PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δε μπορω να ξεπερασω το παρελθον του.

persefoni78
17-05-2012, 09:41
Χρειαζομαι βοηθεια για κατι που ισως σας φανει χαζο. Αλλα εγω ταλαιπωρουμε ψυχολογικα και βασανιζομαι χρονια τωρα και δεν μπορω να το ξεπερασω. Και θελω την γνωμη σας.
Εχω μια σχεση πολλα χρονια και με τον ανθρωπο αυτο συγκατοικουμε. Εγω ειμαι συντηρητικη σε καποιες αποψεις μου οσων αφορα το εφημερο σεξ. Ειμαι παλιομοδιτισσα. Και σε πολλους εκανε εντυπωση αυτο και με κοιτουσαν περιεργα ή μου ειπαν μια φορα " σε ποιο κοσμο ζεις". Ποτε δεν εχω παει με καποιον για μια βραδια αν και μου δοθηκαν ευκαιριες εγω δεν ενιωθα καλα να το κανω. Ουσιαστικα ειχα μονο δυο μακροχρονιες σχεσεις. Γενικα λειτουργω συναισθηματικα και πρεπει να εχω σχεση για να παω με καποιον. Αυτες οι αντιληψεις μου, δε μπορω να πω οτι μου βγηκαν σε καλο γιατι ουσιαστικα αυτο που εγω θεωρω τιμη μου και καμαρι μου, τελικα αν δεν σκεφτομουν ετσι θα ειχα χαρει περισσοτερο τη ζωη μου. Ισως ετσι με μαθαν οι γονεις μου. Τελος παντων ετσι νιωθω και ετσι κανω.
Ο συντροφος μου ομως πριν απο μενα ειχε παει με παρα πολλες!! Μπορει και με 100!! Οταν γνωριστηκαμε ηταν πολυ ειλικρινης μαζι μου. Σπουδασε στην Ρωσια και μετα απο μια σχεση με ελληνιδα που δεν ειχαν επαφη, οταν χωρισε ξεδινε με οποια εβρισκε, ρωσσιδες και αλλες ξενες και δε ηθελε δεσμευσεις. Απο τι μου πε, αυτες ειναι πολυ ευκολες. Εζησε πολλα χρονια εκει.
Το προβλημα ειναι οτι εγω απο την αρχη που μου τα πε, δε μου αρεσαν αυτα. Δε μπορουσα να καταλαβω πως πηγαινε με οποια εβρισκε και σκεφτομουν οτι αν εκανα σχεση μαζι του θα υπεφερα. Ειχαμε τελειως διαφορετικες ζωες και αντιληψεις. Φυσικα ξερω οτι οι αντρες πηγαινουν με πολλες αλλα επειδη δεν ηθελα να βαλω τον εαυτο μου σε ζηλια και συγκριση, φοβομουν να κανουμε σχεση. Τελος παντων, με κυνηγησε πολυ, με ερωτευτηκε και μπηκα σε σχεση μαζι του. Το προβλημα ομως που φοβομουν εμφανιστηκε αμεσως, γιατι παρολο που ετρεχε απο πισω μου, οποτε μιλουσε για την Ρωσια, χωρις να το κανει σκοπιμα αλλα απο αφελεια, περιεγραφε πως τα περνουσε με τις ρωσσιδες, οτι ηταν πολυ ομορφες, ανετες, σεξουαλικες, απελευθερωμενες, ευγενικες και πολλα αλλα και ειδικα για κανα δυο απο αυτες που περασε καποιους μηνες μαζι τους ειπε πολλα που εγω οσο τα ακουγα τοσο αρχισα να ζηλευω και να ενοχλουμε. Αυτα ειπωθηκαν στην αρχη της σχεσης, τοτε που ο καθενας ελεγε για την ζωη του και η αληθεια ειναι οτι και γω απο περιεργεια ρωτουσα. Αλλα με πειραζε που ενω με ηθελε τοσο, μου μιλουσε για αλλες με τοσο ενθουσιασμο. Ενω για τις ελληνιδες που τα ειχε, δεν ειχε και κατι σπουδαιο να πει. Και βασικα πιστευε οτι οι ελληνιδες δεν κανουν σεξ.
Του ειπα και γω για την δικη μου χαλια προηγουμενη σχεση και οτι το σεξ στη ζωη μου δεν το ειχα χαρει γιατι ο πρωην μου δεν ηθελε.
Και αυτος απορουσε πως ανεχομουν σχεση χωρις σεξουαλικη ζωη. Και επισης απορουσε πως εβρησκα ασχημο που πηγε με πολλες.
Τουλαχιστον σκεφτομουν οτι αφου πηγε με τοσες αρα του αρεσει το σεξ και οτι δε θα χω προβληματα ελλειψης οπως με τον πρωην μου.
Ομως εγω το οτι πηγε με πολλες ρωσιδες δεν μπορεσα να το χωνεψω και ζηλευα. Σκεφτομουν οτι ειμαι λιγη,οτι δεν ημουν πολυ ομορφη οπως αυτες που πηγαινε , οτι δε θα του αρεσει το σεξ και γενικα γεμισα ανασφαλειες και επεσε η αυτοπεποιθηση μου. Αν ειχα να συγκριθω με ελληνιδες θα ταν πιο ευκολο αλλα ολοι ξερουμε οτι οι ρωσσιδες ειναι ομορφες και διαφορετικες απο μας.
Και η ζηλια μου χειροτερεψε οταν λιγους μηνες μετα την γνωριμια μας, εκει που ειχαμε συχνη επαφη και γω ημουν επιτελους χαρουμενη που ειχα νορμαλ αντρα, εγινε κατι και αυτος επαψε να θελει να χουμε επαφη σε τετοιο τραγικο σημειο που χρονια τωρα που ειμαστε μαζι παλευω για να το κανουμε. Με αγαπαει, δε με χει κερατωσει ποτε και ειμαι απολυτα σιγουρη γιαυτο. Αλλα με πειραζει παρα πολυ που για δευτερη φορα στη ζωη μου, κατεληξα παλι με καποιον που δε περιμενα ποτε οτι θα παψει να θελει σεξ. Και υποφερω πραγματικα απο αυτη την κατασταση.
Ειδικα τα πρωτα χρονια που εγω καιγομουν να χουμε επαφη και αυτος δεν ηθελε, ολο με το παρελθον του τα εβαζα. Σκεφτομουν οτι επειδη συνηθισε να αλλαζει γυναικες, εμενα με βαρεθηκε γρηγορα. Του λεγα οτι αν ημουν ρωσσιδα θα σκεφτοταν περισσοτερο τις αναγκες μου και δε θα με αφηνε να "πειναω".Οτι δε με υπολογιζει επειδη ειμαι ελληνιδα. Γενικα με εκνευριζει πολυ που επειδη τον βολευει, μου κανει αυτο που δε θα του αρεζε ποτε να του κανουν. Μαλλωνουμε αφανταστα για το οτι δεν εχουμε επαφη. Μου λεει χαζομαρες του τυπου "το σεξ δεν ειναι και πολυ σημαντικο" αυτος που στη ζωη του του παραηταν σημαντικο!!! Εχει επηρεαστει πολυ η ζωη μας απο αυτο το προβλημα. Απο το να μαλλωνουμε δεν βγαινουμε και χανουμε ολες τις αργιες και τις ωραιες μερες μεσα στο σπιτι. Εχασα την αυτοεκτιμηση μου, παρατησα τον εαυτο μου, ειμαι ασχημα και με νευρα συνεχως,ειμαι θλιμμενη, καπνιζω πολυ, δε κοιμαμαι , δεν εχω διαθεση ουτε το σπιτι να συμμαζεψω και γενικα νιωθω οτι η ζωη μου χανετε αδικα και κανω κακο στην υγεια μου. Θα ειμασταν πολυ καλα αν δεν υπηρχε αυτο το προβλημα με το σεξ.
Βασικα αυτο που ρωταω ειναι αν εσας θα σας επηρεαζε αν ο συντροφος σας ειχε παει με τοσες πολλες. Το βλεπω εγω στραβα επειδη εχω συντηρητικες αποψεις η οποιαδηποτε γυναικα θα την ενοχλουσε ?

Joann
17-05-2012, 10:16
Καλημέρα! Σε πρώτη φάση, θα έλεγα,
επικέντρωσε στο ότι νιώθεις άσχημα,
θλιμμένη, και με νεύρα,
και προσπάθησε να το αλλάξεις αυτό από μόνη σου
χωρίς να εξαρτάται η ψυχολογική σου κατάσταση από το φίλο σου.
Δε σημαίνει ότι δε θέλει να σε βοηθήσει,
μπορεί απλά να μην μπορεί.
Τη δύναμη να σηκωθούμε από κάτω
συνήθως πρέπει να την αντλούμε απ' τον ίδιο μας τον εαυτό.
Ε δεν τα καταφέρνουμε και πάντα... ό,τι μπορούμε κάνουμε...
Προσπάθησε να κοιμάσαι και βρες τη διάθεση να συμμαζέψεις το σπίτι.
Τώρα επειδή κατάλαβα ότι πρόκειται για μακροχρόνια σχέση
φυσικό είναι να περάσει σε φάση έλλειψης ερωτικού ενδιαφέροντος,
-με όλους το ίδιο συμβαίνει-
αλλά είναι λάθος σου μεγάλο να θεωρείς τον εαυτό σου υπεύθυνη γι αυτό.
Μην αυτομαστιγώνεσαι. Κακόμαθε λίγο τον εαυτό σου...
με την καλή έννοια...
Και μην μπαίνεις στο τριπάκι
να συγκρίνεσαι με τις προηγούμενες σχέσεις του.
Ο φίλος σου απ' ό,τι κατάλαβα
δε σου έχει δημιουργήσει τέτοιες ενοχές
-εσκεμμένα-
κι αυτό είναι θετικό.
Το τι γίνεται βέβαια όταν το ερωτικό ενδιαφέρον μάς τελειώσει
είναι ένα μεγάλο θέμα.
Μάλλον οι σχέσεις πρέπει να 'χουν
κι άλλου είδους ενδιαφέρον πέρα από το ερωτικό
για να εξελίσσονται.
Μπορεί να 'ναι παροδική φάση
μπορεί και όχι... ο χρόνος θα δείξει... Μην αγχώνεσαι...:)

persefoni78
17-05-2012, 10:36
Αγαπητη φιλη. Η σχεση μου ειναι επτα ετων. Το προβλημα ελλειψης ερωτικης επαφης ξεκινησε λιγους μηνες μετα την γνωριμια μας. Δε προλαβα καν να χαρω τον πρωτο καιρο της σχεσης μας γιατι αμεσως ξεκινησαν τα προβληματα. Δηλαδη εχω προβληματα εξι χρονια τωρα. Οποτε μονο παροδικη φαση δεν ειναι αυτο που περναω. Και δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια χρονου για να δω τι θα γινει. Φυσικα δεν περιμενα οτι παντα θα με θελει τρελα αλλα το οτι εχουμε επαφη μια φορα τον μηνα η το διμηνο η πεντε φορες το χρονο με χιλια ζορια τοσα χρονια, φυσικα με εχει κουρασει και με πληγωνει. Μαλλον δε διαβασες καλα τι γραφω και τι ρωταω στο τελος. Παντως ευχαριστω για την απαντηση.

void
17-05-2012, 10:41
Καλημέρα Περσεφόνη!
Δεν ξέρω αν μας έχεις δώσει να καταλάβουμε σωστά όλο το κόνσεπτ αλλά κάτι χάνω από τα λεγόμενα σου.
Καταρχήν πόσο καιρό είσαστε μαζί? από πότε ο σύντροφός σου δείχνει μικρότερη διάθεση για σεξ?
Επίσης, γιατί θεωρείς παράλογο που σε χαλάει το γεγονός ότι έχει πάει με 100 γυναίκες?
Είναι μεγάλο αυτό το νούμερο!αυτό σημαίνει πως ό,τι κινούταν αυτός το χτυπούσε!
Μαγκιά του αλλά και μαγκιά σου να μη γουστάρεις εφήμερο σεξ.
Εμένα αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα αυτό, θα με πείραζε παρα πολύ κάτι τέτοιο και για να είμαι ειλικρινής ούτε καν θα ον έπαιρνα σοβαρά έναν τέτοιο άντρα ούτως ώστε να κάνω σχέση μαζί του.
Για να καταλάβω, εσύ δηλαδή θέλεις να κάνετε σεξ και αυτός αρνείται συνέχεια?πόσες φορές γίνεται την εβδομάδα και τι ωράρια έχετε στις δουλειές σας?σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είνα σημαντικό και το πρακτικό ζήτημα.

void
17-05-2012, 10:44
Σόρρυ δεν είδα την απάντησή σου στη τζοαν.
Ρε γμώτο δε θέλω να σε αγχώσω αλλά μου μυρίζει τέλμα...και από την αρχή μάλιστα.
Φαντάζομαι θα το έχετε συζητήσει έτσι?
Μήπως τραβάει κανα ζόρι ανδρολογικής φύσεως?
Για γάμο έχετε μιλήσει?(πάρα πολλές ερωτήσεις πάλι)

Joann
17-05-2012, 11:17
Για να είστε εφτά χρόνια μαζί
κι ότι δε σ' έχει απατήσει ποτέ
σημαίνει ότι υπάρχουν πολλοί λόγοι που σας κρατάνε μαζί...
Γι αυτό που ρωτάς στο τέλος,
αν θα μας επηρέαζε αν ο σύντροφός μας είχε πάει με τόσες πολλές,
ναι, εμένα θα με επηρέαζε αρνητικά
κι ούτε θεωρώ ότι το βλέπεις στραβά επειδή έχεις συντηρητικές απόψεις.
Τώρα όμως αν η κατάσταση από την πλευρά σου
είναι δυσβάσταχτη και δεν πάει άλλο
-ναι τα έξι-εφτά χρόνια υπομονής είναι πάρα πολλά-
χωρίς να αγχώνεσαι
εξέτασε και την πιθανότητα να πας παρακάτω...

ME&I
17-05-2012, 11:18
οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι... το υπερβολικο αυτο νουμερο των 100 παιζει να μην ισχυει, κ το προβλημα του στο σεξ μπορει να το ειχε εντοπισει πολυ πριν γνωρισει εσενα.... ειναι μια αλλη εκδοχη!
γνωμη μου ειναι οτι ο μονος λόγος που μιλας, σε μια κοπελα που γουσταρεις, με τοσο ενθουσιασμο για τις πρωην κατακτησεις σου ειναι μονο για να κανεις φιγούρα (λογο ανωριμοτητας). δεν βρίσκω αλλο σοβαρο λόγο!!
οι αποψεις σου περι σεξ δείχνουν οτι σεβεσαι τον εαυτο σου κ το κορμι σου κ δεν αξιζει να ριχνεις τις ευθυνες σε εσενα επειδη αυτος αλλα σου πουλησε κ αλλα σου εδειξε οτι ισχυουν τελικα! κανε του μια σχετικη συζητηση κ ζητατου να ειναι ειλικρινης κ να σου πει τι ειναι αυτο που πραγματικα τον ενοχλει κ τον μπλοκαρει στο θεμα του σεξ κ πες του πως αισθανεσαι απο την πλευρα σου...πιστευω ειναι κ μια καλη ευκαιρια να διαπιστωσεις πόσο ωριμος ειναι κ πως αντιδραει στα σοβαρα προβληματα της σχεσης σας !!!

μαρκελα
17-05-2012, 11:22
γειά σου persefoni.., είναι λάθος πιστεύω που επιμένεις να κοιτάς στο παρελθόν.. δείχνει αποφυγή για το πως θα μπορούσες
από κοινού με τον σύντροφο να δώσεις λύση στο θέμα που αντιμετωπίζετε, σήμερα.. ίσως μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό βοηθούσε
στο πρόβλημα αυτό. Προσωπικά, δεν θα με πείραζε καθόλου πόσες σχέσεις είχε.. στον παρελθόν του, αλλά τι το γίνεται στο τώρα! :)

whitecandle
17-05-2012, 11:42
Persefoni78 hi. Λοιπόν αν θες τη δική μου γνώμη, δεν υπάρχει άντρας που να μη θέλει σεξ. Άρα, ή έχει πρόβλημα, Ή σε απατάει. Πως μπορείς να ξέρεις ότι δεν; Εμένα επειδή θες τη γνώμη μου, θα με πείραζε πολύ να έχει τέτοιο παρελθόν το αγόρι μου, και πόσο μάλλον να μου το επιδείκνυε για να με κάνει να νιώσω άσχημα. Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι τα καλά σε αυτή τη σχέση και δεν τρέχεις να φύγεις μακρυά της........Σαν αδελφό σου τον θέλεις; Όχι; Άρα;

nflu
17-05-2012, 11:50
Ρε παιδια το 100 εμενα δεν μου φαινεται υπερβολη.....εξαρταται απο τι ηλικια εχει ξεκινησει την σεξουαλικη ζωη του ενας ανδρας,ποσο χρονων ειναι.τι εμφανιση εχει,σε τι περιβαλλοντα εχει κινηθει..κλπ...εμενα ο συντροφος μου που οταν τον γνωρισα ηταν 33 και ειχε αρχισει απο πολυ νωρις το σπορ...οταν αρχισε μετα τα 3-4 πρωτα χρονια να μου λεει ιστοριες...εμεινα καγκελο...αλλα ειπα παιζουν πολλοι παραγοντες και σιγουρα ειναι μεσα και το να εχει ζησει καποιος στο εξωτερικο που το σεξ δεν αντιμετωπιζεται τοσο σφικτα οπως στην Ελλαδα.
Εγω ομως ολα αυτα τα βρισκω φοβερα ενδιαφεροντα και διασκεδαστικα...ειναι ωραιο ο συντροφος σου να εχει πολλες εμπειριες και ειδικα με ωραιες γυναικες και στο τελος ολων αυτων να διαλεγει μονο εσενα.
Γιατι περσεφονη εσενα διαλεξε...ουτε ρωσιδα ,ουτε γερμανιδα ,ουτε καμμια αλλη....αυτο σημαινει πως κατι βρηκε σε σενα που το θεωρησε μοναδικο...κι εσυ προσπαθησες φιλοτιμα να το χαλασεις.....το παρελθον ομως δεν εχει καμμια σημασια αλλα το ποσο ειναι ενταξει καποιος μεσα στο παρον της σχεσης σας.
Δεν ξερω πως ηταν η ερωτικη σας ζωη στην αρχη ,αν ηταν δηλαδη καλη στην αρχη και χαλασε στην πορεια.....γιατι αν απο την αρχη ηταν χαλια,οντως μπορει να ισχυει και το οπου ακους πολλα κερασια.......οπως και να χει ποτε δεν ειναι αργα..στο χερι σου ειναι...
Μην συγκρινεις τον εαυτο σου με καμμια γυναικα...αυτο που παιζει ρολο ειναι η προσωπικοτητα σου κι αυτο που εκπεμπεις ..κι αφου τον αγαπας και τον θελεις,γιατι δεν απελευθερωνεις τον εαυτο σου,να φροντισεις και να αγαπησεις τον εαυτο σου....οταν γινεις εσυ ερωτικο πλασμα θα σε δει και κεινος ερωτικα...αλλα αυτα δεν γινονται με γκρινιες και μιζεριες...αλλα μονο οταν αγαπησεις τον εαυτο σου οπως ειναι.
ειναι πολυ ευκολο να κανεις τον αντρα σου να σε δει ξανα ερωτικα...απλα βγες απο τον ρολο που φορας τοσα χρονια και θα δεις θαυματα.........

