PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ- ΦΟΒΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ

hobinos
14-07-2012, 09:55
Καλημερα σε ολους. Ειμαι εδω και παλι μετα απο 4 ολοκληρα χρονια. Ξανα τα ιδια με το παρελθον. Φοβοι για την καρδια εντονα συμπτωματα, πονοι στα 2 μικρα δακτυλα , καουρες , ταχυπαλμια , και σφιξιμο στο σαγονι εκει κατω απο τον λαιμο.... και ποσα αλλα. Ειμαι 40 χρονων με ιστορικο στην οικογενεια, καπνιστης και ο φοβος μου ολος πηγαζει απο το να μην παθω τιποτα και μεινουν τα παιδια μου χωρις πατερα. Αλλα ετσι οπως παω θα το παθω και θα το εχω προκαλεσει εγω. Γιατι μετα απο τοσο καιρο παλι τα ιδια ρε πουστη μου? Εχω μια πολυ καλη δουλεια και εγω και η γυναικα μου, ειμαστε πολλοι ευτυχισμενοι και θεωρουμε τους εαυτους μας τυχερους μεσα σε αυτην την κατασταση και εκτιμουμε το τι εχουμε. Γιατι λοιπον ειμαι και παλι ετσι δεν μπορω να καταλαβω? Κανονισα να παω την Δευτερα σε ψυχολογο αλλα εμενα η ιδεα οτι δεν παει κατι καλα με την καρδια μου δεν μου φευγει. Ακομα και στεφανιογραφια εχω σκεφτει να παω να κανω παρ οτι εκανα τεστ κοπωσεως πριν ενα χρονο και ολα ηταν μια χαρα. Αυτο που με ενοχλει μεσα σε ολα τα αλλα ειναι οτι φοβαμαι να μεινω μονος μο με τα παιδια μου και αυτο μου στοιχιζει πολυ. Πειτε κατι σας παρακαλω ιδιαιτερα αυτοι που εχουν βιωσει παρομεις καταστασεις . Please

ti einai touto pali
14-07-2012, 11:17
γεια σου. Θα σου γραψω για μερικα απο τα συμπτωματα μου γιατι μοιαζουν με τα δικα σου."πονοι στα 2 μικρα δακτυλα " / "σφιξιμο στο σαγονι εκει κατω απο τον λαιμο" Περα απο το αγχος σε εμενα προκαλουνται απο δυο δισκοκοιλες στον αυχενα (εκανα μαγνητικη αυχενα πριν δυο μηνες). Οσο για τις καουρες θα ηθελα να σε ρωτησω αν ιδιως το πρωτο τσιγαρο της ημερας σου προκαλει εντονη δυσφορια, ζαλαδα , σε χαλαει γενικα οπως οταν προτοκαπνισες. Αν ναι τοτε ψαξε για οισοφαγιτιδα.Και πανω απο ολα πηγαινε στον ψυχολογο τουτη η ...μακακια το αγχος λειτουργει υπογεια περιεργα και συνηθως δεν καταλαβαινεις το ποσο υπουλα χτυπαει. Οσο για μενα ακομα ψαχνω να βγαλω ακρη (μετα απο παθολογους νευρολογους γεστρεντερολογους κατεληξα σε ψυχολογο/ψυχιατρο)

ti einai touto pali
14-07-2012, 12:29
Να το δουμε και αλλιως φιλε μου. Γραφεις " με ιστορικο στην οικογενεια", " ο φοβος μου ολος πηγαζει απο το να μην παθω τιποτα και μεινουν τα παιδια μου χωρις πατερα", "οτι φοβαμαι να μεινω μονος μο με τα παιδια μου και αυτο μου στοιχιζει πολυ". Ολα αυτα δημιουργουνε αυτο το γαμιμενο το αγχος. Απο την στιγμη που εχεις μπει σε αυτο το "τριπακι" απο εκει και περα ολα ειναι φαυλος κυκλος. Αγχωνεσε περισσοτερο μετα οι πονοι χειροτερευουν μετα το αγχος γινεται χειροτερο και παει λεγοντας... Ολα αυτα δεν στα γραφω σαν κανενας ειδημονας τα ζω κι εγω.

Korina12
14-07-2012, 14:22
Τα ειχες ξαναπερασει δηλαδη και στο παρελθον αυτα και εφυγαν?Τοτε πως τα καταφερες?Με ψυχοθεραπεια/χαπια?

Greca
15-07-2012, 14:18
Φίλε μου μην ανησυχείς τόσο πολύ και προσπάθησε να επικεντρωθείς στην όμορφη οικογένειά σου. Είμαι κι εγώ 40 και μετά από μία έντονη κρίση πανικού με έχουν πιάσει αρρυθμίες. Φοβάμαι πάρα πολύ δεν στο κρύβω, αλλά προσπαθώ να το παλεύω. Ψάχνω να βρω έναν ψυχολόγο να με βοηθήσει, αλλά ακόμα τίποτα λόγω οικονομικών δυσχερειών. Ασχολήσου με τα παιδιά σου και την οικογένειά σου και προσπάθησε να ακολουθείς έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής, π.χ. όχι κάπνισμα ή ελλάτωσέ το, όχι πολλούς καφέδες κ.λ.π. Εγώ το ξέρεις ότι μετά από αυτό που μου συνέβη φοβάμαι να κάνω οικογένεια και τώρα πια νομίζω ότι και δεν μπορώ λόγω των προβλημάτων, αλλά και ότι δεν θέλω?...
Όμως αν δεν βάλεις το μυαλουδάκι σου να λειτουργήσει προς όφελός σου τίποτα δεν θα γίνει. Από ΕΣΕΝΑ εξαρτώνται όλα.

