PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : METAIXMIAKH MANA K MONH

Σελίδες : [1] 2 3

interappted
24-03-2007, 13:05
οπως εχω πει κα σε αλλα post ειμαι 30 εχω ενα γιο 4 χρονων.Πριν απο εναμιση χρονο ο αντρας μου απεβιωσε...Η διαταραχη της προσωπικοτητας μου δεν μου επιτρεπει να απεγκλωβιστω απο το πενθος μου..ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΤΑΣΙΜΑ ΕΔΩ Κ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ!Η διαταραχυη χειροτερεψε καθως την ακολουθησε και μια μειζων καταθλιψη..χαπια, ψυχιατροι κτλ..λατρευω το γιο μου αλλωστε για αυτον εξακολουθω να ζω ακομα..η μαλλον να επιβιωνω...Νιωθω ενοχες που εφερα ενα παιδι στον κοσμο ενω ειμαι γεμματη ψυχολογικα..κ υστερα ηρθε και ο χαμος του αντρα μου...ετσι να συμπληρωσει το καρε...ο μικρος μου παρακολουθηται απο παιδοψυχιατρο..εχει ωριμασει για την ηλικια του κ εχει πολυ καλες αμυνες..τοσο καλες που τον ζηλευω...ειλικρινα!ομως ερχονται στιγμες που νιωθω οτι μετα απο ολα αυτα δεν μπορω να ανταπεξελθω.Ευτυχως εχω τη μανα μου να ασχολειται με τα πρακτικα(φαγητο,ψωνια κτλ)ομως δυσανασχετει μαζι μου που εξακολουθω να μην κανω βηματα μπροστα..δεν θελει μαλλον να καταλαβει το προβλημα της διαταραχης μου..Ο μικρος μου εχει κολλησει ολοκληρωτικα πανω μου..ερχονταιο στιγμες που φρικαρω...Θελω να μπω στο δωματειο μου κ να κλαψω,να πενθησω,να μιλησω με το αρρωστο εγω μου, να το βαλω σε μια χ ταξη..να θυμηθω τα λογια των γιατρων μας...να σταθω,να με αντιμετωπισω...Ο μικρος τρελλαινεται κ χτυπιεται εξω απο το δωματιο μοας!!!!εγω κλειδωνομαι και πολλες φορες παραφαιρομαι..τρμω και του φωναζω οτι θελω να μεινω μονη....τον λυπαμαι Αραγε επρεπε να τον φερω στη ζωη???Επρεπε να εχω γεννηθει??Εχει δει κανεις το φαινομενο της πεταλουδας???ΟΜΩΣ ΩΦΕΙΛΩ ΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΩΡΟ!!!Κ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!θελω να μαθω αν υπαρχουν αλλες μεταιχμιακες μητερες κι ας μην ειναι μονες οπως εγω..Θα με ηρεμισει αν μαθω οτι δεν εκανα λαθος που εκανα παιδι.Συν τοις αλλοιςεχω κ τυψεις για τον χαμο του αντρα μου μιας κ δεν πεθανε κ τοσο φυσιολογικα αλλα απο πολλα ακινετον..εγω δεν ειιχα καμια σχεση με φαρακα πριν το χαμο του..Παλευα τη διαταραχη μονη μου αλλα τον φρικερνα οπως φρικαρω τωρα το γιο μου..παρα τα χαπια μου..

liberchild
24-03-2007, 14:37
Πως γίνεται να πεθάνει καποιος απο ακινετον?

LOSTRE
24-03-2007, 17:56
Το ακινετον χορηγείται για να αντιμετωπίζει τα εξωπυραμιδικά συμπτώματα από τα αντιψυχωσικά φάρμακα,π.χ δυστονία κλπ...
Χορηγείται με απλή συνταγή που φυλάσσεται στο φαρμακείο...
Γίνεται κατάχρηση αυτού του φαρμάκου σε συνδιασμό με άλλα και με αλκοόλ!

interappted
24-03-2007, 21:43
ακριβως lostre σε συνδιασμο με πολυ αλκοολ και με 40 ακινετον ενα πνευμονικο οιδημα το παθαινεις

interappted
25-03-2007, 00:04

interappted
25-03-2007, 01:01
Ειλικρινα μιλαω η μαλλον γραφω εχω αρχισει να ΑΝΥΣΥΧΩ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΡΝΑΝ ΤΡΑΓΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ!!!ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ ΜΕΤΑΙΧΜΙΑΚΗ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ???ΖΩ ΕΝΑΝ ΕΦΙΑΛΤΗ..ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ...ΖΩ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ Κ ΜΟΝΟ ΑΛΛΙΩΣ...ΘΑ ΕΙΧΑ ΠΡΟΛΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ...ΑΛΛΑ...ΜΗΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΖΩ???

interappted
25-03-2007, 05:17
μου δινω μια περιοδο χαριτος............

Kassi
25-03-2007, 05:41
Originally posted by LOSTRE
Το ακινετον χορηγείται για να αντιμετωπίζει τα εξωπυραμιδικά συμπτώματα από τα αντιψυχωσικά φάρμακα,π.χ δυστονία κλπ...
Χορηγείται με απλή συνταγή που φυλάσσεται στο φαρμακείο...
Γίνεται κατάχρηση αυτού του φαρμάκου σε συνδιασμό με άλλα και με αλκοόλ!

Ε,με αυτά που λέει ο φίλος lostre εσύ έφταιγες για το χαμό του άντρα σου;Απ\'ότι φαίνεται αυτός είχε τα ψυχωτικά του οπότε;Σε όλα αυτά υπάρχει η βαθιά φωνή της λογικής και ειδικά όταν την τρέφεις με γνώσεις και μαθαίνεις να τα αντιμετωπίζεις ψύχραιμα και να λες ναι θέλω να πεθάνω αλλά ξέρω πως έχω και μια ασθένεια που μου προκαλεί αυτά τα αισθήματα.Σκεφτόμουν σήμερασε μια κατάσταση τρέλας ότι δεν μπορώ άλλο να ζω με τόσες σκέψεις να μου πιπιλάνε το μυαλό(αναφέρω ιδεοψυχαναγκαστική),μιλάμε με πιάνει τρέλα.Θέλεις να σκοτώσεις όλες τις σκέψεις και άρα αυτόν που τις παράγει.Τον εαυτό σου..Κουράγιο,αυτό μόνο.Εγώ το πρόβλημα μου δεν το έχω θεραπεύσει,χωρίς τα χάπια ζω στον κόσμο μου οπότε δεν μπορώ να σου μιλήσω και τόσο ενθαρρυντικά για πλήρη ίαση αλλά ας σκεφτούμε πως άλλοι ζουν με χάπια χρόνια για να μην πεθάνουν και εμείς για να ζούμε καλύτερα.Και συνεχίζω, η γνώση βοηθάει.Όταν μπορείς να εξηγήσεις κάτι,να το εκλογικεύσεις έχεις πολλές πιθανότητες να το αντιμετωπίσεις...Όσο για το παιδί που το έφερες στον κόσμο και αν έπρεπε είναι απλά μια ανασφάλεια οκ;

interappted
25-03-2007, 05:58
να σαι καλα kassi...οσο κι αν κουραστηκα μπορει να μην κανω βηματα μπροστα αλλα εστω θα μπουσουλαω...παντως να ξερεις οτι στην κατασταση μου μια χαρα ενθαρυντικα μου ηρθαν αυτα που ειπες..Ξερεις ομως πωςσ παει το πραγμα 10 λεπτα δυνατη,να πιασω τον ταυρο απο τα κερατα κ μεσα σε 10 λεπτα...κοιταω το γιο μου ,εμενα κ μου ερχεται να φωναξω ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ..πρεπει να μην ξεχναμε οτι κ η προσπαθεια μετραει!φρικες-κρισεις-κενο- 5 λεπτα διαλειμμα για συνομιλια με την οποια λογικη μου απεμεινε .κυκλος ειναι αλλα γυρναω πολυ γρηγορα οταν δεν κολλαω.οσο για τα χαπια ετσι ειναι πουλακι μου αλλοι τα περνουν για την καρδια ,αλλοι για το ζαχαρο ε,εμεις για την ψυχη μας...τι να κανουμε??

interappted
25-03-2007, 17:53
τελικα ανακαλυπτω οτι η μονη που εκανε παιδι με τοσα ψυχω ειμαι εγω...κ καταρα εμεινα μονη !!Τι να πω?ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΥΠΑΡΧΩ ΑΚΟΜΗ????ΜΠΑ!καθε φορα που παω στο μνημα του αντρα μου τον \"μισω\"που με προλαβε και με αποτελειωσε με καταδικασε σε μανα ζομπυ

anitak
25-03-2007, 18:42
κοιτα, το ερωτημα δεν ειναι γιατι και εαν εκανες καλα που το γεννησες. Τώρα τί κάνεις. Αν ειναι τα πραγματα τόσο χάλια, μπορεί να υπάρχουν και άλλες λύσεις έξω από σένα. Μια ανάδοχη οικογένεια ίσως; Αυτό καλά κάνει και υπάρχει και εσύ δικαίωμά σου να ασθενείς. Μόνο εξάντλησε τις πιθανότητες να εχει ό,τι καλύτερο του αξίζει και θα είναι πολύ πιο τυχερό από τα περισσότερα παιδιά αυτού του κόσμου. Φιλιά..

kanenas
25-03-2007, 20:24
οπος ιπε η ανιτα-κου, λισις ιπαρχουν ακομι κι εξο απο εσενα. ομος, πριν κανεις ο,τιδηποτε, θα πρεπει να δεις μεσα σου τι ακριβως θελεις. εισαι διατεθειμενη να ζησεις ή βολεβεσαι να κρυβεσαι πισω απο το φανταζμα του αντρα σου, της μαμα σου ή δεν ξερο πιας αλις;

απο την αλλη, το γεγονος οτι αναρωτιεσαι για το ποσο καλος γονιος εισαι, ειναι σημαντικο. εχω την εντυπωση, πολι περισοτερι θα επρεπε να το πρατουν. ειναι μια καλη αρχη, για να το πω ετσι. :)

ΥΓ η απαντισι σε παλιοτερι εροτισι σου, ινε \"για να μη δουμε μεσα μας\".

interappted
25-03-2007, 20:52
σας ευχαριστω ολους.Εχω αναγκη να μενω ΜΟΝΗ κ να σκαλιζω τα μεσα μου απ\'την αλλη 4 χρονων ειναι λογικο να μην το αντιλλαμβανεται κ να θελει να βλεπουμε μαζι τον Μαυρο πειρατη ενω εγω τρεμω κ θελω να τσιριξω...οταν δε θελει να παιξουμε...εκει ειναι που κλαταρω!!!Δεν θελω να τον δωσω σε αναδοχη τουλαχιστον μεχρι να με εξαντλησω..τον αγαπαω και τον λυπαμαι απλα ειναι δυσκολο να το παλευω μονο και μονο για το γιο μου...kanenas συγκινηθηκα ειλικρινα με αυτο που μου ειπες οτι ειναι καλο οτι αναρωτιεμαι..Υπαρχουν και χειροτεροι γονεις..χωρις να θιξω τον αντρα μου που για να ξεφυγει απο τα προβληματα κοιταξε μονο την παρτη του..πωπω κακια που του βγαζω τελευταια...κακια?ζηλια?τεσ α...τουλαχιστον εγω τον σκεφτομαι κ μαλιστα που με χαπακωνουν νομιμα!!!

απο την αλλη, το γεγονος οτι αναρωτιεσαι για το ποσο καλος γονιος εισαι, ειναι σημαντικο. εχω την εντυπωση, πολι περισοτερι θα επρεπε να το πρατουν. ειναι μια καλη αρχη, για να το πω ετσι. :)

μπορει κα να το διαβασα 15 φορες!!!

interappted
25-03-2007, 20:54
κ κατιμ που μου φαινεται τραγελαφικο οταν αναβω τσιγαρο...Με την τζουρα που περνω για να το ανψω ακουω μαμα ......θα μου παρεις amita fun???

Dalia
25-03-2007, 21:18
Η μαμά σου σε βοηθάει με το παιδί?Ισως να το κρατούσε εκείνη τις μέρες που είσαι πιο χάλια για να μην σε βλέπει κι αυτό σε άσχημη κατάσταση και να μπορείς κι εσύ να ηρεμείς λίγο και να ξεκουράζεσαι.

interappted
25-03-2007, 22:38
βοηθαει οσο μπορει κ εγω αποφευγω να τον βλεπω οταν ειμαι εντελως χ αλλα πολλες φορες δεν γινεται..

anitak
25-03-2007, 23:02
Originally posted by interappted

μπορει κα να το διαβασα 15 φορες!!!

αχ, μωρέ.. ειναι αληθεια οτι μερικοι ανθρωποι στερουνται ακομη και τα αυτονοητα. Αυτο που κανει ο κανενας, το λιγο και μετρημενο κουραγιο που σου δινει, σε μερικες μανουλες γινεται η μαγια για απροσδοκητη αντοχη και δυναμη.
απλα, ειναι ευκολο να την πατησεις και να αρκεστεις σε αυτο. το να ψαχνεσαι για τα λαθη σου ειναι χρησιμο μονο για να τα διορθωσεις!

interappted
25-03-2007, 23:08
παιδια ειλικρινα ευχαριστω ο,τι κ να λεγεται απο γιατρος το να ακους απο ανθρωπους που ισως κ να εχουν καποια κοινα με σενα απο τη θεση του ανθρωπου ειναι πολυ ενθαρρυντικο μακαρι να με βοηθατε ετσι στην οποια φρικη τρωω σα μανα μεσα σε ολο αυτο που ειμαι.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕς ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM

kanenas
26-03-2007, 12:42
ανιτα (ορεο ονομα), ολα καλα, αφτο το \"μανουλες\" να λυπε... νιοθις φανταζομε τι ιπποδιλονουν τα ιπποκοριστικα.

ιντεραπτετ, ο, νε! πολλοι περισσοτεροι κ πολυ περισσοτερο απο,τι ισος πιστεβις.

με τιν εφκερια, δεστο παρακατο για τι μεταιχμιακη. το βρικα επαρκεστερο απο του πσαηχολογι (τα ιππογραμιζμενα δικα μου)

Μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας
Βασικό χαρακτηριστικό της διαγνωστικής αυτής κατηγορίας είναι η αστάθεια στις σχέσεις, στη διάθεση και στην εικόνα του εαυτού.

Ο Morey (1991) περιγράφει τη διαταραχή ως ένα σύνδρομο με τέσσερα βασικά στοιχεία:
1. δυσκολίες στην εδραίωση μια ασφαλούς ταυτότητας
2. έλλειψη εμπιστοσύνης
3. παρορμητική και αυτοκαταστροφική συμπεριφορά
4. δυσκολία στον έλεγχο του θυμού και άλλων συναισθημάτων

Η κλινική εικόνα των ατόμων με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας μπορεί να κατανοηθεί σε συνάρτηση με τρεις άξονες. Όσον αφορά:
Το βασικό άγχος αυτό είναι το άγχος του αποχωρισμού
Τη γνωστική τους λειτουργία, η σκέψη χαρακτηρίζεται διχοτομική, και βρίσκονται σε σύγκρουση όσο αφορά τις ανάγκες εξάρτησης
Το συναισθηματικό και συμπεριφορικό επίπεδο λειτουργίας, συνήθως χαρακτηρίζονται από καταθλιπτική και αυτό-υποτιμητική διάθεση, με έντονες ταλαντεύσεις στη συναισθηματική τους διάθεση και στη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια κάποιων περιόδων.

Θεωρίες αιτιολογίας της μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας
Οι περισσότερες υποθέσεις για τη μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας αντλούν από την ψυχαναλυτική θεωρία. Μια από τις πιο σημαντικές υποθέσεις αναπτύχθηκε από τον Otto Kernberg, θεωρητικό της σχολής των αντικειμενοτρόπων σχέσεων. Συνοπτικά, ο Kernberg υποστήριξε ότι τα άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας είχαν πρώιμες σχέσεις, οι οποίες δεν χαρακτηριζόταν από συναισθηματική υποστήριξη και ζεστασιά, κάτι που τους οδήγησε να αναπτύξουν ένα εύθραυστο εγώ, κάτι που τους οδηγεί στο να αποζητούν συνεχώς την επιβεβαίωση από τους άλλους.

Πολλοί άνθρωποι έχουν βιώσει σεξουαλική και σωματική κακοποίηση ως παιδιά, και περιγράφουν ότι οι γονείς τους δεν τους φρόντιζαν και ότι δεν εξέφραζαν τα συναισθήματά τους, αλλά ότι υπήρχαν έντονες συγκρούσεις στην οικογένειά τους.

Υπάρχουν κάποιες υποθέσεις ότι η μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας είναι μέρος της μετα-τραυματικής διαταραχής ή της διασχιστικής διαταραχής, η οποία έχει τις ρίζες της σε σοβαρή, τραυματική κακοποίηση ή παραμέληση στην παιδική ηλικία. Η ανικανότητα να κατανοήσει κανείς τις αντιφατικές όψεις των άλλων ή του εαυτού και να δεχθεί την αμφιθυμία, οδηγεί σε μια δυσκολία στη ρύθμιση των συναισθημάτων και καταλήγει σε έντονα και απόλυτα συναισθηματικά ξεσπάσματα.

Συμπεριφορική προσέγγιση
Μια ενδιαφέρουσα υπόθεση για τη μεταιχμιακή προσωπικότητα έχει διατυπωθεί από τη Linehan (1993). Κατ’ αυτήν, το βασικό χαρακτηριστικό των μεταιχμιακών είναι η «συναισθηματική απορύθμιση», η οποία είναι το αποτέλεσμα μιας συναισθηματικής ευαλωτότητας και ανικανότητας να ρυθμίσει το άτομο τα συναισθήματα του.

Υποστηρίζει ότι πολλά άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας προέρχονται από οικογένειες, οι οποίες έχουν την τάση να ακυρώνουν τις συναισθηματικές εμπειρίες των παιδιών, και περιμένουν από αυτά να είναι πάντα χαρούμενα και να μη δυσκολεύονται. Αν αποτυχαίνουν σε κάτι, αυτό ερμηνεύεται ως δικό τους φταίξιμο. Έτσι το παιδί δεν δέχεται ποτέ υποστήριξη για μικρές καθημερινές του δυσκολίες, και μπορεί να αποκτήσει την προσοχή και τη φροντίδα των γονιών του μόνο με έντονα συναισθηματικά ξεσπάσματα, το οποίο είναι κάτι που μαθαίνει. Επίσης, επειδή οι μικροστενοχώριες και τα μικροπροβλήματα τους δεν αντιμετωπίζονται μαζί με τους γονείς, τα παιδιά δεν μαθαίνουν τρόπους να αυτορυθμίζουν τα συναισθήματά τους, να παρηγορούν και να ηρεμούν τον εαυτό τους κ.λπ.

Γνωστική προσέγγιση:
«Τρεις βασικές παραδοχές αποκαλύπτονται συχνά στη γνωστική θεραπεία με μεταιχμιακά άτομα, και φαίνεται να παίζουν ένα βασικό ρόλο στη διαταραχή. Αυτές είναι «ο κόσμος είναι επικίνδυνος και κακοπροαίρετος», «είμαι αδύναμη και ευάλωτη» και «είμαι εγγενώς απαράδεκτη» (Beck & Freeman, 1992).

http://users.auth.gr/~avdie/Psycho_trans.htm

anitak
26-03-2007, 18:06
Originally posted by kanenas
ανιτα (ορεο ονομα), ολα καλα, αφτο το \"μανουλες\" να λυπε... νιοθις φανταζομε τι ιπποδιλονουν τα ιπποκοριστικα.

μην το παρεις προσωπικα αλλα με εκνευριζει οταν καποιος επικρινει το υφος και τις προσωπικες μου (λεκτικές) επιλογές. για να γραψω μανουλες, σημαινει οτι μανουλες ηθελα να γραψω και ο,τι αυτο σημαινει

interappted
26-03-2007, 22:27
μανουλα (αν και δεν θα φωναζα ποτε τη μανα μου ετσι( ισως ο λιγοτερο εκδηλωτικος ανθρωπος που εχω δει στη ζωη μου...)απο μικρη με εβλεπε να κλαιω κ ενα χαδι δε μου το εδινε το χερι της ειναι ακομα ξενο πανω μου χωρις να σημαινει οτι ειναι κακια παντα κακτο με φωναζε ουτε τωρα τις ωρες που βιωνω ακεραια το πενθος μου με παρηγορει)ναι μετα την μεγαλη παρενθεση συνεχιζω ειναι γλυκια λεξη μωρε...κανενας ευχαριστω..κ ολους σας...

Kassi
27-03-2007, 05:57
Η κλινική εικόνα των ατόμων με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας μπορεί να κατανοηθεί σε συνάρτηση με τρεις άξονες. Όσον αφορά:
Το βασικό άγχος αυτό είναι το άγχος του αποχωρισμού (Από τώρα το σκέφτομαι.Βρε εγώ σκεφτόμουν απ\'τα πέντε μου τι θα κάνω στη ζωή μου αν πεθάνουν οι γονείς μου και παρακαλούσα τον Θεό να τους έχει καλά και αυτός δήθεν μου έλεγε πως θα ζήσουν όσο τους έχω ανάγκη.Το μεταφυσικό από τότε το είχα.Μιλάμε δεν ξέρω αν μου τα προκάλεσαν όλα οι γονείς μου.Ήμουν από γεννησημιού μου psycho.Το είχε πει η ψυχολόγος.Άτομο με ιδιαίτερες ευαισθησίες.)
Τη γνωστική τους λειτουργία, η σκέψη χαρακτηρίζεται διχοτομική, και βρίσκονται σε σύγκρουση όσο αφορά τις ανάγκες εξάρτησης (Τι εννοεί ο ποιητής;)
Το συναισθηματικό και συμπεριφορικό επίπεδο λειτουργίας, συνήθως χαρακτηρίζονται από καταθλιπτική και αυτό-υποτιμητική διάθεση, με έντονες ταλαντεύσεις στη συναισθηματική τους διάθεση και στη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια κάποιων περιόδων.

