PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : φαρμακα για παντα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
05-03-2012, 03:18
πιστευω οτι πρεπει παντα να παιρνουμε τα φαρμακα μας αλλα πως:με την ελαχιστη δοση
ωστε να μπορουμε να ζουμε και να χαιρομαστε η ελαχιστη δοση ειναι που θα μας κρατησει και μακρυα απο υποτροπες αλλα για παντα.
εγω αυτο σκοπευω να κανω και αν ακομη ο γιατρος πει να τα κοψω εγω θα την παιρνω την ελαχιστη δοση διοτι αν υποτροπιασω δεν θα μπει αυτος στο ψυχιατρειο αλλα εγω
μετα απο ιδιαιτερο προβληματισμο κατεληξα στο οτι το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να παιρνω ελαχιστα φαρμακα για παντα!!!

the_downward_spiral
05-03-2012, 14:48
και εγω το ιδιο θα κανω δημητρη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
06-03-2012, 01:38
εγω παλι λεω οτι αυτη η εκφραση του κεφαλιου μας ειναι υπονομευτικη και οσο αφορα την ελευθερια(τουλαχιστον τη δικια μου) υποτιμητικη.
επισης αγαπητο ξωτικο μου καλο ειναι να μην υποτιμουμαι αυτους που τα διαβαζουν,προκειται για πονεμενα μεν ατομα με κριση ομως που δεν τους αφηνει να παιδιαδιζουν και
να επηρεαζονται ετσι ευκολα και να παρεκλινουν απο το σωστο.
κατα τα αλλα να σαι καλα και η ουσια ειναι να γινουμε καποτε καλα

labwmenos
06-03-2012, 16:13
Βασικα αμα ακουγα την παλια μου ψυχιατρο.Θα πρεπε να ξυπναω καθε πρωι 8 η ωρα να κανω ανα 2 μερες μπανιο να πινω μια μπυρα την εβδομαδα.Να μην κανω παρεα με ψυχωτικους κλπ.Οποτε πρειπει να κανουμε και λιγο του κεφαλιου μας.Μην μιλισω για μια ψυχολογο που ηθελε να κανω κατι εξωφρενικες ασκησεις

maus
08-03-2012, 21:40
καλα η μπυρα που κολαει ; για να χαλαρωσεις ;

Βασικα αμα ακουγα την παλια μου ψυχιατρο.Θα πρεπε να ξυπναω καθε πρωι 8 η ωρα να κανω ανα 2 μερες μπανιο να πινω μια μπυρα την εβδομαδα.Να μην κανω παρεα με ψυχωτικους κλπ.Οποτε πρειπει να κανουμε και λιγο του κεφαλιου μας.Μην μιλισω για μια ψυχολογο που ηθελε να κανω κατι εξωφρενικες ασκησεις

maus
08-03-2012, 21:42
ετσι ειναι φιλε..

με τη δοση συντηρησης πολλοι ειναι μια χαρα.

βεβαια ειναι το φαρμακο που σε καταβαλλει και τοτε.

αλλα το θεμα ειναι να δωσουνε λεφτα στην ερευνα για να βρουνε την οριστικη θεραπεια αυτης της κ..αρρωστειας.

πιστευω οτι πρεπει παντα να παιρνουμε τα φαρμακα μας αλλα πως:με την ελαχιστη δοση
ωστε να μπορουμε να ζουμε και να χαιρομαστε η ελαχιστη δοση ειναι που θα μας κρατησει και μακρυα απο υποτροπες αλλα για παντα.
εγω αυτο σκοπευω να κανω και αν ακομη ο γιατρος πει να τα κοψω εγω θα την παιρνω την ελαχιστη δοση διοτι αν υποτροπιασω δεν θα μπει αυτος στο ψυχιατρειο αλλα εγω
μετα απο ιδιαιτερο προβληματισμο κατεληξα στο οτι το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να παιρνω ελαχιστα φαρμακα για παντα!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
08-03-2012, 23:03
ετσι ειναι φιλε..

με τη δοση συντηρησης πολλοι ειναι μια χαρα.

βεβαια ειναι το φαρμακο που σε καταβαλλει και τοτε.

αλλα το θεμα ειναι να δωσουνε λεφτα στην ερευνα για να βρουνε την οριστικη θεραπεια αυτης της κ..αρρωστειας.συμφωνω 100%

labwmenos
09-03-2012, 18:17
κολαει οτι αλκοολ και ψυχοφαρμακα δεν κανει.Και μου επετρεψε να πινω μονο μια μπυρα την βδομαδα

talikiller
10-03-2012, 01:07
Καλο ειναι οσοι δεν ειναι ευχαριστημενοι η υποφερουν απο την θεραπεια που λαμβανουν μαζι με τον γιατρο τους να βρουν ποιο αποτελεσματικα σχηματα...!Δεν ξερω αν ειναι σωστο να λαμβανουμε τις ελαχιστες δοσεις...!
Η αποψη μου ειναι οτι στον καθε ασθενη υπαρχει συγκεκριμενη θεραπεια...!
Εγω ας πουμε επαιρνα παλια 20 mg zyprexa και ημουν χαλια...!
Και οταν προσπαθησα να τα μειωσω γιατι πιστευα οτι φταινε τα φαρμακα για το χαλι που νιωθω χειροτερεψα...!Δεν υπαρχει μαγικη συνταγη...!Για μενα η μονη σωστη συμβουλη για οσους υποφερουν ειναι υπομονη και επιμονη..!Και αν νιωθετε χαλια πειτε τον στο γατρο σας και αν δεν σας καλυπτει ο γιατρος σας αλλαξτε τον...!
Υπαρχουν πολλα καλα φαρμακα και πρεπει μεχρι να βρουμε αυτο που μας ταιριαζει να (πειραματιστουμε...)
Και κατι τελευταιο..!Για οσους παιρνουμε φαρμακα για πολυ καιρο στην αρχη πιστευα οτι υπαρχει το προβλημα το για ποσο καιρο θα τα παιρνω τελικα...?
Αλλα πλεον τωρα που εχω (ποιοτικη) ζωη και νιωθω καλα δεν με ενδιαφερει τοσο το για ποσο καιρο θα τα παιρνω...!
Οπως οι διαβητικοι παιρνουν τα δικα τους ετσι και εμεις χρειαζομαστε καποια βοηθηματα για να νιωθουμε οσο το δυνατον καλυτερα...!

εσωτερική_σήψη
10-03-2012, 01:09
εμενα δε θα με πειραζε και τοσο αν δεν ειχα τις παρενεργειες!!

peter28
11-03-2012, 19:09
Επειδή μιλάτε για φάρμακα,όλοι με ψύχωση παίρνουν zyprexa, αυτό έχω καταλάβει...

Ο αδερφός μου έχει ψύχωση με φοβίες κ zyprexa του δίνουν, είναι 3ης γενιάς?

Sorry αλλά οι γιατροί το παίζουν super, αλλά όλοι τα ίδια δίνουν.....

Tasos75
11-03-2012, 21:53
Με αυτό το σκεπτικό λειτουργώ και εγώ αλλά μου φαίνεται ότι υποσυνείδητα καλλιεργήθηκε στο μυαλό μου πως νιώθω καλά (τί καλά δηλαδή...) γιατί παίρνω ελάχιστη δόση συντήρησης SSRI.

Για μένα το φάρμακο είναι η καλή παρέα, μία όμορφη σχέση, κάποιο χόμπι που να με γεμίζει, η επαφή με τη φύση, τέτοια πράματα.

Δυστυχώς εδώ και έξι μήνες που μετακόμισα στην Αθήνα τα έχασα τα παραπάνω και με πήρε πάλι η κατρακύλα!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
11-03-2012, 22:11
Με αυτό το σκεπτικό λειτουργώ και εγώ αλλά μου φαίνεται ότι υποσυνείδητα καλλιεργήθηκε στο μυαλό μου πως νιώθω καλά (τί καλά δηλαδή...) γιατί παίρνω ελάχιστη δόση συντήρησης SSRI.

Για μένα το φάρμακο είναι η καλή παρέα, μία όμορφη σχέση, κάποιο χόμπι που να με γεμίζει, η επαφή με τη φύση, τέτοια πράματα.

Δυστυχώς εδώ και έξι μήνες που μετακόμισα στην Αθήνα τα έχασα τα παραπάνω και με πήρε πάλι η κατρακύλα!και εγω εζησα ενα εξαμηνο στην αθηνα.ειναι δυσκολη πολη.και αυτα τα φαρμακα ελατωνονται πολυ δυσκολα τωρα εγω σε αυτην την φαση ειμαι.δεν ξερω.παντως εχω βαρεθει να ειμαι ψυχωτικος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
12-03-2012, 02:08
και εγω εζησα ενα εξαμηνο στην αθηνα.ειναι δυσκολη πολη.και αυτα τα φαρμακα ελατωνονται πολυ δυσκολα τωρα εγω σε αυτην την φαση ειμαι.δεν ξερω.παντως εχω βαρεθει να ειμαι ψυχωτικοςτελικα τα πηρα τα φαρμακα σωστα δεν αντεξα τη ελλειψη.καλυτερα οχι ομως οτι θα κινδυνευε και το συμπαν αν τα ελλατωνα

labwmenos
12-03-2012, 04:03
το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
12-03-2012, 04:39
το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείρισηαυτο δεν το ξερει ουτε ο θεος και θα μου το παιξεις εσυ γιατρος κακος?εγω με το ονομα μου μπαινω στο φορουμ και οχι λαβωμενος το θα σε ψυχωτικος δεν σου εδωσα τετοιο δικαιωμα

anyk
12-03-2012, 04:51
σωστα,αυτο δε το ξερει κανεις,. λαβ δεν πρεπει να σαι τοσο απολυτος,

labwmenos
12-03-2012, 14:07
απλα 9 στους 10 ψυχωτικους δεν τα κοβει τα χαπια.Και αν τα κοψει τα ξαναρχιζει.Εκτος να βγει κατι καινουργιο.

εσωτερική_σήψη
12-03-2012, 20:17
και γω που τα εκοψα υποτροπιασα αλλα τα εκοψα αποτομα!
ξερω ομως ατομο με σχιζο που εχει τεσσερα χρονια που τα εκοψε και δεν εχει ουτε φωνες ουτε τπτ!
επισης ολοι πιστευω περιμενουμε τα καινουργια αντιψυχωσικα το 2013!

anyk
12-03-2012, 21:58
εχει κανεις ακουσει κατι γι αυτα?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
12-03-2012, 22:55
εχει κανεις ακουσει κατι γι αυτα?εγω τα ειχα κομενα 2,5 χρονια και υποτροπιασα.βεβαια δεν τα ειχα κοψει αποτομα.αλλα εκει που νομιζα οτι το ειχα ξεπερασει το προβλημα αποτομα υποτροπιασα λαλησα μπροστα στον κοσμο.αποτελεσμα ηταν να κλειστω στο ψυχιατρειο.α σσορυ εσυ λες για τα φαρμακα του 2013 δεν ακουσα τπτ

εσωτερική_σήψη
12-03-2012, 23:09
εχει κανεις ακουσει κατι γι αυτα?

κατι λενε απο την εταιρια ροσε οτι θα βγουν αντιψυχ που θα πιανουν αλλους νευροδιαβιβαστες και ειπαν οτι θα κυκλοφορησουν το 13 με 14..

Tasos75
13-03-2012, 00:03
Πάντως ιδέα μου είναι ότι τα φάρμακα για τις ψυχολογικές παθήσεις είναι ακόμα σε παιδικό στάδιο. Εγώ σκυλομετάνιωσα που τα ξεκίνησα για τη διαταραχή πανικού, αν έκανα γνωσιακή εξαρχής ίσως να έβγαινα πιο δυνατός. Τώρα νιώθω ότι δεν θα βγω ποτέ από το φαύλο κύκλο των SSRi με τις 1002 παρενέργειες.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
13-03-2012, 00:33
Πάντως ιδέα μου είναι ότι τα φάρμακα για τις ψυχολογικές παθήσεις είναι ακόμα σε παιδικό στάδιο. Εγώ σκυλομετάνιωσα που τα ξεκίνησα για τη διαταραχή πανικού, αν έκανα γνωσιακή εξαρχής ίσως να έβγαινα πιο δυνατός. Τώρα νιώθω ότι δεν θα βγω ποτέ από το φαύλο κύκλο των SSRi με τις 1002 παρενέργειες.
τα φαρμακα τα ψυχολογικα σαφως ειναι σε αρχαικο σταδιο δεν αγγιζουν καν το προβλημα παρα μονο τα συμπτωματα.εγω πιστευω οτι σε καμια 25αρια χρονια θα παιρνουν οι ανθρωποι με τετοια προβληματα φαρμακα 2 χρονια 3 και θα γινονται καλα.πρεπει να ριξουν φραγκα για ερευνα.δυστυχως οι ερευνες που κανουν ειναι για το πως θα βελτιωσουν τα συμπτωματα.εγω παρακαλαω να βγει το φαρμακο.

Tasos75
13-03-2012, 18:35
Δημήτρη όσο κάποιες φαρμακοβιομηχανίες βγάζουν δισεκατομύρια από τα ψυχοφάρμακα τόσο η έρευνα για την οριστική θεραπεία (πού πιθανόν να μην υπάρξει ποτέ μέσω κάποιου φαρμάκου) θα φρενάρει. Φαντάσου τί κέρδη παρουσιάζει ο κλάδος αφού η κατάθλιψη τείνει να γίνει η Νο1 αρρώστεια κυρίως στο δυτικό "πολιτισμό".

maus
13-03-2012, 18:37
ειναι πολλα τα φραγκα να λετε...

