PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : βαρεθηκα να τρωω συνεχως!

angelinadance
12-02-2007, 11:16
κουραστηκα πια εδω και 1 1/2 χρονο να τρωω ολη μερα και ολη νυχτα
συνεχως νιωθω το στομαχι μου αδειο και εχω μονιμα μια ζαλαδα πεινας.νιωθω οτι αιωρειται το σωμα μου αδειο, διχως περιεχομενο.και για να "στηλωθω" τρωω.ο,τι βρω. γλυκο, αλμυρο τα παντα.τρωω το πρωι δημητριακα με γαλα, στις 10 ενα φρουτο , στις 11 μια φετα ψωμι με τυρι, πινω μια πορτοκαλαδα, στις 12 το μεσημεριανο μου, στις 3 γλυκο, στις 5 ενα γιαουρτι με φρουτο, στις 7 κανενα τοστ, ή ο,τι βρω σπιτι, στις 8 το βραδυνο, κοιμαμαι παντα μεταξυ 10-11. στις 2-3 ΠΑΝΤΑ ξυπναω ζαλισμενη, πεινασμενη φοβαμαι οτι λιποθυμαω απ την εξαντληση και συνηθως πινω ενα μεγαλο ποτηρι γαλα...
κουραστηκα αυτη τη ζωη, το οτι ΠΡΕΠΕΙ συνεχως να τρωω...
πριν βγω για φαγητο, τρωω... τρωω συνεχως! γιατι ζαλιζομαι συνεχως!!
εχω παρει 10 κιλα σε 2 χρονια
βοηθεια! δεν αντεχω αλλο! τι ειναι αυτο? βουλιμια? εγω ξερω οτι βουλιμια ειναι οταν τρως χωρις να πεινας και εγω μονιμα ΠΕΙΝΑΩ!
δεν εχω κοιμηθει ουτε ενα βραδυ συνεχομενα εδω και 1 1/2 χρονο!
κουραστηκα
μπορει καποιος να με βοηθησει??

ευχαριστω
Αγγελινα

angelinadance
12-02-2007, 13:26
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ. ΕΧΩ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ 41! ΖΑΧΑΡΟ 75, ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ...
ΚΑΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ...

ENIGMA
13-05-2008, 17:48
μηπως εχεις ταινια?κατι δεν παει καλα σιγουρα ειλικρινα ομως αν τρως αυτα που διηγησαι τοτε δεν τρως πια και τοσο πολυ ισως να εχεις και καλυτερες καυσεις μην ανησυχεις

Aphelia
13-05-2008, 19:37
Ποιες εξετάσεις ακριβώς έχεις κάνει για διαβήτη; Έχεις επισκεφτεί ενδοκρινολόγο ή διαβητολόγο; Μια τιμή σακχάρου κάθε έξι μήνες δε λέει τίποτα, υπάρχουν ειδικές εξετάσεις που θα καθορίσουν αν έχεις κάποια διαταραχή του σακχάρου. Πόσο χρονών είσαι; Έχεις μπει σε κλιμακτήριο; Πως έχεις αποφασίσει να τρως αυτά που τρως; Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις κάποιες διατροφικές συνήθειες; Π.χ. μου κάνει εντύπωση ότι τρως γλυκό στις 3, αν έτρωγες κάτι άλλο εκείνη την ώρα τι θα γινόταν; Τι είδους φρούτα τρως; Έχεις δοκιμάσει να πίνεις ένα ποτήρι γάλα ή να τρως ένα φρούτο ακριβώς πριν κοιμηθείς; Το μεσημεριανό και το βραδινό σου τι περιλαμβάνουν συνήθως; Πόσους υδατάνθρακες περιέχουν και τι είδους; Λαμβάνεις φάρμακα; Τι είδους; Πόση δραστηριότητα έχεις καθημερινά; Γυμνάζεσαι;

Με όλες αυτές τις ερωτήσεις θέλω να δείξω ότι με βάσει αυτών που αναφέρεις αν πρώτα δεν εξεταστεί κάποιος ενδελεχώς (που παίρνει αρκετό χρόνο) ώστε να αποκλείσει όλες τις παθολογικές περιπτώσεις και να πειραματιστεί με τις συνήθειές του για το αν του δημιουργούν αυτού του είδους προβλήματα στον οργανισμό του τότε δεν υπάρχει λόγος ακόμα να σκεφτεί ότι έχεις κάποιου είδους ψυχοπαθολογία.