Θεωρίες αιτιολογίας της μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας
Οι περισσότερες υποθέσεις για τη μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας αντλούν από την ψυχαναλυτική θεωρία. Μια από τις πιο σημαντικές υποθέσεις αναπτύχθηκε από τον Otto Kernberg, θεωρητικό της σχολής των αντικειμενοτρόπων σχέσεων. Συνοπτικά, ο Kernberg υποστήριξε ότι τα άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας είχαν πρώιμες σχέσεις, οι οποίες δεν χαρακτηριζόταν από συναισθηματική υποστήριξη και ζεστασιά, κάτι που τους οδήγησε να αναπτύξουν ένα εύθραυστο εγώ, κάτι που τους οδηγεί στο να αποζητούν συνεχώς την επιβεβαίωση από τους άλλους.(Όταν λέμε εύθραυστο μιλάμε για πολύ fragile.Ανακάλυψα ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα ή να αισθανθώ χαρούμενη χωρίς τους άλλους..Και με θεωρούσα ανεξάρτητη,αλλά μιλάμε για σκατά εξαρτημένη..Μου βγήκαν τα παιδικά μου βιώματα που για να κάνω κάτι φώναζα συνεχώς τη μαμά μου..Και ακόμα η γνώμη της μετράει πολύ αν και της πάω κόντρα πάντα με επηρεάζει όσο κανείς άλλος..)

Πολλοί άνθρωποι έχουν βιώσει σεξουαλική και σωματική κακοποίηση ως παιδιά, και περιγράφουν ότι οι γονείς τους δεν τους φρόντιζαν και ότι δεν εξέφραζαν τα συναισθήματά τους, αλλά ότι υπήρχαν έντονες συγκρούσεις στην οικογένειά τους.(Σύμφωνη με όλα εκτός από το σεξουαλική παρενόχληση..Αυτό τουλάχιστον δεν το βίωσα)

Υπάρχουν κάποιες υποθέσεις ότι η μεταιχμιακή διαταραχή προσωπικότητας είναι μέρος της μετα-τραυματικής διαταραχής ή της διασχιστικής διαταραχής, η οποία έχει τις ρίζες της σε σοβαρή, τραυματική κακοποίηση ή παραμέληση στην παιδική ηλικία. Η ανικανότητα να κατανοήσει κανείς τις αντιφατικές όψεις των άλλων ή του εαυτού και να δεχθεί την αμφιθυμία, οδηγεί σε μια δυσκολία στη ρύθμιση των συναισθημάτων και καταλήγει σε έντονα και απόλυτα συναισθηματικά ξεσπάσματα.

Συμπεριφορική προσέγγιση
Μια ενδιαφέρουσα υπόθεση για τη μεταιχμιακή προσωπικότητα έχει διατυπωθεί από τη Linehan (1993). Κατ’ αυτήν, το βασικό χαρακτηριστικό των μεταιχμιακών είναι η «συναισθηματική απορύθμιση», η οποία είναι το αποτέλεσμα μιας συναισθηματικής ευαλωτότητας και ανικανότητας να ρυθμίσει το άτομο τα συναισθήματα του.

Υποστηρίζει ότι πολλά άτομα με διάγνωση μεταιχμιακής διαταραχής προσωπικότητας προέρχονται από οικογένειες, οι οποίες έχουν την τάση να ακυρώνουν τις συναισθηματικές εμπειρίες των παιδιών, και περιμένουν από αυτά να είναι πάντα χαρούμενα και να μη δυσκολεύονται. Αν αποτυχαίνουν σε κάτι, αυτό ερμηνεύεται ως δικό τους φταίξιμο. Έτσι το παιδί δεν δέχεται ποτέ υποστήριξη για μικρές καθημερινές του δυσκολίες, και μπορεί να αποκτήσει την προσοχή και τη φροντίδα των γονιών του μόνο με έντονα συναισθηματικά ξεσπάσματα, το οποίο είναι κάτι που μαθαίνει. Επίσης, επειδή οι μικροστενοχώριες και τα μικροπροβλήματα τους δεν αντιμετωπίζονται μαζί με τους γονείς, τα παιδιά δεν μαθαίνουν τρόπους να αυτορυθμίζουν τα συναισθήματά τους, να παρηγορούν και να ηρεμούν τον εαυτό τους κ.λπ. (Συμφωνώ και επαυξάνω)

Γνωστική προσέγγιση:
«Τρεις βασικές παραδοχές αποκαλύπτονται συχνά στη γνωστική θεραπεία με μεταιχμιακά άτομα, και φαίνεται να παίζουν ένα βασικό ρόλο στη διαταραχή. Αυτές είναι «ο κόσμος είναι επικίνδυνος και κακοπροαίρετος», «είμαι αδύναμη και ευάλωτη» και «είμαι εγγενώς απαράδεκτη» (Beck & Freeman, 1992).

Πού το βρήκες αυτό;Θέλω κι άλλα αν έχεις στοιχεία για το τι μπορεί να προκάλεσε τη μεταιχμιακή...

Kassi
27-03-2007, 06:00
μανουλα (αν και δεν θα φωναζα ποτε τη μανα μου ετσι( ισως ο λιγοτερο εκδηλωτικος ανθρωπος που εχω δει στη ζωη μου...)απο μικρη με εβλεπε να κλαιω κ ενα χαδι δε μου το εδινε το χερι της ειναι ακομα ξενο πανω μου χωρις να σημαινει οτι ειναι κακια παντα κακτο με φωναζε ουτε τωρα τις ωρες που βιωνω ακεραια το πενθος μου με παρηγορει)ναι μετα την μεγαλη παρενθεση συνεχιζω ειναι γλυκια λεξη μωρε...κανενας ευχαριστω..κ ολους σας...

Εγώ την δική μου θα την έλεγα απλά στριμμένη και σκληρή..Νομίζω πως η σχέση με τη μαμά παίζει ρόλο στο πως βγαίνουμε τα κοριτσάκια στο μέλλον...

interappted
27-03-2007, 12:12
εκει πρεπει να ειναι το κλειδι..καπου στις μανες.Καθε φορα που ερχομαι στα down μου τη σκεφτομαι..Δεν μπορει να ειναι τυχαιο...Δεν παραδεχεται με το τιποτα οτι εχει τις ευθυνες της...θυμαμαι οταν γεννησα εγω της ζητησα να με αγκαλιασει..κ μου εκανε μια ζεστη αγγκαλια!!!ειρωνικα μιλαω...ο γιατρος που με ξεγεννησε πιο εκδηλωτικος ηταν!

Dalia
27-03-2007, 14:25
Εμένα πάλι που ήταν πάντα (και είναι ακόμα) υπερπροσπατευτική δεν είχα καλύτερη τύχη από εσάς που έχετε σκληρές μητέρες.

kanenas
27-03-2007, 15:30
Originally posted by kassi_21
1. Τη γνωστική τους λειτουργία, η σκέψη χαρακτηρίζεται διχοτομική, και βρίσκονται σε σύγκρουση όσο αφορά τις ανάγκες εξάρτησης (Τι εννοεί ο ποιητής;)

2. Πού το βρήκες αυτό;Θέλω κι άλλα αν έχεις στοιχεία για το τι μπορεί να προκάλεσε τη μεταιχμιακή...

1. ινε καπος κινεζικα. εγο τουλαχιστον καταλαβενο οτι οσες εχουν μεταιχμιακη διαταραχη βλεπουν συχνα τα πραγματα μαυρο- ασπρο (= διχοτομικα) κ οτι θελουν να προσκολλονται σε ατομα (ισως για να καλυφθουν τα κενα της παιδικης ηλικιας που αναφερει παραπανω), ενω απο την αλλη, αποφευγουν το δεσιμο.

2. το εγραψα ρε. ινε απο το http://users.auth.gr/~avdie/Psycho_trans.htm

στο ελινικο διχτιο δεν νομιζο να ιπαρχι κατι αλο. θες μιπος αγγλικα (κ τα γνοστα κινεζικα);

interappted
27-03-2007, 16:38
μαλλον αν συκγρινω την απαντηση της kassi τη δικια μου κ της dalia με καθε επιφυλαξη μπορει τη ζημια να την κανουν τα δυο ακρα υπερπροστασια απο τη μια κ αδιαφορια να το πω?ελλειψη εκδηλωσης της αγαπης?πχ εγω μια ζωη συμπερασματικα καταλαβαινα οτι με αγαπαει.πχ μου πηρε πατατακια αρα..με αγαπαει!αρρωστησα κ με πηγε στο γιατρο..αρα με αγαπαει..

Adzik
27-03-2007, 17:23
...φανταστειτε ομωσ ποσο καλα παιδακια ημασταν ..που θεωρουσαμε το καθηκον που εχουν ολεσ οι μητερεσ\"να προσφερουν τροφη,στεγη,τισ πιο βασικεσ χμμ...ανεσεισ να το πω οπωσ εναν γιατρο ...\"....
τα θεωρουυσαμε εκδηλωση αγαπησ..και δικαιολογουσαμε τισ μητερεσ μασ...
...ειναι ενα προστατευτικο αμυντικο συστημα που εχουν εμφυτο στα παιδια να δικαιολογουν τουσ γονεισ τους ...
......οταν μεγαλωνεισ ομωσ και συγκρινιεισ με τισ ζωεσ και τισ μητερεσ των αλλων.. πληγωνεσαι..... θελει χρονο για να συγχωρεσεισ..και να το αφησεισ πισω...

και το χειροτερο ειναι πωσ ξερεισ πωσ τισ αναμνησεισ και την παιδικη ηλικεια δεν μπορεισ να την διορθωσεισ...

και οι κακεσ μνημεσ.. γινονται πονοι...και πληγεσ ενοσ ενηλικα...

...πωσ μπορει κανεισ να ειναι τοσο σκληροσ ωστε να αποκοψει εντελωσ την παιδικη του ηλικια για να εξηλεωθει .......... να προχωρισει οσ αλλο ατομο.. καθαρο?.. καθαρο απο πληγεσ...αλλα χωρισ παιδικη ηλικια??? .
.........εχουμε ολοι αναγκη απο μια αναμνηση παιδικησ ηλικιασ... και εμεισ εχουμε κακια αναμνηση...αλλα εχουμε αυτην.....

interappted
27-03-2007, 17:39
μακαρι να μην γινω τετοιο βιωμα για το παιδι μουΟσο για τα κακα παιδικα βιωματα, μας στοιχιωνουν αλλα μεχρι ποια ηληκια θα μας κυνηγαει αυτο το φαντασμα??καποια στιγμη πρεπει να τα αφησουμε να φυγουν γιατι αυτα απο μονα τους δεν θα φυγοθν ποτε....

raphsssodos
28-03-2007, 12:53
interappted διάβασα πολύ λίγο από όσα έχεις γράψει οπότε μπορεί η απορία μου να βγει και άκυρη...ο άντρας σου ενόσω ζούσε όταν φρίκαρες, μπορούσε να σε ηρεμήσει;

interappted
28-03-2007, 13:04
με το τιποτα.με συνεριζοταν κ το εβλεπε εγωιστικα...κοντρα..μετα επερνε πανω απο 10 ακινετον και κοιμοταν ομολογω πως ημουν παραλογη(δεν επερνα κ τα χαπια λογω εγκυμοσυνης,θηλασμου κτλ.Το επομενο πρωι που ζητοσα συγνωμη δεν μου μιλουσε για 5-1ο μερες κι εγω φρικερνα παραπανω κ τον χτυπουσα..ναι νιωθω απιστευρς τυψεις αλλα απο υην αλλη οταν του ελεγα οτι δεν φταιω εγω κ οτι εχω προβλημα....με αμφισβητουσε κ ποτε δεν πηγαινε στη γιατρο μου,Καποια στιγμη το παραεριξε στα βαρβιτουρικα αναγκαστηκε να παει σε ψυχιατρο κ εγω ημουν διπλα του..βεβαι δεν εβγαζε φρικες αλλα τι να βγαλει με 10-20 ακινετον..εγω χειροτερεψα μεχρι που μια μερα...το εκανε το θαυμα τουΑπο τοτε νιωθω ηθικος αυτουργος...Εφταιξα πολυ και με εκδικηθηκε κυριολεκτικα οπως λεει το λαικο ασμα\"τον εαυτο μου σκτωσα μα σε εκδικηθηκα,,μονο που την πληρωσε κ ογιος μας..

kanenas
28-03-2007, 23:10
εχω την αισθηση οτι κατηγορεις τον εαυτο σου περισσοτερο απο,τι αρμοζει. οταν ενας ενηλικας αποφασιζει, αναλαμβανει τις ευθυνες των πραξεων του. ο αντρας γνωριζε την προσωπικοτητα σου οταν νυμφευθηκατε. δεν εκρυψες τιποτα (φανταζομαι). συνεπως, ο τροπος με τον οποιο χειριστηκε τη σχεση σας, συνιστα δικη του ευθυνη.

raphsssodos
28-03-2007, 23:18
ναι έφταιξες πάαααρα πολύ
ένα πρωί που ξύπνησες και δεν είχες τίποτα να κάνεις είπες να πεταχτείς στην ψυχίατρο να πάρεις μία οριακή διάγνωση!γκρρ!

δεν φταις εσύ που δεν ήξερε ο άντρας σου πως να το χειριστεί
όχι μόνο δεν ήξερε πως να το χειριστεί αλλά σε επιβάρυνε κι από πάνω
πόσω μάλλον όταν αποφάσισε πως το παιδί που έφερε στον κόσμο θα καταφέρεις να το μεγαλώσεις μόνη σου
φυσικά δεν είσαι εσύ υπεύθυνη για την αυτοκτονία του
τώρα πως έφτασαν μέχρι εκεί τα πράγματα είναι μια άλλη μεγάλη δική σου ιστορία αλλά θα το χεις καταλάβει πως τα πράγματα ξεφεύγουν πολύ εύκολα από τα χέρια μας

τώρα σε κάθε περίπτωση είσαι σε θέση να μεγαλώσεις το αγόρι σου
γίνε μαζί του παιδί
εγώ εύχομαι να είχα ένα κορίτσι εκεί γύρω στην ηλικία του γιου σου μέσα στο σπίτι μου
γιατί αναρωτιέμαι με ένα τέτοιο πλάσμα να με ενοχλεί πως είναι δυνατόν να πέσω σε κατάθλιψη; πως;;;;;
καταλαβαίνω πως η πλήρης ευθύνη ενός παιδιού καταντά βαριά όταν φρικάρεις αλλά χρησιμοποίησε το παιδί σου, εκμεταλλεύσου το πριν να φρικάρεις

υγ:έτσι μερικά λόγια από κεφάλαιο να χαμε να λέγαμε!

raphsssodos
28-03-2007, 23:20
δεν εκρυψες τιποτα (φανταζομαι).

τι εννοείς τίποτα; ποιος ξέρει τι είναι μεταιχμιακή διαταραχή εκεί έξω;

kanenas
28-03-2007, 23:24
Originally posted by raphsssodos
ποιος ξέρει τι είναι μεταιχμιακή διαταραχή εκεί έξω;

πια ξερη τινε εκι μεσα;

interappted
28-03-2007, 23:45
raphsssodos μου θυμισες τη μανα μου που μου λεει πως ειναι δυνατον να εχω τετοιο μωρο και να εχω καταθλιψη...γινεται...εχει κ ευθυνες που δεν μπορω να ανταπεξελθω παντα..βεβαια το οτι ζω μονο κ μονο για το παιδι μου λεει πολλα...κατα τα αλλα μαυρην η μοιρα..θα εξομολογηθω και κατι ο αντρας μου ιδεα απο ψυχολογικα δεν ειχε αλλα τις φρικες μου τις ειχε ζησει σε ολο τους το μεγαλειο..μια και ηταν η μονη σχεση μου με διαρκεια ανω των 10 ημερων!!αλλα το οτι στραφηκε κ μαλιστα παρανομα στα ακινετον απο οτι συζητησα με τον ψυχιατρο μου ειναι κι αυτο μια διαταραχη..δεν σκεφτηκε λοιπον πως εγω Η ΨΥΧΑΙΔΕΛΙΚΗ ΜΑΝΑ ΘΑ ΤΑ ΕΒΓΑΖΑ ΠΕΡΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ???αρα μαλλον το ατομο του κοιταξε να την κανει να μη δυσκολευτει...γις κ γυναικα αντε χεστητε εγω την κανω χαλαρα...του βγαζω ολη μου την κακια τελευταια..κ γω που ειχα παραπανω προβλημα θα μπορουσα να τον ειχα προλαβει..αλλα ρε γμτ ειμαι υπευθυνη για μια ζωη!οπως εγω λεω μανα γιατι με γεννησες κ βγαζω αχτι σε αυτην ε,δεν θα θελα να το πει κι ο μικρος κ ετσι μάρεσει δεν μάρεσει ΕΠΙΒΙΩΝΩ..Κ ΚΑΘΜΑΙ Κ ΤΗΝ ΤΡΩΩ..ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΟΥΦ!ΟΡΓΑΣΜΟΣ ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΟΣ!

raphsssodos
29-03-2007, 02:29
χτες στο σχολείο είχε φέρει ένας 40φεύγα την κορούλα του 5 χρονών παίζει αν είναι και εγώ που μόλις βγήκα από οξύ καταθλιπτικό και άκουγα για φυσικές, μαθηματικά, βιολογίες και δεν συμμαζεύεται κοιτούσα τη μικρή και έλεγα από μέσα μου -ω τι μαλακίες λες δάσκαλε!να πάρω εγώ τη μικρή να πάμε να παίξουμε;; (19 είμαι εγώ) και καθόμουν και χάζευα το παιδικό ανέμελο γελάκι της...:)

σου είπα όμως πως καταλαβαίνω πως όταν φρικάρεις παύει να σε ενδιαφέρει ακόμα και αυτός για τον οποίο ζεις και τον φροντίζεις μηχανικά
κι εγώ όταν πέφτω παύω να μπορώ να ανταπεξέλθω όχι στην ευθύνη ενός παιδιού αλλά στη διαδρομή μέχρι το μπάνιο...

είσαι βέβαιη πως ζεις ΜΟΝΟ για το παιδί σου; δεν έχεις περιέργεια τι θα γίνει με σένα;

όσο για τον άντρα σου από πότε η αλήθεια είναι κακία; δεν με νοιάζει πως του φερόσουν όταν \"έφευγες\" κι εγώ δεν φέρομαι καλά στους γονείς μου αλλά είναι εκεί ότι και να κάνω γιατί δέχτηκαν θέλοντας και μη το τι μου συμβαίνει και είναι προς τιμήν τους αυτό άσχετα αν δεν ξέρουν πως να με χειριστούν. μάλλον την πάρτυ του κοίταξε; μάλλον;;; έχεις αμφιβολία γι\'αυτό;

υγ:διάλειμμα δεν κάνεις πουλάκι μου; έχεις γερά μάτια πάντως!

interappted
29-03-2007, 02:51
raphsssodos-κι εγώ όταν πέφτω παύω να μπορώ να ανταπεξέλθω όχι στην ευθύνη ενός παιδιού αλλά στη διαδρομή μέχρι το μπάνιο...
τα πες ολα με μια φραση...
1)είσαι βέβαιη πως ζεις ΜΟΝΟ για το παιδί σου; δεν έχεις περιέργεια τι θα γίνει με σένα
μπα δεν ειμαι τοσο περιεργη πια
2μάλλον την πάρτυ του κοίταξε; μάλλον;;; έχεις αμφιβολία γι\'αυτό;ναι εξακολουθω να αμφιβαλλω κακιεσ με πιασασ με την παρτη του οταν ειδα ολιο με τα τρβαλα μας τα τρωμε..αυτος να ηταν πιο ευαισθητος δε παιζει μαλλον να λυσει τα προβληματα του με ακινετουλια κ μπυρες του κ τισ συνεπειες για το πιτσιρικι???μαλλον προειχε το πως θα γεμισει το καφαλι,,

υγ:διάλειμμα δεν κάνεις πουλάκι μου; έχεις γερά μάτια πάντως!(δε σου τα ειπα ενθουσιασμος .....)

19 είμαι εγώ) ναι ρε καρντασι?πολυ ωριμα τα λες ομως...

raphsssodos
29-03-2007, 03:17
μαλλον προειχε το πως θα γεμισει το καφαλι,,

πως ορίζεις το πένθος;
[σόρυ αν το χεις αναλύσει]
όπως και να χει πάντως, καιρός το 1 από τα 3 να βγει νοκ άουτ α;

δε σου τα ειπα ενθουσιασμος .....)

ενθουσιασμός είναι η άλλη λέξη για τη ζωή μου
ξεχωρίζεις όμως τα δικά σου από τα δικά της [ασθένειας]
σημαντικό αυτό
ξέρεις γιατί

interappted
29-03-2007, 03:57
δεν ξεχωριζω τον δικο μου ενθουσιασμο απο αυτον της διαταραχης>γινεται αυτο?

Adzik
29-03-2007, 08:45
ραψωδουκο μου..να σε πω...
Φαρμακακια παιρνεισ?

interappted
29-03-2007, 11:56
raphsssodos πωσ τα ξεχωριζεις..ποτε ειναι το ανθρωπινο κποτε της διαταραχης?

raphsssodos
29-03-2007, 12:59
από την ένταση και την επιμονή....καταλήγοντας στη λειτουργικότητα και το πόσο εφαρμόσιμος είναι αυτός ο ενθουσιασμός...γιατί μπορεί το μυαλό μου να κατεβάζει δέκα ιδέες το δευτερόλεπτο, προφανώς εγώ αδυνατώ να διαχειριστώ αυτές τις ιδέες...