εχουν τα περισσοτερα κερδη οι φαρμακευτικες απο δικα μας φαρμακα.

τα παιρνεις μια ζωη και ειναι ακριβα σχετικα.

αμα υπηρχε χρηματοδοτηση για ερευνα θα ειχε ηδη βρεθει το φαρμακο.

cod
14-03-2012, 05:07
καλο ειναι να μην πειραματιζομαστε και οποιαδηποτε μεταβολη στην διαδικασια ληψης της φαρμακευτικης αγωγης να γινεται κατοπιν υποδειξεως ειδικου.
εχω καταθλιπτικα συμπωματα εδω και δωδεκα χρονια,με αυξομειωσεις,και ΠΟΤΕ δεν μου βγηκε σε καλο ο πειραματισμος.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
14-03-2012, 11:17
καλο ειναι να μην πειραματιζομαστε και οποιαδηποτε μεταβολη στην διαδικασια ληψης της φαρμακευτικης αγωγης να γινεται κατοπιν υποδειξεως ειδικου.
εχω καταθλιπτικα συμπωματα εδω και δωδεκα χρονια,με αυξομειωσεις,και ΠΟΤΕ δεν μου βγηκε σε καλο ο πειραματισμος.ναι τελικα το να ειμαστε καλα ειναι το σημαντικο και τα φαρμακα μπροστα σε αυτο ειναι το λιγοτερο.εγω απλα ανησυχω για την υπολοιπη υγεια μου για αυτο καπως πειραματιστικα με τα φαρμακα.νομιζω πως δεν θα το ξανακανω.κατι αλλο:διαπιστωσα οτι τα ψυχωσικα φαινομενα κρυβουν μεσα τους δοση καταθλιψης και η καταθλιψη οχι απλα καταστελεται απο τα φαρμακα αλλα και θεραπευεται.αρα το να παιρνουμε τα φαρμακα μας δεν ειναι δωρο αδωρον αλλα μας θεραπευει κιολας(οχι μονο καταστολη)

talikiller
15-03-2012, 21:31
Ξερει κανεις σε τι ποσοστα κυμαινεται η βελτιωση των ατομων με ψυχωση...?
Δηλ το ποσοι βελτιωνονται ποσοι ειναι μετρια και ποσοι χαλια..??
Ενας γιατρος μου ειχε πει οτι το 30% νιωθει καλα ενα αλλο 30% μετρια και ενα 30% χαλια...!Με θεραπεια ολοι αυτοι..!
Δεν εχω ρωτησει ποιο ποσοστο κοβει τα φαρμακα επτυχως...!

Η αποψη μου μιας και την εχω πατησει ετσι ειναι να μην κανουμε του κεφαλιου μας...!
Το σημαντικο ειναι να στοχευουμε σε μια καλυτερη υγεια και ειναι πολυ επωδυνο να στοχεουμε σε αυτην οσοι εχουμε περασει ψυχωτικο επεισοδιο χωρις κανενα φαρμακο...!

Λιγο μετα την ληξη του επεισοδιου ελεγα θα τα καταφερω μονος μου αλλα δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο υπεφερα...!Πανικος τασεις αυτοκτονιας δυσφορια βραχυκυκλωμα στην σκεψη μεγαλος ψυχικος πονος κλπ...!

Μετα πηρα zyprexa και ημουν και με τα συμπτωματα αυτα και σαν ζομπι...!(ολη μερα στο κρεβατι χωρις να μπορω να κουνηθω κλπ...)

Μετα πηρα abilify..!Βελτιωθηκα λιγο αλλα και παλι πολυ χαλια...!Ηθελα πολυ να αυτοκτονησω αλλα το παλεψα με οτι δυναμη ειχα...!

Τεσπα για να μην μακρυγορω μου πηρε δυομισι χρονια να βρω μια θεραπεια καλη...!
Και οτι πειραματισμο εκανα μονος μου με πηγαινε πισω...!

Ευτυχως τωρα νιωθω πολυ καλα ψυχολογικα και δεν εχω θετικα η αρνητικα συμπτωματα δεν θελω να αυτοκτονησω χαιρομαι την ζωη οσο μπορω την απολαμβανω και νιωθω πολυ δικαιομενος για τον αγωνα πο εδωσα...!

Παιδια μην το βαζετε κατω...!Πως λενε οτι εξω υπαρχει το αλλο μας μισο αλλα δεν το βρισκουμε η δεν το ξερουμε...!
Καπως ετσι ειναι και η θεραπεια...!
Πρεπει να κανουμε υπομονη και να ψαξουμε μαζι με τους γιατρους το φαρμακο που μας ταιριαζει..!

Και οσο για τις παρενεργειες εαν εξαιρεσω leponex και zyprexa που ειναι καπως βαρια φαρμακα και ισως και καποια αλλα που δεν τα εχω δοκιμασει θα ελεγα οτι δεν πρεπει να τα φοβομαστε...!Τα φαρμακα ειναι το βοηθημα μας και το οπλο μας στην μαχη που δινουμε..!
Και ξαναλεω εαν σας ενοχλει η ψυχωση αλλαξτε θεραπεια και αν συνεχιζει να σας ενοχλει αλλαξτε γιατρο...
αλλα ποτε μην μεριμνητε χωρις γιατρο για τον εαυτο σας...!

Τελος μηπως ξερει κανεις περισσοτερα για τα καινουρια φαρμακα...??

Φιλομαθής
15-03-2012, 21:47
Γεια σου ΔΗΜΗΤΡΗ , πόσο εύστοχο είναι η ισορροπία στην ζωή να είναι αποτέλεσμα χημικών ουσιών ( χωρίς να είμαι αντίθετος όπου είναι πραγματικά αναγκαίο ) και όχι αλλαγών και δράσεων που θα έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα ;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
15-03-2012, 22:01
Γεια σου ΔΗΜΗΤΡΗ , πόσο εύστοχο είναι η ισορροπία στην ζωή να είναι αποτέλεσμα χημικών ουσιών ( χωρίς να είμαι αντίθετος όπου είναι πραγματικά αναγκαίο ) και όχι αλλαγών και δράσεων που θα έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα ;εχεις δικιο αλλα εγω τα χρειαζομαι τοσο τα φαρμακα που ακομη
και να μου πει ο γιατρος να τα κοψω δεν θα τον ακουσω.ειναι τουλαχιστον για μενα η ψυχωση που δεν μας αφηνει να αλλαξουμε την ζωη μας και να την χρωματισουμε εχει μια δυναμη ακατανικητη η ψυχωση που μας κανει να πιστευουμε οτι αυτο δεν εχει νοημα.
παρολα αυτα εγω πιστευω οτι δεν ειναι ανισσοροπια μονο χημικων ουσιων ειναι κατι πολυ παραπανω.ισως ο θεος μονο να εχει την δυναμη να μας απαλλαξει απο την ψυχωση.εγω προσπαθησα 5 μηνες να μην το σκεφτομαι αλλα το αποτελεσμα νουλα.δεν ξερω ελπιζω να βρουνε τον κατεργαρη στον εγκεφαλο μας και να παιρνουμε χαπι για αποκατασταση

mihalis
15-03-2012, 23:15
Εγω που νιωθω καλα δηλαδη μου εχουν περασει τα θετικα συμπτωματα και εχω μερικα αρνητικα ποτε πρεπει να κοψω τα φαρμακα?Τα αρνητικα συμπτωματα απο οτι ξερω δεν περνανε με τα σημερινα φαρμακα αρα τι θα κινησει τον γιατρο στο να μου πει καταρχην να ελατωσουμε τα φαρμακα και μετα να τα κοψουμε?Παιρνω zyprexa 20mg εδω και 3,5 χρονια και ο γιατρος ακομα να μου μειωσει τη δοση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
15-03-2012, 23:32
οχι βεβαια αφου νιωθεις καλα δεν πρεπει να τα κοψεις.οι γιατροι συνηθως δεν παιρνουνε την ευθυνη να κοψουνε φαρμακα για την φημη τους.αλλωστε
αν καποιος γινει καλα αμετακλιτα και συγκολινιστικα το καταλαβαινει και τα κοβει με η χωρις γιατρο.εγω απλα δεν ξερω κανεναν που να το εχει ξεπερασει απολυτα.
ξερει κανεις κανενα που να ειχε ψυχωση ξερω γω 5 χρονια και το ξεπερασε?ειναι κανεις απο το φορουμ που δηλωσε στο παρελθον οτι γιατρευτικε με τον πιο απολυτο και ακραδαντο τροπο?τοτε μονο πιστευω κοβονται τα φαρμακα.εκτος και αν γνωρισουμε κανα βαθυ ερωτα και επισκιασει τα συμπτωματα της σχιζοφρενιας.ελπιζω...

mihalis
15-03-2012, 23:37
Δηλαδη Δημητρη μου λες οτι δεν θα τα κοψω ποτε τα φαρμακα.Δεν το πιστευω αυτο.Ο γιατρος μου μου ειπε οτι το εχει στο μυαλο του να μου τα ελατωσει τα φαρμακα αλλα δυστηχως δεν ειπε κατι για να μου τα κοψει τελειως.Εγω ομως ελπιζω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
15-03-2012, 23:41
δεν ειπα αυτο.ισα ισα λεω οτι αμα γινεις πληρως καλα θα τα κοψεις σιγουρα.γενικα ο γιατρος ξερει.απλα λεω πιο ειναι το καλυτερο,να γινομαστε οκ και να τα κοβουμε.και λεω οτι
εγω αν ημουνα καλα δεν θα τα εκοβα.φυσικα η αποφαση ειναι δικια σου.αλιμονο

mihalis
15-03-2012, 23:50
Συγνωμη ισως εγω δεν καταλαβα καλα.Ναι ρε γμτ δεν υπαρχει κανενας που να εμπεινε εδω και να εχει κοψει τα φαρμακα και να ειναι καλα?Δεν μπορει καποιος θα υπαρχει.

talikiller
16-03-2012, 01:53
Εγω πιστευω οτι τα παντα ειναι χημεια...!Αλλα απο την αλλη πιστευω και οτι ο ανθρωπος πρεπει να εχει χομπι και ενδιαφεροντα για να ευχαριστιεται την ζωη του..!
Δηλ λεω οτι ολα ειναι θεμα χημειας στον τροπο που ο ανθρωπος αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα...!

Ειχα διαβασει καπου στο φορουμ οτι καποιο σοβαρο ποσοστο απο αυτους που αποφασιζουν να κοψουν μονοι τους τα φαρμακα υποτροπιαζει για αυτο χρειαζεται προσοχη και συνεση η οποια αποφαση...για διακοπη της φαρμακευτικης αγωγης γιατι μπορει να γυρισει μπουμερανγκ...!

Εγω προσωπικα νιωθω πολυ καλα και δεν ρισκαρω να πειραματιστω με την θεραπευτικη μου αγωγη γιατι αν δεν ηταν τα φαρμακα οτι και να κανα δεν θα ζουσα...!Δεν ειναι θεμα απο αντρηλικι το να πολεμας την ασθενεια μονο σου ειναι θεμα ξεροκεφαλειας απο κει και περα...!

Εγω παιρνω 15 mg abilify 1.5 mg risperdal 100 mg seroquel...!
Εχω δοκιμασει ανεπιτυχως invega solian zyprexa τα οποια δεν με βοηθησαν...!
Το οτι δεν με βοηθησαν δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα τα φαρμακα αυτα...!
Απλα σημαινει οτι στο καθε ασθενη παει συγκεκριμενη θεραπεια...!
Ελπιζω να βρειτε και εσεις μια θεραπεια που να σας ταιριαζει και ευχομαι να βελτιωθειτε και να βρουμε ολοι την υγεια μας..!Καλη δυναμη παιδια...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
16-03-2012, 09:27
Εγω πιστευω οτι τα παντα ειναι χημεια...!Αλλα απο την αλλη πιστευω και οτι ο ανθρωπος πρεπει να εχει χομπι και ενδιαφεροντα για να ευχαριστιεται την ζωη του..!
Δηλ λεω οτι ολα ειναι θεμα χημειας στον τροπο που ο ανθρωπος αντιλαμβανεται την πραγματικοτητα...!

Ειχα διαβασει καπου στο φορουμ οτι καποιο σοβαρο ποσοστο απο αυτους που αποφασιζουν να κοψουν μονοι τους τα φαρμακα υποτροπιαζει για αυτο χρειαζεται προσοχη και συνεση η οποια αποφαση...για διακοπη της φαρμακευτικης αγωγης γιατι μπορει να γυρισει μπουμερανγκ...!

Εγω προσωπικα νιωθω πολυ καλα και δεν ρισκαρω να πειραματιστω με την θεραπευτικη μου αγωγη γιατι αν δεν ηταν τα φαρμακα οτι και να κανα δεν θα ζουσα...!Δεν ειναι θεμα απο αντρηλικι το να πολεμας την ασθενεια μονο σου ειναι θεμα ξεροκεφαλειας απο κει και περα...!

