PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Οταν εχεις υπερβολικα νευρα κι ορεξη για καβγα

KENO
11-03-2012, 12:56
αλλα το καταλαβαινεις οτι σου συμβαινει αυτο και πραγματικα δεν θελεις να τσακωθεις και να δημιουργεις προβληματα καταντωντας δυσαρεστος στους γυρω σου, αλλα και μπλεκωντας κι ο ιδιος σε ασχημες καταστασεις, τι κανεις ?

να ξεδωσεις αλλου δεν παιζει, ουτε γυμναστηριο, ουτε kickboxing ή karate, ουτε στανταρντ καθημερινο σεξακι (δωρακι ειχε και με 20), ουτε το θυμα που επελεξες εκατσε παρολο το κυνηγητο, ουτε οτι αλλο μπορει να βοηθησει. πολλες φορες μπαινω κι εδω κι εχω πολλα νευρα και μου ρχεται να βρισω οταν διαβαζω κατι ενοχλητικο, κι επειδη δε μπορω παντα να συγκρατηθω το κανω και με χριστοπαναγιες και λοιπα ξεσπασματα ξερασματα τα οποια μετανιωνω μετα. και ειμαι σιγουρος οτι και ο διαχειριστης αυτου του site/forum εχει βαρεθει να διαβαζει για μενα να ειμαι εμπλεκομενος παντου, και θα προτιμουσε να με ειχε διωξει δια παντως εδω και καιρο. ωστοσο, εγω δεν γραφτηκα εδω για να προκαλεσω προβληματα, αλλα οταν εστω και λιγο ξεκιναν να μου λενε μαλακιες, ειναι αδυνατον να μην απαντησω λογο των νευρων μου.

πινω ενα καφε τη μερα το πρωι οποτε αμφιβαλλω οτι φταιει η υπερβολικη δοση καφεϊνης. παιρνω και χαπια καθημερινα που υποτιθετε ειναι σχετικα και με τα νευρα, αλλα δε νιωθω καμια αλλαγη και δεν καλυτερευουν τα πραματα να ξεχνιεμαι. ο ψυχολογος θα πει οτι φταιει και η κριση που ειναι ολα δυσκολα τωρα και πρεπει να κανουμε λιγη υπομονη, φταιει και το περιβαλλον που ζουμε και μας επηρεαζει ολους αμεσα, αφου με περιβαλλουν αναγκαστικα ηλιθιοι ανθρωποι που μενουμε στο ιδιο σπιτι μα και αχρηστοι γειτονες, και λεφτα δεν υπαρχουν να ξεφυγω απ'αυτη τη καταπιεση.

τι αλλο μπορω να κανω για να ηρεμω ?

axl100
11-03-2012, 13:05
Προσπαθησε να αλλαξεις τον τροπο που εξφραζεις τον θυμο σου, θα σε βοηθουσε να σκεφθεις πως σκεφτεται ο αλλος και να μπεις στην θεση του...

KENO
11-03-2012, 13:16
προσπαθω πολλες φορες οταν με πιανουν να κανω κατι αλλο, σφιγγω τα δοντια και τρεμω ολοκληρος απ'την οργη, βαραω μπουνιες σε οποιο επιπλο βρω και σε πορτες, ακουω μουσικη δυνατα αδιαφορωντας για οσους φωναζουν κ.α. παλιοτερα εσπαγα και πραγματα, μεχρι και εναν τοιχο μια φορα, για να μη σπασω ανθρωπους. δε θελω να καταντω βιαιος, προσπαθω να ρθω στη θεση των αλλων οταν με βλεπουν να συμπεριφερομαι ασχημα χωρις λογο, ομως για μενα φαινεται να υπαρχει λογος αφου ειναι σαν να μου φταινε ολοι οι αλλοι που κακοπερναω, γιατι δεν επελεξα τιποτα απ'αυτο που ζω. τους καταλαβαινω οταν φοβουνται κι απομακρυνονται, αλλα αυτο αντι να με κανει καλυτερα με εκνευριζει ακομα περισσοτερο, σαν να μου δειχνουν ποσο αδυναμοι ειναι.

axl100
11-03-2012, 13:21
Το ξερω, το εχω περασει, πρεπει να συγχωρησεις και να μην ζητας τπτ απο τους αλλους, θα ηρεμησεις και δεν θα νιωθεις απορριψη. Αυτο δουλευει ομως με συγκεκριμενα ατομα και οχι οταν εχεις απορριψη παντου, πρεπει να εχεις και καπου να στηριχθεις για να αντεξεις.

Blue1
11-03-2012, 13:57
προσπαθω πολλες φορες οταν με πιανουν να κανω κατι αλλο, σφιγγω τα δοντια και τρεμω ολοκληρος απ'την οργη, βαραω μπουνιες σε οποιο επιπλο βρω και σε πορτες, ακουω μουσικη δυνατα αδιαφορωντας για οσους φωναζουν κ.α. παλιοτερα εσπαγα και πραγματα, μεχρι και εναν τοιχο μια φορα, για να μη σπασω ανθρωπους. δε θελω να καταντω βιαιος, προσπαθω να ρθω στη θεση των αλλων οταν με βλεπουν να συμπεριφερομαι ασχημα χωρις λογο, ομως για μενα φαινεται να υπαρχει λογος αφου ειναι σαν να μου φταινε ολοι οι αλλοι που κακοπερναω, γιατι δεν επελεξα τιποτα απ'αυτο που ζω. τους καταλαβαινω οταν φοβουνται κι απομακρυνονται, αλλα αυτο αντι να με κανει καλυτερα με εκνευριζει ακομα περισσοτερο, σαν να μου δειχνουν ποσο αδυναμοι ειναι.

Kai συ να ήσουν στη θέση τους και σου χαλούσαν κάποιοι την διάθεσή σου, θα τους απομάκρυνες. Αδύναμοι βεβαια είναι όλοι γιατί όλοι έχουν προβλήματα και μαλιστα ακόμα περισότερα αυτή την εποχή και ψάχνουν στήριγμα, σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να στηρίξουν τον άλλον. Οι μόνοι που ίσως μπορούν να σε στηρίξουν από λίγο εως πολύ είναι οι γονείς σου αν έχουν και αυτοί ψυχικά αποθέματα, καλλιέργεια και οικονομική άνεση. Ισως και με κάτι πιο μικρό όπως ένα καθημερινό πιατο σπιτικό φαί. Από τους φίλους δεν περιμένουμε και πολλά, απλά μια ωραία κουβεντα σε κάποιο χώρο και εννοείται ότι πρέπει να ασχολείσαι και συ με τα δικά τους θέματα, να στηρίζεις δηλ. και συ ψυχολογικά όχι μόνο αυτοί (αν το κα΄νουν βεβαια και δεν είναι ψυχολογικά βαμπίρ). Για τον-την σύντροφο τώρα τί να σου πω. Προσωπικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά σε αυτό τον τομέα. Το συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ότι όλοι προσπαθούν να βολευτούν από τον άλλον, να τολμήσω να πω και τη λέξη να "εκμεταλλευτούν" τον άλλο. Μόνο έτσι είναι οι ίδιοι καλά. Το αμοιβαίο είναι δύσκολο, δεν ζούμε πια σε εποχές που ζούσαν οι παππούδες μας, που οι σχέσεις κρατιόντουσαν με την ανοχή της γυναίκας που τα υπομένει όλα προκειμένου να μη χαλάσει το σπίτι της ή προκειμένου να παντρευτεί και να μην την λενε γεροντοκόρη, επομένως σκέψου πόσο έχουν δυσκολέψει τα πράγματα στις σχέσεις.
Το άλλο που έχω δει είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έμαθαν ποτέ στη ζωή τους να δίνουν (είτε από το dna τους είτε από τη ανατροφή του). Και είναι πολλοί αυτοί. Και αυτό να ξέρεις δύσκολα διορθώνεται γιατί πονάει πολύ το να μάθουν να δίνουν.

Οσο για το θέμα της ηρεμίας, εκτός από αθλητισμό είναι να έχεις κάποια χόμπι που σε ευχαριστούν (πχ μουσική) και ίσως να γαληνέψεις τη ψυχή σου μεσα από το θρησκεία στην οποία βρίσκουν καταφύγιο πολλοί άνθρωποι και πραγματικά είναι πιο γαληνεμένοι από αυτούς που ασχολούνται με τα εν κόσμω αγαθά και τις εν κόσμω σχέσεις.

KENO
11-03-2012, 14:25
ατυχησατε γιατι δεν εχω γονεις ουτε φιλους και ειμαι αντικοινωνικος και μισανθρωπος. βεβαια υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που δυστυχως λογο αναγκης μενω ακομα σπιτι τους και τρωω και το φαγι τους, αλλα παραπανω καμια απολυτως επικοινωνια. αν ειχα ενα μερος καπου αλλου να με φιλοξενησουν δωρεαν, και κυριως να νιωθω ανετα εκει, θα πηγαινα ευχαριστως.

οσο για τον αρνητισμο εξαρταται, γιατι εγω ειμαι ψυχολογικο βαμπιρ. τρεφομαι απ'τους αλλους, κι απ'τη κλαψα και γενικα καθε ειδους αρνητικη ενεργεια. αυτο μεχρι ενα οριο το οποιο βαζω εγω στον εαυτο μου. συγκεκριμενα οταν συμπαθω ορισμενα ατομακια θελω να τα βοηθαω, γουσταρω παρα πολυ να μου βγαζουν τον αρνητισμο τους και να κλαιγονται νιωθωντας καλυτερα κι αυτοι που τα ειπανε αλλα κι εγω που τους ακουσα και τους βοηθησα (εστω που τους ειδα σε κακη στιγμη).

οταν ομως εχουν νευρα κι ορεξη για καβγα, τοτε ή θα συγκρουστουμε αναποφευκτα αν με αδικησουν (λογο ζωδιου κουβαλαω κι εγω κερατακια ειναι αληθεια), ή θα αδιαφορισω γιατι ξερω οτι δε σκεφτονται λογικα εκεινη την ωρα και μπορει να μην εννοουν οσα λενε, ή αν τελικα μου συμπεριφερθουν πολυ ασχημα ισως και να τα ξεγραψω κι ολας, γιατι εχουμε κι εναν εγωισμο να θρεψουμε.

χομπι εχω, μουσικη -οπως μπορεις να διαβασεις και πανω- ακουω και πολυ μαλιστα, αλλα ορισμενες φορες ακομα κι αυτα δεν ειναι ικανα να σου αλλαξουν διαθεση. τα περι θρησκειας τα σκεφτομουν παλι προσφατα, αλλα δε κατεληξα αν τελικα σε βοηθαει ψυχολογικα να ανηκεις και να πιστευεις καπου-κατι, το οποιο ειναι ανυπαρκτο. σαν να χρειαζομαστε ενα ψεμα, μια ψευτικη ελπιδα, για να δωσουμε νοημα στη ζωη μας.

axl100
11-03-2012, 14:41
Δεν προσγειωνεσαι λιγο λεω εγω...

Blue1
11-03-2012, 15:56
ατυχησατε γιατι δεν εχω γονεις ουτε φιλους και ειμαι αντικοινωνικος και μισανθρωπος. βεβαια υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που δυστυχως λογο αναγκης μενω ακομα σπιτι τους και τρωω και το φαγι τους, αλλα παραπανω καμια απολυτως επικοινωνια. αν ειχα ενα μερος καπου αλλου να με φιλοξενησουν δωρεαν, και κυριως να νιωθω ανετα εκει, θα πηγαινα ευχαριστως.

οσο για τον αρνητισμο εξαρταται, γιατι εγω ειμαι ψυχολογικο βαμπιρ. τρεφομαι απ'τους αλλους, κι απ'τη κλαψα και γενικα καθε ειδους αρνητικη ενεργεια. αυτο μεχρι ενα οριο το οποιο βαζω εγω στον εαυτο μου. συγκεκριμενα οταν συμπαθω ορισμενα ατομακια θελω να τα βοηθαω, γουσταρω παρα πολυ να μου βγαζουν τον αρνητισμο τους και να κλαιγονται νιωθωντας καλυτερα κι αυτοι που τα ειπανε αλλα κι εγω που τους ακουσα και τους βοηθησα (εστω που τους ειδα σε κακη στιγμη).

οταν ομως εχουν νευρα κι ορεξη για καβγα, τοτε ή θα συγκρουστουμε αναποφευκτα αν με αδικησουν (λογο ζωδιου κουβαλαω κι εγω κερατακια ειναι αληθεια), ή θα αδιαφορισω γιατι ξερω οτι δε σκεφτονται λογικα εκεινη την ωρα και μπορει να μην εννοουν οσα λενε, ή αν τελικα μου συμπεριφερθουν πολυ ασχημα ισως και να τα ξεγραψω κι ολας, γιατι εχουμε κι εναν εγωισμο να θρεψουμε.

