PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : νομιζω οτι εχω καρδια

thesgio
30-06-2012, 18:36
Γεια σας. Θα ηθελα να μοιραστω και το δικο μου προβλημα μαζι σας. Ειμαι 16 ετων και φοβαμαι οτι εχω προβλημα με την καρδια μου. Ολα ξεκινησαν την προηγουμενη κυριακη. Το πρωι που ξυπνησα ημουν καλα. Μετα με επιασε μια δυσπνοια και ενας πονος στο στηθος. Εκεινη την στιγμη τρομαξα. Αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ για την δυσπνοια απο τι προκαλειτε. Μετα ξαπλωσα λιγο να ηρεμησω. Μολις συκωθηκα ζαλιζομουν με επιασε μια καουρα στο στηθος αναπνεα γρηγορα. Πανικοβληθηκα! Εψαξα στο ιντερνετ τα συμπτωματα για εμφραγμα και ηταν ολα αυτα που ειχα νιωσει. Μετα λεω αντε επαθα εμφραγμα πηγα στο κεντρο υγειας της περιοχης και μου καναν καρδιογραφημα. Μου λενε δεν εχεις τιποτα αλλα δεν με πεισαν. Την επομενη μερα πηγα σε καρδιολογο και μου εκανε και αυτος μονο καρδιογραφημα και δεν βρηκε τιποτα. Απο εκεινη την ημερα μεχρι σημερα καθε μερα μου ποναει το στηθος και μερικες φορες με σφυγκει, ποναει το στομαχι μου και μετραω συνεχεια τους σφυγμους μου. Καθε μερα που ξυπναω απο το πρωι ως το βραδυ ψαχνω για ασθενεις στο ιντερνετ και νομιζω οτι εχω στηθαγχη. Εχω και κατι ανωμαλους σφυγμους δηλαδη εκει που καθομαι η καρδια χτυπαει αργα μετα για 2 δευτ. πιο γρηγορα μετα ξανα ετσι αργα. Αλλες φορες σταματαει για λιγο δηλαδη χτυπαει κανονικα μετα λιγο γρηγορα και σταματαει για λιγο. Επισης μου κοβεται η αναπνοη οταν ξαπλωνω μερικες φορες ή οταν σηκωνομαι. Αισθανομαι τους παλμους μου. Καθε μερα φοβαμαι οτι ειναι η τελευταια μου. Με επιασε 4 φορες μεσα σαυτες τις μερες κριση πανικου με εντονες ταχυπαλμιες και ζαλαδα. Μια που ηταν η πιο φοβερη ηταν μια που με επιασε πολυ δυνατη ταχυπαλμια μολις ξκπλωσα να ηρεμησω χτυπησε 2 χτυπους πολυ αργα και μετα ξανα γρηγορα. Τρομαξα πολυ. Συνεχεια σκεφτομαι οτι εχω καποιο προβλημα με τη καρδια και οτι εχω κοιλιακη μαρμαρυγη και οτι αμα εχω τετοια αρρυθμια θα πεθανω ξαυνικα απο αυτη. Πιστευετε οτι ειναι απο το αγχος; Μηπως πρεπει να κανω και αλλες εξετασεις; Δεν αντεχω αλλο να φοβαμαι μηπως πεθανω.

Karol
30-06-2012, 19:50
δες λιγο τα messages σου :)

elis
01-07-2012, 02:08
αφου καθε μερα ειναι η τελευταια σου ζησε τη σα να ειναι η τελευταια σου κι ολα θα πανε καλα !!!!

thesgio
01-07-2012, 09:21
λες μαυτο το τροπο να το ξεχασω; δεν ειναι σοβαρο ;

elis
01-07-2012, 17:33
όχι αδερφέ δεν είναι τίποτα κ πρέπει να ζεις με όλη σου τη δύναμη κ θα σ φύγει η ιδέα

gk72
09-07-2012, 15:58
Είμαι 40 χρονών, στις 2 Μάιου του 2000 (δεν θα την ξεχάσω ποτε εκείνη την ημέρα) μπήκα στον κόσμο των «κρίσεων πανικού», «κρίσεων άγχους» όπως θέλεις πες το. Από τοτε πέρασαν 12 χρόνια και χρειάσθηκε να κάνω πολύ μεγαλη προσπάθεια και πολλες φορές τεράστια υπομονή για να αντιμετωπίσω ολη εκεινη την κατασταση που ζουσα. Ειχα κ εγω πολύ έντονο θεμα με την καρδία και όπως εσυ πιστευα οτι θα πεθάνω και ειχα παρα, παρα πολλά σωματικά συμπτώματα, η ζωη μου ειχε γινει εφιάλτης. Επειδή διαβασα το μηνυμα σου και πραγματικα καταλαβαίνω πως νιωθεις, θα ηθελα με ολο το θαρος να σου γραψω τα βηματα προτείνω εγω με την εμπειρία μου στο θεμα, λοιπον αγαπητέ φιλε!.