persefoni78
17-05-2012, 11:50
Καλημερα void. Ναι με κανει να νιωθω καλυτερα που και σενα θα σε πειραζε. Αρα δεν ειμαι παραλογη. Και γω οταν μου πε για την ζωη του κουφαθηκα. Αντε να μην ηταν 100 αλλα 10 χρονια στη ρωσσια και σχεδον καθε βδομαδα σεξ σιγουρα ηταν πανω απο 50-60. Αφου οταν γνωριστηκαμε και του πα να της μετρησει μου βγαλε 40 και με τα χρονια οποτε το ξανασυζηταμε παντα θυμαται και καμμια ξεχασμενη. Οποτε ηταν παρα πολλες. Και με τις περισσοτερες βρισκοταν πανω απο 2-3 φορες. Οποτε ηταν πολλες!!! Οταν μου τα πε στην αρχη, δεν μπορουσα να το πιστεψω. Δε του φαινοταν βρε παιδι μου. Και αυτος μου ελεγε, δηλαδη τι θα πρεπε να εχω για να μου φαινεται? Μου εξηγησε οτι οι ρωσσιδες ειναι ευκολες και οτι οσοι σπουδαζουν εκει αυτο κανουν. Μαλιστα θεωρουσε οτι σε συγκριση με αλλους ειχε παει με λιγες!!! Μου πε οτι εζησε την ζωη του, το σεξ το χορτασε και εψαχνε μια κοπελα για μονιμη σχεση. Εδειχνε καλο παιδι, οχι οτι δεν ειναι, με κυνηγησε πολυ, μιλαμε υπερβολικα και εκλαιγε που τον απεριπτα. Ειχα πολλους ενδοιασμους. Φοβομουν οτι το χουι ισως να μην το ξεκοβε γιατι του εξηγησα οτι εγω ειμαι ειλικρινης ανθρωπος και θελω ειλικρινια και δεν αντεχω το κερατο. Τελικα με επεισε και τα φτιαξαμε. Αλλα αυτο με το ποσες πηγε αγκαθι μου ηταν. Δε μπορεσα ποτε νε το καταπιω. Και ας λεει αυτος, τι σε νοιαζει τι εκανα πριν απο σενα! Βεβαια επτα χρονια ποτε δε μου εδωσε δικαιωματα να φοβαμαι. Ολο μαζι μου ειναι. Το προβλημα ξεκινησε στην αρχη της σχεσης. Εκανε μια εγχειρηση και ολα στραβωσαν. Εκανα υπομονη να το ξεπερασει αλλα ρε συ μολις ειχαμε αρχισει να γνωριζομαστε, πανω στα καλυτερα, που και εγω εξοικοιωθηκα μαζι του το σεξ κοπηκε μαχαιρι. Ημουν και πεινασμενη απο των πρωην μου, το χα μαραζι να χαρω το σεξ. Ε μετα αρχισα τα παραπονα και τα παραπονα γιναν τρελες φασαριες. εγω τα χα παιξει απο τις ορμονες. Ποση υπομονη να εκανα? Αυτος ακουγε σεξ και παθαινε πανικο. Τις τρελης στο σπιτι. Ολη η γειτονια ακουγε. Δε θελω ουρλιαζε!!!! Και να με βριζει και να πεταει πραγματα απο τα νευρα του!! Και γω κλαμα, μαραζωνα. Τι σεξομανη με ελεγε, οτι μονο αυτο εχω στο μυαλο μου οτι δεν τον στηριζω. Βρε παμε σε γιατρο. Να πας εσυ ελεγε. Ειχα και γω τα δικα μου με κρισεις πανικου και χαζοφαρμακα.Γινομουν χαλια. Ποιος να στηριξει ποιον. ? Δεν εχει προβλημα ανδρολογικης φυσεως. Ψυχολογικο ηταν. Επαθε κατι μετα το χειρουργειο. Ολα αυτα τα χρονια η επαφη μας ειναι καθε ενα η δυο μηνες μια φορα. Και ολο μετα απο φασαριες που κανω. Σαν να χτυπαω την καμπανα κατι. Αν δε πω εγω για σεξ αυτος θα ξεχασει οτι υπαρχει. Ολο προτιμουσε το ποδοσφαιρο η κατι αλλο για να διασκεδασει. Το σεξ το βλεπε σαν να τον βαζαν να σκαψει χωραφι. Εγω κλαταρισα με ολα αυτα. Επεσα πολυ χαμηλα. Περυσι αντε να το καναμε 5-6 φορες μεσα στο χρονο. Και τωρα απο τον γεναρη ως τωρα 4. Αν το κανουμε μια φορα, του φτανει για ενα μηνα. Μετα ειναι οτι πλεον και να μου πει οτι θελει δεν τον πιστευω. Τωρα εχουμε 2 μηνες που δεν το καναμε και φταιω εγω γιατι κουραστηκα την κοροιδια κατα καποιο τροπο. Ξερω οτι αν το κανουμε αυτος παλι για ενα μηνα δε θα θελει. Και το ασχημο ειναι οτι παντα μου υποσχεται οτι αυριο μεθαυριο θα το ξανακανουμε και αυτο δεν γινετε ποτε. Γιατι παντα... "κατι τυχαινει". Σαν να μαι μωρο και αντι να μου δωσουν ολοκληρο το γλυκο μου δινουν κουταλιες σε μηνιαιες δοσεις!!!! Αυτος με την μια φορα καλυπτεται. Εγω ομως δε το χορταινω βρε παιδι μου. Σκεψου τωρα ενας αντρας που παει τοσο σπανια με γυναικα ποσο να κρατηθει και τι να της προσφερει. Το μυαλο του ειναι να μπει στο ψητο, οποτε τα παρελκωμενα δε τα παιρνω ποτε. Ζουμε σαν αδερφια. απλα κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι. Και ενταξει ολα αυτα μου προκαλουν θυμο. Ουτε μιλαμε ουτε βγαινουμε. Το μονο που τον ενδιαφερει να συζηταει ειναι τα πολιτικα που εγω τα βαριεμαι. Με κανε να νιωθω οτι δεν αξιζω να βγω. Βασικα μου κατεστρεψε την αυτοεκτιμηση. Σκεφτομαι οτι με ολες αυτες και εβγαινε και πηδ..ταν. Ενω με μενα αν βγουμε θα ταβλιαστει για υπνο. Οποτε αυτος ροχαλιζει και γω εκνευριζομαι που με αφησε στα κρυα του λουτρου. Και ολο μου υποσχεται. Θα βγουμε και μετα θα ρθουμε σπιτι και.... Αλλα τιποτα. Και γω δε γουσταρω να βγω και να σκεφτομαι τι θα επακολουθηση και ετσι χαλιεμαι και δεν βγαινω. Πολλες φορες μονο για να παμε μεχρι το σουπερμαρκετ εχανα το σεξ. Καταντησε η βολτα η σεξ. Και τα δυο δε γινονται. Ενω με τις τσο..λες ολα τα προλαβαινε. Σκεψου μονο ποσο χρονο θελει να γνωρισεις καπιοια, να την κερασεις ποτο, να την πας σπιτι σου και να κανεις και σεξ. Ολη την νυχτα! Αλλα εκεινες αξιζαν. Εγω ειμαι δεδομενη. Σου λεει και αυριο μερα ειναι, αυτη εδω θα ειναι γιατι να κουραζομαι. Αλλα το αυριο αυτο αργει πολυ. Μετα με τις καινουριες υπηρχε και το παιχνιδι. Με μενα ολα ειναι ιδια. Καταλαβαινεις γιατι ειμαι θυμωμενη? Νιωθω αδικια. Του χα πει τι τραβουσα με τον πρωην μου. Και εδειχνε τοτε να με καταλαβαινει. Και μου κανει τα ιδια!! Ενω οταν ειναι στα καλα του, παραδεχεται οτι αυτος σχεση χωρις σεξ στη θεση μου θα χωριζε! Ναι θελει να παντρευτουμε. Μου το πε πολλες φορες. Αλλα εγω δεν το αποφασιζω. Δε μου αρεσει να φυλακιστω και με την υπογραφη μου. Νιωθω ηδη φυλακισμενη. Αλλα ειναι επιλογη μου. Αν παντρευτω θα χουμε και διαζυγια ενω τωρα απλα τα μαζευω και φευγω αν το αποφασισω. Γενικα δε μου αρεσει η ιδεα του γαμου. Θεωρω οτι ειναι σαν να υπογραφεις οτι ανηκεις σε καποιον και δε θελω να νιωθω σαν οικοπεδο! Εγω δεν εργαζομαι τωρα. Αυτος απο χρονο εχει. Μου πε και μια χαζομαρα που μου χε πει και ο πρωην μου μια φορα. Να βρω χομπυ η να δουλεψω για να μην σκεφτομαι το σεξ!! Εγραψα πολλα. Νευριασα!!

persefoni78
17-05-2012, 12:02
οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι... το υπερβολικο αυτο νουμερο των 100 παιζει να μην ισχυει, κ το προβλημα του στο σεξ μπορει να το ειχε εντοπισει πολυ πριν γνωρισει εσενα.... ειναι μια αλλη εκδοχη!
γνωμη μου ειναι οτι ο μονος λόγος που μιλας, σε μια κοπελα που γουσταρεις, με τοσο ενθουσιασμο για τις πρωην κατακτησεις σου ειναι μονο για να κανεις φιγούρα (λογο ανωριμοτητας). δεν βρίσκω αλλο σοβαρο λόγο!!
οι αποψεις σου περι σεξ δείχνουν οτι σεβεσαι τον εαυτο σου κ το κορμι σου κ δεν αξιζει να ριχνεις τις ευθυνες σε εσενα επειδη αυτος αλλα σου πουλησε κ αλλα σου εδειξε οτι ισχυουν τελικα! κανε του μια σχετικη συζητηση κ ζητατου να ειναι ειλικρινης κ να σου πει τι ειναι αυτο που πραγματικα τον ενοχλει κ τον μπλοκαρει στο θεμα του σεξ κ πες του πως αισθανεσαι απο την πλευρα σου...πιστευω ειναι κ μια καλη ευκαιρια να διαπιστωσεις πόσο ωριμος ειναι κ πως αντιδραει στα σοβαρα προβληματα της σχεσης σας !!!

Μου ειπε για το παρελθον του οχι για να κανει φιγουρα αλλα επειδη ηταν αφελης και ανοιχτηκε χωρις να σκεφτει οτι εγω θα πειραχτω και θα ζηλεψω. Αυτος το εβρισκε τελειως φυσιολογικο που πηγε με πολλες και δεν σκεφτηκε οτι εγω θα χω προβλημα.
Οι συζητησεις μας για το θεμα εχουν γινει χιλιαδες φορες καταληγουμε σε καυγα. Δεν παραδεχεται ουτε οτι φταιει σε κατι ουτε καταλαβαινει πως αισθανομαι.

persefoni78
17-05-2012, 12:05
γειά σου persefoni.., είναι λάθος πιστεύω που επιμένεις να κοιτάς στο παρελθόν.. δείχνει αποφυγή για το πως θα μπορούσες
από κοινού με τον σύντροφο να δώσεις λύση στο θέμα που αντιμετωπίζετε, σήμερα.. ίσως μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό βοηθούσε
στο πρόβλημα αυτό. Προσωπικά, δεν θα με πείραζε καθόλου πόσες σχέσεις είχε.. στον παρελθόν του, αλλά τι το γίνεται στο τώρα! :)
Ναι εχεις δικιο. Αλλα οσες φορες προσπαθησα να βελτιωθει η κατασταση, ολα χαλανε και μενα παλι το μυαλο αθελα μου παει στο παρελθον. Απελπιστηκα να προσπαθω. Ξερω οτι χρειαζομαστε ειδικο. Το χω σκεφτει γιατι τα πραγματα ειναι πραγματικα τραγικα και η ζωη μου κολαση. Αλλα δε θα παει. Και στοιχιζουν και πανακριβα δυστυχως.

ME&I
17-05-2012, 12:08
τι ζεις κοριτσι μου!!!! ποσο να αντεξεις κ εσυ, ανθρωπος εισαι, νεα κοπελα κ να μην χαιρεσαι τα καλα της ζωης επειδη αυτο ειναι βαρεμενο!!! βρε χαιρετατον πριν περασουν τα χρονια κ βρες καναν αλλον να θυμηθεις τις χαρες της ζωης.....
Ε οχι φιλε μου !! κ χωρις αυτοεκτιμηση κ χωρις σεξ..σαν πολλα δεν μαζευτηκαν? κουνατου το μαντιλι κ πεστου να σου ευχηθει καλα @@ησια.... μια ζωη την εχουμε!!!!

nflu
17-05-2012, 12:09
Περσεφονη με τα καινουργια δεδομενα που δινεις αλλαζουν τα πραγματα.....φυσικα επιμενω οτι το παρελθον του δεν πρεπει να σε απασχολει,αλλα ολα αυτα που γραφεις για το τωρα ειναι πολλα για να τα αντεξει μια γυναικα......κι ο θυμος ειναι δικαιολογημενος,στο κατω κατω εχεις και συ μια ζωη που πρεπει να την ζησεις....

persefoni78
17-05-2012, 12:13
Persefoni78 hi. Λοιπόν αν θες τη δική μου γνώμη, δεν υπάρχει άντρας που να μη θέλει σεξ. Άρα, ή έχει πρόβλημα, Ή σε απατάει. Πως μπορείς να ξέρεις ότι δεν; Εμένα επειδή θες τη γνώμη μου, θα με πείραζε πολύ να έχει τέτοιο παρελθόν το αγόρι μου, και πόσο μάλλον να μου το επιδείκνυε για να με κάνει να νιώσω άσχημα. Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι τα καλά σε αυτή τη σχέση και δεν τρέχεις να φύγεις μακρυά της........Σαν αδελφό σου τον θέλεις; Όχι; Άρα;
Και ομως τελικα υπαρχουν αντρες που δεν τρελενονται για σεξ και γω ειμαι περιπτωσαρα γιατι ειχα εναν τετοιο και παλια!!! Δε με απαταει και το ξερω σιγουρα.
Δεν το επιδεικνυε για να νιωσω ασχημα. Πραγματικα εχω σκεφτει χιλιαδες φορες να την κοπανησω αλλα δεν βρισκω το κουραγιο. Ειναι και αλλα πραγματα που μας κρατανε μαζι και τον χρειαζομαι και τον αγαπαω. Αλλα η αληθεια ειναι οτι το προβλημα εχει φερει μεγαλη αποξενωση πλεον και συνεχη θυμο που σε λιγο θα μας χωρισει. Θα γινουμε εχθροι.Φοβαμαι μην αρρωστησω απο την δυστυχια και σωματικα. Ναι του το πα οτι αδελφο εχω,δεν θελω αλλον.

persefoni78
17-05-2012, 12:22
Περσεφονη με τα καινουργια δεδομενα που δινεις αλλαζουν τα πραγματα.....φυσικα επιμενω οτι το παρελθον του δεν πρεπει να σε απασχολει,αλλα ολα αυτα που γραφεις για το τωρα ειναι πολλα για να τα αντεξει μια γυναικα......κι ο θυμος ειναι δικαιολογημενος,στο κατω κατω εχεις και συ μια ζωη που πρεπει να την ζησεις....

Συμφωνω σε αυτο που ειπες στο παραπανω μυνημα. Το σκεφτηκα πολλες φορες οτι απο ολες αυτες τελικα διαλεξε εμενα γιατι σιγουρα με βρηκε ξεχωριστη. Και αυτος αυτο μου λεει. Αλλα ειναι ζορι να σκεφτεσαι οτι αυτο το εργαλειο το χει βαλει σε τοσα ..... Και εχει φιλησει και εχει ακουμπησει τοσες πολλες. Για μενα το σεξ ειναι κατι ξεχωριστο. Δεν το κανουμε με ολους απλα για πλακα.

λιλιουμ
17-05-2012, 12:23
Kαταρχας καλη μου δεν εχεις τπτ να ζηλεψεις.

Κατα δευτερον η ποσοτητα συνηθως δεν παει με την ποιοτητα.

Κατα τριτον η χημεια καθε ζευγαριου ειναι διαφορετικη.

Και επεκτεινομαι: Επειδη εχω φιλικο κυκλο αντρων, διατηρω φιλικες σχεσεις με πρωην, και εχω γνωρισει και μερικους αντρες, εχω διαπιστωσει σε καποιες περιπτωσεις, οτι ναι μεν μερικοι κανανε σεξ ευκολα, αυθορμητα, με πολλες και διαφορετικες, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειχαν και παθος και χημεια και περασανε ουαου και οι δυο. Μερικες φορες οι αντρες το κανουν απλα για να το κανουν, ή ακομα και για να πουν οτι το εκαναν. Οχι μονο εγω, αλλα πολλοι υποστηριζουν οτι μαθαινει κανεις να κανει καλο σεξ μεσα σε μια (μακροχρονια) σχεση με ερωτα και συναισθηματα, γνωριζοντας τον συντροφο του και τα σωματα τους και τις προτιμησεις τους.
Το οτι πηγαινε λοιπον με πολλες και εχει εμπειρια δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ο τελειος εραστης.. Δευτερον, δε σημαινει οτι δε μπορει να παθει ενα ψυχολογικο, να πεσουν οι ορμες του, να περασει ακταθλιψη και να μη θελει σεξ. Τριτον, δε σημαινει οτι τωρα δε μπορει να μεινει σε μια μακροχρονια μονογαμικη σχεση η οποια δεν παει καλα γενικα, αλλα και ερωτικα. ΕΙδικα αν εσυ γκρινιαζεις και το απαιτεις και μουρμουρας, η διαθεση για σεξ μαντεψε τι κανει? Φτεραααααα!!!
Τελος, οι ρωσιδες μπορει να ηταν ευκολες και ομορφες, αλλα ισως, τουλαχιστον αυτες οι συγκεκριμενες που γνωριζε στον κυκλο του, να μη μπορουν ή και να μη θελουν να καλυψουν συναισθηματικα εναν αντρα για να μπει σε μια σχεση. Και βασικα το να ειναι ομορφος ο αλλος και ευκολος δεν κανει και το σεξ καλο, ουτε τη σχεση. ΟΠοτε τι να ζηλεψεις?

μαρκελα
17-05-2012, 12:28
Ναι εχεις δικιο. Αλλα οσες φορες προσπαθησα να βελτιωθει η κατασταση, ολα χαλανε και μενα παλι το μυαλο αθελα μου παει στο παρελθον. Απελπιστηκα να προσπαθω. Ξερω οτι χρειαζομαστε ειδικο. Το χω σκεφτει γιατι τα πραγματα ειναι πραγματικα τραγικα και η ζωη μου κολαση. Αλλα δε θα παει. Και στοιχιζουν και πανακριβα δυστυχως.

Κοριτσάκι μου το γεγονός ότι εκείνος δεν θέλει ν' αντιμετωπίσει μια προβληματική καταστάση,
δεν σημαίνει, ότι πριν αποφασίσεις να το τελειώνεις μαζί του, δεν μπορείς εσύ μόνη σου αρχικά,
να ζητήσεις βοήθεια.. Η αλλαγή που θα δει σε σένα κι αν σ' αγαπάει όπως λες θα τον επηρεάσει σίγουρα..

