PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Να πάρεις ή να μην πάρεις φάρμακα?

NikosD.
22-02-2007, 16:14
Θερμή παράκληση προς όλους:
αποφεύγετε προτροπές του στυλ "να πάρεις ή να μην πάρεις φάρμακα".

Ο Carl Rogers έλεγε "the unique, is universal" και πράγματι πολλές περιπτώσεις μπορεί να μοιάζουν. Όμως, όσο μοιάζουν, άλλο τόσο διαφορετικές είναι. Εάν κάποιος ειδικός έχει προτείνει αγωγή, είναι τουλάχιστον επιπόλαιο να τον ακυρώνουμε "ελαφρά τη καρδία" έχοντας στηριχθεί στο διάβασμα μια προσωπικής ιστορίας των 5 σειρών στο φόρουμ.

Ένα απλό παράδειγμα:
Μπορεί ο Α να έχει κατάθλιψη,
ο Β να έχει κατάθλιψη

και γω να έχω παρόμοια συμπτώματα μαζί τους και να τα έχω ξεπεράσει με τον δικό μου τρόπο.
Λέω λοιπόν στον Α να μην πάρει φάρμακα αλλά να προσπαθήσει μόνος του.
Και αυτός προσπαθεί.... και τα καταφέρνει.

Το λέω και στον Β.... και αυτός προσπαθεί.... και αυτοκτονεί. Είχε ντραπεί, να μοιραστει στο φόρουμ τις σκέψεις θανάτου που έκανε.

Απλοϊκό έως χαζό το παράδειγμα μου, όμως μπορεί να είναι και αληθινό.

Θερμή παράκληση λοιπόν: όχι εύκολες ερμηνείες, διαγνώσεις και προτάσεις.
Δεν είμαστε εδώ για να δώσουμε λύση στον άλλον, για να του πούμε τι να κάνει ή τι να μην κάνει.
Είμαστε εδώ για να τον ακούσουμε και να τον υποστηρίξουμε σε ότι έχει επιλέξει να κάνει.

iwanna25
22-02-2007, 16:42
χμ...σωστο αυτο dodoni...αλλωστε οπως ειχε πει ο Ιπποκρατης \"δεν υπαρχουν ασθένειες αλλά ασθενείς\"

liberchild
05-04-2007, 18:45
Oσο κ αν μοιάζουν οι συμπτωματολογίες πράγματι οι άνθρωποι διαφέρουν.

ROULA
05-04-2007, 19:11
Εγω προσωπικα ουδεποτε δεν ειπα σε κανεναν να παρει η να μην παρει φαρμακα.Οταν μιλω για φαρμακα αναφερομαι μονο στον ευατο μου η σε αναλογο τοπικ που δημιουργει χρηστης φαρμακων και παντα λεω συμβουλευτειτε ψυχιατρο η ψυχολογο.Τωρα συμβουλες χαλαρωσης η τα ανθοιαματα του μπαχ που τα παιρνουν και μωρα δεν νομιζω να εβλαψαν ποτε κανεναν ισα ισα μονο καλο μπορουν να κανουν...

maria210800
12-04-2007, 23:34
δεν πρεπει να λεμε ποτε να παιρνει η οχι καποιος φαρμακα.και εγω εχω απαντησει σε διαφορα τοπικ αλλα δεν θυμαμαι να εχω προτεινει σε καποιον.τωρα ολα τα φαρμακα οσο αθωα και αν ειναι ακρυβουν σχεδον παντα παρενεργειες,ακομα και ορισμενα ροφηματα που ειναι κατα κανονα λυση για το αγχος οπως η βαλεριανα πολλες φορες κρυβουν παρενεργειες

olga_soul
13-04-2007, 00:58
Sorry Νίκο μου θα αποτελέσω την υπερβατική εξαίρεση περί συμβουλών και προτάσεων προς τρίτους εδώ! :)