1. Μη φοβασαι, όλα θα περασουν και θα νιωθεις παλι καλα, συντομα! πιστεψε με. :D
2. Μιλάς αμεσα με τους γονεις σου και τους εξηγείς πως νιώθεις.
3. Αφού κανείς τις απαραίτητες εξετάσεις Παθολόγο – καρδιολόγο - ενδοκρινολόγο (οπωσδήποτε δες τον θυροειδή σου), και οτι αλλο απαιτηθει και αποκλίσεις τα παθολογικά αιτα προχωράς!
4. Δεν ξανα κανεις τις εξετάσεις από την αρχη! Μια φορα (σωστα και ολοκληρωμένα αρκεί)
5. Εφόσον δεν υπαρχει παθολογικό αίτιο και παντα σε συνεννόηση με την οικογένεια επισκέπτεσαι ή ψυχολόγο ή / και νευρολόγο για την υπόλοιπη θεραπεία.
6. Σύντομα θα εισαι καλα, μη φοβηθείς να λαβεις καποια αγωγή αν στο συστήσει ο γιατρος σου, εγω παιδευόμουν χρονια με εναλλακτικές θεραπειες και δεν καταφερα κατι και σε 8 μηνες εγινα καλα με μια αντικαταθλιπτική αγωγή! Δεν είναι κακο, ανθρωπινα είναι αυτά. (δεν προκαλουν εξάρτηση ουτε αλλοίωση του χαρακτήρα)
7. Προσπαθα να εμβαθύνεις μεσα σου και να δεις που εισαι, κατά που πας, που θελεις να πας. Να το «φιλοσοφήσεις λιγο» που λεμε.
8. Κανε πράγματα, και να εισαι με ανθρώπους που σε κανουν να νιώθεις καλα
9. Μη φοβάσαι όλα θα πανε καλα! στο λεω εγω! (και που το ξερω; ) …το ξερω! :D

Καλη δύναμη ενημέρωσε για τα νεα σου.

Με εκτίμηση.
Γιωργος

aggelikoula89
10-07-2012, 00:36
ειναι δυνατον αγαπη μου γλυκεια 16 χρονων ν εχεις καρδια!!!!καταρχας ο ανησυχητικος πονος για καρδια ειναι πισω στην πλατη και ποτε μπροστα!!!!ισως καπως ν ειχες πλακωθει στον υπνο σ κ ν πιαστηκες ισως τ air contition υστερα ολα τ συμπτωματα που αναφερεις ειναι καθαρα αιτια των σκεψεων σ......μην αγχωνεσαι δεν εχεις τπτ απολυτως........

thesgio
25-07-2012, 16:08
Παλι τα ιδια αισθανομαι. Νομιζω μου ειχε περασει για λιγο αλλα ξεκινησαν παλι αυτα τα συμπτωματα. Ο πονος στη κοιλια εχει αλλαξει λιγο δεν μπορω να το περιγραψω. Ερχονκαι καουρες στο στηθος πονοι στη πλατη τη μεση τα χερια. Σημερα εχω τσιμπιματα στα δαχτυλα του αριστερου χεριου. Εκανα ξανα 2 καρδιογραφηματα και μου ειπαν ειναι καλα. ο δευτερος γιατρος μονο 5 δευτερολεπτα το ειδε. και τα 2 μου τα δωσαν σπιτι. Αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ πως ειναι το φυσιολογικο καρδιογραφημα και το συγκρινα με το δικο μου και βλεπω διαφορα. Εκαναν λαθος οι γιατροι; Διαβασα και για τις καρδιοπαθειες των νεων που ειναι αιτια να παιθανουν ξαφνικα οπως η υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια και αλλα τετοια. αισθανομαι κουραση οταν προσπαθω να περπατησω παραδειγμα και καουρα στο λαιμο κατω. Τι εξετασεις πρεπει να κανω; Δεν αντεχω αλλο. 3 μηνες εχω φοβιες

thesgio
25-07-2012, 16:17
gk72 σε παθολογο δεν πηγα μονο. Τωρα σε ψυχολογο αρχισα να πηγαινω και επειδη εκεινη δεν μπορουσε να μου δωσει φαρμακα πηγα σε ψυχιατρο για να μου δωσει. Τωρα ξεκινησα να παιρνω αντικαταθλιπτικα . Αλλα αυτοι πονοι δεν μαφηνουν να ηρεμησω. Συνεχεια σκεφτομαι μηπως πρεπει να παω σε νοσοκομειο για να με εξετασουν. Να μου κανουν εκει οτι εξεταση χρειαζεται

το αγχος προσωποποιημενο!
25-07-2012, 16:20
gk72 σε παθολογο δεν πηγα μονο. Τωρα σε ψυχολογο αρχισα να πηγαινω και επειδη εκεινη δεν μπορουσε να μου δωσει φαρμακα πηγα σε ψυχιατρο για να μου δωσει. Τωρα ξεκινησα να παιρνω αντικαταθλιπτικα .