Καλημερα σε ολους. Ειμαι εδω και παλι μετα απο 4 ολοκληρα χρονια. Ξανα τα ιδια με το παρελθον. Φοβοι για την καρδια εντονα συμπτωματα, πονοι στα 2 μικρα δακτυλα , καουρες , ταχυπαλμια , και σφιξιμο στο σαγονι εκει κατω απο τον λαιμο.... και ποσα αλλα. Ειμαι 40 χρονων με ιστορικο στην οικογενεια, καπνιστης και ο φοβος μου ολος πηγαζει απο το να μην παθω τιποτα και μεινουν τα παιδια μου χωρις πατερα. Αλλα ετσι οπως παω θα το παθω και θα το εχω προκαλεσει εγω. Γιατι μετα απο τοσο καιρο παλι τα ιδια ρε πουστη μου? Εχω μια πολυ καλη δουλεια και εγω και η γυναικα μου, ειμαστε πολλοι ευτυχισμενοι και θεωρουμε τους εαυτους μας τυχερους μεσα σε αυτην την κατασταση και εκτιμουμε το τι εχουμε. Γιατι λοιπον ειμαι και παλι ετσι δεν μπορω να καταλαβω? Κανονισα να παω την Δευτερα σε ψυχολογο αλλα εμενα η ιδεα οτι δεν παει κατι καλα με την καρδια μου δεν μου φευγει. Ακομα και στεφανιογραφια εχω σκεφτει να παω να κανω παρ οτι εκανα τεστ κοπωσεως πριν ενα χρονο και ολα ηταν μια χαρα. Αυτο που με ενοχλει μεσα σε ολα τα αλλα ειναι οτι φοβαμαι να μεινω μονος μο με τα παιδια μου και αυτο μου στοιχιζει πολυ. Πειτε κατι σας παρακαλω ιδιαιτερα αυτοι που εχουν βιωσει παρομεις καταστασεις . Please

makis_dr
15-07-2012, 15:01
εχω ζησει παρομμοιες καταστασεις και πιο φευγατες ιδεα σ ειναι φιλε μην αγχωνεσαι αεροβια ασκηση κ διατροφη σωστη γ λιγο διαστημα θα λυσουν το προβλημα σου
θα δεις οτι ολα ειναι μεσα στο μυαλο σου

predator
15-07-2012, 17:35
Εγω ειχα παθει μια μερα,ετσι μια κριση με παρανοικες σκεψεις για την καρδια,τοσο εντονα που απο τα νευρα και την στεναχωρια χτυπησα το χερι μου σε μια τζαμαρια,κοπηκα λιγο πριν τις φλεβες του καρπου.Μεγαλη απερισκεψια,κατεληξα στο νοσοκομειο για πρωτες βοηθειες,η πλακα ειναι οτι οχι μονο δεν ειχα αγχος αλλα επιασα ψιλοκουβεντα με τον γιατρο για αρρωστειες....οτι να ναι.Το θεμα ειναι ενα ολα αυτα πηγαζουν σιγουρα απο καποια τραυματικη εμπειρια,εμενα ο πατερας μου ειχε παθει εμφραγμα σε μεγαλη ηλικια,ευτυχως ηταν ελαφρυ(πηγε μονος του στο νοσοκομειο,βγηκε σε 5 μερες)αλλα μου εμεινε το κολλημα...Το ειρωνικο της υποθεσης,σκεφτομαι αν καποιος πασχει απο σοβαρη καρδιοπαθεια,δηλαδη το ξερει οτι εχει,σκεφτεται αυτα καθε μερα?ελπιζω να μην το ζησουμε ποτε αυτο

baltongr
16-07-2012, 03:11
Γειά σου φίλε. Δέν σε ξέρω, δέν με ξέρεις, το μόνο πράγμα που θέλω είναι να με πάρεις στα πάρα πολύ σοβαρά. Έχω περάσει τα ΠΑΘΟΙ του Χριστού. Έχω πέσει στο -1 και έχω σηκωθεί. Με λίγα λόγια η εμπειρία μου γύρω απο αυτό το αντικείμενο είναι ΜΕΓΙΣΤΗ. Παρακαλώ πολύ και όλους τους ενδιαφερομένους να με πάρουν στα σοβαρά. Αυτό που έχεις, δέν έχει σε καμία περίπτωση με αυτό που νομίζεις. Αυτό που χρειάζεσαι είναι τον άνθρωπο που με έσωσε εμένα και με επανέφερε στο 100% μέσα σε 3 μήνες. Ονομάζεται Αναστάσιος - Καπασκέλης και ειναι Ερευνητής Παθολόγος - το κέντρο του είναι απο τα καλύτερα στην Ευρώπη. Δεν θα κάτσω να πω πολλά. Άν έχεις 100 ευρώ, βρές στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ την διεύθυνση και πάρε τηλέφωνο (Είπαμε Αναστάσιος Καπασκέλης) και κλείσε ραντεβού.
Εγγύηση η ίδια μου η ψυχή και η υγεία της γυναίκας μου! Το μόνο πράγμα που έχεις να κάνεις είναι ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ γιατι γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως νιώθεις! Κάντο και ΔΕΝ θα χάσεις.
Α και ψιτ;;; Όταν γίνεις καλά χρωστάς καφέ, καλά;

