PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : αγχοσ κ ευερεθιστο εντερο

afroxilanthi
21-06-2012, 00:21
το τελευταιο καιρο εχω αρκετες ενοχλησεις στο εντερο (φουσκωματα, αερια, εντονη αναγκη για αφοδευση) κ εχω παρατηρησει οτι με πιανει οταν εχω εντονο αγχοσ για κατι..ειχε κανενας αλλος κατι παρομοιο?? θα με βοηθουσαν πολυ οι απαντησεις σας!!!

λιλιουμ
21-06-2012, 00:34
Διαβασε αυτο το θεμα, που εχω καποια ποστ για τη σπαστικη κολιτιδα, η αλλιως το συνδρομο του ευερεθιστου εντερου..

http://www.e-psychology.gr/forum/showthread.php?11988-%CE%86%CE%BB%CE%BB%CE%B7-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B9%C E%BA%CE%AE-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%87%C E%AE&p=355724#post355724

afroxilanthi
21-06-2012, 00:41
σε ευχαριστω για την απαντηση σου...απο οτι καταλαβα αυτο που πρεπει να κανω πρωτα απο ολα ειναι να αποβαλω το αγχος μου...

λιλιουμ
21-06-2012, 00:48
εγω θα ελεγα οτι πρωτο ειναι να προσεξεις τη διατροφη σου, ειναι πιο πρακτικο και ευκολο, το αγχος ειναι λιγο πιο περιπλοκο να το ξεφορτωθεις..

afroxilanthi
21-06-2012, 00:55
προσπαθω κ αποφευγω αυτα πουμε ενοχλουν αλλα δεν βλεπω βελτιωση..

Σουέλ
21-06-2012, 00:55
Με πιάνει κι εμένα 2 με 3 φορες το χρόνο. Δεν είναι κατι σοβαρό, αλλά είναι ενοχλητικό, το ξέρω.
Εγώ έχω κυρίως πόνο στην κοιλια...
Εκτός απο το άγχος, μήπως ξεκίνησες καποια δίαιτα/ διατροφή, οπότε τρως περισσότερες φυτικές ίνες;

afroxilanthi
21-06-2012, 01:02
οχι δεν ξεκινησα διαιτα..τρωω ακριβωσ τα ιδια κ μαλιστα προσπαθω να αποφευγω τα οσπρια κ το γαλα που ανεκαθεν με ενοχλουσαν..εχω παρατηρησει ομως πως αν ασχοληθω με καττι π.χ παω μια βολτα αμεσως νιωθω καλυτερα για αυτο σου ειπα πριν για ο αγχος.. σημερα ας πουμε εμεινα σπιτι κ το σκεφτομουνα ολη την ωρα με αποτελεσμα να ειμαι ακομα χαλια!!

Joann
21-06-2012, 01:06
afroxilanthi, για τα δυσάρεστα συμπτώματα, δοκίμασε αυτό.
Της συγκεκριμένης μάρκας είναι από τα πιο φυσικά και ακίνδυνα (φυτικός άνθρακας).
http://www.vita4you.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=38&flypage=flypage.tpl&product_id=3015&option=com_virtuemart&Itemid=351&lang=el

Αν καταναλώνεις τεχνητά γλυκαντικά,
περιόρισέ τα.

Σουέλ
21-06-2012, 01:10
Μα πάει πακέτο με το άγχος, αυτο είναι σίγουρο. Εμένα με πιάνει μόλις χαλαρώσω απο μια φάση που είχα αγχος. Το σώμα μου δεν μπορεί να κάτσει καλά, όταν ηρεμώ, διαμαρτύρεται..
Το είπες κι εσυ, όταν δεν το σκέφετεσαι, δεν σε σκέφτεσαι κι αυτό. Επίσης, μην κολλάς στη σκέψη ποτε θα σου περάσει. Κάνει τον κύκλο του και τέλος. Προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου και το σώμα σου, π.χ. εμένα το περπάτημα με βοηθάει πολύ.

afroxilanthi
21-06-2012, 01:16
εχεις δικιο πρεπει να σταματησω να το σκεφτομαι απλα ειμαι λιγακι φοβητσιαρα με θεματα που εχουν να κανουν με την υγεια...:p θα δοκιμασω κ εγω το περπατημα απο αυριο κιολας μηπως κ δω αποτελεσμα!!

afroxilanthi
21-06-2012, 01:20
εχω ξεκινησει ομοιοπαθητικη κ μου εχουν πει οτι εχει καλα αποτελεσματα αλλα θα δοκιμασω κ αυτο..