Τι αντικαταθλιπτικα παιρνεις ??

thesgio
25-07-2012, 16:23
ladose μου εδωσε

thesgio
25-07-2012, 16:24
λες να παω στο νοσοκομειο;

το αγχος προσωποποιημενο!
25-07-2012, 16:26
λες να παω στο νοσοκομειο;

Σου στελνω προσωπικο μυνημα,περιμενε !:)

virg
25-07-2012, 17:04
Πουθενα να μην πας.. Εισαι τοσο νεο παιδι και ειλικρινα το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.. Μην πατας τα συμπτωματα που εχεις γιατι οσο το σκεφτομαι και οσο τρελαινεσαι μπαινει στο υποσυνειδητο σου και αρχιζει ενας φαυλος κυκλος.. Ξεχνα το, απασχολη το μυαλουδακι σου με κατι αλλο, πηγαινε για κανενα μπανακι, καμια βολτιτσα και ολα καλα θα πανε :)

ΡΑΝΗ
25-07-2012, 18:03
Αχχχ αυτα τα καταραμενα συμπτωματα & οι φοβοι τους......μεχρι & σε μικρα παιδακια μπορουν να καταστρεψουν τη ζωη.....γιατι thesgio εισαι μικρο παιδι ακομα!!!!Εδω παντως υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να σε καταλαβουν,ομως προσπαθησε με δυναμη,ειναι πολυ νωρις να ξεκινησεις μια ζωη γεματη φοβους,αυτο ειναι γολγοθας,ακου & καποιους που το ζουν!

μυρτω93
25-07-2012, 18:54
και εμενα οι εκτακτες συστολες ξεκινησαν στα 17 μου οταν εφυγα για να σπουδασω..μονο που τοτε ηταν μια φορα το χρονο και δεν εδινα σημασια!φετος ομως δεν ξερω πραγματικα τι της πυροδοτησε!απο το πρωι μεχρι και το βραδυ η καρδια μου πηγαινε σαν τρελη..ετρεχα απο νοσοκομειο σε νοσοκομειο και δεν μου εβρισκαν κατι παθολογικο!πραγματικα ακομα παλευω να καταλαβω τι σχεση εχει, αν βεβαια ειναι ψυχολογικο, η καρδια με την διαθεση μας!δεν ειχα αγχος ουτε νομιζω οτι εχω καταθλιψη..αλλα σαν ατομο ειμαι μελαγχολικο και απαισιοδοξο..
φανταζομαι thesgio οτι καπως ετσι θα εισαι και εσυ!παντως προσπαθησε το μονος σου! πρεπει να το παλεψεις πολυ!!και εμενα τριγυριζει συνεχεια στο μυαλο μου και εχει γινει φοβια!προχθες που με ειχε πιασει παλι πολυ εντονα διαπιστωσα οτι μολις ακουσα ενα τραγουδακι και εφτιαξε η διαθεση μου εξαφανιστηκαν οι αρρυθμιες..δεν ξερω τι μηνυματα μπορει να στελνει ο εγκεφαλος στην καρδια οταν δεν ειμαστε στα κεφια μας αλλα σιγουρα καποια συνδεση πρεπει να υπαρχει!οποτε προσπαθησε να σκεφτεσαι θετικα!!!

thesgio
26-07-2012, 00:17
με τρομαζει αυτη η καουρα τωρα. Οταν σηκωνομαι και περπαταω με σφιγκει το στηθος. αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν ηταν στηθαγχη ασταθης θα ειχα παθει ηδη εμφραγμα! φοβαμαι. οταν μιλαω πνιγομαι δεν μου φτανει ο αερας! μπορει να ναι και ιδεα μου ολα αυτα. Αμα ειναι απο αγχος τι πρεπει να κανω γιανα φυγουν αυτα τα ενοχλητικα συμπτωματα;

virg
26-07-2012, 17:15
με τρομαζει αυτη η καουρα τωρα. Οταν σηκωνομαι και περπαταω με σφιγκει το στηθος. αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν ηταν στηθαγχη ασταθης θα ειχα παθει ηδη εμφραγμα! φοβαμαι. οταν μιλαω πνιγομαι δεν μου φτανει ο αερας! μπορει να ναι και ιδεα μου ολα αυτα. Αμα ειναι απο αγχος τι πρεπει να κανω γιανα φυγουν αυτα τα ενοχλητικα συμπτωματα;

Να χαλαρωσεις και να μην το σκεφτεσαι.. Και πανω απο ολα να μην μπαινεις στο ιντερνετ να διαβαζεις συμπτωματα.. Αντιμετωπισε τους φοβους σου και νομιζω οτι θα καταφερεις.. Μικρο παιδι εισαι, ολη σου η ζωη ειναι μπροστα, ειναι κριμα να μην "ζεις" λογω τετοιων φοβων..

