PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΧΑΠΙΑ & ΧΑΠΙΑ

Sofia
15-01-2007, 12:34
Σκεφτόμουν εδώ και καιρό να γράψω για αυτό το θέμα- τα χάπια-αλλά συνεχώς το ανέβαλα...μέχρι που είδα κάποια threads και είπα ότι πλέον είναι η κατάλληλη στιγμή....

Αρχικά θέλω να πω ότι δεν έχω τίποτα με την λήψη χαπιών όταν κρίνεται απαραίτητη απο τον ΨΥΧΙΑΤΡΟ στο μέτρο και την συχνότητα που ορίζει ΑΥΤΟΣ και όχι κάποιος φίλος,γνωστός ή κάποιος που παίρνει τα ίδια χάπια με μας....!!!!

Με έκπληξη διαβάζω να προτείνονται διάφορα χάπια, η κατάλληλη δοσολογία, εναλλακτικές θεραπείες ως πανάκεια!Αναρωτιέμαι αν ξεχνάμε κάποιες φορές ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, ή ότι μπορεί να αντιδράσει με διαφορετικό τρόπο σε ενα χάπι από ότι ο εαυτός μας και να έχει άλλες, διαφορετικές με εμας παρενέργειες ή καμία παρενέργεια...

Αν υπήρχε ένα πολύ καλό φάρμακο για μία πάθηση δεν θα υπήρχαν τόσα άλλα για την ίδια πάθηση...

Και τέλος κάτι πολύ σημαντικό:έχω την αίσθηση ότι ενώ τα χάπια μπορούν να αλλάξουν τα συμπτώματα π.χ της κατάθλιψης δεν μπορούν να αλλάξουν τα γεγονότα της ζωής μας, τις σκέψεις και τις συμπεριφορές μας που μας κάνουν κομμάτια...Δεν μπορούν να μας βοηθήσουν να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το τόσο μπερδεμένο κουβάρι που χουμε μέσα μας..Ή μήπως μπορούν?Μπορεί να το ισχυριστεί αυτό κάποιος?

Μπορούν να μας δώσουν τις απαντήσεις που ψάχνουμε? Μπορούν να μας βοηθήσουν να ωριμάσουμε? Να μας βοηθήσουν να επιλύσουμε τις προβληματικές συμπεριφορές που μας κάνουν να μπλοκάρουμε κ να μην μπορούμε να αντιδράσουμε συνειδητα αποτελεσματικά?

Πιστεύω ότι οι απαντήσεις είναι μέσα μας, όπως και η δύναμη μας..Αλλά θέλουμε ένα χέρι βοηθείας για να μας δείξει που βρίσκονται κ πώς μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε αποτελεσματικά..Δηλαδή να θωρακιστούμε εμείς οι ίδιοι ως προσωπικότητες...

Τα χάπια είναι η εύκολη λύση ΚΑΠΟΙΕΣ φορες..και η επιφανειακή λύση, ΚΑΠΟΙΕΣ φορες. Η δουλειά με τον εαυτό μας θέλει κόπο αλλά πιστεύω ότι μας δίνει την ευκαιρία να κάνουμε το πιο όμορφο ταξίδι μέσα μας και μας ανταμείβει με το πιο όμορφο αποτέλεσμα: την ανακάλυψη του εαυτού μας...

angelinadance
15-01-2007, 12:49
εχεις απολυτο δικιο
τα χαπια ειναι απλα σαν να κλεινεις το καπακι σε μια κατσαρολα που βραζει...
μονο η ψυχοθεραπεια μπορει να μας απαλλαξει μια για παντα απ τα βασανιστικα μας συμπτωματα γιατι μονο ετσι καταλαβαινουμε γιατι τα εχουμε (τι αμυνα ανεπτυξε ο οργανισμος μας μ αυτο τον τροπο στην προσπαθεια του να αντιμετωπισει δυσκολες καταστασεις)
το συμπτωμα ειναι το κουδουνακι που μας λεει: κατι δεν παει καλα, ψαξτο λιγο...
οταν επαναπαυομαστε στα χαπια \"τεμπελιαζουμε\" ενω δεν πρεπει.

χρειαζεται σκληρη δουλεια, υπερβασεις και υπομονη για να γινουμε καλα.
η δουλεια των ψυχιατρων (στους οποιους ειμαι αντιθετη) ειναι με την πρωτη επισκεψη να συνταγογραφουν...
ειμαι υπερ των ψυχολογων και μονο
και της ομοιοπαθητικης που βλεπει καθεναν σαν μοναδα και τον αντιμετωπιζει αναλογα.

ειναι ΛΑΘΟΣ μεσω του φορουμ να \"διαφημιζουμε\" χαπια.
ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ...

iwanna25
15-01-2007, 14:17
η ψυχίατρος μου μου έχει πει χαρακτηριστικά πως \'τα χάπια είναι το μπαστουνάκι μας\'...σίγουρα και δεν αποτελούν πανάκεια στα προβλήματά μας όποια και αν είναι αυτα!
όμως δυστυχώς πολλές φορές χωρίς μπαστουνάκι ορισμένοι(ΟΧΙ ΟΛΟΙ)δεν μπορούν να προχωρήσουν...οπότε εγω θα το έθετα ότι σε ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ είναι αναγκαίο κακό...
το ότι χρησιμοποιύμε βέβαια αυτό το μπαστουνάκι δεν σημαίνει ότι επαναπαυόμαστε σε αυτο και δεν ενεργούμε...ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ!
γενικότερα πάντως πιστέυω ότι όπως δεν πρέπει να τα θεωρούμε πανάκεια έτσι αντίστοιχα δεν πρέπει να επικρατεί και ένα κλίμα φαρμακο-φοβίας...όταν αυτά είναι αναγκαία...

keep_walking
15-01-2007, 15:28
Δεν πρπει να τα θεωρουμε πανακεια τα φαρμακα αλλα αυτο που δυσκολευεται μερικες φορες ο κοσμος να καταλαβει ειναι οτι πολλες φορες οι ψυχικες ασθενειες οφειλονται σε βλαβη του σωματος γιατι ο εγκεφαλος ειναι και αυτος ενα υλικο μερος (μην πω για θυρεοειδη κλπ) και τα χαπια ειναι απαραιτητα.
Οχι δεν μπορεις να τα λυσεις ολα με τη ψυχοθεραπεια οπως πιστευεται λαθεμενα ισως λογω τηλεορασης.