χομπι εχω, μουσικη -οπως μπορεις να διαβασεις και πανω- ακουω και πολυ μαλιστα, αλλα ορισμενες φορες ακομα κι αυτα δεν ειναι ικανα να σου αλλαξουν διαθεση. τα περι θρησκειας τα σκεφτομουν παλι προσφατα, αλλα δε κατεληξα αν τελικα σε βοηθαει ψυχολογικα να ανηκεις και να πιστευεις καπου-κατι, το οποιο ειναι ανυπαρκτο. σαν να χρειαζομαστε ενα ψεμα, μια ψευτικη ελπιδα, για να δωσουμε νοημα στη ζωη μας.

O,τι δίνεις επομένως αυτό εισπράτεις. Οταν κυνηγάς την αρνητική ενέργεια από τους άλλους πώς είναι δυνατό να σου έρθει η θετική ενέργεια για να γεμίσεις μεσα σου. Με την αρνητική ενέργεια δεν τρεφόμαστε. Πρέπει να βρούμε τρόπους να τη διώξουμε από πανω μας. Γιατί όσο και να νομίζεις ότι τρέφεσαι από αυτήν είναι πολύ συντομο αυτό το χρονικό διάστημα "χαράς¨που εισπρατεις και μετα σου έρχεται πολλαπλάσια πάνω σου. Πρέπει να τη δεις αλλιώς. Δε βγαίνει έτσι η ζωή.

μαρκελα
11-03-2012, 15:58
αλλα το καταλαβαινεις οτι σου συμβαινει αυτο και πραγματικα δεν θελεις να τσακωθεις και να δημιουργεις προβληματα καταντωντας δυσαρεστος στους γυρω σου, αλλα και μπλεκωντας κι ο ιδιος σε ασχημες καταστασεις, τι κανεις ?

τι αλλο μπορω να κανω για να ηρεμω ?

..δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να καταφέρει βελτιώσεις ανθρώπινες, κάποιος, που δηλώνει ότι είναι ένα βαμπίρ.
Χρειάζεται να τα ξεχωρίσεις πρώτα μέσα σου. Σε ανθρώπινες συμπεριφορές, να πούμε την άποψην,
σε βαμπίρ εγώ τουλάχιστον δεν τόχω και σίγουρα θα πέσω έξω!
ΚΕΝΟ απ' την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι την προβληματικότητα της κατάστασης, ψάξε και τα αίτια της.
Θάρθη στιγμή που θα ντρεπόμαστε να λέμε ότι έχουμε πρόβλημα, γιατί το πρόβλημα είμαστε εμείς, άσχετα αν
δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε!

KENO
11-03-2012, 16:56
Δεν προσγειωνεσαι λιγο λεω εγω...προσγειωμενος ειμαι φιλε μου, πιο γη δε προκειται να πατησω. αμα παω πιο μεσα θα πεσω στη κοιλη γη και μετα με πιανει καταθλιψη γιατι δε βλεπω ηλιο και θα μου λες παλι τραβα σε κανα γιατρο και παρε τα χαπια σου.

O,τι δίνεις επομένως αυτό εισπράτεις. Οταν κυνηγάς την αρνητική ενέργεια από τους άλλους πώς είναι δυνατό να σου έρθει η θετική ενέργεια για να γεμίσεις μεσα σου. Με την αρνητική ενέργεια δεν τρεφόμαστε. Πρέπει να βρούμε τρόπους να τη διώξουμε από πανω μας. Γιατί όσο και να νομίζεις ότι τρέφεσαι από αυτήν είναι πολύ συντομο αυτό το χρονικό διάστημα "χαράς¨που εισπρατεις και μετα σου έρχεται πολλαπλάσια πάνω σου. Πρέπει να τη δεις αλλιώς. Δε βγαίνει έτσι η ζωή.δεν ειναι οτι τη κυνηγω, μη κολλατε στις λεξεις και βγαζετε λανθασμενα συμπερασματα. απλα δεν εχω προβλημα να κατσω να ακουσω εναν ανθρωπο, να μου πει τον πονο του, οταν τον συμπαθω και νιωθω πως κερδιζω κατι ετσι. δεν ισχυει για ολους, ουτε ειμαι συλλεκτης ψυχολογικων προβληματων κι αρνητικης ενεργειας των παντων.

..δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να καταφέρει βελτιώσεις ανθρώπινες, κάποιος, που δηλώνει ότι είναι ένα βαμπίρ.
Χρειάζεται να τα ξεχωρίσεις πρώτα μέσα σου. Σε ανθρώπινες συμπεριφορές, να πούμε την άποψην,
σε βαμπίρ εγώ τουλάχιστον δεν τόχω και σίγουρα θα πέσω έξω!
ΚΕΝΟ απ' την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι την προβληματικότητα της κατάστασης, ψάξε και τα αίτια της.
Θάρθη στιγμή που θα ντρεπόμαστε να λέμε ότι έχουμε πρόβλημα, γιατί το πρόβλημα είμαστε εμείς, άσχετα αν
δεν θέλουμε να το παραδεχτούμε!τα αιτια της μαλλον ειναι η κριση, που δεν εχω λεφτα να παω να νοικιασω μονος μου, να εχω το κεφαλι μου ησυχο, και να ζω με ολες τις ανεσεις. επισης πρεπει να παιζει ρολο και το οτι ειμαι μονος, και δε νιωθω αποδεκτος.

axl100
11-03-2012, 17:04
Μπααα, εγω νμζ πως εχεις ανεβει στον θρονο σου και δεν αφηνεις κανεναν κοντα μη τυχον και δει πως εισαι ανθρωπος με αδυναμιες και σε αμφισβητησει :Ρ

KENO
11-03-2012, 17:08
κοιταξε, οταν εχεις αυτοπεποιθηση, σου λενε πως τη ψωνισες και ανεβηκες στο θρονο σου. οταν δεν εχεις σου λενε πως κλαιγεσαι, πρεπει να πας στο γιατρο ή να παρεις τα φαρμακα σου. εγω ωστοσο προσπαθω να νιωθω καλα, αλλα απο εκει και περα δε γινεται να ειμαι μονιμως με την ιδια διαθεση. πιστευω λοιπον οτι δεν ειμαι μονιμως σ'αυτον τον αναθεματισμενο θρονο. ναι μεν υπαρχει, καθομαι μερικες φορες να ξεκουραστω, αλλα οχι παντα.

axl100
11-03-2012, 17:13
Αλλο να εχεις αυτοπεποιθηση και αλλο να ισοπεδωνεις τους αλλους για να νιωθεις ανωτερος...

μαρκελα
11-03-2012, 17:13
κοιταξε, οταν εχεις αυτοπεποιθηση, σου λενε πως τη ψωνισες και ανεβηκες στο θρονο σου. οταν δεν εχεις σου λενε πως κλαιγεσαι, πρεπει να πας στο γιατρο ή να παρεις τα φαρμακα σου. εγω ωστοσο προσπαθω να νιωθω καλα, αλλα απο εκει και περα δε γινεται να ειμαι μονιμως με την ιδια διαθεση. πιστευω λοιπον οτι δεν ειμαι μονιμως σ'αυτον τον αναθεματισμενο θρονο. ναι μεν υπαρχει, καθομαι μερικες φορες να ξεκουραστω, αλλα οχι παντα.

κοίταξε άμα παραπαίεις ανάμεσα στο θρόνο και στο απόλυτο ΚΕΝΟ δικαιλογημένα να νιώθεις οργή και νεύρα.
Το κακό είναι, ότι και τ' αποπνέεις κιόλας και μήπως έτσι δικαιολογείται και τ' ότι είσαι και παραμένεις μόνος!

Blue1
11-03-2012, 17:16
[τα αιτια της μαλλον ειναι η κριση, που δεν εχω λεφτα να παω να νοικιασω μονος μου, να εχω το κεφαλι μου ησυχο, και να ζω με ολες τις ανεσεις. επισης πρεπει να παιζει ρολο και το οτι ειμαι μονος, και δε νιωθω αποδεκτος.[/QUOTE]
Ξέρεις πολλούς τη σημερινή μερα να μπορούν να μενουν και αυντηρούνται μόνοι τους; Εγώ πάντως όχι. Και σου μιλάει μια που ζούσε δύο χρόνια μόνη της και είχε δουλειά αλλά τώρα πια ακόμα και δουλειά που έχω είναι τόσες οι περικοπές και τόση η αυξηση των εξόδων που δεν μπορώ. Επομένως αναγκαστική συγκατοίκηση είτε με γονείς, είτε με κάποιον άλλο, σου ταιράζει,δε σου ταιριάζει σα προσωπικότητα. Αγώνας επιβίωσης θα έλεγα.

KENO
11-03-2012, 17:24
Αλλο να εχεις αυτοπεποιθηση και αλλο να ισοπεδωνεις τους αλλους για να νιωθεις ανωτερος...δεν ισοπεδωσα κανεναν ακομα. θα το ηθελα πολυ ομως. αλλα βλεπεις συγκρατουμαι κι επειδη δε θελω να εχω νευρα, και να κανω κανενα κακο, γι'αυτο ξεκινησα και το θεμα.

κοίταξε άμα παραπαίεις ανάμεσα στο θρόνο και στο απόλυτο ΚΕΝΟ δικαιλογημένα να νιώθεις οργή και νεύρα.
Το κακό είναι, ότι και τ' αποπνέεις κιόλας και μήπως έτσι δικαιολογείται και τ' ότι είσαι και παραμένεις μόνος!ναι ειμαι πολυ extreme σε ολα γενικοτερα, ετσι και στα συναισθηματα την μια μπορει να ειμαι για αυτοκτονια, και την αλλη πανω στο θρονο θεος. δε γινεται να αλλαξει αυτο, ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου, ετσι νιωθω απο μονος μου. κανεις δε παραμενει με το ιδιο συναισθημα anyway, δεν ειναι ανθρωπινο. οσον αφορα τη μοναξια το γραψα κι εχτες οτι ορισμενες φορες ειναι κι επιλογη. αλλα αλλες οχι κι αυτο με κανει να εξοργιζομαι παλι γιατι καταληγω οτι δε μπορει να με καταλαβει και να μου ταιριαξει ουτε εστω ενας ανθρωπος! κι ετσι αφου δε μπορει κανενας, μου ειναι ολοι αχρηστοι, και γι'αυτο μπορει να γινω κι επιθετικος! αφου δε προσφερουν τιποτα, δε κερδιζω κατι, γιατι να τους εχω στο κεφαλι μου ? τι κι αν προσπαθησω εγω να καταλαβω καποιο ατομο, αν αυτο ζει στη κοσμαρα του, τοτε θα με απορριψει παλι.

Ξέρεις πολλούς τη σημερινή μερα να μπορούν να μενουν και αυντηρούνται μόνοι τους; Εγώ πάντως όχι. Και σου μιλάει μια που ζούσε δύο χρόνια μόνη της και είχε δουλειά αλλά τώρα πια ακόμα και δουλειά που έχω είναι τόσες οι περικοπές και τόση η αυξηση των εξόδων που δεν μπορώ. Επομένως αναγκαστική συγκατοίκηση είτε με γονείς, είτε με κάποιον άλλο, σου ταιράζει,δε σου ταιριάζει σα προσωπικότητα. Αγώνας επιβίωσης θα έλεγα.μακαρι να ξαναβρισκα καποιον για συγκατοικηση! συγκατοικουσα παλιοτερα για λιγο με μια που ειχαμε σχεση, αλλα δεν κρατανε και πολυ οι σχεσεις μου γιατι δεν με αντεχουν, κι ετσι με πεταξε εξω απ'το σπιτι κι επεστρεψα στο γονιων.

axl100
11-03-2012, 17:30
Δεν ειπα πως εισοπεδωσες κανεναν τωρα, αλλα το εχεις κανει επανειλλημενα στο παρελθον. Μεσα σου ξερεις ομως πως δεν εχει καμια απολαυση σε αυτο και δεν δημιουργει πραγματικη αυτοπεποιθηση γιατη χρειαζομαστε την αποδοχη των αλλων για κατι τετοιο.

KENO
11-03-2012, 17:33
δεν σκοτωσα ποτε κανεναν. οχι τουλαχιστον ακομα. εχω αρκετη δουλεια μεχρι εκει.

axl100
11-03-2012, 17:34
δεν σκοτωσα ποτε κανεναν. οχι τουλαχιστον ακομα. εχω αρκετη δουλεια μεχρι εκει.

δεν θα σε κανει ευτυχισμενο

KENO
11-03-2012, 17:36
το ξερω. αλλα αφου δεν εχω και τιποτα αλλο να με κανει...
γι'αυτο προσπαθω να το αλλαξω και να μου φυγουν τα νευρα. γι'αυτο ξεκινησα και το θεμα.