SpiralStaircase
26-07-2012, 18:18
Όλα αυτά τα συμπτώματα είναι πολύ γνωστά σε όλους μας που ανηκουμε στο club των καρδιοφοβικών. Προσωπικά ταλαιπωρούμαι απο το 2009 με όλη αυτήν την ιστορία του αγχους και του στρες. Δεν είναι καθόλου κακό να ζητάμε την βοήθεια κάποιου ειδικού. Πόσο μάλιστα όταν πλέον δεν μπορούμε να διαχειριστούμε την κατάσταση αυτή μόνοι μας, και μας χαλάει την ποιότητα ζωής.

thesgio
26-07-2012, 22:53
Παιδια πηγα σημερα σε εναν ειδικο καρδιολογο που κανει υπερηχους κ.α. Μου εκανε καρδιογραφημα και υπερηχο και ειπε κατα 99.9% δεν ειναι απο καρδια. ειδα λεει κατι με την μιτροειδη βαλβιδα ειναι σαν στενωμενη μου ειπε και οτι με ο δικο του μηχανημα δεν μπορει να την δει καλυτερα. Μου ειπε να κλεισουμε ραντεβου στο Παπαγεωργιου στη Θεσσαλονικη για να με εξετασουν την βαλβιδα με ενα καλωδιο λεει που θα μου βαλουν απο το στωμα. Αυριο μου ειπε να του παω ακτινογραφια θωρακα. Ειναι κατι σοβαρο αυτο με την μιτροειδη; πρεπει να ανησυχω;

Blue9791
26-07-2012, 23:31
Αυτο με τη μητροειδη το εχουμε σχεδον ολοι. Ειτε ειναι στενη ειτε ειναι πιο φαρδια.
Κανε την εξεταση αφου το ξεκινησες μονο και μονο για να ηρεμησεις εσυ.
Αυτο που με κανει να απορω ειναι πως οι γιατροι βλεπουν εναν νεο ανθρωπο χωρις προβληματα καρδιας, με φανερο προβλημα αγχους και παρ'ολα αυτα τον υποβαλλουν σε ενα σωρο εξετασεις.
Εισαι 16 ετων ρε γαμωτο!
Ως γιατρος, κανε το τσεκ απ σου, δες και το οικογενειακο ιστορικο και στειλε το παιδακι στην ευχη του θεου και της παναγιας.
Πρεπει να το στρεσαρεις κι αλλο;
Δεν τους καταλαβαινω αυτους τους γιατρους πραγματικα.
Μανουλα μου κι εγω φοβικη ειμαι και δειλη και απ'ολα. Αντε να κανεις διακοπες, βρες και ενα γκομενακι, πηγαινε σε μια ωραια παραλια, παιξε ρακετες (παρολο που σπατε τα νευρα εσεις με τις ρακετες), κανε ηλιοθεραπεια (οχι πολυ ομως και με αντιηλιακο!), βγες για καμια μπυρα (μια μονο γιατι εισαι μικρο) και ασε τους καρδιολογους για μετα τα 50.
Θα το ξαναγραψω και εδω. Η γιαγια μου ρε σεις ειναι 80 και χθες που πηγαμε για μπανιο εκανε τατουαζ με χενα απο εναν πλανωδιο μπαγκλαντεσιανο!
Και αν ειχε λιγη οικονομικη ανεση παραπανω θα ηταν ολη την ωρα εξω και θα ειχε και γκομενο!
Σε γιατρο εχει παει 3 φορες ολες κι ολες (τις 2 για να γεννησει).
Και παθαινε και κρισεις πανικου στα νιατα της, και χηρεψε στα 55 και το ενα της παιδι ειναι καθυστερημενο και εχασε και την κορη της πριν 8 χρονια!
Αλλα το κοριτσι (γιατι κοριτσι ειναι) γουσταρει να ζησει (φτου σκορδα θα τη ματιασω!).
Αντε καλο μου να περασεις ομορφα και ασε τους γιατρους στην ακρη!