edim
16-07-2012, 03:34
εμενα ο φοβος μου ξεκινησε στα 12 για μηνιγγιτιδα. και φυσικα εξελιχθηκε σε φοβο για καρκικο, καρδια, για aids. Σε καταλαβαινω και ειναι πραγματικα απαισιο συναισθημα. Δεν μπορω να χαρω τιποτα. Εχω κανει χιλιαδες φορες τις ιδιες εξετασεις. Βγαινουν ολα καλα και το αγχος εκει... δεν πρεπει να γινομαστε υποχειρια της τρελης λογικης μας, απλα οταν ερχονται να τα αφηνουμε να περασουν. Το γνωριζω πως ειναι τραγικα δυσκολο. Εγω χωρις φαρμακευτικη αγωγη δεν υπαρχω. Και ειμαι ακομα 24. Δυστυχως το μυαλο μας κατασκευαζει διαφορα απλα πρεπει να αντιληφθουμε πως ειναι στο μυαλο μας και μονο. πως δεν υφιστανται στην πραγματικοτητα! Να χαιρεσαι καθε λεπτο της ζωης μαζι με τα παιδια σου και την γυναικα σου και προσπαθησε (το ξερω πως ειναι πολυ δυσκολο απο πρωτο χερι) να απεγκλωβιστεις απο τον μικροκοσμο που σε βασανιζει!

hobinos
16-07-2012, 17:18
Σας ευχαριστω ολους για τα λογια σας και την βοηθειας σας. Πραγματι ολα στο μυαλο ειναι αλλα πως ξεκολαει το γαμιμενο το μυαλο οταν φοβαμαι ακομα και να κανω ποδηλατο μπας και με πιασει τιποτα λογω ασκησης. Ελπιζω να βοηθησει η ψυχολολογος. Φιλε μου σε ευχαριστω για την προταση σου με το κεντρο του παθολογου αλλα δυστυχως μενω επαρχια και μου ειναι δυσκολο να ανεβαινω στην Αθηνα. Αν δω τα σκουρα ισως και να το δοκιμασω. Φαρμακα δεν θελω να παρω για την ωρα . Θα το παλεψω μονος μου οπως το εκανα και ολα αυτα τα χρονια και ημουν καλα.

ΡΑΝΗ
17-07-2012, 14:57
hobinos γεια & απο μενα!Διαβασα το μηνυμα σου & οπως οποιοσδηποτε που εχει περασει(και περναει)τα ιδια, μπορει να σε καταλαβει,ετσι & εγω!Εχω περασει δυσκολες καταστασεις με την καταραμενη φοβια της καρδιας αλλα & γενικα με ολες τις ενοχλησεις που καθημερινα σχεδον μου εμφανιζονται σ αυτο το σημειο!Και εγω αναρωτιεμαι το ιδιο με σενα,γιατι ρε γαμωτο να εχω μια υπεροχη οικογενεια & γενικα η ζωη μου να εχει μια καλη πορεια & να με βασανιζουν αρχικα οι απανωτες ενοχλησεις στην καρδια(αρρυθμιες,νευροπονο ι,τσιμπιματα....)& στο καπακι ο φοβος που προκαλουν ολα αυτα!Η πιο δυσκολη σκεψη ειναι τι θα γινουν τα παιδια μου αν κατι παθω....τελος παντων,ειναι μια κατασταση που θελει μεγαλη ψυχικη δυναμη για να την αντιμετοπισουμε,μακαρι να ειμαστε ολοι δυνατοι για να συνεχισουμε να το παλευουμε!!

anika
19-07-2012, 18:09
Γεια σας και απο εμενα,καποια που τα βιωνει ολα αυτα 5 χρονια και ταβ τελευται 3 ειναι σχεδον σιγουρη οτι κατι εχει η καρδια της και δεν θα τη βγαλει καθαρη.Για πρωτη φορα ξεκινησα εδω και 23 μερες αντικαταθλιπτικα αλλα δεν εχω δει ακομα εντονη διαφορα.Μολις αισθανθω ποναλακι στο στηθος η πιο πανω καυευθειαν το μυαλο μου πλαθει σεναρια για εμφραγματα και ανακοπες.Αν και δεν εχουμε ιστορικο στην οικογενεια δεν καπνιζω,εχω παει πολλες φορες σε καρδιολογους (δεν εχω κανει ομως τεστ κοπωσεως),πιστευω οτι θα παω απο καρδια.Πασχω απο ιδεοψυχαναγκασμο κρισεις πανικου και εχω εντονο προβλημα με στομαχι και αυχενα.Τις περισσοτερες φορες αισθανομαι σαν τσιμπηματα κια μικρα ποναλακια σαν πλακωμα στο στηθος αλλα αν τριψω το σημειο αυτοπερναει.Λετε να ειναι νευροπονοι.;