Εγώ θα συνεχίζω να προτείνω σε όλους όσους έχουν κατάθλιψη και φοβίες σαν εμένα να παίρνουν καθημερινά το χάπι που σταθερά μπορεί να τους βοηθήσει στη σταδιακή τους βελτίωση...........το χάπι του γέλιου!!!!!!;);) Τί κακό μπορεί να πάθει κάποιος εδώ από κάτι που είναι άκρως ευεργετικό και επιμένεις να το παίρνει σε καθημερινή βάση για να νιώσει καλύτερα?:)

Ελπίζω λοιπόν η παράκλησή σου να περιορίζεται μόνο σε επίπεδο χημικής και ιατρικής προσέγγισης - οπότε και θα κρίνουν πολλοί εδώ ότι είναι απόλυτα λογική και κατανοητή!;)

ex_hus
10-07-2007, 04:53
Επειδή μου άρεσε το πρώτο και το τελευταίο ποστάρισμα είπα να το φέρω το θεματάκι στα Σημερινά μυνήματα.

Χώρια που βλέπω συνεχώς σε θέματα απόψεις για τα χάπια

Κάθε μέρα χάπι γέλιου λοιπόν. Για τα λοιπά οι ντόκτορες

klairi
27-07-2007, 09:51
καλημερα!μακρυα απο τα φαρμακα παιδεια!ειναι οτι χειροτερο. εχω ζησει στι ιδιο σπιτι με ανθρωπο που επαιρνε χαπια επειδη του τα ειχε συστησει ο γιατρος για να \'\'σκοτωσει\'\' τους φοβους της με αποτελεσμα οχι μονο τους φοβους δεν σκοτωσε αλλα εδω και 3 χρονια δεν μπορει να τα κοψει με τιποτα. την εχουν κανει σαν φυτο. για αυτο μακρυα.

Sofia
27-07-2007, 10:18
κλαιρη καλώς ήρθες:)

η φίλη σου προφανώς δεν βοηθήθηκε απο τα φάρμακα. Δε νομίζω όμως (όσο κ αν σε πονάει αυτο που έγινε) πως είναι καλό να προτρέπουμε ή να αποτρέπουμε ανθρώπους να πάρουν ή όχι φάρμακα.

Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις όπως αυτή που ανέφερες.Ανθρωποι να καταλήγουν να εξαρτώνται απο αυτά. Υπάρχουν ομως και άλλοι που μπόρεσαν να συνεχίσουν τη ζωή τους με τη βοήθεια (και ίσως όχι εξαιτίας) των φαρμάκων....Η μητέρα μου ειναι ένα παράδειγμα που έχω ζήσει απο πολύ κοντα. Υπέφερε από κατάθλιψη. Μάλιστα τότε (αρχές δεκαετίας 80), οι ψυχολόγοι ήταν κάτι το άγνωστο στην Ελλάδα κ απευθύνθηκε σε ψυχίατρο. Με το σκεπτικο ότι δεν θα πρεπε να πάρει φάρμακα σήμερα μπορεί να έπασχε ακομα, μπορει, μπορεί.....δεν ξέρω τί μπορεί....

Δεν τάσσομαι όμως υπέρ της λήψης χαπιων έτσι απλα. Μόνο όταν συνίσταται απο ειδικούς. Ξέρω ότι πολλές φορές είναι η εύκολη λύση και όχι η ενδεδειγμένη. Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις και για κάποια διαστήματα μπορεί να ειναι κ η ενδεδειγμένη λύση.

Αυτά:)

Φιλικά

ex_hus
27-07-2007, 12:00
Originally posted by dodoni
Θερμή παράκληση προς όλους:
αποφεύγετε προτροπές του στυλ \"να πάρεις ή να μην πάρεις φάρμακα\".
...............
Θερμή παράκληση λοιπόν: όχι εύκολες ερμηνείες, διαγνώσεις και προτάσεις.
Δεν είμαστε εδώ για να δώσουμε λύση στον άλλον, για να του πούμε τι να κάνει ή τι να μην κάνει.
Είμαστε εδώ για να τον ακούσουμε και να τον υποστηρίξουμε σε ότι έχει επιλέξει να κάνει.
Klairi ,
όταν ο Δον λέει θερμή παράκληση φαντάσου τον κάπως έτσι
http://www.cosgan.de/images/midi/verschiedene/b020.gif
Ε ας του κάνουμε την χάρη τι λες?