virg
26-07-2012, 23:39
Αυτο με τη μητροειδη το εχουμε σχεδον ολοι. Ειτε ειναι στενη ειτε ειναι πιο φαρδια.
Κανε την εξεταση αφου το ξεκινησες μονο και μονο για να ηρεμησεις εσυ.
Αυτο που με κανει να απορω ειναι πως οι γιατροι βλεπουν εναν νεο ανθρωπο χωρις προβληματα καρδιας, με φανερο προβλημα αγχους και παρ'ολα αυτα τον υποβαλλουν σε ενα σωρο εξετασεις.
Εισαι 16 ετων ρε γαμωτο!
Ως γιατρος, κανε το τσεκ απ σου, δες και το οικογενειακο ιστορικο και στειλε το παιδακι στην ευχη του θεου και της παναγιας.
Πρεπει να το στρεσαρεις κι αλλο;
Δεν τους καταλαβαινω αυτους τους γιατρους πραγματικα.
Μανουλα μου κι εγω φοβικη ειμαι και δειλη και απ'ολα. Αντε να κανεις διακοπες, βρες και ενα γκομενακι, πηγαινε σε μια ωραια παραλια, παιξε ρακετες (παρολο που σπατε τα νευρα εσεις με τις ρακετες), κανε ηλιοθεραπεια (οχι πολυ ομως και με αντιηλιακο!), βγες για καμια μπυρα (μια μονο γιατι εισαι μικρο) και ασε τους καρδιολογους για μετα τα 50.
Θα το ξαναγραψω και εδω. Η γιαγια μου ρε σεις ειναι 80 και χθες που πηγαμε για μπανιο εκανε τατουαζ με χενα απο εναν πλανωδιο μπαγκλαντεσιανο!
Και αν ειχε λιγη οικονομικη ανεση παραπανω θα ηταν ολη την ωρα εξω και θα ειχε και γκομενο!
Σε γιατρο εχει παει 3 φορες ολες κι ολες (τις 2 για να γεννησει).
Και παθαινε και κρισεις πανικου στα νιατα της, και χηρεψε στα 55 και το ενα της παιδι ειναι καθυστερημενο και εχασε και την κορη της πριν 8 χρονια!
Αλλα το κοριτσι (γιατι κοριτσι ειναι) γουσταρει να ζησει (φτου σκορδα θα τη ματιασω!).
Αντε καλο μου να περασεις ομορφα και ασε τους γιατρους στην ακρη!

Τρελό τυπάκι η γιαγιά.. Να τη χαίρεσαι πραγματικά! :)

gk72
31-07-2012, 15:03
Συμφωνώ απόλυτα με τον Blue9791 «καποια μικρή πρόπτωση μιτροειδούς βαλβιδας εχουμε το 90% των ανθρώπων» ΕΛΕΟΣ! Ο γιατρος σου ειπε 99,9% δεν εχεις καρδιά! εγω σου λεω 100% εις την εκατοστή δεν εχεις καρδία! Από το αγχος είναι όλα!

gk72
31-07-2012, 15:14
Συμφωνώ με το ladose που σου εδωσε ο γιατρος σου, κανε λιγο υπομονη χρειάζεται κάποιον χρονο για να λειτουργήσει η φλουοξετίνη. Κοιταξες τον θυρωειδη σου;

Karol
01-08-2012, 15:27
καταρχας που κολλαει η θωρακος με την καρδια!!! Μικρε μου τα εχουμε ξανα πει αυτα πολλες φορες...Ρε συ , περναω τα ιδια τον τελευταιο καιρο...ακριβως τα ιδια!! ενα σωρο εξετασεις ..τιποτα δεν εχω!! Αυτο με την μητροηδη βαλβιδα ειναι κατι σαν φυσιμα ..Δηλαδη μηδαμινο !!!! Ο τελευταιος γιατρος που πηγα και εανα τριπλεξ γιατι ξανα πηγα προχθες..μου ειπε ''ασε τα οργανα να κανουν την δουλεια τους και κανε εσυ την δικη σου, μην δινεις σημασια σε τιποτα, αλλα και να δινεις να ξερεις πως η καρδια δεν επηρεαζεται απο αγχος κτλπ''. Η ''εχεις'' καρδια η δεν εχεις...και απο τη στιγμη που εισαι 16 και ΔΕΝ εχεις, δεν θα αποκτησεις , αλλα και να αποκτησεις στα 60-70 σου δεν πειραζει...Στη ζωη ηρθαμε για να περασουμε καλα και να φυγουμε!!!!!! ΜΑ ΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ!!! εγω προσπαθω να το παρω αποφαση ρε γαμωτο, να ζω το καθε λεπτο γιατι ποτε δεν ξερεις αν θα εισαι το επομενο!!!! Παντως περι γυμναστικης ο γιατρος μου ειπε ..να την γυμναζω καθε μερα ακομα και να νιωθω πως παει να σπασει και αρρυθμιες και πιεση κτλπ εκει να συνεχιζω να την πιεζω (σε φυσιολογικα επιπεδα)!!! Αν ειναι να σου τυχει παιδια θα σου τυχει!!! Βαρεθηκα και δεν με νιαζει πλεον!!!!!! Η αδρανεια κανει κακο οχι η ασκηση!!!

betelgeuse
01-08-2012, 15:37
Απο ακτινογραφια θωρακος μπορεις να δεις πολλα για την καρδια . Γενικα καρδιολογικος ελεγχος περιλαμβανει και ακτινογραφια θωρακος .
Κατα τα αλλα συμφωνω , ασκηση και να μην τρεχετε στους γιατρους συνεχεια.