twoweeks
21-06-2012, 01:41
μετεδωσε το στα παιδακια κοντα σου για να νιωσεις καλυτερα.... αστειευομαι ρε αφρο... πιες νερο απο το σουπερμαρκετ γιατι το φυσικο μας τελειωσε.

twoweeks
21-06-2012, 01:44
και αν θες να ξερεις εγω ειχα ρε φροκαλα αιντε τωρα γιατι ειμαι πολυ θυμωμενος. το παν ειναι να καταφερεις να μεγαλωσεις στον κοσμο αυτο για να μαθεις "αλλα κολπακια". και κατι αλλο βρε αφροοκαφεινη μου.... γιατι δεν ψαχνεις σε ξενη ιστοσελιδα για βοηθεια... αντε γιατι πολυ κρατησε το παραμυθι.

afroxilanthi
21-06-2012, 09:09
πραγματικα δεν πορω να καταλαβω το υφος σου κ γιατι εισαι θυμωμενος οπως λες...εγω αυτο που ζητησα ειναι συμβουλες για αυτο που περναω γτ σιγουρα το εχουνε κι αλλοι πιο πολυ καιρο απο μενα αρα θα μπορουν να με βοηθησουν πιο πολυ...εισαι απαραδεκτος κ δεν καταλαβαινω τα οσα λες!!!

ΗΛΙΑΝΝΑ
21-06-2012, 09:27
και αν θες να ξερεις εγω ειχα ρε φροκαλα αιντε τωρα γιατι ειμαι πολυ θυμωμενος. το παν ειναι να καταφερεις να μεγαλωσεις στον κοσμο αυτο για να μαθεις "αλλα κολπακια". και κατι αλλο βρε αφροοκαφεινη μου.... γιατι δεν ψαχνεις σε ξενη ιστοσελιδα για βοηθεια... αντε γιατι πολυ κρατησε το παραμυθι.του γουικς γιατί εμεις δεν μπορουμε να αντιμετωπίσουμε το ευερέθιστο δηλαδή κ γιατί θύμωσες χριστιανέ μου ποιος σε πείραξε?ασε τον κόσμο να ψαχνει λύσεις!!!

axl100
21-06-2012, 09:34
εγω ειχα για 13 χρονια, ηταν μαρτυριο, ο πονος ηταν αφορητος

ΗΛΙΑΝΝΑ
21-06-2012, 09:39
εγώ δεν είχα ποτέ αλλά να υποθέσω ότι είναι μανίκι!!!

ΗΛΙΑΝΝΑ
21-06-2012, 09:42
κ τώρα που ξέρουμε πως λειτουργεί ο κώλος του καθενός ωρα για διαφημίσεις!!!χαχαχα

axl100
21-06-2012, 09:44
κ τώρα που ξέρουμε πως λειτουργεί ο κώλος του καθενός ωρα για διαφημίσεις!!!χαχαχα

γτ ξερεις κανενα χωρις κωλο?

ΗΛΙΑΝΝΑ
21-06-2012, 09:57
γτ ξερεις κανενα χωρις κωλο?θα δεις θα υπάρξει μετάλαξη στο τέλος μαυτα κ αυτά δεν θα μας χρειαζεται!!!

axl100
21-06-2012, 10:00
θα δεις θα υπάρξει μετάλαξη στο τέλος μαυτα κ αυτά δεν θα μας χρειαζεται!!!

το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση όρων χρήσης

RainAndWind
21-06-2012, 10:41

το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

Joann
21-06-2012, 10:47
Εγώ μόλις τώρα του έκανα αναφορά κι έγραψα ότι το σχόλιό του
είναι προσβλητικό και ειρωνικό προς τους ομοφυλόφιλους
και δε φαντάζομαι βέβαια ότι το 'γραψε για να βοηθήσει τη θεματοθέτρια
στην ερώτησή της.

RainAndWind
21-06-2012, 10:50
Ας πάρει μία κι από μένα ρε Joann, ειλικρινά έχω κουραστεί να βλέπω γύρω μου τόση καφρίλα.

axl100
21-06-2012, 11:00
Ας πάρει μία κι από μένα ρε Joann, ειλικρινά έχω κουραστεί να βλέπω γύρω μου τόση καφρίλα.

το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

Εγώ μόλις τώρα του έκανα αναφορά κι έγραψα ότι το σχόλιό του
είναι προσβλητικό και ειρωνικό προς τους ομοφυλόφιλους
και δε φαντάζομαι βέβαια ότι το 'γραψε για να βοηθήσει τη θεματοθέτρια
στην ερώτησή της.