keep_walking
27-07-2007, 13:14
Υπαρχουν κατηγοριες ασθενειων που χρειαζονται οπωσδηποτε φαρμακα.
Ακομα και η ιδια ασθενεια με διαφορετικη \"ενταση\" μερικες φορες χρειαζεται φαρμακα...μερικες μπορεις και χωρις αυτα.
Υπαρχουν επισης φαρμακα που προκαλουν εθισμο...αλλα υπαρχουν και φαρμακα που δεν εθιζεσαι.

Και μην υποτιματε ποτε την καθε ασθενεια...μπορει τα φαρμακα πολλες φορες να εχουν παρενεργειες αλλα και μερικες ασθενειες εχουν τρομερα συμπτωματα απο μονες τους...μακαρι να μπορουσα να πεταξω τα φαρμακα μου και να μη τα ξαναεβλεπα στα ματια μου αλλα δεν μπορω...και οχι λογω εθισμου...αλλα λογω της ασθενειας.

La_ViTa
27-07-2007, 18:04
νομίζω οτι ο keep-walking μιλησε σωστα. Το ιδιο βεβαια και η dodoni.Ασ αφησουμε λοιπον τις \" ειδικες\" διαγνωσεις περι φαρμακων για τους πραγματικα ειδικους

La_ViTa
27-07-2007, 18:07
Συγνώμη,dodoni, για το \"την\"αλλα σε πέρασα για γυναίκα λογω του nickname :P

Kassi
28-07-2007, 02:27
Originally posted by keep_walking
Υπαρχουν κατηγοριες ασθενειων που χρειαζονται οπωσδηποτε φαρμακα.
Ακομα και η ιδια ασθενεια με διαφορετικη \"ενταση\" μερικες φορες χρειαζεται φαρμακα...μερικες μπορεις και χωρις αυτα.
Υπαρχουν επισης φαρμακα που προκαλουν εθισμο...αλλα υπαρχουν και φαρμακα που δεν εθιζεσαι.

Και μην υποτιματε ποτε την καθε ασθενεια...μπορει τα φαρμακα πολλες φορες να εχουν παρενεργειες αλλα και μερικες ασθενειες εχουν τρομερα συμπτωματα απο μονες τους...μακαρι να μπορουσα να πεταξω τα φαρμακα μου και να μη τα ξαναεβλεπα στα ματια μου αλλα δεν μπορω...και οχι λογω εθισμου...αλλα λογω της ασθενειας.

Δυστυχώς πολύ σωστός ο Κηπ..Μακάρι να μην χρειαζόταν στιγμή να κοιτάξω και να αγγίξω ξανά τα φάρμακα αλλά δεν γίνεται..Και κάποιες παλιές προτροπές στυλ μπορείτε να βοηθηθείτε μόνοι σας με ολιστικές θεραπείες,με την βοήθεια του Θεού κ.τ.λ είναι άκυρες και πουλάνε αδίκως ελπίδα σε άτομα που λαχταρούν γι\'αυτή......Τα φάρμακα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα......Αν τα πάρεις γίνεσαι φυτό....Ένα κινούμενο ζόμπι κατά καιρούς..Σε τρελαίνουν χειρότερα κι απ\'την ίδια σου την ασθένεια...Σου φέρνουν το μυαλό σβούρα,δεν μπορείς να συγκεντρωθείς,χάνεις προσανατολισμό και πολλά άλλα..Απ\'την άλλη πόσο όμορφη είναι ,για παράδειγμα, η ζωή ενός ιδεοψυχαναγκαστικού που επί χρόνια ασχολείται μετά μανίας με την καθαριότητα κ δεν ξέρει τίποτα άλλο;Που δεν έχει κοινωνική,οικογενειακή και κανενός εν τέλει είδους ζωή;;;;;Η μαστούρα παιδιά πάντως-όσοι από εσάς είστε σε φαρμακοθεραπεία -δεν παλεύεται.....Αυτό δεν σημαίνει πως εγκαταλείπουμε τον αγώνα για ένα καλύτερο αύριο...Δεν αφήνουμε μια διαταραχή να μας βάλει κάτω...Μπορεί μερικά πράγματα να τα κάνουμε πιο αργά από άλλους,να αισθανόμαστε ότι δεν τρέχουμε και δεν εξελισσόμαστε με την ίδια ταχύτητα αλλά εμείς έχουμε διπλό αγώνα και άρα διπλό φορτίο που επιβραδύνει την κίνησή μας....