Karol
01-08-2012, 15:41
Απο ακτινογραφια θωρακος μπορεις να δεις πολλα για την καρδια . Γενικα καρδιολογικος ελεγχος περιλαμβανει και ακτινογραφια θωρακος .
Κατα τα αλλα συμφωνω , ασκηση και να μην τρεχετε στους γιατρους συνεχεια.

τωρα το διαβολακι με τρυγυρναει...αλλα ΔΕΝ θα υποκυψω...να σε ρωτησω, μονο ο καρδιολογος καταλαβαινει απο τη θωρακος η και ο παθολογος?? γιατι εκανα πριν λιγο καιρο και την ειδε παθολογος...(υπεκυψα, δεν αντεξα) :P

betelgeuse
01-08-2012, 15:51
Karol απαντησα ως προς το αν εχει σχεση η ακτινογραφια θωρακος με την καρδια . Δεν ειπα τιποτα για καποια ειδικοτητα.
Αλλα νομιζω πως γιατροι ολων των ειδικοτητων μπορουν να δουν την ακτινογραφια και να κρινουν.

Karol
01-08-2012, 16:13
οκ :) κατα την γνωμη μου ολα αυτα τα συμπτωματα θα εξαφανιστουν μονο οταν συμφιλιωθουμε με την ιδεα του θανατου 100/100

gk72
02-08-2012, 00:55
Ρε παιδια μηπως τελικά ολοι εμεις οι 'κρισοπανικάκιδες' σκεφτομαστε πολυ τον θάνατο τελικά; και σε καποια στιγμή μας 'βγαίνει'!; γιατι εγω τον σκεφτομουν απο μικρο παιδί!

marlen97
02-08-2012, 01:16
Καταρχήν καλό θα ήταν να κάνεις,όπως προαναφέρθηκε, τις απαιτούμενες εξετάσεις.Είτε έχεις κάτι είτε όχι θα βγεις από το άγχος της άγνοιας.Αλλά κυρίως ψάξεις να βρεις τι είναι αυτό που σε κάνει να αγωνιάς τόσο πολύ.Αφού βρεις την πηγή του άγχους ,στη συνέχεια πείσε τον εαυτό σου ότι μπορείς να τα καταφέρει.Ένας τρόπος είναι να φέρεις στη σκέψη σου την αγχοτική κατάσταση, να κάνεις δηλαδή μια αναπαράσταση στο μυαλό σου στην οποία να φανταστείς ότι ανταπεξέρχεσαι με επιτυχία.Αμέσως θα χαλαρώσεις και θα νιώσεις ότι έχεις τον έλεγχο της κατάστασης!!!!Ελπίζω να σε βοηθήσει!!!!Αν πάλι δεν τα κατάφερεις μόνη μην διστάζεις να ζητήσεις βοήθεια ειδικού.Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και ότι όλα είναι μια ιδέα!!!
Υ.Γ Αυτές είναι οι διαγνώσεις μέσω ίντερνετ;)http://www.google.gr/imgres?hl=el&sa=X&biw=1024&bih=485&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=w3MGAYoY4hiscM:&imgrefurl=http://www.sharenator.com/Memes_D/&docid=_ysS3IY0IWZLpM&imgurl=http://files.sharenator.com/brain_cancer_Memes_D-s500x371-290370-580.jpg&w=500&h=371&ei=jZwZUPPXF8i_0QWu4IH4BA&zoom=1

gk72
04-08-2012, 12:46
Τι εκανες πηγες τελικα στο Παπαγεωργιου για την εξέταση που σου ειπε ο καρδιολογος;

thesgio
05-08-2012, 01:52
Τι εκανες πηγες τελικα στο Παπαγεωργιου για την εξέταση που σου ειπε ο καρδιολογος;