Εγω παιρνω 15 mg abilify 1.5 mg risperdal 100 mg seroquel...!
Εχω δοκιμασει ανεπιτυχως invega solian zyprexa τα οποια δεν με βοηθησαν...!
Το οτι δεν με βοηθησαν δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλα τα φαρμακα αυτα...!
Απλα σημαινει οτι στο καθε ασθενη παει συγκεκριμενη θεραπεια...!
Ελπιζω να βρειτε και εσεις μια θεραπεια που να σας ταιριαζει και ευχομαι να βελτιωθειτε και να βρουμε ολοι την υγεια μας..!Καλη δυναμη παιδια...εγω παιρνω αμπιλιφαη.αλλα ηθελα να πω ποσο καλο ειναι το ρισπενταλ αυτο το φαρμακο παιδια σε κανει και χαιρεσε

maus
16-03-2012, 15:31
Βασικα σε κανει χαζοχαρουμενο οντως.. Το Risperdal Quicklet ομως δε το κανει αυτο και
σε κανει πολυ πιο φυσιολογικο και αφηνει πολυ πιο ελευθερο χωρο για να εισαι νορμαλ.

Ολα χημεια. Καθε χαπι, διαφορετικος χαρακτηρας που ελεγε πριν ενας.

εγω παιρνω αμπιλιφαη.αλλα ηθελα να πω ποσο καλο ειναι το ρισπενταλ αυτο το φαρμακο παιδια σε κανει και χαιρεσε

maus
16-03-2012, 15:33
Λενε οτι μια φορα οι γιατροι ισως σου κοψουν τα φαρμακα για να δουν εαν ηταν κατι περαστικο.

Αλλα εγω το μετανιωσα που τα εκοψα και μετα αναγκαστικα ξαναρχισα.

Γινεσαι καθε φορα χειροτερα και ειναι και μεγαλη ταλαιπωρια..

Καλυτερα βρες ενα συγχρονο φαρμακο που να ειναι ανεκτο ή ελαττωσε τη δοση σε δοση συντηρησης παντα με καθοδηγηση του γιατρου σου.

Συγνωμη ισως εγω δεν καταλαβα καλα.Ναι ρε γμτ δεν υπαρχει κανενας που να εμπεινε εδω και να εχει κοψει τα φαρμακα και να ειναι καλα?Δεν μπορει καποιος θα υπαρχει.

maus
16-03-2012, 15:37
Εμενα στα 4 χρονια που ημουν καλα τα ελαττωσε..

Εγω που νιωθω καλα δηλαδη μου εχουν περασει τα θετικα συμπτωματα και εχω μερικα αρνητικα ποτε πρεπει να κοψω τα φαρμακα?Τα αρνητικα συμπτωματα απο οτι ξερω δεν περνανε με τα σημερινα φαρμακα αρα τι θα κινησει τον γιατρο στο να μου πει καταρχην να ελατωσουμε τα φαρμακα και μετα να τα κοψουμε?Παιρνω zyprexa 20mg εδω και 3,5 χρονια και ο γιατρος ακομα να μου μειωσει τη δοση.

mihalis
16-03-2012, 17:27
maus τι φαρμακα επαιρνες και τι παιρνεις τωρα?Οταν στα ελλατωσε στα 4 χρονια τα φαρμακα υποτροπιασες και γενικα πως ενιωθες?Θελω κι εγω να μου τα μειωσει τα φαρμακα ο γιατρος γιατι εχω παχυνει πολυ.

maus
16-03-2012, 22:12
Risperdal επαιρνα ,τωρα παιρνω το ιδιο αλλα στην quicklet μορφη.

Δεν υποτροπιασα αμεσως οταν μου τα ελαττωσε, μονο οταν μου τα ελαττωσε παρα πολυ που ηταν σαν να μην παιρνω καθολου. Καλα ενιωθα, τα ιδια απλως ειχα περισσοτερη ενεργεια, λειτουργουσε περισσοτερο το μυαλο μου κλπ. Τιποτα το τραγικο. Εξαρταται βεβαια και ποσο θα στα μειωσει.. Οταν μου τα ελαττωσε λιγο δεν ειχα προβλημα και ημουν και πολυ περισσοτερο λειτουργικος.

Το θεμα ειναι οταν τα εκοψα ή τα ελαττωσα παρα πολυ τοτε υποτροπιασα.

Ειναι μεχρι να βρεις την ελαχιστη δοση που με αυτην δε παθαινεις υποτροπη.

Αλλα μαλλον θα το μαθεις ακριβα..

Λενε αλλοι υποτροπιαζουν την αλλη μερα αλλη αργοτερα. Εγω στον ενα μηνα παντα..

maus τι φαρμακα επαιρνες και τι παιρνεις τωρα?Οταν στα ελλατωσε στα 4 χρονια τα φαρμακα υποτροπιασες και γενικα πως ενιωθες?Θελω κι εγω να μου τα μειωσει τα φαρμακα ο γιατρος γιατι εχω παχυνει πολυ.

Lordos81
17-03-2012, 16:56
Διαβάζοντας ολες τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο θεμα,θελω να πω και εγω την εμπειρία μου...Επερνα για πολυ καιρο Zyprexa σε συνδυασμό με ομοιοπαθητικά και μετα απο αρκετο καιρό θεραπειας εφτασα σε σταδιο συντηρησης με 5mg Zyprexa,παντα με ομοιπαθητικα για βοηθεια...Οταν καποια στιγμη πριν 3 χρονια ενοιωθα τοσο δυνατος και τελεια ψυχολογικά εκοψα το Zyprexa μονος μου(μια μερα το επερνα,αλλες μερες το παραμελουσα) επαθα μια σοβαρη υποτροπη...Βεβαια εκανα και ενα μεγαλο λαθος παράλληλα(περα απο αυτο που δεν συμβουλευτηκα τον γιατρό μου)..Ασχοληθηκα με ολιστικές ενεργειακές θεραπείες,που για καποιον με καποιο ιστορικό ψυχωσης,μπορεί να ταραξει ολο τον οργανισμό του...Βγηκαν στην επιφάνεια ολοι οι φοβοι μου και οχι μονο και ηταν τοσο δυνατο το σοκ που εκανα σχεδον 2 χρονια να επανέλθω στην φυσιολογική ροη μου.Τασεις αυτοκτονίας,ιδεοληψίες,κρι σεις πανικου συνεθεταν την καθημερινότητα μου...Τελικα με κατάλληλη αγωγή με abilify 30mg,Zyprexa 10mg και Entact επανηλθα...

Τωρα δεν ξερω αν ποτε θα κοψω την φαρμακευτικη αγωγη αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ρυθμιζονται κατάλληλα οι χημικές ουσίες του εγκεφάλου με τα φαρμακα και αποτρεπουν κατα μεγαλο βαθμό καποιο επεισόδιο υποτροπής...

maus
17-03-2012, 19:59
Τα ομοιοπαθητικα κανουν τιποτα στην περιπτωση μας ;

Εχεις ακουσει ατομα που παιρνουν μονο ομοιοπαθητικα και ειναι καλα με την περιπτωση μας ;

Υπαρχει κανενα ομοιοπαθητικο φαρμακο που να στηριζει την αλλοπαθητικη φαρμευτικη αγωγη ;

Η ενεργειακη θεραπεια γιατι σε ταραξε ; Εχει οντως αποτελεσμα ή ειναι αυτα απλως
κομπογιαννιτικα που δεν κανουν τιποτα απλως για να παιρνουν τα λεφτα του κοσμου ;

Εγω νομιζω οτι και τα ιδια τα αλλοπαθητικα φαρμακα αλλαζουν τον τροπο λειτουργιας του εγκεφαλου και ειναι πολυ δυσκολο να τα κοψεις γιατι ταρασσουν τον τροπο με τον οποιο λειτουργει ο εγκεφαλος. Καπως εξαρτασαι μετα απο αυτα ασχετα με το τι λενε οτι μπορεις να τα κοψεις..

Διαβάζοντας ολες τις απαντήσεις στο συγκεκριμένο θεμα,θελω να πω και εγω την εμπειρία μου...Επερνα για πολυ καιρο Zyprexa σε συνδυασμό με ομοιοπαθητικά και μετα απο αρκετο καιρό θεραπειας εφτασα σε σταδιο συντηρησης με 5mg Zyprexa,παντα με ομοιπαθητικα για βοηθεια...Οταν καποια στιγμη πριν 3 χρονια ενοιωθα τοσο δυνατος και τελεια ψυχολογικά εκοψα το Zyprexa μονος μου(μια μερα το επερνα,αλλες μερες το παραμελουσα) επαθα μια σοβαρη υποτροπη...Βεβαια εκανα και ενα μεγαλο λαθος παράλληλα(περα απο αυτο που δεν συμβουλευτηκα τον γιατρό μου)..Ασχοληθηκα με ολιστικές ενεργειακές θεραπείες,που για καποιον με καποιο ιστορικό ψυχωσης,μπορεί να ταραξει ολο τον οργανισμό του...Βγηκαν στην επιφάνεια ολοι οι φοβοι μου και οχι μονο και ηταν τοσο δυνατο το σοκ που εκανα σχεδον 2 χρονια να επανέλθω στην φυσιολογική ροη μου.Τασεις αυτοκτονίας,ιδεοληψίες,κρι σεις πανικου συνεθεταν την καθημερινότητα μου...Τελικα με κατάλληλη αγωγή με abilify 30mg,Zyprexa 10mg και Entact επανηλθα...

Τωρα δεν ξερω αν ποτε θα κοψω την φαρμακευτικη αγωγη αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι ρυθμιζονται κατάλληλα οι χημικές ουσίες του εγκεφάλου με τα φαρμακα και αποτρεπουν κατα μεγαλο βαθμό καποιο επεισόδιο υποτροπής...

Lordos81
17-03-2012, 23:19
Τα ομοιοπαθητικα κανουν τιποτα στην περιπτωση μας ;

Εχεις ακουσει ατομα που παιρνουν μονο ομοιοπαθητικα και ειναι καλα με την περιπτωση μας ;

Υπαρχει κανενα ομοιοπαθητικο φαρμακο που να στηριζει την αλλοπαθητικη φαρμευτικη αγωγη ;

Η ενεργειακη θεραπεια γιατι σε ταραξε ; Εχει οντως αποτελεσμα ή ειναι αυτα απλως
κομπογιαννιτικα που δεν κανουν τιποτα απλως για να παιρνουν τα λεφτα του κοσμου ;

Εγω νομιζω οτι και τα ιδια τα αλλοπαθητικα φαρμακα αλλαζουν τον τροπο λειτουργιας του εγκεφαλου και ειναι πολυ δυσκολο να τα κοψεις γιατι ταρασσουν τον τροπο με τον οποιο λειτουργει ο εγκεφαλος. Καπως εξαρτασαι μετα απο αυτα ασχετα με το τι λενε οτι μπορεις να τα κοψεις..

Φίλε maus,τα ομοιοπαθητικά στηρίζονται σε εντελώς διαφορετική αντίληψη στον τρόπο αντιμετώπισης του ασθενή.Δεν σημαίνει οτι επειδή έχεις ψύχωση,παιρνεις ομοιοπαθητικο για την ασθενεια και γινεσαι καλα...Ασχολέιτε ολιστικά με το άτομο και στην περίπτωσή μου είχα βρει ομοιοπαθητικό-ψυχίατρο που σε συνδυασμό των 2 φαρμακευτικών προσεγγίσεων ειχα παρα πολύ καλα αποτελέσματα.Επισης δεν εχουν και παρενέργειες γιατι ειναι απο φυτικά σκευασματα,σε αντίθεση με τα ψυχοφάρμακα,και δεν εξαρτάσαι απο αυτά...

Εγώ και ο αδελφός μου που έχουμε περάσει ψυχωτικα επεισόδια και οι 2 ειχαμε φθασει σε σημείο συντηρησης με ζυπρεχα μόνο για αρκετα χρονια...Αλλα προσεξε με την ομοιοπαθητική,όπως το βίωσα εγώ,είναι σαν να φέρνεις στην επιφάνεια αντιλήψεις και συμπεριφορές που έχουν παγιωθεί στο υποσυνείδητο και πρέπει να τις αντιμετωπίσεις.Δηλαδή καποια παιδικα τραυματα ισως ή και ακόμη τραυματικά γεγονότα που δεν είχες ξεπεράσει...Λειτουργεί σαν κάθαρση αν μπορουσα αν χρησιμοποιησω αυτην την έκφραση...

Οσον αφορά τις ενεργειακές θεραπείες,καποιο ατομο που εχει περασει καποιες ψυχικές ασθένειες καλο θα ήταν να συμβουλευτεί τον εκαστοτε θεραπευτη και να μιλησει με τον ψυχιατρό του για το αν θα του ήταν ωφέλιμες...Συνήθως οι ψυχίατροι δεν πιστεύουν σε αυτές...Εγώ έκανα το λάθος και έκανα πράγματα χωρις την συμβουλή του γιατρού μου και της οικογένειας μου και με τάραξε σε σημείο να φθάσω να έχω αλλοιώμένη αντίληψη της πραγματικότητας...
Δεν πιστέυω όμως οτι είναι 'κομπογιαννίτικα' κόλπα γιατι έχω βιώσει άλλαγές στην ζωή μου...Σίγουρα θέλει προσόχη σε ποιος θεραπευτή θα απευθυνθείς και πρωτα πρεπει να χτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης και να μάθεις περισσότερα για την θεραπεία που κάνει...Υπαρχούν πολλοί που κοιτάνε μόνο την τσέπη σου...