keep_walking
28-07-2007, 06:10
Η μαστούρα παιδιά πάντως-όσοι από εσάς είστε σε φαρμακοθεραπεία -δεν παλεύεται.....

Δεν θυμαμαι τι φαρμακα παιρνεις Kassi αλλα θα ηθελα να κανω μια διευκρινιση τουλαχιστον ως προς τα αντιψυχωτικα που γνωριζω..δεν εχουν καμμια σχεση με μαστουρα...απλως θα ηθελα να το επισημανω για τους νεους χρηστες.

ex_hus
28-07-2007, 11:06
Πείτε με ξεροκέφαλο αλλά
ασθενής χωρίς ειδικό να τον παρακολουθεί είναι ανίατος ασθενής (πλήν εξαιρέσεων).
Ασθενείς που γιατρεύονται από ειδικούς χωρίς φαρμακευτικές αγωγές έχω υπόψιν μου.
Όπως και ασθένείς που γιατρεύονται μόνο με φαρμακευτικές αγωγές.
Το θέμα όμως είναι ότι μιλάω για ασθενείς και όχι για ασθένειες.

keep_walking
28-07-2007, 14:44
Δεν νομιζω οτι καποιος εχασε το θεμα.

Sofia
28-07-2007, 14:46
δεν βλέπω να βγήκε κανεις εκτος....

keep_walking
28-07-2007, 14:56
Χμμ sorry μαλλον παρεξηγησα...με την πρωτη ματια την απαντηση ex_hus.

Kassi
28-07-2007, 18:07
Κηπ απλά αντικαταθλιπτικά που κ στην ελάχιστη δόση με μαστουρώνουν......Μιλάμε για το κακό μου το χάλι.....αν κ επιμένουν εδώ κ 4 χρόνια πως η κακή μου εικόνα είναι απ΄την κατάθλιψη εγώ το αρνούμαι καθ\'ότι 4 χρόνια με αντικαταθλιπτικά έστω κ στην μικρότερη δόση η κατάθλιψη θα έπρεπε να είχε φύγει......(κ μεταξύ μας ωραίο σκεπτικό το παραπάνω..Θα πάω να της το κοπανήσω της ψυχιάτρου καθ\'ότι της τα έχω μαζεμένα)
Ο Εξ τα λέει ωραία....I feel!!

La_ViTa
29-07-2007, 16:59
εγώ πάλι πιστεύω οτι εξαρτάται από την πάθηση του καθενός και σε τι βαθμό την \"βιώνει\".Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετική προσωπικότητα και συνεπώς χρειάζεται και διαφορετικά φάρμακα.Την χορήγηση τους και την δοσολογία τους την ξέρει μόνο ο αρμόδιος γιατρός,σε συνεργασία πάντα με τον ασθενή και τον ψυχολόγο που τον παρακολουθεί

Dalia
29-07-2007, 17:39
Κασσι δεν ξέρω για τα φάρμακα που παίρνεις τι προκαλούν αλλά κι εγώ σαν μαστουρωμένη αισθάνομαι παρόλο που δεν παίρνω φάρμακα.Νιώθω συνεχώς υπνηλία,κούραση,σαν ναρκωμένη ένα πράγμα.Από την κατάθλιψη.