Επιμένω ότι το γεγονός να σκέφτεσαι ακόμα το τι έκανε σεξουαλικά πριν χρόνια μ' άλλες.. κι αφού
ο ίδιος δεν αναφέρεται πλέον.., δείχνει ότι θες ν' αποφύγεις την δυσάρεστη πραγματικότητα που βιώνεις
σήμερα και που αυτή ουσιαστικά θάπρεπε να σ' απασχολεί! Ζήτα βοήθεια!!

nflu
17-05-2012, 12:33
Περσεφονη,πρεπει να καταλαβεις πως δεν βλεπουν ολοι οι ανθρωποι το σεξ με τον ιδιο τροπο...και για να μιλησουμε συγκεκριμμενα γαι τους ανδρες λιγοι ειναι εκεινοι που το συνδεουν με το συναισθημα...οι πιο πολυ το βλεπουν σαν μια απλη σωματικη αναγκη...και σιγουρα ειδικα οι αντρες ξερουν να το διαφοροποιουν απο το συναισθημα ,αλλα οταν βρουν μια γυναικα οπως λεει και η λιλιουμ που μπορουν να κανουν και σεξ και να ειναι ερωτευμενοι ειναι το καλυτερο τους κι ειναι εντελως διαφορετικο απο τις περιστασιακες σχεσεις που ο λογος υπαρξης τους ηταν μονο το σεξ.

persefoni78
17-05-2012, 12:35
Κοριτσια θα σας πω και το πιο τραγικο για μενα και μην γελασετε. Παλια ειχα φτασει σε σημειο απο την χαμηλη αυτοεκτιμηση και την σκεψη οτι παει μαζι μου με το ζορι, οταν καμμια φορα το καναμε, σκεφτομουν οτι ειμαι μια απο κεινες τις ρωσσιδες που μου περιεγραφε. Δεν ημουνα εγω εκει μαζι του. Στο μυαλο μου ημουνα μια αλλη που ισως εκεινος θα γουσταρε περισσοτερο και δεν θα το κανανε με φασαριες. Και του λεγα να με σκεφτει ετσι. Και θυμωνε. Αλλα εγω ετσι ενιωθα. Και οταν ημουν μονη και σκεφτομουν το σεξ, αντι να σκεφτομαι οτι το κανω εγω μαζι του, σκεφτομουν αυτον με αλλες. Εγω δεν υπηρχα ουτε στις φαντασιωσεις μου.:( Αν δεν ειχαμε ολα αυτα τα σεξουαλικα προβληματα, νομιζω οτι δε θα με πειραζε το παρελθον του. Η ελλειψη με εκανε να ζηλευω. Γιατι ολο σκεφτομαι τι παραπανω εχουν αυτες. Και για σκεφτητε? Ποσοι ελληνες τρελενονται για ρωσσιδες? Τι ακουμε καθε μερα για ελληνες που ξετρελενονται με αλλοδαπες? Τις αντιπαθω φοβερα. Στην τηλεοραση να δω καμμια και νευριαζω!

nflu
17-05-2012, 12:43
κοριτσακι μου,προσπαθησε να το ξεπερασεις αυτο με τις αλλοδαπες,το καταλαβαινω αλλα δεν φαινεται να ειναι αυτες το προβλημα στην σχεση σας.....αλλωστε κι αυτες οι κακομοιρες δεν ειναι για να τις ζηλευεις...χαραμιζουν τα νιατα και την ομορφια τους με τον καθενα για τα λεφτα....μεχρι και με παππουδες...δεν υπαρχει κατι να ζηλεψεις σε αυτο.
Το θεμα ειναι τι γινεται στην δικη σου σχεση....κι αποτι καταλαβαινω τραβας χοντρα ζορια.....φυσικο ειναι να εχουν σπασει τα νευρα σου....πρεπει να τον πεισεις να δει καποιο ειδικο γιατι αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι υγιης και στο τελος σε βλεπω να φευγεις τρεχοντας......

Θεοφανία
17-05-2012, 12:52
περς...εγώ θα στο πάω αλλού...:)
Μήπως τόσα χρόνια στη ρωσία είχε μπει στη νοοτροπία ότι εκει μπορεί να εκφράζεται σεξουαλικά χωρίς να μπερδεύεται σε σχέση και υποχρεώσεις και "έμαθε" να τα διαχωρίζει αυτά τα δύο στο κεφάλι του?
Μήπως γνωρίζοντας μια κοπέλα συντηρητική όπως είπες ότι είσαι σε καταχώρησε έτσι στο μυαλό του?
Μήπως δεν κατάφερε να εκφραστεί στην αρχή της σχέσης σας ελεύθερα σεξουαλικά και δεν του βγήκε μαζί σου, ακριβώς γιατί σε είχε διαχωρίσει μέσα του από τις προηγούμενες? Μήπως τον "έκοψες" στο να εκφραστεί ελεύθερα σε αυτό το κομμάτι και να λειτουργήσει όπως πριν?

persefoni78
17-05-2012, 13:01
Kαταρχας καλη μου δεν εχεις τπτ να ζηλεψεις.

Κατα δευτερον η ποσοτητα συνηθως δεν παει με την ποιοτητα.

Κατα τριτον η χημεια καθε ζευγαριου ειναι διαφορετικη.

Και επεκτεινομαι: Επειδη εχω φιλικο κυκλο αντρων, διατηρω φιλικες σχεσεις με πρωην, και εχω γνωρισει και μερικους αντρες, εχω διαπιστωσει σε καποιες περιπτωσεις, οτι ναι μεν μερικοι κανανε σεξ ευκολα, αυθορμητα, με πολλες και διαφορετικες, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειχαν και παθος και χημεια και περασανε ουαου και οι δυο. Μερικες φορες οι αντρες το κανουν απλα για να το κανουν, ή ακομα και για να πουν οτι το εκαναν. Οχι μονο εγω, αλλα πολλοι υποστηριζουν οτι μαθαινει κανεις να κανει καλο σεξ μεσα σε μια (μακροχρονια) σχεση με ερωτα και συναισθηματα, γνωριζοντας τον συντροφο του και τα σωματα τους και τις προτιμησεις τους.
Το οτι πηγαινε λοιπον με πολλες και εχει εμπειρια δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι ο τελειος εραστης.. Δευτερον, δε σημαινει οτι δε μπορει να παθει ενα ψυχολογικο, να πεσουν οι ορμες του, να περασει ακταθλιψη και να μη θελει σεξ. Τριτον, δε σημαινει οτι τωρα δε μπορει να μεινει σε μια μακροχρονια μονογαμικη σχεση η οποια δεν παει καλα γενικα, αλλα και ερωτικα. ΕΙδικα αν εσυ γκρινιαζεις και το απαιτεις και μουρμουρας, η διαθεση για σεξ μαντεψε τι κανει? Φτεραααααα!!!
Τελος, οι ρωσιδες μπορει να ηταν ευκολες και ομορφες, αλλα ισως, τουλαχιστον αυτες οι συγκεκριμενες που γνωριζε στον κυκλο του, να μη μπορουν ή και να μη θελουν να καλυψουν συναισθηματικα εναν αντρα για να μπει σε μια σχεση. Και βασικα το να ειναι ομορφος ο αλλος και ευκολος δεν κανει και το σεξ καλο, ουτε τη σχεση. ΟΠοτε τι να ζηλεψεις?
Συμφωνω σε ολα οσα λες!!! Τα χω σκεφτει και εγω και πολλα απο οσα λες μου τα χει πει και ο ιδιος. πχ. Ναι η μουρμουρα μου τον χαλαει πολυ. Αλλα με αναγκαζει. Ναι δεν εκανε σχεση με ρωσιδα γιατι απο οσα μου ειπε δεν καναν για σχεση αλλα μονο για σεξ. Ναι πολλες φορες εφυγε με κοπελα απο το μπαρ για να φανει στους αλλους.
Δε μπορω να πω οτι εχει εμπειρια στο σεξ ουτε φαντασια παρολο που πηγε με τοσες και αυτο γιατι δεν ειχε νοημα να ενδιαφερθει γιαυτες αφου ηταν για μια βραδια. Οποτε καναν απλο σεξ. Λεει οτι το καλυτερο σεξ το κανει μαζι μου γιατι εχει αισθηματα.Αλλα και μαζι μου το σεξ δεν ειναι ποιοτικο. Και αυτο γιατι τα διαστηματα ειναι τοσο μεγαλα και οι φορες που το χουμε κανει λιγες, που δεν προλαβαμε να μαθουμε ο ενας το αλλο σωματικα. Ειμαστε 7 χρονια μαζι και στο σεξ δε γνωριζομαστε! Και ουσιαστικα ουτε εγω δεν ξερω για μενα γιατι δεν ασχοληθηκε ποτε ιδιαιτερα να με εξερευνησει η να εχει φαντασιωσεις. Κανει τα βασικα. Και εγω θελω να μαθω γιαυτον αλλα δεν ανοιγετε. Εχω βιβλια για το σεξ και δεν μπηκε ουτε μια φορα στον κοπο να τα ανοιξει να μαθει κατι παραπανω να με ικανοποιησει. Και τον εχω προτρεψει πολλες φορες. Δεν τον ενδιαφερει πως να ικανοποιησει μια γυναικα. Ξερεις ποσες φορες πηγαμε στο κρεβατι και μαλλωσαμε την ωρα που ξεκινουσαμε την ολη διαδικασια επειδη κατι δε του αρεσε η κατι σε μενα δεν αρεσε η δε τα βρησκαμε σε αυτο που καναμε και το σταματησαμε. ?

persefoni78
17-05-2012, 13:13
περς...εγώ θα στο πάω αλλού...:)
Μήπως τόσα χρόνια στη ρωσία είχε μπει στη νοοτροπία ότι εκει μπορεί να εκφράζεται σεξουαλικά χωρίς να μπερδεύεται σε σχέση και υποχρεώσεις και "έμαθε" να τα διαχωρίζει αυτά τα δύο στο κεφάλι του?
Μήπως γνωρίζοντας μια κοπέλα συντηρητική όπως είπες ότι είσαι σε καταχώρησε έτσι στο μυαλό του?
Μήπως δεν κατάφερε να εκφραστεί στην αρχή της σχέσης σας ελεύθερα σεξουαλικά και δεν του βγήκε μαζί σου, ακριβώς γιατί σε είχε διαχωρίσει μέσα του από τις προηγούμενες? Μήπως τον "έκοψες" στο να εκφραστεί ελεύθερα σε αυτό το κομμάτι και να λειτουργήσει όπως πριν?
Ναι ειναι οπως τα λες. Απο την αρχη με ειδες καπως. Οτι εγω δε θα πολυθελω σεξ, οτι εγω δε θα κανω και πολλα στο κρεβατι και κατι σαν εξωγηινη δηλαδη. Και αυτο επειδη ημουν μαζεμενη και εκανα ενα μηνα να ανοιχτω και παλι δυσκολα. Αλλα στην ουσια αυτο ηταν που του αρεσε σε μενα και με ερωτευτηκε. Και στην τελικη του χα πει οτι μου χε λειψει το σεξ απο την αρχη. Και οταν ανοιχτηκα ειδε οτι παρολο που οπτικα δε μου φαινεται, ημουν μια χαρα σε ολα. Και ξαφνιαζοταν!! Αλλα με καταχωρησε καπως στο μυαλο του. Πολλες φορες του λεω, με κανεις να νιωθω σαν να χεις καταχωρησει τις γυναικες σε κατηγοριες. Σε αυτες που ειναι για να περνατε καλα και σε αυτες που ειναι για το σπιτι και που αξιζουν λιγα πραγματα. Αλλα δε το παραδεχεται. Λεει οτι στην αρχη νομιζε απλα οτι εγω θα κανω λιγα επειδη ημουν μαζεμενη και οτι μετα το ξεπερασε. Αλλα εγω νομιζω οτι μου εμεινε η ρετσινια και τοσα χρονια παλευω να αποδειξω οτι ειμαι και γω ανθρωπος με αναγκες. Αν του ανοιγομουν ομως αμεσως, δε θα με εκτιμουσε ουτε θα με ερωτευοταν. Δε τον εκοψα εγω απο το να εκφραστει ελευθερα. Ισα ισα τον προετρεπα γιατι τελικα αυτος ηταν μαζεμενος πιο πολυ απο μενα.

λιλιουμ
17-05-2012, 13:20
Persefoni αν θες να αλλαξει αυτος, πρεπει πρωτα εσυ να αλλαξεις!! Να προσεχεις την εμφανιση σου, να ντυνεσαι ωραια, να κανεις αποτριχωση, να βαζεις κρεμες, ωραια νυχτικα, να βγαινεις εξω για καφε με τις φιλες σου, να ανεβαινει η διαθεση σου, να νιωθεις καλα για σενα!!!!!!! Τωρα ετσι οπως ειστε και οι δυο, τραβαει ο ενας κατω, τραβαει κι ο αλλος κατω! Δεν ανεβαινει ετσι.. τπτ!!
Αρχισε λοιπον απο σενα!! Επισης, αν το συζητας το σεξ και το μιρμιρας, το κανεις αγκαρεια!! Μην το συζητας, και μην το ζητας με λογια!! Γινε ο καλυτερος εαυτος σου και ζητα το με πραξεις!! Και να ξερεις, οτι αντιθετα με οτι υποστηριζει η κοινη γνωμη, ναι υπαρχουν αντρες που δεν ενδιαφερονται τοσο πολυ για το σεξ, και ας το εκαναν συχνα καποια περιοδο της ζωης τους, συνηθως οταν ηταν μονοι η οταν ηθελαν να κανουν τον ζεν πρεμιε... Επεσες σε δυο τετοιους, δεν το θεωρω τυχαιο, αφου οντας συγκρατημενη και συντηρητικη στο σεξ θα ηταν δυσκολο και να σε προσεγγισει αλλα και να αφεθεις σε καποιον πραγματικα... ερωτιαρη. Αφεθηκες στο φιλο σου, γιατι σε επεισε οτι ηταν συναισθηματικος και σε ηθελε, ακομα και με κλαμματα.. Οι συναισθηματισμοι, η ασφαλεια και τα ρομαντζα, με το αχαλινωτο σαρκικο παθος δεν κανουνε πολυ παρεα!! Προπαθησε ομως να τον βγαλεις απο αυτο το τελμα, με το να βγεις εσυ πρωτη εξω απο αυτο!!

persefoni78
17-05-2012, 13:34
Διαβασα προσεκτικα οσα λες.Εχω παρατησει πολυ τον εαυτο μου. Θα προσπαθησω να το βελτιωσω. Και σε αυτο για την μουρμουρα και το οτι το ζηταω εχεις δικιο. Μου το λεει και ο δικος μου οτι πρεπει να το δειχνω. Απλα παλια το εδειχνα και με εδιωχνε και μετα τα παρατησα γιατι βαρεθηκα να τρωω χυλοπιτα. Ευχαριστω. Θα προσπαθησω.

Θεοφανία
17-05-2012, 13:39
Ναι ειναι οπως τα λες. Απο την αρχη με ειδες καπως. Οτι εγω δε θα πολυθελω σεξ, οτι εγω δε θα κανω και πολλα στο κρεβατι και κατι σαν εξωγηινη δηλαδη. Και αυτο επειδη ημουν μαζεμενη και εκανα ενα μηνα να ανοιχτω και παλι δυσκολα. Αλλα στην ουσια αυτο ηταν που του αρεσε σε μενα και με ερωτευτηκε. Και στην τελικη του χα πει οτι μου χε λειψει το σεξ απο την αρχη. Και οταν ανοιχτηκα ειδε οτι παρολο που οπτικα δε μου φαινεται, ημουν μια χαρα σε ολα. Και ξαφνιαζοταν!! Αλλα με καταχωρησε καπως στο μυαλο του. Πολλες φορες του λεω, με κανεις να νιωθω σαν να χεις καταχωρησει τις γυναικες σε κατηγοριες. Σε αυτες που ειναι για να περνατε καλα και σε αυτες που ειναι για το σπιτι και που αξιζουν λιγα πραγματα. Αλλα δε το παραδεχεται. Λεει οτι στην αρχη νομιζε απλα οτι εγω θα κανω λιγα επειδη ημουν μαζεμενη και οτι μετα το ξεπερασε. Αλλα εγω νομιζω οτι μου εμεινε η ρετσινια και τοσα χρονια παλευω να αποδειξω οτι ειμαι και γω ανθρωπος με αναγκες. Αν του ανοιγομουν ομως αμεσως, δε θα με εκτιμουσε ουτε θα με ερωτευοταν. Δε τον εκοψα εγω απο το να εκφραστει ελευθερα. Ισα ισα τον προετρεπα γιατι τελικα αυτος ηταν μαζεμενος πιο πολυ απο μενα.

...ήμουν σίγουρη πως κάπως έτσι είναι..
Δυστυχώς πάνω στην ανάγκη σου να φτιάξεις τη σχέση και το σεξουαλικό κομμάτι, έκανες ένα τραγικό λάθος: φασαρίες.
Δεν υπάρχει πιο αντισεξουαλικό για έναν άντρα από το να τον κατηγορούν σε αυτό το θέμα. Αυτόματα ακινητοποιείται οποιοσδήποτε μηχανισμός.
Δεν σε κατηγορώ, που να το ξέρεις άλλωστε. Κόφτο όσο είναι καιρός, γιατί μπορεί να σκαλώσει σε καμία που θα τον κάνει θεό και μετά να τρέχεις και να μη φτάνεις.
Κατά τη γνώμη μου έχεις δυο επιλογές: η μια ειναι επιστημονική και η άλλη της κατινιάς.
Πήγαινε και μίλα ΜΟΝΗ σου με ένα σεξολόγο. Πάρε κατευθυντήριες γραμμές και προσπάθησε να ανατρέψεις το σκηνικό.
Η άλλη είναι να ξεκινήσεις άλλο στυλ: ντύσου πιο προκλητικά, βγες έξω μαζί του, χαμογέλα, κοίτα γύρω, κάντον να δει πως σε φλερτάρουν και σε θέλουν και άλλοι άντρες.
Είναι απίστευτο αφροδιασιακό και ίσως αρχίσει να φοβάται πως σκέφτεσαι ότι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
Βέβαια, με τον πρότερο έντιμο βίο σου τύπου, "εγώ το τιμώ το στεφάνι μου και ας με αφήνει α@@τη" δεν έχεις και πολλές ελπίδες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...:)

λιλιουμ
17-05-2012, 13:39
Ουτως η αλλως κερδισμενη θα εισαι για τον εαυτο σου! Αν σε τελματωνει τοσο αυτη η σχεση, (6 χρονια τελματος δεν ειναι λιγα), θα μπορεσεις και πιο ευκολα να στηριχτεις στα ποδια σου και να προχωρησεις, με η χωρις αυτον :) Καλη τυχη!!

eliza1989
17-05-2012, 13:46
Να την κανεις γιατι δεν θα φτιαξει ποτε θα το μετανιωσεις και θα κλαις τα χρονια που εχασες.θα ναι δυσκολο να χωρισεις γτ τον αγαπας αλλα μετα απο καποιο καιρο θα πεις ευτυχως εφυγα.

carry
17-05-2012, 13:49
Ακόμη και να γνώρισε 100 (...λέμε τώρα...), αυτές έχουν ξεφτίσει μέσα του. Οπότε πρακτικά είναι σάν να μήν υπήρξαν ποτέ, και μάλιστα, εφόσον απέχει τόσο πολύ από το σπόρ μπορείς να τον θεωρίσεις και virgin. Πολύ κακώς δηλητηριάζεσαι με την συγκριτική σκέψη. Εκείνη την ώρα ΕΣΥ είσαι ο αρχηγός του παιχνιδιού. Μήν σε νοιάζει, λοιπόν, που δέν ανοίγεται και έτσι δέν μπορείς να μάθεις πράγματα γι'αυτόν. Νοιάσου κατ'αρχήν να μάθεις πράγματα γιά τον εαυτό σου. Άμα δέν σου δίνει αυτός την ευκαιρία άρπαξέ του την εσύ! Προσπάθησε να κάνεις όμορφα πράγματα γιά να ανέβεις και όταν νιώθεις έτοιμη σκηνοθέτησε εσύ το επόμενο κρεβάτι. Ούτε σάν κρύα ρωσίδα, ούτε και με υπερβολικό συναίσθημα. Όρμα του σιγά-σιγά και δοκίμασε αυτά που είχες πάντα κατά νού αλλά έπνιγες. Μπορεί "να μήν σου βγεί" με την πρώτη ή την δεύτερη, ...συνέχισε διαφορετικά. Αρχής γενομένης πάντα με το χαμόγελο και με την σκέψη: τώρα θα σου φτιάξω εγώ τη γραβάτα

persefoni78
17-05-2012, 13:54
...ήμουν σίγουρη πως κάπως έτσι είναι..
Δυστυχώς πάνω στην ανάγκη σου να φτιάξεις τη σχέση και το σεξουαλικό κομμάτι, έκανες ένα τραγικό λάθος: φασαρίες.
Δεν υπάρχει πιο αντισεξουαλικό για έναν άντρα από το να τον κατηγορούν σε αυτό το θέμα. Αυτόματα ακινητοποιείται οποιοσδήποτε μηχανισμός.
Δεν σε κατηγορώ, που να το ξέρεις άλλωστε. Κόφτο όσο είναι καιρός, γιατί μπορεί να σκαλώσει σε καμία που θα τον κάνει θεό και μετά να τρέχεις και να μη φτάνεις.
Κατά τη γνώμη μου έχεις δυο επιλογές: η μια ειναι επιστημονική και η άλλη της κατινιάς.
Πήγαινε και μίλα ΜΟΝΗ σου με ένα σεξολόγο. Πάρε κατευθυντήριες γραμμές και προσπάθησε να ανατρέψεις το σκηνικό.
Η άλλη είναι να ξεκινήσεις άλλο στυλ: ντύσου πιο προκλητικά, βγες έξω μαζί του, χαμογέλα, κοίτα γύρω, κάντον να δει πως σε φλερτάρουν και σε θέλουν και άλλοι άντρες.
Είναι απίστευτο αφροδιασιακό και ίσως αρχίσει να φοβάται πως σκέφτεσαι ότι υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές.
Βέβαια, με τον πρότερο έντιμο βίο σου τύπου, "εγώ το τιμώ το στεφάνι μου και ας με αφήνει α@@τη" δεν έχεις και πολλές ελπίδες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...:)
Αστα επεσες μεσα. Δεν ζηλευει με τιποτα εξαιτιας του προτερου εντιμου βιου μου οπως λες και επειδη ξερει οτι ειμαι ειλικρινης και αν κανω κατι εστω και το ελαχιστο, απο το αγχος που με πιανει τρεχω και του το λεω. Δε με φοβαται. Εχει δεσει γερα τον γαιδαρο του. Εδω ξερει οτι μπαινω σε site και μιλαω με κανεναν αντρα για πλακα και σημασια δε δινει. Αλλα μια φορα του ξεφυγε και ειπε οτι θα ανησυχησει αν με δει να αρχισω να περιποιουμε, γιατι ειναι κατι που δεν το κανω ποτε.