ΡΑΝΗ
19-07-2012, 18:32
Κι εγω τα ιδια.....οι καθημερινες καταραμενες ενοχλησεις στην καρδια με κανουν να σκεφτομαι οτι θα παθω κακο!Το πολεμαω οσο μπορω αλλα δεν με αφηνουν τα ριμαδια....τι κι αν εχω παει σ ενα σωρο καρδιολογους......χαλανε πολυ την ποιοτητα ζωης,ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ!

λιλιουμ
19-07-2012, 18:38
Στο μυαλο σας ειναι ολα.. Δεν εχετε τπτ και αγχωνεστε.. Ξερω νεο ατομο με καρδιοπαθεια που ζει τη ζωη του οσο πιο γεματα μπορει και δεν καθεται να σκαει ολη μερα και ολη νυχτα.

ΡΑΝΗ
19-07-2012, 18:53
Εχεις δικιο λιλιουμ,ξερεις ποσες φορες το χω πει..."στο μυαλο σου ειναι ολα..."αλλα οπως ξαναεγραψα υπαρχουν αυτες οι σκατοενοχλησεις καθημερινα(τσιμπιματα,πονα κια,αρρυθμια,μουδιασμα στα χερια....)που δεν αφηνουν περιθωρια στον φοβο(γιατι αυτος ειναι το δυσκολοτερο)να τσακιστει να φυγει!Σιγουρα η καλυτερη βοηθεια σε τετοιες περιπτωσεις ειναι η ψυχοθεραπεια αλλα κι αυτη κοστιζει ενα σωρο λεφτα!Ασε που υπαρχουν ανθρωποι που αγαπας & σ αγαπανε γυρω σου & δεν εχουν παρει χαμπαρι για ολο αυτο το γολγοθα,μονο & μονο για να μην χαλασεις & την δικη τους ζωη,αλλωστε ο καθε ενας εχει τα δικα του προβληματα,γιατι να τον επιβαρυνεις με το δικο σου??

anika
19-07-2012, 19:11
το δυσκολο ειναι να πεισουμε τον εαυτο μας οτι δεν ισχυουν ολα αυτα που εχουμε στο μυαλο μας,οπως τον πεισαμε οτι ολες αυτες οι ενοχλησεις που εχει ο καθενας μας καθημερινα,προμηνυουν κατι κατατροφικο.Δεν ξερω αν εκανα καλ που ξεκινησα θεραπεια φαρμακευτικη ομως οταν μετα απο τοσα χρονια μονο με 1,5 χρονο ψυχαναλυσης παλευω μονη μου ολα αυτα ,το φορτιο ειναι ασηκωτο και ο οργανισμος μου εχει εξαντληθει πια για να συνεχισω τον αγωνα εναντιων ολων αυτων των ψυχοσωματικων.Ξερω οτι ολοι εδω μεσα καταλαβαινετε και ολοι πανω κατω εχουμε τα ιδια.Ειναι πολυ σημαντικο να ξερεις οτι αυτα τα συμπτωματα που εσυ νομιζεις οτι θα σε σκοτωσουν καποια στιγμη,υπαρχουν τοσοι αλλοι ανθρωποι εκει εξω που τα βιωνουν και ομως ειναι ακομα ζωντανοι..

ΡΑΝΗ
19-07-2012, 19:31
Ναι anika,μεσα σ ολο αυτο το βασανιστηριο που ζουμε,το να ξερεις οτι ολα αυτα που μεχρι καποτε πιστευες οτι τα χεις ΜΟΝΟ εσυ & θα σε στειλουν στον αλλο κοσμο,τα χουν κι αλλοι,αν μη τι αλλο ειναι παρηγορο....καπως!

anika
19-07-2012, 19:56
τελευταια εχω ακουσει τοσα πολλα ατομα να παθαινουν εμφραγματα και αλλα τοσα να πεθαινουν απο ανακοπει.Τα περισσοτερα ειχαν μεγαλοκαρδια πιεση φραγμενες αρτηριες και ολοι ομως ηταν αντρες...Εχουμε ελαφρυντικα εμεις οι γυναικες η μου φαινεται;

ti einai touto pali
20-07-2012, 09:18
τελευταια εχω ακουσει τοσα πολλα ατομα να παθαινουν εμφραγματα και αλλα τοσα να πεθαινουν απο ανακοπει.Τα περισσοτερα ειχαν μεγαλοκαρδια πιεση φραγμενες αρτηριες και ολοι ομως ηταν αντρες...Εχουμε ελαφρυντικα εμεις οι γυναικες η μου φαινεται;