Τα αλλοπαθήτικά φάρμακα,όπως μου έχει εξηγήσει και ο ψυχίατρος μου και η ψυχολόγος μου,οι οποίοι συνεργάζονται,είναι σαν να 'κλείνουν' τις πόρτες από το υποσυνείδητο να έρθει στην επιφάνεια,και άτομα που δεν ειναι έτοιμα να αντιμετωπίσουν ότι αυτό φέρνει μπορεί να παρουσιάσουν καποια ψυχική ασθένεια ή να υποτροπιάσουν αν τα κοψουν απότομα...

Προσωπίκα πιστεύω ότι τα ψυχοφάρμακα όσο και να σε επαναφέρουν,έχουν παρενέργειες,σε κάνουν να εξαρτάσαι και σε μεγάλες δόσεις επηρεάζουν την εγκεφαλική λειτουργία και την περιορίζουν...Αυτο φαίνεται άλλωστε και από την λείτουργική κατάσταση κάποιου ασθενή που τον πλακώνουν σε zyprexa,tavor,solian ktl και ένα κοκτέιλ τετοιών σκευασμάτων,την αρχή που νοσηλέυεται σε καποιο νοσοκομειο,μέχρι να βρουν το κατάλληλο συνδυασμό.Κάνω λάθος???

Αλλα σιγουρα θα πρεπέι να δουμε τι είναι πραγματικά η ψύχωση και πως γίνεται να την αντιμετωπίσουμε με την μικρότερη δυνατή και κατάλληλη φαρμακευτική βοήθεια και όχι μόνο....

maus
19-03-2012, 13:43
ενδιαφερον το μηνυμα σου.

τι αλλαγες ειδες με την ενεργειακη θεραπεια ; νομιζεις οτι ολα αυτα υπαρχουν δηλαδη στην πραγματικοτητα και δεν εχουν σχεση π.χ. με την αισθηση της ροης του αιματος κλπ ;

βασικα πριν απο το 50 που δεν υπηρχαν τα αντιψυχωτικα πως αντιμετωπιζανε αυτην την αρρωστεια ;

ειχε τοτε βοηθησει η ομοιοπαθητικη ή τα φυτικα σκευασματα ;

το θεμα ειναι να παιρνεις μονο ομοιοπαθητικα. εφοσον παιρνεις και ομοιοπαθηιτκα και φαρμακευτικη αγωγη πως εισαι τοσο σιγουρος οτι βοηθησε η ομοιοπαθητικη
και οχι τα φαρμακα τα οποια συνηθως βοηθουν απο μονα τους ;

καπου ειχα ακουσει ομως για ενα ομοιοπαθητικο φαρμακο που βοηθαει στις παρενεργειες.

Lordos81
19-03-2012, 14:59
ενδιαφερον το μηνυμα σου.

τι αλλαγες ειδες με την ενεργειακη θεραπεια ; νομιζεις οτι ολα αυτα υπαρχουν δηλαδη στην πραγματικοτητα και δεν εχουν σχεση π.χ. με την αισθηση της ροης του αιματος κλπ ;

βασικα πριν απο το 50 που δεν υπηρχαν τα αντιψυχωτικα πως αντιμετωπιζανε αυτην την αρρωστεια ;

ειχε τοτε βοηθησει η ομοιοπαθητικη ή τα φυτικα σκευασματα ;

το θεμα ειναι να παιρνεις μονο ομοιοπαθητικα. εφοσον παιρνεις και ομοιοπαθηιτκα και φαρμακευτικη αγωγη πως εισαι τοσο σιγουρος οτι βοηθησε η ομοιοπαθητικη
και οχι τα φαρμακα τα οποια συνηθως βοηθουν απο μονα τους ;

καπου ειχα ακουσει ομως για ενα ομοιοπαθητικο φαρμακο που βοηθαει στις παρενεργειες.

Με την ενεργειακή θεραπεία,στην περιπτωσή μου το Reiki (για να μην μιλαμε αόριστα),βίωσα στα χερια μου κυρίως μια ζεστασιά και το σώμα και το νου μου ποιο ήρεμο και χαλαρό.Επισης επειδή μαθαινεις και κάποιες τεχνικες να κανεις την θεραπεία στον ευατό σου(αυτο-θεραπεια),άλλαξε η αντιληψή μου γενικα σε πολλα πραματα. π.χ δεν θυμωνω οταν οδηγώ,δεν ειμαι τοσο ευέξαπτος με συμπεριφορές που με εκνευρίζουν και γενικα νοιωθω ποιο ισορροπημένος μέσα μου.
Ισως σε πολλους φαίνονται αστεία και χλευάζουν οτι μια τέτοια θεραπεία μπορει να έχει αυτα τα αποτελέσματα,αφου δεν έχουν αποδείξεις,αλλα απο μερους μου,καθώς το έχω βιώσει και κάνεις δεν μπορει να με πεισει για το αντίθετο,με βοηθησε πάρα πολύ...Αλλά προσεχε δεν σημαινει οτι αντικαθιστας τα αλλοπαθητικά φαρμακα...ισως αυτο γίνει σε βαθος χρονου...αλλα παντοτε για να πεσει π.χ ενας ισχυρος πυρετος,χρειαζεσαι ενα αντιπυρετικό για να προλάβεις τα χειρότερα...Καπως έτσι είναι...

Οσο για πριν το 50 και μαλιστα και τον 19ο αιώνα δεν θα ήθελες να ξέρεις πως αντιμετώπιζαν τους ασθενείς στα ψυχιατρεία...βασανιστηρια,ξ υλο,απομόνωση,εγχειρισεις στον εγκέφαλο που τους έκαναν φυτά...
Τωρα αν καποιους τους είχε βοηθησει δεν μπορω να το ξέρω,δεν ειμαι ιστορικός :)...Παντως η ομοιοπαθητική στηρίζεται στις ιδέες του Ιπποκράτη,και έχει ριζες στην αρχαία Ελλάδα,οπότε αν ψάξεις λίγο σιγουρα κατι θα βρεις :)

Η ελάχιστη δόση που συνιστούν οι ψυχίατροι sto Zyprexa ειναι 10mg για συντήρηση,εγώ έπαιρνα 5mg και ομοιοπαθητικά για πανω απο 2 χρόνια και ενοιωθα πολύ καλα,αρα σιγουρα με 'στηριζαν'...Και το γεγονός ότι βελτιώθηκα όχι μόνο με βάση την αρρώστεια,αλλα και σαν ανθρωπος,διοτι δραν ολιστικα και σε βοηθανε με τις σκέψεις....Ισως ακούγονται ακατανόητα όμως ειναι ο τρόπος που το βιώνω...

labwmenos
19-03-2012, 17:26
Lordos o giatros se eipe oti h dosh sunthrhs gia zyprexa einai 10 mlg?

Lordos81
19-03-2012, 17:31
Ναι,και μαλιστα οχι μονο ενας,και οταν ετυχε να συζητησω με μια άλλη ψυχιατρο τα φαρμακα που περνω,ξαφνιαστηκε οτι παιρνω 5mg και οχι παραπανω για συντηρηση...

μαρκελα
19-03-2012, 17:40
Ναι,και μαλιστα οχι μονο ενας,και οταν ετυχε να συζητησω με μια άλλη ψυχιατρο τα φαρμακα που περνω,ξαφνιαστηκε οτι παιρνω 5mg και οχι παραπανω για συντηρηση...

Lordos.. γειά σου,
μήπως ξαφνιάστηκε επειδή σε είδε αποφασισμένο να τα παίρνεις για συντήρηση εφ' όρου ζωής; Έχεις σκεφτεί
πως τα φάρμακα δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στην ρίζα του, παρά μόνο τα συμπτώματα, ότι δλδ το αίτιο
παραμένει έτσι κι αλλιώς κι ανεξάρτητα απ' την φαρμακοθεραπεία, που ακολουθείς; :)

Lordos81
19-03-2012, 17:44
Lordos.. γειά σου,
μήπως ξαφνιάστηκε επειδή σε είδε αποφασισμένο να τα παίρνεις για συντήρηση εφ' όρου ζωής; Έχεις σκεφτεί
πως τα φάρμακα δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα στην ρίζα του, παρά μόνο τα συμπτώματα, ότι δλδ το αίτιο
παραμένει έτσι κι αλλιώς κι ανεξάρτητα απ' την φαρμακοθεραπεία, που ακολουθείς; :)

Το ξερω πολύ καλά οτι αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα μονο,γιαυτο κάνω και ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσω να βρω τα αίτια...

Και να συμπληρωσω οτι για συντηρηση,επαιρνα και ομοιοπαθητικα παραλληλα,που αυτα δρουν στην ριζα των προβληματων :)

μαρκελα
19-03-2012, 17:55
Το ξερω πολύ καλά οτι αντιμετωπίζουν τα συμπτώματα μονο,γιαυτο κάνω και ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσω να βρω τα αίτια...
Και να συμπληρωσω οτι για συντηρηση,επαιρνα και ομοιοπαθητικα παραλληλα,που αυτα δρουν στην ριζα των προβληματων :)

ψυχοθεραπεία εννοείς με τον ομοιοπαθητικό σου γιατρό η την ψυχίατρο; γιατί δεν το αναφέρεις
στα προηγούμενα ποστς, ότι απευθύνεσαι σε ειδικό, εκτός από τους πιο πάνω γιατρούς σου.

Lordos81
19-03-2012, 17:58
Οχι κανω ψυχοθεραπεια με μια κλινική ψυχολογο-ψυχοθεραπευτρια....ο ομοιοπαθητικος-ψυχιατρος απο όσο ξερω πρεπει να ειναι ειδικευμενος για να κανει ψυχοθεραπεια...

μαρκελα
19-03-2012, 18:03
Οχι κανω ψυχοθεραπεια με μια κλινική ψυχολογο-ψυχοθεραπευτρια....ο ομοιοπαθητικος-ψυχιατρος απο όσο ξερω πρεπει να ειναι ειδικευμενος για να κανει ψυχοθεραπεια...

..ελπίζω να μην αστειεύεσαι, γιατί λίγο μπερδεμένο φαντάζει. Οκ, ορισμένοι ομοιοπαθητικοί πάντως, κάνουν και ψυχολογική στήριξη, όπως και ψυχίατροι. :)

maus
19-03-2012, 19:16
καλα στον καθεναν μπορει να ειναι διαφορετικο το προβλημα.

σε καποιον να ειναι περισσοτερο μπερδεμα ψυχολογικο και να ειναι πιο ελαφρυ και στον αλλο πραγματικο νοητικο προβλημα και να λυνεται μονο με φαρμακα.

αλλα τα φαρμακα αλλαζουν τοσο πολυ τον εγκεφαλο που δε ξερω κατα ποσον μπορεις να ξεφυγεις απο αυτα. τουλαχιστον οχι εγω..
εφοσον δεν ειναι "ψυχολογικο"-συναισθηματικο το προβλημα αλλα νοητικο πως θα λυθει με ψυχοθεραπεια.

μονο σε ελαφριες περιπτωσεις..

αμα εχει καποια βλαβη ο εγκεφαλος δυσκολα θεραπευεται με ψυχοθεραπεια νομιζω. εκτος και αμα ειναι περισσοτερο νευρωση το προβλημα..

βασικα δες το ετσι.. αμα το ελυνε το προβλημα η ψυχοθεραπεια θα το ειχαν λυσει το ζητημα και πριν το 50 που βγηκαν τα φαρμακα..

Lordos81
19-03-2012, 20:30
..ελπίζω να μην αστειεύεσαι, γιατί λίγο μπερδεμένο φαντάζει. Οκ, ορισμένοι ομοιοπαθητικοί πάντως, κάνουν και ψυχολογική στήριξη, όπως και ψυχίατροι. :)

Ποιο σκέλος φαντάζει μπερδεμένο?..Εχω πολλούς υποστηρικτές πάντως δεν μπορεις να πεις :) ... Και ακόμα δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ψαχνομαι και ποσοι ανθρώποι είναι προθυμοι να βοηθησουν αν εσύ ανοιχθεις...Ολα τα προβληματα λύνονται αν εσυ το θέλεις...

Lordos81
19-03-2012, 20:45
καλα στον καθεναν μπορει να ειναι διαφορετικο το προβλημα.

σε καποιον να ειναι περισσοτερο μπερδεμα ψυχολογικο και να ειναι πιο ελαφρυ και στον αλλο πραγματικο νοητικο προβλημα και να λυνεται μονο με φαρμακα.

αλλα τα φαρμακα αλλαζουν τοσο πολυ τον εγκεφαλο που δε ξερω κατα ποσον μπορεις να ξεφυγεις απο αυτα. τουλαχιστον οχι εγω..
εφοσον δεν ειναι "ψυχολογικο"-συναισθηματικο το προβλημα αλλα νοητικο πως θα λυθει με ψυχοθεραπεια.

μονο σε ελαφριες περιπτωσεις..

αμα εχει καποια βλαβη ο εγκεφαλος δυσκολα θεραπευεται με ψυχοθεραπεια νομιζω. εκτος και αμα ειναι περισσοτερο νευρωση το προβλημα..

βασικα δες το ετσι.. αμα το ελυνε το προβλημα η ψυχοθεραπεια θα το ειχαν λυσει το ζητημα και πριν το 50 που βγηκαν τα φαρμακα..