καταλαβαίνεις πως ο άλλο ο ενθουσιασμός που πηγάζει από τον έρωτα είτε για πρόσωπο είτε για πράγμα είτε για ιδέα και άλλο το ψεύτικο που αποχτάς μια χαζοχαρουμενιά που την βρίσκεις και εσύ ηλίθια ή αυτό που είναι σαν να είσαι μαστουρωμένος στο στάδιο του ανεξέλεχτου πια ενθουσιασμού

απλά ίντερ επειδή τα όρια συγχέονται τα ζωγραφίζεις εσύ
ότι ανεβαίνει πολύ, κατεβαίνει πολύ

@άντα λαμικτάλ παίρνω, σταθεροποιητή διάθεσης

interappted
29-03-2007, 14:00
ναι ε?δεν πρεπει να εχω γευτει τον ανθρωπινο ενθουσιασμο...αφου κολλαει το γμμενο...κ κανει κατι σεναριa σε χρονο dt απο ταινιες επιστημονικης φαντασιας μεχρι θριλερ συχνα δε κανω και κομωδιες αφου το να γελαω με την παρτη μου κ ολα τα φλασακια μου μου θυμιζει οτι καπου υποβοσκει κ μια λογικη...τι σκεφτεσαι ρε ανθρωπε???ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ..η συγκεντρωση στις καλυτερες περιπτωσεις εχει διαρκεια 5 λεπτων μετα ξανακανω κυκλους...Λεω στον x dr Γιατρε το μυαλο μου ειναι σαν το πλυντηριο στις γρηγορες στροφες..εχεις δει ποταε πλυντηριο στις γρηγορες πλυσεις και περνω την εξησς απαντηση\"εχω δει αλλα δεν υπηρξα ποτε μεσα του για να καταλαβω....\"

Adzik
29-03-2007, 15:18

τι ειναι αυτοι οι σταθεροποιητεσ..ακομη δεν εχω καταλαβει...

Adzik
29-03-2007, 15:31
Να σασ πω κατι...βρε παιδια ομωσ...

υπαρχει ομωσ και ο παραγοντασ φαντασια..αλλα και η δυνατοτητα γρηγορησ συσχετισησ πραγματων και δημιουργιασ συνδιασμων..
πχ εγω ειμαι καταθλυπτικη ετσι?

ε..ο συντροφοσ μου συχνα οταν του παραπονιεμαι για κατι η στεναχωριεμαι..με ρωταει..\"και πωσ εβγαλεσ αυτο το συμπερασμα βρε αγαπη μου?\"

..ε και του εξηγω πχ...
οτι το ειπεσ..πχ ψυθιριστα οχι κατα λαθοσ αλλα επειδη δεν ηθελεσ να το ακουσω..και γι αυτο εφυγεσ πχ απο το δωματιο..αλλα αγαπη μου αν ειναι να θελεισ να εχεισ γυναικεσ καβαντζα αυτο σιμαινει πωσ πιεζεσαι.. και δεν εισαι σιγουροσ...και οκ δεν υπαρχει προβλημα..γιατι δεν θελω να πιεζομαστε αλλα εχουμε πει να ημαστε ειλλικρινεισ..γιατι αγαπιομαστε...και αν δεν εισαι σιγουροσ δεν τρεχει τιποτα απλα θα κρατησω κι εγω χαλαρη σταση..και ασ παει οπωσ θελει...\"

παραδειγμα υποθετικο ηταν αυτο...ε και μετα απο κατι τετοια μου λεει πωσ ναι μεν κανω συσχετισμουσ με αληθινα συμβαντα και καταστασεισ..αλλα ξεφευγει η υποθεση που κανω και γινεται τοσο απροβλεπτη που δεν εχει την δυνατοτητα να με παρακολουθησει και να με πιασει ακριβωσ σε πιο σημειο τησ σκεψησ μου...στεναχωρηθηκα...

και παιδια δεν ειμαι παραλογη ουτε φαντασιοπλικτη απλα κανω περιεργουσ συσχετισμουσ και συνδιασμουσ... τα μονα που τα συνοδευουν ειναι το αγχοσ και η λυπη...:P

χεχεχεχ...

raphsssodos
29-03-2007, 17:55
Originally posted by Adzik

τι ειναι αυτοι οι σταθεροποιητεσ..ακομη δεν εχω καταλαβει...

προσπαθούν να κρατήσουν τη διάθεση σε μια μέση οδό

raphsssodos
29-03-2007, 17:58
@ιντερ δεν υπήρχαν διαστήματα σχετικά μεγάλα που να είσαι καλά;
χε, πάντως αυτά που λες τα νοιώθω στην εντέλεια

interappted
29-03-2007, 20:03
κοιτα η θα ειμαι οπως ξαναειπα σημερα χαζοχαρομενη με τη μλκια στο στομα η......στην περα αντιθετη οχθη...αν δεις τα χερια μου κ με δεις κ σημερα που ειμαι χαχαχουχα θα καταλαβεις...ΝΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΞΑΝΑΒΡΗΚΑ ΤΗ ΧΑΜΕΝΗ ΜΟΥ ΜΛΚ!!!ξαναξυπνησε...χαρις σε εσας πουλακια μου...το μεγαλυτερο διαστημα που ημουν ντιπ καλα ειναι 4 ωρες max

interappted
29-03-2007, 20:05
εσυ?

raphsssodos
29-03-2007, 22:45
κάτσε τώρα δεν γίνεται ρε 4 ώρες μαξ μόνο
μεταξύ των σκαμπανεβασμάτων θα περνάς και λίγο στη νορμοθυμία
πόσο καιρό έχει που αρρώστησες; και πόσο καιρό κάνεις ψθεραπεία;

εγώ είμαι fucked up το τελευταίο δίμηνο
είμαι πάνω,
είμαι κάτω
είμαι άνω κάτω....
ήμουν καλά για 13 μήνες πάντως από τον περσινό γενάρη
είχα σκαμπανεβάσματα αλλά ελεγχόμενα
μέχρι τώρα που γαμήθηκε το πράγμα
αρρώστησα πρώτη φορά τέτοια εποχή πριν 4 χρόνια

interappted
30-03-2007, 00:13
δεν θυμαμαι ποτε ακριβως αρρωστησα δεν ξερω καν πως εγινε. θεραπεια κανω περιπου 3,5 χρονια

raphsssodos
30-03-2007, 00:21
και μέσα σε αυτά τα 3,5 χρόνια το πάνω-κάτω ήταν συνεχές εντελώς;

interappted
30-03-2007, 00:24
ναι ρε πω ρε μαλακα τι φρικη εβγαλα πριν!!!τωρα επιστρεφει παλι η μαλακια?εσυ...πως εισαι εσυ?

raphsssodos
30-03-2007, 00:38
εεε ρε για νορμοθυμία δεν έχεις ακουστά;; γιατί υπάρχει κι αυτό ξέρεις!!

εγώ είμαι στον ενθουσιασμό και περιμένω μια απάντηση που με κρατάει σε εγρήγορση
οι φάσεις μου είναι πάνω-κάτω 10ήμερες

υγ:το χάος που μένεις στη θεσσαλονίκη είναι;

interappted
30-03-2007, 00:51
τι ειναι αυτο νορμοθυμια?για καντο πιο λιανα

raphsssodos
30-03-2007, 00:53
το φυσιολογικό τρόπον τινά

interappted
30-03-2007, 00:53
το χαος ειναιμεσα μου αλλα ζει στη σαλονικα!!!!!!!!!

κολημμεμη κ με την πολη τι απαντηση περιμενεις βρε?

raphsssodos
30-03-2007, 00:55
και η δικιά μου η γαλαρία σαλονίκη είναι!!!!!........

αρνητική εκτός και αν γίνει η έκπληξη:cool:

interappted
30-03-2007, 01:02
το φυσιολογικό τρόπον τινά(αγνωστη λεξη κωδικος μη επιτρεπτος παρακαλω δωστε αλλο pin)

τι εκανες ρε προταση γαμου?

raphsssodos
30-03-2007, 01:11
το φυσιολογικό τρόπον τινά(αγνωστη λεξη κωδικος μη επιτρεπτος παρακαλω δωστε αλλο pin)

αχαχααχαχαχα

τι εκανες ρε προταση γαμου?

ναι κάτι τέτοιο έκανα και τώρα standbye

interappted
30-03-2007, 01:13
που καλε?

raphsssodos
30-03-2007, 01:19
γκούχου γκούχου

interappted
30-03-2007, 01:22
γκούχου γκούχου τωρα βηχα εχεις η δεν θεσ να με πεισ?

Kassi
30-03-2007, 01:58

1. Τη γνωστική τους λειτουργία, η σκέψη χαρακτηρίζεται διχοτομική, και βρίσκονται σε σύγκρουση όσο αφορά τις ανάγκες εξάρτησης (Τι εννοεί ο ποιητής;)

2. Πού το βρήκες αυτό;Θέλω κι άλλα αν έχεις στοιχεία για το τι μπορεί να προκάλεσε τη μεταιχμιακή...

1. ινε καπος κινεζικα. εγο τουλαχιστον καταλαβενο οτι οσες εχουν μεταιχμιακη διαταραχη βλεπουν συχνα τα πραγματα μαυρο- ασπρο (= διχοτομικα) κ οτι θελουν να προσκολλονται σε ατομα (ισως για να καλυφθουν τα κενα της παιδικης ηλικιας που αναφερει παραπανω), ενω απο την αλλη, αποφευγουν το δεσιμο.

2. το εγραψα ρε. ινε απο το http://users.auth.gr/~avdie/Psycho_trans.htm

στο ελινικο διχτιο δεν νομιζο να ιπαρχι κατι αλο. θες μιπος αγγλικα (κ τα γνοστα κινεζικα);

Κανενούλη γιατί θέλουμε να καλύψουμε τα κενά και μόλις βλέπουμε δέσιμο φεύγουμε με τα χίλια ή πέφτουμε εν καταθλίψει(να χέσω τα αρχαία μου);Αυτό δεν εξηγεί το διαδίκτυο,την τύχη του μέσα,τον λόγο για τον οποίο έχω χαλάσει όλες τις σχέσεις μου και όπως είπε στην προηγούμενη συνεδρία η ψυχίατρος η οπτική μου είναι επιφανειακή,ως προς τις σχέσεις φαντάζομαι.Ένα τραγουδάκι για εμένα..Όπου φυσάει ο άνεμος πάω,κι είμαι καλά δεν γέρνω,δεν σπάω.Όπου φυσάει ο άνεμος, γίνομαι άνεμος...Και ενώ εγώ τις διαλύω δεν μπορείς να φανταστείς τι κλάμα ρίχνω...Σα να αισθάνομαι καταδικασμένη....You are damned to have only shallow relationships.....Ρίξε την αγγλική παρτιτούρα αλλά με ελεύθερη παρακαλώ..Το έβαλα σκοπό να αντέξω πάνω από εβδομάδα σχέση με το επόμενο ΚΑΛΟ παιδί.......Αν δεν έχω πάρει 10 κιλά σε ένα μήνα σχέσης απ\'την καταπίεση και τη δυσφορία που θα αισθάνομαι να μη με λένε Κάσσι-που δεν με λένε...Χαχα!!!!!

Kassi
30-03-2007, 02:06
μαλλον αν συκγρινω την απαντηση της kassi τη δικια μου κ της dalia με καθε επιφυλαξη μπορει τη ζημια να την κανουν τα δυο ακρα υπερπροστασια απο τη μια κ αδιαφορια να το πω?ελλειψη εκδηλωσης της αγαπης?πχ εγω μια ζωη συμπερασματικα καταλαβαινα οτι με αγαπαει.πχ μου πηρε πατατακια αρα..με αγαπαει!αρρωστησα κ με πηγε στο γιατρο..αρα με αγαπαει..

Η μητέρα μου ήταν στυλ αγαπάω κι αδιαφορώ...Κάτι τέτοιο....Μάλλον αυτό το στυλ το είχε ο πατέρας μου.Η μάνα μου ήταν σε ταϊζω,σε ποτίζω,σου ψωνίζω,σου συγυρίζω,οικονομικά σε στηρίζω πάει να πει πως σ\'αγαπώ!!!!Μού είπε η ψυχίατρος βέβαια ότι είναι στυλ ανθρώπων που δυσκολεύονται να έρθουν σε επαφή με το συναισθηματικό τους κόσμο και προτιμούν τις πράξεις(κι ούτε κι αυτές) απ\'τα λόγια..Όπως έλεγε και η φίλτατη μαθηματικός....έπρεπε να ήσουν...Μάντης ή βοηθός φακίρη...για να λύσεις τη εξίσωση μαμά+κόρη=?

raphsssodos
30-03-2007, 02:08
κάσσυ από που η υπογραφή σου;

Kassi
30-03-2007, 02:14
εχω την αισθηση οτι κατηγορεις τον εαυτο σου περισσοτερο απο,τι αρμοζει. οταν ενας ενηλικας αποφασιζει, αναλαμβανει τις ευθυνες των πραξεων του. ο αντρας γνωριζε την προσωπικοτητα σου οταν νυμφευθηκατε. δεν εκρυψες τιποτα (φανταζομαι). συνεπως, ο τροπος με τον οποιο χειριστηκε τη σχεση σας, συνιστα δικη του ευθυνη.

Συμφωνώ και επαυξάνω αν το δω αντικειμενικά αλλά κι εγώ με τύψεις θα ζούσα ότι τον σκότωσα όπως σκοτώνω κάθε τι όμορφο που αγαπώ...Ίσως όπως παλιά σκότωσαν κάθε τι όμορφο που αγαπούσα...Όλα ένας φαύλος κύκλος...Ας προσπαθήσω να ξεφύγω.....Τέλος πάντων.Εγώ φίλη μητέρα,σύζυγε δεν μπορώ να σου πω να μην κατηγορείς τον εαυτό σου γιατί θα είναι ψέμα αν σου δώσω τον εαυτό μου για παράδειγμα....Δεν το έχω καταφέρει...Το θέμα είναι να βρεις τι έφταιξε γιατί κάνεις στον άλλο τη ζωή κόλαση με το θέμα της ψυχιάτρου....Έχεις να ζήσεις....πράγμα δύσκολο για μια καταθλιπτική(θα αρχίσω τα σταθεροποιητικά τελικά) αλλά μιας και στο λέμε όλοι και το ψάχνεις Άσε το μνήμα του άντρα σου και φρόντισε να το κλείσεις καλά ώστε να μη χωράς δίπλα του.Θα έρθει κι η ώρα σου.Όμως τώρα είσαι στον κόσμο των ζωντανών για λίγο....Ζήσε το γιατί το άλλο είναι μη αναστρέψιμο!!!!!

Kassi
30-03-2007, 02:24

ποιος ξέρει τι είναι μεταιχμιακή διαταραχή εκεί έξω;

πια ξερη τινε εκι μεσα;

Πολύ συμβολικό αυτό που έγραψες....
Με δύο ερμηνείες..Και οι δύο σωστές για την κατάσταση..

Ποιά ξέρει τι είναι εκεί μέσα;Απ:Καμιά
Ποιά ξέρει τι είναι εκεί μέσα;Απ:Δεν ξέρει

Εξηγώ....1.Ποιά οριακή ή μη ξέρει τι είναι εκεί μέσα στο χάος της ψυχής;(ή της διαταραχής...)
2.Εκεί μέσα,ποια ξέρει τι είναι;Δηλαδή ποια ξέρει την ταυτοτητά της...Όπως :\"ποιός ξέρει τι είμαι;\" κ.τ.λ
Σημαντικό στην μεταιχμιακή είναι η απουσία σταθερής ταυτότητας....

Kassi
30-03-2007, 02:25
κάσσυ από που η υπογραφή σου;

Hi Billy.It\'s from \"Save me\" by Embrace which I can\'t unfortunately download..Damned limewire!!!!!

raphsssodos
30-03-2007, 02:29
ωραίο ρεφρέν
άμα το βρω θα στο στείλω

interappted
30-03-2007, 02:36
κανενας δεν ξερει τι υπαρχει μεσα του...30 χρονια με ψαχνω κ δε με βρισκω καμια αλλαγη απο τα 17!!!!kanenas ειμαμε σου ζηταμε να μας επναφερεις σε ταξη!!!παιδι τα ταβορακια μου μιλανε πολθ εντονα cu

Kassi
30-03-2007, 02:41
Έτσι,έτσι..Παιδιά να χαρείτε τη ζωούλα σας αλλά μη μου μιλάτε για Θεσσαλονίκη για τρεις μέρες τουλάχιστον....θα πέφτει το κόκκινο το χ......Βασίλη στείλε.Ελπίζω να το κατεβάσεις....Α,επειδή διάβασα τις απαντήσεις σας..Ραψωδέ φίλε η Ιντερ είναι οριακή που δεν έχει και πολύ σχέση με τα δικά σου σκαμπανεβάσματα ως διπολικού.....έτσι νομίζω δηλαδή....Να σου πω κάτι ραψωδέ...Εγώ αυτό που θα ήθελα είναι να είχα την χαρά της μανίας ή υπομανίας πάντως.Μια χαρά μου ακούγεται και free.Την κατάθλιψη ευχαριστώ αλλά την έχω αυτούσια....Όσο για το ότι όταν έχεις αυτά τα χάλια μέχρι να κουνήσεις το ένα έχει βρωμίσει το άλλο ισχύει....Εδώ δεν έκανα ούτε τα βασικά.Φαντάζεσαι να έχεις και ένα παιδί ή να είσαι αναγκασμένη να πηγαίνεις στη δουλειά;Παιδιά ίσως γι\'αυτό δε μένω πολύ στς δουλειές.Με πιάνουν οι μαύρες μου και δεν μπορώ να αντεπεξέλθω στα καθήκοντά μου και όταν έχω τις καλές μου δεν έχω χρήματα..Χαχα!!!!!Πώς θα αυτονομηθώ γαμώ την ασθένειά μου μέσα;Ένα πολύ ωραίο για να κατεβάσεις που εμένα τουλάχιστον μου έφτιαξε τη διάθεση είναι το Malaguena Salerosa-Kill Bill.Vol2 Soundtrack.....

raphsssodos
30-03-2007, 02:52
Εγώ αυτό που θα ήθελα είναι να είχα την χαρά της μανίας ή υπομανίας πάντως.Μια χαρά μου ακούγεται και free.

μπα...είναι άρρωστο κι αυτό κάσσυ...στην αρχή είναι ωραία αλλά τι να το κάνεις...είναι ψεύτικο...και μετά μύρια έπονται...

Adzik
30-03-2007, 10:11
Ραψ..μου διλαδη εχει τυχει πχ να κανεισ πραγματα σε φαση μανιασ...που δεν τα ελεγχεισ και μετα να λεσ..πωπω τι εκανα ο Τυπασ.....?πχ?

interappted
30-03-2007, 12:20
.Φαντάζεσαι να έχεις και ένα παιδί ή να είσαι αναγκασμένη να πηγαίνεις στη δουλειά;.....

αχ ρε kassi mou με νιωθεις ?θελω να βαλω τα κλαματα ωρες-ωρες..κ σκεψου οτι εμεις οι μεταιχμιακη δεν τα παμε καλα με τις ευθυνες,.....μου δινει πολλα ο μικρος αλλα η ψυχη μου κουραζεται σαν να δουλευω στα νταμαρια 24 ωρες..εχω ακουσει οτι γυρω στα 30 η διαταραχη περνει τα φορτε τις...ε, δεν γινεται πιο πολυ..τωρα με το raph γιατι εχω κοινα θα το λυσω την Τριτη...εκτος αν ειναι γι αυτο που ειπα οτι η διαταραχη στα 30-35 εχει την τιμητικη της kassi σε μιλαω ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΠΙ 10!!ΕΛΕΟΣ

raphsssodos
30-03-2007, 13:52
Ραψ..μου διλαδη εχει τυχει πχ να κανεισ πραγματα σε φαση μανιασ...που δεν τα ελεγχεισ και μετα να λεσ..πωπω τι εκανα ο Τυπασ.....?πχ?

όχι άντα
όταν είμαι πάνω το μόνα που χάνω είναι η υπομονή μου και η διαύγειά μου
όταν κάποιος που έχει ένα α μυαλό τα χάνει αυτά τότε τα πράγματα σκουραίνουν για όλους

Adzik
30-03-2007, 14:37
δεν μου θυμωσεσ...απλα ρωτησα...:P

raphsssodos
30-03-2007, 14:51
έξω φρενών έγινα μιλάμε:P

interappted
30-03-2007, 14:54
raphsssodos μια απο τα ιδια θολωνω...που ειμαι που παω γιατι με κοιταν αυτοι..αχ τα μαλλια μου ειναι ορθια...περπαταω η πεταω???τους αλλους δε τους βλεπω να κινουνται γρηγορα και ασκοπα κ ειμα ετοιμη να τσιριξω ΠΑΤΕ ΚΑΛΑΑ ΡΕ!!!!

Adzik
30-03-2007, 15:11
lollll.....
δεν ειμαστε καλα ...δεν εχουμε μυαλο..ημαστε αρρωστοι....για τον Παναθηναικο??????:P

raphsssodos
30-03-2007, 15:21
τους αλλους δε τους βλεπω να κινουνται γρηγορα και ασκοπα κ ειμα ετοιμη να τσιριξω ΠΑΤΕ ΚΑΛΑΑ ΡΕ!!!!

ξενέρα σκέτη αλλά ή το χεις ή δεν το χεις...........

interappted
30-03-2007, 15:22
ειμαστε 2 ειμαστε 3 ειμαστε 10013 να ρε γιατι ξαναβρηκα τη χαμενη μου μλκια τοσο καιρο νομιζα οτι ημου η μονη που ημουν ετσι....οεο

raphsssodos
30-03-2007, 15:23
δεν ήξερες δεν ρώταγες οεο...