τι-ποτέ
15-01-2007, 15:47
ναι, έχω κι εγώ μια πολύ πικρή εμπειρία.
ο σύντροφός μου προφανώς χρειαζόταν φάρμακα. τα έπαιρνε. κάποιοι ανεγκέφαλοι του έβαλαν την ιδέα ότι τα \'\'ψυχοφάρμακα\'\' τι να τα κάνεις, σε μπλέκουνε, δε χρειάζονται, ορίστε μας, και λοιπά.
η καταστροφή ήρθε, όταν εκείνος έμαθε να ζει απροστάτευτος και να νομίζει ότι είναι δυνατός. η χημεία είναι ένα κομμάτι της φύσης και της φύσης μας, και το ψυχιατρικο νόσημα είναι νόσημα του ανθρώπου όσο αυτός είναι ύλη. άμα πεθάνουμε, θα ζούμε χωρίς ύλη. τώρα όμως, και η ψυχή όταν υποφέρει είναι μυστικο του σώματός μας. άμα πια!

μια καλημέρα λιγάκι νευριασμένη, σόρρυ!:D:D

keep_walking
15-01-2007, 15:56
Σκεψου να ψαχνεις τη ζωη σου και να κατηγορεις τον εαυτο σου για το τι φταιει και να φταιει τελικα (λεμε ενα παραδειγμα) οτι δεν πηρες αρκετο οξυγονο κατα τη γεννα οπως διαβασα καπου.

ΜΙΧΑΛΗΣ
15-01-2007, 16:00
Originally posted by Sofia
Και τέλος κάτι πολύ σημαντικό:έχω την αίσθηση ότι ενώ τα χάπια μπορούν να αλλάξουν τα συμπτώματα π.χ της κατάθλιψης δεν μπορούν να αλλάξουν τα γεγονότα της ζωής μας, τις σκέψεις και τις συμπεριφορές μας που μας κάνουν κομμάτια...

Σοφία, τις σκέψεις μας και τις συμπεριφορές μας μπορούν να τις αλλάξουν σίγουρα και αυτό στο λέω μετά βεβαιότητος.

ΜΙΧΑΛΗΣ
15-01-2007, 16:05
Originally posted by angelinadance

μονο η ψυχοθεραπεια μπορει να μας απαλλαξει μια για παντα απ τα βασανιστικα μας συμπτωματα γιατι μονο ετσι καταλαβαινουμε γιατι τα εχουμε (τι αμυνα ανεπτυξε ο οργανισμος μας μ αυτο τον τροπο στην προσπαθεια του να αντιμετωπισει δυσκολες καταστασεις)

Νομίζω ότι ειναι μια ακραία άποψη...

ΜΙΧΑΛΗΣ
15-01-2007, 16:07
Originally posted by angelinadance

η δουλεια των ψυχιατρων (στους οποιους ειμαι αντιθετη) ειναι με την πρωτη επισκεψη να συνταγογραφουν...
ειμαι υπερ των ψυχολογων και μονο
και της ομοιοπαθητικης που βλεπει καθεναν σαν μοναδα και τον αντιμετωπιζει αναλογα.

Και αυτή πιο ακραία...

Τίνα
15-01-2007, 18:25
Τα φάρμακα σε βοηθάνε να βρείς την ισορροπία σου (χημική). Για ποιό λόγο να ταλαιπωρήσαι? Άμα σε πονάει το κεφάλι, δεν παίρνεις παυσίπονο? (εγώ παίρνω). Η ανακούφιση είναι άμεση.

Η ψυχοθεραπεία βοηθάει να αναπτύξεις άμυνες, να ξεμπερδέψεις το κουβάρι της ψυχής σου, να διαχειρίζεσαι την κατάστασή σου κλπ. Χρειάζεται. Αλλά δεν είναι και αυτή πανάκεια.

Και όπως λέει και ο keep, yπάρχουν΄ένα σωρό περιπτώσεις που δεν αντιμετωπίζονται επιτυχώς διαφορετικά, παρά μόνο με φάρμακα

Διαφωνώ στην κατάχρηση των φαρμάκων, όχι στη χρήση.

Sofia
15-01-2007, 18:54
Μιχάλη, Keep walking, δεν προτείνω σε ΚΑΝΕΝΑΝ να σταματήσει τα παίρνει τα φάρμακά του ΕΦΟΣΟΝ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ. Δεν αμφισβητώ τη συμβολή τους στην ανάκαμψη της ψυχικής υγείας όταν πρέπει να χορηγηθούν...Αν διαβάσετε προσεκτικα τα όσα γράφω, θα δείτε ότι το κάνω σαφές....

Νιώθω ότι αμύνεστε, ή ότι δικαιολογείστε...Για ποιό λόγο?Δεν σας επιτίθεμαι, ούτε σας κατηγορώ...

Απλά έκρινα ως απαράδεκτη την αντιπρόταση ή την πρόταση συγκεκριμένων φαρμάκων μέσω ενός site, ότι επίπεδο κι αν έχει αυτό, όποια κι αν είναι η εμπειρία μας πάνω στα φάρμακα!Δεν νομίζω ότι μπορούμε να εξετάσουμε μέσω Internet, ούτε να συνταγογραφήσουμε!

Τίνα
15-01-2007, 19:23
Σ αυτό συμφωνούμε Σοφία. Κανένας δεν είναι αρμόδιος να προτείνει φάρμακο, εκτός απο τον γιατρό που παρακολουθεί τον συγκεκριμένο ασθενή.
Όχι μόνο στον τομέα της ψυχικής υγείας, αλλά γενικά.

Απο την άλλη να ενημερώνεσαι για τα υπάρχοντα και τα νεώτερα σκευάσματα, και να το συζητάς με το γιατρό σου, δεν είναι κακό.
Το πολύ-πολύ να τον εκνευρίσεις!!!:D:D