Θα μιλησω ως "ειδημων" ;) καθοτι ο πατερας μου εκανε μπαι πας τελευταια λογω εμφραγματος. Οταν ψαχνωμουν με το γαστρεντερικο μου ο γιατρος διεγνωσε τη λεγομενη "νευρωση". Και εξεφρασε και την απορια του "πως γινεται ρε πουστη μου 9 στους 10 που εχουν νευρωση στομαχου να ειναι αντρες". Του λεω ειναι πολυ απλο ρε ντοκτορ. Οι αντρες το παιζουμε σκληροι οτι μας συμβαινει το κραταμε μεσα μας και καποια στιγμη...παρτον κατω. Ενω οι γυναικες οτιδηποτε συμβαινει θα κοιταξουν να το ξεφορτωσουν αλλου (στις φιλες η στον αντρα τους).
Χαρακτηριστικα θα σας δωσω ενα παραδειγμα. Τις προαλλες ο σκυλος μου κατι εφαγε και δεν ηταν καλα εκανε εμετο. Τον ειδα που δεν ηταν καλα του εδωσα γαλα μηπως και δηλητηριαστηκε και τον αφησα να ηρεμισει. Αραζα στο δωματιο οταν ξαφνικα εμφανιζεται η μανα μου με υφος τρομαγμενο και επιθετικο... "ο σκυλος δεν ειναι καλα το ξερεις?" μου λεει. Το ξερω της λεω εκανε εμετο σε λιγο θα ησυχασει. "Γρηγορα να τον πας στον γιατρο " μου λεει. "Φυγε μωρε απο δω της λεω το σκυλι ειναι καλα". Πραγματι ο σκυλος μετα απο λιγο στανιαρε.
Εθεσα το θεμα στην ψυχολογο μου. Και τι μου ειπε? Κλασικη περιπτωση, ηρθε η μανα σου ξεφορτωσε το προβλημα και τις ευθυνες σε σενα και ...αντε γεια. Πιστευω απο τα παραπανω να καταλαβατε γιατι εσεις οι γυναικες εχετε ελαφρυντικα

Blue9791
20-07-2012, 12:23
Θα μιλησω ως "ειδημων" ;) καθοτι ο πατερας μου εκανε μπαι πας τελευταια λογω εμφραγματος. Οταν ψαχνωμουν με το γαστρεντερικο μου ο γιατρος διεγνωσε τη λεγομενη "νευρωση". Και εξεφρασε και την απορια του "πως γινεται ρε πουστη μου 9 στους 10 που εχουν νευρωση στομαχου να ειναι αντρες". Του λεω ειναι πολυ απλο ρε ντοκτορ. Οι αντρες το παιζουμε σκληροι οτι μας συμβαινει το κραταμε μεσα μας και καποια στιγμη...παρτον κατω. Ενω οι γυναικες οτιδηποτε συμβαινει θα κοιταξουν να το ξεφορτωσουν αλλου (στις φιλες η στον αντρα τους).
Χαρακτηριστικα θα σας δωσω ενα παραδειγμα. Τις προαλλες ο σκυλος μου κατι εφαγε και δεν ηταν καλα εκανε εμετο. Τον ειδα που δεν ηταν καλα του εδωσα γαλα μηπως και δηλητηριαστηκε και τον αφησα να ηρεμισει. Αραζα στο δωματιο οταν ξαφνικα εμφανιζεται η μανα μου με υφος τρομαγμενο και επιθετικο... "ο σκυλος δεν ειναι καλα το ξερεις?" μου λεει. Το ξερω της λεω εκανε εμετο σε λιγο θα ησυχασει. "Γρηγορα να τον πας στον γιατρο " μου λεει. "Φυγε μωρε απο δω της λεω το σκυλι ειναι καλα". Πραγματι ο σκυλος μετα απο λιγο στανιαρε.
Εθεσα το θεμα στην ψυχολογο μου. Και τι μου ειπε? Κλασικη περιπτωση, ηρθε η μανα σου ξεφορτωσε το προβλημα και τις ευθυνες σε σενα και ...αντε γεια. Πιστευω απο τα παραπανω να καταλαβατε γιατι εσεις οι γυναικες εχετε ελαφρυντικα

Έχεις δικιο πουλακι μου... Παρα την υποτιθεμενη εξισοροπηση μεταξυ των φυλων, το ανδρικο προτυπο ακομα ειναι αυτο του ισχυρου, του παροχεα, του στηριγματος, του ψυχραιμου και λογικο ειναι καποια στιγμη να καταρρευσει ολη αυτη η εικονα και να μεταφραστει σε ψυχοσωματικα.
Οι γυναικες εχουμε αλλο ενα ατου. Οσο βρισκομαστε σε αναπαραγωγικη ηλικια, οι ιδιες οι ορμονες προστατευουν απο εμφραγματα, εγκεφαλικα κλπ, οχι ομως απο νευρωσεις (γαμωτο!!!!).
Γι'αυτο και οι γυναικες ειναι ακομα πιο ευαλωτες και οργανικα και ψυχολογικα μετα την εμμηνοπαυση.