μαρκελα
11-03-2012, 17:39
ναι ειμαι πολυ extreme σε ολα γενικοτερα, ετσι και στα συναισθηματα την μια μπορει να ειμαι για αυτοκτονια, και την αλλη πανω στο θρονο θεος. δε γινεται να αλλαξει αυτο, ετσι ειναι ο χαρακτηρας μου, ετσι νιωθω απο μονος μου. κανεις δε παραμενει με το ιδιο συναισθημα anyway, δεν ειναι ανθρωπινο. οσον αφορα τη μοναξια το γραψα κι εχτες οτι ορισμενες φορες ειναι κι επιλογη. αλλα αλλες οχι κι αυτο με κανει να εξοργιζομαι παλι γιατι καταληγω οτι δε μπορει να με καταλαβει και να μου ταιριαξει ουτε εστω ενας ανθρωπος! κι ετσι αφου δε μπορει κανενας, μου ειναι ολοι αχρηστοι, και γι'αυτο μπορει να γινω κι επιθετικος! αφου δε προσφερουν τιποτα, δε κερδιζω κατι, γιατι να τους εχω στο κεφαλι μου ? τι κι αν προσπαθησω εγω να καταλαβω καποιο ατομο, αν αυτο ζει στη κοσμαρα του, τοτε θα με απορριψει παλι..

αν δεν εξασφαλίσεις ισορροπίες, με ακραίες συμπεριφορές, δεν μπορεί να υπάρξει σχέση με διάρκεια, ακόμα κι αν αρχικά
φαίνεται ότι ταιριάζεις με κάποια! Και ναι δεν μένουμε με τα ίδια συναισθήματα, αλλά ούτε έχουμε όλοι τέτοιες σχισματικές μεταπτώσεις..
Στρέψε το βλέμμα εντός!

axl100
11-03-2012, 17:43
το ξερω. αλλα αφου δεν εχω και τιποτα αλλο να με κανει...
γι'αυτο προσπαθω να το αλλαξω και να μου φυγουν τα νευρα. γι'αυτο ξεκινησα και το θεμα.

Πρεπει να δεις τι σε κανει να νιωθεις καλυτερα, εστω και αν δεν σου αρεσει να το παραδεχθεις...

Blue1
11-03-2012, 17:46
Ξέρεις πολύ καλά λοιπόν την αιτία "που δε σε αντέχουν". Αλλαξε τη και θα αλλάξουν και αυτές.
Εχω ένα φίλο 55 χρονών που είναι άνεργος, χωρισμένος με δύο παιδιά, οχι ιδιαίτερα εμφανίσιμος, απλώς ανδροπρεπής αλλά πολύ ισορροπημενος ψυχικά και δοτικός όπου μπορεί (π.χ ξερει να μαγειρεύει, να μαστορεύει κα) που συγκατοικεί με μια 2-3 χρόνια μικρότερη, δηλ. γύρω στα 52, χωρισμένη με δυο κορίτσια εκ των οποίων η μία μένει μαζί τους, έχουν νοικιάσει ένα πολύ ωραίο και μεγάλο σπίτι στα Βριλήσια και άκουσον-άκουσον τώρα που είναι άνεργος (χωρίς ποτέ να είχε ιδιαίτερο χρήμα) τον συντηρούν η μαμά και η κόρη. Η μία έχει κάποια εισοδήματα από ενοίκια και η άλλη δουλεύει. Εξεπλάγην που το άκουσα, σκέφτηκα "πώς τον ανέχονται και δεν τον πετούν έξω" αλλά μετά πιο ώριμα σκεπτόμενη, σκέφτηκα ότι κάτι θα τους προσφέρει και αυτός, ίσως το χιούμορ του, τον καλό του χαρακτήρα, τη μαγειρική του, το σεξ (εννοειται στη μαμά, η κόρη έχει το φίλο της), μια παρέα για μπιρίμπα, τις γνώσεις του κα. Πώς αυτόν λοιπόν τον αντέχουν και η μία και η άλλη και σένα όχι; Κάτι κανεις λάθος και υποψιάζομαι τί. Δεν είσαι καθόλου δοτικός (εκεί που μπορείς βέβαια), θελεις να παιρνεις μόνο, επομένως η άλλη τί να σε κανει; Αλλωστε απάντησες και μόνος σου "αφου δε προσφερουν τιποτα, δε κερδιζω κατι, γιατι να τους εχω στο κεφαλι μου". Κάπως έτσι λειτουργεί.

KENO
11-03-2012, 17:57
αν δεν εξασφαλίσεις ισορροπίες, με ακραίες συμπεριφορές, δεν μπορεί να υπάρξει σχέση με διάρκεια, ακόμα κι αν αρχικά
φαίνεται ότι ταιριάζεις με κάποια! Και ναι δεν μένουμε με τα ίδια συναισθήματα, αλλά ούτε έχουμε όλοι τέτοιες σχισματικές μεταπτώσεις..
Στρέψε το βλέμμα εντός!το στρεφω αλλα τι αλλο να κανω ? παιρνω τα φαρμακα μου κανονικα, υποτιθεται αυτα επηρεαζουν και τα νευρα. φροντιζω τον εαυτο μου οσο μπορω, και το κανω για μενα, γιατι ειμαι μονος μου, και κανεις αλλος δε θα το κανει, ουτε νοιαζεται. να πχ σημερα ξαναξυρισα το κεφαλι μου, κι ενιωθα ελευθερος λες και φυγαν οι κακες οι σκεψεις που μου γιομισατε κι εσεις εδω. αλλα παρολαυτα η καθημερινοτητα δεν αλλαζει, το περιβαλλον γυρω μου παραμενει ιδιο, κι αυτο μου προκαλει νευρα!

Πρεπει να δεις τι σε κανει να νιωθεις καλυτερα, εστω και αν δεν σου αρεσει να το παραδεχθεις...το παραδεχομαι οτι θα ενιωθα καλυτερα αν ξεσπουσα σε καποιον ανθρωπο. so ? να παω να σκοτωσω να με κλεισουν μεσα ? αφου εχω τα λογικα μου ακομα και ειμαι normal...

Ξέρεις πολύ καλά λοιπόν την αιτία "που δε σε αντέχουν". Αλλαξε τη και θα αλλάξουν και αυτές.
Εχω ένα φίλο 55 χρονών που είναι άνεργος, χωρισμένος με δύο παιδιά, οχι ιδιαίτερα εμφανίσιμος, απλώς ανδροπρεπής αλλά πολύ ισορροπημενος ψυχικά και δοτικός όπου μπορεί (π.χ ξερει να μαγειρεύει, να μαστορεύει κα) που συγκατοικεί με μια 2-3 χρόνια μικρότερη, δηλ. γύρω στα 52, χωρισμένη με δυο κορίτσια εκ των οποίων η μία μένει μαζί τους, έχουν νοικιάσει ένα πολύ ωραίο και μεγάλο σπίτι στα Βριλήσια και άκουσον-άκουσον τώρα που είναι άνεργος (χωρίς ποτέ να είχε ιδιαίτερο χρήμα) τον συντηρούν η μαμά και η κόρη. Η μία έχει κάποια εισοδήματα από ενοίκια και η άλλη δουλεύει. Εξεπλάγην που το άκουσα, σκέφτηκα "πώς τον ανέχονται και δεν τον πετούν έξω" αλλά μετά πιο ώριμα σκεπτόμενη, σκέφτηκα ότι κάτι θα τους προσφέρει και αυτός, ίσως το χιούμορ του, τον καλό του χαρακτήρα, τη μαγειρική του, το σεξ (εννοειται στη μαμά, η κόρη έχει το φίλο της), μια παρέα για μπιρίμπα, τις γνώσεις του κα. Πώς αυτόν λοιπόν τον αντέχουν και η μία και η άλλη και σένα όχι; Κάτι κανεις λάθος και υποψιάζομαι τί. Δεν είσαι καθόλου δοτικός (εκεί που μπορείς βέβαια), θελεις να παιρνεις μόνο, επομένως η άλλη τί να σε κανει; Αλλωστε απάντησες και μόνος σου "αφου δε προσφερουν τιποτα, δε κερδιζω κατι, γιατι να τους εχω στο κεφαλι μου". Κάπως έτσι λειτουργεί.ο λογος που δε με αντεχουν ειναι επειδη δε ταιριαζω με ολες και ειμαι παραξενος. με τις κοπελες που ειναι κοινωνικες πχ, ολη μερα στη καφετερια και το βραδυ στο κλαμπακι, σιγουρα ΔΕΝ μπορω να ειμαι μαζι. ομως τετοιες μου τυγχαν στο παρελθον. και κοκαλα, τα οποια ενω εμφανισιακα αντιπαθω, τα φτιαχναμε λογο χαρακτηρα.

δοτικος μπορω να ειμαι, μονο εκει που γουσταρω εγω ομως. συχνα υπαρχουν φορες που ενω θελω να δωσω αγαπη και να προσφερω τα παντα, δεν υπαρχει καμια κοπελα να τα παρει. κι αφου δε μετραω τοσο και δεν ειμαι και τιποτα σπουδαιο ετσι κι αλλιως εκει εξω, μπορουν να βρουν πολυ καλυτερους!

σημασια στις μερες μας εχει περισσοτερο η φιγουρα. το τι φαινεται, οχι το τι συμβαινει. ετσι αν ενα ζευγαρι δε τα παει καλα μεταξυ του, στους γυρω του μπορει να πουλησει την εικονα του αγαπημενου, του αχωριστου κλπ. γιατι παραμενουν μαζι ? απλα για να καλυψουν τις αναγκες τους, κι επειδη κερδιζουν ο ενας απ'τον αλλον, ακομα κι αν δεν αγαπιουνται πραγματικα.

μαρκελα
11-03-2012, 18:01
..Κάτι κανεις λάθος και υποψιάζομαι τί. Δεν είσαι καθόλου δοτικός (εκεί που μπορείς βέβαια), θελεις να παιρνεις μόνο, επομένως η άλλη τί να σε κανει; Αλλωστε απάντησες και μόνος σου "αφου δε προσφερουν τιποτα, δε κερδιζω κατι, γιατι να τους εχω στο κεφαλι μου". Κάπως έτσι λειτουργεί.

συμφωνώ απόλυτα με την Μπλου. Χρειάζεται να δώσεις πολλά ακόμα κι αν δεν πάρεις! Ξέρεις ότι μερικοί, νιώθουν ικανοποίηση
μόνο με το να δώσουν, χωρίς αντάλλαγμα! Δεν είπα να σε ξοδεύει συνέχεια ο άλλος, αλλά είναι πολύ σημαντικό το να δίνεις..
Γιατί αν δεν μπορείς να δώσεις, σημαίνει ότι δεν έχεις.. και κάποια στιγμή στεγνώνεις και τον άλλον, γιατί αυτή σου η έλλειψη, δεν
καλύπτεται ποτέ! Έτσι εξηγείται λοιπόν κι αυτό που λες, ότι είσαι βαμπίρ. Τί κάνουν τα βαμπίρ? Πίνουν αίμα. "Μούπιες το αίμα μου πιά!"
Ναι αυτό δεν αντέχεται για πολύ! Και μάλλον δεν θες σύντροφο τελικά, αλλά κάποια, που νάχει για να την απομυζείς και μετά η λεμονόκουπα στα σκουπίδια και πάμε γι' άλλα!
Για κάνε έναν επαναπροσδιορισμό με αρκετή ενδοσκόπηση και δες τα πραγματικά αίτια!

Blue1
11-03-2012, 19:52
Εις εκ των πρωην μου λοιπον, ειναι τοσο καλο και αφασια παιδι(εχει πολλα θεματα ο δολιος, του βγαζ ωτο ξωτικοκαπελο μου) που 3-4 νυχτες την εβδομαδα, κοιμαται σε φιλους του. Ειναι μεν με μια πολο στον ωμο με τα ιμερτζενσυ προικια του αλλα ρε συ, 3-4 φορες στις 7 γλυτωνει απο το σπιτι της μανας του.
Κ απο οτι εμαθα ενας φιλος του προτεινε να μεινουν μαζι. Υποψην το παιδι δεν εχει μια και ειναι και ανεργος,37 ετωνανε περικαλω.

Σκεψου αν εχεις φιλαρακια να μενεις εκει που κ που εστω για μια μερα, καλο θα σου κανει.
Ειλικρινα, εχω σκεφτει οσο ακομα μενω μονη μου εδω(απο Σεπτεμωρη με βλεπω με εξωση) και μιας και μου κανουν χαρη οι γονεις να πληρωνουν ως τοτε, να ανταποδωσω η αχρηστη το καλο που δεχθηκα απο τη ζωη, με το να φιλοξενω διαφορα ατομα, ετσι, οπως κανουν και οι φιλοι του πρωην μου.

Ειναι ομως που σε οσους το χω πει με λεν τρελη και οτι θα με βρουν σφαγμενη μια μερα αν το κανω αυτο με ατομα που δεν ξερω. Μα, αφου οι φιλοι που εχω ειναι κομπλε, ΠΟΙΟΝ να βοηθησω που θελω;

Καταληγω στο οτι καποια στιγμη που δεν θα εχεις νευρα, σκεψου ποσοι μπορει να θελουν ρε παιδι μου να σε βοηθησουν απο τον περιγυρο σου, καπως. Μπορει να μην ειναι η λυση που θες αλλα μπορει να ειναι και καλυτερα απο την κατασταση που ζεις τωρα.