Θεοφανία
13-05-2008, 19:51
Κορίτσια το βλέπω λίγο δύσκολο να σας απαντήσει. Το θέμα το έθεσε πριν από ένα χρόνο ...και κάτι.

ENIGMA
13-05-2008, 20:11
χαχαχα καλα λες Θεοφανια μου πωπω δεν ειμαι καλα πιυ να σφιξουν και οι ζεστες!!!!!

ENIGMA
13-05-2008, 20:16
μπορει η φιλτατη να σκασε και απο το φαι!!!!

Θεοφανία
13-05-2008, 20:30
Originally posted by ENIGMA
χαχαχα καλα λες Θεοφανια μου πωπω δεν ειμαι καλα πιυ να σφιξουν και οι ζεστες!!!!!

Εντάξει, όλοι το έχουμε πάθει.....απλά είχε λίγο πλάκα που πιάσατε κουβέντα....

Remedy
13-05-2008, 20:45
μιας και το ξεθαψατε ομως, ας πω κι εγω το κατιτις μου μηπως μπαινει ακομα η φιλη.
1.το φαι αυτο ειναι πολυ συχνο αλλα οχι μεγαλο σαν ποσοτητα..
νομιζω μαλιστα οτι αν παρελειπες το καθημερινο γλυκο, δεν θα εβαζες βαρος..
2. απο τα παθολογικα θα ελεγα να ψαξεις για καποια παθηση του γαστροεισοφαγικου συστηματος...καποιες τετοιες ενοχλησεις δινουνν αισθημα πεινας ....

Empneustns
13-08-2008, 17:23
σκεφτομαι τη λαχταρα της να μπαινει καθημερινα περιμενοντας μια απαντηση,το επομενο της προβλημα θα ειναι οτι την αγνοουν χαχαχαχα.

maria...
22-08-2008, 09:46
Δεν εξηγειτε αλιως πρεπει να εχει ταινια.Μεγαλο σκουλικι που τρωει συνεχεια.

Empneustns
24-08-2008, 21:02
Το πρωτο που πρεπει να κανεις κατα τη γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα στοχο,να σταματησεις να βρισκεις διεξοδο στο φαγητο.Να προσπαθησεις να βρεις καποια αλλη ασχολια τις ασχημες αυτες ωρες.Εχει τοπικ που λεει για γυμναστικη και πως βοηθαει να ξεπεραστει το αγχος,διαβασε το και αυτο.Αν μπορεις να εχεις λιγοστα φαγωσιμα στο ψυγειο ωστε να μην βρισκεις ισως να βοηθησει και αυτο.Το κυριοτερο ομως ειναι να δουλεψεις λιγο με τον εαυτο σου,να αποδεχτεις πως το σωμα σου δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση που θα μπορουσε να ειναι,και να ξεκινησεις σιγα σιγα να το διορθωνεις.Δυσκολο ειναι,το ξερω,πολλες γυναικες ζοριζονται να το καταφερουν αλλα υπαρχουν και πολλες που το καταφεραν .....

maria...
25-08-2008, 16:08
εμενα μου γραψανε καπια φαρμκα π κοβουν την ορεξη

mariafound82
27-08-2008, 16:13
Πες μου ποια φαρμακα παιρνεις,σου τα εγραψε γιατρος,ποσο καιρο τα παιρνεις κ με τι αποτελεσμα

keep_walking
27-08-2008, 16:16
Υπαρχουν καποια φαρμακα που μελετησαν λεει το χασισι και τι ακριβως προκαλει το \"ανοιγμα\" της ορεξης οταν το παιρνεις και φτιαξαν το ακριβως αντιθετο,δηλαδη να κοβεται η ορεξη...βαριεμαι τωρα να ψαξω στο διαδικτυο.