La_ViTa
29-07-2007, 17:57
Originally posted by Dalia
Κασσι δεν ξέρω για τα φάρμακα που παίρνεις τι προκαλούν αλλά κι εγώ σαν μαστουρωμένη αισθάνομαι παρόλο που δεν παίρνω φάρμακα.Νιώθω συνεχώς υπνηλία,κούραση,σαν ναρκωμένη ένα πράγμα.Από την κατάθλιψη.
Ξέρω και ανθρώπους που δεν υποφέρουν από κατάθλιψη και νιώθουν έτσι αυτή την εποχή.Λίγο η ζέστη,λίγο αυτά που ακούμε κάθε μέρα με τις φωτιές,όπως και να το κάνουμε δεν είναι και το καλύτερο καλοκαίρι που έχουμε περάσει σαν χώρα.Αν δεν έχεις φύγει και για διακοπές,ακόμα χειρότερα τα πράγματα!

Dalia
29-07-2007, 18:03
Ναι σίγουρα και η ζέστη κάνει χειρότερα τα πράγματα.Ημουν και το χειμώνα έτσι αλλά τώρα είμαι ακόμα χειρότερα.Με πολύ δυσκολία σηκώνομαι το πρωί από το κρεββάτι (χμ..το μεσημέρι για την ακρίβεια).

Kassi
29-07-2007, 22:01
Originally posted by Dalia

Κοίτα προσπαθώντας πάντα και μόνο να ανταλλάξω απόψεις,3σιμιση χρόνια ακούω ότι η υπνηλία είναι από την κακή διάθεση-κατάθλιψη..Και εν μέρει θα συμφωνήσω..Δεν το αρνούμαι γιατί ξέρω τον εαυτό μου και πριν τα χάπια που κοιμόμουν πρωί,μεσημέρι βράδυ και ψαχνόμουν για αναιμία......κ ό,τι κάτι άλλο φταίει.(Δεν ήξερε η μικρή Κάσυ από κατάθλιψη τότε).
Απ\'την άλλη η μαστούρα που νιώθεις από τα χάπια δεν είναι ένα απλώς βαριέμαι,η ζωή είναι σκατά,πάω να κοιμηθώ να ξεχαστώ....Η μαστούρα σε πιάνει από τα χέρια,από όλο σου το σώμα.Αισθάνεσαι σαν να χρειάζεσαι αποτοξίνωση.....Τα μάτια σου δείχνουν σχεδόν μονίμως κουρασμένα..... κ αν και το έλεγα στην ψυχίατρό μου αισθανόμουν πως δεν μπορούσε να κατανοήσει το συναίσθημα-άλλωστε σάμπως μπορώ εγώ;Με τα αντικαταθλιπτικά απ\'την άλλη αισθάνεσαι μια υπερδιέγερση,μια καλύτερη διάθεση να κάνεις πράγματα,μια ανεξήγητη χαρά(που λες που πάω η χριστιανή;) αλλά η κόπωση υπάρχει.....Η μόνη πραγματική μου αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι μου προκαλεί εν τέλει την ανάγκη για υπνηλία.Απλά υποψιάζομαι ότι τα χάπια κάνουν μια εξτρά δουλειά.....Μην ξεχνάμε πως δίνονται για να ρυθμίζουν και τον ύπνο που η κατάθλιψη έχει διαταράξει οπότε να η υπνηλία...Μου είπαν ναι κόπωση το πιστεύω ότι σου προκαλεί αλλά όχι υπνηλία...Άλλοι ασθενείς πάνε στις δουλειές τους και είναι μια χαρά.....και τους δίνουμε και πολύ μεγαλύτερες δόσεις..Και λέω λες να μην είναι αρκετά διεγερτική η δόση και γι\'αυτό ακόμα να νυστάζω;Αυτό δεν το έχω ερευνήσει....Αν και όταν ρώτησα να πάρω μεγαλύτερη δόση μου είπε-αντιφατικά με προηγουμένως-ότι όχι ακόμα μιας και η τάδε δόση σου φέρνει υπνηλία η μεγαλύτερη θα σου πέσει βαριά..Και εκεί τρελαίνεσαι.Λες μα καλά με δουλεύουν;Ας μου πουν μία απάντηση......Τι ζητώ;
Η μαστούρα με ζει 4 χρόνια....Έκανα μάθημα πρωί και κοιμόμουν όρθια..Έλεγα,άντε να τελειώνει γιατί θα κοιμηθώ και θα γίνω ρόμπα.....Δεν συγκεντρωνόμουν.Άλλο ένα θέμα...Η έλλειψη συγκέντρωσης διάβασα ότι είναι σύμπτωμα της κατάθλιψης.......Όταν όμως το μυαλό σου είναι ναρκωμένο από το ψυχοφάρμακο πόσο εύκολο σου είναι να σκεφτείς καθαρά;Όταν νυστάζεις πώς να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει;;
Ελπίζω να ισχύει το σκεπτικό ότι με μεγαλύτερη δόση θα νιώθω καλύτερα......
Η νύστα μου με έχει τρομάξει αρκετές φορές.Κατά διαστήματα λέω αυτό είναι θα το αντέξεις....και δεν πανικοβάλλομαι.Αλλά άλλες όπως η χαλεπή αυτή στιγμή με αγχώνει.....Με έχει πάει πίσω στις δουλειές μου,στα μαθήματά μου γιατί ακριβώς δεν μπορώ από την κούραση να αντεπεξέλθω σε όλα αυτά.Και πάλι ελπίζω να είναι από την πάθησή μου γιατί τότε τα πράγματα διορθώνονται.Αν όμως έχεις να παλεύεις και με την πάθηση αλλά και με τα χάπια τότε....ποιός στην χάρη σου.....Μέχρι και δίπλωμα οδήγησης φοβάμαι να πάω να βγάλω.....Θα πιάσω τιμόνι στα χέρια μου και θα πάω να τρακάρω στη μαστούρα.....Ενισχύστε με ψυχολογικά!!!Παρακαλώ μια boost up ένεση......