ti einai touto pali
20-07-2012, 16:14
Τσιου τσιου τσιου...(χεραιτισμος πουλακιου προς την blue). Γαμησε τα blue πηγα τον πατερα στο πρωι κατα τις 10 στον καρδιολογο. Εκει που καθομασταν στην αναμονη αισθανομαι το χερι του να με αγκαλιαζει. Στιγμιαια χαρηκα λεω ,ωπα ο γερος εκδηλωσεις στις οποιες δεν μας ειχε συνηθισει. Γυριζω προς το μερος του και τι να δω Ο γερος μου λυποθυμουσε τα ματια του ειχαν γυρισει, αρχισα να ουρλιαζω μπαμπα μπαμπα τρεχω στον γιατρο βγαινει εξω πιανει το χερι του μου λεει δεν εχει παλμο τον ξαπλωνουμε του σηκωνω τα ποδια ο γερος ξαφνικα ανοιξε τα ματια του. Τον ανασηκωσαμε του λεει ο γιατρος θες να κανεις εμετο λεει ναι . Μολις εκανε εμετο στανιαρε κατευθειαν , ειχαμε καλεσει ασθενοφορο , τωρα τον εχουμε στο νοσοκομειο προληπτικα .Ευτυχως ειναι καλα.Τηλεφωνησα και στον αδερφο μου ηρθε. Στο νοσοκομειο επιασα κουβεντα στον γερο του λεω τι εκανες το πρωι να μη κουραστηκες. Και μου σκαει το παραμυθι...Να μωρε μου λεει το πρωι βαλθηκε η μανα σου να τεμαχισουμε το αρνι που σφαξαμε χθες για τον αλλο αδερφο σου. Και πηγα και το εκοψα. Πας καλα ρε γερο του λεω χιλιες φορες τα ειπαμε πως για δυο μηνες δεν θα κανεις τιποτα κι εσυ 15 μερες εγχειρισμενος στην καρδια κανεις μαλακιες. Να μωρε μου λεει με επρηξε η μανα σου. ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΑΜΩ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΓΑΜΩ.Τελος παντων γυρισα σπιτι να παρω πιτζαμες πετσετες και τα φαρμακα του γερου, πιανω την γρια μου της λεω ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΝΙΞΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ. Το ακουει ο αδερφος μου μου λεει τι εγινε του λεω εβαλε τον μπαμπα να κομματιασει το αρνι, την κυταει της λεει καλα δεν σου ειπα οτι θα το τεμαχισω εγω. Ε να μωρε ειπαμε να μη σε κουρασουμε η απαντηση της γριας. Ωραια της λεει με τις μαλακιες σου θα τον πεθανουμε τον μπαμπα. Και σας ερωτω κυριες και κυριοι τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση. Η γρια μου χρονια με τις μαλακιες της και τα ψυχολογικα εχει περασει τα ζορια της και στα παιδια της κι εχει βαλθει να ξεπαστρεψει και τον γερο. Κι εγω εκει που παω να μπω σε ρυθμο με τα αντικαταθλιπτικα αντε παλι απο την αρχη. Γαμοτο....

Blue9791
20-07-2012, 19:50
Τσιου τσιου τσιου...(χεραιτισμος πουλακιου προς την blue). Γαμησε τα blue πηγα τον πατερα στο πρωι κατα τις 10 στον καρδιολογο. Εκει που καθομασταν στην αναμονη αισθανομαι το χερι του να με αγκαλιαζει. Στιγμιαια χαρηκα λεω ,ωπα ο γερος εκδηλωσεις στις οποιες δεν μας ειχε συνηθισει. Γυριζω προς το μερος του και τι να δω Ο γερος μου λυποθυμουσε τα ματια του ειχαν γυρισει, αρχισα να ουρλιαζω μπαμπα μπαμπα τρεχω στον γιατρο βγαινει εξω πιανει το χερι του μου λεει δεν εχει παλμο τον ξαπλωνουμε του σηκωνω τα ποδια ο γερος ξαφνικα ανοιξε τα ματια του. Τον ανασηκωσαμε του λεει ο γιατρος θες να κανεις εμετο λεει ναι . Μολις εκανε εμετο στανιαρε κατευθειαν , ειχαμε καλεσει ασθενοφορο , τωρα τον εχουμε στο νοσοκομειο προληπτικα .Ευτυχως ειναι καλα.Τηλεφωνησα και στον αδερφο μου ηρθε. Στο νοσοκομειο επιασα κουβεντα στον γερο του λεω τι εκανες το πρωι να μη κουραστηκες. Και μου σκαει το παραμυθι...Να μωρε μου λεει το πρωι βαλθηκε η μανα σου να τεμαχισουμε το αρνι που σφαξαμε χθες για τον αλλο αδερφο σου. Και πηγα και το εκοψα. Πας καλα ρε γερο του λεω χιλιες φορες τα ειπαμε πως για δυο μηνες δεν θα κανεις τιποτα κι εσυ 15 μερες εγχειρισμενος στην καρδια κανεις μαλακιες. Να μωρε μου λεει με επρηξε η μανα σου. ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΑΜΩ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΓΑΜΩ.Τελος παντων γυρισα σπιτι να παρω πιτζαμες πετσετες και τα φαρμακα του γερου, πιανω την γρια μου της λεω ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΝΙΞΩ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΧΕΡΙΑ. Το ακουει ο αδερφος μου μου λεει τι εγινε του λεω εβαλε τον μπαμπα να κομματιασει το αρνι, την κυταει της λεει καλα δεν σου ειπα οτι θα το τεμαχισω εγω. Ε να μωρε ειπαμε να μη σε κουρασουμε η απαντηση της γριας. Ωραια της λεει με τις μαλακιες σου θα τον πεθανουμε τον μπαμπα. Και σας ερωτω κυριες και κυριοι τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση. Η γρια μου χρονια με τις μαλακιες της και τα ψυχολογικα εχει περασει τα ζορια της και στα παιδια της κι εχει βαλθει να ξεπαστρεψει και τον γερο. Κι εγω εκει που παω να μπω σε ρυθμο με τα αντικαταθλιπτικα αντε παλι απο την αρχη. Γαμοτο....