Πάντα φιλικά.
Τίνα

keep_walking
15-01-2007, 19:40
Εχεις τη διαγνωση λοιπον μπαινεις στο internet...βλεπεις τι υπαρχει στο εμποριο,υπαρχει το ταδε φαρμακο το ταδε και το ταδε για την περιπτωση μου.
Ελεγχεις τις παρενεργειες...προκαλει ισως διαβητη μετα απο μακροχρονια χρηση οχι ευχαριστω δεν θα παρω,το φαρμακο που μου συνεστησε ο γιατρος προκαλει αυπνια...ααα για αυτο τωρα τελευταια δεν μπορω να κοιμηθω.Ποια ειναι η λυση που εχουν βρει αλλοι? Ενα αλλο φαρμακο? Να το συζητησω με το γιατρο μου...ωπ ενα καινουργιο φαρμακο μολις βγηκε τι ειναι γνωστο για αυτο?Για να δω.
Δυστηχως αν περιμενεις απο τον γιατρο σου να σου αλλαζει τα φαρμακα ή να εχεις μια πληρη ενημερωση καηκες.
Κανεις δεν συνταγογραφει παρα μονο οι γιατροι αλλα η ενημερωση ποτε δεν βλαπτει.
Και σε διαβεβαιω οτι υπαρχουν εδω χρηστες που ξερουν περισσοτερα για τα φαρμακα (παρενεργειες,δοσολογιες κλπ ) παρα οι γιατροι.Βεβαια δεν ξερουν τι να χορηγησουν στην xyz περιπτωση ουτε οτι το φαρμακο ενεργει στην φσδφ περιοχη του εγκεφαλου αλλα απο πρακτικης πλευρας εξιδεικευονται σε αυτο που εχουν και σε αυτο που τους καιει,γιατι ενδιαφερονται περισσοτερο παρα απο οποιοδηποτε γιατρο για την υγεια τους.
Για αυτο συνεχιστε να γραφεται αφοβα.
Τωρα μπορει καποιος να μπει και να πει εχω το ταδε και θελω το ταδε φαρμακο κατι που μπορει να μην ισχυει...εκει αρχιζει η δουλεια του γιατρου να τον αποτρεψει και να μην του συνταγογραφησει τα φαρμακα.
Προσωπικα εγω παλια ημουν σαν ζομπι ολη μερα μεχρι που αλλαξα φαρμακα και δοσολογια κατοπιν δικης μου αποκλειστικα ενημερωσης...ενημερωθηκα και ειπα στον γιατρο...γιατρε τερμα αντιμετωπιζω σωρεια προβληματων το ταδε το ταδε και το ταδε θελω να δοκιμασω το χ ανταγωνιστικο φαρμακο...και ευτυχως που το εκανα.
Δεν θελει και ιδιαιτερη επιστημη να βρεις ποια φαρμακα αντιστοιχουν στην περιπτωση σου...να ειναι 5 να ειναι 6 τα ανταγωνιστικα προιοντα? στον καθενα ενεργουν διαφορετικα και ο γιατρος λαμβανοντας υποψιν και το ιστορικο σου αν εχεις τπτ ασθενειες αλλες κλπ κανει την προσωπικη του επιλογη που δεν σημαινει οτι θα ειναι και η σωστη για τον δικο σου οργανισμο.

Sofia
15-01-2007, 20:23
Συγγνώμη, αλλά άν ένιωθα ότι ο γιατρός μου είναι λιγότερο καταρτισμένος και ενημέρωμένος από έναν μη επαγγελματία του χώρου, θα άλλαζα γιατρό...Μιλάω για το τί θα έκανα εγώ...Αλοίμονο, αν εγώ αισθάνομαι περισσότερο καταρτισμένη από τον γιατρό στον οποίο εμπιστεύομαι και ελπίζω ότι θα με βοηθήσει σε κάτι τόσο σημαντικό όσο η ψυχική μου ισορροπία!

keep_walking
15-01-2007, 20:32
Nαι αλλα ειναι απλως ενας γιατρος (με τον ελευθερο χρονο που του αναλογει) δεν ειναι θεος!!!! για αυτο δεν υπαρχει μονο ενα σκευασμα σαν σωτηρια και κυκλοφορουν τοσα...η ενημερωση δεν βλαπτει και μπορουμε ολοι να βαλουμε το λιθαρακι μας σε αυτο.
Φιλικα.

Sofia
15-01-2007, 20:36
Αν είδες κι εγώ αυτό ακριβώς γράφω πιο πάνω..ένα σκεύασμα δεν κυκλοφορεί,αλλά πάρα πολλά..κάθε άποψη σεβαστή...

Πάντα φιλικά Keep Walking....

keep_walking
15-01-2007, 20:42
...και να πω οτι αυτες ειναι οι αποψεις μου βλεποντας εντελως αθωα το ζητημα και οχι βλεποντας τους γιατρους σαν πλασιε συγκεκριμενων σκευασματων για να παρουν ισως καποια μιζα:)

Sofia
15-01-2007, 20:44
ουτε καν σκέφτηκα την εκοδοχή που αναφέρεις keep walking!

keep_walking
15-01-2007, 20:48
Πραγματικα πολλα ακουγονται τωρα αν ειναι αληθεια....ποιος ξερει...δεν ειμαι υπερ αυτων των αποψεων για τους γιατρους στα φαρμακα...σιγουρα θα υπαρχουν καποιες εξαιρεσεις αλλα η πλειοψηφια θα κανει σωστα τη δουλεια της.

Sofia
15-01-2007, 20:50
Αλήθεια Μιχάλη,αναφέρεις ότι το χάπι σου αλλάζει τις σκέψεις. Πώς μπορεί να μου αλλάξει τις δυσάρεστες σκέψεις που μου προκαλεί η συμπεριφορά κάποιων το χάπι?Ή την αδυναμία μου να αντιδράσω?

Και αν συμβαίνει αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ εξαιτίας της λήψης χαπιού πρέπει να μου είναι αρκετό?

keep_walking
15-01-2007, 20:54
Μπορει Σοφια γιατι πχ λογω διαθεσης ενα ασημαντο γεγονος για ολους τους αλλους μπορει εσενα να σε ριξει πολυ...να νομιζεις οτι κατι σοβαρο εγινε...αν και για ολους τους αλλους φαινεται σαν κατι ασημαντο.Με τα φαρμακα μπορει να μην του δωσεις καν δευτερη σκεψη...λεω ενα παραδειγμα.

Sofia
15-01-2007, 21:04
Θεωρώ λοιπόν keep walking, οτι ναι, βραχυπρόθεσμα το χάπι μπορεί να ναι λύση...Μακροπρόθεσμα όμως τί γίνεται?θα παίρνω μονίμως χάπια με το που κάτι με ρίχνει πάλι στην κατάθλιψη? Δε νομίζω ότι είναι αυτή η απάντηση σε μενα! Σε μένα λέω πάλι...

Δεν υποστηρίζω για σένα το ίδιο keep walking, οπότε μην παίρνεις προσωπικά την απάντηση μου. Κάθε αλλο..οπως ανέφερα και παραπάνω ΔΕΝ ειμαι αντίθετη στη λήψη φαρμάκων όταν αυτή κρίνεται απαραίτητη απο τον γιατρό...