Οχι δεν πηγα. Τωρα περασε η φοβια με την καρδια οταν αρχισα να ποναω αφορητα σε ολο το σωμα δηλαδη στην πλατη στη μεση στα χερια στα δαχτυλα και στα γονατα και κατω στα ποδια. δεν μπορουσα να περπατησω ουτε 10μετρα. Μου μπηκε στο μυαλο οτι εχω καρκινο των οστων. Πηγα στο παθολογο μου ειπε οτι ειναι ινομυαλγια. Τωρα οι πονοι εχουν καπως λιγο χαλαρωσει. Ευτηχος αυτη η φοβια με το καρκινο κρατησε λιγες μερες 2 με 3. Τωρα φοβαμαι μηπως εχω συνδρομο σεροτονινης. Συνεχεια καινε τα ματια μου αισθανομαι καψιμο στο πρωσοπο σαν να εχω πυρετο. Βαζω θερμομετρο και η μεγαλυτερη θερμοκρασια που εχω βρει ειναι 37.1 Σημερα τρεμει συνεχεια το σωμα μου και αισθανομαι μια αδυναμια και ζαλαδα. Πηρα τηλεφωνο την ψυχιατρο και λεει δεν εχεις τιποτα . Φοβαμαι να παρω και τα φαρμακα μου τωρα. Μου εδωσε και ο παθολογος μυοχαλαρωτικα και φοβαμαι να τα παρω μαζι. Τωρα τελευταια οι φοβιες που μου ερχονται ειναι δυσκολες οπως η φοβια για το καρκινο που ξερω οτι αμα το ειχα θα επρεπε να παω εξωτερικο για χειρουργεια και σε συνδιασμο με το πόνο... και επειδη φοβαμαι αυτο το συνδρομο που δεν γινεται ευκολα η διαγνωση του και μπορει να ερθει ο θανατος απο αυτο. Και παλι μου μπηκε ιδεα οτι εχω παθει συγχηση και οτι δεν καταλαβαινω τι λενε οι αλλοι. Σημερα εχω μπερδεψει τις σκεψεις μου πολλες φορες δηλαδη πχ ηθελα να πω στη γιατρο μηπως εχω συνδρομοσεροτονινης και αντι γιαυτο ειπα μηπως εχω αυχενικο συνδρομο και αυτο το πραγμα με φοβιζει. Απο χθες το πρωι το φοβαμαι. Αμα το ειχα παθει θα ειχα πεθανει τωρα; Μολις παω να νιωσω καλα λιγο λεω πως με πιανει υπομανια αρα εχω αυτο το συνδρομο επειδη σκεφτομαι οτι ειναι νωρις ακομα για να αισθανθω καλα 2η βδομαδα ειναι που τα παιρνω. Αυτες οι 2 τελευταιες φοβιες ειναι πολυ δυσκολες. καλυτερα να φοβαμαι για κατι αλλο.

gk72
14-08-2012, 14:11
Πως εισαι; κανεις την φεραπεια με το ladose;

Soniasarte
14-08-2012, 20:02
[QUOTE=gk72;364224]Είμαι 40 χρονών, στις 2 Μάιου του 2000 (δεν θα την ξεχάσω ποτε εκείνη την ημέρα) μπήκα στον κόσμο των «κρίσεων πανικού», «κρίσεων άγχους» όπως θέλεις πες το. Από τοτε πέρασαν 12 χρόνια και χρειάσθηκε να κάνω πολύ μεγαλη προσπάθεια και πολλες φορές τεράστια υπομονή για να αντιμετωπίσω ολη εκεινη την κατασταση που ζουσα. Ειχα κ εγω πολύ έντονο θεμα με την καρδία και όπως εσυ πιστευα οτι θα πεθάνω και ειχα παρα, παρα πολλά σωματικά συμπτώματα, η ζωη μου ειχε γινει εφιάλτης. Επειδή διαβασα το μηνυμα σου και πραγματικα καταλαβαίνω πως νιωθεις, θα ηθελα με ολο το θαρος να σου γραψω τα βηματα προτείνω εγω με την εμπειρία μου στο θεμα, λοιπον αγαπητέ φιλε!.

1. Μη φοβασαι, όλα θα περασουν και θα νιωθεις παλι καλα, συντομα! πιστεψε με. :D
2. Μιλάς αμεσα με τους γονεις σου και τους εξηγείς πως νιώθεις.
3. Αφού κανείς τις απαραίτητες εξετάσεις Παθολόγο – καρδιολόγο - ενδοκρινολόγο (οπωσδήποτε δες τον θυροειδή σου), και οτι αλλο απαιτηθει και αποκλίσεις τα παθολογικά αιτα προχωράς!
4. Δεν ξανα κανεις τις εξετάσεις από την αρχη! Μια φορα (σωστα και ολοκληρωμένα αρκεί)
5. Εφόσον δεν υπαρχει παθολογικό αίτιο και παντα σε συνεννόηση με την οικογένεια επισκέπτεσαι ή ψυχολόγο ή / και νευρολόγο για την υπόλοιπη θεραπεία.
6. Σύντομα θα εισαι καλα, μη φοβηθείς να λαβεις καποια αγωγή αν στο συστήσει ο γιατρος σου, εγω παιδευόμουν χρονια με εναλλακτικές θεραπειες και δεν καταφερα κατι και σε 8 μηνες εγινα καλα με μια αντικαταθλιπτική αγωγή! Δεν είναι κακο, ανθρωπινα είναι αυτά. (δεν προκαλουν εξάρτηση ουτε αλλοίωση του χαρακτήρα)
7. Προσπαθα να εμβαθύνεις μεσα σου και να δεις που εισαι, κατά που πας, που θελεις να πας. Να το «φιλοσοφήσεις λιγο» που λεμε.
8. Κανε πράγματα, και να εισαι με ανθρώπους που σε κανουν να νιώθεις καλα
9. Μη φοβάσαι όλα θα πανε καλα! στο λεω εγω! (και που το ξερω; ) …το ξερω! :D

Καλη δύναμη ενημέρωσε για τα νεα σου.