Κοιτα το κακο με τους ανθρωπους ειναι οτι απο καποια στιγμη και μετα δεν εχουν συναισθηση της ηλικιας και των δυναμεων τους με αποτελεσμα να μην υπολογιζουν σωστα και να τα αποτελεσματα.
Το κακο με τις γυναικες ειναι οτι μαλλον δεν ειμαστε απο τον πλανητη τουτο. Ηρθαμε πριν απο εκατομμυρια χρονια με αποστολη να ξεπαστρεψουμε να αρσενικα για καποιον αγνωστο λογο.
Παρε παραδειγμα τα νεκροταφεια. Σπανια βρισκεις χηρο μεσα. Τιγκα στις χηρες ειναι.
Τριξτε λιγο τα δοντια της μαμας γιατι δεν τον βλεπω καλα τον μπαμπα...
Ειδικα μετα απο τετοιο χειρουργειο θελει ξεκουραση και ως ασκηση μονο περπατημα.

ti einai touto pali
20-07-2012, 23:38
Κοιτα το κακο με τους ανθρωπους ειναι οτι απο καποια στιγμη και μετα δεν εχουν συναισθηση της ηλικιας και των δυναμεων τους με αποτελεσμα να μην υπολογιζουν σωστα και να τα αποτελεσματα.
Το κακο με τις γυναικες ειναι οτι μαλλον δεν ειμαστε απο τον πλανητη τουτο. Ηρθαμε πριν απο εκατομμυρια χρονια με αποστολη να ξεπαστρεψουμε να αρσενικα για καποιον αγνωστο λογο.
Παρε παραδειγμα τα νεκροταφεια. Σπανια βρισκεις χηρο μεσα. Τιγκα στις χηρες ειναι.
Τριξτε λιγο τα δοντια της μαμας γιατι δεν τον βλεπω καλα τον μπαμπα...
Ειδικα μετα απο τετοιο χειρουργειο θελει ξεκουραση και ως ασκηση μονο περπατημα.

Γαμω την τρελα μου γαμω ρε Blue. Σε ευχαριστω για το γραπτο σου. Μες στην πικρα και στο ζορι εχεις μια ...εξωγιηνη ικανοτητα να με κανεις να γελαω. Ακου "Παρε παραδειγμα τα νεκροταφεια. Σπανια βρισκεις χηρο μεσα. Τιγκα στις χηρες ειναι." Μαυρο χιουμορ αλλα γαματο... σε ευχαριστω ξανα. Καλα να εισαι

ΡΑΝΗ
23-07-2012, 14:24
Παιδια,χρειαζομαι τη βοηθεια σας....εδω & λιγες μερες εχω ενα πονο,ενοχληση θα ταιριαζε περισσοτερο,στη δεξια μερια,διπλα στο στερνο.Στην αρχη σκεφτηκα τον πνευμονα αλλα απ οτι διαβασα ειναι αλλα τα συμπωματα(αν ηταν το κακο εννοω),η καρδιολογος που πηρα τηλεφωνο μου ειπε οτι ειναι μυικοι πονοι,η φαρμακοποιος που ρωτησα μου ειπε μηπως ειναι απο ερκοντισιον....δεν ξερω,παω να τρελαθω απ το φοβο μηπως εχω κατι σοβαρο αφου εξακολουθει & υπαρχει....μηπως καποιος απο εσας ειχε κατι παρομοιο????

hobinos
23-07-2012, 14:58
Παιδια,χρειαζομαι τη βοηθεια σας....εδω & λιγες μερες εχω ενα πονο,ενοχληση θα ταιριαζε περισσοτερο,στη δεξια μερια,διπλα στο στερνο.Στην αρχη σκεφτηκα τον πνευμονα αλλα απ οτι διαβασα ειναι αλλα τα συμπωματα(αν ηταν το κακο εννοω),η καρδιολογος που πηρα τηλεφωνο μου ειπε οτι ειναι μυικοι πονοι,η φαρμακοποιος που ρωτησα μου ειπε μηπως ειναι απο ερκοντισιον....δεν ξερω,παω να τρελαθω απ το φοβο μηπως εχω κατι σοβαρο αφου εξακολουθει & υπαρχει....μηπως καποιος απο εσας ειχε κατι παρομοιο???? εγω ειμαι εδω και μερες με μουδιασματα στα δακτυλα τα μικρα και των δυο χεριων και με μουδιασματα στο σαγονι μεταξυ του κατω χειλους και του πηγουνιου που αλλες φορες μοιαζουν με βελονες. Εχω κολλησει οτι κατι εχω αλλα δεν θα με καταβαλει. Δεν θα το αφησω.