Θεοφανία
17-05-2012, 14:05
Ακόμη και να γνώρισε 100 (...λέμε τώρα...), αυτές έχουν ξεφτίσει μέσα του. Οπότε πρακτικά είναι σάν να μήν υπήρξαν ποτέ, και μάλιστα, εφόσον απέχει τόσο πολύ από το σπόρ μπορείς να τον θεωρίσεις και virgin. Πολύ κακώς δηλητηριάζεσαι με την συγκριτική σκέψη. Εκείνη την ώρα ΕΣΥ είσαι ο αρχηγός του παιχνιδιού. Μήν σε νοιάζει, λοιπόν, που δέν ανοίγεται και έτσι δέν μπορείς να μάθεις πράγματα γι'αυτόν. Νοιάσου κατ'αρχήν να μάθεις πράγματα γιά τον εαυτό σου. Άμα δέν σου δίνει αυτός την ευκαιρία άρπαξέ του την εσύ! Προσπάθησε να κάνεις όμορφα πράγματα γιά να ανέβεις και όταν νιώθεις έτοιμη σκηνοθέτησε εσύ το επόμενο κρεβάτι. Ούτε σάν κρύα ρωσίδα, ούτε και με υπερβολικό συναίσθημα. Όρμα του σιγά-σιγά και δοκίμασε αυτά που είχες πάντα κατά νού αλλά έπνιγες. Μπορεί "να μήν σου βγεί" με την πρώτη ή την δεύτερη, ...συνέχισε διαφορετικά. Αρχής γενομένης πάντα με το χαμόγελο και με την σκέψη: τώρα θα σου φτιάξω εγώ τη γραβάτα

...διαφωνώ κάθετα οριζόντια, πλάγια και σε όλες τις στάσεις..:ΡΡ
Ένας άντρας που έχει ζήσει δέκα χρόνια έτσι, του έχει γίνει πάγια σεξουαλική αντίληψη αυτή η μορφή σεξ και όντας χορτασμένος, είπε να κάνει και μια σοβαρή σχέση με μια κοπέλα που απέχει μίλια μακριά από κει.
Οι ρωσίδες έχουν τελείως διαφορετική συμπεριφορά από τις περισσότερες ευρωπαίες. γίνονται με χαρά σκλάβες στον άντρα, είναι μεγαλωμένες να στοχεύουν στην ευχαρίστηση του συντρόφου και καθόλου στη δική τους, γεγονός που εξιτάρει το μέσο άντρα ειδικά όταν ξεκινάει τη σεξουαλική του ζωή τη δεδομένη στιγμή.
Κάπως έτσι ο φίλος μας "απογοητεύτηκε" με την περς, καθώς είχε να κάνει με διαφορετικό μοντέλο γυναίκας και δη συντηρητικής...:)

void
17-05-2012, 14:05
περσεφόνη, εγώ συμφωνώ με όλες τις προλαλήσασες πάνω κάτω.
Είναι λίγο από όλα. Αλλά αυτό το λίγο απ'όλα την έχει φθείρει τη σχέση. Και εσύ μου φαίνεσαι ήδη με το ένα πόδι σε αυτήν.
Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις δραστικές αποφάσεις, δηλαδή είτε να χωρίσεις είτε να αποφασίσεις να μείνεις.
να ζυγίσεις δηλαδή τα υπέρ και τα κατά και στις δύο περιπτώσεις.Δε χρειάζεται να ρίχνεις το βάρος των ευθυνών σε εσένα.
Κατ'εμέ, αν μετά από 7 χρόνια σχέσης εξακολουθείς να ζηλεύεις και να σκέφτεσαι το παρελθόν του άλλου, σημαίνει ότι αυτός ο άλλος δεν κατάφερε να σου εμπνεύσει ασφάλεια.
Το σεξουαλικό κομμάτι είναι απλώς η κορυφή του παγόβουνου. Βασικά μετά από όσα έχουν ειπωθεί φαίνεται σα να μην έχει βρεθεί δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ σας.
Αναφέρθηκες σε κάποιο χειρουργείο όπου μετά από αυτό έπεσε η διάθεσή του. Ανδρολογικής φύσεως ήταν το χειρουργείο?
Δεν εξηγείται βιολογικά να μη θέλει να κάνει σεξ και εφόσον λες ότι δεν παίζει το κέρατο, πολύ πιθανόν να υπάρχει καποια δυσλειτουργία δική του.
Δεν ξέρω..κάτι σα να μη σου λέει..κι εδώ έρχεται το θέμα της επικοινωνίας μεταξύ σας και της άνεσης.
Δες λοιπόν τι θα κάνεις. Δε χρειάζεται ούτε αυτός ούτε εσύ να γίνετε οι ψυχολόγοι του ενός και του άλλου.
Ίσως απλώς να μην είστε ο ένας για τον άλλον και απλώς να έχετε μπλεχτεί σε έναν κυκεώνα ανασφαλειών εκατέρωθεν.
(άποψή μου: είσαστε και οι δύο κάργα ανασφαλείς και ενδεχομένως αυτό να τροφοδοτεί τη σχέση σας παρά το τέλμα της).
Φιλικά πάντα.

Θεοφανία
17-05-2012, 14:18
Αστα επεσες μεσα. Δεν ζηλευει με τιποτα εξαιτιας του προτερου εντιμου βιου μου οπως λες και επειδη ξερει οτι ειμαι ειλικρινης και αν κανω κατι εστω και το ελαχιστο, απο το αγχος που με πιανει τρεχω και του το λεω. Δε με φοβαται. Εχει δεσει γερα τον γαιδαρο του. Εδω ξερει οτι μπαινω σε site και μιλαω με κανεναν αντρα για πλακα και σημασια δε δινει. Αλλα μια φορα του ξεφυγε και ειπε οτι θα ανησυχησει αν με δει να αρχισω να περιποιουμε, γιατι ειναι κατι που δεν το κανω ποτε.

...κάπου πιο πάνω είπε η λίλι πως η συντροφικότητα κλπ δεν κάνουν καλή παρέα με το πάθος.
Έχει απόλυτα δίκιο.
Δεν θέλω να σε στεναχωρτήσω, αλλά όταν ξέρεις τι έχει προηγηθεί στη ζωή του είναι δυνατό να μη πειρποιήσαι τον εαυτό σου? Να μη προσπαθείς συνέχεια να φαίνεσαι θυληκή και όμορφη;
Η αγάπη δεν έχει καμία σχέση με το σεξ καλή μου.
Το σεξ στον άντρα είναι πρώτα απ όλα εικόνα και μετά αόλα τα άλλα...;)

marina38
17-05-2012, 14:18
Ξέρεις τι γίνεται? Το σεξ το προβάλλεις σαν ανάγκη, με αποτέλεσμα να φαντάζει σαν καταναγκαστικό έργο. Όμως, ανάμεσα σε ένα ζευγάρι που ερωτεύτηκαν, αγαπιούνται, αρέσει ο ένας στον άλλον, περνάνε όμορφα μαζί, είναι πρωτίστως επιθυμία. Καταλαβαίνω πως εσύ θα ήθελες να έχει εκείνος την επιθυμία και μάλιστα να σε κάνει να νιώθεις μοναδική, ιδίως τη στιγμή που έχεις στο μυαλό σου τις προηγούμενες σχέσεις του. Αλλά να επισημάνω, ότι παρότι φοβάσαι πως εκείνος μπορεί να σε συγκρίνει με τις 100 γυναίκες που είχε, το κάνεις κι εσύ αυτό: τον συγκρίνεις με τον πρώην. Η διαδικασία σύγκρισης μπορεί λοιπόν να είναι ίδια, άσχετα με το αν ο... αριθμός των ατόμων διαφέρει. Έτσι χάνεις το τώρα και τον συγκεκριμένο άνθρωπο που έχεις δίπλα σου και μαζί με την έλλειψη που νιώθεις, βασανίζεσαι κι από σκέψεις και σενάρια.

Οπότε τελικά ζείτε μέσα σε ένα πολύ αγχωτικό πλαίσιο. Κι έχετε μπει σε ένα παιχνιδάκι αντιπαλότητας γύρω από το θέμα 'σεξ', καθώς και παραίτησης από την ατομική ανάπτυξη του καθενός. Έχει γενικά παγιωθεί μια κατάσταση εντελώς αντισεξουαλική, παρότι προφανώς καλύπτετε τις ανάγκες σας για συντροφικότητα. Επειδή είναι τόσα πολλά τα χρόνια κι έχουν μαζευτεί πολλά, συμφωνώ με όσους σου είπαν ότι καλό θα ήταν να ζητήσεις βοήθεια, εσύ για τον εαυτό σου καταρχήν και βλέπεις στην πορεία. Να δεις πως εσύ θα χαλαρώσεις, γιατί έτσι όπως είστε, δεν έχει σε τι να ανταποκριθεί, δεν υπάρχει ερωτικό αντικείμενο. Χωρίς βέβαια να είναι σίγουρο πως θα ανταποκριθεί με τον τρόπο που φαντάζεσαι.

fabulous
17-05-2012, 14:22
Δεν σου μιλαω απο καμοια τρελη πειρα που εχω γιατι η μεγαλυτερη μου σχεση ηταν 2 χρονια αλλα πιστευω οτι η ερωτικη επαφη στο ζευγαρι ειναι αυτη που προσδιδει και το ερωτικο στοιχειο, αλλιως ειστε απλα φιλοι. Η αλη8εια ειναι οτι ουτε εμενα 8α μ'αρεζε να ειχε παει το αγορι μου με πολλες, το 8εωρω οτι μπαινω σε συνολο ως πρωτη οψη. Ομως δες το αλλο το οποιο ειναι και το πιο 8ετικο της ιστοριας..μεσα σε ολες αυτες τις παροδικες σχεσεις, σε τοσες ομορφες κοπελες και με προσωπικοτητα, αυτος διαλεξε εσενα !!! αυτο και μονο πρεπει να σου λεει πολλα..
Δεν χρειαζεται να ζηλευεις για τον απλο λογο του οτι μεσα σε τοσα χρονια αν δεν εχετε επαφη κι αυτουνου του αρεζε παντα τοσο το α8λημα, σκεψου ποσο σε αγαπαει !
Δεν χρειαζεται η αγαπη ουτε 1.80 ποδια, ουτε ψηλη ξαν8ια γαλανοματα..με το να γκρινιαζεις και να γινεσαι νευρωτικη χανεις αυτο για το οποιο σε ερωετευτηκε και πανω απο ολα τον εαυτο σου !
Δεν πιστευω σε καμοια περιπτωση οτι εχει σχεση το οτι δεν κανετε ερωτα με το οτι εισαι ελληνιδα. Απλα με ολη αυτην την συμπεριφορα και το αγχος, χαλαει ολη η μαγεια της σχεσης..
Σηκω τωρα, πλυσου, ντυσου, συμαζεψε το σπιτι και καντου μια εκπληξη οπως εσυ ξερεις καλυτερα ;) δεν υπαρχει τιποτα πιο σεξυ απο την αυτοπεποι8ηση και την ευδια8εσια..
Στην τελικη ειναι απο μια πλευρα πολυ ακυρη αυτη η ανασφαλεια..τοσα χρονια χωρις σεξ και χωρις να σε απαταει, εσυ απο οτι λες εισα στα μαυρα σου τα χαλια και περιμενεις και αλλες αποδειξεις??? χαλαρωσε και απολαυσε το !! το οτι ειχες μια κακη σχεση στο παρελ8ον ειναι ενα κεφαλαιο που εκλεισε και αν δεν 8ες να ξανανοιξει, ασε τις βλακειες και κερδισε τον !

BrokeN_DoLL
17-05-2012, 14:26

ειναι η καλυτερη απαντηση που διαβασα και συμφωνω με 100000 λαικ

BrokeN_DoLL
17-05-2012, 14:42
ολοι οι αντρες μας τα κανουν κ μενα μ τα χουν κανει κ πιστεψε με λογω του οτι εχω θεμα και κομπλεξ με εμφανιση κλπ λογω και της διατροφικης, με καιει κ με τσουρουφλαει να ακουω τετοια! δυστυχως καμια σχεση δεν ειναι λειτουργικη, πρεπει να αποφασισεις ειτε να τα αγνοεις ειτε να φροντισεις να του δωσεις να καταλαβει πως δεν οφελει να καμαρωνει για οτι εκανε με τις κωλορωσιδες αμα θελει ας παει μαζι τους να δουμε αν θα τ αρεσει να μενει με μια στριπτιτζου παρα με μια αφοσιωμενη κοπελα σαν κ σενα.

το γεγονος οτι εσυ δεν μπορεις να τον ανταγωνιστεις σε αυτο το ξερει και αθελα του βρισκει το παραθυρακι να δειχνεται. σε μενα δεν μπορουσε να κρατησει πολυ ολο αυτο επειδη αμεσως του ελεγα ''θες κ εγω να σ λεω με ποσους εχω παει και ποσο μεγαλυτερη την ειχαν απο σενα?'' . και φυσικα η απαντηση αμεσως ηταν ''....εχεις δικιο...''

nflu
17-05-2012, 16:00
οταν ενας αντρας μιλαει για τις πρωην του εφημερες ή μη με σκοπο να κανει την συντροφο του να νιωσει μειονεκτικα .νομιζω πως αυτο δεν ειναι υγιης σχεση....αλλο αυτο κι αλλο η αφηγηση εμπειριων του παρελθοντος στα πλαισια της χαλαροτητας και της εμπιστοσυνης που δημιουργει η οικειοτητα...
και για μενα η καθε γυναικα πρεπει να θεωρει τον εαυτο της μοναδικο και να μην τον συγκρινει με καμμια...πιο ομορφες υπαρχουν εκκατομυρια,ρωσιδες ,ελληνιδες και σ'ολο τον πλανητη....το θεμα ειναι εσυ τι εισαι και σ'οποιον αρεσουμε......

....με 10ετη παραμονη στην ρωσια ,που τουλαχιστον μεχρι πριν μερικα χρονια οι γυναικες το κανανε ακομα και για ενα ναυλον καλσον,ο αριθμος των 100 μου φαινεται λιγος.....το θεμα ειναι τι ειδους ανδρας ειναι αυτος που εκμεταλλευεται τετοιες καταστασεις ανεχειας για να κανει σεξ....

Remedy
17-05-2012, 16:08
περσεφονη
νομιζω οτι η ενοχληση σου για τις προηγουμενες, ειναι απλα μια μετατοπιση της πραγματικης ενοχλησης που νοιωθεις και πηγαζει απο το ποσο (δεν) σε ικανοποιει η σχεση σας.
το θεμα με τις προηγουμενες, βγαλτο τελειως απ το καδρο, αν ηθελε τις προηγουμενες, θα ηταν με αυτες.
και να σου δωσω και την δικη μου οπτικη για τις συγκρισεις αν θες, που ισως σε βοηθησει.
προσωπικα, δεν θα ηθελα εναν ανδρα χωρις καθολου εμπειριες γιατι θα ειχα την σκεψη οτι ισως ημουν τυχαια επιλογη λογω αγνοιας.
σε μια συζητηση που ειχαμε με τον δικο μου χθες για προηγουμενες εμπειριες μας, μου ειπε οτι το σεξ μεταξυ μας ειναι η μερα με την νυχτα σε συγκριση με οτι εχει δοκιμασει μεχρι τωρα, 1000 φορες καλυτερο απο τις αλλες εμπειριες. αυτο εμενα με κανει πολυ πιο ικανοποιημενη απο το να μου ελεγε οτι ειμαι η πρωτη του εμπειρια και να σκεφτομουν οτι ειδε επιτελους χαρα στα σκελια του...ουτε ασχοληθηκα ποτε ποσες ακριβως ηταν.προτιμησε εμενα κι αυτο μου αρκει.

αφηνοντας τις πρωην, προτεινω να μην παγιδευεσαι σε αυτο το φυλετικο θεμα. δεν πιστευω οτι ενας λαος συσσωμος, ειναι καλυτερος σεξουαλικα απο εναν αλλον... το σεξ ειναι χημεια, οχι γεωγραφια...

και μεχρι τωρα ειπαμε τα επουσιωδη περσεφονη μου.
τα ουσιωδη ειναι ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΚΑΙ Η ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ, ασχετως ρωσσιδων και παρελθοντος.
εκει ειναι ολο το θεμα αλλα απο την δυσφορια που πολυ δικαιολογημενα νοιωθεις, το ριχνεις στο παρελθον.
καταλαβαινω οτι εχει μεγαλωσει η δυσλειτουργια στην σχεση σας και στον πανικο σου, στην δυσαρεσκεια σου, χανεις τον ελεγχο.
για αυτο και οπως μας ειπες, παραμελησες ακομα και τον εαυτο σου, τις δουλειες σου, το σπιτι σου,κλπ.
πρεπει ομως να βρεις το κουραγιο και την ηρεμια που χρειαζεται για να επανελθεις.
το σεξ αν και ειναι το ΠΛΕΟΝ απαραιτητο σε μια σχεση, δεν ειναι υποχρεωση. γινεται απο σεξουαλικη διαθεση, καλη χημεια, καλη επικοινωνια και οτι αλλο θελεις να προσθεσεις.
οσο ασχημα και να πηγαινει λοιπον, δεν μπορεις να το απαιτεις, ουτε βεβαια να κανεις καυγαδες γι αυτο, το εξοντωνεις εντελως ετσι.