Με εκτίμηση.
Γιωργος[/QUOTE

Soniasarte
14-08-2012, 20:15
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΠΤ..ΒΓΕΣ ΕΞΩ ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΤΗ ΖΩΗ..ΕΡΩΤΕΥΣΟΥ..ΕΤΣΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ 17 ΜΟΥ..ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..ΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΨΩΝΙΣΑ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΣΑΚΟ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΑ ΣΤΟ ΤΡΕΝΟ Κ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΘΗΝΑ-ΚΑΣΤΑΝΙΕΣ ΕΒΡΟΥ..ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΡΙΒΕΡ ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ ΑΡΔΑ Κ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΖΩ..ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΚΟΣΜΟΣ ΧΑΡΑ..ΥΠΕΦΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΛΕΥΑ..ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ 30...ΜΟΛΙΣ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΛΚΣ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΑΩ ΤΑΞΙΔΙ..ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!ΒΓΕΣ ΑΠΟ ΚΕΙ ΜΕΣΑ..ΜΠΟΡΕΙΣ!

edim
15-08-2012, 00:02
εισαι πολυ μικρος για να εχεις τετοιους φοβους. Αλλα και εγω ειχα στα 12 μου αναλογες φοβιες για θανατο απο καρδια ή απο καρκινο. Εβαζα καθε 3 ωρες ανα ημερα θερμομετρο και ειχα καθημερινα 37.5... Οπως καταλαβαινεις τα ψυχοσωματικα με ειχαν τρελανει ωσπου φτανει 1 μερα την οποια εκανα ΟΛΕΣ τις εξετασεις που υπαρχουν, δεν μου βρηκαν κατι οπως ηταν το αναμενομενο και ειπα εκεινη την μερα : "τελος, αρκετα ταλαιπωρηθηκα.μεχρι τα 15 μου ετη ειχα αυτη την αρρωστοφοβια! Ιδεοψυχαναγκασμος στο φουλ! Δυστυχως δεν ειχα επισκεφτει καποιον/α σωστο/η ψυχιατρο τοτε και ο φοβος επεστρεψε στα 22 μου εως τα 24 που ειμαι τωρα! Τωρα φοβαμαι για aids υπερβολικα. Εχω κανει 4 εξετασεις μεσα σε 1 εξαμηνο!
Ειναι δυσκολο και πιστεψε με ξερω ποσο βασανιζεσαι να σε τρελαινουν οι ιδιες σου οι σκεψεις οι οποιες ξερεις πως κατα βαθος ειναι παραλογες απλα ζεις μια λογικη του παραλογου. Προσπαθησε να απασχολεις το μυαλο σου με κατι που αγαπας πολυ! Ειναι ενας τροπος να το ξεπερασεις εστω και σταδιακα!

thesgio
15-08-2012, 20:19
Γεια σας! ειμαι καλυτερα στο θεμα υγειας δεν εχω φοβιες μου εχουν αντιμετωπιστει σε μεγαλο βαθμο! αλλα ειμαι παλι χαλια για αλλα θεματα που με απασχολουν. Μολις εγινα καλα σταματησα να σκεφτομαι αρρωστιες τωρα σκεφτομαι τι θα κανω στο μελλον. Να σας πω επισης πως πασχω απο κοινωνικη φοβια. Ποτε δεν ειχα ουτε εναν φιλο. Τωρα σκεφτομαι τι θα γινει με το σχολειο. Δεν θελω να παω περναω πολυ ασχημα εκει περα παλια συνεχεια με κοροιδευαν αλλα αυτη τη χρονια οχι. Εμεινα απο απουσιες γιατι δεν πηγαινα στη γυμναστικη επειδη δεν ηθελα να συνεράστω με αλλα παιδια. Φετος αμα ξαναπαω θα ειμαι παλι α λυκειου. Εχω κουραστει πολυ με το σχολειο. Δεν αντεχω να ξαναπαω. Ειπα στην ψυχολογο πως αμα κατσω σπιτι θα ειμαι καλυτερα αλλα με αγχωσε και με σκεναχωρησε λεγοντας μου μεχρι ποτε θα σαι καλα και τετοια. Γενικα σκεφτομαι οτι θα ειμαι μια ζωη στο σπιτι και θα αποφευγω το κοσμο.. Εχω στεναχωρηθει πολυ