ΡΑΝΗ
23-07-2012, 15:29
Καλα κανεις hobinos!Ετσι πρεπει,να μην το αφηνεις να σε παιρνει απο κατω....δυσκολο ομως!Κι εγω προσπαθω ΠΟΛΥ,αλλα υπαρχουν αυτα τα ριμαδια καθε μερα που δεν μ αφηνουν ησυχη...αναγκαστικα αφου υπαρχουν οι ενοχλησεις,αυτοματα υπαρχει & ο καταραμενος ο φοβος.......

agrioulis22
07-10-2012, 16:37
Γειά σου φίλε. Δέν σε ξέρω, δέν με ξέρεις, το μόνο πράγμα που θέλω είναι να με πάρεις στα πάρα πολύ σοβαρά. Έχω περάσει τα ΠΑΘΟΙ του Χριστού. Έχω πέσει στο -1 και έχω σηκωθεί. Με λίγα λόγια η εμπειρία μου γύρω απο αυτό το αντικείμενο είναι ΜΕΓΙΣΤΗ. Παρακαλώ πολύ και όλους τους ενδιαφερομένους να με πάρουν στα σοβαρά. Αυτό που έχεις, δέν έχει σε καμία περίπτωση με αυτό που νομίζεις. Αυτό που χρειάζεσαι είναι τον άνθρωπο που με έσωσε εμένα και με επανέφερε στο 100% μέσα σε 3 μήνες. Ονομάζεται Αναστάσιος - Καπασκέλης και ειναι Ερευνητής Παθολόγος - το κέντρο του είναι απο τα καλύτερα στην Ευρώπη. Δεν θα κάτσω να πω πολλά. Άν έχεις 100 ευρώ, βρές στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ την διεύθυνση και πάρε τηλέφωνο (Είπαμε Αναστάσιος Καπασκέλης) και κλείσε ραντεβού.
Εγγύηση η ίδια μου η ψυχή και η υγεία της γυναίκας μου! Το μόνο πράγμα που έχεις να κάνεις είναι ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ γιατι γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως νιώθεις! Κάντο και ΔΕΝ θα χάσεις.
Α και ψιτ;;; Όταν γίνεις καλά χρωστάς καφέ, καλά;

ΜΕΓΑΛΕ ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ!! Σε άκουσα και πήγα και μπορώ να πώ ότι έχω πάθει πλάκα!! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΧΡΩΣΤΑΩ ΚΑΦΕ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ προσωπικό μήνυμα να επικοινώνήσουμε. Ευχαριστώ!!1

xart
07-10-2012, 18:19
Ρε Καπασκέλη τι θα γίνει με την περίπτωσή σου; Μπαίνεις σε όποιο forum βρεις (δες εδώ κι άλλο http://www.disabled.gr/forum/showthread.php?19483-αγκυλοποιητικη-σπονδυλοαρθριτιδα/page4 ) με accounts που έχουν μόνο ένα post και αυτοδιαφημίζεσαι ότι έχεις την γιατρειά για κάθε νόσο και κάθε μαλακία! Έλεος δηλαδή! Τι σόι άνθρωπος και γιατρός είσαι; Είσαι;

Lacrymosa
08-10-2012, 01:17
Ρε Καπασκέλη τι θα γίνει με την περίπτωσή σου; Μπαίνεις σε όποιο forum βρεις (δες εδώ κι άλλο http://www.disabled.gr/forum/showthread.php?19483-αγκυλοποιητικη-σπονδυλοαρθριτιδα/page4 ) με accounts που έχουν μόνο ένα post και αυτοδιαφημίζεσαι ότι έχεις την γιατρειά για κάθε νόσο και κάθε μαλακία! Έλεος δηλαδή! Τι σόι άνθρωπος και γιατρός είσαι; Είσαι;

Χαχαχαχα ε ρε κατι νουμερα που υπαρχουν τελικα! κακως δεν το προσεξαν αυτο οι διαχειριστες, αν ειναι δυνατον να μπαινει γιατρος (!!) ο οποιος για να γινει γιατρος υποτιθεται οτι εχει δωσει τον ορκο του Ιπποκρατη (!!) κ να αυτοδιαφημιζεται κιολα !!
Εγω παντως δεν εχω 100 ευρω! Εχωμεν κρισην, τι να καμωμεν!!
Επισης κ κατι αλλο, ρε παιδια μην γραφετε τη λεξη "πουστης" απο τον τιτλο του θεματος ! Αμαν κ εσεις!
Κ για να ειμαι κ οντοπικ, κι εμενα τις τελευταιες 2 βδομαδες με πιανουν αρρυθμιες κ τις νιωθω ρε πουστη μου! Θελω να παω στον καρδιολογο να μου βαλει holter, αλλα θελει λεφτα κ δεν εχω... :(