Adzik
30-03-2007, 15:27
δεν ήξερες δεν ρώταγες οεο...

e nai Oeo...

interappted
30-03-2007, 15:28
δεν τολμουσα να ρωτησω...λεγονται αυτα τα πραγματα οεο...

raphsssodos
30-03-2007, 15:31
πως δεν λέγονται...ρωτάς τον άλλον εγώ μαλ*κας, εσύ;

Adzik
30-03-2007, 15:34
:)...
...ειναι σε στυλ τησ κουβεντασ που ειχα με τον συντροφο μου χθεσ..που του την ειπα για κατι και ειχα δικιο..
...και ειπε \"αυτα παθαινεισ οταν μπλεκεισ με εξυπνη γυναικα...σου τη λεει και απο πανω..\"
και του απαντησ α..εμ..δεν εκανεσ κι εσυ σχεση με ενα Homo erectus...ηθελεσ Homo sapiens...

raphsssodos
30-03-2007, 15:36
...και ειπε \"αυτα παθαινεισ οταν μπλεκεισ με εξυπνη γυναικα...σου τη λεει και απο πανω..\"

όπως λέει και ο αρκάς δεν τις μπορώ τις διανοούμενες φαντασιώσεις!!

interappted
30-03-2007, 15:44
ρωτας δηλαδη εγω μλκας εσυ?τοσο ευκολο ηταν...ετσι μπραβο ρε να μην χαλαμε κ τον χρονο μας μια κ εξω!τι δεν εισαι μλκς????αει κ γαμ... αρχιμαλκα!!!!

Adzik
30-03-2007, 15:51

όπως λέει και ο αρκάς δεν τις μπορώ τις διανοούμενες φαντασιώσεις!!

λολλλ...

raphsssodos
30-03-2007, 15:57
ρωτας δηλαδη εγω μλκας εσυ?τοσο ευκολο ηταν...ετσι μπραβο ρε να μην χαλαμε κ τον χρονο μας μια κ εξω!τι δεν εισαι μλκς????αει κ γαμ... αρχιμαλκα!!!!

έτσι
μετά παίζει να φας ξύλο αλλά δεν βαριέσαι..

kanenas
30-03-2007, 16:30
Κανενούλη γιατί θέλουμε να καλύψουμε τα κενά και μόλις βλέπουμε δέσιμο φεύγουμε με τα χίλια ή πέφτουμε εν καταθλίψει(να χέσω τα αρχαία μου);Αυτό δεν εξηγεί το διαδίκτυο,την τύχη του μέσα,τον λόγο για τον οποίο έχω χαλάσει όλες τις σχέσεις μου και όπως είπε στην προηγούμενη συνεδρία η ψυχίατρος η οπτική μου είναι επιφανειακή,ως προς τις σχέσεις φαντάζομαι.

Ισος θα πρεπε να το συζητησεις με την ψυχιατρο. νομιζω τζαμπα την πλιρονις!

Η γνομι μου ινε απλι. Μιλοντας απο τον εαφτο μου, τρεμεις το δεσιμο διοτι φοβασαι:
α). τις ευθυνες και τη δουλεια που απαιτει. αλλωστε, δεν το εχεις ξανακανει.
β). οτι θα αποδειχτει μουφα (εδο πεζουν οι εμπιριες- οχι μονο τις ενιλικις ζωης). βλεπε το δικο σου: \"Ίσως όπως παλιά σκότωσαν κάθε τι όμορφο που αγαπούσα...\"

το διχτιο, χρυση μου, δεν ειναι δεσιμο. οπια ορα μου τι βιδοσι, κλινο τον ιππολογιστι κε χεστικα. οταν εχο τιν αλη μπαστακα πανο αποτο κεφαλι μου, τι θα κανο; θα τιν κλισο; αρα, δεν την ανοιγω/ξεκιναω καν.

kanenas
30-03-2007, 16:34

Συμφωνώ και επαυξάνω αν το δω αντικειμενικά αλλά κι εγώ με τύψεις θα ζούσα ότι τον σκότωσα όπως σκοτώνω κάθε τι όμορφο που αγαπώ....Εγώ φίλη μητέρα,σύζυγε δεν μπορώ να σου πω να μην κατηγορείς τον εαυτό σου γιατί θα είναι ψέμα αν σου δώσω τον εαυτό μου για παράδειγμα....Δεν το έχω καταφέρει...Το θέμα είναι να βρεις τι έφταιξε γιατί κάνεις στον άλλο τη ζωή κόλαση με το θέμα της ψυχιάτρου....

ρε σι, πεσ οτι τα χο με τι μαρια. κ τελικα μου τι βιδονι, αποφασιζο οτι δε μου αρεσι πλεον κ τι χοριζο. θα πρεπι να νιοθι ενοχες για αφτο ι μαρια, ιδιος αν ι ιδια δεν αλαξε τι σιμπεριφορα τις; οχι, βεβεα. ε, περι αφτου προκειτε.

interappted
30-03-2007, 19:47

ρε σι, πεσ οτι τα χο με τι μαρια. κ τελικα μου τι βιδονι, αποφασιζο οτι δε μου αρεσι πλεον κ τι χοριζο. θα πρεπι να νιοθι ενοχες για αφτο ι μαρια, ιδιος αν ι ιδια δεν αλαξε τι σιμπεριφορα τις; οχι, βεβεα. ε, περι αφτου προκειτε.

παιζει να εχει τυψεις και να παραεχει ασφου το φταιξιμο ειναι της συμπεεριφορα της κι αφου ξερει οτι αν ηταν αλλιως...ισως και να ηταν τα πραγματα αλλιως..μιλαω απο προσωπικη πειρα...κι οατν συνερχεαι..με τον εαυτο σου τα βαζεις γιατι ξερεις οτι εισαι ακυρος κ καποιος εσπευσε να σε επιβεβαιωσει

raphsssodos
30-03-2007, 20:32

κι αν δεν πρέπει αλλά τις νοιώθει;

interappted
30-03-2007, 23:01
πρεπει???

interappted
30-03-2007, 23:05
εγω τις νιωθω πρεπει δεν πρεπει...γιατι για ολα νομιζω οτι τα φταιω εγω...που τρωω φρικες που ειμαι ετσι ,ε την κανει ο αλλος δεν ειναι ολοι μαζοχες!!!

raphsssodos
30-03-2007, 23:14
δεν φταις εσύ για την αρρώστεια σου οπότε δεν χρειάζεται να νοιώθεις ενοχές

kanenas
30-03-2007, 23:15

κι αν δεν πρέπει αλλά τις νοιώθει;

Μαθιτις: το ον που δεν προσεχι τι του λες! ;)

λιπον προσεξε, τις τιψις/ενοχες δεν τις νιοθις προτεγενος. αξιολογις μια καταστασι κι αποφενεσε οτι κατι κακο επραξες, αρα τορα οφιλις να πλιροσις. ι ερινιες τον ελινον. αφτο δεν ινε κακο αναγκαστικα. το θεμα ινε οταν καταλογιζις εφθινες στον εαφτο σου για πραγματα που αφορουν (= ινε στιν διακριτικι εφχερια) τις αλις.

interappted
30-03-2007, 23:30
kanenas κ τι κανεις στην περιπτωση που ξερεις οτι μεν φταις αλλα ουσιαστικα δεν φταις εσυ αλλα η διαταραχη σου???σου το ξαναειπα το να ξερεις τι παιζει αλλα να μην μπορεις να το αποβαλεις ειναι το χειροτερο

kanenas
30-03-2007, 23:47
kanenas κ τι κανεις στην περιπτωση που ξερεις οτι μεν φταις αλλα ουσιαστικα δεν φταις εσυ αλλα η διαταραχη σου???σου το ξαναειπα το να ξερεις τι παιζει αλλα να μην μπορεις να το αποβαλεις ειναι το χειροτερο

οχι χρυση μου. το δεχομε μονο για αφτο που εγραφε σε αλο θεμα ο Κιιπ. αλα ι τιψις, ι χαμιλι αφτοεκτιμισι κλπ. δεν εινε ορμονικο ζιτιμα, μα λογικης. σινεπος, το ατομο μπορι να τα δουλεψι. εκτος αν προτιμα τον εφκολο δρομο- του βολεματος στιν ιφισταμενι καταστασι

interappted
30-03-2007, 23:56
ξερεις ποσο καιρο προσπαθω να βρω την εξοδο???τωρα η χαζη ειμαι η ανεπιδευτη μαθησεως!!!

raphsssodos
30-03-2007, 23:56
δάσκαλε καλά τα λες αλλά μερικές φορές το μυαλό γίνεται μπάχαλο και τότε όλα αυτά τα λογικά που λες πάνε περίπατο

interappted
30-03-2007, 23:58
κ οκ ορμονικο δεν ειναι αλλα οταν λεμε διαταραχη τι εννουμε?αυτουποβολη??αφου δεν το θελω πως γινεται???

raphsssodos
30-03-2007, 23:59
ξερεις ποσο καιρο προσπαθω να βρω την εξοδο???τωρα η χαζη ειμαι η ανεπιδευτη μαθησεως!!!

ούτε χαζή είσαι ούτε ανεπίδεκτη μαθήσεως
αυτά τα μαθήματα τα καταλαβαίνεις δίπλα στους κατάλληλους ανθρώπους

raphsssodos
31-03-2007, 00:01
α και που σαι δάσκαλε είναι και βιολογικό το θέμα των συναισθημάτων και άρα της αυτοεκτίμησης, των ενοχών κοκ trust me

interappted
31-03-2007, 00:07
ναι ρε συ εμενα ο γιατρος μου μου μου ειπε οτι η χαρα κ η λυπη ειναι ορμονες που εκκρινουν κατι αδενες κ μαλισατ τα εφεξορια τα οποια λαμβανω 300mg ημερισιως ειναι για να ρυθμιζονται αυτες οι ορμονες..τουτεστιν αν δεν ειχα το πενθος μου με 300 mg θα ημουν ντιπ χαζοχαρουμενο..

Kassi
31-03-2007, 03:01
:)...
...ειναι σε στυλ τησ κουβεντασ που ειχα με τον συντροφο μου χθεσ..που του την ειπα για κατι και ειχα δικιο..
και του απαντησ α..εμ..δεν εκανεσ κι εσυ σχεση με ενα Homo erectus...ηθελεσ Homo sapiens...
lol καλό

Kassi
31-03-2007, 03:10
Παιδιά η αυτοεκτίμηση είναι και θέμα εμπειριών...Δεν είναι όλα θεωρία αλλά και έμπρακτος βίος.....Τώρα για τις τύψεις δεν ξέρω πόσο ορμονικό παίζει να είναι.....Αλλά αν είναι να σου βγαίνουν σου βγαίνουν.Δεν τις εμποδίζεις απλά τις αποδέχεσαι...Εμένα όταν με πιάνουν οι τύψεις το ρίχνω στην υπερφαγία..(Χαλάω τη σιλουέτα μου τσάμπα.)Τώρα προσπαθώ να βρω νέους τρόπους εκτόνωσης των τύψεων που τρώω και των αυτοκαταστροφικών μου πράξεων.Τρώω τσίχλες(για να φεύγουν τα νεύρα),ακούω μουσική(για να φεύγουν τα νεύρα) και όταν μπορώ τρέχω διάδρομο(για να φεύγουν τα νεύρα!!!!!!)....Ξέρεις πόσο καιρό κλαίω για άτομα από μέσα μου,πόσες φορές μελαγχολώ;Χαλάω την ζωή μου όμως γιατί δεν αλλάζουν οι παραστάσεις όσες τύψεις κι αν έχω κι έπειτα γιατί τα άτομα αυτά έχουν πάει μπροστά ενώ εσύ παραμένεις πίσω πάντα και κλαις..Ε,δεν το αξίζουμε αυτό κι ας πληγώσαμε τον Θεό....

interappted
31-03-2007, 03:59
ο θεος να δεις ποσο μας πληγωσε kassi mou

raphsssodos
31-03-2007, 04:41
GOD IS BUSY. CAN I HELP YOU?

raphsssodos
31-03-2007, 04:43
ναι ρε συ εμενα ο γιατρος μου μου μου ειπε οτι η χαρα κ η λυπη ειναι ορμονες που εκκρινουν κατι αδενες κ μαλισατ τα εφεξορια τα οποια λαμβανω 300mg ημερισιως ειναι για να ρυθμιζονται αυτες οι ορμονες..τουτεστιν αν δεν ειχα το πενθος μου με 300 mg θα ημουν ντιπ χαζοχαρουμενο..

νευροδιαβιβαστές είναι...μεταφέρουν τα μηνύματα στον εγκέφαλο..ίσως ακούγεται τρομαχτικό...αλλά όπως όσα βλέπουμε στην οθόνη ενός υπολογιστή εκφράζονται με 0 και 1 έτσι και τα συναισθήματά μας εκφράζονται ως παρουσία ή απουσία δράσης χημικών ουσιών

interappted
31-03-2007, 04:52
buzy ξεbuzy o θεος δεν βοηθαει...καλα τα επιστημονικα του οταν αρχιζει ο γιατρος μου...τα μεταφραζω τοσο ελευθερα.....αλλα οπως κ να χει ο master kanenas δεν ηταν σημερα στα φορτε του...τωρα που μιλανε τα ταβορακια αυτο το

νευροδιαβιβαστές είναι...μεταφέρουν τα μηνύματα στον εγκέφαλο..ίσως ακούγεται τρομαχτικό...αλλά όπως όσα βλέπουμε στην οθόνη ενός υπολογιστή εκφράζονται με 0 και 1 έτσι και τα συναισθήματά μας εκφράζονται ως παρουσία ή απουσία δράσης χημικών ουσιών

δεν μου ακουγετε τρομαχτικο...ομορφο μου ακουγεται...γιατι εστω εγω pc κ εστω αισθηματα 0,1

τοτε να τη η λυση ειμαι δυσλεκτικη... κ βαζω τα 0 κατα 1 σε αλλανταλλων συνδιασμους κοινως το pc επειγει απο φορματ...

raphsssodos
31-03-2007, 04:58
ήταν ντεφορμέ μωρέ.προτείνω να τον συγχωρήσουμε.
ο πάπας.:D

interappted
31-03-2007, 05:01
αθωος λογο προτιστερου εντιμοτατου βιου...:

kanenas
31-03-2007, 20:45

αρχικα δεν καταλαβα τι ενοης. συγνωμη. θες να πεις οτι απομακρυνθηκε εξαιτιας της συμπεριφορας σου η οποια με τη σειρα της προκληθηκε απο τη διαταραχη σου;

ισως, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι φταις για κατι. εξηγω,

1. ακομη κι αν ευθυνεσαι για το χωριζμο, ο τροπος αντιδρασης ηταν επιλογη του αλλου.
2. ωστοσο, υποθετω πως ουτε για το χωρισμο εχεις ευθυνη. με συγχορεις, μα αδυνατω να σου καταλογισω ευθυνες που δεν αλλαξες το χαρακτηρα σου (!!!). λες κι ειναι στο χερι σου. ιδιως που οπως αναγκαστηκες να παραδεχτεις, οχι μονο σου ελειπε η συμπαρασταση, μα τα ιδια τα ατομα του οικειου περιβαλλοντος σου εθεταν (σοβαρα) προσκομματα.

που σφαλλω;

Kassi
01-04-2007, 02:00
ήταν ντεφορμέ μωρέ.προτείνω να τον συγχωρήσουμε.
ο πάπας.:D

Λολ..Ο νέος φαντάζομαι και όχι εκείνο το ντεκαπαζέ ραμολί...Μου θύμισες τα συγχωροχάρτια τώρα...

interappted
01-04-2007, 02:55
μεταιχμιακημμανα κα μονη με παιδι που εχει39 πυρετο

ΕΔΩ ΣΕ ΘΕΛΩ ΚΑΒΟΥΡΑ!!!!!!!!!!!!ΤΙ ΚΑΝΤΕΜΙΑ!!!!!!!ΘΑ ΖΗΣΩ ΡΕ.....ΤΟΝ ΝΕΥΡΙΚΟ ΚΛΟΝΙΣΜΟ ΔΕ ΓΛΥΤΩΝΩ..ΑΦΟΥ ΦΟΡΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΜΑΥΡΑ ΝΑ ΜΗ ΦΟΡΕΣΩ ΤΩΡΑ ΕΝΕ ΛΕΥΚΟ ΦΑΡΔΥ ΠΟΥΚΑΜΙΣΑΚΙ ΜΕ ΦΑΡΔΙΑ ΜΑΝΙΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩΩΩΩΩΩΩΩ ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΦΤΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΤΟ ΓΙΑΒΡΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΩ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΕΡΟ ΝΑ ΠΙΩ Κ Η ΟΥΜΠΑ-ΟΥΜΠΑ ΜΑΝΑ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΚΙ ΕΣΥ ΞΑΠΛΩΝΕΙΣ-ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.......ΚΙ ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ..ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΓΑΙΔΟΥΡΑ!!!!ΝΑΙ....ΑΝΑΡ4ΩΤΙΟΜ ΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΕΡΩ ΤΟΣΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ Η ΑΠΟΡΙΑ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΥΦΙΣΤΑΤΕ!!!ΕΙΜΑΙ ΓΑΙΔΟΥΡΑ!!!

raphsssodos
01-04-2007, 11:14
θα την παλέψεις...όλα για όλα αυτή τη φορά...

anitak
01-04-2007, 11:20
μεταιχμιακημμανα κα μονη με παιδι που εχει39 πυρετο

ΤΟ ΚΑΗΜΕΝΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΦΤΑΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΤΟ ΓΙΑΒΡΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΩ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΝΕΡΟ ΝΑ ΠΙΩ Κ Η ΟΥΜΠΑ-ΟΥΜΠΑ ΜΑΝΑ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕΙ...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΚΙ ΕΣΥ ΞΑΠΛΩΝΕΙΣ-ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΗΚΩΘΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.......ΚΙ ΕΚΕΙ ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ..ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ ΓΑΙΔΟΥΡΑ!!!!

περαστικούλια...
ξερεις, το νοιωθω πολυ αυτο που λες, ψιλομοιαζει με τη μανα μου -η ανατροφη της ομως δε θα της επετρεπε να πει \"γαίδούρα\"- αλλά δες το κάπως και αλλιως. Αν εισαι τωρα τσακισμενη απο τις ευθυνες του τετραχρονου και σε αγχει το ποσο αναγκη σε εχει, μπορεις να φανταστεις πώς θα μοιαζει να εχεις μια κορη 29 που να σε χρειαζεται και αυτη και το παιδι της; Πραγματικα καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι να ξεπερασεις τα απωθημενα που της εχεις, ομως ο,τι εγινε εγινε τοτε παλια οταν σε μεγαλωνε. Τώρα πρεπει καπως να αναπαυτει, εστω απο τις ευθυνες. Κοιτα πως θα μαζεψεις δυναμεις να τα καταφερνεις μονη σου, κάνε της δωρο την αυταρκεια σου και συγχωρα την, ή... ξέχνα την.

interappted
01-04-2007, 14:58
δικιο εχεις δεν αντιλεγω...θελει πολυ δυναμη γιατι δεν ειναι οτι βαριεμαι....ειναι οτι δεν μπορω...αλλα κ το αλλο οτι για τη διαταραχη μου φταιει οτι ποτε τις δεν μου εκδηλωσε τα συναισθηματα της...αρα κ δικες της ευθυνες αναλαμβανει..οσο χαλια κ να ειμαι τουλαχιστον εγω συνεχεια λεω στο γιο μου ποσο μα ποσο τον αγαπαω κι ας τη βγαζω περα με χαπια...

anitak
01-04-2007, 17:31
οσο χαλια κ να ειμαι τουλαχιστον εγω συνεχεια λεω στο γιο μου ποσο μα ποσο τον αγαπαω κι ας τη βγαζω περα με χαπια...

έλα μου όμως που η αγάπη δεν είναι συναίσθημα. Να σου πω, πιστεύω ότι δεν έχει σημασία να το λες ή να μην το λες. Αλλά η πραγματικότητα, εκείνο είναι που περοσλαμβάνουν τα παιδια. Τώρα, βλεποντας σε με χαπια και σε κατασταση αναγκης το μικρο, ενδεχεται να του κανεις ακομη και κακο λεγοντας του ποσο το αγαπας! μπορει στα ματια του να φαινεσαι σαν ενα προσκολλημενο ατομο που προβαλλεις πανω του τις δικες σου συναισθηματικες αναγκες. Εκεινο μπορει να χρειαζεται πολυ διαφορετικα πραγματα, οπως π.χ. μια ευτυχισμενη και δυνατη μαμα.
Επίσης, επειδή πολλά από τα δικά σου βιώματα με τη μαμα ειναι κοινα με τα δικα μου, εκ πειρας λεω ότι οσο βρισκεσαι εκτεθειμενη κι εσυ κι εκεινη στα αρνητικα ερεθισματα που εκπεμπει η μια για την αλλη, η ιδεα οτι δε σε αγαπαει και οτι φταιει αυτη για ολα, γιγαντωνεται. Αυτο βασικα συμβαινει οσο διατηρεις προσδοκιες οτι καπου θα φανει/ξεσκεπαστει η παρουσια της μαμας-θεου που ολοι μας θελαμε να γνωρισουμε. Ε, αυτο δεν προκειται. Ειναι πλεον μια γυναικουλα και παρολα τα λαθη της και τις αδυναμιες δεν πρεπει να παραβλεπεις οτι κι αυτη εγινε μητερα οπως εμεις: πηδηχτηκαμε ενα βραδυ και απο δυο ασημαντα κυτταρα γεννηθηκε ενα συμπαν, σε καθε περιπτωση πολυ θεορατων διαστασεων για να μπορεσουμε να γινουμε ο θεος του.
Τελειώνοντας, κρινω απαραιτητη την αποστασιοποιηση [ψυχολογικη και γεωγραφικη] απο μαμαδες που μας πληγωνουν

kanenas
01-04-2007, 19:27
σιμφονο σχεδον απολυτα με τιν ανιτα. επιπλεον, θα ιθελα να σκεφτις τι ακριβος επιδιοκις οχι μονο με το να ανεχεσε αλα κ να προκαλις τιν εν λογο σιμπεριφορα τις μανας σου; εισαι μια γυναικα περηφανη, με τσαγανο. κι ομως, τα \"θυσιαζεις\" προσωρινα (κι ιπποσινιδιτα) προκειμενου να βρεθεις στο ελεος της μαμασ σου. μη μου πεις παλι για τη διαταραχη- θα ανεχοσουν παρομοιους χαρακτηρισμους απο καποιον αλλο ανθρωπο μονο και μονο για να μη σηκωθεις εσυ;

με 2 λογια, σκεφτηκες οτι υπαρχει περιπτωση να διαιωνιζεις το μοντελο μανας-κορης που εχεις μαθι τοσα χρονια, με την βαθια κριμενι ελπιδα οτι ι μανα σου θα αλαξι στασι; οχι ομος επιδι αλαξες κι εσι, αλα επιδι ξαφνικα θα σε συμπονεσει.