Τα νευρα λενε πως εχουν να κανουν με το οτι δεν μπορουμε να βρισουμε τσακισουμε κθεχεθουμε αυτους που μας φταινε η μας εφταιξαν. Ειδικα το βου. Καταπιεση κοινως εκφορτισης που δεν ηλθε ποτε.
Αρχιζεις με τις αναπνοες σου. παρατηρεις τις εισπνοες εκπνοες και τις αλλαζεις. Ο θυμος εχει σταδια. Αρχησε απο οταν πιστευεις οτι εισαι ηρεμος. Συνηθως υφερπει οργη χωρις καποιο γεγονοτο ορατο.
Μετα, βοηθανε και οι αναβιωσεις. Κανε μονος σου. ΑΠΟ το τιποτα. Κλεινεις ματια και ανασουλες μια δυο κ φερνεις στο νου σου μια σκηνη απο το παρελθον που σε νευριασε, απογοητευσε πικρανε. ΚΑι αρχιζεις το κραξιμο. αν θες, χωσε και μπουνιδι στον αερα. Μην το γελας βρε. Βοηθαει σε λεω.Θα το δεις με τον καιρο.
αυτα.

Θέλω πολύ να ρίξω μπουνίδι σε κάποιον και δε μπορώ. Λες με αυτό τον τρόπο να απαλλαγώ; Κατάφερα βεβαια και τον έβρισα άσχημα με sms και κάπως ξεθύμανα αλλά κατήργησε για πάντα αυτό το τηλέφωνο. Επομένως μαλλον ένας τέτοιος τρόπος μου μενει.

RainAndWind
12-03-2012, 09:08
Η αναβίωση σε άτομα όπως ο ΚΕΝΟ (και ενίοτε και γω, όχι μόνο δε μειώνει, αλλά αυξάνει το θυμό, λολ)
Κενό, ας επικεντρωθούμε στα θετικά σου στοιχεία. Έχεις μία εμμονή να μας τονίζεις τα κακά σου, που ξέρεις, όλοι έχουμε εξάλλου.
Λοιπόν, θα σου πω πόσα θετικά βλέπω εγώ σε σένα, δε μπορώ να γνωρίζω αν και πόσα βλέπουν άλλες.
Είσαι μεν κυνικός, αλλά φιλοσοφημένος. Έχεις βαθιά σκέψη, εντελώς απομυθοποιημένα αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα και τις ανθρώπινες σχέσεις.
Αυτό σημαίνει ότι έχεις καταφέρει ότι το 90% των ανθρώπων δεν έχουν, να μασάνε στα παραμύθια που τους πλασάρει ο πολιτισμός τους ως υπέρτατες και αναλλοίωτες αξίες.
Ένα αυτό. Μετά, είσαι brutally honest. Που άλλες φορές ξενίζει τους ανθρώπους γύρω σου, άλλες σε θαυμάζουν ίσως γι αυτή σου την ικανότητα να μιλάς τόσο αληθινά για όλα τα μέσα και τα έξω σου. Δε φοβάσαι να πεις την άποψή σου, άρα κατά κάποιον τρόπο είσαι αποστασιοποιημένος από τις συναισθηματικές αντιδράσεις του περιβάλλοντός σου. Δεν είναι πάντα κακό στοιχείο αυτό, ειδικά όταν ζεις σε τοξικό περιβάλλον, η αποστασιοποίηση αποβαίνει σωτήρια αρκετές φορές.
Είσαι πιστός φίλος, άσχετα αν δεν έχεις φίλους. λολ
Το έχω διαπιστώσει ότι πάντα στέκεσαι βράχος σε όσα άτομα νιώθεις κοντινά σου, ανεξαρτήτως συνθηκών, αυτό σε κάνει ένα αξιόλογο άτομα για φιλία.
Τα αρνητικά σου τα ξέρεις, τα έγραψες και παραπάνω. Οι εξτρίμ αντιδράσεις δηλώνουν και πάθος εκτός από θυμό. Να το σκεφτείς κι αυτό, και να χρησιμοποιήσεις αυτό το πάθος που έχεις για αλήθεια και σχέσεις ουσίας ώστε να σε εξυπηρετήσει. Μπορείς.
Εμένα με βοηθάνε στο θυμό μου οι αποστάσεις, φυσικές και μη. Περισσότερο όλων η μοναξιά στη φύση. Ξέρω πως η κοινωνικοποίηση θα σε βοηθήσει αν την καταφέρεις.

#Αν σκοπεύεις να ρίξεις μπουνίδια, ας συμμαχήσουμε να το κάνουμε σωστά! ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ και όχι σε άσχετους στόχους που θέλουν να μας κατευθύνουν.

Επίσης θα προσθέσω ότι αρκετές από τις αντιδράσεις σου είναι αναμενόμενες και καθόλου έξω από την ψυχολογία μεγάλης μερίδας ανθρώπων σήμερα. Αν αναγκαζόμουνα να ξαναζήσω με τους γονείς μου θα έκοβα φλέβες λέμε, άρα σε νιώθω. Στις παπαριές που ακούς δοκίμασε και το χιούμορ κάποιες φορές, όποτε μπορείς. Σιγά σιγά θα σου έρχεται ευκολότερα. Τέλος θα σου πω ότι σε συμπαθώ άσχετα από τις κλωτσοπατινάδες μας, γιατί έχουμε αρκετά κοινά στοιχεία ως προσωπικότητες, εκεί οφείλονται και οι συγκρούσεις μας.;P
u said it, άνθρωποι των "άκρων".

KENO
12-03-2012, 15:06
συμφωνώ απόλυτα με την Μπλου. Χρειάζεται να δώσεις πολλά ακόμα κι αν δεν πάρεις! Ξέρεις ότι μερικοί, νιώθουν ικανοποίηση
μόνο με το να δώσουν, χωρίς αντάλλαγμα! Δεν είπα να σε ξοδεύει συνέχεια ο άλλος, αλλά είναι πολύ σημαντικό το να δίνεις..
Γιατί αν δεν μπορείς να δώσεις, σημαίνει ότι δεν έχεις.. και κάποια στιγμή στεγνώνεις και τον άλλον, γιατί αυτή σου η έλλειψη, δεν
καλύπτεται ποτέ! Έτσι εξηγείται λοιπόν κι αυτό που λες, ότι είσαι βαμπίρ. Τί κάνουν τα βαμπίρ? Πίνουν αίμα. "Μούπιες το αίμα μου πιά!"
Ναι αυτό δεν αντέχεται για πολύ! Και μάλλον δεν θες σύντροφο τελικά, αλλά κάποια, που νάχει για να την απομυζείς και μετά η λεμονόκουπα στα σκουπίδια και πάμε γι' άλλα!
Για κάνε έναν επαναπροσδιορισμό με αρκετή ενδοσκόπηση και δες τα πραγματικά αίτια!μαρκελα ανταλλαζουμε ρολους για λιγο αν θελεις, να μου πιεις οτι γουσταρεις, ετσι για να δεις οτι δινω περισσοτερα απ'οσα νομιζεις. ωστοσο δε τα δινω οπου κι οπου, αλλα σε ανθρωπους που βλεπω οτι μου ταιριαζουν κι ετσι δε θα πανε χαμενα, σπαταλωντας παλι το χρονο μου. το εχω ξαναπει οτι ειμαι πολυ επιλεκτικος, και προσπαθω να προβλεπω τη καταληξη των ανθρωπων πριν τους γνωρισω, ακομα κι αν ξερω οτι δε γινεται γιατι η ζωη ειναι τελειως random, και συνεχεια εξελισονται ολα.

Εις εκ των πρωην μου λοιπον, ειναι τοσο καλο και αφασια παιδι(εχει πολλα θεματα ο δολιος, του βγαζ ωτο ξωτικοκαπελο μου) που 3-4 νυχτες την εβδομαδα, κοιμαται σε φιλους του. Ειναι μεν με μια πολο στον ωμο με τα ιμερτζενσυ προικια του αλλα ρε συ, 3-4 φορες στις 7 γλυτωνει απο το σπιτι της μανας του.
Κ απο οτι εμαθα ενας φιλος του προτεινε να μεινουν μαζι. Υποψην το παιδι δεν εχει μια και ειναι και ανεργος,37 ετωνανε περικαλω.

Σκεψου αν εχεις φιλαρακια να μενεις εκει που κ που εστω για μια μερα, καλο θα σου κανει.
Ειλικρινα, εχω σκεφτει οσο ακομα μενω μονη μου εδω(απο Σεπτεμωρη με βλεπω με εξωση) και μιας και μου κανουν χαρη οι γονεις να πληρωνουν ως τοτε, να ανταποδωσω η αχρηστη το καλο που δεχθηκα απο τη ζωη, με το να φιλοξενω διαφορα ατομα, ετσι, οπως κανουν και οι φιλοι του πρωην μου.

Ειναι ομως που σε οσους το χω πει με λεν τρελη και οτι θα με βρουν σφαγμενη μια μερα αν το κανω αυτο με ατομα που δεν ξερω. Μα, αφου οι φιλοι που εχω ειναι κομπλε, ΠΟΙΟΝ να βοηθησω που θελω;

Καταληγω στο οτι καποια στιγμη που δεν θα εχεις νευρα, σκεψου ποσοι μπορει να θελουν ρε παιδι μου να σε βοηθησουν απο τον περιγυρο σου, καπως. Μπορει να μην ειναι η λυση που θες αλλα μπορει να ειναι και καλυτερα απο την κατασταση που ζεις τωρα.

Τα νευρα λενε πως εχουν να κανουν με το οτι δεν μπορουμε να βρισουμε τσακισουμε κθεχεθουμε αυτους που μας φταινε η μας εφταιξαν. Ειδικα το βου. Καταπιεση κοινως εκφορτισης που δεν ηλθε ποτε.
Αρχιζεις με τις αναπνοες σου. παρατηρεις τις εισπνοες εκπνοες και τις αλλαζεις. Ο θυμος εχει σταδια. Αρχησε απο οταν πιστευεις οτι εισαι ηρεμος. Συνηθως υφερπει οργη χωρις καποιο γεγονοτο ορατο.
Μετα, βοηθανε και οι αναβιωσεις. Κανε μονος σου. ΑΠΟ το τιποτα. Κλεινεις ματια και ανασουλες μια δυο κ φερνεις στο νου σου μια σκηνη απο το παρελθον που σε νευριασε, απογοητευσε πικρανε. ΚΑι αρχιζεις το κραξιμο. αν θες, χωσε και μπουνιδι στον αερα. Μην το γελας βρε. Βοηθαει σε λεω.Θα το δεις με τον καιρο.
αυτα.Ξωτικό το πηγαινελα ομως δεν μπορει να το κανει και για παντα. ειναι κουραστικο και σαν ανθρωπος θελει το σπιτι του, τα πραματα του, κατι σιγουρο βρε αδερφε να νιωθει δικο του σταθερο. μπορει να καλοπερναει λιγο τωρα λοιπον, ομως ετσι δε προκειται να παει μπροστα, ουτε να κανει οικογενειουλα. κι αμα πιασει και μια εργασια (αμην και ποτε) παλι στης μανας του θα επιστρεφσει γιατι δε θα εχει χρονο και προπαντων ορεξη με τη κουραση να τρεχει.

αν κι εγω ειχα φιλαρακια παντως παιζει να ειχα φυγει κι απ'το ελλαδισταν. σιγουρα θα εκανα κατι παραπανω, θα με φιλοξενουσαν εστω πιστευω. αλλα δεν εχω, οποτε τι κριμα, τζαμπα το συζηταμε. ουτε περιγυρως υπαρχει ακριβως με το τροπο που το εννοουμε, αφου δεν ειμαι τοσο κοινωνικος, κι οταν ειμαι παλι εχω μαθει να στηριζομαι στα ποδια μου και να μη ζηταω βοηθεια.

οι αναπνοες παντως βοηθανε να ηρεμισω καπως. το εχω παρατηρησει και οταν εχω πονοκεφαλο, που οταν παιρνω βαθιες ανασες νιωθω καλυτερα.

Η αναβίωση σε άτομα όπως ο ΚΕΝΟ (και ενίοτε και γω, όχι μόνο δε μειώνει, αλλά αυξάνει το θυμό, λολ)
Κενό, ας επικεντρωθούμε στα θετικά σου στοιχεία. Έχεις μία εμμονή να μας τονίζεις τα κακά σου, που ξέρεις, όλοι έχουμε εξάλλου.
Λοιπόν, θα σου πω πόσα θετικά βλέπω εγώ σε σένα, δε μπορώ να γνωρίζω αν και πόσα βλέπουν άλλες.
Είσαι μεν κυνικός, αλλά φιλοσοφημένος. Έχεις βαθιά σκέψη, εντελώς απομυθοποιημένα αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα και τις ανθρώπινες σχέσεις.
Αυτό σημαίνει ότι έχεις καταφέρει ότι το 90% των ανθρώπων δεν έχουν, να μασάνε στα παραμύθια που τους πλασάρει ο πολιτισμός τους ως υπέρτατες και αναλλοίωτες αξίες.
Ένα αυτό. Μετά, είσαι brutally honest. Που άλλες φορές ξενίζει τους ανθρώπους γύρω σου, άλλες σε θαυμάζουν ίσως γι αυτή σου την ικανότητα να μιλάς τόσο αληθινά για όλα τα μέσα και τα έξω σου. Δε φοβάσαι να πεις την άποψή σου, άρα κατά κάποιον τρόπο είσαι αποστασιοποιημένος από τις συναισθηματικές αντιδράσεις του περιβάλλοντός σου. Δεν είναι πάντα κακό στοιχείο αυτό, ειδικά όταν ζεις σε τοξικό περιβάλλον, η αποστασιοποίηση αποβαίνει σωτήρια αρκετές φορές.
Είσαι πιστός φίλος, άσχετα αν δεν έχεις φίλους. λολ
Το έχω διαπιστώσει ότι πάντα στέκεσαι βράχος σε όσα άτομα νιώθεις κοντινά σου, ανεξαρτήτως συνθηκών, αυτό σε κάνει ένα αξιόλογο άτομα για φιλία.
Τα αρνητικά σου τα ξέρεις, τα έγραψες και παραπάνω. Οι εξτρίμ αντιδράσεις δηλώνουν και πάθος εκτός από θυμό. Να το σκεφτείς κι αυτό, και να χρησιμοποιήσεις αυτό το πάθος που έχεις για αλήθεια και σχέσεις ουσίας ώστε να σε εξυπηρετήσει. Μπορείς.
Εμένα με βοηθάνε στο θυμό μου οι αποστάσεις, φυσικές και μη. Περισσότερο όλων η μοναξιά στη φύση. Ξέρω πως η κοινωνικοποίηση θα σε βοηθήσει αν την καταφέρεις.