ΠΡΟΣ ALKMEON-για να μην παραβώ Δωδώνη αλλά κ να απαντήσω....

Βλέπεις το ρημαδιό των γραπτών μου και αναρωτιέσαι ε;;;Με αντικαταθλιπτικά ήθελε να την βγάζω ο Γιωργάκης και μάλιστα μικρή δόση-ήμουν και μική τότε-έτσι ώστε τα περισσότερα να είναι δική μου προσπάθεια....(βέβαια και σε μικρή δόση μαστούρωνα).Η μάνα μου-χωρίς να ξέρω βέβαια τι ακριβώς είχε πει,είχε ρωτήσει κ έναν άλλο ψυχίατρο και της είχε πει ότι στο \"χάλι\" που βρισκόμουν θα έπρεπε να παίρνω τα 3πλάσια..Η νέα ψυχίατρος θεώρησε καλό βλέποντας το μπαλαντζάρισμά μου να πει \"Επ,πού πάμε;\" κάτσε να την σταθεροποιήσω και μου έριξε πρόσφατα και ένα πακέτο σταθεροποιητές...τους οποίους προσφάτως παίρνω(κ σταματώ αλλά είμαι σε σταθερή πλεόν πορεία) γιατί τα βουλιμικά με έχουν ξετινάξει....Οπότε σαν τελική απάντηση αντικαταθλιπτικά με σταθεροποιητές.Μην ξεχνάμε πως η ανακάλυψη των οριακών χαρακτηριστικών είναι πρόσφατη κ δεν μου είχαν μιλήσει ποτέ για κυκλοθυμία.....

Alkmeon
29-07-2007, 23:23
....μονο αντικαταθλιπτικα παιρνεις ;

NikosD.
30-07-2007, 00:13
Θα σας παρακαλούσα θερμά να συνεχίσετε τη συζήτηση σε άλλο θέμα.
Το παρόν φόρουμ αφορά ΜΟΝΟ θέματα καλής λειτουργίας του e-psychology.gr