οπως το βλεπω εγω
αυτα που μπορεις να κανεις ειναι.
να το βγαλεις απο το μυαλο σου σαν αντικειμενο διεκδικησης. ΤΕΛΕΙΩΣ. δεν θελει, ας μην θελει. κανε αλλα πραγματα
επικεντρωσου στον εαυτο σου. βελτιωσε ολα αυτα που παρατησες απο την φθορα αυτου του καιρου. οτι κι αν ειναι αυτο.
προσεχε την φροντιδα του σπιτιου σου και δωσε χρονο σε ολα αυτα που σε κανουν ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΛΑ, αλλα σε κανουν και γοητευτικη στους αλλους.. ενδιαφεροντα, σπουδες, ενημερωση ,συμμετοχη σε δρασεις, φιλιες, οτι δηποτε σε κανει να περνας καλα.

οταν τα κανεις ολα αυτα, κι οταν νοιωσεις ηρεμη και δυνατη μεσα στο πετσι σου, χωρις να του εχεις ζητησει ουτε μιση φορα σεξ, οταν εσυ θεωρησεις οτι εισαι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και οτι ηταν να κανεις το εκανες και οτι περνας καλα και εισαι στα καλυτερα σου , πιστευω οτι θα δειξει αυτος το ενδιαφερον του ξανα και θα σε εκπληξει

αλλα αν αυτος δεν εχει ξεκουνηθει απο την αρνηση του, και επιμενει να σε αγνοει, κανε του μια ηρεμη συζητηση οτι η σχεση σας δεν σε ικανοποιει πλεον , οτι εσυ αναλογιστηκες τις ευθυνες σου σε αυτο, οτι εκανες οτι νομιζες οτι δεν εκανες καλα, οτι μεσα απο αυτη την διαδικασια οχι μονο βελτιωθηκες, αλλα περνας και πολυ καλυτερα κι οτι αν αυτος δεν εχει καποιο τροπο να συμβαδισει, να κανει κατι να βελτιωθει η σχεση σας και ο ιδιος, λυπασαι πολυ αλλα φτανετε σε αδιεξοδο.
ΧΩΡΙΣ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΗΣΗ.
αν ανταποκριθει, καλα στεφανα και βιον ανθοσπαρτον. αν σου πει τπτ κρυαδες τυπου οτι μια χαρα ειστε και δεν βλεπει που ειναι το προβλημα, ωρα του καλη κι αερα στα πανια του, φιλη μου .

εννοειται, οτι μεχρι να γινουν ολα αυτα και να σιγουρευτεις οτι πατε καλα και εισαι ευτυχισμενη, ουτε σκεψη για γαμο, οπως πολυ σωστα λες και μονη σου.

αυτα τα ολιγα. διεκδικησε την ζωη που σου αξιζει!
καλο κουραγιο

persefoni78
18-05-2012, 05:28
Κοριτσια διαβασα ολες τις απαντησεις σας με προσοχη. Οι συμβουλες σας πολυτιμες και πραγματικα χρειαζομουν τις γνωμες σας. Με βοηθησατε πολυ γιατι πραγματικα χρονια τωρα που βασανιζομαι απο το προβλημα και το αναρωτιομουν πως θα νιωθαν και αλλες κοπελες να ειναι με αντρα που ειχε παει με πολλες. Και αν τελικα εγω ειμαι η οπισθοδρομικη σε αυτον τον πλανητη και σκεφτομαι στραβα η αν και αλλες θα νιωθαν ασχημα. Δεν ειχα κανενα να το συζητησω, δεν εχω φιλες και ουσιαστικα ειμαι μονη και με τον φιλο μου ακρη δεν βγαινει οταν μιλαμε γιατι ο καθενας το βλεπει απο την πλευρα του. Ντρεπομουν να το συζητησω δημοσια και πολλες φορες σκεφτηκα να γραψω τους προβληματισμους μου αλλα φοβομουν μηπως πραγματι φανω οπισθοδρομικη και περιεργη.

Νομιζω τελικα οτι το προβλημα μου ξεκιναει απο την ελλειψη αυτοπεποιθησης. Πριν ακομη γνωρισω τον φιλο μου, σκεφτομουν οτι δε θα ηθελα να κανω σχεση με καποιον με πολλες προηγουμενες σχεσεις, γιατι ηξερα οτι θα ειχα προβλημα και ολη την ωρα θα συγκρινομουν και θα ζηλευα. Το ηξερα το κουσουρι μου.
Και θα σας πω και κατι βαθυτερο. Μπηκα στο τρυπακι να ρωταω λεπτομερειες για την ζωη του οταν γνωριστηκαμε, ενω θα μπορουσα να μην ρωταω και να μην ξερω τιποτα και να μην πληγωνομαι, γιατι ουσιαστικα εψαχνα να βρω στα λογια του οτι εγω ημουν ξεχωριστη. Οτι πχ. ειχε 5-6 σχεσεις αλλα εγω ημουν ιδιαιτερη η οτι οι αλλες ειχαν κατι στραβο η οτι οι σχεσεις του τον κανανε δυστυχισμενο. Οταν εμαθα για τις τοσες πολλες, και οτι ειχε περασει φοβερα στην Ρωσια, ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΑ. Αν και ετρεχε απο πισω μου και εκανε οτι μπορουσε για να με εχει, εγω νευριαζα που ειχε τοσες καλες αναμνησεις με αλλες. Ενιωθα οτι δεν μπορω να υπερισχυσω μπροστα σε αλλες 50 η 100. Ηταν πολλες!!! Ενιωθα σαν κακο ανταλλακτικο. Πχ. σαν να ειχα παλια 10 υπεροχα φουστανια που τα καμαρωνα και τα θαυμαζα, αλλα επειδη μου χαλασαν αναγκαστικα να αγορασω ενα αλλο να βολευτω!! Οταν ο αλλος σου λεει, εγω την ζωη μου την εζησα, το σεξ το χορτασω, και τωρα ψαχνω λιμανι ουσιαστικα, αυτο δεν σε τιμαει. Αντιθετως εγω την ζωη μου δεν την ειχα χαρει, ειχα περασει ασχημα και απο την προηγουμενη σχεση μου και σε αλλους τομεις ολα χαλια μου πηγαν. Επαγγελματικα και οικογενιακα. Πολλα βασανα. Εγω ημουν σε φαση που εψαχνα καποιον να ζησω αυτα που εχασα. Και επεσα σε καποιον χορτατο σε ολα. Τον ζηλευω που περασε καλα στη ζωη του. Η δικη μου ηταν παντα και ειναι μαυρη. Δεν εχω καλες αναμνησεις. Κατι να θυμαμαι με χαρα, μια καλη αναμνηση τελος παντων! Και αυτος εχει πολλες! Και να παω και παρακατω εκτος του σεξ. Πχ. Να βγουμε. Αντε και παμε εξω. Η Θεσσαλονικη ειναι μια απλη πολη. Τιποτα σπουδαιο μπροστα στα αξιοθεατα που αυτος ειχε συνηθισει να βλεπει, τα μερη που πηγε, το ποταμι που βολταριζε και ολα τα αλλα ωραια που μου περιεγραψε και που εγω μονο σε φωτογραφιες εχω δει. Ξερετε οτι εφτασα σε σημειο να σκεφτομαι οτι οπου και να παμε, θα ναι λιγο, φτωχο, μια απλη εξοδο που δε συγκρινετε σε τιποτα με τις εξοδους του στη Ρωσια. Το χειροτερο ειναι οτι νιωθω λες και φταιω εγω. του το χω πει. Νιωθω λεω οτι ζουσες στον παραδεισο και τωρα εισαι στην κολαση και ειναι σαν να φταιω εγω. Γιατι δεν γυριζεις πισω στον παραδεισο σου?? Εισαι με μια απλη κοπελα, σε μια απλη πολη. Γιατι δε πας πισω στην υπεροχη πολη που ζουσες με τις υπεροχες υπαρξεις που σου κανανε παρεα.? Ενταξει βρε κοριτσια, Ζηλευω. Αλλα και αυτος με φλομωσε να μου λεει για την υπεροχη Ρωσια!! Νιωθω σαν να μαι εγω φτωχια και κανω παρεα με εναν πλουσιο που τωρα χρεοκοπησε. Τα πρωτα χρονια δε μπορουσε να συνηθησει την φτωχια του και θυμοταν ολο τα πλουτη του και τα αναπολουσε. Μετα φυσικα συνηθισε με την νεα του κατασταση και σταματησε να τα αναπολει. Αλλα εγω τον λυπαμαι που εγινε φτωχος σαν και μενα. Καπως ετσι νιωθω.
Για χρονια εμπαινε στο ιντερνετ σε ρωσικα site για να κανει τσατινγκ με κοπελες. Εμενα πολυ μου την εδινε. Ενω ηξερε οτι θα εχω προβλημα, ελεγε οτι το κανει για να μην ξεχασει την γλωσσα. Και εγω του χτυπουσα, τι εγινε σου λειπουν οι ρωσσιδες?? Ακομη και το κινητο του σε ρωσικο τραγουδι χτυπαει. Ολα αυτα με πειραζαν φοβερα τα πρωτα χρονια. Εχει δυο χρονια που ηρεμησα σημαντικα απο αυτες τις σκεψεις.Εμεινε μονο το θεμα με το σεξ. Παλια μου λεγε να παμε ταξιδι στην πολη που ζουσε. Ναι του λεγα... Παμε να δω που εβγαζες τα ματια σου για να γινω καλυτερα και να παω στο ψυχιατρειο! Δε μου φτανει που τα φανταζομαι ας παω να δω και απο κοντα να εχω πληρη εικονα!!!
Τελος παντων απλα τα λεω για να τα βγαλω απο μεσα μου. Πιο πολυ απο ολα δεν ανεχομαι την αδικια. Εγω δε θα μπορουσα να ταλαιπωρω καποιον. Να τον αφηνω να στεναχωριεται,να μαραζωνει, να μην κανω μαζι του σεξ μηνες και να τον βλεπω να υποφερει και να πηγαινω για υπνο και αυτος να ξενυχταει. Και να μην ηθελα, θα εκανα κατι να τον βγαζω απο την στερηση. Εστω με αλλους τροπους. Και θα φοβομουν μη με αφησει. Αυτος ομως τον εαυτουλη του. Δε θελω ελεγε και κανε οτι θες. Και γω οταν γνωριστηκαμε δεν ενιωθα καλα και ετοιμη να το κανω μαζι του, αλλα ειχα συνειδηση και σκεφτομουν οτι τυρανιοταν και το κανα για κεινον. Προσπαθησα να ξεπερασω το προβλημα μου. Αυτος ελεγε δεν θελω, και δεν εμπαινε καν στην διαδικασια να δοκιμασει μπας και του ερχοταν η ορεξη. Πως ειναι δυνατον να λες στον αλλον, σαγαπαω, αλλα να τον αφηνεις να κλαιει, να ξενυχταει και να υποφερει και μιλαμε για χρονια και να κοιμασαι ησυχος!!!?? Και να ξερεις οτι του δημιουργεις καταθλιψη και τον κανεις να σκεφτεται τα χιλια μιρια για το ατομο του και του σκοτωνεις την αυτοεκτιμηση? Ενταξει κοριτσια, το σεξ με τον συντροφο ειναι σημαντικο. Τι θα πει σαγαπαω αλλα δεν νιωθω την αναγκη να σε φιλησω να σε αγκαλιασω και να μπω μεσα σου? Αλλα το βλεπω σαν να με βαζουν να σκαψω χωραφι? Πριν χρονια, τα χα πε στην νονα μου. Και μου ειπε. Το σεξ ειναι σημαντικο στο ζευγαρι, αυτο ειναι που το δενει, αν δεις οτι συνεχιζετε το βιολι να χωρισεις. Εμεις ειμαστε 40 χρονια μαζι και ακομη κανουμε σεξ δυο φορες την εβδομαδα!! Και να φανταστητε οτι και τωρα ο νονος μου ειναι 65 και κανουν δυο φορες την βδομαδα ακομη!!! Ο δικος μου ειναι της αποψης οτι ο αντρας μετα τα 50 παυει να κανει σεξ γιατι δε μπορει και δεν εχει ορεξη!!! Αμαν πια, πραγματικα νευριαζω! Βαρεθηκα!
Μου δωσατε πολλες συμβουλες αλλα τωρα παλι σκεφτομαι, τι στο καλο να προσπαθησω να αλλαξω εγω η να βελτιωσω την κατασταση, οταν ειμαι με καποιον που πιστευει οτι ειναι μεγαλος για να εχει συχνη επαφη, οτι η σεξουαλικη ζωη σταματαει στα 50 και οτι οσοι λενε οτι κανουν μετα τα 50 λενε ψεματα, οτι και το μια φορα στης 15 μερες αν καταφερνουμε να κανουμε να ειμαι ευχαριστημενη, οτι εγω με κατηγοραει θελω γαμ..α καθε μερα και οτι σκεφτομαι μονο το μ...νι μου!!! Αν αυτος χορτασε και εχει βαρεθει, και σκεφτεται ετσι, εγω και να αλλαξω και να προσπαθησω, η καλυτερευση θα ειναι για λιγο. Αυτος παλι τα ιδια θα κανει και θα σκοτωνομαστε. Και αν αναλογιστω και την προηγουμενη εμπειρια μου απο σχεση και εκεινος ολο υποσχεσεις μου εδινε και με εβαζε να ελπιζω σε μια καλυτερευση που δεν ηρθε ποτε. Οπως και ο τωρινος. Ολο υποσχεσεις ειναι και τα χρονια περνανε. Και γω περιμενω να γινει το θαυμα. Ολο περιμενε να γινει αυτο και θα μαστε καλυτερα, περιμενε το αλλο μετα και τελικα τιποτα.
Μια κοπελα απο σας, μου ειπε φυγε γιατι δεν θα αλλαξει και θα λυπασαι που εφαγες τα νιατα σου. Συμφωνω μαζι της. Το χω σκεφτει πολλες φορες αυτη την αποψη και γω γιατι την ξαναπατησα. Το κουραγιο να φυγω δε βρισκω. Δενομαι στο καλο μου με τους αλλους και οσα και να μου κανουν καθομαι και τα υποφερω. Μου λειπει η αυτοπεποιθηση. Μια φορα μια γνωστη μου μου ειπε οτι ο δικος της της ειπε σκασε και δεν το ξεχασε ποτε. Εγω εχω ακουσει ταααα βρισιδια και μαζεψτα και δρομο και καθομουν σαν δαρμενο σκυλι και εκλαιγα και δεν εφυγα ο βλακας.

persefoni78
18-05-2012, 05:29
Και μια τελευταια ερωτηση εχω να σας κανω να μου πειτε την γνωμη σας. Πιστευετε οτι οι αντρες μας βλεπουν ισες με αυτους οσων αφορα το σεξ?
Εγω απο τα 18 και ως τις τωρινες μου εμπειριες ,καταλαβα πως ΟΧΙ. Πιστευω οτι μας βλεπουν σαν εργαλεια. Ισως ημουν ατυχη αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει αντρας που να τον νοιαζει πραγματικα αν περναει και η κοπελα του καλα η να πιστευει οτι και αυτη εχει αναγκες και ειναι ανθρωπος οπως και οι αντρες. Πιστευω αν πχ. ειχε ο δικος μου εναν φιλο που η δικια του δε του καθοταν και του λεγε το προβλημα του, ο καθε αντρας τι θα λεγε? Πως το ανεχεσαι και βρες μια και αλλη και κερατωσε την να ξεδωσεις. Καποτε και στον δικο μου, που τοτε ειχε μια που δε του καθοτανε, αυτη την συμβουλη του εδωσε καποιος. Δε του πε, ρε φιλε γιατι ετσι και κανε κατι να το λυσετε.
Εσεις κανατε ποτε σεξ με καποιον και να αισθανθηκατε οτι θελει να περασετε ομορφα, οτι τον ενοιαζε, αληθινα ομως, οχι για να το παιξει σπουδαιος εραστης?
Ο πρωην μου με γεμισε πολλες ασχημες σκεψεις για το πως βλεπουν οι αντρες τις γυναικες. Μου ελεγε οτι οι αντρες προτιμουν το στοματικο σεξ απο την επαφη με γυναικα. Οτι ειναι πιο απολαυστικο απο την κανονικη επαφη. Και φυσικα να κανει το αντιστοιχο δεν ηθελε. Συχαινοταν. Με κανε να αισθανομαι οτι οι γυναικες ειναι εργαλεια. Και τοσο πολυ το πιστεψα οτι οι αντρες μας βλεπουν ετσι, που γεμισα θυμο γιαυτους και θυμο για το οτι δεν γεννηθηκα αγορι που θα χα πιο πολλα πλεονεκτηματα. Και οταν γνωρισα τον τωρινο, πιστευα οτι και αυτος θα προτιμαει το στοματικο απο την επαφη. Και δεν μπορουσα για πολυ καιρο να πειστω οτι ηθελε κανονικο σεξ. Και τον ρωτουσα αν με αυτες που πηγαινε καναν σεξ η τις εβαζε να του κανουν ....
Και ανατομικα νομιζω ειμαστε αδικημενες και οι αντρες δε βοηθουν σε αυτο. Ο αντρας πιστευω περναει καλυτερα. Οτι και να γινει θα τελιωσει. Η γυναικες ομως εχουν αγχος αν θα προλαβουν , χρειαζονται βοηθεια πολλες φορες για να τελιωσουν, πολλες δεν φτανουν καν σε οργασμο. Γενικα νομιζω οτι οι αντρες περνανε καλυτερα στο σεξ απο εμας και πιστευω οτι αυτα που νιωθουν ειναι πιο εντονα. Γιαυτο υπαρχουν πολλες γυναικες που ειναι κρυες και αποφευγουν το σεξ και το βλεπουν αγγαρεια. Γιατι πεφτουν σε αντρες που ειναι παρτακιδες. Εσεις τι λετε? Σκεφτομαι λαθος?