#Αν σκοπεύεις να ρίξεις μπουνίδια, ας συμμαχήσουμε να το κάνουμε σωστά! ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ και όχι σε άσχετους στόχους που θέλουν να μας κατευθύνουν.

Επίσης θα προσθέσω ότι αρκετές από τις αντιδράσεις σου είναι αναμενόμενες και καθόλου έξω από την ψυχολογία μεγάλης μερίδας ανθρώπων σήμερα. Αν αναγκαζόμουνα να ξαναζήσω με τους γονείς μου θα έκοβα φλέβες λέμε, άρα σε νιώθω. Στις παπαριές που ακούς δοκίμασε και το χιούμορ κάποιες φορές, όποτε μπορείς. Σιγά σιγά θα σου έρχεται ευκολότερα. Τέλος θα σου πω ότι σε συμπαθώ άσχετα από τις κλωτσοπατινάδες μας, γιατί έχουμε αρκετά κοινά στοιχεία ως προσωπικότητες, εκεί οφείλονται και οι συγκρούσεις μας.;P
u said it, άνθρωποι των "άκρων".RainAndWind επικεντρωνομαι στα αρνητικα να τα καλυτερεψω γιατι εκει πιστευω οτι μειονεκτω και θελω δουλεια. τα θετικα εξαλλου ειναι αυτονοητα, αν τα βλεπαν και τα εκτιμουσαν περισσοτερες θα μου ηταν πιο ευκολο, αλλα δε μπορουμε να αρεσουμε και σε ολες, ειδικα οταν οι πιο πολλες μοιαζουν στα θελω τους εχωντας κοινα σαν να ειναι καρμπον μεχρι και στην εμφανιση λες και βγηκαν απο εργοστασιο! αφου ειναι οτι τις πλασαρει το κοσμοπολιταν, και brutally honest να ειναι κανεις, προβληματικο θα τον βγαλουν γιατι δεν συμφερει αυτο το πραμα. δεν αρεσει η αληθεια, ετσι κι εγω γενικα δεν ειμαι αρεστος στο κοζμο. παντως ευχαριστω οσους καταφερνουν κι εντοπιζουν θετικα πανω μου.

το βλεπω κι απο δω μεσα στο φορουμ που με κρατανε με το ζορι. απλα γιατι γραφω οτι μου ερθει, αυθορμητα και ειλικρινα, οσο πιο ανθρωπινα γινεται. σαν ανθρωπος κι εγω λοιπον τη μια μπορει να μπαινω με καλη διαθεση, την αλλη με ασχημη και να βριζω κλπ. αυτο παει να πει οτι δεν αξιζω γενικοτερα ? στα ματια ορισμενων, που και οι ιδιοι κρατανε μονο τα αρνητικα μου, μαλλον δεν αξιζω. ισως αυτοι να αξιζουν περισσοτερο, ειδικα οταν δε παιρνουν καμια θεση, και δεν γραφουν τιποτα δικο τους ποτε.

αλλα ποιος ειμαι εγω να κρινω τον καθενα ? γι'αυτο προσπαθω να κρατω αποσταση απο ολους, και βγαζω μονος μου τον εαυτο μου εξω απ'το παρεακι τους. δε μ'αρεσει να ανηκω καπου και να ταμπελιαζομαι, οσο κι αν προσπαθουν με το ζορι να με ενταξουν σε καποια κατηγορια. κι οσο κι αν θα ηθελα κι εγω να βρω που ανηκω και να ηρεμισω, προτιμω τελικα να μην επαναπαυομαι και να μην το κανω, ειδικα οταν ειναι καπου με το ζορι και δε ταιριαζω.

βραχος εμαθα να ειμαι γιατι ετσι μου τα εφερε η ζωη. υπηρξαν ορισμενες καταστασεις ξερεις μικροτερος που κοντεψαν να τιναχτουν ολα στον αερα. τρεχαν και σε νοσοκομεια εδω λογο ηλικιας, και δεν υπηρχε κανεις να τους στηριξει. ετσι εμαθα να μην χανω τη ψυχραιμια μου, και να στεκομαι γερα στα ποδια μου ακομα κι αν διαλυονται τα παντα γυρω μου, γιατι αν δε το κανω εγω δεν θα το κανει κανενας αλλος.

προσπαθω να ειμαι οσο πιο κοινωνικος γινεται, ειδικα τωρα που ανοιγει κι ο καιρος, αλλα πολλες φορες δεν εχω και τοσες επιλογες οσο νομιζουν καποιοι. δεν εχω ανθρωπους δλδ να διαλεξω, συνηθως ειμαι αναμεσα στον ταδε που μπορει να μη ταιριαζω κι ολας, και στο τιποτα. ετσι προτιμω ξανα το τιποτα, απ'το να χαλιεμαι με τις συμπεριφορες του αλλου.

τελος, το γνωριζω πως πολλες απ'αυτες τις αντιδρασεις μου ειναι αναμενομενες. ειναι σαν να ξερω οτι εχω δικιο, κι αυτο μου δινει το δικαιωμα να εκραγω στη μαπα του αλλου, και να του κανω οση ζημια θελω. απο εκει προερχεται και το θρασος που μου βγαινει συχνα, μα και το παθος οταν επιμενω σε κατι.

Blue1
12-03-2012, 17:22
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής: δεν έχεις ένα-δυο γνωστούς να τους παρεις ένα τηλέφωνο και να κανονίσεις για καφέ; Και φίλες ακόμα. Πρέπει να κανετε φιλοσοφικές συζητήσεις μαζί; Απλά να βγείτε να περάσετε καλά, να πείτε καμιά μαλ...ία για το ποδόσφαιρο, για την πολιτική, για μουσική ή ο,τι άλλο και that's all. Δεν χρειάζεται να σου κάνει απόλυτα ο άλλος για να πιεις ένα καφε ή ποτό μαζί του.
Επιπλέον υπάρχουν σύλλογοι, γυμναστήρια που οργανώνουν events και μπορείς να πας με κάποιο γνωστό σου χωρίς να πολυμιλάτε. Απλά να συμμετ'εχετε. Η και σινεμά. Ούτε εκεί χρειάζεται να μιλάτε. Οχι τίποτα άλλο για να μην εκνευρίζεσαι με αυτά που ακούς. Μικρά-μικρά βήματα πριν φτα΄σεις σε μεγαλύτερα.
Kai τί θα πει είσαι ακοινώνητος; Είσαι ακοινώνητος επειδή δεν προσπαθείς να είσαι κοινωνικός. Τίποτα δεν έρχεται στο πιάτο έτοιμο χωρίς αγώνα. Δεν θέλεις να κάνεις υποχωρήσεις μάλλον απέ΄ναντι στον άλλο. Οπως λοιπόν θα ανεχτείς τον άλλο στη φιλία (έστω και αν δεν σου κάνει σε όλα), έτσι θα δεχτείς και μια σύντροφο αυριο και ίσως με΄λλουσα γυναίκα. Πως αλλιώς;
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι γυναίκες στην ηλικιακή ομάδα των 20-30, ειδικά αν είναι εμφανίσιμες (που μαλλον και συ κατι τέτοιο ψαχνεις απ΄ ότι κατάλαβα) ή ακόμα και να μην είναι εμφανίσιμες αλλά έχουν αυτοπεποίθηση έχουν πολλές επιλογές αν κινούνται σε χώρους με κόσμο. Και όπως καταλαβαίνεις όσο περισσότερες επιλογές τόσο ο πήχυς ανεβαίνει στις απαιτήσεις. Και συ να ήσουν το ίδιο θα έκανες.

KENO
12-03-2012, 17:34
οχι ουτε εναν! νιωθω οτι μου ειναι αχρηστοι. μα αφου σου λεω υπαρχουν φορες που γουσταρω να ειμαι μονος μου, δε θελω να εχω υποχρεωσεις. εκτος αν ειναι σχεση μου, που εκει νιωθω πως μου προσφερει αφου ειναι μαζι μου και μοιραζομαστε τα παντα (ή τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να συμβαινει).

το ολο θεμα φιλια για μενα ειναι κατεστραμμενο, γιατι μικροτερος αλλαξα τουλαχιστον 3 γειτονιες και καμποσα σχολεια, συν τον υπολοιπο γενικοτερο χαμο στη ζωη μου αργοτερα, με αποτελεσμα πλεον να δυσκολευομαι να εμπιστευτω τους ανθρωπους. καποιες φορες λοιπον νιωθω καλα ετσι, αλλες παλι δεν παλευεται και ειμαι για αυτοκτονια. αλλα ακομα και για καφε ή σινεμα να παω με καποιον δεν αλλαζει τιποτα, δε σημαινει οτι θα με κουβαλησει σπιτι του να μεινω εκει.

δεν ασχολουμαι με το ποδοσφαιρο ουτε τη πολιτικη, και ειμαι εξαιρετικα αντικοινωνικος για να γραφτω σε συλλογο. για γυμναστηριο και λοιπα δεν υπαρχουν ουτε λεφτα πλεον. ελλαδα ζω ακομα, και παραμενω ανεργος...

και δεν εγραψα οτι ειμαι ακοινωνιτος αλλα αντικοινωνικος! εχουν διαφορα αυτα τα δυο, εγω ειμαι το δευτερο.

μαρκελα
12-03-2012, 17:34
ΚΕΝΟ ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά δυστυχώς ο ρόλος δεν μου ταιριάζει, γιατί αντίθετα από σένα, εγώ είμαι
κοινωνική, κάτι που σημαίνει ότι πετάω την σκούφιά μου, για εξόδους από καφέ και ποτάκι, έως ταξίδια κι εκδρομές.

Blue1
12-03-2012, 17:45
ΚΕΝΟ ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά δυστυχώς ο ρόλος δεν μου ταιριάζει, γιατί αντίθετα από σένα, εγώ είμαι
κοινωνική, κάτι που σημαίνει ότι πετάω την σκούφιά μου, για εξόδους από καφέ και ποτάκι, έως ταξίδια κι εκδρομές.

Και γω το ίδιο Μαρκέλα, μου αρέσουν όλα αυτά που λες αλλά ξερεις τί έχω προσέξει; Οτι πια δεν βρίσκεις άτομα να ακολουθήσουν είτε για οικονομικούς λόγους, είτε γιατί είναι μπλεγμενοι σε σχέσεις ή οικογενεια. Επίσης μπορεί ο σύντροφός σου να μην του αρέσουν αυτά και να θέλει άλλα από σενα. Επομένως, όλα έχουν τις δυσκολίες τους.

μαρκελα
12-03-2012, 17:54
Και γω το ίδιο Μαρκέλα, μου αρέσουν όλα αυτά που λες αλλά ξερεις τί έχω προσέξει; Οτι πια δεν βρίσκεις άτομα να ακολουθήσουν είτε για οικονομικούς λόγους, είτε γιατί είναι μπλεγμενοι σε σχέσεις ή οικογενεια. Επίσης μπορεί ο σύντροφός σου να μην του αρέσουν αυτά και να θέλει άλλα από σενα. Επομένως, όλα έχουν τις δυσκολίες τους.

Αααα εδώ διαφωνώ κάθετα Μπλου! Δηλ. ο σύντροφός μου θάχει τους φίλους του και θα βγαίνει κι εγώ
θα κάθομαι σπίτι; Όχι με τίποτα! Και ισότιμο δεν είναι και δεν σε σέβεται ο άλλος αν απαιτεί κάτι τέτοιο.
Άσε που όταν ο καθένας έχει και την προσωπική του ζωή, επιστρέφει στην σχέση με μεγαλύτερη ανάγκη,
αλλά κι ενδιαφέρον για τον σύντροφό του.