Σιγουρα αν κάποιος δεν είναι λειτουργικος και δεν μπορει να βγει από το σπίτι και να πάει στον ψυχολόγο να συζητήσεις μαζί του,δεν μπορει να ωφεληθεί...
Δεν πιστεύω πως υπάρχουν "ελαφριές" και "βαριές" περιπτωσεις...
Ολα εξελίσονται άκομα και οι ιατρικές μεθόδοι,τα φαρμακα και οι μεθοδοι ψυχοθεραπείας...Οποτε μπορει να μην υπαρχει τώρα θεραπεία ή να πιστεύουμε πως δεν υπάρχει,όμως έχω δει "θαύματα" προτίστως στον εαυτό μου,αλλά και σε άλλες περιπτωσεις.

Βρέθηκα σε κλινική και δεν θυμάμαι τι γινόταν για διάστημα 5-6 ημερών,ειχα "χαθεί" κυριολεκτικά και όμως τωρα νοίωθω καλύτερα από ποτέ...Και αυτό σε διάστημα 2 χρονων...

μαρκελα
20-03-2012, 11:40
Σιγουρα αν κάποιος δεν είναι λειτουργικος και δεν μπορει να βγει από το σπίτι και να πάει στον ψυχολόγο να συζητήσεις μαζί του,δεν μπορει να ωφεληθεί...
Ολα εξελίσονται άκομα και οι ιατρικές μεθόδοι,τα φαρμακα και οι μεθοδοι ψυχοθεραπείας...Οποτε μπορει να μην υπαρχει τώρα θεραπεία ή να πιστεύουμε πως δεν υπάρχει,όμως έχω δει "θαύματα" προτίστως στον εαυτό μου,αλλά και σε άλλες περιπτωσεις.
Βρέθηκα σε κλινική και δεν θυμάμαι τι γινόταν για διάστημα 5-6 ημερών,ειχα "χαθεί" κυριολεκτικά και όμως τωρα νοίωθω καλύτερα από ποτέ...Και αυτό σε διάστημα 2 χρονων...

..χαίρομαι, που αναφέρεσαι στο θαύμα, γιατί πράγματι οι δυνάμεις αυτοϊασης, που διαθέτει ο οργανισμός μας
σίγουρα είναι θαυματουργικές, αλλά χρειάζεται ο άνθρωπος να μαθαίνει να τις αντλεί. Όμως κάτι τέτοιο δεν είν' εύκολο,
γιατί δυστυχώς οι τεχνικές αυτού του είδους δεν διδάσκονται και τις μαθαίνουμε συνήθως με τον δύσκολο τρόπο κι όταν ήδη
έχουμε υποφέρει αρκετά κι έχει χρειαστεί να πληρώσουμε πολλά!

maus
20-03-2012, 17:16
Κοιτα εγω δε το βλεπω σαν θαυμα αλλα απλως οτι τα φαρμακα λειτουργουν.
Δεν ειναι κατι αξιοπεριεργο, στους περισσοτερους δουλευουν. Και πολυ σου πηρε να γινεις καλα..

Το λεω και γιατι εγω ημουν μια χαρα με τα φαρμακα κ.λ.π. αλλα οταν εξοψα τα φαρμακα επεσα σε λουκι.

Ειναι καθαρα θεμα χημειας..

Τωρα για ελαφριες και βαριες περιπτωσεις εγω διαφωνω. Υπαρχουν.
Ο ενας μπορει να εχει μονο παραξενες ιδεες και ο αλλος να εχει και οπτικες και ακουστικες ψευδαισθησεις κ.λ.π. .

Μπορει στην αρχη βεβαια να εισαι ελαφρια και μετα να γινεις βαρια αρρωστος ή το αντιθετο..

Σιγουρα η ψυχοθεραπεια βοηθαει. Κυριως στο να σταθεις στα ποδια σου και να γινεις
λειτουργικος. Αλλα την κυρια δουλεια την κανουν δυστυχως τα φαρμακα αλλιως , οπως σου ειπα, θα ειχε βρεθει θεραπεια και πριν το 50..

Βασικα εγω ξεκινησα αναποδα. Ενω στην αρχη δεν ειχα τιποτα και πηρα φαρμακα μετα οταν προσπαθησα να τα κοψω απεκτησα προβλημα.. Για αυτο λεω οτι παιζει και η χημεια του εγκεφαλου μεγαλο ρολο οπως σε οποιοδηποτε αλλο προβλημα του σωματος. Οι σκεψεις μας σε μεγαλο βαθμο παραγονται απο το οργανο που λεγεται εγκεφαλος. Αρα αμα αλλαξει κατι στη χημεια του λογω φαρμακων αλλαζουν και οι σκεψεις κ.λ.π. .

Τωρα η ψυχοθεραπεια οπως τη βλεπω αλλαζει και κανει πιο ομαλη την παραγωγη σκεψεων αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα εχει και μονιμο και σιγουρο αποτελεσμα οπως εχουν τα φαρμακα.. Μακαρι να ειναι αλλιως..

labwmenos
20-03-2012, 18:52
Εμενα 4 στους 5 γιατρους με ειπαν να μην κανω ψυχοθεραπεια και 1 που με ειπε να κανω με ειχε δει μονο 3 συνεδριες.επισης καπου διαβασα πςσ το 2% των ψυχολογων σε κανουν χειροτερα το 25% μετρια και το 50 % καλα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
24-03-2012, 17:01
εγω ανησυχω για την υπολοιπη υγεια παιρνωντας αυτα τα φαρμακα.ανεβαινουν τα κιλα χοληστερινη 2-3 φορες μεγαλυτερη πιθανοτητα για καρδιαγγειακα.ξερω και εσεις φιλοι
μου δεν μπορειται να βοηθησετε σε αυτο.ελπιζω να βγουν φαρμακα τα οποια να σεβονται την γενικη υγεια

peter28
24-03-2012, 17:59
Γειά σου Δημήτρη, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες!
Κ γω είχα άρνηση για τα φάρμακα από την αρχή, αλλά με την σωστή διατροφή κ την γυμναστική δεν αποφεύγεις παρενέργειες?
Πχ, με το zyprexa που θα παίρνει ο αδερφός μου αν κάνει γυμναστική κ σωστή διατροφή δεν θα του ανέβει η χοληστερίνη? Λάθος διαπίστωση?
Βέβαια τώρα παίρνει 2 caprilon 10mg πρωί-βράδυ + μισο tavor και πεινάει πολύ, επίσης καρφώνει πολλές φορές τα μάτια του σε ένα σημείο κ κάνει κάποια λεπτά να κοιτάξει αλλού(τι παρενέργεια είναι αυτή πάλι, έχει τύχει σε κανέναν σας?)

εσωτερική_σήψη
24-03-2012, 21:54
πητερ28 εγω την εχω αυτη την παρενεργεια με το αλοπεριντιν!και αποκοπτομαι απο την πραγματικοτητα και χανω την αισθηση του χρονου!
μπορει να κοιταω καπου για ωρα και να μην το παρω χαμπαρι!

μαρκελα
24-03-2012, 22:16
Σιγουρα η ψυχοθεραπεια βοηθαει. Κυριως στο να σταθεις στα ποδια σου και να γινεις
λειτουργικος. Αλλα την κυρια δουλεια την κανουν δυστυχως τα φαρμακα αλλιως , οπως σου ειπα, θα ειχε βρεθει θεραπεια και πριν το 50..

Βασικα εγω ξεκινησα αναποδα. Ενω στην αρχη δεν ειχα τιποτα και πηρα φαρμακα μετα οταν προσπαθησα να τα κοψω απεκτησα προβλημα.. Για αυτο λεω οτι παιζει και η χημεια του εγκεφαλου μεγαλο ρολο οπως σε οποιοδηποτε αλλο προβλημα του σωματος. Οι σκεψεις μας σε μεγαλο βαθμο παραγονται απο το οργανο που λεγεται εγκεφαλος. Αρα αμα αλλαξει κατι στη χημεια του λογω φαρμακων αλλαζουν και οι σκεψεις κ.λ.π. .

Τωρα η ψυχοθεραπεια οπως τη βλεπω αλλαζει και κανει πιο ομαλη την παραγωγη σκεψεων αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι θα εχει και μονιμο και σιγουρο αποτελεσμα οπως εχουν τα φαρμακα.. Μακαρι να ειναι αλλιως..

Ναι ευτυχώς είναι αλλιώς τελικά maus,
ένας ψυχίατρος που σέβεται πρώτ' απ' όλα τον όρκο του γιατρού, θα σε κατευθύνει στην ψυχοθεραπεία, για μόνιμο
αποτέλεσμα, στην αρχή όμως συνδυαστικά με την φαρμακοθεραπεία κι όσο τα συμπτώματα θα υποχωρούν, θα μειώνει και τις
δόσεις των φαρμάκων. Κανένα φάρμακο δεν είν' απολύτως ασφαλές κι αυτός είν' ένας από τους λόγους που προτείνει
την ψυχολογική υποστήριξη. Ένας άλλος σημαντικός λόγος είναι ότι, οι πιθανότητες να κάνει κάποιος υποτροπή απ' την διακοπή
των φαρμάκων είναι αρκετές κι αυτό, γιατί κανένα φάρμακο δεν αντιμετωπίζει το αίτιο της κάθε πάθησης, εκτός αν κατά σύμπτωση,
αλλάξουμε συνθήκες ή τρόπο ζωής. Χρειάζεται λοιπόν, νάρθουμε αντιμέτωποι μ' αυτό που πονάει, αλλά θα μας λυτρώσει,
δλδ την ρίζα των ψυχολογικών προβλημάτων μας. :)

εσωτερική_σήψη
24-03-2012, 22:20
ένας ψυχίατρος που σέβεται πρώτ' απ' όλα τον όρκο του γιατρού, θα σε κατευθύνει στην ψυχοθεραπεία, για μόνιμο
αποτέλεσμα, στην αρχή όμως συνδυαστικά με την φαρμακοθεραπεία κι όσο τα συμπτώματα θα υποχωρούν, θα μειώνει και τις
δόσεις των φαρμάκων. Κανένα φάρμακο δεν είν' απολύτως ασφαλές κι αυτός είν' ένας από τους λόγους που προτείνει
την ψυχολογική υποστήριξη. Ένας άλλος σημαντικός λόγος είναι ότι, οι πιθανότητες να κάνει κάποιος υποτροπή απ' την διακοπή
των φαρμάκων είναι αρκετές κι αυτό, γιατί κανένα φάρμακο δεν αντιμετωπίζει το αίτιο της κάθε πάθησης, εκτός αν κατά σύμπτωση,
αλλάξουμε συνθήκες ή τρόπο ζωής. Χρειάζεται λοιπόν, νάρθουμε αντιμέτωποι μ' αυτό που πονάει, αλλά θα μας λυτρώσει,

δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει αυτο μαρκελα!
αυτο που βοηθαει σιγουρα ειναι οι ομαδες αυτοβοηθειας! :)

μαρκελα
24-03-2012, 22:28
δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει αυτο μαρκελα!
αυτο που βοηθαει σιγουρα ειναι οι ομαδες αυτοβοηθειας! :)

διευκρίνησέ το λίγο, αν θέλεις.

εσωτερική_σήψη
24-03-2012, 22:34
απλα δεν πιστευω οτι πρεπει να ερθουμε στο σημειο να βρεθουμε αντιμετωποι με την ασθενεια..για την ψυχοθεραπεια μιλαω..νομιζω οτι οι μεθοδοι της μπορει να εντεινουν την ψυχωση αντι να την ηρεμησουν!
ελπιζω να μη σε χαωσα αλλα το μυαλο μου δεν παιρνει μπρος! :(

μαρκελα
24-03-2012, 22:50
απλα δεν πιστευω οτι πρεπει να ερθουμε στο σημειο να βρεθουμε αντιμετωποι με την ασθενεια..για την ψυχοθεραπεια μιλαω..νομιζω οτι οι μεθοδοι της μπορει να εντεινουν την ψυχωση αντι να την ηρεμησουν!
ελπιζω να μη σε χαωσα αλλα το μυαλο μου δεν παιρνει μπρος! :(

δεν με χάωσες, αλλά καμία σχέση, μ' αυτό που λες τελικά! Ισχύει το εντελώς αντίθετο.
Η ψυχοθεραπεία δίνει την οριστική λύση σ' όλες τις προβληματικές καταστάσεις.
Και οι ψυχώσεις άμυνα σε ακραία μορφή είναι κι αυτό, γιατί είναι προβληματική η καθημερινότητά μας.
Αυτά μας βοηθάει να κατανοήσουμε η ψυχοθεραπεία. Ζούμε καλά; Μέγα ερώτημα!

εσωτερική_σήψη
24-03-2012, 23:43
δεν με χάωσες, αλλά καμία σχέση, μ' αυτό που λες τελικά! Ισχύει το εντελώς αντίθετο.
Η ψυχοθεραπεία δίνει την οριστική λύση σ' όλες τις προβληματικές καταστάσεις.
Και οι ψυχώσεις άμυνα σε ακραία μορφή είναι κι αυτό, γιατί είναι προβληματική η καθημερινότητά μας.
Αυτά μας βοηθάει να κατανοήσουμε η ψυχοθεραπεία. Ζούμε καλά; Μέγα ερώτημα!

