentials).

To εκανα με Ccleaner που ειχα (πως βρεθηκε μεσα ενω εγω δν θυμαμαι να ειχα εγκαταστησει κατι τετοιο τεσπα)! Τα διαβασα ολα αυτα που γραψατε! Επισης κ Wise Registry Cleaner σε shortcut το εχω.
Α επισης να πω οτι εκανα κ μια ανασυγκροτηση δισκων καπακι κ μου πηρε πολυ λιγοτερο χρονο απ ο,τι εκανε συνηθως! Αυτο να φανταστω οτι σημαινει οτι εγινε δουλεια, ε?

Σχετικα με registry :

Windows Registry
Common Signs Of Windows Registry Errors :
1) Slow start-up, shut-down
2) Frequent Error messages
3) Freezes and Crashes
4) Blue Screen of Death
5) Sluggish Performance
6) Cannot Add/Remove a Programm

Why Do You Get Windows Registry Errors?
1) Multitude of Programms
2) Spyware, Adware, Viruses or Malware
3) Tracking Programms
4) Incomplete Install & Un-Installation of Programms
5) Continued Usage

How to Clean Windows Registry or Repair Registry Errors?
1) Manual Registry Cleaning (System Tools- Back Up)
2) Hire a Computer Technician! (lol)
3) Use Registry Cleaner Software

How To Select the Best Registry Cleaner Software for your PC?
1) Easy To Use
2) Backup and Restore
3) Easy to Customize
4) Start up Manager
5) Disk Defragmentation
6) Scheduling
7) Smart & Safe Detection
8) Customer Tech Support
9) Money Back Guarantee
10) Vendor Reputation

Lacrymosa
27-08-2012, 17:33
Τα 9 καλυτερα Free Antivirus Software Programms για Windows :
1) AVG Anti-Virus Free (κανει για 7, vista, xp, 2000)
2) avast! Free Antivirus (κανει για 7, vista, xp, 2000)- προτιμωτερο με browser τον Google Chrome
3) Microsoft Security Essentials (υποστηριζει 7, vista, xp)
4) Comodo Antivirus From Comodo Security Solutions (Defense+) (κανει για 7, vista, xp)
5) Αvira AntiVir Personal (προστατευει απο virus, trogans, worms, spyware, adware, malware) Επισης βγαινει κ εκδοση για UNIX. (δουλευει σε 7, vista, xp, 2000)
6) Panda Cloud Antivirus (πατατα ειναι μην τον βαλετε) (κανει για 7, vista, xp)
7) Immunet Protect FREE (σαν το Panda ειναι). Προστατευει απο virus, worms, loots, trogans, keyloggers, spyware) (κανει για 7, vista, xp) Προσοχη! Απαιτει συνεχη συνδεση στο Ιντερνετ. Το καλο οτι δν χρειαζεται update!
8) digital-defender Antivirus (κανει για 7, vista, xp) (δεν το χω δοκιμασει ποτε)
9) PC Tools Antivirus Free ( κανει για 7, vista, xp)

Για δωρεαν δοκιμαστικες εκδοσεις κ νομιμο download απο εδω http://freebies.about.com

Lacrymosa
27-08-2012, 17:35
Επισης μιας κ πιασαμε γενικα για προγραμματα κτλ θελω να μου πειτε ενα καλο για διαχειριση μπλοκαρισματος ιστοσελιδων, εχω ενα προσθετο το BlockSite για Firefox αλλα ειναι μαπα ξερει κανεις?