Blue1
12-03-2012, 20:10
Αααα εδώ διαφωνώ κάθετα Μπλου! Δηλ. ο σύντροφός μου θάχει τους φίλους του και θα βγαίνει κι εγώ
θα κάθομαι σπίτι; Όχι με τίποτα! Και ισότιμο δεν είναι και δεν σε σέβεται ο άλλος αν απαιτεί κάτι τέτοιο.
Άσε που όταν ο καθένας έχει και την προσωπική του ζωή, επιστρέφει στην σχέση με μεγαλύτερη ανάγκη,
αλλά κι ενδιαφέρον για τον σύντροφό του.

Oxi άλλο εννοώ. Μπορεί π.χ. να μην του αρέσουν τα ταξίδια και οι εκδρομές και να θέλει να κα΄θεται σπίτι, ενώ εσένα σου αρέσουν. Τότε τί κάνεις; Η πρέπει να μην πας και συ ταξίδι ΄και να κάτσεις σπίτι μαζί του ή αν δέχεται να πας με δική σου παρέα ή οικογενειακώς. Ελα όμως που και με άλλες παρέες είναι δύσκολος ο συντονισμός, επομένως έχω καταλήξει ότι ακόμα και οι εκδρομές που είναι ένα ευχάριστο γεγονός χρειάζονται κάποιες προυποθέσεις. Αλλιώς δεν υφίστανται.

KENO
12-03-2012, 20:17
κοριτσια sorry αν σας το χαλαω, καλυτερα πηγαιντε αλλου να κανετε αυτη σας τη συζητηση. το θεμα εδω το ξεκινησα για τα νευρα μου και μονο, επειδη εχω προβλημα και δεν τα ελεγχω. καταλαβαινω οτι εχετε κι εσεις τα δικα σας προβληματα, αν σας παιρνουν μαζι τους τα αγορια σας και λοιπα, αλλα εδω δεν ειναι ο καταληλος χωρος και γι'αυτα. αν εχετε κατι αλλο να πειτε σχετικο με το θεμα μου πειτε το, διαφορετικα παρακαλω μη το γαματε με offtopic. report να ερθει η Idella ή οποιος αλλλος moderator να κανει split, εγω σας αφηνω.

Blue1
12-03-2012, 20:23
οκ σταματαμε

μαρκελα
13-03-2012, 09:10
.. δε θελω να καταντω βιαιος, προσπαθω να ρθω στη θεση των αλλων οταν με βλεπουν να συμπεριφερομαι ασχημα χωρις λογο, ομως για μενα φαινεται να υπαρχει λογος αφου ειναι σαν να μου φταινε ολοι οι αλλοι που κακοπερναω, γιατι δεν επελεξα τιποτα απ'αυτο που ζω. τους καταλαβαινω οταν φοβουνται κι απομακρυνονται, αλλα αυτο αντι να με κανει καλυτερα με εκνευριζει ακομα περισσοτερο, σαν να μου δειχνουν ποσο αδυναμοι ειναι.

..έχω κάτι τελευταίο να πω ΚΕΝΟ! Ο τίτλος του θρεντ περιλαμβάνει και τις λέξεις υπερβολική όρεξη..
Οι λέξεις αυτές δεν έχουν σχέση με την εκτόνωση, αλλά σημαίνουν δική σου υπερβολή κάλυψης
συναισθηματικής ανάγκης, που δεν θες να ελέγξεις ή να παραδεχτείς. Δεν ξέρω αν έχεις επιπλέον κιλά,
αλλά αυτό συμβαίνει και με τους παχύσαρκους. Για θετικό συναίσθημα καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες τροφής.
Κάνεις όμως κι εσύ το λάθος της γενίκευσης! Το ότι σου φταίει το πολιτικό σύστημα για την κατάντιά μας και θες γ' αυτό
να εκτονωθείς είναι άλλο και δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση, αυτό που λες, ότι όλοι σε φοβούνται κι απομακρύνονται.
Είναι δηλ. τραγικό λάθος μ' άλλους να τάχεις κι άλλοι να την πληρώνουν γι' αυτό!
Και δεν είναι αδύναμοι που φεύγουν από την απρόβλεπτη, αδικαιολόγητη και βίαιη συμπεριφορά σου, αλλά είναι η πλέον
υγιής αντίδραση, που χρειάζεται να κάνει ο οποιοσδήποτε, όταν νιώσει ξαφνικά και χωρίς λόγο όπως λες, ότι απειλείται.
Επιμένω στρέψε το βλέμμα εντός!

KENO
13-03-2012, 17:45
δεν με λες και παχυσαρκο, 5-10 κιλα παραπανω απ'το κανονικο, δε νομιζω πως ειναι πολλα, ουτε ξεπερναν τα ορια του φυσιολογικου. απλα δεν ειμαι γυμνασμενος μπρατσαρας οπως θελουν ολες, αφου ουτε γυμναστηριο παω, ουτε διατροφη ακολουθω πλεον.
παρολαυτα τρωω οντως σαν βοδι, και οταν βαριεμαι, κι οταν δεν αισθανομαι πολυ καλα, μπας και νιωσω καλυτερα. αφου οτιδηποτε κι αν καταναλωσουμε, απ'το απλο χαμομηλακι μεχρι το βαρυ το χορτο, επηρεαζει τα παντα στον οργανισμο μας, και μαζι μ'αυτον παει και η διαθεση. αλλα το βλεπω κι αυτοκαταστροφικα το θεμα, δλδ τρωμε πολυ κι οτι να'ναι, κανωντας κακο στην εικονα μας, στον εαυτο μας.
και ναι ξεσπαω οπου βρω, αλιμονο στην επομενη που θα πεσει στα χερια μου, ειδικα οταν ειμαι νευριασμενος. δε μπορω να αγγιξω τους πολιτικους, οταν κυκλοφορανε με δεκαπεντε σωματοφυλακες ο καθενας, ουτε να τους μιλησεις δε φτανεις.

μαρκελα
13-03-2012, 18:05
δεν με λες και παχυσαρκο, 5-10 κιλα παραπανω απ'το κανονικο, δε νομιζω πως ειναι πολλα, ουτε ξεπερναν τα ορια του φυσιολογικου. απλα δεν ειμαι γυμνασμενος μπρατσαρας οπως θελουν ολες, αφου ουτε γυμναστηριο παω, ουτε διατροφη ακολουθω πλεον.
παρολαυτα τρωω οντως σαν βοδι, και οταν βαριεμαι, κι οταν δεν αισθανομαι πολυ καλα, μπας και νιωσω καλυτερα. αφου οτιδηποτε κι αν καταναλωσουμε, απ'το απλο χαμομηλακι μεχρι το βαρυ το χορτο, επηρεαζει τα παντα στον οργανισμο μας, και μαζι μ'αυτον παει και η διαθεση. αλλα το βλεπω κι αυτοκαταστροφικα το θεμα, δλδ τρωμε πολυ κι οτι να'ναι, κανωντας κακο στην εικονα μας, στον εαυτο μας.
και ναι ξεσπαω οπου βρω, αλιμονο στην επομενη που θα πεσει στα χερια μου, ειδικα οταν ειμαι νευριασμενος. δε μπορω να αγγιξω τους πολιτικους, οταν κυκλοφορανε με δεκαπεντε σωματοφυλακες ο καθενας, ουτε να τους μιλησεις δε φτανεις.

λολ.. πάλι γενίκευση, γιατί εμένα τουλάχιστον δεν μ' αρέσουν οι μπρατσαράδες!
Απ' την άλλη ελπίζω να μην με πετύχεις πουθενά μ' υπερβολικά νεύρα.. και με βρει κακό!
Τί θα φταίω δηλ. τυχαία να βρεθώ μέσα σε μια ακόμα κρίση της αυτοκαταστροφής σου?
ΚΕΝΟ " ο καλύτερος φίλος κι ο χειρότερος εχθρός μας είναι ο Εαυτός μας "

KENO
13-03-2012, 18:22
δε σ'αρεσει ο Τζωνυ το μπρατσονι ? τι στο διαολο πανε ολοι οι μαλακες και λιωνουν στα γυμναστηρια τοτε ?
και δεν ειμαι χωρις λογο επιθετικος, ειπα αποφευγω τη βια, δε θελω να κανω κακο, αλλα απ'αυτο καταντησαμε κι αντικοινωνικοι, αφου οπου σταθεις κι οπου βρεθεις και στρεψεις το βλεμμα σου, αηδια σου ερχεται με το κοζμο και τη καταντια πλεον.
τα πιο ομορφα ονειρα ειναι ανωνυμα, μη τα φοβασαι ειναι ανωδυνα, επισης.

Blue1
13-03-2012, 18:49

Ε τοτε ΚΕΝΟ δε θέλεις εσύ ο ίδιος να κρατήσεις σχέση. Μετά απορείς πως απομακρύνονται και τα ρίχνεις στους μπρατσαράδες. Νομίζω ότι πρωτίστως όλοι οι άνθρωποι θέλουν να είναι καλά ψυχολογικά και να γεμίζουν ψυχολογικά με το συντροφό τους. Τοσα προβλήματα υπάρχουν γύρω μας, φαντασου να έχεις και ένα αυντροφο που σε γεμίζει νεύρα, ανασφάλειες, κακιες λόγω των πρότερων βιωματων. Δεν παλεύεται.
Επίσης πιστεύω ότι όπως στις πετυχημένες διαπραγματεύσεις ισχύει το "κερδίζω-κερδίζεις", έτσι και στις σχέσεις για να σταθούν μακροχρόνια και να είναι και οι δύο καλά πρέπει να τηρείται αυτή η αρχή. Και όταν λέμε κερδίζω, δεν εννοούμε μόνο υλικά θέματα, αλλά πνευματικά και ψυχολογικά. Για να σε θέλει λοιπόν η άλλη πρέπει να κερδίζει κάποια πραγματα από τη σχέση.
Ακόμα, να ρωτήσω κα΄τι άλλο: μήπως αυτό το πρότυπο γυναίκας που εσύ έχεις στο μυαλό σου δεν είναι τελικά το σωστό για σένα; Μήπως έχεις υψηλά κριτήρια επιλογής στις γυναίκες χωρίς να προσφέρεις τα ανάλογα;

KENO
13-03-2012, 19:10
δε ταιριαζω με ολες εννοειται, το εχω πει εκατομμυρια φορες, απ'τη πρωτη στιγμη που γραφτηκα στο φορουμ!
αν η κοπελια δε ξερει να με κρατησει ησυχο, να με καλμαρει οταν εχω νευρα, και μου παει κοντρα και μου τη σπαει, λογικα θα πλακωθουμε. και στο παρελθον ειχα καβγαδες, και γενικοτερα οσο κι αν θελω να τους αποφευγω, φαινεται να με ακολουθουν δυστυχως.
σε μια σχεση ομως δεν εισαι για να καβγαδιζεις και να παιζεις ξυλο, δεν εισαι γενικοτερα για να πιεζεσαι και να μη περνας καλα.
οποτε μια σχεση που ειναι ετσι, ΟΧΙ δεν μου χρειαζεται και δεν τη θελω! και συμφωνω οτι πρωτιστως οι ανθρωποι θελουν να ειναι καλα ψυχολογικα. εδω ομως δεν ειμαστε και τοσο γιατι κακοπερναμε...
τεσπα για το τελευταιο που με ρωτας δε ξερω να σου το απαντησω, γιατι δεν εχω προτυπα. υψηλα κριτηρια επιλογης δε νομιζω πως εχω γιατι δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου δλδ να πεις ψαχνω μια που να ειναι ετσι κι ετσι, ξανθια ή οτι αλλο κλπ. απλα δε μου αρεσουν και τοσο τα κοκαλα, θελω να εχει καμπυλες. αυτο δε το λες και τοσο προτυπο οσο θεμα σωματοτυπου. αντε και να εχουμε κοινα ενδιαφεροντα οσο γινεται (κινηματογραφο και μουσικη δλδ εκτος απ'το διαδικτυο - με videogames δεν ασχολουμαι πλεον - ουτε αλλα αθληματα).
το τι προσφερω τωρα δε μπορω να το πω εγω, ειναι αναλογα τι βλεπει η καθεμια πανω μου, αν μπορει να το εκτιμησει, αν της ταιριαζει κι ολας. πχ στη πισω σελιδα η RainAndWind μου γραψε καμποσα θετικα που βλεπει η ιδια, εσυ ή οποιαδηποτε αλλη μπορει να μη βλεπεις τιποτα απολυτως. αυτο δε σημαινει οτι δε προσφερω καθολου, ετσι δεν ειναι ?

void
13-03-2012, 19:22
Εγώ αγαπητέ στα έχω ξαναπεί πολλάκις.
Μια χαρά είσαι, στοργή και προδερμ θες, αφοσίωση, ειλικρινή αγάπη, ως γνήσιος αγαπούλης.
Αλλά για κάποιο λόγο, ή μάλλον για αρκετούς λόγους, σαμποτάρεις και νεκρώνεις εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου.
Και ενώ το μυαλό σου είναι ανοικτό και θα μπορούσες να κάνεις πολλά πράγματα, κάνεις μα...κίες.
Μην αντιδράς!Κιχ δε θέλω να ακούσω.
Ελπίζω κάποια μέρα να ξεκολλήσεις και να βγάλεις προς τα έξω τον αληθινό ΚΕΝΟ.