μια φιλη μου, σε μια δυσκολη στιγμη της ζωης της, φαντασιωνε οτι θα καταληξει στο νοσοκομειο κι ολοι οι δικοι της ανθρωποι (= εκεινοι που την ειχαν φερει σαυτο το σημειο), θα τησ συμπαραστεκοταν με χαμογελο κι αγαπη. μου θυμιζει κατι αντιστοιχο.

χ

interappted
01-04-2007, 22:27
kanenas κ anitak σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θα ειχατε δικιο >υαρχει ομως μανα να βλεπει το παιδι της να υποφερει να πενθει να τρελλαινεται να πανικοβαλλεται να χαπακωνεται να εχει διαταραχες κ καταθλιψη και να μην ενδιαφερεται για το ψυχολογικο κομματι της ειπα καποια πραγματα για τη διαταραχη μου κ μου λεγε να σωπασω για να δει την Ιωαννα της καρδιας ενω διπλα της υπηρχε η πραγματικοτητα της ζωης??οχι ειμαι 30 και δεν με δικαιολογει να κρεμομαι απο την μανα μου ουτε να εξακολουθω να περιμενω να με αποδεχτει.ξερω ομως οτι δεν ασχολειται με τα ψυχολογικα που αυτη μου δημιουργησε με το να με απορριπτει συνεχως..κ να μη με αποδεχεται..και με ολα αυτα που περναω ισως αν ηταν αλλιως να ημουν καλυτερα..Γιατι στα 30 μου,εχω γινει κ γω μανακαι δεν εχω ακομα νιωσει ενα χαδι της...κι οσο πιο πολυ μεγαλωνει ο γιος μου παρα τα π[ροβληματα που εχω καταλαβαινω ποσο μου ελειψε η στοργη της.Το σπιτΙ να ειναι στην τριχα και το φαι ετοιμο...Το συναισθηματικο,το εκδηλωτικο ΑΠΛΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ!!!

interappted
01-04-2007, 22:30
οσο για εμενα κ το γιο μου σιγουρα δεν ειμαι σε κατασταση να μπορει να με βλεπει χαρουμενη....αλλα να χαπακωνομαι...Ομως το σάγαπω του το λεω με την ψυχη μου κ νομιζω οτι τι εισπραττει...

Adzik
02-04-2007, 09:22

δειτε αυτο..:P

http://img181.imageshack.us/img181/3663/88538628oz3.jpg

Adzik
02-04-2007, 09:27
οσο για εμενα κ το γιο μου σιγουρα δεν ειμαι σε κατασταση να μπορει να με βλεπει χαρουμενη....αλλα να χαπακωνομαι...Ομως το σάγαπω του το λεω με την ψυχη μου κ νομιζω οτι τι εισπραττει...

Εγω αυτο πιστευω πωσ ειναι το σημαντικοτερο....πολυ πιο ολοκληρομενοσ και ασφαλησ θα ειναι αν νιωθει πωσ τον αγαπασ..παρα αν τα εχει ολα στην εντελεια..να εισαι σιγουρη γι αυτο:)

raphsssodos
02-04-2007, 13:15

δειτε αυτο..:P

http://img181.imageshack.us/img181/3663/88538628oz3.jpg

ο αρκάς μου πάει...είναι είρων,σαρκαστικός,περιπαιχ τικός...φυσικά εγώ δεν έχω τις ατάκες του...αλλά τα πάντα στη ζωή είναι θέμα εξάσκησης...

interappted
02-04-2007, 13:36
απαικτος ο αρκας....Αdzik σε ευχαριστω που συνφωνεις με το ουσιαστικο κ οχι με το πρακτικο.χαιρομαι οταν το νιωθουν κι αλλοι..γιατι το πρακτικο μερες σαν τη σημερινη μου ειναι απλα ακατορθωτο....

Αθλος το να εισαι μανα με καταθλιπτικη κριση..

Αdzik φερε μας κι αλλο αρκα!!!!

interappted
02-04-2007, 14:06
μια ερωτηση μια που ειπαμε για Θεο...Τις διαταρχες κ τις κρισεις ο Θεος τα ανακαλυψε???

raphsssodos
02-04-2007, 14:13
στάνταρ...τον θεό ποιος τον ανακάλυψε δεν ξέρω!

interappted
02-04-2007, 14:19
οποιος και να τον ανακαλυψε ηταν το δευτερο μεγαλυτερι πληγμα για την ανθρωποτητα μετα την ανακαλυψη του Κολομβου..

Βασιλη σου εχει μιλησει κανενας για τα u2u?εχεις1

raphsssodos
02-04-2007, 14:29
δεν ήρθε τίποτα οεο

Adzik
02-04-2007, 14:46
στάνταρ...τον θεό ποιος τον ανακάλυψε δεν ξέρω!

lollll...οι ανθρωποι..που δεν πιστευαν στον εαυτο τουσ...

interappted
02-04-2007, 14:57
η αναγκη μας για βοηθεια..εγω τον πιστευω αλλα δυστυχως με απογοητευι κ με πληγωνειι..

raphsssodos
02-04-2007, 15:06
-το τίποτα δεν φτιάχνει τίποτα.
-μα ο θεός;
-α, δεν ξέρω.
-...

interappted
02-04-2007, 15:15
ε,εμεις φταιμε τωρα αν τον αμφισβητουμε η του βγαζοθμε 5-10 κακιουλες???εξω απο τον χωρο ειναι...

anitak
02-04-2007, 16:41
kanenas κ anitak σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση θα ειχατε δικιο >υαρχει ομως μανα να βλεπει το παιδι της να υποφερει να πενθει να τρελλαινεται να πανικοβαλλεται να χαπακωνεται να εχει διαταραχες κ καταθλιψη και να μην ενδιαφερεται για το ψυχολογικο κομματι της ειπα καποια πραγματα για τη διαταραχη μου κ μου λεγε να σωπασω για να δει την Ιωαννα της καρδιας ενω διπλα της υπηρχε η πραγματικοτητα της ζωης??οχι ειμαι 30 και δεν με δικαιολογει να κρεμομαι απο την μανα μου ουτε να εξακολουθω να περιμενω να με αποδεχτει.ξερω ομως οτι δεν ασχολειται με τα ψυχολογικα που αυτη μου δημιουργησε με το να με απορριπτει συνεχως..κ να μη με αποδεχεται..και με ολα αυτα που περναω ισως αν ηταν αλλιως να ημουν καλυτερα..Γιατι στα 30 μου,εχω γινει κ γω μανακαι δεν εχω ακομα νιωσει ενα χαδι της...κι οσο πιο πολυ μεγαλωνει ο γιος μου παρα τα π[ροβληματα που εχω καταλαβαινω ποσο μου ελειψε η στοργη της.Το σπιτΙ να ειναι στην τριχα και το φαι ετοιμο...Το συναισθηματικο,το εκδηλωτικο ΑΠΛΑ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ!!!

μου ερχεται να σου μιλησω με μεγαλη σκληροτητα, αλλα θα ηταν παρα πολυ αδικο γιατι με θυμαμαι πολυ καλα οταν βρισκομουν σε αναλογη κατασταση. Από μέσα βιώνοντάς το είναι οδυνηρό και αποδιοργανωτικό. Απέξω, το μονο που φαινεται ειναι μια κλαψιαρα και μιζερη 30 αρα, πολυ δυσαρεστη για συντροφιά, ανίκανη να κοιταξει εξω απο τον εαυτο της, με αρρωστες και εκδικητικες προσκολλησεις προς τη μαμα, μια μαυρη σκια που λέει \"σάγαπώ\" στο παιδί και γενικα μια πληρης εικονα του βαρους της γης. Θα διαμαρτυρηθεις και θα σπευσεις να δικαιολογηθεις, επειδη καταβαθος τα ιδια πιστευεις κι εσυ για τον εαυτο σου. Εγώ μπορει να σου πω οτι δεν εισαι ολα τα παραπανω και να χαρεις λιγο. αλλα δε θα με πιστεψεις. σωστα;

anitak
02-04-2007, 16:42
ντροπή που δεν το σημειωσα: εξ ιδιων κρινω τα αλλοτρια [φυσικα]

interappted
02-04-2007, 19:06
anitak οχι δεν θα το παρω στραβα...αφου κι εγω σκια νιωθα κλαψιαρα δεν μπορω να πω οτι ειμαι,σκια ναι
για μενα το οτι το παλευω εστω κ με χαπια κ ψυχιατρο..κ το κανω αποκλειστικα κ μονο για το παιδι μου...αλλιως θα ηταν ευκολο να ακολουθησω τον αντρα μου...σημαινει οτι κατι μεσα μου εξακολουθει να μην ειναι σκια..η αγαπη μου για τον πιτσιρικα..Το πιστευεις η οχι ειναι ο μοναδικος λογος που το παλευω...

kanenas
02-04-2007, 19:34
η αγαπη μου για τον πιτσιρικα..Το πιστευεις η οχι ειναι ο μοναδικος λογος που το παλευω...

OXI!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΩΑΝΝΑ!! ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΠΗΓΑΔΙ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕ;;

interappted
02-04-2007, 23:30
οχι η ιωαννα ηταν μεσα στο πηγαδι κ την κατουρουσαν ολοι οι αλλοι.....

kanenas
03-04-2007, 12:03
Λοιπον, το πηγαδι θα γινει πισινα (με ξαπλωστρες), η ιωαννα Ιωάννα κι οποια-ος κατουραει στις πισινες, ξερεις τί παθαινει, ετσι; :)

interappted
03-04-2007, 12:07
oxi ti?

raphsssodos
03-04-2007, 14:15
συλλαμβάνεται και τιμωρείται αυστηρώς λόγω καφρίλας

interappted
03-04-2007, 14:59
αντε ρε τοτε ας βγω απο το πηγαδι κι ας μπω στην πισινα...ελπιζω να ισχυει το ιδιο και για το χεσιμο(με το συμπαθειο...)αλλα εχω παθει φοβια με τα αποβλητα που αφηνουν πανω μου...

Adzik
03-04-2007, 16:58
- Τι είπε ο Ιησούς στους μαθητές του την Μεγάλη Παρασκευή;
- Καλό Παρασκευοσαββατοκύριακο!

Όταν εσύ μιλάς με τον θεό, αυτό λέγεται προσευχή.
Όταν ο θεός μιλάει μαζί σου, αυτό λέγεται σχιζοφρένεια!

Γιατί ο Χριστός πρέπει να ήταν Έλληνας...
1)Ζούσε με την μάνα του μέχρι τα τριάντα...
2)Η μάνα του νόμιζε πώς γέννησε το θεό...
3)Νόμιζε πώς η μάνα του ήταν παρθένα...

Γιατί ο Χριστός πρέπει να ήταν όμως μαύρος;
Γιατί τους φώναζε όλους \'αδελφέ μου\' !!! λολλλ

interappted
03-04-2007, 23:21
α ρε Αdzik με εκανες κ γελασα...

anitak
03-04-2007, 23:44
οχι η ιωαννα ηταν μεσα στο πηγαδι κ την κατουρουσαν ολοι οι αλλοι.....

ελα τωρα, μην υιοθετεις το προσωπειο του θυματος. ποιος σου πε να καθεσαι να σε κατουρανε. τουλαχιστον στα 30 σου...!

interappted
04-04-2007, 00:22
οχι στα 30 απο πολυ παλια ειναι...τωρα ειπαμε θα παω πισινα...

Kassi
04-04-2007, 00:22
Άντζικ καλόοοοοοοοο.......Πολύ καλόοοοοοο....

Kassi
04-04-2007, 00:25
Έτσι έτσι..Όταν εσύ μιλάς με το Θεό λέγεται προσευχή αλλά όταν ο Θεός οι άγγελοι και οι δαίμονες επικοινωνούν μαζί σου λέγεται σχιζοφρένεια..Χμμ,λίγο περιοριστικό για όποιον θέλει να πιστεύει στο Θεό....Εεεε;Γιατί ο άλλος τύπος που τον έβγαζε η πάνια ήταν ο Άγιος Πέτρος κι ο Ιησούς ο σωτήρας που τον έστειλε ο Θεός;Μήπως λοιπόν ο Ιησούς ήταν μία σχιζοφρένα της εν λόγω εποχής;;;;

Kassi
04-04-2007, 00:28
Μην μου πειράζετε την Ιωάννα μου...Αφήστε την να κλαίει και να κλαίγεται...Ανθρώπινη δεν είναι και η αυτολύπηση;Αυτούς που πραγματικά τους έχει πάρει από κάτω δεν το λένε,δεν διαμαρτύρονται απλά αυτοκτονούν..Οπότε η Ιωάννα απλά εκδηλώνει την αντίστασή της.....
Πονάω άρα ζω..Σε παράφραση του Σκέφτομαι άρα υπάρχω...

interappted
04-04-2007, 00:29
ελα ντε.ΑΓΝΩΣΤΑΙ ΑΙ ΒΟΥΛΑΙ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ...κ κυριως για μας που το τιμονι στριβει παραπανω...

raphsssodos
04-04-2007, 00:30
οχι στα 30 απο πολυ παλια ειναι...τωρα ειπαμε θα παω πισινα...

έτσι.

anitak
04-04-2007, 00:32
καλή πισίνα Ιωάννα. Όλοι χρειαζόμαστε κάποτε να ξεπλυθούμε σε αυτήν. Είναι και πολλών χρήσεων... Αρκεί να την αντέξεις και να βγεις πριν μουλιασεις

raphsssodos
04-04-2007, 00:35
βάλε ακριβό εισιτήριο για να αποφύγεις παρατράγουδα.

παλεύοντας να ξαναβρώ το χιούμορ μου απόψε...

interappted
04-04-2007, 00:42
καλαπας!κ γω παλευω να βρω την ηρεμια μου..τα μηνυγγια μου μουδιασαν κ δεν εχω κι εντελως συναισθηση και συνηδειτοποιηση...ο,τι χανεται βρισκεται αρκει να θυμασαι που το εβαλες τελευταια φορα...κι εγω εχω τα πρωτα συμπτωματα αλσχαιμερ..που ναι που ναι η λογικη μου ψαξε ψαξε δεν θα τη βρεις..δεν θα τη βρεις δεν θα τη βρεις τη λογικη μου που ζητεις...ραπς με πιανεις???θολωσα!!!αλλα θα ξεθωλωσω......

raphsssodos
04-04-2007, 00:44
γιαπ γιαπ...το βουιτό ξανάρχισε...αλλά είπαμε...παλεύεις, παλεύω...

interappted
04-04-2007, 00:49
ναι ειπα κ μια ατακα στο dr
δρ-Ιωαννα συνεχιζεις να σκεφτεσαι να δωσεις τελος στη ζωη σου
-οχι κι αν ισχυει η μεταθανατιος ζωη?ασκοπο...

οποτε παλευουμε,προσπαθησε να συνοτνισεις το βουιτο με το βουητο απο το pc εγω αυτο εκανα για να μην το ακου διπλα....

raphsssodos
04-04-2007, 00:53
ποιος ξέρει να ζωγραφίζει μωρέ; θα πέσει χρήμα με τέτοιες ατάκες...

interappted
04-04-2007, 01:01
δεν σου ειπα οτι εκανα comics αλλα μιζερα...επιασε αυτο με τον συντονισμο βουητων??
αστα λες και βγηκα απο trance παρτυ ειμαι iiiiiiiiδεν το καταλαβαινω αυτο...ουτε αυτο με τα μηνυγγια
εσυ πως εισαι?

raphsssodos
04-04-2007, 01:07
συντονίστηκα, τώρα ακούω μόνο το βουιτό του πισιού και του πλυντηρίου -πραγματικού πλυντηρίου-

interappted
04-04-2007, 01:11
ελα ρε τοτε...τυχερος εισαι με 1 απο 2 συχνοτητες επρεπε να συντονιστεις.κι εδω ευτυχως αρχισε να ροχαλιζει το μωρο οποτε εσπασε η ησυχια
επαναλαμβανω καλα εισαι?

raphsssodos
04-04-2007, 01:18
καλά είμαι. η συνεδρία μου αναβλήθηκε για αύριο.

interappted
04-04-2007, 01:25
η δικη μου εγινε...λες και μου εκανε εγχειρηση ραπ μπηκε βαθια...(στα σωψυχα μου)
με πιανει ομως πολυ...

raphsssodos
04-04-2007, 01:29
εμένα αύριο δεν είναι ανάγκη να μπει, θα τον βάλω με το ζόρι.

interappted
04-04-2007, 01:39
κ πολυ καλα θα κανεις σου κανω απο το η σχεση με τον ψυχιατρο copy-paste

η σημερινη συνεδρεια ηταν το κατι αλλο σαν εγχειρηση ψυχης ενα πραγμα..οπως ειπε χαρακτηριστα ο dr μου\"φωτισαμε λιγο τα φαντασματα κ τα στοιχια που εχω μεσα μου\"πονεσα..αλλα ελυσα κ 1000 ερωτηματικα για χρονια αναπαντητα..σκαλιξε πολυ βαθια μεσα μου τοσο που ματωσα αλλα αξιζε γιατι αν αρχισεις να ριχνεις φως στα στοιχεια οπως παλι μου ειπε χανουν λιγη απο τη δυναμη τους...επιπονη αλλα δυνατη εμπειρια

raphsssodos
04-04-2007, 01:40
μπράβο μπράβο (λες και το διάβασα!..:P:P)

interappted
04-04-2007, 01:41
δεν ειναι πολυ καλο αυτο τα στοιχιά κ τα φαντασματα που κουβαλαμε δεν θα φυγουν αλλα θα χασοθν δυναμη αν τα ριξουμε φως κατι σαν ξορκισμος...δακρυσα ρε

interappted
04-04-2007, 01:46
οχι φως να τα ριξω αλλα τον ανακριτικο προβολεα...τα φωτιζεις λεει αν τα βγαλεις απο μεσα σου...
σημερα εβγαλα ενα οταν του ειπα οτι δεν εχω νιωσει ποτε κι απο κανεναν στοργη...δεν το ειχα ξαναπει τοσο σκληρα κι οταν βγηκε ηταν σαν να το γεννησα..απο τοτε καταλαβα πολλα για την συμπεριφοαρα μου...κ ηταν το πιο μικρο φαντασμα. κι εχω ειπε παρα πολλα λεγεωνες..οταν βγαλω το μεγαλυτερο θα ζητησω επισκληριδιο..

interappted
04-04-2007, 01:48
ριξτα κι εσυ φως....εισαι να τα τυφλωσουμε.....χαχαχα (διεστραμενο γελιο...)

raphsssodos
04-04-2007, 01:51
ο δικός μου αναρωτιόταν τι να ναι αυτό που με έκανε να εκφράζομαι πλέον τελείως ανοιχτά...η απάντηση ήταν προφανής...ο έρωτας...

έδιτ:όχι τελείως ανοιχτά μα διαφορετικά

interappted
04-04-2007, 02:00
u2u

raphsssodos
04-04-2007, 02:06
ουουου μέχρι να φτάσει...

interappted
04-04-2007, 02:08
μιλαω πολλα ,ε?

Kassi
04-04-2007, 02:19
Έρωτας για τη ζωή ή για την κατάθλιψη;Μόλις άνοιγα την βαριά πόρτα της εισόδου του ιατρείου σκέφτηκα πως μαζί με εμένα έχουν κι άλλοι δύο σήμερα συνεδρία.Και εμένα καλά πήγε η συνεδρία και ήταν διαλλευκαντική......Τόσο καλά που δεν έχω ένα παράπονο να κάνω και χαλάω το ίματζ μου.....

raphsssodos
04-04-2007, 02:21
έρωτας για πρόσωπο ντε!..

Kassi
04-04-2007, 02:24
Ρε πούστη μου ,Ιωάννα ξέρεις τι έχω πάθει τον τελευταίο καιρό;Δεν βλέπω φαντάσματα αλλά νομίζω μια δυο φορές ότι έχω κοζάρει έναν πρώην μου με άλλο αμάξι κάθε φορά...Και είδα τουλάχιστον ένα που του έμοιαζε σήμερα γαμτ....Τι διάλο ολοι καρικατούρες πια;Το μυαλό μού παίζει παιχνιδάκια πάλι.....Ακούω πάντως για ταβόρ και τέτοια.Εγώ παιδιά με ένα αναφρανίλ την βγάζω και είμαι κυρία...γιατί αλλιώς και να\'θέλω να πάρω θα είμαι η Ωραία κοιμωμένη.....

Kassi
04-04-2007, 02:27
Άτσα το ο Μπίλυ.Πες μας για να ξέρουμε...Ρε,ο ψυχίατρος τι ρωτάει τους διπολικούς μη χέσω;Παίρνει ψυχανάλυση το θέμα;Ή παίζει καμιά υποστηρικτική θεραπεία;Μπίλυ για πες τι σου λέει γιατί το έχω απορία...