mariafound82
27-08-2008, 18:04
Καλως τον/την.Ειναι δυνατον να μου δινεις μονο τις μισες πληροφοριες?Ποτε δεν θα βαριεσαι?:D:D:D

keep_walking
27-08-2008, 18:11
Θα ρωτησω εναν φιλο μου γιατρο που μου τα ελεγε μιας και το ειχε φερει η κουβεντα.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rimonabant

Παντως νομιζω ειναι αυτο...ξερεις καλα αγγλικα ή να ψαξω σε ελληνικα site?

keep_walking
27-08-2008, 18:13
Rimonabant βαλε αυτη τη λεξη στο google και κανε αναζητηση στα Ελληνικα...θα γεμισεις αρθρα.

maria...
27-08-2008, 19:20
επερνα τα reductil ειναι τα μονα φαρμακα που χανεις κιλα αλλα εμενα με πειραξαν γιατι μετα τον χωρισμο μο ειχα μια ελαφρια κατα8λιψη χωρις ομως να το καταλαβω και μαλλλλον εμ πειραξαν δεν ξερω.σε 3 μηνες εκασα 13 κιλα περιπου.αν δεν εχεις καταθλιψη η βουλιμια κλπ μπορεις να τα απρεις αν στα γραψει ενδοκρινολογος αλλα πρωτα κανεις καμια 30αρα εξετασεις.

maria...
27-08-2008, 19:21
κιπακο ανοιξε αγαπη μου το μσν σου ιχχιχιχ

keep_walking
27-08-2008, 20:29
Maria παω για καφεδακι με εχουν παρει τηλεφωνο κατι φιλοι...τα λεμε αυριο:)

mariafound82
27-08-2008, 20:30
Το εψαξα αλλα δεν ειμαι ειδικος.Παντως φοβαμαι την μακροχρονια χρηση φαρμακων,δεν παιρνω σχεδον καθολου.Εκανα ομοιοπαθητικη για ενα διαστημα ,λεω να ξαναρχισω.Ειχα παει σε παθολογο,ειχα κανει τεστ δυσανεξιας κ μου εδωσε χαπια μαζι με συνδυασμο διαιτας.[SON-FORMULA,PILOSELA ]Κ κατι σταγονες που δεν θυμαμαι το ονομα τους.Τα πηρα μονο μια βδομαδα αυστηρα κ μετα συνεχισε με εβδομαδιαιες εναλασσομενες διαιτες.Πηγαινα πολυ καλα μεχρι που τα εκανα σαλατα.Δεν ξαναπηγα γιατι τον ντρεπομαι.Κοντευω να γερασω κ δεν μπορω να κανω μια διαιτα.Φυσικα ξανακυλησα.Θα αρχισω να γερναω σε 50 χρονια:D:D:D

maria...
27-08-2008, 20:46
ok nik :)

mariakiou
29-08-2008, 00:38
Από οτι έχω ακούσει τα Ladose είναι καλά για τη βουλημία (και την κατάθλιψη) σε μεγάλη δοσολογία. Δεν χρειάζονται συνταγή αλλά φαντάζομαι καλό είναι να τα γράψει κάποιος γιατρός.

mariafound82
30-08-2008, 14:45
Ευχαριστω για την συμβουλη σου.Θα παω στον γιατρο μου κ θα το ψαξω

ψυχώ
03-09-2008, 17:28
Originally posted by Empneustns
Το πρωτο που πρεπει να κανεις κατα τη γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα στοχο,να σταματησεις να βρισκεις διεξοδο στο φαγητο.Να προσπαθησεις να βρεις καποια αλλη ασχολια τις ασχημες αυτες ωρες.Εχει τοπικ που λεει για γυμναστικη και πως βοηθαει να ξεπεραστει το αγχος,διαβασε το και αυτο.Αν μπορεις να εχεις λιγοστα φαγωσιμα στο ψυγειο ωστε να μην βρισκεις ισως να βοηθησει και αυτο.Το κυριοτερο ομως ειναι να δουλεψεις λιγο με τον εαυτο σου,να αποδεχτεις πως το σωμα σου δεν ειναι στην καλυτερη κατασταση που θα μπορουσε να ειναι,και να ξεκινησεις σιγα σιγα να το διορθωνεις.Δυσκολο ειναι,το ξερω,πολλες γυναικες ζοριζονται να το καταφερουν αλλα υπαρχουν και πολλες που το καταφεραν .....