Joann
18-05-2012, 10:08
Γεια σου και πάλι!
Όσον αφορά το πρώτο σου ερώτημα,
αν οι άντρες μάς βλέπουν ίσες με αυτούς όσον αφορά το σεξ,
δεν υπάρχει μία απάντηση.
Υπάρχουν κάφροι, κόκκορες,
αλλά και gentlemen,
άντρες αλλά και φίλες που σε πουλάνε στα δύσκολα
και άντρες ή φίλες-οι που σου συμπαραστέκονται...
Εννοείται ότι οι καλοί είναι λιγότεροι...
Και αυτό που λες
ότι συμβουλεύουν οι άντρες τους φίλους τους
να παρατάνε τις γυναίκες που δεν τους κάθονται είναι υπερβολές.
Μάλλον έχεις μπλέξει με ...λάθος παρέα...
αλλά στο χέρι σου είναι να την αλλάξεις.
Τι δυνατότητες υπάρχουν όμως να την αλλάξεις;
Bγαίνεις; Έχεις κοινωνική ζωή,
-φίλους, φίλες, δραστηριότητες
εντελώς ανεξάρτητους από του φίλου σου,
ενδιαφέροντα πέρα απ' αυτόν;
Kι αν όχι, γιατί;
Γιατί όλα περιστρέφονται γύρω από αυτόν και τις δικές του εμπειρίες
και οι δικές σου είναι ανύπαρκτες
και βασίζονται στο τι σου λέει η θεία σου κι η νονά σου;
Τι περιμένεις να σε βγάλει αυτός έξω;
Nα βγαίνεις με τους φίλους σου.
Η τρομερή προσκόλληση δεν προσφέρει τίποτα.
Για μένα το θέμα είναι αν μπορείς ν' αλλάξεις τις συνθήκες στη ζωή σου γενικότερα...
Π.χ. δε γίνεται να έχεις την τέλεια σχέση
όταν έχεις επαγγελματικά προβλήματα
και δεν ισχύει μόνο για τις γυναίκες αυτό...
Π.χ. το 60% των αντρών στην Ελλάδα
έχει στυτική δυσλειτουργία εξαιτίας της οικονομικής κρίσης
και το τι λένε ότι έχουν πάει με 100 ή 1100
εγώ τ' ακούω βερεσέ...
Γενικά μιλάω... τα δικά σας βιοποριστικά μπορεί να είναι λυμένα,
όμως η γκρίνια στα ισσοροπημένα ζευγάρια
αρχίζει όταν εγκλωβιζόμαστε σε χρόνιες καταστάσεις
γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά.
Τώρα γιατί μια γυναίκα να μένει για χρόνια σε μια σχέση
που την ταλαιπωρεί, δεν την επιβεβαιώνει σαν γυναίκα,
ν' ανέχεται εξευτελιστικές συμπεριφορές,
όχι μόνο στο ερωτικό επίπεδο,
αλλά και σε άλλα θέματα,
όπως ο καταμερισμός των δουλειών στο σπίτι,
να είναι η δουλάρα δηλαδή,
(συγγνώμη αν φαίνεται άσχετο,
στο δικό μου το μυαλό αυτό το πρακτικό θέμα
συνδέεται άμεσα με το ερωτικό);
Έχει ευθύνη ο άλλος, αλλά κυρίως η κυρία που το ανέχεται
(δε μιλάω για σένα).
Γιατί το ανέχεται; Από ανασφάλεια
γιατί πιστεύει ότι πέρα απ' αυτόν με τον οπoίον είναι δεν μπορεί να βρει τίποτα καλύτερο;
Mπορεί...
Γιατί στο μυαλό της υπάρχουν τα κοινωνικά στερεότυπα
περί γάμου
(δεν είναι κακό να κάνουν οι άνθρωποι οικογένεια, ίσα ίσα,
κι όταν στις νεανικές μακροχρόνιες σχέσεις δεν υπάρχει τέτοια προοπτική,
τελειώνουν),
αλλά όλα πρέπει να γίνονται επί ίσοις όροις .
Απ' την άλλη όλα στο μυαλό είναι...
Τώρα αν είμαστε αδικημένες απ' τη φύση...
τι να σου πω... από μια άποψη, ναι...
Για το κοινωνικό στερεότυπο,
οι γυναίκες είναι αποδεκτές όσο είναι νέες, σέξι και τεκνοποιούν...
Γι αυτό για μένα πρέπει
να επικεντρώνεις στην επαγγελματική και προσωπική σου ανάπτυξη
για να είσαι αυτόνομη και να περνάς ΕΣΥ καλά.
Να μπορείς ν' αλλάζεις τις συνθήκες.
Και εννοείται ότι αν δεν αισθάνεσαι στο σεξ
ότι ο άλλος ενδιαφέρεται να περάσεις καλά και συ ή ότι σε ταπεινώνει,
δε μένεις...
Είδα κι άλλα που γράφεις, όπως:
"οτι εγω με κατηγοραει θελω γαμ..α καθε μερα
και οτι σκεφτομαι μονο το μ...νι μου!!!"
O τρόπος είναι απαράδεκτος και χυδαίος,
και αρκετός λόγος για να χωρίσεις,
αλλά μήπως προσπαθεί να σου πει κάτι άλλο
για τη δική σου αδράνεια και απλά στο λέει χύμα;
Και μην κολλάς στο τι θα σου πει ο κάθε πρώην
και την εμμονή και τη νεύρωση του καθενός σε συγκεκριμένες στάσεις...
Το θέμα είναι τι θέλεις εσύ...
Να μην υποκρίνεσαι κάτι που δεν είσαι,
να μην πιέζεσαι να κάνεις πράγματα που δε θέλεις,
να μπορείς να είσαι ο εαυτός σου...
Και βέβαια, να μη δίνεις περισσότερα πράγματα απ' όσα θέλεις να δώσεις
ούτε συναισθηματικά ούτε ερωτικά για να γίνεις αρεστή κι αποδεκτή,
για να μη σε παρατήσει κ.λπ...
δε βγαίνει τίποτα έτσι... για κανέναν...

ioannis2
18-05-2012, 10:31
Σου ευχομαι να σου μεινει μεχρι τελους πιστός, γιατι άμα λέει ότι πήγε 40 ή 100 και εμμέσως πλην σαφως ότι ήταν πιο ωραιες από εσενα και καλύτερες σου στο κρεβάτι, πολύ δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα για σενα αμα του παρουσιαστουν τετοιες ευκαιρίες. Ένας άντρας με τετοιες εμπειρίες ξεκόβει τα πρώτα χρόνια της σχέσης/γαμου, η επιθυμια να το ξανακανει θα του βγει στη συνεχεια όταν η σχεση μπει σε ρουτίνα και ετσι ξαναθυμηθει εντονα τα παλια, θα σε φροντίζει και θα σε αγαπα θα κάνει όμως και τα δικα του.

YannisCrete
18-05-2012, 11:25
Ρε Περσεφόνη κορίτσι μου, ειπα χθες ψιλοδιαβαζοντας το νημα να μην σου απαντήσω αλλα... με όλα αυτά που γράφεις σήμερα, μια ερώτηση: αφού το πράγμα δεν οδηγεί πουθενά, εσυ τι προσδοκάς? Να γίνει κανα θαύμα? Έχεις περιγράψει τον συντροφό σου με τα χειρότερα, δηλώνεις ιδιαίτερα στερημένη στον έρωτα, ένα σωρό αρνητικά πράγματα και μια σχέση (σχέση?) η οποία διατηρεί ουτως ή άλλως την ζωή σου στην μαυρίλα όπως γράφεις... Και ένα σωρό λανθασμένες πεποιθήσεις (#43 ολόκληρο) που σου έχουν δημιουργήσει μέσα σου οι αποτυχημένες όπως τις περιγράφεις σχέσεις σου...

Ποτέ δεν ήμουν υπερ του να διαλύεις μια σχέση, αλλα εσυ εδω πέρα περιγράφεις μια κόλαση, οχι μια σχέση... μια μαυρίλα και μισή η οποία δεν σου προσφέρει το παραμικρό... Και εαν λάβουμε υπ όψιν αυτα που γράφεις, είναι μαθηματικά αποδεδειγμένο οτι αυριο θα χτυπας στο κεφάλι σου στον τοίχο και θα διαμαρτύρεσαι οτι πέταξες τα καλύτερα χρόνια της ζωής σου στα σκουπίδια! Μετα, ποιος θα σου φταίει?

Εκπλήσομαι και με τις απαντήσεις ορισμένων... ρε παιδιά, έλεος δλδ... τι άλλο πρέπει να σας περιγράψει για να καταλάβετε οτι εδω πλέον δεν υπάρχει προοπτική? Βλέπετε εσείς εστω μια πιθανότητα να βγει η κοπέλα απο την "μαύρη ζωή" που περιγράφει μέσα σε αυτή την σχέση? Αφου κάθε φορά που ορίζετε μια τέτοια προοπτική, σας απαντάει (φωνάζει θα έλεγα) με σεντόνια επιχειρημάτων οτι κατι τέτοιο δεν παίζει...

YannisCrete
18-05-2012, 11:32
Και μια τελευταια ερωτηση εχω να σας κανω να μου πειτε την γνωμη σας. Πιστευετε οτι οι αντρες μας βλεπουν ισες με αυτους οσων αφορα το σεξ?
Εγω απο τα 18 και ως τις τωρινες μου εμπειριες ,καταλαβα πως ΟΧΙ. Πιστευω οτι μας βλεπουν σαν εργαλεια. Ισως ημουν ατυχη αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει αντρας που να τον νοιαζει πραγματικα αν περναει και η κοπελα του καλα η να πιστευει οτι και αυτη εχει αναγκες και ειναι ανθρωπος οπως και οι αντρες. Πιστευω αν πχ. ειχε ο δικος μου εναν φιλο που η δικια του δε του καθοταν και του λεγε το προβλημα του, ο καθε αντρας τι θα λεγε? Πως το ανεχεσαι και βρες μια και αλλη και κερατωσε την να ξεδωσεις. Καποτε και στον δικο μου, που τοτε ειχε μια που δε του καθοτανε, αυτη την συμβουλη του εδωσε καποιος. Δε του πε, ρε φιλε γιατι ετσι και κανε κατι να το λυσετε.
Εσεις κανατε ποτε σεξ με καποιον και να αισθανθηκατε οτι θελει να περασετε ομορφα, οτι τον ενοιαζε, αληθινα ομως, οχι για να το παιξει σπουδαιος εραστης?
Ο πρωην μου με γεμισε πολλες ασχημες σκεψεις για το πως βλεπουν οι αντρες τις γυναικες. Μου ελεγε οτι οι αντρες προτιμουν το στοματικο σεξ απο την επαφη με γυναικα. Οτι ειναι πιο απολαυστικο απο την κανονικη επαφη. Και φυσικα να κανει το αντιστοιχο δεν ηθελε. Συχαινοταν. Με κανε να αισθανομαι οτι οι γυναικες ειναι εργαλεια. Και τοσο πολυ το πιστεψα οτι οι αντρες μας βλεπουν ετσι, που γεμισα θυμο γιαυτους και θυμο για το οτι δεν γεννηθηκα αγορι που θα χα πιο πολλα πλεονεκτηματα. Και οταν γνωρισα τον τωρινο, πιστευα οτι και αυτος θα προτιμαει το στοματικο απο την επαφη. Και δεν μπορουσα για πολυ καιρο να πειστω οτι ηθελε κανονικο σεξ. Και τον ρωτουσα αν με αυτες που πηγαινε καναν σεξ η τις εβαζε να του κανουν ....
Και ανατομικα νομιζω ειμαστε αδικημενες και οι αντρες δε βοηθουν σε αυτο. Ο αντρας πιστευω περναει καλυτερα. Οτι και να γινει θα τελιωσει. Η γυναικες ομως εχουν αγχος αν θα προλαβουν , χρειαζονται βοηθεια πολλες φορες για να τελιωσουν, πολλες δεν φτανουν καν σε οργασμο. Γενικα νομιζω οτι οι αντρες περνανε καλυτερα στο σεξ απο εμας και πιστευω οτι αυτα που νιωθουν ειναι πιο εντονα. Γιαυτο υπαρχουν πολλες γυναικες που ειναι κρυες και αποφευγουν το σεξ και το βλεπουν αγγαρεια. Γιατι πεφτουν σε αντρες που ειναι παρτακιδες. Εσεις τι λετε? Σκεφτομαι λαθος?

Αυτα που γράφεις είναι πέρα για πέρα άκυρα, αλλα ποιο να πρωτοπιάσω και ποιο ν΄αφήσω... είσαι καραμπινάτα λάθος σε αυτα τα οποία πιστεύεις.

ioannis2
18-05-2012, 11:59
Αρχικά καταχωρημένο από persefoni78
Εγω απο τα 18 και ως τις τωρινες μου εμπειριες ,καταλαβα πως ΟΧΙ. Πιστευω οτι μας βλεπουν σαν εργαλεια. Ισως ημουν ατυχη αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει αντρας που να τον νοιαζει πραγματικα αν περναει και η κοπελα του καλα η να πιστευει οτι και αυτη εχει αναγκες και ειναι ανθρωπος οπως και οι αντρες.

Αυτα που γράφεις είναι πέρα για πέρα άκυρα, αλλα ποιο να πρωτοπιάσω και ποιο ν΄αφήσω... είσαι καραμπινάτα λάθος σε αυτα τα οποία πιστεύεις.

Συμφωνώ μαζι σου και την απάντηση στο ερωτημα της την εδωσε η ίδια, ήταν άτυχη. Απλά έχει κολλήσει ψυχικά και συναισθηματικά με τον τύπο και τρέφει φρούδες ελπίδες ότι θα αλλάξει η κατάσταση μαζι του προς το ιδανικό που αυτη ονειρευεται ενώ ο τύπος μπορεί ήδη να την κερατώνει κανονικά κι αυτη να μην έχει πάρει χαμπάρι (απόδειξη το ότι άντρας με τοσες πολλές εμπειρίες της προσφερει τοσο λιγα στον ερωτα). Και στην περιπτωση που ακομα δεν την κεράτωσε αυτο θα πρέπει να θεωρείται δεδομένο για μετέπειτα και το ζητημα ειναι αν η κοπελα αυτη θα το ανέχεται. Μεσα από την εμπειρια του με τις γυναικες πέρα από το κρεβάτι έμαθε το πως να τις κανει να δενονται συναισθηματικα και ψυχικά μαζί του γι αυτο και όλα αυτα τα λόγια και οι φρουδες ελπίδες της Περσεφόνης. Πρόκειται για σχέση που ειτε θα εχει ημερομηνία λήξης ειτε δε θα έχει αλλά το ένα απ τα δυο μέρη (σιγουρα η Περσεφονη) θα υποφέρει από την απιστια εκτος κι αν από τωρα το δουλέψει στη σκεψη της προς την πλευρα της αποδοχής. Και ήδη εμμέσως πλην σαφως της παραδέχτηκε ότι ειχε παει με πιο ωραιες της γυναικες που του προσφεραν και καλύτερο σεξ από αυτη. Οπότε τι θέλει τελικά να ακούσει από τη συζητηση. Οι δυστυχως εμπειριες της και τιποτα άλλο την οδηγησαν σ αυτη την πεποιθηση για τους αντρες.

Remedy
18-05-2012, 13:06

οχι βρε καλη μου, δεν ειναι ετσι οι ανδρες.
οι ανδρες ειναι γενναιοδωροι, ερωτικοι, τρυφεροι, δοτικοι και νοιαζονται και ικανοποιουνται πραγματικα με την δικη μας ικανοποιηση.
αν πεφτεις σε ανδρες οπως τους περιγραφεις, πηγαινε παρακατω!!!!!

Θεοφανία
18-05-2012, 13:21
...περς....χτες που συζητούσαμε είχα την εντύπωση πως αντιμετωπίζεις μόνο ένα πρόβλημα.
Απ όλα αυτά που γράφεις σήμερα, μου φαίνεται πως χάνεις τσάμπα χρόνια με αυτό τον άνθρωπο.
Πόσο χρονών είσαι?
Δεν καταλαβαίνω γιατί συμβιβάζεσαι με ψίχουλα και μένεις σε κάτι που σε αρρωσταίνει και δεν σου δίνει καμιά ευχαρίστηση πέρα από την "ασφάλεια" της ρουτίνας που είναι πέρα για πέρα ψεύτικη και παραπλανητική και σαφώς θα μετανιώσεις αργότερα.
Όσο για το ερώτημα σου, φυσικά και δεν είναι έτσι οι άντρες, εσύ τράβηξες δυο στα δύο "λαχεία".
Θυμάσαι τι σου έλεγα χτες για τη νοοτροπία των ρωσίδων που φέρονται στους άντρες σαν σκλάβες τους?
Αυτό κουβαλάει ο φίλος σου και αυτό αναπολεί γιατί δεν μπορεί να το βρει μαζί σου.
Αν σκεφτώ και όλα τα άλλα που έχεις περάσει να αναπολείτε μαζί τη ρωσία μόνο μαζοχιστικές τάσεις διακρίνω απ' την πλευρά σου.
Δεν θέλω να γίνομαι απόλυτη, αλλά δεν βλέπω να βρίσκεις ποτέ την ευτυχία με αυτό τον άνθρωπο.

marian_m
18-05-2012, 15:24
Συμφωνώ με τον YiannisCrete, η σχέση αυτή φαίνεται τελείως προβληματική και χωρίς περιθώρια βελτίωσης. Μετά από έξι χρόνια σε μια τέτοια κατάσταση, δε νομίζω ότι μπορεί κάτι να αλλάξει. Προφανώς, έπεσες πάνω σε προβληματικό άνθρωπο (τουλάχιστον στον σεξουαλικό τομέα) ο οποίος πατάει πάνω στην έλλειψη εμπειρίας σου και την ανασφάλειά σου για να καλύπτει τις δικές του ανασφάλειες.
Και καταρρακώνει την αυτοεκτίμησή σου, για να μη νιώθει αυτός μειονεκτικά. Κι εγώ θα έλεγα πως πολλά από αυτά που σου λέει για την παραδεισένια Ρωσία και τις γυναίκες, πιθανόν είναι παραμύθια. Κανείς δε νιώθει χορτασμένος από τις πολλές σχέσεις της μιας νύχτας. Μπουχτισμένος ίσως.
Εγώ θα σου έλεγα να αρχίσεις να προσέχεις τον εαυτό σου, να ξαναβρείς την αυτοεκτίμησή σου και να ψάξεις πλέον για κάποιον που θα το εκτιμήσει.

void
18-05-2012, 15:59
Περσεφόνη άκου να δεις γιατί συγχύστηκα τώρα πάααρα πολύ ;-)
Εάν ισχύουν όλα αυτά που περιγράφεις ο άνδρας αυτός είναι ο μεγαλύτερος παρτάκιας του κόσμου.
Δε σε ικανοποιεί ούτε σεξουαλικά ούτε συναισθηματικά. Μη χάνεις το χρόνο σου μαζί του.
Εάν νιώθεις ότι δεν έχεις αρκετή αυτοπεποίθηση κάνε κάτι γι'αυτό!
Πήγαινε φτιάξε το σώμα σου, τα μαλλιά σου, κάνε πράγματα για σένα να γουστάρεις τον εαυτό σου.
Εγώ θεωρώ ότι η σχέση σας έχει τελειώσει.
Και συ το ξέρεις αλλά δεν μπορείς να βρεις ακόμα τη δύναμη.
προσπάθησε για σένα και μόνο, επειδή είσαι νέο παιδί, να ενδυναμώσεις την παρτούλα σου. Να ενδυναμωθείς εκεί που εντοπίζεις ότι υστερείς.
Η συνήθεια είναι άσχημο πράγμα αλλά...είναι πολύ χειρότερη μια ζωή με λάθος σύντροφο.
Εμένα μοθυ φαίνεσαι μια χαρά συγκροτημένη από τα λόγια σου.
Είναι πολύ λογικό να νιώθεις αδικημένη και να βλέπεις εχθρικά το αντίθετο φύλο αλλά πίστεψέ με ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ.
Υπάρχουν πολλοί που θέλουν να περνάει καλά η γυναίκα τους και προσφέρουν ό,τι έχουν.
Και σίγουρα θα βρεις κάποιον τέτοιον αρκεί να απαγκιστρωθείς βρε παιδάκι μου.
Τι κάθεσαι με αυτόν τον τύπο. Δε σου κάνει, τέλος.
Και κάτι τελευτάιο: στη Ρωσία ήταν και αν κρίνω βάσει ηλικίας δεν την πέτυχε και στην ανάπτυξή της...έλεος δηλαδή δε ζούσε στη Νέα Υόρκη. Μην τα χάφτεις ρε. Σήκω φύγε και μην ξανακούσω για δαρμένο σκυλί και χαζομάρες. Σιγά το κελεπούρι δηλαδή.
Επίσης να μην ξεχάσω: το γεγονός ότι χτυπιόταν για να σε κερδίσει κι εκλαιγε δε μου λεει κάτι..είναι κλασσική χειριστική συμπεριφορά για να υποκύψει ο άλλος (στο λέω γιατί ενίοτε το κάνω ;-))

vlack_swan
18-05-2012, 16:12
Δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις, απ'οσες διάβασα, συμφωνώ με την Μ&Ι για τα κεράσια και το καλάθι. Ίσως έχει όντως κάποιο θέμα, το γνώριζε εννοείται πριν σε γνωρίσει και προσπάθησε με κάθε τρόπο να θολώσει τα νερά δείχνοντάς σου πως στο παρελθόν ήταν μηχανή του σεξ, για να μην πάει το μυαλό σου πως θα φταίει εκείνος για τα μελλοντικά σας σεξ. προβλήματα. Είναι σχεδόν σίγουρο. Δεν φταις εσύ!