Απλά λέω ότι είναι κρίμα να αφήνουμε αδρανές ένα εργαλείο που είναι το μυαλό και ένα ακόμη η ψυχή μας, τον εσωτερικό μας κόσμο....Ευκαιρία είναι να ψαχτούμε...

keep_walking
15-01-2007, 21:11
Δε σε ριχνει κατι στην καταθλιψη συνηθως.Ο εαυτος σου δημιουργει την καταθλιψη...και μπορει να ειναι προβλημα πχ της σεροτονινης του εγκεφαλου αν και δεν ειμαι ειδικος για να απαντησω σε αυτο το θεμα.
Δεν ειμαι κατα της ψυχοθεραπειας απλως την θεωρω υπερτιμημενη...και εγω αν δεν ηταν το οικονομικο θα την δοκιμαζα αν και παρα πολλοι λενε στην περιπτωση μου δεν προκειται να βοηθησει...να φανταστεις ουτε καν μου το προτεινε ο γιατρος.
Σιγουρα μια διαφορετικη θεωρηση των πραγματων μπορει να βοηθησει...
Να σαι καλα chat το καναμε:)

Sofia
15-01-2007, 21:21
Να σαι καλά keep walking...οντως chat το καναμε:-)..Θυμάμαι που τα λέγαμε κάποιες φορές στο chat και θυμάμαι τις αγωνίες σου, όπως ναι θυμάμαι ότι σε τέτοια περίπτωση ασθένειας είναι τελείως απαραίτητη η φαρμακευτική αγωγή....

Sofia
15-01-2007, 21:21
και ξέχασα και το όνομα σου...

keep_walking
15-01-2007, 21:25
Νικος:) και περιμενουμε εμπειριες...μηπως το δοκιμασω και εγω...τουλαχιστον θα μπορω να πω τα προβληματα μου σε εναν ανθρωπο ζωντανο εκτος διαδικτυου.

keep_walking
15-01-2007, 21:27
οχι οτι το διαδικτυο με χαλαει χαρηκα που σας βρηκα ολους:)

ΜΙΧΑΛΗΣ
15-01-2007, 22:38
Αλήθεια Μιχάλη,αναφέρεις ότι το χάπι σου αλλάζει τις σκέψεις. Πώς μπορεί να μου αλλάξει τις δυσάρεστες σκέψεις που μου προκαλεί η συμπεριφορά κάποιων το χάπι?Ή την αδυναμία μου να αντιδράσω?

Και αν συμβαίνει αυτό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ εξαιτίας της λήψης χαπιού πρέπει να μου είναι αρκετό?

Σοφία, κατέληξα στην φαρμακευτική αγωγή στην ηλικία των 25 χρόνων περίπου, όταν έπρεπε να πάω στρατό.

Βασικά είχα φτάσει ένα σταδιο πριν την αυτοκτονία.

Είμαι πεπεισμένος πως αν είχα φαρμακευτική θεραπεία νωρίτερα, δεν θα είχα φτάσει καν εκεί.

Βασικά πιστεύω πως θα είχα τελειώσει το πανεπιστήμιο πιο γρήγορα, θα είχα πιο υγιείς σχέσεις με το άλλο φύλο, περισσότερους φίλους, και γενικά θα ήμουν πιο λειτουργικός και αποτελεσματικός ως άνθρωπος.

Είχα και εγώ φαρμακευτική προκατάληψη, όπως και εσύ νομίζω...

Σήμερα είμαι αρκετά λειτουργικός χωρίς φάρμακα!

Σοφία, όντως τα αντικαθλιπτικά αλλάζουν τον τρόπο που σκέφτεσαι. Βασικά σε κάνουν λιγότερο ευαίσθητο.

Αυτό φαντάζομαι μπορούν να στο επιβεβαιώσουν πολλά από τα μέλη του forum.

ΜΙΧΑΛΗΣ
15-01-2007, 22:50
Σοφία και κάτι ακόμη. Εγώ δεν εχω αντιληφτεί μέσω αυτού του site να γίνονται συνταγογραφήσεις.

Ούτε έχω δει κάποιο μέλος να προτείνει σε κάποιο άλλο να αλλάξει την φαρμακευτική του αγωγή.

Αυτό που έχω δει, είναι ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των μελών όσον αφορά την απολεσματικότητα των φαρμάκων και των παρενεργειών που προκαλούν.

Αντίθετα έχω δεί μέλη να προτείνουν την διακοπή αντικαθλιπτικών - θεωρώντας αυτούς που τα καταναλώνουν κατι σαν υποανάπτυκτους- και να προτείνουν αντί αυτών φυτικά σκευάσματα αμφιβόλου προέλευσης.

ΜΙΧΑΛΗΣ
15-01-2007, 22:55
Και μια και την ανοίξαμε αυτή την κουβέντα, πιστεύεται οτι οι βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες παρενέργειες των φαρμάκων είναι περισσότερερο επιβλαβείς στον ανθρώπινο οργανισμό από τις επιπτώσεις του έντονου καθημερινού άγχους που βιώνει ένα άτομο με αγχώδη διαταραχή για παράδειγμα?

anitak
15-01-2007, 23:36
Originally posted by Μιχάλης

Σοφία, όντως τα αντικαθλιπτικά αλλάζουν τον τρόπο που σκέφτεσαι. Βασικά σε κάνουν λιγότερο ευαίσθητο.

χαπάκι αναισθησίας δηλαδή... πολύ καλό. και απόλυτα χρήσιμο!

είμαι και εγώ φανατική ως προς το ότι πρεπει να εξαντλούμε τα περιθώρια που έχουμε να αυτοϊαθούμε. όμως, ξέρω ότι δεν είναι πάντα εύκολο. Να, βρίσκομαι σε αντίξοο περιβάλλον και πολύ δύσκολη φάση και ξέρω ότι αν μπορούσα να ζήσω δίπλα σε ανθρώπους που με αγαπούν και με αποδέχονται, αν κατάφερνα να λύσω το επαγγελματικό μου πρόβλημα και άλλα πολλά, θα ήμουν μια υγιέστατη ψυχικά γυναίκα ικανή να προσφέρει πολλά στους γύρω της. όμως είναι πολύ δύσκολο να αλλάξουν τα δεδομένα μου. Πρέπει ή δεν πρέπει να καταφύγω σε υποστηρικτικές ουσίες; βιώνω παθητικά τον πόνο μου και η κατάθλιψη είναι κάθε πρωινό στο κατώφλι. Μακάρι να μπορούσα με κάποιο χάπι να εξασφαλίσω κάποια οικονομία δυνάμεων που ξοδεύω περιττά στην προσπάθεια να μη με πάρει από κάτω. Είναι όμως το σωστό μακροπρόθεσμα;

raphsssodos
15-01-2007, 23:42
Originally posted by anitak
Μακάρι να μπορούσα με κάποιο χάπι να εξασφαλίσω κάποια οικονομία δυνάμεων που ξοδεύω περιττά στην προσπάθεια να μη με πάρει από κάτω. Είναι όμως το σωστό μακροπρόθεσμα;

την δίνεις μόνη σου την απάντηση.

keep_walking
16-01-2007, 02:31
Σοφία και κάτι ακόμη. Εγώ δεν εχω αντιληφτεί μέσω αυτού του site να γίνονται συνταγογραφήσεις.