Γεια σου!
Σίγουρα υπάρχουν άτομα με παρόμοια συμπτώματα αφού κι εγώ νοιώθω έτσι! Πριν 2 χρόνια μετά τη λήξη μιας σχέσης μου, η στεναχώρια και η συνεχής απαισιοδοξία με έκαναν να αυξάνω τις ποσότητες του φαγητού αλλά και να αρχίσω να τρώω ανθυγειηνά σνακς,γλυκά κτλ. Ξεχνιόμουν στο φαγητό και πολύ σύντομα άρχισα να μην σκέφτομαι καν αν κάνω καλά ή όχι. Ο κόπος να χάσω τα κιλά που πήρα ( γύρω στα 7) βγήκε άκαρπος και τον τελευταίο καιρό χάνω 2 κιλά παίρνω 4 και πάει λέγοντας. Έχουν αρχίσει και κάποια βουλιμικά επεισόδια. Όταν νοιώθω καλά και δεν υπάρχει κάτι που με αγχώνει απλά τρώω λίγο παραπάνω.. μετά όμως νοιώθω τρομερές τύψεις και αισθάνομαι πως ο,τι κι αν κάνω δεν θα καταφέρω να γίνω όπως παλια. Όταν στεναχωριέμαι ξαναγυρίζω στο πολύ φαί!! Δεν ξέρω τι να κάνω.. απλά κάνω υπομονή πιστεύοντας οτι αν αλλάξει η ζωή μου σε κάποιους τομείς θα βρω κι εγώ την ισορροπία μου. Το έχεις σκεφτεί ποτέ αυτό?

ψυχώ
03-09-2008, 23:22
Originally posted by mariafound82
Ψυχω γεια σου. Πραγματι αναγνωριζω τον εαυτο μου σε ολα τα συμπτωματα που αναφερεις.Αρχισα να παιρνω κιλα κ να τρωω χωρις ελεγχο οταν αρχισαν τα προβληματα στο γαμο μου.Εχω προσπαθησει πολλες φορες να αναλυσω την αντιδραση μου καθε φορα κ κατεληξα σε ενα μονο συμπερασμα ΦΟΒΑΜΑΙ.Ολα εινα απο φοβο. Κρυβομαι πισω απο το παχος ,το θεωρω ασπιδα που με προστατευει απο καθε τι που θα μου προκαλουσε πονο.Το τιμημα ειναι η σχεδον πληρης απομονωση.Μεχρι εδω ολα καλα.Θελω να αλλαξω την ζωη μου ,να αρχισω να ζω παλι,αλλα δεν ξερω πως.Αφου καθε φορα ειναι αδυνατον να ενεργησω λογικα κ ψυχραιμα κ η ιστορια συνεχιζεται.

Φόβος?
Η αλήθεια είναι πως κάτι τέτοιο δεν έχει περάσει από το μυαλό μου. Πιστεύεις δηλαδή πως θα είναι όλα αναμενόμενα κ έτσι δεν είναι για σένα ξαφνικά η απόρριψη, το χάσιμο της αυτοπεποίθησης κτλ. Ζεις σε μια γυάλα που σου παρέχει ασφάλεια και σταθερότητα.
Αν τολμήσω μια ανασκόπηση στο παρελθόν θα καταλήξω στο ότι πληγώθηκα πολύ εκείνη την εποχή αφού έχασα \"απότομα\" την ασφάλεια που για πρώτη φορά μου έδωσε άντρας. Αυτό ίσως ήταν η αιτία που προτίμησα να το ρίξω στο φαγητό, να κάνω εφήμερες σχέσεις και να γκρινιάζω οτι νοιώθω μόνη!! Λες ο φόβος να κρύβεται πίσω από όλα αυτά? Ο φόβος να μην ξαναπονέσω?