persefoni78
18-05-2012, 17:50
Ενταξει παιδια.Διαβασα ολες τις αποψεις σας. Και τωρα μου δημιουργειτε το εξης ερωτημα. Οι δικες σας σχεσεις με τους συντροφους σας, πως ειναι ? Και μιλαω σε ολους τους τομεις. Πως περνατε γενικα στη σχεση σας και τα πατε καλα? Μπορει καποιος ικανοποιημενος απο την σχεση του,να μου πει στο περιπου πως περναει? Πως ειναι να τα πας καλα με καποιον? Πχ. καθε ποτε κανετε σεξ? Διασκεδαζετε μαζι? Μιλατε? Τι ειναι αυτα που σας κανουν να νιωθετε καλα με τον αλλο? Πως περναει η μερα σας μαζι του? Αν καποιος απο σας συζει, που σιγουρα η συγκατοικηση φερνει ρουτινα και προβληματα, πως τα καταφερνετε και τα πατε καλα? Θελω την εμπειρια καποιου που ειναι ευτυχισμενος. Πως ειναι τελικα να εισαι ευτυχισμενος ?
Εγω ξερω μονο πως ειναι να ξυπνας θυμομενος και να κοιμασαι θυμομενος. Νιωθω μονο την αναγκη να του τα χωσω. Ισως φταιει και το οτι γενικα ξεχναω δυσκολα και συγχωρω δυσκολα. Ειδικα οταν κατι επαναλαμβανετε ασταματητα. Χανω την εμπιστοσυνη μου και δε μπορω να δω τιποτα θετικα και αισιοδοξα. Και να προσπαθει ο αλλος να περασουμε καλα, εγω λογω της πικρας και του θυμου που νιωθω, προσπαθω να τα χαλασω ολα για να τον τιμωρησω κατα καποιο τροπο. Εχω χαλασει πολλες φορες που ηθελε να κανουμε πραγματα μαζι και να περασουμε ωραια. Εχω και γω πολλα στραβα να πω την αληθεια. Ισως επειδη κουραστηκα να απογοητευομαι, ισως λογω ζηλιας, ισως λογω χαμηλης αυτοπεποιθησης, ισως λογω του οτι δεν μου αρεσει να αδικουν. Εχω χαλασει πολλες μερες που θα μπορουσαμε να χαρουμε, για να τιμωρησω εκεινον αλλα προπαντως τον εαυτο μου. Εχω εντονα το αισθημα της αυτοτιμωριας. Οτι μου αξιζει να στεναχωριεμαι και να περναω ασχημα.
Πειτε μου πως ειναι μια νορμαλ σχεση?

marian_m
18-05-2012, 18:29
Δε νομίζω πως υπάρχουν κανόνες, ούτε πως υπάρχει η τέλεια σχέση. Όμως το να κοιμάσαι και να ξυπνάς θυμωμένος, δεν είναι καλό σημάδι. Προσωπικά, θεωρώ ότι μια σχέση είναι καλή όταν μας κάνει να αισθανόμαστε καλά κι ευτυχισμένοι. Όταν τον περισσότερο καιρό ξυπνάμε και κοιμόμαστε χαρούμενοι ή έστω ικανοποιημένοι.

whitecandle
18-05-2012, 19:03
Έτσι ακριβώς είναι οι άντρες όπως τα λέει η κοπέλα. Έχεις πάει με άντρες και ξέρεις; Αλλά πρέπει να είσαι και γυναίκα για να καταλάβεις. Γι'αυτό είχα ανοίξει κάποτε εκείνο το θέμα με την ανισότητα.

μαρκελα
18-05-2012, 19:14
persefoni.. είναι δύσκολο να πας παρακάτω.., ξέρω ότι όλα σου φαίνονται βουνό γι' αυτό κι έχεις τα τόσα πολλά ερωτήματα! και δεν ξέρεις κι από που ν' αρχίσεις!
Έχεις χάσει τον εαυτό σου! Πολλά απ' όσα σου συμβαίνουν θάπρεπε να ξέρεις και τον τρόπο να τ' αντιμετωπίσεις. Δυστυχώς, δεν εκπαιδευόμαστε πως να ζούμε
ευτυχισμένοι και για να το μάθουμε οι περισσότεροι σπάμε τα μούτρα μας πολλές φορές. Χρειάζεται ν' ακολουθήσεις αυτό που σου είπα..
Ν' απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό για να βάλλεις μια τάξη στην ζωή σου, κυρίως για να ξαναβρείς τον εαυτό σου. Δεν είναι πολυτέλεια, το οφείλεις σε σένα!

Αυτό που τώρα ζεις σε κρατάει εκεί από την δική σου ανημποριά, την δική σου αδυναμία κι αυτό που κατά περίεργο τρόπο σου προσφέρει, είναι μια υποτιθέμενη
ασφάλεια που και σε κάνει να δικαιολογείς τ' αδικαιολόγητα! Ανάμεσά σας εναλλάσσονται οι ρόλοι θύτης-θύμα. Αν δεχτείς βοήθεια, τότε μέσω της ενδυνάμωσης
ή θα διαπραγματευτείς κάτω από άλλη οπτική την σχέση ή θα μπορέσεις να δεις ρεαλιστικά και να πας την ζωή σου παρακάτω. :)

Θεοφανία
18-05-2012, 19:30
περς..όπως είπε και η μαριαν παραπάνω δεν υπάρχουν συνταγές για μια ευτυχισμένη σχέση, παρά μόνο τι κάνει ευτυχισμένο έναν άνθρωπο μες στη σχέση. Το θέμα είναι τι θέλει να παίρνει κάποιος από τον άλλο για να είναι ευτυχισμένος και πάντα σε ένα ποσοστό γιατί τέλειες σχέσεις δεν υπάρχουν. Αν τα προβλήματα είναι περισσότερα από τις καλές στιγμές, τότε η σχέση είναι τελειωμένη..:)

carry
18-05-2012, 21:28
Να είσαι επιεικής με τον εαυτό σου. Δέν ευθύνεσαι πάντα γιά ό,τι συμβαίνει γύρω σου και δέν είναι ανάγκη να απολογείσαι γιά τις επιθυμίες σου.
Και όταν θα περνάς καλά θα θίγεσαι από τις καταστάσεις και τους τρίτους ελάχιστα
και θα έχεις τη δύναμη όταν το αξίζουν να τους συγχωρείς εύκολα.

Ααχχιιννοοςς
22-05-2012, 13:59
Persefoni γεια σου κι απο εμενα. Δεν προλαβα να διαβασω ολα οσα γραφτηκαν στο θεμα σου, οποτε μπορει να μου διαφευγουν πραγματα. Αρχικα ηθελα να σου πω οτι το να σε πειραξει που ο φιλος σου εχει παει με πολλες γυναικες δεν ειναι παραξενο, σε πολλες συμβαινει, κυριως γιατι φτιαχνουμε εικονες στο μυαλο μας, με εναν μαζοχιστικο σχεδον τροπο. Σαν να θελουμε να βασανισουμε τον εαυτο μας με τις εικονες αυτες, ειμαι σιγουρη επισης οτι θα του εχεις κανει και πολλες ερωτησεις σχετικα με το παρελθον του (το εχω κανει κι εγω) παροτι ηξερες οτι αυτα που θα ακουγες θα σε ενοχλουσαν. Πιστευω οτι αυτο θα περνουσε σιγα σιγα και θα σταματουσε να σε ενοχλει τοσο αν με τον φιλο σου ειχες μια υγιη σεξουαλικη ζωη και ενιωθες επιθυμητη. Η συχνοτητα των συνευρεσεων ειναι εξαιρετικα μικρη και ειναι λογικο και νευρα να εχεις και θυμο να νιωθεις. Εγω θα προβληματιζομουν οσον αφορα το αν αυτος ο ανθρωπος με επιθυμει ερωτικα, με θελει σαν ερωμενη ή απλως τον εχει βολεψει μια κατασταση στην οποια μπορει και να υπαρχει αγαπη, αλλα αυτο σιγουρα δεν αρκει. Με βαση το παρελθον του φαινεται πως ειναι σεξουαλικος ανθρωπος οποτε κατι δεν παει καλα. Ακομα και ενα σοκ μετα απο καποια εγχειρηση, ακομα και ψυχολογικα δεν δικαιολογουν 6 χρονια αυτην τη σταση. Που προσωπικα πιστευω οτι ειναι δικαιολογιες, γιατι κι εγω εχω περασει απο πολυ πολυ δυσκολες καταστασεις και αντε να μην ειχα διαθεση με τον φιλο μου για 2-3 μηνες ή και παραπανω αλλα παντως το καναμε πολυ πιο συχνα. Αυτο που περιγραφεις ειναι καθαρη αποριψη και κραταει παρα πολυ καιρο για να ειναι μια φαση. Το πρωτο διαστημα που κανατε σεξ πιο συχνα ηταν και ποιοτικο? σου αρεσε δηλαδη, υπηρχε χημεια με αυτον τον ανθρωπο? Απο οτι καταλαβα ομως το προβλημα και η φθορα εχει γενικευτει και σε αλλους τομεις της ζωης σας και ειναι λογικο. Για να μην τα πολυλογω εγω στην θεση σου, θα προσπαθουσα να δω οτι ο ανθρωπος αυτος δεν με θελει για ερωτικη συντροφο, θα προσπαθουσα να επιστρατευσω ολη μου τη δυναμη και το κουραγιο και θα εφευγα. Αν ειναι να ειστε σαν αδερφακια, θα μπορουσατε να μεινετε φιλοι. Δεν αξιζει σε κανεναν κατι τετοιο και ειναι λογικο να σου ριχνει την αυτοεκτιμηση.

Ααχχιιννοοςς
22-05-2012, 14:02
Σε σχεση με το αν οι ανδρες ενδιαφερονται για την ικανοποιηση των γυναικων στο σεξ, υπαρχουν σαφως και μισογυνηδες που κοιτανε μονο την δικη τους ικανοποιηση, αλλα πιστευω οι περισσοτεροι, ειδικα οταν τρεφουν και καποια συναισθηματα για την γυναικα ενδιαφερονται πολυ για την ικανοποιηση της και μπορει να τη βαζουν και πανω απο τη δικη τους.

Frini
22-05-2012, 16:04
Διαβασα και εγώ την ιστορία σου με πολλή έκπληξη για να είμαι ειλικρινής.
Πιστεύω ότι οι δυο εμπειρίες σου ήταν απογοητευτικές και δεν ξέρεις πως είναι να είσαι σε μια νορμάλ σχέση στην οποια θα νιώθεις επιθυμητή σαν γυναίκα.
Η χρόνια φάση του συντρόφου σου δεν είναι καθόλου φυσιολογική.
Είτε δεν ισχύουν όσα σου έχει πει και ήταν ενας τρόπος να κρύψει ανασφάλειες και έντονα προβλήματα του, είτε μπορεί να λειτουργήσει μόνο με τέτοιους είδους σχέσεις που δεν απαιτούν δόσιμο και δέσιμο συναισθηματικό.Αλλωστε μας είπες οτι πραγματική ερωτική εμπειρία δεν έχει.
Εσύ τον προσέλκυσες προφανώς και λόγω της συντηρητικής σου φύσης και των προηγούμενων λίγων εμπειριών σου , πιστεύοντας ότι οι ερωτικές ανησυχίες σου θα ήταν ελάχιστες. Καλή σχέση για να καλύψει -κουκουλώσει το πρόβλημα του, που πιστεύω ότι προυπήρχε..Αφιερώσου στον εαυτό σου, φρόντισε τον, και νιώσε πάλι γυναίκα. Μην μένεις δίπλα σ' εναν άντρα που σε αγνοεί και δεν δίνει σημασία στις ανάγκες σου.Υπάρχουν πολλοί εκεί έξω που θα τονίσουν την αυτοπεποιθηση σου αρκεί να το πιστεψεις και εσύ. Προχώρα παρακάτω...

Frini
22-05-2012, 16:56
και συμπληρωματικά ...όχι , δεν μας βλέπουν σαν εργαλεία οι άντρες...ότι βγάζουμε και εκπεμπουμε το αντιλαμβάνονται, τουλάχιστον οι περισσότεροι..
Μην υποτιμάμε τον εαυτο μας, κρίμα είμαι.Υπάρχουν αξιολογοι άντρες και γυναίκες που προσφέρουν όμορφες στιγμές ερωτισμού και συντροφικότητας σε μια σχέση.
Πίστεψε ότι και εσύ αξίζεις μια τέτοια σχέση...

kokkinoskoufitsa
22-05-2012, 17:37
1.ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ,ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΓΟΡΙΟΥ ΜΟΥ.
ΙΣΑ ΙΣΑ,ΔΕΝ ΡΩΤΑΩ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ,ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ.
2.ΤΟ 100 ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ. ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΣΑΣ ΖΩΗ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟΟΟΣΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΖΩΗ,ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΘΕ ΙΧΝΟΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΑΨΕΩΝ.... ΝΑΙ,ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΙ ΚΡΙΣΗΣ,ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ,ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΣΤΟ ΣΕΞ.
ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ,ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ,ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ.
ΑΛΛΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ??? ΑΝ ΔΕ ΣΕ ΑΠΑΤΑΕΙ,ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΟ !!!
ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ? ΕΙΣΤΕ ΣΑΝ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΡΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ.... ΣΤΑ ΦΙΛΙΚΑ???
ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ !!! ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ !!! ΛΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ,ΟΥΤΕ ΒΓΑΙΝΕΤΕ,ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΖΙ.... ΔΗΛΑΔΗ,ΕΝ ΤΕΛΕΙ,ΑΠΛΑ ΣΥΖΕΙΤΕ,ΑΓΑΠΑΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ,ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΜΠΡΑΚΤΑ,ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ? ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΕΡΩΤΙΚΗ,ΟΥΤΕ ΦΙΛΙΚΗ,ΟΥΤΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΗ ΣΧΕΣΗ. ΔΕΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΣΧΕΣΗΣ !!!
ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΑ ΑΝΑΘΕΡΜΑΝΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ. ΚΟΨΕ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ,
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕΞ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ. ΞΕΡΕΙΣ,ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΙΠΝΟ,ΚΕΡΑΚΙΑ,ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΕΞΙ ΕΣΩΡΟΥΧΑ,ΚΛΠ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ-ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΣΑΣ,ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ,ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΙΔΙΚΟΥ....
ΠΑΝΤΩΣ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ Κ ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΥΠΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ,ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ,ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ. ΝΑΙ ΟΚ,ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ.
ΑΛΛΑ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ !!! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΡΩΤΙΚΗ. ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ! ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ.
ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ,ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ,ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΟΥ.
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ! ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

persefoni78
24-05-2012, 06:43
Persefoni γεια σου κι απο εμενα. Δεν προλαβα να διαβασω ολα οσα γραφτηκαν στο θεμα σου, οποτε μπορει να μου διαφευγουν πραγματα. Αρχικα ηθελα να σου πω οτι το να σε πειραξει που ο φιλος σου εχει παει με πολλες γυναικες δεν ειναι παραξενο, σε πολλες συμβαινει, κυριως γιατι φτιαχνουμε εικονες στο μυαλο μας, με εναν μαζοχιστικο σχεδον τροπο. Σαν να θελουμε να βασανισουμε τον εαυτο μας με τις εικονες αυτες, ειμαι σιγουρη επισης οτι θα του εχεις κανει και πολλες ερωτησεις σχετικα με το παρελθον του (το εχω κανει κι εγω) παροτι ηξερες οτι αυτα που θα ακουγες θα σε ενοχλουσαν. Πιστευω οτι αυτο θα περνουσε σιγα σιγα και θα σταματουσε να σε ενοχλει τοσο αν με τον φιλο σου ειχες μια υγιη σεξουαλικη ζωη και ενιωθες επιθυμητη. Η συχνοτητα των συνευρεσεων ειναι εξαιρετικα μικρη και ειναι λογικο και νευρα να εχεις και θυμο να νιωθεις. Εγω θα προβληματιζομουν οσον αφορα το αν αυτος ο ανθρωπος με επιθυμει ερωτικα, με θελει σαν ερωμενη ή απλως τον εχει βολεψει μια κατασταση στην οποια μπορει και να υπαρχει αγαπη, αλλα αυτο σιγουρα δεν αρκει. Με βαση το παρελθον του φαινεται πως ειναι σεξουαλικος ανθρωπος οποτε κατι δεν παει καλα. Ακομα και ενα σοκ μετα απο καποια εγχειρηση, ακομα και ψυχολογικα δεν δικαιολογουν 6 χρονια αυτην τη σταση. Που προσωπικα πιστευω οτι ειναι δικαιολογιες, γιατι κι εγω εχω περασει απο πολυ πολυ δυσκολες καταστασεις και αντε να μην ειχα διαθεση με τον φιλο μου για 2-3 μηνες ή και παραπανω αλλα παντως το καναμε πολυ πιο συχνα. Αυτο που περιγραφεις ειναι καθαρη αποριψη και κραταει παρα πολυ καιρο για να ειναι μια φαση. Το πρωτο διαστημα που κανατε σεξ πιο συχνα ηταν και ποιοτικο? σου αρεσε δηλαδη, υπηρχε χημεια με αυτον τον ανθρωπο? Απο οτι καταλαβα ομως το προβλημα και η φθορα εχει γενικευτει και σε αλλους τομεις της ζωης σας και ειναι λογικο.
Στα περισσοτερα που λες εχεις δικιο. Του εκανα πολλες ερωτησεις για το παρελθον του. Στην αρχη απο περιεργεια και επειτα εψαχνα δω τι βρηκε σε μενα και τι καλυτερο ειχα εγω. Αλλα οσο αναπολουσε και εδειχνε ενθουσιασμο για τις αλλες, τοσο επεφτε η αυτοεκτιμηση μου και δεν εβρησκα να εχω τιποτα απο αυτα που θαυμαζε σε αλλες. Και ναι, αν δεν ειχαμε τοσο μειωμενη επαφη και εδειχνε να με θελει θα τα ειχα ξεπερασει ολα αυτα και θα ανεβαινε η αυτοπεποιθηση μου. Αλλα μετα την εγχειρηση το οτι επαψε να θελει σεξ, εμενα με κανε να νιωθω οτι δεν εφταιγε μονο η καταθλιψη που ειχε παθει αλλα και το οτι ηταν αναμενομενο καποιος που χε συνηθισει να αλλαζει παρτενερ, οτι θα με βαριοταν συντομα. Αν και αυτος ποτε δεν το παραδεχτηκε αυτο. Και η αληθεια τοσα χρονια ποτε δε μου εδωσε δικαιωματα. Εχουν περασει χρονια. Αυτος εχει πλεον ξεχασει το παρελθον του. Τοτε που γνωριστηκαμε ολα οσα ειχε ζησει ηταν φρεσκα και ακομη τα θυμοταν με ενθουσιασμο. Σιγουρα αν γνωριζομασταν σημερα θα χε πολυ ελαχιστα να μου πει για την ζωη του γιατι ολα θα ταν πλεον ξεφτυσμενα στη μνημη του και λιγοτερο επωδυνα και για μενα. Στην τελικη εγω ξεθαβω ακομη και σημερα τις δικες του αναμνησεις και του τα "χτυπαω" επειδη με πειραζουν πραγματα.
Οσο το σκεφτομαι και με πολλα που γινανε τελευταια, καταλαβαινω οτι αυτο που προκαλεσε τα προβληματα μας και τον τροπο που αισθανομαι και τις σκεψεις που κανω και την χαμηλη αυτοεκτιμηση που εχω, δεν ειναι μονο η ελλειψη του σεξ. Θα λεγα οτι ακομη και η ελλειψη σεξ ειναι αποτελεσμα δυο αλλων παραγοντων. Διαπιστωνω τελικα οτι ολα οφειλονται στην "ανικανοτητα" του να συζηταει και να επικοινωνει μαζι μου και στο οτι δεν μπορει να βαλει τον εαυτο του στη θεση μου υποθετικα. Ενω οταν το γνωρισα ενα απο αυτα που μου αρεσαν σε αυτον ηταν οτι ηταν συζητησιμος, τελικα καταλαβα οτι αυτο το ατομο μπορει να συζηταει και να συμβουλευει μονο για θεματα που αφορουν τους αλλους. Πχ. τοτε που γνωριστηκαμε και του λεγα για την προηγουμενη σχεση μου και τα αλλα μου προβληματα, εδειχνε να με συμπονει,να με καταλαβαινει, με συμβουλευε και συζητουσε μαζι μου αρκετα. Ετσι ξεγελαστηκα γιατι πστεψα οτι θα τα πηγαιναμε καλα αφου ηταν συζητησιμος τυπος και εγω ηθελα καποιον να μπορουμε να επικοινωνουμε, γιατι πιστευω οτι το παν στην σχεση ειναι η επικοινωνια (και η εμπιστοσυνη φυσικα).
Ολα αυτα τα χρονια βλεπω εναν ανθρωπο που δεν μπορει να συζητησει για τα δικα μας θεματα, τα δικα του η τα δικα μου. Δε μου λεει ποτε τι σκεφτεται και τι τον προβληματιζει. Και δεν αντεχει να του λεω εγω πως νιωθω και τι σκεφτομαι. Ολες μας οι "συζητησεις" ειναι ενας δικος μου μονολογος γιατι αυτος δεν συμμετεχει. Ακουει μονο, τον ενθαρρυνω να μου μιλησει, δεν μιλαει και καποια στιγμη βαριεται να με ακουει και ξεσπαει με νευρα οτι τον κουρασα και καταληγουμε σε καυγα. Προσπαθω φιλοτιμα να κανουμε εναν ωραιο ηρεμο διαλογο για να βρουμε λυσεις σε αυτα που με πειραζουν, να μου πει και αυτος την γνωμη του αλλα δεν γινετε ποτε! Δε συμμετεχει και μονο κανει ουφ και ουφ. Πως να κανω συζητηση με καποιον που δε θελει να συζηταει παρα μονο προτιμαει να αφηνει τα πραγματα ως εχουν λες και θα λυθουν δια μαγειας? Αν απο την αρχη, συζητουσε, δε θα δημιουργουσα και γω τοσες σκεψεις στο κεφαλι μου. Αν μου εξηγουσε πως νιωθει για το σεξ και τι ειναι αυτο που τον εκανε να μην θελει, και οχι μονο να ουρλιαζει ΔΕ ΘΕΛΩ , ισως να χαμε βρει λυση απο τοτε ακομα. Και αν μπορουσε καμμια φορα να μπει στη θεση μου τοτε και να σκεφτει πως θα ηταν αν ηταν αν ηθελε εκεινος και αρνιομουν εγω, ισως να εκανε κατι να λυσουμε την αδιαθεσια του για σεξ. Και στην τελικη ηταν καποτε στην θεση μου και δεν του αρεζε. Ακομη και για κατι ασχετο να θελω να πουμε, δεν μπορω να του αποσπασω την προσοχη γιατι προτιμαει να βλεπει ειδησης η να ναι στο ιντερνετ. Μιλαω μονη μου και αφου βλεπω οτι δεν με ακουει, τον ρωταω συνεχως, ΑΚΟΥΣ?? Νιωθω μοναξια. Δυο ανθρωποι στον ιδιο χωρο, αλλα μονοι.
Ειναι σαν το στρειδι. Εγω αντιθετα ειμαι της συζητησης. Οταν καποιες φορες θελησε να μου πει κατι που τον απασχολει, παντα τον προσεχω ενω αυτος αν ξεκινησω να μιλαω 100 φορες θα σηκωθει απο την θεση του, να παρει νερο η να κανει διαφορα και με κοβει συνεχως. Ολα αυτα μου σπανε τα νευρα.