Blue1
13-03-2012, 19:25
E τότε είναι να πεσεις στο καταλληλο άτομο πράγμα που είναι και θέμα τύχης. Το εύχομαι αλλά οι περισ΄΄οτεροι άνθρωποι κάνουν υποχωρήσεις από λίγες εως πολλές προκειμένου να μην είναι μόνοι. Εσύ είσαι διατεθειμένος να κάνεις;

KENO
13-03-2012, 19:56
Εγώ αγαπητέ στα έχω ξαναπεί πολλάκις.
Μια χαρά είσαι, στοργή και προδερμ θες, αφοσίωση, ειλικρινή αγάπη, ως γνήσιος αγαπούλης.
Αλλά για κάποιο λόγο, ή μάλλον για αρκετούς λόγους, σαμποτάρεις και νεκρώνεις εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου.
Και ενώ το μυαλό σου είναι ανοικτό και θα μπορούσες να κάνεις πολλά πράγματα, κάνεις μα...κίες.
Μην αντιδράς!Κιχ δε θέλω να ακούσω.
Ελπίζω κάποια μέρα να ξεκολλήσεις και να βγάλεις προς τα έξω τον αληθινό ΚΕΝΟ.εσυ αγαπητη ξαφανιζολ απ'το μσν ακομα, αλλα καλα κανεις γιατι και στο καινουργιο ψιλοπραματα, δυο ατομα μονο εχω και ουτε που μιλαμε. οποτε σε βουτιξει ο μπαμπουλας του αρνητισμου ομως ή βαριεσαι ή χρειαστεις κατι, ξανασφυρνας κλεφτικα. (για οσους δε ξερουν η void τα λεει αυτα επειδη της εδειξα τη καλη μου πλευρα οταν μιλουσαμε).
στο θεμα μας τωρα, δε ξερω τι εννοεις λεγωντας σαμποταρω και νεκρωνω, εξηγα το περισσοτερο αν θες. οπως επισης και ποιες ειναι οι μαλακιες που κανω (μεταφορικα φανταζομαι σιγουρα, λολ). αν ντρεπεσαι εδω, στειλε μου μηνυμα.
οκ ειμαι αντικοινωνικος πολυ, δε συχναζω σε μερη της πλεμπας γιατι μου προκαλουν εμετο, κι εδω που μενω γινεται ενας ψιλοχαμος ακομα, οποτε και με το ζορι εχω πολυ φασαρια και καυσαεριο και καυγαδες, ΧΩΡΙΣ να μου ανηκει καν ο χωρος αυτος να κανω οτι θελω. οποτε αφου δεν εχω ουτε τον δικο μου χωρο να κανω οτι θελω, τι αλλο να κανω δω ο ερμος ? ησυχια θελω αλλα δεν...
εγραψα και πισω οτι δεν ειμαι αρεστος, γιατι η αληθεια ποναει, κι ολοι σε κανουν περα, επιλεγωντας να ζουν στο γλυκο τους ψεμα. ολη η ελλαδα βουτιγμενη στη παραμυθα ειναι, μακαρι να βρισκα ενα χερι να το παρω να φυγουμε, αλλα τζιφος στο ημιφως.

E τότε είναι να πεσεις στο καταλληλο άτομο πράγμα που είναι και θέμα τύχης. Το εύχομαι αλλά οι περισ΄΄οτεροι άνθρωποι κάνουν υποχωρήσεις από λίγες εως πολλές προκειμένου να μην είναι μόνοι. Εσύ είσαι διατεθειμένος να κάνεις;κανω υποχωρησεις, ξερω να προσαρμοζομαι, ω σαν τον χαμαιλεων. αλλα εξαρταται παντα αν δω οτι αξιζει καποια. αν δεν αξιζει, δεν γινεται τπτ.

Blue1
13-03-2012, 20:04
Το θέμα ξέρεις ποιό είναι: αυτούς που νομίζουμε ότι αξίζουν δεν μας θέλουν, ενώ μπορεί να μας θέλουν πρόσωπα που δεν θεωρούμε ότι αξίζουμε. Εγώ αυτό έχω βιώσει εως τώρα σα γυναίκα "Αγαπώ,δε με αγαπούν, δεν αγαπώ με λατρεύουν". Το αμοιβαίο, αναρωτιέμαι αν υπάρχει.
Aλλωστε μου το είπε και η ψυχολόγος αυτό:"παντα καποιος θέλει περισσότερο τον άλλο και κρατάει τη σχέση". Αν το αναλύσεις αυτό θα δεις ότι υπάρχουν στοιχεία σε αυτό που αναφερω παραπανω, δηλ. ο ένας θέλει πολύ περισσότερο ενώ ο άλλος μπορεί να μη γουσταρει και τόσο.

Πάντως βρες τρόπο να φύγεις από Ελλάδα να βρεις την τύχη σου στο εξωτερικό. Και δεν είναι απαραίτητο να φύγεις με κάποια ( που να τη θες, να αξίζει να σε θέλει και αυτή και να θέλει και να φυγετε), δυσκολεύεις πολύ τα πράγματα. Νέος άνθρωπος που δεν έχει να χάσει τίποτα από τη χώρα του, που είναι πληγωμένος από όλα το μόνο που βλέπω σα διέξοδο είναι αυτό. Τίποτα άλλο. Αν βρεις δουλειά έξω θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου και θα έρθουν και τα άλλα

Gypsy Cello
13-03-2012, 20:20
Το θέμα ξέρεις ποιό είναι: αυτούς που νομίζουμε ότι αξίζουν δεν μας θέλουν, ενώ μπορεί να μας θέλουν πρόσωπα που δεν θεωρούμε ότι αξίζουμε. Εγώ αυτό έχω βιώσει εως τώρα σα γυναίκα "Αγαπώ,δε με αγαπούν, δεν αγαπώ με λατρεύουν". Το αμοιβαίο, αναρωτιέμαι αν υπάρχει.
Aλλωστε μου το είπε και η ψυχολόγος αυτό:"παντα καποιος θέλει περισσότερο τον άλλο και κρατάει τη σχέση". Αν το αναλύσεις αυτό θα δεις ότι υπάρχουν στοιχεία σε αυτό που αναφερω παραπανω, δηλ. ο ένας θέλει πολύ περισσότερο ενώ ο άλλος μπορεί να μη γουσταρει και τόσο.

το έχω ξανακούσει αυτό το πράγμα, ίσχυει τελικά; Σαν άγραφος νόμος μου μοιάζει.

Gypsy Cello
13-03-2012, 20:23
ΚΕΝΟ δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω μιας και γω μια από τα ίδια είμαι. Πολύ κυκλοθυμική και θα ήθελα να το αλλάξω αυτό αλλά η ψυχιατρος μου μου είπε ότι είναι θέμα προσωπικότητας. Αλήθεια, τι φάρμακα παίρνεις;

Blue1
13-03-2012, 20:24
Ισχύει και παραισχύει. Το έχω συζητήσει εκτενώς με ειδικό γιατί είναι από τα θέματα που με απασχολούν.

KENO
13-03-2012, 20:24

Πάντως βρες τρόπο να φύγεις από Ελλάδα να βρεις την τύχη σου στο εξωτερικό. Και δεν είναι απαραίτητο να φύγεις με κάποια ( που να τη θες, να αξίζει να σε θέλει και αυτή και να θέλει και να φυγετε), δυσκολεύεις πολύ τα πράγματα. Νέος άνθρωπος που δεν έχει να χάσει τίποτα από τη χώρα του, που είναι πληγωμένος από όλα το μόνο που βλέπω σα διέξοδο είναι αυτό. Τίποτα άλλο. Αν βρεις δουλειά έξω θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου και θα έρθουν και τα άλλαναι συνηθως αυτους που θελουμε δε μας θελουνε και τουμπαλην. το εγραψα προσφατα σε αλλο θεμα, παντα και σε μια σχεση ο ενας απ'τους δυο εχει το πανω χερι, και κανει τον αλλον να δινει περισσοτερα, αλλα και να τρεμει απ'το φοβο του χωρισμου. εγω λοιπον συνηθιζα μεχρι τωρα να ειμαι αυτος που θελει να εχει σχεση. που δε θελει να χωρισει δλδ. αυτο μου εκανε αρκετο κακο, αφου πληγωθηκα με συμπεριφορες ασχημες απ'τα κοριτσακια, με αποτελεσμα να ανεβασουμε λιγο τον πηχη, και να θελουμε να κανουμε σχεση μονο με οσες δειχνουν ενδιαφερον, και μου ταιριαζουν. με αλλα λογια αμα δε με θες κυρα μου μια, δε σε θελω δεκα! ετσι δε κυνηγαω καν, οποια θελει ας ερθει μονη της, εγω προσπαθω να μην εχω αναγκες, και να μην εξαρτιεμαι γενικοτερα απ'τους ανθρωπους. στη τελικη σε οσες αρεσουμε και για τις αλλες δε θα μπορεσουμε.

οσο για το εξωτερικο, το θεωρω αυτονοητο οτι θα με κανει να νιωσω καλυτερα. αλλα δεν υπαρχουν και λεφτα τελευταια, δεν υπαρχει και στηριξη απο πουθενα, αφου μεχρι και οι γονεις με θελουν να παραμενω ελλαδα και να σαπιζω. γιαυτο νευριαζω με ολους τελικα, αφου ειναι σαν να θελουν ολοι το κακο μου!

ΚΕΝΟ δεν ξέρω τι να σε συμβουλεύσω μιας και γω μια από τα ίδια είμαι. Πολύ κυκλοθυμική και θα ήθελα να το αλλάξω αυτό αλλά η ψυχιατρος μου μου είπε ότι είναι θέμα προσωπικότητας. Αλήθεια, τι φάρμακα παίρνεις;δεν ειναι ψυχοφαρμακα αυτα που παιρνω, αλλα για καποια αλλη "ασθενεια" που μαλλον επηρεαζει και τα νευρα...

Gypsy Cello
13-03-2012, 20:26
Ισχύει και παραισχύει. Το έχω συζητήσει εκτενώς με ειδικό γιατί είναι από τα θέματα που με απασχολούν.

σαν να μην μ' αρέσει αυτό, εγώ πιστεύω στην αμοιβαιότητα. Και οι 2 θα πρέπει να ενδιαφέρονται εξίσου να διατηρήσουν την σχέση αλλιώς βράσε ρύζι...

Gypsy Cello
13-03-2012, 20:30
ΚΕΝΟ, ε τότε ίσως να φταίει κι αυτό, ρώτα κανέναν γιατρό πριν επιχειρήσεις να σηκώσεις τσεκούρι...λολ

Blue1
13-03-2012, 20:35
[QUOTE=KENO;333327]ναι συνηθως αυτους που θελουμε δε μας θελουνε και τουμπαλην. το εγραψα προσφατα σε αλλο θεμα, παντα και σε μια σχεση ο ενας απ'τους δυο εχει το πανω χερι, και κανει τον αλλον να δινει περισσοτερα, αλλα και να τρεμει απ'το φοβο του χωρισμου. εγω λοιπον συνηθιζα μεχρι τωρα να ειμαι αυτος που θελει να εχει σχεση. που δε θελει να χωρισει δλδ. αυτο μου εκανε αρκετο κακο, αφου πληγωθηκα με συμπεριφορες ασχημες απ'τα κοριτσακια, με αποτελεσμα να ανεβασουμε λιγο τον πυχη, και να θελουμε να κανουμε σχεση μονο με οσες δειχνουν ενδιαφερον, και μου ταιριαζουν. με αλλα λογια αμα δε με θες κυρα μου μια, δε σε θελω δεκα! ετσι δε κυνηγαω καν, οποια θελει ας ερθει μονη της, εγω προσπαθω να μην εχω αναγκες, και να μην εξαρτιεμαι γενικοτερα απ'τους ανθρωπους. στη τελικη σε οσες αρεσουμε και για τις αλλες δε θα μπορεσουμε.
οσο για το εξωτερικο, το θεωρω αυτονοητο οτι θα με κανει να νιωσω καλυτερα. αλλα δεν υπαρχουν και λεφτα τελευταια, δεν υπαρχει και στηριξη απο πουθενα, αφου μεχρι και οι γονεις με θελουν να παραμενω ελλαδα και να σαπιζω. γιαυτο νευριαζω με ολους τελικα, αφου ειναι σαν να θελουν ολοι το κακο μου!

χαχαχα, ναι αλλά πως γίνεται αυτοί που έρχονται από μονοι τους να μη θεωρούμε εμείς ότι αξίζουν. Επομένως πέφτουμε πάνω στα ίδια. Φαυλος κύκλος. Γι΄ αυτό λεω μήπως να δώσουμε την ευκαιρία σε αυτούς που δεν πιστεύουμε οτι αξίζουν μήπως και στη πορεία αποδειχτεί το αντίθετο.