mariafound82
04-09-2008, 18:57
Πιστευω ναι.Θα προσπαθησω να σου αναλυσω τις σκεψεις μου .Ο πρωτος λογος ηταν οτι μετα το διαζυγιο εβλεπα τις φιλες μου να απομακρυνονται απο μενα λεγοντας διαφορα[μια μου ειπε να παω σε μπαρ να βρω αντρα,αλλη με καλεσε στο σπιτι της αλλα μονο οταν θα ελειπε ο αντρας της].Ο φοβος της μοναξιας ηταν που με εσπρωξε να παχυνω,να μην βαφομαι,να μην προσεχω τον εαυτο μου κ να μην ειμαι ελκυστικη.Τωρα βλεπω ποσο λαθος εκανα.Εχασα τις φιλες μου κ μονη εμεινα.Ο δευτερος μεγαλος φοβος μου ηταν ο φοβος της απορριψης απο μια καινουργια σχεση που θα εκανα οποτε ταμπουρωθηκα πισω απο το παχος,πηρα κ ενα υφος αυτολυπησης .Αποτελεσμα να μην πλησιαζει κανεις κ εγω να ειμαι ασφαλης.Βεβαια το μεγαλο μου παραπονο ειναι γιατι δεν με πλησιαζει κανεις κ γιατι δεν εχω σχεση.Φαυλος κυκλος.Τωρα εχω διαφορα προβληματα υγειας λογω παχους [ψυχοσωματικα].Ευχαριστω γιατι μαζι σου αναλυω τον εαυτο μου κ τις πραξεις μου πολυ ψυχραιμα.

ψυχώ
04-09-2008, 22:13
Πιστευω ναι.Θα προσπαθησω να σου αναλυσω τις σκεψεις μου .Ο πρωτος λογος ηταν οτι μετα το διαζυγιο εβλεπα τις φιλες μου να απομακρυνονται απο μενα λεγοντας διαφορα[μια μου ειπε να παω σε μπαρ να βρω αντρα,αλλη με καλεσε στο σπιτι της αλλα μονο οταν θα ελειπε ο αντρας της].Ο φοβος της μοναξιας ηταν που με εσπρωξε να παχυνω,να μην βαφομαι,να μην προσεχω τον εαυτο μου κ να μην ειμαι ελκυστικη.Τωρα βλεπω ποσο λαθος εκανα.Εχασα τις φιλες μου κ μονη εμεινα.Ο δευτερος μεγαλος φοβος μου ηταν ο φοβος της απορριψης απο μια καινουργια σχεση που θα εκανα οποτε ταμπουρωθηκα πισω απο το παχος,πηρα κ ενα υφος αυτολυπησης .Αποτελεσμα να μην πλησιαζει κανεις κ εγω να ειμαι ασφαλης.Βεβαια το μεγαλο μου παραπονο ειναι γιατι δεν με πλησιαζει κανεις κ γιατι δεν εχω σχεση.Φαυλος κυκλος.Τωρα εχω διαφορα προβληματα υγειας λογω παχους [ψυχοσωματικα].Ευχαριστω γιατι μαζι σου αναλυω τον εαυτο μου κ τις πραξεις μου πολυ ψυχραιμα.

Αυτή η ψευδαίσθηση της ισορροπίας που σου δίνει αυτή η κατάσταση σε κρατάει πίσω και σε χώνει πιο βαθιά.
Νιώθεις ότι σε βολεύει να λες πως για το ξέσπασμα στο φαγητό και τη μοναξιά σου φταίνε οι \"κενοί\" άντρες και γενικά όλοι οι άλλοι που δεν σε καταλαβαίνουν καθόλου.. και έτσι ξαναγυρνάς στο φαϊ που δεν μπορεί να σε πληγώσει και είναι μια καλή, σίγουρη συντροφιά.
Από τη στιγμή ομως που έχεις καταλάβει τι φταίει..γιατί δεν το διορθώνεις? Τι είναι αυτό που σε φρενάρει? Η σκέψη ότι μόνη δεν μπορείς να τα καταφέρεις? Και τότε περιμένεις τον σωτήρα ή ένα κλικ που θα σε κάνει δυνατή και θα ξεπεραστούν όλα. Προσωπικά περιμένω αυτό το κλικ..Εσυ?