persefoni78
24-05-2012, 06:44
Καποιε φορες μου πε οτι οι συζητησεις που αφορουν εμας τον αγχωνουν και νιωθει κατηγορουμενος γιαυτο τις αποφευγει. Ναι αλλα αφου τις αποφευγει, εγω νιωθω οτι δεν νοιαζεται πως νιωθω και πολυ περισσοτερο για ολα τα ψυχολογικα που μου εχουν δημιουργηθει. Και το μονο που λεει ειναι οτι με γνωρισε κομπλεξικια και δεν με εκανε εκεινος! Δε θυμαμαι ποτε να ενδιαφερθηκε πραγματικα να με βοηθησει σε κατι που με βασανιζει ψυχολογικα. Απο μονη μου του λεω τι νιωθω και τι σκεφτομαι και πολλες φορες τον παρακαλαω να μου πει κατι να με βγαλει απο το αδιεξοδο και δεν λεει τιποτα. Πχ. βλεπει οτι δεν βγαινω εξω η αρνουμαι να βγουμε μαζι και δεν μπαινει στον κοπο να το συζητησουμε. Να ασχοληθει γιατι νιωθω ετσι. Αν ημουν και γω κλειστη και δεν μιλουσα, ουτε καν θα ηξερε τι μου συμβαινει.
Πριν λιγες μερες καναμε σεξ μετα απο δυο μηνες. Μεσα στο διαστημα των δυο μηνων, αυτος ζητησε μερικες φορες αλλα εγω λογω του θυμου που ενιωθα αρνιομουν. Τελος παντων μετα την πραξη, σηκωθηκε και μπαστακωθηκε στο κομπιουτερ σαν να μην εγινε τιποτα. Εμενα αυτο με ενοχλει που το κανει. Σαν να λεει καναμε αυτο που ηταν να κανουμε και τελειωσε. Ενω εγω θελω τρυφεροτητα. Και τελος παντων, την ωρα της επαφης εγω ζητησα κατι. Το εκανε αλλα μετα μου ειπε ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ. Εγω στεναχωρηθηκα πολυ. Εγω πιστευω οτι στο σεξ ο ανθρωπος ανοιγεται, απελευθερωνεται, ζηταει και του ζητας για να περασετε καλα. Αυτος ακομη και σε αυτο ειναι στρειδι. Δεν ανοιγεται. Και μου κανει εντυπωση πως καποιος που πηγε με πολλες και ειχε θαρρος να τις προσεγγιζει ειναι τοσο κλειστος και στο σεξ. Και πολλες φορες ετυχε να εκνευριστει την ωρα του σεξ επειδη του ζητησα κατι (απλο μην παει το μυαλο σας σε εξτριμ, πχ να με αγγιξει στην πλατη λεμε τωρα)και με παρατησε εκνευρισμενος!!! Εγω η αβγαλτη υποτιθεται ειμαι πολυ πιο ανοιχτη και σε αυτο. Ειμαι ανετη και εκφραζομαι. Και απο την αρχη της σχεσης που ειδα οτι ηταν κουμπωμενος του μιλησα, τον προετρεπα να εκφραζεται και να ζηταει οτι θελει.Τον ρωτουσα πως περασε. Γενικα ενδιαφερομαι. Αυτος ποτε δεν με ρωτησε τι θα ηθελα. Γενικα τοσα χρονια μαζι και δεν ξερω ακομη τι του αρεσει και δεν ξερει ουτε και κεινος γιατι ποτε δεν ενδιαφερθηκε να μαθει. Απο μονη μου του ειπα μερικα για μενα, αλλα και παλι δεν τα κανει.΄Κανουμε τα λιγα και κλασικα και επειδη το κανουμε και σπανια, μπαινει κατευθειαν στο ψητο. Εγω παλι θα ηθελα εναν αντρα που να ενδιαφερεται για μενα και να ψαχνει τροπους να περναμε καλυτερα. Δε φανταζομουν οτι καποιος με εμπειριες θα ηταν τοσο απλος. Αλλα με τις εμπειριες μαλλον που ειχε ετσι εμαθε να κανει.
Καποτε που χε γινει παλι σκηνικο και νευριασε μου χε πει οτι δεν του αρεσει να του ζητανε στο σεξ γιατι δεν του αρεσει να του επιβαλλονται. Εγω δεν το βλεπω ομως οτι εκφραζοντας τις επιθυμιες μας επιβαλλομαστε στον αλλο. Και γενικα η σταση του με κανει να νιωθω οτι πρεπει και γω να κλειστω και να μην εκφραζομαι. Και γιαυτο που εγινε προχθες του ειπα οτι εγω δεν ειμαι γυναικα που αυριο δε θα με ξαναδει για να μην ζηταω, αλλα η συντροφος του και πρεπει να θελει να περναω καλα.
Την αλλη μερα προσπαθησα να κανω μια φιλοτιμη ομορφη ηρεμη κουβεντα για να λυσουμε επιτελους το θεμα. Γιατι δε μου αρεσει που εκνευριζετε στο σεξ και εξαλλου δεν ειναι δυνατον απο τις 10 φορες το χρονο που παμε να το κανουμε τις 5 να μαλλωνουμε και στο κρεβατι. Λοιπον παλι αδικα προσπαθησα. Εγω μιλουσα ηρεμα και αυτος κιχ δεν εβγαλε. Βρε καλε μου βρε πες μου γιατι εχεις τετοια κολληματα.Μηπως καποια σου ζητουσε πραγματα στο σεξ και εχεις αποθημενα? Βρε γιατι δεν εκφραζεσαι στο σεξ και εισαι κουμπωμενος. Και τελικα κιχ δεν ειπε, παρα μονο ουφ και ουφ. Και στο τελος και γω τα πηρα και του ειπα. Προσπαθησα παλι να σε προσεγγισω με καλο τροπο αλλα εσυ δεν καταλαβαινεις και μαλλωσαμε. Το μονο που ειπε ειναι οτι δεν ειχε ορεξη να μιλησει επειδη ηταν κουρασμενος και οτι δεν νιωθει ανετα να ανοιχτει να μιλησουμε γιατι φοβαται μην μετα βγω και τα του χτυπαω. Τον διαβεβαιωσα οτι προσπαθω να μιλησουμε για μας οχι για τις αλλες και οτι δεν θα του χτυπησω τιποτα μετα αλλα παλι δεν ηθελε κουβεντα. Και εκνευριστηκα. Προσπαθω μονη μου να σωθουμε. Δε ξερω πως να τον κανω να ανοιχτει. Στην τελικη καποτε ηταν πολυ ανετος να μιλαει για το σεξ με αλλες. Για το δικο μας σεξ γιατι του ειναι τοσο δυσκολο να μιλησει?
Με πειραζει που καποιες φορες μου χε πει οταν τον ρωτησα, οτι με τις ξενες ηταν πιο ανετος στο σεξ ενω με μενα κλειστηκε. Ενω κανονικα με μενα θα πρεπε να νιωθει ανετα. Δε νομιζω καμμια να ασχοληθηκε να τον ρωταει τι του αρεσει και τι θα ηθελε και να τον προτρεπει να ειναι απελυθερωμενος οπως κανω χρονια εγω. Και παλι με βαλε σε σκεψεις, τι ειχαν αυτες που δεν εχω εγω.
Οταν γνωριστηκαμε εκανε πολλα για μενα. Δν ειχα παραπονο. Τα προκαταρκτικα διαρκουσαν πολυ. Εκανε υπομονη και ηθελε να με περναω ωραια. Δεν ορμουσε στο ψητο οπως τωρα. Εβαζε μουσικη και μου εβαζε μεχρι και γαλακτωμα στο σωμα! Και μετα το σεξ που ηταν πολυ συχνο, μιλουσαμε και καθομασταν μαζι. Αλλα τα ωραια κρατησαν λιγο! Εδειχνε ο ιδανικος συντροφος σε ολα. Τελικα οι αντρες ειναι ψευτες. Για να εντυπωσιασουν και να σε ριξουν κανουν πολλα. Μετα..... κλαφτα:(

persefoni78
24-05-2012, 07:27
1.ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ,ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΓΟΡΙΟΥ ΜΟΥ.
ΙΣΑ ΙΣΑ,ΔΕΝ ΡΩΤΑΩ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΟΥ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ,ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΧΕΣΗ.
2.ΤΟ 100 ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ. ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΣΑΣ ΖΩΗ, ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟΟΟΣΟ ΔΡΑΣΤΗΡΙΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΖΩΗ,ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΘΕ ΙΧΝΟΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΞΑΨΕΩΝ.... ΝΑΙ,ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.
ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΙ ΚΡΙΣΗΣ,ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ,ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΩΣ ΣΤΟ ΣΕΞ.
ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΑΝΤΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ,ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ,ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΕΓΩ.
ΑΛΛΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ??? ΑΝ ΔΕ ΣΕ ΑΠΑΤΑΕΙ,ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΣΥ ΑΥΤΟ !!!
ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ? ΕΙΣΤΕ ΣΑΝ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ 5 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΡΙΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΝΑ.... ΣΤΑ ΦΙΛΙΚΑ???
ΕΜΕΝΑ ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ !!! ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ !!! ΛΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΤΕ,ΟΥΤΕ ΒΓΑΙΝΕΤΕ,ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΑΖΙ.... ΔΗΛΑΔΗ,ΕΝ ΤΕΛΕΙ,ΑΠΛΑ ΣΥΖΕΙΤΕ,ΑΓΑΠΑΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ,ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΜΠΡΑΚΤΑ,ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ? ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΕΡΩΤΙΚΗ,ΟΥΤΕ ΦΙΛΙΚΗ,ΟΥΤΕ ΣΥΓΓΕΝΙΚΗ ΣΧΕΣΗ. ΔΕΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΣΧΕΣΗΣ !!!
ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΝΑ ΑΝΑΘΕΡΜΑΝΕΙΣ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΣΑΣ. ΚΟΨΕ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ,
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕΞ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΕΥΡΑ. ΞΕΡΕΙΣ,ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ ΔΕΙΠΝΟ,ΚΕΡΑΚΙΑ,ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΕΞΙ ΕΣΩΡΟΥΧΑ,ΚΛΠ. ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ-ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΣΑΣ,ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ,ΖΗΤΗΣΤΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΕΙΔΙΚΟΥ....
ΠΑΝΤΩΣ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΔΕ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ,ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ Κ ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΥΠΕΔΑΦΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ,ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ,ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΣΟΥ. ΝΑΙ ΟΚ,ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ.
ΑΛΛΑ Η ΑΓΑΠΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΗ !!! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΡΩΤΙΚΗ. ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ! ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ.
ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ,ΔΕ ΘΑ ΣΟΥ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ,ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΑΛΛΟΥ.
ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ! ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

Ειχε δραστηρια σεξουαλικη ζωη και δεν μου χε πει ψεματα πχ, για να το παιξει μαγκας. Αν ηταν ψεματα με τοσες φασαριες τοσα χρονια, θα χε πει ελεος, δεν πηγα με καμμια!!!:D
Περασε φαση με την εγχειρηση και του κοπηκε η ορεξη για σεξ. Δε ξερω γιατι. Αλλα εγω γκρινιαζα πολυ απο την ελλειψη και με τον καιρο μισησε το σεξ κατα καποιο τροπο. Και ετσι η ανορεξια του συνεχιστηκε για χρονια. Δεν συζητουσε να μου πει και πως ενιωθε. Και ετσι εγω σκεφτομουν το παρελθον του και οτι με χορτασε. Μετα ηρθαν και αλλα προβληματα της δουλειας του και εβρισκε πιο ευχαριστο να ξεσκαει με το ποδοσφαιρο και τα γηπεδα και το XBOX, ατελιωτες ωρες. Και γω νευριαζα που δε χαλαλιζε μιση ωρα απο τον χρονο που σπαταλουσε σε κεινα τα χομπυ , για να κανουμε σεξ.
Δε με χει απατησει ποτε.
Μου ζηταει να βγουμε. Εγω αρνουμαι γιατι οταν γνωριστηκαμε για να μην πεσει στα ματια των φιλων με αφηνε και εβγαινε μαζι τους για ενα μικρο διαστημα και εγω ενιωθα οτι με κρυβει η ντρεπεται. Ετσι μου κολλησε οτι εγω δεν κανω για παρεα και γεμισα κομπλεξ. Επισης σκεφτομαι οτι αν ηταν με καμμια αλλη και θα την εβγαζε και θα την πηδουσε και θα καμαρωνε, ενω εμενα και με αφηνε μονη για τους φιλους, μετα για το ποδοσφαιρο και διαθεση για σεξ καθολου. Οποτε γεμισα αρνητισμο για τον εαυτο μου και θυμο. Ουσιαστικα δεν βγαινουμε γιατι νιωθω οτι αν ειχε φιλους δε θα παρακαλουσε να βγει μαζι μου, οτι δεν ειμαι τοσο καλη παρεα οσο μια γκομενα με την οποια μετα την εξοδο θα κατεληγαν στο κρεβατι για σεξ ενω με μενα στο κρεβατι για υπνο! Εχω αισθηματα να τον τιμωρησω και να τιμωρησω τον εαυτο μου.
Εχω προβληματα με τον εαυτο μου τα οποια αυτος μου δημιουργησε σε μεγαλο βαθμο. Και δεν ημουν δυνατος χαρακτηρας για να τα αντιμετωπισω. Να μην δινω σημασια η να βλεπω διαφορετικα τα πραγματα και να μη με πειραζουν. Πληγωνομαι ευκολα. Ειδικα αν λεω στον αλλον οτι κατι με ενοχλει και εκεινος το συνεχιζει. Προσπαθησα πολλες φορες να τα συζητησω μαζι του και τον παρακαλεσα να με βοηθησει να απαλλαγω απο τις αρνητικες σκεψεις αλλα δεν εχει διαθεση ουτε να με ακουει ουτε να ασχοληθει. Μου λειπει να βγω. Ζω συνεχως μεσα στο σπιτι. Και αν βγω δε περναω καλα απο τις αρνητικες σκεψεις.
Ειναι ευκολο να δημιουργησουμε στον αλλο προβληματα , αλλα δυσκολο να τον βοηθησουμε να ξεπερασει αυτα που οι ιδιοι του προκαλεσαμε και να το παραδεχτουμε .:(

Frini
24-05-2012, 11:17
Κορίτσι μου διαβασα όσα γράφεις..ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί παλεύεις τοσο μια σχέση που συγγνώμη που στο λέω, μου μοιάζει αφύσικη και αρρωστημένη.
Πόσο χρονών είστε?
Αυτό που λες ότι δεν σου έχει πει ψέμματα για την προηγούμενη ζωή του, εμένα μου μοιαζει κάπως αλλιώς. Δεν σου είπε ψέμματα εν γνώσει του για να σε παραπλανήσει. Ίσως η έντονη σεξουαλική ζωή ήταν το προσωπικό του παραμύθι, στην προσπάθεια του να φτιάξει για τον ίδιο μια διαφορετική ταυτότητα.
Ο σύντροφός σου έχει πρόβλημα , έχει κλειστεί στον εαυτό του και δεν κάνει τίποτα για αυτό.Έχει αφεθεί τελειως.
Και επειδή είσαι ανασφαλής και άπειρη και η συμπεριφορά του έχει μειώσει την αυτοεκτιμηση σου, δεν είσαι η πλέον κατάλληλη για να τον βοηθήσεις.
Έχει ανάγκη από βοήθεια. Δεν είναι φυσιολογικό ένας νέος άντρας να λεει με τόση ένταση ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΕΞ , να σου λέει ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΤΙΠΟΤΑ, να κλεινεται τόσο...
Και από τη στιγμή που δεν έχει άλλες σχέσεις-και σε πιστεύω σ' αυτό-οφείλει να δει πρώτα για τον εαυτό του τι τρέχει.
Όμως εσύ και λυπάμαι που στο λέω δεν μπορείς να κάνεις κάτι,έχεις δικά σου θέματα να λύσεις, αξίζει (δεν θα πω πρέπει) ν' ασχοληθείς με τον εαυτό σου πριν χάσεις τελειως τη δική σου ταυτότητα.
Χρειαζεται να τονωθεί η γυναικεία σου υπόσταση, να νιώσεις όμορφα με σένα. Και μαζί του δεν μπορει να γίνει, έχουν περάσει πολλά χρόνια και το παιχνίδι χάθηκε.
Μην χαραμίζεσαι άλλο.Πάρε μια βαθεια ανάσα, εξήγησε του τους λογους που επιβάλλεται να φύγεις, και προχώρησε