Ούτε έχω δει κάποιο μέλος να προτείνει σε κάποιο άλλο να αλλάξει την φαρμακευτική του αγωγή.

Αυτό που έχω δει, είναι ανταλλαγή εμπειριών μεταξύ των μελών όσον αφορά την απολεσματικότητα των φαρμάκων και των παρενεργειών που προκαλούν.

Αντίθετα έχω δεί μέλη να προτείνουν την διακοπή αντικαθλιπτικών - θεωρώντας αυτούς που τα καταναλώνουν κατι σαν υποανάπτυκτους- και να προτείνουν αντί αυτών φυτικά σκευάσματα αμφιβόλου προέλευσης.

Συμφωνω 100% με τον Μιχαλη.Εχω δει κατα καιρους να προτεινουν οτι μπορεις να φανταστεις...μεχρι και απλες φιλοσοφιες ζωης λες και οι υπολοιποι που παιρνουν τα φαρμακα ειναι αδυναμοι ανθρωποι που δεν τους εχει διδαξει τιποτα η ζωη και απορω και που δενουν τα κορδονια μονοι τους!!! (ευτυχως που γινεται καλοπροαιρετα).

Adzik
16-01-2007, 07:53
Και δεν ειναι καθολου χαπακια αναισθησιασ.. διοτει δεν γινεσαι αναισθητος απλα παυεισ να εισαι τοσο συγχισμενοσ ..υπερευαισθητοσ και σε συνεχησ συναισθηματικη υπερδιεγερση...

...ανακουφιζουν καποσ την χημικη αλλα και συναισθηματικη ανισσοροπεια....με την οποια πιστεψε με... πραγματικα ειναι φοβερα δυσκολο να ζεισ \"φισιολογικα\"....... η ελειψη ισσοροπειασ επιρεαζει καθε γωνιτσα τησ ζωησ και τησ καθημερινοτητασ σου....

...προσωπικα εκανα πολυ καιρο για να παρω αποφαση να παρω τα αντικαταθληπτικα το οποια μου εγραψε ο γιατροσ... μονο σε μεγαλο πεσιμο λιγισα.... βλεποντασ πωσ μονη μου γινομαι ολο και χειροτερα....

...το μονο κακο που επαναλαμβανω ισχυει στην δικη μου περιπτωση ειναι πωσ λαμβανοντασ τα τωρα πια που εχω νομιζω ισσοροπισει πολυ.... δεν αισθανομαι ανετα να τα σταματησω γιατι και μονο η σκεψη πωσ οσο και αν πεφτω δεν θα γκρεμοτσακιστω οπως γκρεμοτσακιζομουν πριν τα παρω.... με ανακουφιζει και με κανει να νιωθω ισωσ μια ανασφαλεια σχετικα με την απο μονη τησ χειμικη λειτουργεια του εγκεφαλου μου...

iwanna25
16-01-2007, 09:24
Originally posted by Μιχάλης
Και μια και την ανοίξαμε αυτή την κουβέντα, πιστεύεται οτι οι βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμες παρενέργειες των φαρμάκων είναι περισσότερερο επιβλαβείς στον ανθρώπινο οργανισμό από τις επιπτώσεις του έντονου καθημερινού άγχους που βιώνει ένα άτομο με αγχώδη διαταραχή για παράδειγμα?

σαφώς και όχι Μιχάλη...συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
γνωρίζω προσωπικά άτομο που προτιμάει να να ζει καθημερινά μέσα στον πανικό,τον φόβο και την θλίψη,να πετιέται κάθε βράδυ με φριχτούς εφιάλτες,να βρίζει τους δικούς του από το πρωί έως το βράδυ παρά να πάρει τα φάρμακά του...τι να πω....

Adzik
16-01-2007, 09:30
σωστη.....!!!!!!!!!!

Νικολέτα
16-01-2007, 10:01
Μιχάλη και keep walking συμφωνώ απόλυτα με όσα παραθέσατε παραπάνω!! Όταν ο γιατρός μου είπε πως πρέπει να πάρω αντικαταθλιπτικά για να ξεπεράσω την κατάθλιψη, πανικοβλήθηκα! Δεν ήθελα να τα πάρω και δε νομίζω να ήθελε και κανείς εδώ μέσα να ξεκινήσει φαρμακευτική αγωγή. Το ότι παίρνουμε όμως τα φάρμακα που μας συνέστησε ο γιατρός μας δεν μας κάνει σε καμία περίπτωση αδύναμους και λιγότερο φιλοσοφημένους από τους υπόλοιπους ανθρώπους, μάλλον το αντίθετο. Αναγνωρίζουμε το \"πρόβλημα\" και αναζητούμε δυναμικά τη λύση του. Αυτή είναι η δική μου άποψη και θα ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας.

Νικολέτα

Sofia
16-01-2007, 10:54
Από την αρχή, από το πρώτο μήνυμα μου, ξεχωρίζω τις περιπτώσεις αυτών που πρέπει να πάρουν λόγω της πάθησης τους, από αυτούς που καταφεύγουν σε αυτά και μόνο σε αυτά για να βρουν την κάθε λύση.

Πουθενά δεν υποννόησα ότι οι ανθρωποι που παίρνουν χάπια είναι λιγότερο συνειδητοποιημένοι, \"λιγότεροι\" ή κατώτεροι από τους υπόλοιπους που δεν παίρνουν. Δεν εξαπολύω κανένα κατηγορώ και όμως έτσι εκλαμβάνεται!Δεν επιτίθεμαι κι όμως υπεραμύνεστε! Γράφω 10 γραμμές, στέκεστε στις 2....Γιατί?

Πάντα φιλικά!

Νικολέτα
16-01-2007, 11:02
Σοφία μην παίρνεις προσωπικά αυτά που γράφονται εδώ. Σκοπός όλων πιστεύω είναι να αλληλοβοηθηθούμε και σ\'αυτό το πλαίσιο νομίζω καλοδεχούμενες είναι και οι διαφορές απόψεων. Δε θεωρώ, προσωπικά, ότι υπεραμύνεται κανείς, αλλά ούτε και ότι εσύ επιτίθεσαι!!