Adzik
04-04-2007, 10:20
μιλαω πολλα ,ε?

milao polla e???..κατι σαν ...το δικο μου.....αγκαπουλα μου μ αγαπαει ακομα?...:P

Adzik
04-04-2007, 10:22
Ρε πούστη μου ,Ιωάννα ξέρεις τι έχω πάθει τον τελευταίο καιρό;Δεν βλέπω φαντάσματα αλλά νομίζω μια δυο φορές ότι έχω κοζάρει έναν πρώην μου με άλλο αμάξι κάθε φορά...Και είδα τουλάχιστον ένα που του έμοιαζε σήμερα γαμτ....Τι διάλο ολοι καρικατούρες πια;Το μυαλό μού παίζει παιχνιδάκια πάλι.....Ακούω πάντως για ταβόρ και τέτοια.Εγώ παιδιά με ένα αναφρανίλ την βγάζω και είμαι κυρία...γιατί αλλιώς και να\'θέλω να πάρω θα είμαι η Ωραία κοιμωμένη.....

kassi moy...>.εγω που ακουω κατα καιρουσ..να φωναζουν..\"Αντα\"....και τελικα..χμ..μαλλον δεν φωναζουν...

interappted
04-04-2007, 11:28
ρε Μαρια μου δεν τα βλεπω τα φαντασματακια κ τα στοιχειά κατοικουν μεσα μου...την εχουν βρει κ καλοπερνανε...εγω υποφερω.ως ιδιοκτητης του \"σπιτιου \"νομιζω οτι ηρθε η ωρα να τα κανω εξωση..αρκετα τα φιλοξενησα...τα ταβορακια τα περνω διπλα το βραδυ μπας και ηρεμισω κ ριξω κ κανα υπνο κατα τα αλλα τα εφεξορακια λειτουργουν κατι σαν ξεκολημματικα..δεν με αφηνουν να τρωω κολημματα...με διπλη δοση κατι γινεται...απλα πολλες φορες χανω τον οιρμο μου κ ξεχναω...μαζι με τα ξερα η μπορα περνει κ τα χλωρα πχ(τα πηρα τα φαρμακα????)καμενος εγκεφαλος ο καψερος viva la τρελλα

raphsssodos
04-04-2007, 16:04
Άτσα το ο Μπίλυ.Πες μας για να ξέρουμε...Ρε,ο ψυχίατρος τι ρωτάει τους διπολικούς μη χέσω;Παίρνει ψυχανάλυση το θέμα;Ή παίζει καμιά υποστηρικτική θεραπεία;Μπίλυ για πες τι σου λέει γιατί το έχω απορία...

we just talk girl about my life...

(ζηλεύεις, το ξέρω αλλά...)

Kassi
05-04-2007, 11:18
ρε Μαρια μου δεν τα βλεπω τα φαντασματακια κ τα στοιχειά κατοικουν μεσα μου...την εχουν βρει κ καλοπερνανε...εγω υποφερω.ως ιδιοκτητης του \"σπιτιου \"νομιζω οτι ηρθε η ωρα να τα κανω εξωση..αρκετα τα φιλοξενησα...τα ταβορακια τα περνω διπλα το βραδυ μπας και ηρεμισω κ ριξω κ κανα υπνο κατα τα αλλα τα εφεξορακια λειτουργουν κατι σαν ξεκολημματικα..δεν με αφηνουν να τρωω κολημματα...με διπλη δοση κατι γινεται...απλα πολλες φορες χανω τον οιρμο μου κ ξεχναω...μαζι με τα ξερα η μπορα περνει κ τα χλωρα πχ(τα πηρα τα φαρμακα????)καμενος εγκεφαλος ο καψερος viva la τρελλα
Κάτι σαν το Οι Άλλοι;Όταν παίρνεις χάπια-σημ:Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό-την χάνεις την συγκέντρωση,την μνήμη τα χάνεις λίγο όλα.Κι εγώ το παθαίνω.Τα χάπια που σε ξεκολλούν και σε ισορροπούν να σε κάνουν να τα ξεχνάς όλα..Τα χάπια που είναι για την ιδεοψυχαναγκαστική κατά την οποία τρως κολλήματα,σου έρχονται πολλές σκέψεις με αποτέλεσμα να μπορείς δύσκολα να συγκεντρωθείς και να ανακαλέσεις,τα ίδια χάπια σε κάνουν να μην ξέρεις αν τα είπιες ή όχι...Παίζει να έχω πάρει διπλή ή καμία..Χα...Μια παλιά γνωστή κυρία στα άντα της είχε πρόβλημα-νομίζω κατάθλιψη-και βαρούσε ενέσεις και σε τακτά χρονικά διαστήματα.Ε,υπήρχαν στιγμές στις οποίες μου έλεγε ότι έβγαινε στους δρόμους χωρίς ρούχα γιατί είχε ξεχασει να τα βάλει...ή φορούσε τα ρούχα ανάποδα....θέλω να σου πω είναι η κατάθλιψη σου\'ρχονται και τα χάπια-τα τρελερίλ όπως τα λέω-σε κάνουν σμπαράλια....Γι\'αυτό και από προσωπική άποψη δεν είμαι υπερ του πολύ ντοπαρίσματος..Αλλά αυτό ας το κρίνει ο κάθε ψυχίατρος-ψυχολόγος για τον καθένα...Θέλω να πω ρε κοπέλα μου εκτός από το να σε καταστέλλουν τι άλλο καταφέρνουν;Και άντε πρόσφατα έμαθα και για τη σεροτονίνη και την αντικαταθλιπτική της δράση αλλά τα βιώσιμα αποτελέσματα άλλα μου λένε..

interappted
05-04-2007, 13:38
kassi η αληθεια ειναι οτι εγω την επαθα την ζημια παραπανω με τα για 8 μηνες hipnosedon ξυπνουσα το πρωι κ εβλεπα οτι ειχα στειλει μνμτα στο κινητο που δεν θυμομουν,εβλεπα διπλα απο το κρεβατι μου σοκολατοχαρτα κ γαριδακια κι επισης δεν θυμωνουν,μου κλειναν ραντεβου τα οποια δεν θυμωνουν...τα efexor λειτουργουν σαν ξεκολληματικα...η δουλεια θα φανει λενε μετα τη θεραπεια(1 μιση χρονο μετα ακομα αναρρωτιεμαι...)αλλα νομιζω οτι κατι κανουν!τα φαντασματα που εχω μεσα μου τα βαφτισε ετσι ο dr μου ολα τα αρνητικα συναισθηματα που με αποκλειουν κατα πολυ απο τους ΔΗΘΕΝ NORMAL...τους κωλοφαρδους...οι σκεψεις μου,οι διαλογοι με τον εαυτο μου,η καχυποψια μου,οι φοβοι μου με μια λεξη ο dr μου τα βαφτισε φαντασματα....

interappted
05-04-2007, 13:54
παρεπιπτωντως οι νορμαλ ειναι νορμαλ?γιατι εγω θεωρω αυτους βαρεμενους κ εμενα οκ?
γιατι αυτοι δεν εχουν διαταραχες?
τι θα πει normal?
μπορω να γινω κι εγω normal?
οι normal εχουν συναισθηματα??????iq?
πως περναει ενας νορμαλ τη μερα του????
σκεφτεται αρα υπαρχει???
θα θελα να παρω συνεντευξη απο εναν normal
στο τελος της συνεντευξης θα παραμεινει νορμαλ????
αφου ειναι τοσο νορμαλ γιατι δεν τους κοβει τι εστι διαταραχη??κ με τι φοντα-προσοντα δινουν συμβουλες??
παιδια για να ολοκληρωσω ΜΕ ΧΑΛΑΝ!!!!!!!

interappted
05-04-2007, 13:58
ειναι μια πληοψηφια που κανουν ο,τι περναει απο το χερι τους να μας αποδειξουν οτι δεν ειμαστε normal!!!

Kassi
06-04-2007, 00:52

we just talk girl about my life...

(ζηλεύεις, το ξέρω αλλά...)

Θέλω να πω έχει η διπολική σχέση με το παρελθόν για να παίρνει θεραπεία;;;Αυτό μόνο..Γιατί νόμιζα ότι είναι καθαρά βιολογική ασθένεια...

Kassi
06-04-2007, 01:03
ειναι μια πληοψηφια που κανουν ο,τι περναει απο το χερι τους να μας αποδειξουν οτι δεν ειμαστε normal!!!

Κοίτα σε καταλαβαίνω κατάτι.Όπως είπα η πραγματικότητα είναι αυτό που κάθε φορά βιώνεις ως έτσι..Οι διάλογοι με τον εαυτό σου;Τους κάνω κι εγώ να ξέρεις..Θα τους βάφτιζα υπερβολικό άγχος...που για να καλμάρει όταν δεν έχει κάπου να ξεσπάσει στο βγάζει σε εσωτερικούς διαλόγους-ιδεοψυχανακαστικό ιδίωμα,τουλάχιστον στην περίπτωσή μου κι ενώ το ξέρω όταν το βιώνω απλά δεν μπορώ να το βγάλω απ\'το μυαλό..και να θέλω ρε αδερφέ..Εκεί επεμβαίνουν τα χάπια που ανάθεμα αν βοηθούν..Οκ,βοηθούν....Νορμά ;Ξέρεις πια δεν με πειράζει αν εν είμαι και τόσο νορμάλ..έχω πάρει μερική επιβεβαίωση από αυτήν που χρειαζόμουν για να δω ότι με αποδέχονται-όσο αντέχουν-και ας μην είμαι νορμάλ...Γιατί καλώς ή κακώς όταν βλέπεις ότι είσαι δυσλειτουργική σε μερικά πράγματα ε,δεν είναι ότι καλύτερο...Ο γιατρουδάκος μου είπε :\"Σου λείπουν οι εμπειρίες\" .......Στην λέει η μάνα σου και γι\'αυτό θυμώνεις.Εκτός από αυτήν στην λέει και κάποιος άλλος για το ότι δεν είσαι νορμάλ;Ξέρεις τα βάζουμε με τους γιατρούς συχνά πυκνά.Στο τέλος θα βρεις μόνη σου τη λύση για το πως να λύσεις το πρόβλημα.Όταν όμως ο γιατρός από συμβουλευτικός-αποκαλυπτικός ή όπως σκατά λέγεται γίνεται εκνευριστικά επικριτικός-σα να σου λέει μου την σπας άλλαξε τότε μαζί σου κι εγώ τα παίρνω....Στο χέρι μας είναι να γίνουμε νορμάλ...Νορμάλ ας πούμε πως είναι να είσαι χαρούμενος και λειτουργικός....Δεν σημαίνει πως οι άνθρωποι που δεν έχουν κάποιο ψυχικό πρόβλημα είναι και τα καλύτερα άτομα,με Αι κιου και προσωπικότητα....έτσι;Απλά έτυχε να την βγάλουν πιο ελαφρά.......

interappted
06-04-2007, 01:19
κωλοφαρδοι ειναι kassi μου, γιατι κ εγω θα θελα να την βγαλω πιο ελαφρια ..αλλα απετυχα
σε οσους φιλους εχω ανοιχτει κραξιμο ακουω...Εγω στη θεση σου μπλα-μπλα-μπλα
να μην μιλησω για τα αρσενικα που με θεωρουν ακρως μαζοχα...ομως αντιδραω πια δεν τους αφηνω να το παιζουν δασκαλοι...γιατι η τρελλα μας το ξερεις κι εσυ τι ειρωνικη μπορει να γινει...
δεν καταλαβαινουν οτι απο ενα σημειο κ μετα δεν εχει να κανει με τη λογικη αλλα με τον υπερσυναισθηματισμο(σε ολο του το μεγαλειο απο χαρα μεχρι-οργη)στον παρορμητισμο και κυριως στον ανυπαρκτο αυτοελεγχο..παντως ο καινουργιος μου ψυχιατρος εχει αρχισει να ανοιγει το κουτι της Πανδωρας(ετσι λεω εγω τα σωψυχα μου κ με πιανει!!!!!επιτελους γιατρος που με καταλαβαινει..

ασε που στιγμες νιωθω κατι σε super ηρωα κ θελω να τους βαλω ΟΛΟΥΣ στη θεση τους κ τα καταφερνω...Ηδονη της επαναστασης κι απο θυμα γινομαι θυτης...το καλυτερο μου!!!!ετσι παει η ζωη μου....κατω αλλα πατο κατω κ πανω αλλα πολυ πανω...στη μεση δεν εχω βρεθει ακομα...ισως εκει παιζουν οι νορμαλ...κι οπως πολυ καλα μου απαντησε ο συμπαθεστατος ραπς..τα ακρα ειναι γι αυτους που τα αντεχουν!!!!POWER

Kassi
06-04-2007, 01:34
Ενθαρρυντικό..Τα άκρα είναι γι\'αυτούς που τα αντέχουν......Εμένα προσπαθεί να με πείσει η γιατρός(παλεύει πολύ όμως)ότι αν δείξεις την ευαίσθητή σου πλευρά δεν θα γίνεις θύμα.....Παλεύει πολύ η γυναικούλα.....Πάντως εκεί που έλεγα ότι είμαι των άκρων και τέτοια..συναντώ έναν τύπο μου τρόμαξα πράγματι...Και λέω δεν σε παίρνει φιλενάδα να είσαι ακραία εδώ..Τουμπεκί η δικιά σου...Απ\'ότι μου τον ανέλυσε η ψυχίατρος είναι της αντικοινωνικής σχολής...Στην αρχή είπα βρήκα έναν καθαρά οριακό αλλά τσου τσου είχε αντικοινωνική διαταραχή...Νομίζω ότι και ο οριακός μπροστά του πάει πάσο.Μας ανταγωνίζεται ρε πούστη..Ο τύπος 24 και τα είχε κάνει όλα.Μπαινόβγαινε στα αστυνομικά τμήματα,ήταν ο φόβος και ο τρόμος της περιοχής του,οξύθυμος,βίαιος,πρώην ναρκομανής αλλά εμένα με συμπάθησε λέει και την γλίτωσα..Παιδιά είχα κόψει να του μιλάω ενώ με ήξερε δύο μέρες και με απειλούσε ότι αν δεν απαντήσω θα με βρει όπου κι αν είμαι και δεν θα μου αρέσει..Μπροστά στην τόση ωμώτις και καφρίλα είπα να βελτιώσω λίγο τα οριακά μου στοιχεία......έχουμε απλά σκαμπανεβάσματα και η άποψή μας αλλάζει πολύ γρήγορα.....Την μία μέρα λέω τι τέλειος που είναι αυτός ο φίλος που έχω και την άλλη τι κωλοχαρακτήρας..Πώς τον ανέχομαι;Δεν είναι αυτός για εμένα...Και έτσι βαδίζοντας όταν οι άλλοι μου έδειχναν τα ελαττώματά τους τους πήγαινα στη μαμά τους...Γι\'αυτό άλλωστε δεν είχα φίλους ή δεσμούς σταθερούς..Το θέμα είναι να καταλάβω μου είπε ότι καλά και κακά στοιχεία απαρτίζουν τον ίδιο άνθρωπο...Δεν μπορώ να εθελοτυφλώ και να βλέπω μόνο την καλή του πλευρά...Πρέπει να δεχτώ πως όλοι έχουν και τα ελαττώματά τους και με πληγώνουν..(Εκτός από εμένα που απλά είμαι καλή ,τρυφερή..Με μια λέξη ΤΕΛΕΙΑ!)Οι μόνοι οι οποίοι συμβιώνουν μαζί μου είναι οι γονείς μου.....Χαρά στα κουράγια τους.....Αυτό που λέω πάντως είναι Καλύτερα να σε φοβούνται παρά να σε πατούν......Λογικά θα αντιδράς με οξυθυμία όταν οι άλλοι πάνε να σου σπάσουν την άμυνα και να δουν την ευαίσθητη Ιωάννα..Θέλω επιβεβαίωση ή διάψευση......Εγώ εκεί είναι που γίνομαι ατμομηχανή που σφυρίζει αλλά προσπαθώ να το ελέγχω.....

interappted
06-04-2007, 01:56
αλλη ατακα του κουμουνιστη γιατρου μου...εχω τις σημειωσεις του εδω διπλα μου..
Δεν υπαρχει μονο το καλο και μονο η μαλακια >Υπαρχει το καλο κ η μαλακια

τι εννοει οτι το να εισαι καλος σημαινει οτι γινεσαι κ μαλακας..μπορει να δειχνεις μονο καλος αλλα οχι μαλακας-θυμα...
κι εγω δεν μπορω τα θολα τοπια...ξεκαθαρα πραγματα :επιβεβαιωση η διαψευση οπως ειπες

μη με παρεξηγεις αν λεω οτι να ναι σημερα εχω τα νευρα τσαταλια ο μικρος μολις κοιμηθηκε ενω ολη την ημερα γκρινιαζε κ εφτασα σε σημειο να βγαζω καπνους απο τα νευρα και τωρα ειναι η δυσκολη ωρα που παω να χαλαρωσω απο τις 12 π-ου ξυπνησα περναω μια περιοδο αποσυντωνησης για να περασω απο τηντσιτα στην χαλαρωση...θα συνελθω σε λιγακι

Kassi
06-04-2007, 02:57
Ούτε που φαίνονται τα νεύρα σου...Μάλλον εννοεί κάτι σε Είμαι καλός μαλάκας......Σόρυ γιατρέ αλλά αυτό μου ήρθε....Εννοεί ότι πρέπει να συγκερνάμε καλοσύνη και μαλακία......στο ίδιο άτομο....Γιατρέ από την ίδια πηγή νερό με τον μαλάκα δεν πίνω.....έτσι πως τα έλεγε πάντως μου φαίνεται χαβαλετζής τύπος...Θα τα πηγαίναμε καλά εμείς τα δυο.....Εκτός αν από δουλειά τα έξυνε και έβγαινε με το σφυροδρέπανο στην Παπαρήγα..

interappted
06-04-2007, 02:59
κουμουνας λεμε....μακρυμαλλης,μουσατο με ενα καρο χαιμαλια σε χερια κ λαιμο

Kassi
06-04-2007, 03:08
Πω,με φτιάχνεις τώρα......Με την ψυχιατρική πέρασε και δεν άγγιξε μήπως;Θε να πω τι σχέση έχει με την ψυχιατρική το κουμμούνι;χεχε..ρατσίστρια. .Τους ψυχιάτρους τους φαντάζομαι αγγελικές μορφές(!!!!!!) ή τέλος πάντων λεπτεπίλεπτους....Γιατί τον παρατήσαμε;;;Τι μέρα είναι σήμερα γιατρέ;;;;

interappted
06-04-2007, 03:12
αυτος που εχω τωρα ειναι αλλο στυλ..καμια σχεση..το κουμουνι το αφησα γιατι προκειμενου να φευγει ηρεμος τα σαββατοκυριακα με φλομωνε στα hipnosedon λιγο ακομα να τα επερνα κ θα εμπενα σε λεωφορια να αναζηταω ευρω...

Kassi
06-04-2007, 03:19
Χμμ κατάλαβα.Εκεί που έπαιζε την κιθάρα και κούναγε τη σημαία σνίφαρε και ολίγο και είπε να περάσει ο φροϋδικό του στίγμα στους ασθενείς...Υπνοστεντόν ενέσεις πρέπει να έκανε αυτή που δεν ήξερε τι ρούχα να βάλει..Πίκρα η γυνή....Ήταν μιλάμε τόσο ράκος που ούτε να μιλήσει δεν μπορούσε...

interappted
06-04-2007, 11:21
εγω τα χαπακια επερνα...ας τα η πληρης απενεργοποιηση του εγκεφαλου!!!
δεν τα αντεξα...εχασα κι ενα δοντι εξαιτιας τους ευτυχως απο τα πισω να μη μου χαλαγε κ το χαμογελο....

Pappas10
07-04-2007, 01:07
παρεπιπτωντως οι νορμαλ ειναι νορμαλ?γιατι εγω θεωρω αυτους βαρεμενους κ εμενα οκ?
γιατι αυτοι δεν εχουν διαταραχες?
τι θα πει normal?
μπορω να γινω κι εγω normal?
οι normal εχουν συναισθηματα??????iq?
πως περναει ενας νορμαλ τη μερα του????
σκεφτεται αρα υπαρχει???
θα θελα να παρω συνεντευξη απο εναν normal
αφου ειναι τοσο νορμαλ γιατι δεν τους κοβει τι εστι διαταραχη??κ με τι φοντα-προσοντα δινουν συμβουλες??
παιδια για να ολοκληρωσω ΜΕ ΧΑΛΑΝ!!!!!!!

Καλησπέρα,

Όπως δήλωσα στο αρχικό μου μήνυμα, δεν έχω - ακόμα - καμία διάγωνση ψυχικού νοσήματος να με συνοδεύει. Υπό αυτή και μόνο την ένοια απαντάω ως \"νορμάλ\" στα ερωτήματα σου.

Originally posted by interapptedπαρεπιπτωντως οι νορμαλ ειναι νορμαλ?γιατι εγω θεωρω αυτους βαρεμενους κ εμενα οκ?

Καλή ερώτηση. Νομίζω απλά ότι είσαι θύμα της πλειοψηφίας. Ξέρεις το παραμύθι με τον Βασιλιά;

Ήταν κάποτε σε μία χώρα ένας βασιλιάς που ζούσε σ\' ένα παλάτι και είχε ένα προσωπικό πηγάδι για νερό. Όλη η υπόλοιπη χώρα υδρευόταν από ένα άλλο πηγάδι στο οποίο μία μέρα έπεσε ένα μαγικό φυτό και τους έκανε όλουν όσους έπιναν να τρελαίνονται.

Σταδιακά όλοι οι υπήκοοι του βασιλείου έχασαν τα λογικά τους. Ο Βασιλιάς, που έπινε από το δικό του αμόλυντο πηγάδι, προσπαθούσε να τους συνεφέρει αλλά η μόνη απάντηση που έπαιρνε ήταν \"ο Βασιλιάς μας είναι τρελός\". Όλοι οι υπήκοοι του που τον άκουγαν έλεγαν \"ο Βασιλιάς μας είναι τρελός\" και \"τι θα κάνουμε με τον τρελό βασιλιά;\" Αφού είδε κι αποείδε και κατάλαβε την αιτία της συμπεριφοράς των υπηκόων του, ο Βασιλιάς σκέφτηκε τη λύση και αποφάσισε να πιεί κι αυτός από το πηγάδι του λαού του. Έτσι, έχασε κι εκείνος τα λογικά του αλλά διατήρησε το θρόνο του μιας και όλοι οι υπηκόοι του πανηγύριζαν φωνάζοντας \"Ζήτω ο Βασιλιάς μας που έγινε καλά\".