mariafound82
05-09-2008, 20:06
Γεια σου. Κατοπιν ωριμου σκεψεως εφτασα ατο συμπερασμα οτι εχω πολυ αδυνατη θεληση[ πρεπει να παχυνει λιγο]:P:P Αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω στον εαυτο μου.Γιατι ενω ξερω τι φταιει κ τι πρεπει να κανω δεν το κανω.Μαλλον εχω βολευτει ειμαι κ τεμπελα,δεν ειμαι προθυμη να αλλαξω την ζωη μου μαλλον.Περιμενω τον σωτηρα μου να με αγαπησει τρελλα οπως ειμαι κ μετα να αδυνατισω.Σκεφτομαι αφου ειμαι το ιδιο προσωπο μονο με λιγα[πολλα]κιλα παραπανω.Αλλα περιμενω καποιον να αγαπησει τον αρρωστο εαυτο μου,τον παραμορφωμενο εαυτο μου.ΜΙΑ ΟΥΤΟΠΙΑ.Πες μου τι ειναι αυτο το κλικ που περιμενεις,αλλαγη σε τι?

ψυχώ
11-09-2008, 16:02
Κλικ... μπορεί να στο δημιουργήσει μια εικόνα, ένα πρόσωπο, μια σκέψη, μια λέξη.. αρκεί να μπορέσεις να το λάβεις. Να \'σαι χαλαρή κ να αφουγκράζεσαι ώστε να δέχεσαι κ να επεξεργάζεσαι τα ερεθίσματα γύρω σου. Σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνει το κλικ και θα αλλάξει ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα, που θα αλλάξεις χωρίς να το καταλάβεις!
Ισώς ακούγεται πολύ ρομαντικό αλλά στην ουσία είναι αρκετά ρεαλιστικό αφού δεν περίμενεις ν\'αλλάξει ο κόσμος αλλά εσύ. Και όταν κάποιος θέλει να άλλαξει το πετυχαίνει.. έτσι δεν είναι?
:cool:

ψυχώ
12-09-2008, 01:02
Εννοεις οτι πρεπει να αλλαξω τον τροπο που σκεφτομαι?Πως?

Δεν ξέρω αν μπορώ να σου πω ακριβώς τι πρέπει να αλλάξεις στον τρόπο σκέψης.Μπορείς όμως εσύ να παρατηρήσεις τον εαυτό σου σαν εξωτερικός παρατηρητής, να κρίνεις τις σκέψεις σου λες κ είναι καποιου άλλου για να καταλάβεις ποιες είναι λάθος. Κ κυρίως να χαλαρώσεις και να δεις τη ζωή με τρέλα και αισιοδοξία. Να πεις μέσα σου..φοβάμαι? βλακείες! τόσοι άνθρωποι έχουν προβλήματα (κ σοβαρότερα) γιατί εγώ να κάθομαι να κλαίγομαι? θα πάψω να τρώω και θα αρχίσω ένα άθλημα που μάρεσει..έτσι θα γνωρίσω κόσμο κ κάναν γκομενάκο!! χιχι
Σίγουρα θα υπάρξουν φορές που μετά την 1 θετική σκέψη θα ακολουθήσουν 2 αρνητικές αλλά μη το βάζεις κάτω..σύντομα θα ακολουθούν πολύ περισσότερες θετικές σκέψεις αλλά και γεγονότα και τότε θα πάρεις δυνάμεις,έτσι ώστε αν έρθει ακόμα και ένα άσχημο γεγονός να το ξεπεράσεις ευκολότερα.
Έτσι νομίζω πως είναι τα πράγματα αν και ξέρω πως δεν είναι καθόλου εύκολο γιατί ενώ προσπαθώ να το κάνω βρίσκω εμπόδια αλλά συνεχίζω και καμια φορά από την αρχή αλλά συνεχίζω...
:)