Νικολέτα

Sofia
16-01-2007, 11:11
Αναρωτιέμαι ποιος είναι ο λόγος που δεν στεκόμαστε στο νόημα και στο σύνολο μιας σκέψης (όποια κι αν είναι αυτή) αλλά σε σημεία αυτής αλλοιώνοντας τελικά το νόημα της...

cd2me
16-01-2007, 12:05
Ξερω πολυ κοσμο που παιρνει 2 χαπια καθημερινα για την πιεση και εχουν εναρμονιστει με αυτην τους την κατασταση.
Ουτε καν που το σκεφτονται.Ξερουν οτι το πρωι που θα ξυπνησουν πρεπει να βαλλουν κατι στο στομα τους για να παρουν το χαπι της πιεσης.Μετα την μετρανε κιολας και συνεχιζουν το υπολοιπο της ημερας τους κανονικα.
Το ιδιο μπορει να συμβαινει με ενα σορω ασθενειες.
Γιατι δηλαδη οχι και για τις ψυχικες?
Μηπως το προβλημα ειναι οτι δεν μπορουμε να δεχτουμε οτι πασχουμε απο μια τετοια ασθενεια?...
και οχι για το αν και γιατι πρεπει να περνουμε χαπια...?
Η αληθεια ειναι οτι το να πει καποιος οτι πασχει απο πιεση ζακχαρο κτλ κτλ και οτι ακολουθει αγωγη για αυτο θεωρηται φυσιολογικο στις μερες μας.
Το να πει ομως καποιος οτι πασχει απο φοβιες καταθλιψη κτλ κτλ ειναι θεμα ταμπου!!!!!
Εκει εγκειτε το ολο προβλημα πιστευω.Για αυτο νομιζω υπαρχουν ολες οι επιφυλαξεις...

Sofia
16-01-2007, 12:16
Αναρωτιέμαι ποιος είναι ο λόγος που δεν στεκόμαστε στο νόημα και στο σύνολο μιας σκέψης (όποια κι αν είναι αυτή) αλλά σε σημεία αυτής αλλοιώνοντας τελικά το νόημα της...

raphsssodos
16-01-2007, 12:24
Και τέλος κάτι πολύ σημαντικό:έχω την αίσθηση ότι ενώ τα χάπια μπορούν να αλλάξουν τα συμπτώματα π.χ της κατάθλιψης δεν μπορούν να αλλάξουν τα γεγονότα της ζωής μας, τις σκέψεις και τις συμπεριφορές μας που μας κάνουν κομμάτια...Δεν μπορούν να μας βοηθήσουν να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το τόσο μπερδεμένο κουβάρι που χουμε μέσα μας..Ή μήπως μπορούν?Μπορεί να το ισχυριστεί αυτό κάποιος?

Μπορούν να μας δώσουν τις απαντήσεις που ψάχνουμε? Μπορούν να μας βοηθήσουν να ωριμάσουμε? Να μας βοηθήσουν να επιλύσουμε τις προβληματικές συμπεριφορές που μας κάνουν να μπλοκάρουμε κ να μην μπορούμε να αντιδράσουμε συνειδητα αποτελεσματικά?

Πιστεύω ότι οι απαντήσεις είναι μέσα μας, όπως και η δύναμη μας..Αλλά θέλουμε ένα χέρι βοηθείας για να μας δείξει που βρίσκονται κ πώς μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε αποτελεσματικά..Δηλαδή να θωρακιστούμε εμείς οι ίδιοι ως προσωπικότητες...

Τα χάπια είναι η εύκολη λύση ΚΑΠΟΙΕΣ φορες..και η επιφανειακή λύση, ΚΑΠΟΙΕΣ φορες. Η δουλειά με τον εαυτό μας θέλει κόπο αλλά πιστεύω ότι μας δίνει την ευκαιρία να κάνουμε το πιο όμορφο ταξίδι μέσα μας και μας ανταμείβει με το πιο όμορφο αποτέλεσμα: την ανακάλυψη του εαυτού μας...

Ακριβώς επειδή τα γεγονότα της ζωής μας όταν έχουμε πχ. κατάθλιψη οφείλονται στα συμπτώματα της κατάθλιψης, αντιμετωπίζοντας τα, προχωράς τα γεγονότα χωρίς τα συμπτώματα της κατάθλιψης πλέον.
Άλλωστε, δεν είναι τυχαίο πως το πρόζακ ονομάζεται χάπι της χαράς.
Αφήνω σε σένα να κρίνεις πόσο μπορεί να απολαύσει \"το ταξίδι\" ένας άνθωπος χαρούμενος και πόσο ένας θλιμμένος.

υγ.α:τι σημαίνει επιφανειακές λύσεις;
υγ.β:ό,τι κι αν σημαίνουν πάντως δεν παύουν να είναι λύσεις.
υγ.γ:οι άνθρωποι που τις επιλέγουν προφανώς και δεν εκτιμούν ιδιαίτερα αυτό το εσωτερικό ταξίδι που λες και δεν είναι λίγοι αυτοί οι άνθρωποι.
υγ.δ:νομίζω πως πιο κατάλληλος για τίτλος είναι το \"χάπια και ηθική\" μιας και από ότι έχω καταλάβει εκεί στέκεται ο προβληματισμός σου.
υγ.ε:αν ο προβληματισμός σου λοιπόν αφορά την ηθική του πράγματος πάρε να διαβάσεις το \"ακούγοντας το πρόζακ\". εκεί μεταξύ άλλων θα βρεις και το πως αλλάζουν όλα αυτά που πιστεύεις πως δεν αλλάζουν με τα χάπια.

Sofia
16-01-2007, 12:35
1.Αναρωτιέμαι ποιος είναι ο λόγος που δεν στεκόμαστε στο νόημα και στο σύνολο μιας σκέψης (όποια κι αν είναι αυτή) αλλά σε σημεία αυτής αλλοιώνοντας τελικά το νόημα της...

2.Τα γεγονότα της ζωής μου είτε όταν έχω κατάθλιψη είτε όταν δεν έχω δεν τα ορίζει πάντα η κατάθλιψη, ούτε τα δημιουργεί αυτή. Υπάρχει η ζωή και τα δρώμενα της και έξω από την κατάθλιψη. Οταν ζω την κατάθλιψη εγώ (δεν ξέρω για άλλους) αλλάζει ο τρόπος που ερμηνεύω τα γεγονότα και αντιδρώ σε αυτά.