Δεν ξέρω αν απαντάει το παραμύθι στην ερώτηση σου... μπορεί και όχι οπότε με συγχωρείς αν σπατάλησα το χρόνο σου άδικα.

Originally posted by interapptedγιατι αυτοι δεν εχουν διαταραχες?

Σαφέστατα, ενίοτε και περισσότερες από τις δικές σου ή όσων έχουν διαγνωσθεί ως \"μη νορμάλ\". Ίσως, επαναλαμβάνω ΊΣΩΣ, η διαφορά να εντοπίζεται στην συχνότητα και την βιαιότητα εκδήλωσης της διαταραχής, καθώς και στη \"δημοφιλία\" της. Για παράδειγμα η δική σου διαταραχή μπορεί να εκδηλώνεται με το να πετάς πιάτα στον τοίχο και να φωνάζεις μία φορά την εβδομάδα, ενώ η δική μου με το να τρώω τα νύχια μου κάθε μέρα. Εσένα σε εντοπίζουν ως \"μη νορμάλ\" ενώ εμένα δεν μου λέει κανένας τίποτα κι ας είμαι 3 φορές πιο διαταραγμένος από εσένα.

Το ξέρω ότι δεν είναι δίκαιο. Αλλά έτσι είναι.

Originally posted by interapptedτι θα πει normal?

Δύσκολη ερώτηση. Νομίζω κάτι που κοινωνικά, πολιτιστικά και λειτουργικά - σε συνάρτηση με την ανθρώπινη διαβίωση και συμπεριφορά πάντα - δεν προκαλεί διαταραχή και πρόβλημα είτε στον άνθρωπο που το υιοθετεί είτε σ\' εκείνους που το αντιμετωπίζουν. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός... αν ναι, εξήγησε το και σ\' εμένα σε παρακαλώ. :)

Originally posted by interapptedμπορω να γινω κι εγω normal?

Τόσο εύκολα όσο και το νορμάλ να γίνει σαν κι εσένα. Έτσι πιστεύω και δεν κάνω πλάκα...

Originally posted by interapptedοι normal εχουν συναισθηματα??????iq?

Μ\' αρέσουν τα παραμύθια που λες... λένε ότι οι ζωή ενός ανθρώπου είναι ένα άρμα με 2 άλογα. Το ένα το λένε \"συναίσθημα\" και το άλλο \"λογική\". Στις ευθείες και τα 2 άλογα πρέπει να τρέχουν με την ίδια ταχύτητα γιατί αν κάποιο πάει πιο γρήγορα το άρμα θα ανατραπεί. Στις στροφές, ανάλογα με την κλίση που έχει η κάθε στροφή αλλά και τη φορά, ένα από τα δύο θα πρέπει να τρέχει λίγο γρηγορότερα από το άλλο ή αντίστροφα πιο αργά.

Οι \"νορμάλ\", απλά είναι λίγο καλύτεροι ηνίοχοι ή έστω πιο προσεκτικοί. Εκτός και αν \"νορμάλ\" είναι η πλειοψηφία των ηνίοχων αρμάτων με άλογα που δεν μπορούν να τα ανατρέψουν γιατί απλούστατα δεν μπορούν να τρέξουν. Παίζει κι αυτό.

Originally posted by interapptedπως περναει ενας νορμαλ τη μερα του????

Ομοιοτρόπως ποικιλότροπα φαντάζομαι. ;););):)

Originally posted by interapptedσκεφτεται αρα υπαρχει???

Μπορεί και όσο ζει να ελπίζει... ντε και καλά Καρτέσιος δηλαδή; :D

Originally posted by interapptedθα θελα να παρω συνεντευξη απο εναν normal

Ρώτα με αφού τελειώσω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου... αν φυσικά αυτές θεωρείς ότι στοχειοθετούν \"συνέντευξη\". Τώρα βέβαια, παίζει και το κατά πόσο ήμουν \"νορμάλ\" ΠΡΙΝ τις απαντήσω... τέλος πάντων. ;)

Originally posted by interapptedαφου ειναι τοσο νορμαλ γιατι δεν τους κοβει τι εστι διαταραχη??κ με τι φοντα-προσοντα δινουν συμβουλες??

Το ότι κάποιος είναι συναισθηματικά και ψυχολογικά \"νορμάλ\" δεν τον κάνει και οξύνοο. Άλωστε, η ψυχολογική διαταραχή είναι - συνήθως - δίδυμη αδελφή της ευφυίας και όχι το αντίθετο. Η προσωπική μου καθαρά άποψη είναι ότι το \"νορμάλ\" είναι να μη δίνεις συμβουλές για κάτι που δεν ξέρεις. Αν το κάνει κάποιος/α χωρίς να έχει την γνώση ή έστω την εμπειρία τότε μάλλον πάσχει από κάτι και απλά δεν έχει διαγνωσθεί.

Originally posted by interapptedπαιδια για να ολοκληρωσω ΜΕ ΧΑΛΑΝ!!!!!!!

Εμένα να δεις πόσο με χαλάω πολλές φορές!!!!.

Για να ολοκληρώσω κι εγώ, απάντησα κατόπιν προτροπής του δεσμού μου που επιμένει να με θεωρεί \"νορμάλ\", μολονότι ο Ψυχίατρος που επισκεφθήκαμε μαζί είναι δικός μου φίλος.

Ελπίζω να μη σε κούρασε η απάντηση μου, αν ναι, ζητώ συγνώμη.

Να περνάς καλά.

Μιχάλης.

interappted
07-04-2007, 02:11
MIXAΛΗ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ... με καλυψε η συνεντευξη τοσο που αρχισα κ να ζηλευω και να παραδεχομαι τους οποιους normal ειναι σαν κι εσενα..Η αληθεια ειναι οτι ειναι δυσκολο να εισαι μειωνοτητα ,να το καταλαβαινεις,κ να αναρωτιεσαι γιατι δεν ανηκεις κι εσυ σε αυτην..
οχι απλα δεν με κουρασε η απαντηση αλλα κ το χαρηκα κ την καλοπροαιρετη πλακα της ειχε κ πολυ εξυπνα τα ειπες κι αλλη τοση να ητανε θα συνεχισα απτοητη να το χαιρομαι

1000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

να εισαι παντα καλα

Kassi
07-04-2007, 02:45
Ναι ομολογώ Μιχάλη πως έγραψες....Αυτά δε τα ποικιλοτρόπως και ομοιοτρόπως με έριξαν έτσι;Καλή υποστήριξη στο δεσμό...

interappted
07-04-2007, 03:01
κ απο μενα τα καλυτερα στον δεσμο αν κ ειμαι σιγουρη οτι βοηθας πολυ Μιχαλη!

interappted
08-04-2007, 01:56
δευτερο Πασχα απο τοτε
01.02.06 13:25 ηταν που εχασε ο αντρας μου τη ζωη του
ηταν τοσο αισθητη η απουσια του σημερα....κι σε μενα κ στο γιο μας...
γνωρισα τοσο πολυ μαζι του το θανατο που με τρομαξε η ζωη....
εχασε την ισχυ του ο θανατος,τον φοβο που θα μπορουσε να μου προξενει η σκεψη του...

καποιο εσπευσαν να με χαρακτηρισουν κλαψιαρα..δεν θα τον δεχτω τον ορο..
οχι...γιατι οσο και αν πεφτω σηκωνομαι να παλεψω την πουτανα τη ζωη...
δυνατος αντιπαλος δε λεω...
αλλα μου θολωνει το ματι και το μυαλο θελω να την χτυπησω κατω...
να τις ανταποδωσω τα χαστουκια...
το ξερω οτι την εχω προσωποιησει τη ζωη...
ναι για να την δω αντιπαλο κ να την τσακισω....
να χανω μαχες..να τραυματιζομαι,βρε στην εντατικη να μπενω...
αλλα εκει να συνεχιζω να με βλεπει απορημενη μπροστα της να μη τσακιζομαι...
της εχω πολλα κρατημενα...
μπουνια μου δωσε?????
μπουνια θα της δωσω...
οταν την βλεπω σαν εχθρο....
ξερω οτι απο το πεισμα μου θα την νικησω...

νιωθω εκεινη την ελευθερια...
ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ
ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

ολο το μεγαλειο της ελευθεριας απο φοβους κι ελπιδες....

κι αν ωρες-ωρες μοιαζω σαν κλεισμενη σε μαυρο κυβο..
καπου θα υπαρχει ενα ανοιγμα..
θα το βρισκω και θα εμφανιζομαι φαντης μπαστουνι μπροστα της..

ναι τελικα αν δεις την ζωη σαν εχθρο,σαν αντιπαλλο
μπορεις να διεκδικησεις τη νικη σου...

Helena
08-04-2007, 02:01

interappted
09-04-2007, 02:01
δευτερο Πασχα οσες φορες και να το πω κ παλι δεν θα καταλαβω τη διαφορα απο το πρωτο...κι ομως ειναι δευτερο...περασε ενας χρονος απο το πρωτο..κι οσο κι αν ποναει το περυσι,θα γινει προπερσυ,θα γινει πριν 3 χρονια κοκ...τελικα καπως ετσι ειναι οταν ο πονος σου γινεται συνηθεια..περνανε μερες χρονια περιμενοντας το μαυρο να γινει γκριζο...περιμενοντας να τσουλησει η ζωη δινοντας βαση μονο στο παιδι...πουθενα αλλου...
ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΙΤΗΤΩΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ

Kassi
10-04-2007, 03:29
Interappted:ναι τελικα αν δεις την ζωη σαν εχθρο,σαν αντιπαλλο

Θα μπορούσαμε και να συμπλεύσουμε.......

interappted
10-04-2007, 12:52
ειναι κι αυτο μια αποψη παντως νορμαλ να τη ζησουμε δεν ξερω κατα ποσο παιζει....

ειπαμε αν..τοτε Γκινες!!!!!lol

interappted
12-04-2007, 01:57
μετα τις πολυ σημαντικες συνεδρειες για μενα που εριξα φως στα φαντασματακια μου κι ολα ξεκινουν απο την παιδικη ηληκια ειπα οτι θα ΚΑΝΩ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΦΕΡΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ....Κ ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΧΑΠΙΑ...
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ,ΣΤΑ 2 ΑΣ ΚΟΒΟΜΑΙ,ΑΣ ΦΡΙΚΑΡΩ,ΑΣ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ ΑΣ ΑΣ ΑΣ ΑΣ ΠΑΩ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΑΛΛΑ ΤΗ ΖΗΜΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!!!

Adzik
12-04-2007, 11:35
Και μπραβο soy.... να τον αγαπασ... να του το δειχνεισ ..να το νιωθει... και τιποτα κακο δεν θα του συμβει...:):)

interappted
12-04-2007, 12:16
ευχαριστω πολυ Adzik!!ναι ολα μας τα ψυχολογικα ειναι απο το οικογενειακο περιβαλλον...κ δυστυχως θα δυσκολευτουμε να τα αποβαλλουμε...δεν θελω το γιο μου ετσι..Θα του εκδηλωνω την αγαπη μου

φιλια

interappted
13-04-2007, 02:21
παντως ακομα απορω που τα παιδικα χρονια μας ακολουθουν μια ζωη...

interappted
16-04-2007, 02:05
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΡΙΣΗ!!!!!!!ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!ΔΙΑΒΑΖΩ Η ΜΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ, Η ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ.......ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΛΑΨΙΑΡΑ Κ ΛΕΩ ΑΝ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΛΑΨΙΑΡΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΤΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ?????ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ ΤΣΙΤΩΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΠΑΣΩΝ!!!!!!ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΟΛΕ Ο ΤΑΥΡΟΣ!!!!!!!!!!ΗΜΑΡΤΟΝ !ΙΛΕΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ !ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΙΑ ΓΜΤ ΑΛΛΑ ΤΕΤΙΟΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΓΙΝΟΜΑΙ!!!!ΜΜΜΜΜΠΑΑΑΑΑΜΜΜΜΜ

Τίνα
16-04-2007, 09:21
Αγαπητή Interappted,
τα διάβασα τα εν λόγω ποστς και κλάψα δεν διέκρινα. Υπερπροστατευτικότητα και υπερβολική ανησυχία ίσως, αλλά δε νομίζω πως είναι καλό να σπεύδεις να κατακρίνεις αβασάνιστα για αυτό μια μάνα. Και γενικώς να κατακρίνεις κάποιον επειδή τα προβλήματά του είναι μικρότερα και πιο ευεπίλυτα απο τα δικά σου. Στον ίδιο ίσως φαίνονται βουνό!

Κατανοώ- όσο μπορώ- τη δύσκολη κατάσταση που ζεις, λόγω της χηρείας σου και της διαταραχής, και -πράγματι- τραβάς ένα από τα μεγαλύτερα ζόρια...

Αυτά, και πάντα φιλικά

Τίνα

Pappas10
16-04-2007, 10:24
Το να απαντήσει ένας άντρας για την ψυχολογία μίας μητέρας είναι λίγο σαν να έχει άποψη περί μουσικής ένας εκ\' γενετής κουφός. Μολαταύτα, αν μου επιτρέπεται, θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο.

Πιστεύω πως ένα παιδί πάντα έχει διπλή επιρροή στους γονείς του. Από τη μία είναι το απόλυτο κίνητρο για την επίτευξη στόχων, είτε επαγγελματικών είτε προσωπικών, είτε ψυχολογικών ή ό,τι άλλο και από την άλλη μία διαρκής πηγή ανησυχίας και άγχους. Θαυμάζω ιδιαίτερα και σέβομαι ανθώπους σαν την Interappted που μετουσιόνουν την μητρότητα τους σε αέναο κίνητρο επιτυχίας.

Την ίδια στιγμή, στέκομαι σιωπηλός και φειδωλός σε κρίσεις απέναντι σε γονείς που \"χάνουν την μπάλα\" με τα παιδιά τους. Θα ήταν άλλωστε εκ\' του ασφαλούς επίδειξη υπεροψίας το να σταθώ επικριτικά απέναντι στον όποιο γονέα, από τη στιγμή που δεν έχω παιδιά ο ίδιος, άρα δεν ξέρω και πόσα απίδια χωράει ο σάκος ή παιδιά αντέχει η ψυχολογία μου.

Όπως και να έχει, νομίζω ότι τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κάθε γονέας, ιδίως αν είναι μόνος / μόνη του/της είναι φυσιολογικά όσο μεγάλα κι αν είναι. Το μόνο που μπορώ να πω σαν κατάληξη, είναι \"ΒΑΣΤΑ ΓΕΡΑ... ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ\" και αυτός ο λόγος είναι αρκετός για να βοηθήσει κάποιον να ξεπεράσει τα πάντα. Είμαι σίγουρος ότι κάθε γονέας εδωμέσα, ανεξάρτητα από το πόσο διαταραγμένη μπορεί να θεωρεί ότι είναι - ή να είναι - η ψυχολογία του, όταν του χαμογελάει το παιδί του ή τον παίρνει αγγαλιά αισθάνεται σαν ο/η Κυρίαρχος του κόσμου.

Μπορεί να μην έχω κάποιο διεγνωσμένο ψυχικό νόσημα αλλά δεν έχω νοιώσει και ποτέ Κυρίαρχος του κόσμου μέσα από ένα παιδικό χαμόγελο ή αγγαλιά. Γι\' αυτό και μόνο αγαπητοί γονείς του Φόρουμ.... σας ζηλεύω.

Με εκτίμηση,

Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

perpatontas..
16-04-2007, 11:37
Πανέμορφο ποστ Μιχάλη!!!

Τίνα
16-04-2007, 13:16
Υπέροχος , Μιχάλη! Γεννημένος μπαμπάς!!!lol -(παρότι δεν είσαι ακόμα...)

Να κάνεις πολλά παιδιά, σου εύχομαι :)

Φιλικά, Τίνα

interappted
16-04-2007, 13:58
οντως Μιχαλη καθε καταχωρηση σου ειναι πολυ σημαντικη κ σε ευχαριστω.Πατερας μπορει να μην εισαι ακομα αλλα εισαι πολυ καλυτερος απο καποιους σαρκικους γονεις.
σου ευχομαι ολοψυχα οτι καλυτερο!

interappted
16-04-2007, 14:05
Τινα το ξερω οτι ενιοτε γινομαι κακια.Ισως και να ζηλευω..εχω μεγαλο θυμο μεσα μου.ποναω εγω ποναει το παιδι μου και νιωθω τοσο κακα οταν ακουω τετοια...
Δεν νομιζω οτι κατακρινω ολες τις περιπτωσεις σε εσενα πχ δεν αντεδρασα καθολου γιατι σε καταλαβαινω αλλα μερικα περιστατικα που εχουν να κανουν με το παιδι και τη σχεση του με τον πατερα με φρικαρουν..Γιατι ο μικρος μου ναι μεν ξερει οτι εδω και 1μιση χρονο πεθανε αλλα ουτε εγω ουτε αυτος δεν μπορουμε να το χωνεψουμε ακομα και μας λειπει κ δεν θα τον ξαναδουμε ουτε θα τον ξανακουσουμε κι ολα αυτα μου φαινονται ΑΔΙΚA κυριως για τον πιτσιρικα..γιατι ολοι εχουν μια λυση να τον παρουν τηλ να....να....να...οταν στα παιδια λειπει ο πατερας εγω τον παω στα κοιμητηρια να του πω οτι πλεον ειναι εδω
ΠΑΛΕΥΩ ΤΟΣΟ...ΠΟΝΑΩ ΑΛΛΑ ΠΑΛΕΥΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ Κ ΜΟΝΟ..για αυτο αντιδραω..

Pappas10
16-04-2007, 15:24
Κατ\' αρχάς σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Μπορεί ορισμένες φορές να ακούγομαι - μάλον να διαβάζομαι - λίγο αιθεροβάμον αλλά έτσι είμαι.

Όπως ξέρετε μου αρέσουν τα παραμύθια, και μάλον γνωρίζετε το παραμύθι με την Κουκουβάγια και την Περιστέρα. Ως γνωστόν, οι κουκουβάγιες είναι πολύ άσχημα πουλιά και ιδίως όταν είναι μικρά είναι κακάσχημα. Αντίθετα τα περιστέρια είναι όμορφα πουλιά και μικρά ακόμα ομορφότερα - εξ\' ου και \"πιτσουνάκι\".

Τέλος πάντων μία ημέρα η Μαμά-Περιστέρα είχε ξεχάσει να δώσει φαγητό στο πιτσουνάκι της για το σχολείο. Όταν το συνειδητοποίησε ήταν αργά, μιας και η ώρα του φαγητού για τους μαθητές του πτηνοσχολείου πλησίαζε κι εκείνη - μολονότι είχε έτοιμο το κολατσιό - δεν προλάβαινε να πάει. Εκείνη την ώρα είδα την κα. Κουκουβάγια να περνά έξω από τη φωλιά της κρατώντας ένα καλάθι με κολατσιό. Προφανώς πήγαινε στο σχολείο.

- κα Κουκουβάγιαααααααααα!!!! φώναξε
- ορίστε κα. Περιστέρα μου
- Μήπως πηγαίνετε στο σχολείο;
- Μάλιστα κυρία περιστέρα
- Μπορείτε να μου κάνετε μία χάρη; Ο μικρός μου ξέχασε το φαγητό του σπίτι. Μπορείτε να του το πάτε;
- Φυσικά κυρία περιστέρα μου...
- Λαμπρά... σας ευχαριστώ πολύ...ορίστε το καλαθάκι....
- Εντάξει κυρία περιστέρα μου... σε ποιο παιδάκι να το δώσω;
- Κυρία Κουκουβάγια μου... στο ομορφότερο παιδάκι του πτηνοσχολείου.

Κι έτσι, η κα. Κουκουβάγια πήρε το κολατσιό και έφυγε. Το απόγευμα το περιστεράκι γύρισε στο σπίτι πεινασμένο...

- μαμά, μαμά... πεινάω... δεν έφαγα κολατσιό σήμερα
- τι λες παιδάκι μου; δεν σου έφερε η κα. Κουκουβάγια το κολατσιό σου
- όχι μαμά....

Θυμωμένη η κα. Περιστέρα πήγε από το σπίτι της κας. Κουκουβάγιας... χτύπησε δυνατά την πόρτα και όταν της άνοιξε η κα. Κουκουβάγια άρχισε να μιλάει σε έντονο τόνο

- κα Κουκουβάγια αυτό που κάνατε ήταν απαράδεκτο
- Τι έκανα κυρία περιστέρα μου;
- Αφήσατε το παιδί μου νηστικό ενώ σας έδωσα φαγητό να του πάτε. Που δώσατε το φαγητό;
- Στο Παιδί μου κυρία περιστέρα
- ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ;;;; ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΙ ΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΔΩΣΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ;;;;
- Κυρία Περιστέρα μου... εσείς δεν μου είπατε να δώσω το φαγητό στο ομορφότερο παιδάκι; Ε κι εγώ στο ομορφότερο παιδάκι το έδωσα... το κουκουβαγιάκι μου.

Δεν ξέρω αν η παραπάνω ιστορία εξηγεί πως ο/η κάθε γονέας αντιλαβάνεται το μέγεθος ενός προβλήματος που αντιμετωπίζει με το παιδί του/της.

Μπορεί να λέω και αρλούμπες.

Με εκτίμηση,

Παππάς10 ή κατά κόσμον Μιχάλης.

Τίνα
16-04-2007, 17:25
interappted, καταλαβαίνω (όσο μπορώ- γιατί δεν έχω βιώσει παρόμοιες καταστάσεις) την πικρία που νοιώθεις, αυτό το \"γαμώτο\" που λέμε, \"why me??\"
Και πραγματικά μου είσαι πολύ συμπαθής. Έχεις ζήσει έναν εφιάλτη, το παλεύεις, αγαπάς το παιδί σου, προσπαθείς να σηκωθείς όρθια. Θέλει δύναμη αυτό - εγώ στη θέση σου δεν ξέρω πώς θα ήμουνα. Επίσης ο χύμα λόγος σου (γραπτός- εννοείται) δείχνει μια έξυπνη νέα γυναίκα.