εκανα ψυχοθεραπεια για ενα χρονο και μετα οταν νοσηλευομουν!
δεν μπορω να πω οτι με βοηθησε πιο χαλια με εκανε και στα ουσιαστικα μου προβληματα (ψευδαισθησεις,παρανοικες ιδεες) δεν εκαναν τπτ...

mihalis
24-03-2012, 23:49
Δηλαδη ρε παιδια εσεις προτιματε να πηγαινετε στον ψυχιατρο σας και να σας δινει ετσι ξερα τα φαρμακα σας χωρις να ρωταει πως ειστε, τι κανετε κλπ?Εμενα με εχουν βοηθησει οι συζητησεις με τον γιατρο μου.Δεν ξερω αν αυτο ειναι ψυχοθεραπεια ή απλα συζητηση παντως με βοηθαει.Τα βγαζω απο μεσα μου.

εσωτερική_σήψη
24-03-2012, 23:52
Δηλαδη ρε παιδια εσεις προτιματε να πηγαινετε στον ψυχιατρο σας και να σας δινει ετσι ξερα τα φαρμακα σας χωρις να ρωταει πως ειστε, τι κανετε κλπ?Εμενα με εχουν βοηθησει οι συζητησεις με τον γιατρο μου.Δεν ξερω αν αυτο ειναι ψυχοθεραπεια ή απλα συζητηση παντως με βοηθαει.Τα βγαζω απο μεσα μου.

ναι συζητηση με το γιατρο γινεται παντα!
απλα δεν ειναι η ψυχοθεραπεια με την εννοια σε βαζω να γραψεις ημερολογιο θα ακολουθησεις αυτα τα βηματα θα φανταστεις πως εισαι μεσα στο μετρο και τετοια
ενω οι ομαδες αυτοβοηθειας βοηθανε πολυ!
μιλαω για ψυχοθεραπειες τυπου ψυχαναλυση γσθ και τετοιες!

μαρκελα
24-03-2012, 23:54
εκανα ψυχοθεραπεια για ενα χρονο και μετα οταν νοσηλευομουν!
δεν μπορω να πω οτι με βοηθησε πιο χαλια με εκανε και στα ουσιαστικα μου προβληματα (ψευδαισθησεις,παρανοικες ιδεες) δεν εκαναν τπτ...

προφανώς δεν ήταν κατάλληλος ο ειδικός, δλδ δεν στάθηκες τυχερός/ή. Έπρεπε να ξαναψαχτείς..

εσωτερική_σήψη
24-03-2012, 23:57
προφανώς δεν ήταν κατάλληλος ο ειδικός, δλδ δεν στάθηκες τυχερός/ή. Έπρεπε να ξαναψαχτείς..

απλα με εκανε να πιστεψω πως δεν κανουν ολα για ολους! :|

μαρκελα
25-03-2012, 00:03
απλα με εκανε να πιστεψω πως δεν κανουν ολα για ολους! :|

Ναι αλλά ο ισχυρισμός πως η ψυχοθεραπεία είναι δώρο στον εαυτό μας, από μόνος του σημαίνει ότι είναι και κατάλληλη για όλους.
Με τί τρόπο σ' έκανε να πιστέψεις ότι δεν είναι κατάλληλη για σένα;

εσωτερική_σήψη
25-03-2012, 00:51
μαρκελα θα σ στειλω πμ.

peter28
25-03-2012, 00:51
Ο ψυχολόγος πρέπει να έχει γεννηθεί γιαυτό..είναι κάτι παραπάνω από το απλά κάνω την δουλειά μου, όπως επίσης να γνωρίζει περί ψυχώσεων όχι να σε κοιτάει περίεργα(πράγμα που μου έτυχε!)
Γιατί γενικά ξεφυτρώνουν πολλά κέντρα αυτογνωσίας γεμάτα ψυχαναλυτές που βαφτίζονται μόνοι τους κ δένονται με τους ανθρώπους κ τους τρώνε τα λεφτά τους!

Οπότε ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!

Από προσωπική άποψη, πήγα σε ψυχολόγο κ λέγοντας την οικογενειακή περίπτωση, άρχισα να κλαίω κ μόνο που δεν γέλασε, του έλεγα πως συμπεριφερόταν το δικό μου άτομο κ με κοίταζε περίεργα, ε αυτός δεν πρόκειται να βοηθήσει κανέναν(γυναίκα ήταν) καλά μου είπε κ άκυρα....ευτυχώς που ήταν ταμείου κ δεν χρειάστηκε να τον πληρώσω!

μαρκελα
25-03-2012, 01:00
Ο ψυχολόγος πρέπει να έχει γεννηθεί γιαυτό..είναι κάτι παραπάνω από το απλά κάνω την δουλειά μου, όπως επίσης να γνωρίζει περί ψυχώσεων όχι να σε κοιτάει περίεργα(πράγμα που μου έτυχε!)
Οπότε μπορεί να σε βοηθήσει αρκεί να βρείς τον κατάλληλο.. να σου κάνει το κλίκ σαν άνθρωπος.....

Από προσωπική άποψη, πήγα σε ψυχολόγο κ λέγοντας την οικογενειακή περίπτωση, άρχισα να κλαίω κ μόνο που δεν γέλασε, του έλεγα πως συμπεριφερόταν το δικό μου άτομο κ με κοίταζε περίεργα, ε αυτός δεν πρόκειται να βοηθήσει κανέναν(γυναίκα ήταν) καλά μου είπε κ άκυρα....ευτυχώς που ήταν ταμείου κ δεν χρειάστηκε να τον πληρώσω!

Άρα είναι ευαίσθητο κομμάτι σε κρίσιμες στιγμές κ μπορεί όντως να μην βοηθήσουν!

Είναι όμως προτιμότερο να ψάξεις τον κατάλληλο ψυχοθεραπευτή, από το να παίρνεις φάρμακα για μια ολόκληρη ζωή!

peter28
25-03-2012, 01:06
Δεν συμφωνώ πολύ με την λέξη ψυχοθεραπευτής επειδη νομίζω ότι υπάρχει για να πουλάει αλλά μόνο την λέξη ψυχολόγος!

Δεν λέω ότι δεν βοηθάει ο ψυχολόγος αλλά είναι δύσκολο να βρεις αυτόν που σου ταιριάζει ώστε να σε βοηθήσει!
Τα φάρμακα σε περιπτώσεις ψυχώσεων είναι απολύτως αναγκαία , αφού τα αποτελέσματα τα βλέπεις γρήγορα.

Μετα βρίσκεις έναν σωστό ψυχολόγο αν φυσικά θέλει να ανοιχτεί ο ασθενής(καλό είναι να βρεθεί άμεσα όχι μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες) που θα εστιάσει στα ευαίσθητα σημεία σου για να βοηθήθείς από δω κ πέρα!

peter28
25-03-2012, 12:06
Για όποιον δεν το ξέρει.

Ο περιοδικός συστηματικός έλεγχος της σωματικής υγείας (όπως πχ. η γλυκόζη αίματος και η πίεση αίματος), τώρα συστήνεται για όλους τους ασθενείς που είναι σε αντιψυχωτική φάρμακευτική αγωγή.

Οι μισοί μόνο από τους ψυχιάτρους (42%) ανέφεραν ότι ελέγχουν τακτικά τη φυσική υγεία των ασθενών τους. (Στη χώρα μας εκτιμάται ότι αυτός ο αριθμός ότι είναι κάτω από το 10%).

Γιαυτό κάντε το checkup τακτικά μόνοι σας, ρωτώντας τον γιατρό για την περιοδικότητα του!

Μείωση γλυκαιμικού δείκτη:

-Αύξηση κατανάλωσης φρούτων, λαχανικών, οσπρίων (μπιζέλια και φασόλια), καρυδιών και δημητριακών ολικής αλέσεως και γενικότερα τροφίμων που είναι πλούσια σε φυτικές ίνες.
-Μείωση της κατανάλωσης αμυλούχων τροφίμων με υψηλό γλυκαιμικό φορτίο, όπως οι γλυκοπατάτες, τα μακαρόνια και το άσπρο ρύζι
-Μείωση της κατανάλωσης ζαχαρούχων τροφίμων όπως τα μπισκότα, τα κέικ, οι καραμέλες και τα αναψυκτικά

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1989

peter28
25-03-2012, 12:52
πητερ28 εγω την εχω αυτη την παρενεργεια με το αλοπεριντιν!και αποκοπτομαι απο την πραγματικοτητα και χανω την αισθηση του χρονου!
μπορει να κοιταω καπου για ωρα και να μην το παρω χαμπαρι!

Ναι ακριβώς έτσι όπως το λες αλλά με το caprilon, δεν το θεωρώ κ πολυ κακό!

maus
27-03-2012, 20:26
τι να σου πω μαρκελα. εγω το βλεπω αλλιως. ο εγκεφαλος ειναι ενα οργανο οπως ολα τα αλλα.
ερευνες λενε οτι υπαρχουν προδρομα σημαδια και επισης οργανικα σημαδια (οπως εξετασεις αιματος) τοσο στον εγκεφαλο οσο και στο σωμα των ασθενων.

π.χ. η ψυχωση απο αλτσχαϊμερ ή εγκεφαλικο δεν εξηγειται ως μορφη αμυνας αφου ειναι κατι οργανικο.
κατι εχει χαλασει στον εγκεφαλος και παιζει περιεργα. οπως μια τηλεοραση που εχει χαλασει.

εγω διαφωνω με τη λογικη οτι αμα ερθει ο ασθενης πρεπει να του δωσουμε οπωσδηποτε φαρμακα οπως γινεται εδω και τα δινουν αβερτα.
απο αυτο την εχω παθει και εγω. ισως να μη τα χρειαζομουνα μετα, ποιος ξερει.

αλλα τα ιδια τα φαρμακα προκαλουν μαλλον και ψυχωση αφου παιζουν με τους νευροδιαβιβαστες.

οπως και οι αλλες ψυχοδρασικες ουσιες.

οποτε αμα παιζεις με φαρμακα οπως κανουν οι γιατροι , σιγουρα κατι παθαινεις.

αλλα η ψυχωση ειναι απλως μια μορφη ψυχικης ασθενειας. υπαρχει και η επιληψια κ.λ.π. που και αυτη δε λυνεται με ψυχοθεραπεια.

εσυ ξερεις κανεναν να εχει θεραπευθει με ψυχοθεραπεια απο παραισθησεις ; εγω δε ξερω κανεναν.

μη μπερδευεις την ψυχωση με καταθλιψη και αγχος.

peter28
28-03-2012, 01:52
Φίλε maus,η ψύχωση δεν λύνεται μόνο με ψυχοθεραπεία αλλά κ με την ψυχοθεραπεία.

Εννοώ, παίρνεις φαρμακευτική αγωγή φτάνεις σε ένα επίπεδο που δεν έχεις τα συμπτώματα πλέον κ τότε πας σε ψυχολόγο για συνεδρίες.

Δεν έχεις παραλήρημα κ πας σε ψυχολόγο κ θα σε κάνει καλά.

Δηλ φαρμακευτική αγωγή παράλληλα με ψυχολόγο.

K μετά από καιρό μόνο ψυχολόγος εφόσον όμως το κρίνει ο ψυχίατρος.

Τι να κάνουμε που χρειάζονται τα ρημάδια τα φάρμακα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
03-04-2012, 00:34
ρε παιδια αν η ψυχωση ειναι οντως(οπως φαινεται μεχρι στιγμης επιστημονικα) θεμα χημικης ανισσοροπιας μονο τα φαρμακα κανουν καλο.μας δουλευουναι ψυχιατροι και ψυχολογοι(ειδικα οι ψυχολογοι) που δεν μας γραφουν μια συνταγη εφαπαξ ζωης και μας εξεταζουν και συνεδριες και δεν συμμαζευεται και ομαδεςε αυτοβοηθειας η χημικη ανισσοροπια μονο απο τα φαρμακα καλμαρει.και αυτα τα ρημαδια μονο καταστολη προσφερουν καλα θα ηταν εστω και 1/100 να το γιατρευαν.σιγα σιγα κατι θα γινονταν τωρα στον αερα αφηνεις τα φαρμακα και γεια σου

Lordos81
03-04-2012, 00:47
Φιλε δημητρη με ολο τον σεβασμο κανεις μεγαλο λαθος...Η χημικη ανισσοροπια μπορει να αλλαξει,οχι μονο με τα φαρμακα,αλλα και με τα συναισθηματα και τις εμπειριες...Καποιο ατομο που δεχεται και δινει αγαπη ειναι ποιο υγιες και ειναι λιγοτερο να παθει μια ασθενεια γενικα...η χημικη υποσταση του εγκεφαλου εχει αποδειχθει οτι επηρεαζεται απο την διαθεση...Αν καποιος ειναι θυμωμενος πχ αυτο επηρεαζει ολη την λειτουργια του οργανισμου του και το φερνει σε ανισορροπια...Αντιθετα αν νοιωθει ευφορια αυτο παραλληλα εκρινει καποιες ουσιες που ειναι ωφελιμες για τον οργανισμο οπως οι ενδορφινες...