3. Δεν αναφέρθηκα σε ταξείδι θλιμμένου και χαρούμενου ανθρώπου. Αναφέρθηκα στο ταξείδι του ανθρώπου του ανθρώπου που ψάχνεται και στην ομορφιά της διαδικασίας αυτής

raphsssodos
16-01-2007, 12:59
1.εγώ αναρωτιέμαι ποια είναι η σκέψη. :)

2.επιμένω πως τα γεγονότα επηρρεάονται καταλυτικά από την κατάθλιψη*. δεν υπάρχει ζωή έξω από την κατάθλιψη όταν η κατάθλιψη είναι ενεργή.

3.λες πως τα χάπια δεν αλλάζουν τον τρόπο που ερμηνεύεις τα γεγονότα;

4.αναφέρθηκες στο ταξίδι του ανθρώπου που ψάχνεται και στην ομορφιά της διαδιακασίας αυτής-καμμία αντίρρηση. κι εγώ από την άλλη άφησα στην κρίση σου το πόσο επηρρεάζει η διάθεση την απόλαυση αυτού του ταξιδιού.**

*αναφέρομαι στη μείζονα κατάθλιψη. σε ηπιότερες μορφές ο επηρεασμός των γεγονότων είναι σαφώς πιο ελαστικός.
**όταν η διάθεση του ασθενούς βελτιωθεί με τη χορήγηση ενός χαπακίου τότε είναι πολύ πιο πρόθυμος και έχει μεγαλύτερη υπομονή να περιμένει τα αποτελέσματα αυτού του ταξιδιού. να μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι που επισκέπτονται κάποιον ειδικό το κάνουν αναζητώντας ανακούφιση των συμπτωμάτων τους και όχι το εσωτερικό ταξίδι που πιθανώς να ερμηνεύσει τα συμπτώματα τους.διαφωνείς;

Sofia
16-01-2007, 14:54
1.Ραψωδέ, επιμένεις ότι τα γεγονότα επηρεάζονται απο την κατάθλιψη. Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη, δεν διαφώνησα ποτέ.
Αντίθετα αυτό ακριβώς γράφω:Επηρεάζονται όμως, παραμένουν εκεί, ως αντικειμένικα και αδιάψευστα γεγονότα. Θα μιλήσω πιο συγκεκριμένα π.χ. ο χρόνος παράδοσης μίας μελέτης στο γραφείο όπου εργάζομαι είναι ένα αντικειμενικό γεγονός. ο τρόπος που θα αντιδράσω έξω (ή πριν) από την κατάθλιψη και μέσα (ή μετά) σε αυτήν διαφέρει. Το γεγονός είναι το ίδιο. Εγώ το χειρίζομαι, το αντιμετωπίζω διαφορετικά....

2. Είπες ότι \"να μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι που επισκέπτονται κάποιον ειδικό το κάνουν αναζητώντας ανακούφιση των συμπτωμάτων τους και όχι το εσωτερικό ταξίδι που πιθανώς να ερμηνεύσει τα συμπτώματα τους.διαφωνείς;\"

Ειλικρινά, δεν μπορώ να σου απαντήσω εκ μέρους των περισσοτέρων γιατί δεν μπορώ να ξέρω πραγματικά τί ψάχνουν οι περισσότεροι...Μπορώ όμως να σου απαντήσω για μένα: ψάχνω απαντήσεις στα \"γιατί\"...

Νικολέτα
16-01-2007, 15:07
Το πρώτο στάδιο όταν κανείς επισκέπτεται τον ειδικό είναι να ανακουφισθεί και να απαλλαγεί από τα συμπτώματα που κυριεύουν τη ζωή του ολόκληρη και αφού έρθει η εσωτερική βελτίωσή του, τότε είναι σε θέση να βάλει σε μια τάξη τις σκέψεις του και να αναζητήσει απαντήσεις στα \"γιατι\".

Νικολέτα

keep_walking
16-01-2007, 15:56
Πιστεψε με bnw24 αν μπορουσα δεν θα επαιρνα τιποτα απο αυτα...παλια δεν επαιρνα ουτε ασπιρινη αν ειχα πονοκεφαλο γιατι δεν ηθελα.
Το συγκεκριμενο παντως ευχαριστω που το δημοσιευσες γιατι οπως γραφει πειραματικα χρησιμοποιητε για cognitive impairment in schizophrenia οπως λεει κατι που με καιει και θα το μελετησω.

i-love-me
16-01-2007, 17:11
Originally posted by BNW24
Τα ψυχοφάρμακα και γενικά οι ουσίες είναι ένα χόμπι όπως και τα υπόλοιπα.

???? Έλεος ρε παιδιά!Τα χάπια τα πέρνουμε επειδή μας τα εγραψε ο γιατρός για κάποια συγκεκριμένη ασθένεια!Είμαι σίγουρη πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρωπων που πάσχουν απο κάτι εδώ μέσα παίρνουν τα φάρμακά τους με την ελπίδα οτι θα γίνουν καλά και όχι απο χόμπυ...Τι είναι;τάβλι ή σκάκι;

i-love-me
16-01-2007, 17:11
Τα ψυχοφάρμακα και γενικά οι ουσίες είναι ένα χόμπι όπως και τα υπόλοιπα.

???? Έλεος ρε παιδιά!Τα χάπια τα πέρνουμε επειδή μας τα εγραψε ο γιατρός για κάποια συγκεκριμένη ασθένεια!Είμαι σίγουρη πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρωπων που πάσχουν απο κάτι εδώ μέσα παίρνουν τα φάρμακά τους με την ελπίδα οτι θα γίνουν καλά και όχι απο χόμπυ...Τι είναι;τάβλι ή σκάκι;

keep_walking
16-01-2007, 18:10
Off topic ιστοριουλα.
Σχετικα με το φαρμακο που αναφερε ο bnw24 ψαχνω χρονια για ενα φαρμακο που να βοηθαει σε αυτο το τομεα και νομιζω ειναι το μοναδικο που εχω βρει με τετοια αποτελεσματα.Παιρνω τη γιατρο να μου το συνταγογραφησει και μου λεει οτι δεν υπαρχει Ελλαδα και οτι εχω αγχος.
Της λεω δεν εχω αγχος...οχι εχεις αγχος μου λεει και δεν το καταλαβαινεις...θα σου γραψω xanax.
Κλεινω το τηλεφωνο παω σε ενα φαρμακειο και τους ρωταω ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα αυτο το φαρμακο...κοιτανε στο καταλογο και μου λενε ναι ειναι και ανηκει στην κατηγορια των φαρμακων με τη κοκκινη γραμμη.
Τα συμπερασματα δικα σας.