Joann
21-06-2012, 11:08

Πήρες κι άλλη αναφορά.
Να δούμε θα σε χαϊδεύουν ακόμα από τη διαχείριση
κάνοντάς απλώς πρασινίλες
γιατί με τα βρισίδια τα δικά σου και του κάθε κάφρου εδώ μέσα κάνουν ακροαματικότητες
και επισκεψιμότητα;

axl100
21-06-2012, 11:12
Πήρες κι άλλη αναφορά.
Να δούμε θα σε χαϊδεύουν ακόμα από τη διαχείριση
κάνοντάς απλώς πρασινίλες
γιατί με τα βρισίδια τα δικά σου και του κάθε κάφρου εδώ μέσα κάνουν ακροαματικότητες
και επισκεψιμότητα;
εγω αυτο που ηθελα να πω το ειπα και ας φαω και μπαν καλυτερη ποιοτητα ανθρωπος δεν θα γινεις και το ξερεις

Idella
21-06-2012, 11:15
Παρακαλώ πολύ να λήξει εδώ το θέμα, υπάρχουν τα πμ για να μην ενοχλούμε τον θεματοθέτη. Ευχαριστώ

Joann
21-06-2012, 11:20
εγω αυτο που ηθελα να πω το ειπα και ας φαω και μπαν καλυτερη ποιοτητα ανθρωπος δεν θα γινεις και το ξερεις
Idella, σύμφωνοι, να λήξει,
αλλά να λήξουν κι οι προσβολές από τον οποιονδήποτε στον οποίο δεν έχω δώσει κανένα δικαίωμα.

axl100
21-06-2012, 11:26
Idella, σύμφωνοι, να λήξει,
αλλά να λήξουν κι οι προσβολές από τον οποιονδήποτε στον οποίο δεν έχω δώσει κανένα δικαίωμα.
α μπα, δικαιωματα εχεις δωσει παρα πολλα, αλλα δυσκολα να το δεις απο εκει που εισαι

Joann
21-06-2012, 11:29
το τελευταιο καιρο εχω αρκετες ενοχλησεις στο εντερο (φουσκωματα, αερια, εντονη αναγκη για αφοδευση) κ εχω παρατηρησει οτι με πιανει οταν εχω εντονο αγχοσ για κατι..ειχε κανενας αλλος κατι παρομοιο?? θα με βοηθουσαν πολυ οι απαντησεις σας!!!

Eδώ υπάρχει άρθρο που μπορεί να βοηθήσει.
Σπαστική Κολίτιδα ή Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου
http://www.holistic-greece.com/content/spastiki-kolitida-i-syndromo-eyerethistoy-enteroy

twoweeks
21-06-2012, 12:43
πραγματικα δεν πορω να καταλαβω το υφος σου κ γιατι εισαι θυμωμενος οπως λες...εγω αυτο που ζητησα ειναι συμβουλες για αυτο που περναω γτ σιγουρα το εχουνε κι αλλοι πιο πολυ καιρο απο μενα αρα θα μπορουν να με βοηθησουν πιο πολυ...εισαι απαραδεκτος κ δεν καταλαβαινω τα οσα λες!!!

για να διατηρησω το πνευμα ψηλα! το ξερες πως ενας πολυ νευρικος ανθρωπος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να δειρει εναν σωματωδη καθως επισης και γενικα να εχει ενα πλεονεκτημα σε μαχη, ασχετως φυλλου. οχι πες μου σε παρακαλαω το ξερες;

afroxilanthi
21-06-2012, 13:44
για να διατηρησω το πνευμα ψηλα! το ξερες πως ενας πολυ νευρικος ανθρωπος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να δειρει εναν σωματωδη καθως επισης και γενικα να εχει ενα πλεονεκτημα σε μαχη, ασχετως φυλλου. οχι πες μου σε παρακαλαω το ξερες;

φυσικα κ το ξερω αλλα που κολλαει αυτο που λες εσυ με αυτο που ρωτησα εγω????

afroxilanthi
21-06-2012, 13:50
Eδώ υπάρχει άρθρο που μπορεί να βοηθήσει.
Σπαστική Κολίτιδα ή Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου
http://www.holistic-greece.com/content/spastiki-kolitida-i-syndromo-eyerethistoy-enteroy

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..το διαβασα το αρθρο..αλλα πραγματικα ενω κανω αυτα που πρεπει δεν βλεπω κανενα αποτελεσμα..βεβαια σημερα ειμαι σαφωσ καλυτερα..ελπιζω περνοντας οι μερες να μου περασει τελειως.. ¨)