Γυμναζομαι τακτικα, κανω και διαλογισμο περιπου μιση ωρα την μερα και εχω μαθει καποιες ασκησεις αναπνοης που βοηθανε πολυ στο να οξυγωνονεται ολος ο οργανισμος και κυριως ο εγκεφαλος...Αυτο με εχει βοηθησει να ειμαι ποιο ηρεμος και συγκεντρωμενος και ειναι κατι που συστηνουν ολοι οι γιατροι ανεξαρτητα αν εχεις ψυχωση ή καποια αλλη παθηση.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
03-04-2012, 00:54
Φιλε δημητρη με ολο τον σεβασμο κανεις μεγαλο λαθος...Η χημικη ανισσοροπια μπορει να αλλαξει,οχι μονο με τα φαρμακα,αλλα και με τα συναισθηματα και τις εμπειριες...Καποιο ατομο που δεχεται και δινει αγαπη ειναι ποιο υγιες και ειναι λιγοτερο να παθει μια ασθενεια γενικα...η χημικη υποσταση του εγκεφαλου εχει αποδειχθει οτι επηρεαζεται απο την διαθεση...Αν καποιος ειναι θυμωμενος πχ αυτο επηρεαζει ολη την λειτουργια του οργανισμου του και το φερνει σε ανισορροπια...Αντιθετα αν νοιωθει ευφορια αυτο παραλληλα εκρινει καποιες ουσιες που ειναι ωφελιμες για τον οργανισμο οπως οι ενδορφινες...

Γυμναζομαι τακτικα, κανω και διαλογισμο περιπου μιση ωρα την μερα και εχω μαθει καποιες ασκησεις αναπνοης που βοηθανε πολυ στο να οξυγωνονεται ολος ο οργανισμος και κυριως ο εγκεφαλος...Αυτο με εχει βοηθησει να ειμαι ποιο ηρεμος και συγκεντρωμενος και ειναι κατι που συστηνουν ολοι οι γιατροι ανεξαρτητα αν εχεις ψυχωση ή καποια αλλη παθηση.ελπιζω να εχεις δικιο(δλδ οι διαφορες προσπαθειες να εχουν αποτελεσμα).εγω δυστυχως φανταζομαι την χημικη ανισσοροπια σαν μια τρυπα στον εγκεφαλο που δεν λεει να κλεισει.τελοσπαντον.λορδε φιλε λες δλδ οτι ο διαλογισμος κανει καλο μαλλον θα το δοκιμασω.και γενικα οσο αφορα τα συναισθηματα εππιρεαζουν σιγουρα περα και απο τα φαρμακα

Lordos81
03-04-2012, 01:04
Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις για να βοηθηθεις...ο διαλογισμος και οι αναπνοες ειναι καποια απο αυτα...ειδικα η αναπνοη ειναι το παν αλλα θελει προσοχη γιατι φερνει στην επιφανεια συναισθηματα που ειναι καταπιεσμενα ....βρες καποιο βιβλιο ή καποιον που να ξερει για να σε συμβουλεψει για αρχη...Καταλαβαινω πως σκεφτεσαι και τα βλεπεις ολα 'μαυρα',το εχω περασει αρκετες φορες στην ζωη μου και ας ειμαι 31 ετων....Αλλα υπαρχει και η αλλη οψη στο νομισμα...Και να ξερεις πως με την θεληση μας ελκουμε τα πραγματα στην ζωη μας...Αν καποιος θελει πολυ να γινει καλα και να ειναι υγιης θα γινει...Η αρνητικοτητα και η απογοητευση δεν φερνουν ευτυχια...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
03-04-2012, 01:38
παντως θα ηταν φοβερο να γινομασταν καλα.θα ομορφυνε η κοινωνια.θα υπηρχε περισσοτερο εργατικο δυναμικο(εμεις).θα περνουσαμε καλα και δημιουργικα.και θα ηταν πιο καλη η κοινωνια γιατι εμεις ειμαστε τα πιο ευαισθητα ατομα και θα νοιαζομασταν και για τους αλλους.καλο θα ηταν (ισως μεσω καποιου χαπιου κτλ) ο θεος να ελυνε το προβλημα.γιατι να υπαρχει αυτη η σκληροτητα αλλωστε.

Lordos81
03-04-2012, 15:29
παντως θα ηταν φοβερο να γινομασταν καλα.θα ομορφυνε η κοινωνια.θα υπηρχε περισσοτερο εργατικο δυναμικο(εμεις).θα περνουσαμε καλα και δημιουργικα.και θα ηταν πιο καλη η κοινωνια γιατι εμεις ειμαστε τα πιο ευαισθητα ατομα και θα νοιαζομασταν και για τους αλλους.καλο θα ηταν (ισως μεσω καποιου χαπιου κτλ) ο θεος να ελυνε το προβλημα.γιατι να υπαρχει αυτη η σκληροτητα αλλωστε.

Την βοηθεια του Θεου την έχουμε,αρκει να το καταλαβουμε συννηδειτα και δεν χρειαζεται τπτ αλλο να κάνουμε απο το να την ζητησουμε...Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτό του και ολοι μαζι συλλογικά μπορουμε να φερουμε την αλλαγή που επιθυμούμε...Οτι δυσκολίες περναμε πιστευω ειναι μαθηματα για να μας κανουν καλυτερους και σιγουρα υπαρχει θεση για ολους εμας σε αυτον τον κοσμο....

peter28
03-04-2012, 23:59
Την βοηθεια του Θεου την έχουμε,αρκει να το καταλαβουμε συννηδειτα και δεν χρειαζεται τπτ αλλο να κάνουμε απο το να την ζητησουμε...Ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτό του και ολοι μαζι συλλογικά μπορουμε να φερουμε την αλλαγή που επιθυμούμε...Οτι δυσκολίες περναμε πιστευω ειναι μαθηματα για να μας κανουν καλυτερους και σιγουρα υπαρχει θεση για ολους εμας σε αυτον τον κοσμο....

Συμφωνώ, lordos81, Ότι κακό έρθει, το μέλλον μας επιφυλάσει κάτι καλό για να μας ανταμείψει για ότι κακό περάσαμε αρκεί να μην το βάΖουμε κάτω!

Αισιοδοξία να υπάρχει, να μην αφήνουμε να μας παίρνει απο κάτω κ να αγαπάμε τους εαυτούς μας.

εσωτερική_σήψη
04-04-2012, 00:25
αν ομως απο τις φωνες που ακους μια ειναι θετικη και ολες οι αλλες σκατα και αυτη φυγει τοτε τι αισιοδοξια να εχω ρε παιδια;! :S

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
04-04-2012, 00:39
ναι εσωτερικη σηψη φιλη μου ειναι φοβερο αυτο που λες τραγικο.ξερω και γω ομως υπαρχει περιθωριο για αισιοδοξια μεσω της επιστημης

path
04-04-2012, 00:57
αν ομως απο τις φωνες που ακους μια ειναι θετικη και ολες οι αλλες σκατα και αυτη φυγει τοτε τι αισιοδοξια να εχω ρε παιδια;! :S
ΔΕΝ ειναι απαραιτητα κακο αυτο , ανεξαρτητα πως νοιωθεις κ τι συναισθηματα εχεις εσυ τωρα .
Σημασια εχει πως θα 'διεξαχθει' η εκβαση αυτων των φωνων, σε ενα μηνα , σενα εξαμηνο ,, η σε ενα χρονο ...
κ ως προς αυτο νομιζω ειναι θετικος οιωνος το οτι δε ακους αυτη που εσυ θεωρουσες θετικη φωνη.
________σκεφτηκες οτι δεν την ακους ,,γιατι ισως , δεν την 'χρειαζεσαι' πια ????????

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
04-04-2012, 01:00
αν ομως απο τις φωνες που ακους μια ειναι θετικη και ολες οι αλλες σκατα και αυτη φυγει τοτε τι αισιοδοξια να εχω ρε παιδια;! :Sεπισης φιλτατη να ξερεις οτι και που εφυγε αυτη η θετικη φωνη παλι θετικο ειναι αναμφιβολα.μακαρι να φυγουν ολες.παντως να ξερεις οτι οι φωνες αργα η γρηγορα γιατρευονται και φευγουν το δυσκολο ειναι η παραλληρητικη ιδεα(εμενα με κατακουρασε0

path
04-04-2012, 01:09
οι ιδεες ειναι εξαντλητικες οντως , αλλα οι φωνες ειναι το πιο επωδυνο στην ψυχωση ,,

salala
04-04-2012, 01:16
δεν εχω διαβασει τα σχολια παρα μονο το αρχικο μηνυμα!!! αναφερεστε και στα αντικαταθληπτικα?

εσωτερική_σήψη
04-04-2012, 01:26
path και δημητρη σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας η αληθεια ειναι οτι μου χαρισαν ενα χαμογελο! :)
αλλα οι αλλες φωνες μου λενε να αυτοκτονησω να χαρακωθω και η θετικη με καθησυχαζε!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
04-04-2012, 01:27
δεν εχω διαβασει τα σχολια παρα μονο το αρχικο μηνυμα!!! αναφερεστε και στα αντικαταθληπτικα?για ολα αναφερομουν απλα να ξερεις οτι επειτα απο προσπαθεια να τα ελλατωσω αλλαξα ιδεα και τελικα πιστευω οτι πει ο δοκτορ

εσωτερική_σήψη
04-04-2012, 01:29
οι ιδεες ειναι εξαντλητικες οντως , αλλα οι φωνες ειναι το πιο επωδυνο στην ψυχωση ,,

α και να προσθεσω οτι οι φωνες μου εχουν βαλει ιδεες που ο φιλος μου λεει οτι ειναι παραλογες οτι με παρακολουθουν γιατι μπορω και προβλεπω γεγονοτα!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
04-04-2012, 01:32
να πανε να γαμηθουνε οι αλλες φωνες.δεν υπαρχουν...θα τις νικησεις ειμαι σιγουρος

path
04-04-2012, 01:33
path και δημητρη σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας η αληθεια ειναι οτι μου χαρισαν ενα χαμογελο! :)
αλλα οι αλλες φωνες μου λενε να αυτοκτονησω να χαρακωθω και η θετικη με καθησυχαζε!
Αυτο . ,, σε καθησυχαζε επειδη το ειχες αναγκη , τωρα εχεις το σθενος , εχεις ισχυροποιηθει αρκετα ωστε αυτο να το κανεις μονη ,και να αφησεις τις κακεντρεχεις φωνουλες να τσαμπουνανε οτι νανε χωρις να τις περνεις στα σοβαρα !!!!

path
04-04-2012, 01:37
α και να προσθεσω οτι οι φωνες μου εχουν βαλει ιδεες που ο φιλος μου λεει οτι ειναι παραλογες οτι με παρακολουθουν γιατι μπορω και προβλεπω γεγονοτα!
ειναι φαυλος κυκλος , οι φωνες 'βαζουν' ιδεες , και οι ιδεες προκαλουν αντανακλαστικα φωνες .
Σχεδον οπως και στην πραγματικη ζωη , οπως σε μια παρεα ανθρωπων εταιροκλητων ...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
04-04-2012, 01:38
α και να προσθεσω οτι οι φωνες μου εχουν βαλει ιδεες που ο φιλος μου λεει οτι ειναι παραλογες οτι με παρακολουθουν γιατι μπορω και προβλεπω γεγονοτα!οι φωνες δεν ξερω τι ειναι ειναι αυτο που λεν οι ψυχιατροι χημικη ανισσοροπια αυτο που λεν οι παπαδες καταραμενες ψυχες δεν ξερω ειλικρινα αλλα ειναι καταδικασμενες ειναι το ευκολο μερος της ψυχωσης επαναλαμβανω και εγω ειχα φυγανε σιγα σιγα .και οι λεξεις τους ειναι τοσο μα τοσο αδυναμες που μια μερα θα γελαμε με αυτες.ολοι θα θεραπευτουν και αν οχι ολοι εσυ!

εσωτερική_σήψη
05-04-2012, 00:07
σας ευχαριστω πολυ παιδια για τα αισιοδοξα μηνυματα σας..
ειμαι χαλια δεν εχω διαθεση για τπτ το σπιτι μου ειναι χαλια δεν κανω μπανιο ακουω μονο φωνες..

maus
05-04-2012, 16:53
συγγνωμη αυτο κατινιζει..

τι βοηθεια του Θεου κ.λ.π.

αμα χαλασει μια τηλεοραση δε φτιαχνει ..με βοηθεια του Θεου.

Το θεμα ειναι να το δεις λογικα, να παρεις τα σωστα φαρμακα που να φτιαξουν το προβλημα.

Αμα περιμενεις βοηθεια απο το Θεο να σωθεις την εβαψες οικτρα..

Μας εχει χαλασει το μυαλο και χρειαζονται τα καταλληλα φαρμακα για να φτιαξει καπως. Τοσο απλο ειναι.
Τωρα αμα σε κανει να νοιωθεις καλυτερα να περιμενεις βοηθεια απο το υπερπεραν, με γεια και χαρα σου, οσο σε βοηθαει αυτο ψυχολογικα.
Αλλα μη περιμενεις αυτο να σε βοηθησει και ρεαλιστικα, στην πραγματικοτητα και ειναι μεγαλη παγιδα.

Το μηνυμα δεν απευθυνεται σε εσενα κυριως , αλλα γενικα σε αλλους που λενε τα ιδια.

Lordos81
05-04-2012, 21:19
συγγνωμη αυτο κατινιζει..

τι βοηθεια του Θεου κ.λ.π.

αμα χαλασει μια τηλεοραση δε φτιαχνει ..με βοηθεια του Θεου.

Το θεμα ειναι να το δεις λογικα, να παρεις τα σωστα φαρμακα που να φτιαξουν το προβλημα.