ΜΙΧΑΛΗΣ
16-01-2007, 22:11

Εγώ και πολλοί άλλοι ακόμα έχουμε σαν χόμπι τα ψυχοφάρμακα. Διαβάζω για αυτά και δοκιμάζω κάποια απο αυτά αν θέλω.
.................................................. ...............................................
Άν όμως έχετε πόρωση με τα χάπια, διαβάστε για αυτή την ουσία. Εμένα με πορώνει: www.modafinil.com

Δεν θα το σχολιάσω...

Πάντως όταν πήρα θετική θέση απέναντι στην χρήση φαρμακευτικών ουσιών για την αντιμετώπιση ψυχικών νόσων, σε καμία περίπτωση δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.

Νομίζω, ότι η απάντηση του BNW δικαιώνει την Sofia που άνοιξε αυτό το θέμα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
16-01-2007, 22:16
Originally posted by keep_walking
Off topic ιστοριουλα.
Σχετικα με το φαρμακο που αναφερε ο bnw24 ψαχνω χρονια για ενα φαρμακο που να βοηθαει σε αυτο το τομεα και νομιζω ειναι το μοναδικο που εχω βρει με τετοια αποτελεσματα.Παιρνω τη γιατρο να μου το συνταγογραφησει και μου λεει οτι δεν υπαρχει Ελλαδα και οτι εχω αγχος.
Της λεω δεν εχω αγχος...οχι εχεις αγχος μου λεει και δεν το καταλαβαινεις...θα σου γραψω xanax.
Κλεινω το τηλεφωνο παω σε ενα φαρμακειο και τους ρωταω ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα αυτο το φαρμακο...κοιτανε στο καταλογο και μου λενε ναι ειναι και ανηκει στην κατηγορια των φαρμακων με τη κοκκινη γραμμη.
Τα συμπερασματα δικα σας.

keep με όλη την εκτίμηση που σου έχω, νομίζω ότι η αντίδρασή σου ήταν υπερβολική.

keep_walking
16-01-2007, 23:31
Οχι Μιχαλη δεν ειναι καθολου τραβηγμενη και οποιος θελει ας κανει μια ερευνα στο internet για φαρμακα που στοχευουν στην cognitive impairment της σχιζοφρενειας.
Δεν θα βρει τιποτα.
http://www.admin.cam.ac.uk/news/press/dpp/2004031501

weird
18-01-2007, 22:17
Τα χάπια μπορούν να βοηθήσουν στα συμτώματα. Συμφωνώ οτι σε ορισμένες περισπτώσεις είναι απαραίτητα(την διαχωριστική γραμμή την χαράσσει(δυστυχώς ή ευτυχώς) ο εκάστοτε ειδικός).
Δεν πιστεύω όμως οτι τα χάπια είναι απο μόνα τους ικανά να δώσουν λύση στην οποιαδήποτε ψυχική διαταραχή. Το δηλώνω ως λάτρης της \"ομιλούσας\" θεραπείας, της θεραπείας της ψυχής. Την άβυσσο που υπάρχει στον κάθε άνθρωπο μέσα και που ώρες ώρες τον υποχρεώνει να έρθει αντιμέτωπος μαζί της και να την καταλάβει, κανένα χάπι δεν θα μπορέσει να την κανει χειροπιαστή.
Τα χάπια είναι για τα συμπτώματα και ο λόγος για την ψυχή. Βέβαια το καταλάγιασμα των συμπτωμάτων βοηθά την ψυχή και απο την άλλη η σε βάθος ενασχόληση με την ψυχή και το συναίσθημα μπορεί αργα αλλα και θαυματουργά να κάνει απο μόνη το σύμπτωμα να αφανιστει.
Ίσως φαίνεται λίγο αινιγματική και όχι καλά τεκμηριωμένη αλλά είναι περα για πέρα η αποψή μου..
:)Φιλικά

Adzik
19-01-2007, 09:32
τι σημαινει με κοκκινη γραμμη?....

Adzik
19-01-2007, 09:40
το βρισκω λιγο τρομαχτικο να παιρνει κανεις μονος του ψυχοφαρμακα...λες και παιρνει ναρκοτικα..... εγω θα ζουσα με τον φοβο μην τυχων και εχω παρενεργειες και εθιστω......

raphsssodos
19-01-2007, 14:58
Originally posted by Adzik
τι σημαινει με κοκκινη γραμμη?....

αυτό είναι και δική μου απορία :)

keep_walking
19-01-2007, 15:08
Εμ δεν ξερω ακριβως νομιζω οτι ειναι τα φαρμακα που πλησιαζουν τις ναρκωτικες ουσιες
Πιο αναλυτικα
http://www.fsa.gr/od_xor_eid_farm.shtm

raphsssodos
19-01-2007, 15:18
Μάλιστα. :)

iwanna25
19-01-2007, 18:09
παιδιά απλά τα φάρμακα με την κοκκινη γραμμη όταν τα παίρνεις για αρκετό καιρό αναπτυσεται η λεγόμενη ανοχή...δλδ αν τα παιρνεις για κάποιο α\' χρονικό διαστημα μετά από λίγο δεν σε πιάνει η δόση και πρέπει η να την αυξήσεις ή διακόψεις σταδιακά το φάρμακο...
τουλάχιστον έτσι ισχύει για το lexotanil που παίρνω εγώ.
ευτυχώς όμως δεν το παίρνω παρά μόνο όταν νιώσω αρκετά ταραγμένη και έτσι με \'πιάνει\' ακόμα η αρχική δόση...
γνωμη μου είναι ότι τα φάρμακα με κοκκινη γραμμή δεν είναι για χρόνια και καθημερινή χρήση όπως τα άλλα φάρμακα...

cd2me
20-01-2007, 10:59
κοκκινη γραμμη σημαινει οτι το φαρμακο χρειαζεται συνταγοφραφηση για να το παρεις.
Αν πας σε φαρμακειο με ενα αδειο κουτακι και τους πεις
θελω ενα απο αυτο στο δινουν κατευθειαν.
Αν ομως το φαρμακο εχει κοκκινη γραμμη τοτε το παιρνεις μονο με συνταγη γιατρου.
Συνηθως τα φαρμακα με την κοκκινη γραμμη ειναι
αυτα που αφορουν ψυχικες νοσους επειδη εχουν ευεργετικες
ιδιοτητες ετσι ωστε να μην ειναι ευκολη η προσβαση στον καθενα.
ο νωων νοητω!!!!!!!!