Σουέλ
22-06-2012, 00:28
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου..το διαβασα το αρθρο..αλλα πραγματικα ενω κανω αυτα που πρεπει δεν βλεπω κανενα αποτελεσμα..βεβαια σημερα ειμαι σαφωσ καλυτερα..ελπιζω περνοντας οι μερες να μου περασει τελειως.. ¨)

Θα περάσει μόνο του, έτσι γίνεται...
Πόσες μέρες σου κρατάει;

λιλιουμ
22-06-2012, 02:07
Εισαι δλδ γενικα αγχωτικη και παθαινεις απο το αγχος διαφορα με το εντερο, και απο πανω αγχωνεσαι και για αυτο!! Χαχαχα! Μην αγχωνεσαι βρε κοπελια για τοσο ασημαντα πραγματα.. Μη δινεις σημασια, ετσι φευγει και το αγχος και τα συμπτωματα.

afroxilanthi
22-06-2012, 11:39
Θα περάσει μόνο του, έτσι γίνεται...
Πόσες μέρες σου κρατάει;

πιο παλια μου κρατουσε 1 μερα μονο..αυτη τη φορα ομως το εχει παρακανει μου κρατησε 1 εβωομαδα περιπου αλλα σημερα ειμαι μια χαρα..επιτελους;..

afroxilanthi
22-06-2012, 11:40
Εισαι δλδ γενικα αγχωτικη και παθαινεις απο το αγχος διαφορα με το εντερο, και απο πανω αγχωνεσαι και για αυτο!! Χαχαχα! Μην αγχωνεσαι βρε κοπελια για τοσο ασημαντα πραγματα.. Μη δινεις σημασια, ετσι φευγει και το αγχος και τα συμπτωματα.

εχεις απολυτο δικιο αλλα καποιες φορες υπερβαλω για καποια πραγματα..

Ελενα.Ζ
19-03-2014, 18:17
Γεια σας,
Σαν ατομο που ειχα κ αν το αφησω εχω μεγαλο προβλημα με την συγκεκριμενη αρρωστεια θα σας πω και εγω την ιστορια μου να βοηθησω οσους αντιμετωπιζουν κατι παρομοιο. Περυσι διαγνωστηκα με ευερεθιστο εντερο και ολοι οι γιατροι μου ελεγαν ειναι το αγχος, πρεπει να εισαι ηρεμη, ψυχοσωματικο μεχρι και αντικαταθλιπτικα μου προτειναν!!. Προσπαθησα να το καταπολεμησω με οποιο τροπο μου ειπαν ομως με καμια βελτιωση και επειδη ηταν ενα τοσο εντονο προβλημα που επηρεαζε παρα πολυ τη ζωη μου, δεν εβγαινα, ολη μερα σπιτι κλπ εκανα εκτενη προσωπικη ερευνα και βρηκα τη γιατρια. Δοκιμασα πολλα πραγματα και αυτο που κυριολεκτικα με ΕΣΩΣΕ ηταν το κεφιρ! Πινω 2 ποτηρια κεφιρ τη μερα και ειμαι αλλος ανθρωπος! Το κεφιρ ομως το φτιαχνω μονη μου δεν το αγοραζω απο super market. Μια φιλη της μητερας μου, της εδωσε σπορους κεφιρ και το φτιαχνω καθε μερα. Στις αρχες βεβαια, εκανα κ μια διατροφη επινα πολυ χαμομηλι πρασινο τσαι κ κλπ. Οποιος θελησει περισσοτερες λεπτομερειες για το πως να καταπολεμησει το προβλημα ας μου στειλει :)

Ελενα.Ζ
19-03-2014, 18:28
Υ.Γ το ευερεθιστο προκαλειται απο καποια βακτηρια που παρασιτουν στο εντερο και αναπαραγονται απο τις τροφες που τρωμε, μπορει να εχει τη μορφη διαρροιας, δυσκοιλιοτητας η και τα δυο, γι αυτο και εξαλλου βλεπεις ανθρωπους που το εχουν χρονια αφου ο ανθρωπος για να επιβιωσει πρεπει να φαει. Με τα προβιοτικα ομως που εχει το κεφιρ, το γιαουρτι και καποιες αντιβακτηριακες αντισυπτικες ιδιοτητες που εχουν καποια βοτανα οπως το πρασινο τσαι το χαμομηλι, μπορουν να σκοτωθουν οι χλωριδες βακτηριων και να επανελθει στα φυσιολογικα του. Εχω ακουσει οτι και ο λιναροσπορος βοηθαει δεν το εχω δοκιμασει ομως προσωπικα.