Ακριβώς επειδή μου είσαι συμπαθής (παρόλο που ελάχιστα έχουμε μιλήσει-σε διαβάζω τακτικά) μου κακοφάνηκε το ποστ σου σχετικά με τις άλλες μάνες.
Πιστεύω πως αν και οι δικές μας μητέρες δείχνανε παρόμοια ευαισθησία σε ανάλογα σημάδια συμπεριφοράς στην παιδική μας ηλικία, (πχ εγώ ήμουνα ασυνήθιστα ντροπαλό και κλειστό μικρό- και κανένας δεν το θεώρησε άξιο προσοχής αυτό), τώρα δεν θα ήμασταν σε αυτό το φόρουμ, αλλά θα ήμασταν στην κατηγορία των \"νορμάλ\". Επομένως, αυτό που΄λέω είναι.. μπράβο στην κάθε μάνα που νοιάζεται για την ψυχολογία του παιδιού της και την ψάχνει. Κι ας είναι και υπερβολική.

:)

interappted
16-04-2007, 21:12
Τινα οντως με τις ψυχοθεραπεις που κανω ξερεισ τι ανακαλυψα?δυσκολευομαι να αντιμετωπισω πιο ανθρωπινα λογω της διαταραχης μου η οποια προεκυψε απο την αδιαφορια (συναισθηματικη) των γονιων του.Πολλες φορες τα λεω ωμα γιατι ειναι αυτο που ειπες το γιατι εγω?και προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι κακως αναρωτιεμαι γιατι κ σε αλλες γυναικες εχει συμβει!γιατι οχι κ σε εμενα?μου ειναι δυσκολο να το κανω κτημα μου κ καμια φορα χανω τον ελεγχο κ γενομαι αποτομη
Σε ευχαριστω παρα πολυ.Σε αυτο το forum εχω βρει περισσοτερη στηριξη απο οτι απο τους ανθρωπους που ειναι διπλα μου...
Μη με παρεξηγητε
παντως εξακολουθω να πιστευω οτι θιγομαι σε ειδικες περιπτωσεις στη δικη σου πχ δεν ενιωσα τιποτα αλλο παρα κατανοηση για αυτο και σου εστειλα τους γιατρους.κ για οτι αλλο θελησεις παλι εγω εδω θα ειμαι

interappted
16-04-2007, 21:15
Μιχαλη δεν λες αρλουμπες θεωρω τυχερους τους ανθρωπους που σε ξερουν και χαιρομαιν που τα λεμε στο forum να το επαναλαβω αν ειναι ετσι οι normal τοτε αξιζει να προσπαθησω πολυ παραπανψω οχι μονο για το γιο μου αλλα και για εμενα

Pappas10
17-04-2007, 01:03
Φίλη Interrupted,

Όπως ξέρεις μου αρέσουν πολύ τα παραμύθια... μ\' αρέσουν επίσης και οι ιστορίες και οι αυτοβιογραφίες.

Μιά φορά κι έναν καιρό ήταν που λες ήταν μία μητέρα με 2 παιδιά. Ένα κοριτσάκι 9 χρονών και ένα αγοράκι 7 χρόνια μικρότερο. Ο Άντρας της ήταν ναυτικός. Αν και αγαπούσε την οικογένεια του και τη φρόντιζε οικονομικά, η παρουσία του στο σπίτι ήταν αραιή και αμελλητέα.

Το κοριτσάκι από την ημέρα που γενήθηκε είχε ένα πρόβλημα στην καρδιά του. Η μητέρα ήξερε ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί εγχείρηση. Λίγους μήνες μετά από την επιτυχημένη εγχείρηση του κοριτσιού, το αγοράκι σε ηλικία 2,5 περίπου χρόνων, παρουσίασε ζακχαρώδη διαβήτη και έπρεπε να κάνει ενέσεις ινσουλίνης κάθε μέρα. Το πρώτο σύμπτωμα της μητέρας ήταν να γεμίσει σταφυλόκοκο.

Ο Πατέρας δεν στάθηκε ιδιαίτερα αλληλέγγυος. Την αγαπούσε πολύ, όπως και την οικογένεια του, αλλά δεν πολυκαταλάβαινε από ψυχολογία. Ούτε ακριβώς αντιλαμβανότανε το άγχος της και τα πολλαπλάσια, συγκριτικά, προβλήματα που εκείνη αντιμετώπιζε. Έφτασαν στιγμές που η μητέρα χτύπαγε το κεφάλι της στον τοίχο, στιγμές που έκλαιγε χωρίς λόγο ή ζητούσε παρηγοριά στις τσιγγάνες που \"επισκέπτονταν\" το σπίτι για να πουλήσουν είδη προικός. Τα προβλήματα και το άγχος, αλλά και η - επί της ουσίας - μοναξιά, έκαναν την μητέρα να ζητήσει βοήθεια από ψυχολόγους. Ξεκίνησε ψυχοθεραπεία, της πήρε καιρό, είχε τα \"πάνω\" και τα \"κάτω\" της κι ακόμα τα έχει μερικές φορές, αλλά πολύ ηπιότερα.

Πήρε πολλά χάπια. Ο \"μικρός\" μεγάλωσε με λέξεις όπως \"λεξοτανίλ\", \"αναφρανίλ\", \"υπνοστεντόν\", \"βάλιουμ\" και άλλες πολλές, ίσως άγνωστες στα υπόλοιπα παιδάκια. Όπως άγνωστη ήταν και η λέξη \"ινσουλίνη\" για τα υπόλοιπα παιδάκια.

Αν όμως για κάτι αισθάνθηκε υπερήφανος είναι για το ότι η μητέρα του κατάφερε μέσα από όλες αυτές τις άγνωστες λέξεις να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του. Πάντα - σχεδόν - μόνη της να τον μεγαλώσει, διδάξει, του δώσει την αγγαλιά όταν την χρειαζόταν αλλά και την σφαλιάρα όταν αυτή ήταν απαραίτητη.

Ο Μικρός αυτός λοιπόν είναι πολύ υπερήφανος για την μάνα του. Παρόλλα τα προβλήματα της, παρόλες τις επισκέψεις της σε ψυχολόγους, ψυχιάτρους και ψυχαναλυτές, κατάφερε να είναι υπερήφανη για τα παιδιά που ανέθρεψε. Και τα παιδιά της περήφανα για την μάνα τους.

Αν κάτι έμεινε απ\' όλη αυτήν την ιστορία, είναι η πίστη στον μικρό ότι όλοι οι γονείς έχουν την δύναμη να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες που τους παρουσιάζονται. Όλοι οι άνθρωποι μπορούν να \"νικήσουν\"¨τους δαίμονες τους - είτε μόνοι τους, είτε με τη βοήθεια κάποιου ειδικού.

Αυτός ο Μικρός λοιπόν, αρκετά χρόνια μετά - μάλλον συνομήλικος σου - σου γράφει τώρα. Δεν τολμά να ισχυριστεί ότι ξέρει τι περνάς. Μπορεί όμως να θυμάται λίγο πως αισθάνεται ο γιός μίας μητέρας μόνης με ψυχολογικά προβλήματα. Και σου δίνει τον λόγο του πως ξέρει πως θα τα καταφέρεις, γιατί έχει δει πολλά χρόνια πριν τη δική του μητέρα να τα καταφέρνει. Όπως σου υπόσχεται πως ο γιός σου θα είναι υπερήφανος για εσένα και \"νορμάλ\". Όσο ακριβώς υπερήφανος είναι ο ίδιος για την μητέρα του αν και \"νορμάλ\" ο ίδιος.

Μπορεί να μη σας λέει τίποτα αυτή η ιστορία. Αλλά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο να την μοιραστώ μαζί σας.

Με αγάπη.

Μιχάλης.

interappted
17-04-2007, 01:39
Μιχαλη....δεν μπορεις να φανταστεις ποσο συγκινηθηκα.....................ουτ και πως το ενιωσα ολο αυτο..δεν εχω λογια ....εχω δακρυα συγκινησης για ακομα μια φορα μου ηρθες σαν κατι απο το πουθενα να μου πει οτι εχω τον πιο βασικο λογο να αξιζω να παλευω..να παρω κουραγιο απο κει που δεν το περιμενα...εχω συγκλονιστει...Εσυ παιδακι να ξερεις τι τραβηξε η μανα σου...παντα πιστευα οτι ο γιος μου καποια στιγμη θα με μισουσε γιατι δεν σταθηκα αρκετα δυνατη απο το χαμο του πατερα του....οτι θα θυμαται τον εαυτο του να λεει μαμα να πιω απο το νερο σου η ηπιες χαπια κ δεν κανει(καμια φορα με πιανει τρελλα οτι ισως στο υπολοιπο νερο κυκλοφορει λιωμενο χαπι κ δεν τον αφηνω να πιει απο εκει)νομιζω οτι θα με θυμαται να κλαιω κι οχι να παιζω μαζι του οποως θα θελε...πολλες φορες μου λεει μαμα καλυτερα να πεθαινες εσυ και μισω τον εαυτο μου που δεν μπορω να του κανω το χατηρι..........Μιχαλη μιλησες ετσι για τη μαμα σου..με αγαπη και κατανοηση και..και..ναι εκλαψα που τα διαβασα αλλα θα παλεψω παραπανω..με λιγοτερους φοβους κ ενοχες...

ο,τι μα ο,τι και να σου πω λιγο θα ειναι

raphsssodos
17-04-2007, 04:47

:τασεβημου:

Τίνα
17-04-2007, 09:35
ίντερ, κι από μένα, ό,τι χρειαστείς, είμαι πρόθυμη να βοηθήσω :)

΄Το αυτοβιογραφικό ποστ του Μιχάλη συγκλονιστικό, δεν έχω λόγια, νοιώθω λίγη για να γράψω οτιδήποτε. Τέτοια ορθή, θετική σκέψη σπανίζει. :)

raphsssodos
17-04-2007, 10:44
μιχάλη είναι καταπληκτικός ο τρόπος που περιγράφεις την ιστορία σου- σαν παρατηρητής, σαν κάμεραμάν.

υγ:κάνε και μια μετάφραση της υπόγραφής σου. :)

Pappas10
17-04-2007, 11:20
Σας ευχαριστώ κατ\' αρχάς για τα καλά σας λόγια. Ειλικρινά πιστεύω ό,τι γράφω. Αλλιώς δεν θα το έγραφα.

Φίλε Ραψωδέ, η μετάφραση έχει ως ακολούθως:

Φιλοκαλούμεν Γαρ = Γιατί μας αρέσει το ωραίο

μετ ευτελείας = με απλότητα (χωρίς δηλαδή \"νεοπλουτισμούς\" στα νεοελληνικά)

και Φιλοσοφούμεν = το αυτό με την έννοια του \"καλιεργούμε το πνεύμα μας\"

άνευ μαλακίας = χωρίς να γινόμαστε μαλθακοί, (δηλαδή χωρίς να γινόμαστε ψευτοκουλτουριάρηδες στα νεοελληνικά.) Την \"Μαλακία\" μπορείς να την αποδώσεις και ως \"έλλειψη ανδρισμού\".

Οπότε νεοΕλληνικά μία σωστή απόδωση έχει ως ακολούθως:

Γιατί μας αρέσει το ωραίο χωρίς όμως να γινόμαστε νεόπλουτοι και αγαπάμε την μόρφωση χωρίς να γινόμαστε ψευτοκουλτουριάρηδες.

Adzik
17-04-2007, 12:22
εεεεεετσι.....:P

interappted
17-04-2007, 12:52
Μιχαλη μας συγκλονισες απο οτι ειδες μας κανεις κ να γελαμε...Καλως μα πολυ καλως μας ηρθες στο forum σου χω στειλει ενα ευχαρηστηριο u2u αλλα απο οτι καταλαβα δεν ξερεις τη χρηση του?????

interappted
17-04-2007, 12:53
Τανια σε ευχαριστω μου γινεσαι πολυ οικεια κ σαν μανες η καταχωρηση του Μιχαλη μας ειπε πολλα

interappted
17-04-2007, 12:56

ραπσ ετσι ειναι αγορινα μου προσωποιεις τη ζωη την κανεις ανθρωπο και αρχιζεις να τις ανταποδιδεις τα κλωτσομπουνια.Ειναι δυνατος αντιπαλος αλλα και εμεις δεν παμε πισω...με βουλωμενα ματια,με σπασμενα ακρα εμφανιζομαστε ξανα και της λεμε ΤΖΑ!!!!ΧΙΧΙΧΙΧΙ ΕΠΙΒΙΩΣΑΑΑΑΑ!

Pappas10
17-04-2007, 13:15
Μιχαλη μας συγκλονισες απο οτι ειδες μας κανεις κ να γελαμε...Καλως μα πολυ καλως μας ηρθες στο forum σου χω στειλει ενα ευχαρηστηριο u2u αλλα απο οτι καταλαβα δεν ξερεις τη χρηση του?????

Νομίζω ότι σου απάντησα. Είμαι λίγο Γκαγκα με τις νέες τεχνολογίες.... Συγνώμη.

Μιχάλης.

raphsssodos
17-04-2007, 13:40

ραπσ ετσι ειναι αγορινα μου προσωποιεις τη ζωη την κανεις ανθρωπο και αρχιζεις να τις ανταποδιδεις τα κλωτσομπουνια.Ειναι δυνατος αντιπαλος αλλα και εμεις δεν παμε πισω...με βουλωμενα ματια,με σπασμενα ακρα εμφανιζομαστε ξανα και της λεμε ΤΖΑ!!!!ΧΙΧΙΧΙΧΙ ΕΠΙΒΙΩΣΑΑΑΑΑ!

το νοιώθω αυτό σήμερα. αν και η ίδια η νίκη είναι επώδυνη.

interappted
17-04-2007, 23:16
εννοειται πουλακι μου αυτο!!σημασια εχει οτι νικαμε κι ας μας εχει βουλωσει η καργιολα τα ματια!!!!βρε κ με ενα δαχτυλο να μεινω με αυτο χαστουκι θα της δωσω!!!ψυχολογικα μιλαω παντα...ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ!ετσι να της λες νομιζες οτι θα ειχα παραδωθει,ε????σε γελασανε εδω θα ειμαι μωρη ετσι να σου την μπενω στο ματι.....δεν ξεμπερδευει τοσο ευκολα με εμας.....το πε και η Αντζελα σε νικησα ζωη σε νικησα και σε ρωταω ραπς ειναι πιο δυνατη η Αντζελα απο μας?

raphsssodos
17-04-2007, 23:42
το πε και η Αντζελα σε νικησα ζωη σε νικησα και σε ρωταω ραπς ειναι πιο δυνατη η Αντζελα απο μας?

λολ!

ξέρεις σκέφτομαι πως οκ, ζεις για τον γιο σου αλλά σε κάνει να ζεις γι\'αυτόν, σου δίνει τη ρημάδα την όρεξη για την επόμενη μέρα. θυμάμαι αυτό που μου είχες πει πως σου ανοίγει τα παράθυρα όταν ο καιρός είναι καλός και σου λέει μαμά δες τι ωραία που είναι έξω; μπορεί εκείνη τη στιγμή να μην πιάνει τόσο αλλά όταν το σκεφτείς είναι πραγματικά υπέροχο!

interappted
18-04-2007, 00:10
ναι...οταν το καλοσκεφτεσαι μετα...αλλιως μη ξεχνας οτι εγω πρεπει να του δινω δυναμη....κι οχι αυτος σε εμενα..κ;αι την εχω και περισσια παναθεμα με..τι να σε πω??

Αλλα αφου ειπαμε νικησε η Αντζελα και το εκανε και ασμα εμενα με θιγει να μην το πω εστω ψυθιριστα!!!
αμ κι ο Πετρελης Χτυπα κι αλλο θα το αντεξω δεν πεθαινω ετσι απλα θα παλεψω...το αγριολουλουδο αντεχει λεει ο καζαντζιδης!ρε τοσο ψαγμενοι ειναι οι λαικοι?κι εγω ακουω cure?
και το καλυτερο:Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΦΟΥΜΑΡΩ
τι εγινε αποψε λαικη βραδυα με επιασε???

interappted
18-04-2007, 01:34
λες αμα γερασω να γινω σαν τη Θεοπουλα απο το Παρα 5?

raphsssodos
18-04-2007, 03:54
ναι...οταν το καλοσκεφτεσαι μετα...αλλιως μη ξεχνας οτι εγω πρεπει να του δινω δυναμη....κι οχι αυτος σε εμενα..κ;αι την εχω και περισσια παναθεμα με..τι να σε πω??

είναι μια κινητοποίηση κι αυτό μάλλον
(είμαι αλλού τώρα, δεν είμαι για να εκφέρω γνώμες)

interappted
18-04-2007, 10:27
που εισαι ηωρα 3:54??????

raphsssodos
18-04-2007, 11:08
στη ζάλη μου

interappted
18-04-2007, 11:26
σκατα ολη η αληθεια ειναι αυτη:

interappted
18-04-2007, 11:27
το ονομαζω εγωισμο αν και ποναω πολυ ακομα για αυτον γιατι δεν σκεφτηκε ουτε τη μανα του ουτε εμενα αλλα ουτε κ το παιδι..μονο να την κανει απο τα προβληματα..Δεν μπορω να μην εχω τυψεις τον ειχα τοσο δεδομενο στη ζωη μου που δεν του φερθηκα οπως ηθελα η οπως ενιωσα.Περασα και μια επιλοχια ψυχωση...θα το πω και σε εσας ετσι να φυγει απο μεσα μου..ο αντρας μου ηταν μαμακιας Η μανα του πανω απο ολα..εγω στα λοχεια μου...κ του ελεγα θα σοκαρω πολλους αλλα για να καταλαβεται τι νιωθω τωρα..ζηλευα υπερβολικα και παραδοξα την μανα του κατεληξα σε ψυχιατρο αλλα δεν ακολουθησα ιατρικη αγωγη γιατι μισουσα οτι αυτος αντιμετωπιζε με akineton τις δυσκολιες κ ηθελα να του αποδειξω το αντιθετο..του ελεγα λοιπον οτι το κανει με την μανα του..τη μια σουρωσε...κ ηρθε και εσπασε οτι εβρισκε μπροστα του..εγω εφυγα με το μωρο απο το σπιτι αλλα η εμμονη συνεχιζοταν τα ξαναβρισκαμε,κι εγω εκει το κανεις με την μανα σου...την τελευταια φορα που του το ειπα...ηπιε πολυ πηρε 40 Αkineton K τελειωσε..ο,τι και να μου πουνε για να με καλμαρουνε μπορω να μην εχω τυψεις???ο ψυχιατρος μου μου ειπε οτι επρεπε να ειχα παρει χαπια απο πολυ πιο μικρη..τωρα εχω γινει κολλητη με την πεθερα μου γιατι κι αυτη μου ελεγε οτι της τον πηρα..καθε μια εχει τις ενοχες της...πιο πολυ τυψεις νιωθω που δεν του ειπα ποτε οτι τον αγαπαω..κι οτι ηθελα να με αγαπαει πιο πολυ απο ολους..

interappted
18-04-2007, 11:29
δεν αντεχα να το κρυβω αλλο............................νιωθω δολοφονος του αντρα μου που αγαπουσα αλλα τοσο αρρωστα κ του πατερα του παιδιου του..οταν βρηκα το ημερολογιο του εγραφε για εμενα :τη μισω οσο την αγαπαω...και εγω αυτο ενιωθα.................................

raphsssodos
18-04-2007, 11:39
ιωάννα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το είπες.είναι φοβερό όντως- αλλά όχι τόσο όσο νόμιζες.

interappted
18-04-2007, 12:12
χμμμμ...θα το ξαναεπεξεργαστω...ουτως η αλλως η κατασταση δεν αλλαζει..ειχα ακουσει σε μια τηλεοπτικη σειρα κατι που μου εκανε απο τοτε πολυ κλικ...η ζωη λεει ειναι ενα παιχνιδι με τραπουλα..ο,τι φυλλα κ να σου μοιρασει πρεπει να παιξεις το παιχνιδι οσο καλυτερα μπορεις....

interappted
19-04-2007, 22:56
σημερα....ειναι απο τις μερες που αμφιβαλλω αν μπορω να ανταπεξελθω οχι μονο σα μανα αλλα κ σαν ανθρωπος....
γαμω την διαταραχη μου με εχει πηδηξει πια σημερα....πανω-κατω-πανω-κατω ε,με αφησε στο κατω τελικα αλλα στο πολυ κατω..πιο κατω δεν εχω...κωλομερα να περασει μπας κ γινει κανα θαυμα αυριο...

Kassi
20-04-2007, 02:49
Originally posted by Pappas10
Σας ευχαριστώ κατ\' αρχάς για τα καλά σας λόγια. Ειλικρινά πιστεύω ό,τι γράφω. Αλλιώς δεν θα το έγραφα.

Φίλε Ραψωδέ, η μετάφραση έχει ως ακολούθως:

Φιλοκαλούμεν Γαρ = Γιατί μας αρέσει το ωραίο

μετ ευτελείας = με απλότητα (χωρίς δηλαδή \"νεοπλουτισμούς\" στα νεοελληνικά)

και Φιλοσοφούμεν = το αυτό με την έννοια του \"καλιεργούμε το πνεύμα μας\"

άνευ μαλακίας = χωρίς να γινόμαστε μαλθακοί, (δηλαδή χωρίς να γινόμαστε ψευτοκουλτουριάρηδες στα νεοελληνικά.) Την \"Μαλακία\" μπορείς να την αποδώσεις και ως \"έλλειψη ανδρισμού\".

Οπότε νεοΕλληνικά μία σωστή απόδωση έχει ως ακολούθως:

Γιατί μας αρέσει το ωραίο χωρίς όμως να γινόμαστε νεόπλουτοι και αγαπάμε την μόρφωση χωρίς να γινόμαστε ψευτοκουλτουριάρηδες.

Μου άρεσε πολύ η μετάφρασή του...