Αρνηση και στο θέμα του εξωτερικού. Βρες οποιαδήποτε δουλειά εδώ στην Ελλάδα, μαζεψε κάποια λεφτά και καντη. Αν περιμένεις από γονείς να σε βοηθήσουν σώθηκες. Αισθάνονται ανασφάλεια για τα γεραματα και σε θέλουν κοντα τους. Εγωιστικά δηλ. Εσύ να κοιταξεις τον εαυτό σου.

KENO
13-03-2012, 20:51
δεν ειναι ετσι, ολοι οι ανθρωποι εχουν θετικα στοιχεια, απλα με καποιους ταιριαζουμε, με αλλους οχι. σαφως αν δε δοκιμασεις δε μπορεις να ξερεις, αλλα εδω στο διαδικτυο φαινεται το πραμα και μονο απο τα ενδιαφεροντα που εχει ο καθενας. ετσι με καποια που δεν σκαμπαζει γρι απο κινηματογραφο ή μουσικη πχ, δε νομιζω πως εχω και πολλα να πω. μπορει να τη δοκιμασω αν ειναι καλη και γουσταρει, αλλα πιστευω οτι συντομα θα βαρεθουμε και θα χωρισουμε.

και δεν ειναι αρνηση ρε γμτ, το θελω απο 19 χρονων να ξεκουμπιστω, απλα δεν εχω τη πολυτελεια και ισως το κουραγιο να φυγω και να παω να νοικιασω και να μεινω εξω. ασε που μιλαω μονο αγγλικα, και δε νομιζω πως μπορω να συντηρισω μονος μου ολοκληρο σπιτι, αφου ουτε να μαγειρευω δεν ξερω. εκτος απ'το θεμα της επικοινωνιας δλδ εκει και των κωλοχαρτων, ειναι και το θεμα διατροφης, ειναι και μεχρι να βρουμε αλλα και να βολευτουμε σε μια δουλεια (της πλακας εννοειται). κι αυτα ολα δε γινονται μεσα σε μια μερα, προπαντων οταν εισαι μονος σου, και δε σε βοηθαει απολυτως κανενας αλλος.

αυτο που λες για τους γονεις με εξοργιζει παρα πολυ, διοτι νιωθω ηδη χαραμισμενος που παραμενω εδω μαζι τους, αν και δεν εφτασα ακομα τα 30. σαν να εχασα τα καλυτερα μου χρονια, εξαιτιας της κρισης και που δε μπορεσα να γινω τελειως ανεξαρτητος, αφου και δουλεια να ειχα παλι με τετοιους μισθους εδω δε σε φτανει να ζησεις μονος, αλλα κι εξαιτιας τους που προτιμουν να εχουν το παιδι τους σπιτι τους, και δε του νοικιαζουν εστω καπου αλλου κοντα να παει να μεινει μονο του και να ειναι πιο ελευθερο να εχουν κι αυτοι το κεφαλι τους ησυχο.

Blue1
13-03-2012, 21:05
Ma τετοια οικονομική άνεση έχουν οι γονείς σου να μπορούν να συντηρούν ένα δευτερο έστω μικρό σπίτι; Ετσι όπως το γραφεις είναι σα να έχουν και να μην δίνουν.

void
13-03-2012, 23:32
εσυ αγαπητη ξαφανιζολ απ'το μσν ακομα,

τι εξαφανιζόλ βρε παιδί μου...γυρνάω σπίτι στις 9 το βράδυ από τη δουλειά, και τις ελάχιστες φορές που μπήκα δε σε έχω πετύχειι..εγώ φταίω??

αλλα καλα κανεις γιατι και στο καινουργιο ψιλοπραματα, δυο ατομα μονο εχω και ουτε που μιλαμε. οποτε σε βουτιξει ο μπαμπουλας του αρνητισμου ομως ή βαριεσαι ή χρειαστεις κατι, ξανασφυρνας κλεφτικα. (για οσους δε ξερουν η void τα λεει αυτα επειδη της εδειξα τη καλη μου πλευρα οταν μιλουσαμε).

δεν το πολυκατάλαβα βέβαια αυτό...εννοείς ότι σου μιλάω μόνο για να αποκομίσω κάτι?
πιστεύεις ότι κάνω κάτι τέτοιο?

στο θεμα μας τωρα, δε ξερω τι εννοεις λεγωντας σαμποταρω και νεκρωνω, εξηγα το περισσοτερο αν θες. οπως επισης και ποιες ειναι οι μαλακιες που κανω (μεταφορικα φανταζομαι σιγουρα, λολ). αν ντρεπεσαι εδω, στειλε μου μηνυμα.

Δεν ντρέπομαι, στο λέω κι εδώ.
Φυσικά και σαμποτάρεις τον εαυτό σου όταν πνίγεσαι στον αρνητισμό σου.
Είσαι αρνητικός στα πάντα. Στην Ελλάδα, στις Ελληνίδες, στις δουλειές εδώ..πως θα προχωρήσεις λοιπόν αν δεν το βγάλεις αυτό από πάνω σου? Πραγματική ελευθερία είναι να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου, γνωρίζοντας τις χίλιες δυο δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.
Ανακυκλώνεις τα ίδια ξανά και ξανά, μέσα σου καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν κάνεις σωστά και βαραίνεις χειροτερα τον εαυτό σου με αρνητισμό.
ώρες ώρες πραγματικά θαυμάζω τις αντοχές σου...εγώ δεν αντέχω να είμαι για καιρό σκατά. Πέρα από τα συμπεράσματα σου ως προς τα αρνητικά σου, έχεις σκεφτεί, τι είναι αυτό μέσα σου που τα προκαλεί?

οκ ειμαι αντικοινωνικος πολυ, δε συχναζω σε μερη της πλεμπας γιατι μου προκαλουν εμετο, κι εδω που μενω γινεται ενας ψιλοχαμος ακομα, οποτε και με το ζορι εχω πολυ φασαρια και καυσαεριο και καυγαδες, ΧΩΡΙΣ να μου ανηκει καν ο χωρος αυτος να κανω οτι θελω. οποτε αφου δεν εχω ουτε τον δικο μου χωρο να κανω οτι θελω, τι αλλο να κανω δω ο ερμος ? ησυχια θελω αλλα δεν...
εγραψα και πισω οτι δεν ειμαι αρεστος, γιατι η αληθεια ποναει, κι ολοι σε κανουν περα, επιλεγωντας να ζουν στο γλυκο τους ψεμα. ολη η ελλαδα βουτιγμενη στη παραμυθα ειναι, μακαρι να βρισκα ενα χερι να το παρω να φυγουμε, αλλα τζιφος στο ημιφως.

κανω υποχωρησεις, ξερω να προσαρμοζομαι, ω σαν τον χαμαιλεων. αλλα εξαρταται παντα αν δω οτι αξιζει καποια. αν δεν αξιζει, δεν γινεται τπτ.

Αντικοινωνικός δε νομίζω. Η επιλεκτικότητα δε σε κάνει αντικοινωνικό. Ίσα ίσα, είναι στα υπέρ σου.
και η προσαρμοστικότητα επίσης είναι πολύ σημαντικό προσόν...γιατί λοιπόν να μην τα αξιοποιείς???

KENO
14-03-2012, 00:54
τι εξαφανιζόλ βρε παιδί μου...γυρνάω σπίτι στις 9 το βράδυ από τη δουλειά, και τις ελάχιστες φορές που μπήκα δε σε έχω πετύχειι..εγώ φταίω??στο παλιο που μαλλον εχεις, ναι δε προκειται να με ξαναδεις ποτε, γιατι τους εσβησα ολους. ειπα οτι αλλαξα μσν, γιατι το παλιο γαμηθηκε τον δεκεμβριο, και δε μπορουσα να μπω. γραφω το καινουργιο στο προφιλ μου, δεστο κι οποτε θελησεις ξαναμιλαμε, δε παιζει προμπλεμ.

δεν το πολυκατάλαβα βέβαια αυτό...εννοείς ότι σου μιλάω μόνο για να αποκομίσω κάτι?
πιστεύεις ότι κάνω κάτι τέτοιο?τι να αποκομισεις ? λεφτα να ειχα θα σου δινα. απλα λεω οταν τυχει και χρειαστεις κατι/μπορω να σου φανω χρησιμος, σφυρνα μου κλεφτικα να βοηθησω, ειμαι στη διαθεση σου.

Δεν ντρέπομαι, στο λέω κι εδώ.
Φυσικά και σαμποτάρεις τον εαυτό σου όταν πνίγεσαι στον αρνητισμό σου.
Είσαι αρνητικός στα πάντα. Στην Ελλάδα, στις Ελληνίδες, στις δουλειές εδώ..πως θα προχωρήσεις λοιπόν αν δεν το βγάλεις αυτό από πάνω σου? Πραγματική ελευθερία είναι να πάρεις τη ζωή σου στα χέρια σου, γνωρίζοντας τις χίλιες δυο δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όλοι μας.
Ανακυκλώνεις τα ίδια ξανά και ξανά, μέσα σου καταλαβαίνεις ότι κάτι δεν κάνεις σωστά και βαραίνεις χειροτερα τον εαυτό σου με αρνητισμό.
ώρες ώρες πραγματικά θαυμάζω τις αντοχές σου...εγώ δεν αντέχω να είμαι για καιρό σκατά. Πέρα από τα συμπεράσματα σου ως προς τα αρνητικά σου, έχεις σκεφτεί, τι είναι αυτό μέσα σου που τα προκαλεί?στην ελλαδα ειμαι γιατι δεν επελεξα να γεννηθω και να παραμεινω εδω. αλλοι κανουν απεργια πεινας, εγω κανω απεργια χωρας. στις ελληνιδες ομως δεν ειμαι, οποια ερθει και μου φερθει καλα και μου προσφερει αγαπη, θα της το ανταποδωσω! σπανια να μην ανταποδωσω κατι που μου προσφερουν, θα πρεπει να μην περναει απ'το χερι μου και να ειναι περα απ'τις δυνατοτητες μου.
τωρα το θεμα του αρνητισμου ειναι λιγακι περιπλοκο γιατι το περιβαλλον το προκαλει. αν ημουν αλλου, κι οπως επρεπε, ισως να μην υπηρχε. αλλα αφου ολοι μενουν με τους γονεις τους, κι εσυ που δουλευεις (νομιζω) ακομα. οποτε αφου δε καλοπερναμε εδω και μας χρησιμοποιουν μονο για να βγαζουν χρηματα, πως περιμενουν/περιμενουμε να ειμαστε καλα ?
και καπως ετσι η ζωουλα καταντα ανουσια και χωρις νοημα. να μην αξιζει να κανεις τιποτα. ειναι σαν να ηρθαμε στη ζωη για να τους προσφερουμε, οχι να προσφερουμε σε μας. κι εγω οπως ειπα, δε προσφερω οταν δε μου προσφερουν οι αλλοι πρωτα. το παρε δωσε της ζωης στην ελλαδα εγινε μονο δωσε. και δεν εχω τπτ αλλο να δωσω.

Αντικοινωνικός δε νομίζω. Η επιλεκτικότητα δε σε κάνει αντικοινωνικό. Ίσα ίσα, είναι στα υπέρ σου.
και η προσαρμοστικότητα επίσης είναι πολύ σημαντικό προσόν...γιατί λοιπόν να μην τα αξιοποιείς???γιατι δεν υπαρχουν τα καταληλα ατομα μαλλον.

Lacrymosa
22-04-2012, 01:04
Εγω δεν διαβασα καν το θεμα εχω να πω για τον ΚΕΝΟ οτι καλα κανεις baby κ ξεσπας γιατι η αγριοτητα κ ο καυγας σου παει κ βαρα κ κανεναν οταν πρεπει δεν θα παθει τπτ το πολυ να σου πονεσει το χερι εκανα ταεκβοντο στο λυκειο ελα σε μενα να σου μαθω τεχνικες κ κινησεις αυτοαμυνας να πλακωθουμε στο ξυλο κ στο σεξακι :p

KENO
22-04-2012, 01:06
Εγω δεν διαβασα καν το θεμα εχω να πω για τον ΚΕΝΟ οτι καλα κανεις baby κ ξεσπας γιατι η αγριοτητα κ ο καυγας σου παει κ βαρα κ κανεναν οταν πρεπει δεν θα παθει τπτ το πολυ να σου πονεσει το χερι εκανα ταεκβοντο στο λυκειο ελα σε μενα να σου μαθω τεχνικες κ κινησεις αυτοαμυνας να πλακωθουμε στο ξυλο κ στο σεξακι :pμπα προτιμω το σεξακι σκετο γιατι προσπαθω να διατηρω την ηρεμια μου τελευταια. εξαλλου αμα πλακωνεσαι στο ξυλο και γενικα ξεδινεις αλλου, μετα απ'τη κουραση δεν εχεις καλες επιδοσεις στο κρεβατι...

Lacrymosa
22-04-2012, 01:11
μπα προτιμω το σεξακι σκετο γιατι προσπαθω να διατηρω την ηρεμια μου τελευταια. εξαλλου αμα πλακωνεσαι στο ξυλο και γενικα ξεδινεις αλλου, μετα απ'τη κουραση δεν εχεις καλες επιδοσεις στο κρεβατι...

s & m ρε συ !!! το καλυτερο !!!!