Αμα περιμενεις βοηθεια απο το Θεο να σωθεις την εβαψες οικτρα..

Μας εχει χαλασει το μυαλο και χρειαζονται τα καταλληλα φαρμακα για να φτιαξει καπως. Τοσο απλο ειναι.
Τωρα αμα σε κανει να νοιωθεις καλυτερα να περιμενεις βοηθεια απο το υπερπεραν, με γεια και χαρα σου, οσο σε βοηθαει αυτο ψυχολογικα.
Αλλα μη περιμενεις αυτο να σε βοηθησει και ρεαλιστικα, στην πραγματικοτητα και ειναι μεγαλη παγιδα.

Το μηνυμα δεν απευθυνεται σε εσενα κυριως , αλλα γενικα σε αλλους που λενε τα ιδια.

Η τηλεοραση δεν εχει ψυχη,ομως εσυ εχεις...η τηλεοραση δεν μπορει να προσευχηθει,ενω εσυ μπορεις...
Το να μην πιστευει κανεις στο Θεο ή το να πιστεύει σε εναν εκδικιτικο Θεο ειναι απολυτα φυσιολογικο και καθολου κατακριτεο...Αλλωστε και αυτη η πιστη,πνευματικο ον σε κανει..
Και δεν υπαρχει μονο η λογικη,γιατι με την λογικη δεν μπορεις να καταλαβεις το Θεο...Ειναι σαν εχεις ενα ποτηρι νερο και να προσπαθεις να χωρεσεις ολο τον ωκεανο μεσα σε αυτο..δεν ειναι λογικό.
Αντιθετα με το συναισθημα μπορεις να νοιωσεις πολυ ή λιγο,αναλογα τον καθενα, αγαπη και οταν το κανεις μπορει ολα να αλλαξουν σε μια στιγμη...
Αλλωστε σκοπο έχουμε στη ζωη να καταφερουμε να την ζησουμε με οση περισσοτερη ευτυχια γινεται...ολοι εχουμε το δικαιωμα αυτο και κανεις δεν μπορει να μας το στερησει.Αλλοι αναζητουν χρηματα,αλλοι υγεια,αλλοι δοξα κτλ
Ευχομαι το καλυτερο για σενα maus και ας διαφωνουμε ριζικα...

maus
05-04-2012, 23:19
ωραια, προτεινω στους καρκινοπαθεις ή αυτους που εχουν aids να αρχισουν
τις προσευχες και τα ευχελαια.. να δουμε ποσοι θα επιζησουν.. κανενας..
εδω ουτε ..ο χριστοδουλος δε γλιτωσε απο τον καρκινο και ας ηταν και αρχιεπισκοπος..

Και εγω πιστευω στον Θεο, αλλα νομιζω οτι ειναι μονο για μετα θανατον.
Για τα τωρινα επιβεβαιωνεται μονο ο ορθος λογος, δηλαδη η λογικη. Μονο η επιστημη
επιβεβαιωνεται ολα τα αλλα δε τα πιστευουν ουτε καλα καλα οι παπαδες.. Τα αλλα υπαρχουν μονο για παρηγορια και ειναι εντελως ανορθολογικα και αυτοκαταστροφικα.

Η λογικη δεν αποκλειει το θειο αλλα οδηγει σε αυτο με το σωστο συλλογισμο και φιλοσοφια.

Εξαλλου σε Θεο που πιστευεις εσυ πιστευει και ενας κινεζος ή πιστευεις οτι ο Θεος δημιουργησε το συμπαν μονο για να σωθουν λιγοι απο τα 10 εκατομυρια αυτης της χωρας ;

Αλλο Θεο λενε οι ορθοδοξοι και αλλο π.χ. οι αρχαιοι ελληνες και αλλο ενας βουδιστης.
Ειναι απλως μια ιδεα.. Το θειο βεβαια υπαρχει αλλα πρεπει να χρησιμοποιουμε και το μυαλο μας για να μην καταντησουμε ιθαγενεις.

Η τηλεοραση δεν εχει ψυχη,ομως εσυ εχεις...η τηλεοραση δεν μπορει να προσευχηθει,ενω εσυ μπορεις...
Το να μην πιστευει κανεις στο Θεο ή το να πιστεύει σε εναν εκδικιτικο Θεο ειναι απολυτα φυσιολογικο και καθολου κατακριτεο...Αλλωστε και αυτη η πιστη,πνευματικο ον σε κανει..
Και δεν υπαρχει μονο η λογικη,γιατι με την λογικη δεν μπορεις να καταλαβεις το Θεο...Ειναι σαν εχεις ενα ποτηρι νερο και να προσπαθεις να χωρεσεις ολο τον ωκεανο μεσα σε αυτο..δεν ειναι λογικό.
Αντιθετα με το συναισθημα μπορεις να νοιωσεις πολυ ή λιγο,αναλογα τον καθενα, αγαπη και οταν το κανεις μπορει ολα να αλλαξουν σε μια στιγμη...
Αλλωστε σκοπο έχουμε στη ζωη να καταφερουμε να την ζησουμε με οση περισσοτερη ευτυχια γινεται...ολοι εχουμε το δικαιωμα αυτο και κανεις δεν μπορει να μας το στερησει.Αλλοι αναζητουν χρηματα,αλλοι υγεια,αλλοι δοξα κτλ
Ευχομαι το καλυτερο για σενα maus και ας διαφωνουμε ριζικα...

Lordos81
06-04-2012, 22:11
Καταρχας κανεις δεν λεει οτι μονο να προσευχεται κανεις δεν θα απαλλαγει απο τα φαρμακα...Σαφως αυτο ειναι παραλογο...Ο διαβητικός π.χ πρεπει να παρει ινσουλινη για να μπορεσει να ειναι υγιεις...Αλλα οταν αποδεχθεί την ασθένεια και κοιταξει να ζησει την ζωή του με θετικη σταση τοτε δεν θα τον απασχολεί μονο το προβλημα που έχει...

Και εσυ πιστευεις οτι επειδη ο Χριστοδουλος ηταν Αρχιεπισκοπος ή οποιοσδηποτε αλλος ιερέας δεν μπορει να αρρωστησει??...Τις περισσοτερες φορες εμεις δημιουργουμε τα προβληματα μας και αυτα δεν ειναι Θεοσταλτα...Εχουμε ελευθερη βουληση και αυτο μας εχει φερει εδω που ειμαστε...

Και για να μιλαμε βαση των δικων μας δεδομενων,της ορθοδοξιας και του χριστιανισμου,σκοπος μας ειναι σε αυτην την ζωη να φθασουμε στην Θεωση...οποτε εμπρακτα πρεπει να κανουμε πραγματα εν ζωη για να 'γνωρισουμε' τον Θεο.Μετα θανατον δεν ξερουμε τι γινεται...

Τωρα το τι πιστευουν οι παπαδες λιγο θα πρεπει να σε απασχολει σε σχεση με το τι πιστευεις εσυ...Ειναι καθαρα βιωματικη η σχεση με την θρησκεια...Οτι και να σου πουνε παντα το συγκρινεις με δικα σου βιωματα και αναλογα το πιστευεις ή οχι..

Δηλαδη το να αισθανεσαι αγαπη,συμπονια,στοργη,θυμο, πικρα και οποιοδηποτε αλλο συναισθημα ειναι αυτοκαταστροφικό εφοσον δεν εμπιπτει στην λογική και δεν αποδεικνυεται?...

Ο Θεος ειναι Ενας για ολους...Απλα καθε θρησκεία τον προσεγγιζει με διαφορετικό τρόπο...και σε πληροφορω πως μερικοι ιθαγενείς ζουνε ποιο ευτυχισμένοι απο τους περισσοτερους 'πολιτισμένους' σαν εμας...

maus
06-04-2012, 22:45
Καταρχας κανεις δεν λεει οτι μονο να προσευχεται κανεις δεν θα απαλλαγει απο τα φαρμακα...Σαφως αυτο ειναι παραλογο...Ο διαβητικός π.χ πρεπει να παρει ινσουλινη για να μπορεσει να ειναι υγιεις...Αλλα οταν αποδεχθεί την ασθένεια και κοιταξει να ζησει την ζωή του με θετικη σταση τοτε δεν θα τον απασχολεί μονο το προβλημα που έχει...

Τα προβληματα λυνονται μονο με δραση και με επιστημονικη γνωση και λογικη.
Ολα τα αλλα ειναι επιπεδου ιθαγενων ή ζώων ή παιδιων καλυτερα.
Το συναισθημα ειναι παντα καλο, και εγω συναισθηματικος ειμαι για να ειμαι ψυχωτικος.

Ωστοσο, πανω απο ολα πρεπει να εχουμε μετρο. Ουτε υπερβολη, ουτε ελλειψη.
Την πραγματικοτητα την ελεγχουμε με τον ορθο λογο, υπαρχουν τροποι σωστου συλλογισμου. Η επιστημη βασιζεται στον ορθο λογο. Μονο αμα σκεφτουμε εξυπνα μπορουμε να ξεφυγουμε απο τις παγιδες που μας θετει ο εαυτος μας μεσω των συναισθηματων.

Βασικα η θρησκεια ηταν το απολυτο οπλο ελεγχου του νου. Ο αυτοκρατορας Κωνσταντινος ηθελε να ελεγχει και το σωμα αλλα και τις ψυχες και το νου των υποτελων του. Για αυτο εφευρεσε το χριστιανισμο για να γινουμε ολοι δουλοι του (του Θεου-αυτοκρατορα), ταπεινοι και να μη σηκωνουμε κεφαλι. Να μη σκεφτομαστε και απο τοτε καταργηθηκε η αρχαια ελληνικη φιλοσοφια και παει ολος ο κοσμος κατα διαολου..

Και εγω πιστευω στο Θεο και στο Χριστο, και στα καλα του Χριστιανισμου, αλλα πρεπει να βαλουμε το μυαλο μας να δουλευει. Επισης, ο ταπεινος και δουλος επιβιωνει μονο σαν μοναχος σε μοναστηρι οπου θα ειναι ευνουχισμενος και ομοφυλοφιλος και ειναι ανικανος να επιβιωσει σε μια κοινωνια και να μεγαλωσει οικογενεια.

Και εσυ πιστευεις οτι επειδη ο Χριστοδουλος ηταν Αρχιεπισκοπος ή οποιοσδηποτε αλλος ιερέας δεν μπορει να αρρωστησει??...Τις περισσοτερες φορες εμεις δημιουργουμε τα προβληματα μας και αυτα δεν ειναι Θεοσταλτα...Εχουμε ελευθερη βουληση και αυτο μας εχει φερει εδω που ειμαστε...

Τα προβληματα υπαρχουν, γιατι η ζωη ειναι γεματη προβληματα επιβιωσης.
Τωρα για την ελευθερη βουληση, οι συγχρονη επιστημη λεει οτι δεν εχουμε ακριβως
ελευθερη βουληση αλλα πολλα ειναι προκαθορισμενα.

Και για να μιλαμε βαση των δικων μας δεδομενων,της ορθοδοξιας και του χριστιανισμου,σκοπος μας ειναι σε αυτην την ζωη να φθασουμε στην Θεωση...οποτε εμπρακτα πρεπει να κανουμε πραγματα εν ζωη για να 'γνωρισουμε' τον Θεο.Μετα θανατον δεν ξερουμε τι γινεται...

Δηλαδη η ευτυχια σε αυτη τη ζωη δεν εχει σημασια ; Μονο η επομενη ζωη μετραει ;
Αμα εισαι απο εδω ευτυχισμενος θα εισαι και στην επομενη ζωη. Αμα ειναι να πεθανουμε απο τωρα για να περιμενουμε εαν εχουν δικιο οι παπαδες, ζητω που καηκαμε..

Τωρα το τι πιστευουν οι παπαδες λιγο θα πρεπει να σε απασχολει σε σχεση με το τι πιστευεις εσυ...Ειναι καθαρα βιωματικη η σχεση με την θρησκεια...Οτι και να σου πουνε παντα το συγκρινεις με δικα σου βιωματα και αναλογα το πιστευεις ή οχι..

Δηλαδη το να αισθανεσαι αγαπη,συμπονια,στοργη,θυμο, πικρα και οποιοδηποτε αλλο συναισθημα ειναι αυτοκαταστροφικό εφοσον δεν εμπιπτει στην λογική και δεν αποδεικνυεται?...

Αυτοκαταστροφικο ειναι να εχεις τη νοοτροπια του ταπεινου, του δουλου και να μη βαζεις τη λογικη σου να ελεγχει αυτα που λεει η εκαστοτε αυθεντια.

Ο Θεος ειναι Ενας για ολους...Απλα καθε θρησκεία τον προσεγγιζει με διαφορετικό τρόπο...και σε πληροφορω πως μερικοι ιθαγενείς ζουνε ποιο ευτυχισμένοι απο τους περισσοτερους 'πολιτισμένους' σαν εμας...

Το θειο ειναι ενα, ωστοσο ο τροπος με τον οποιο το προσεγγιζουμε αλλαζει πολλα.
Τωρα οι ιθαγενεις δε νομιζω να ειναι ευτυχισμενοι. Συνηθως ειναι πεινασμενοι, αρρωστοι και πεθαινουν στα 25 τους αμα ειναι τυχεροι.

Παντως ειναι ωραια αυτη η φιλοσοφικη συζητηση :-)

Lordos81
07-04-2012, 15:15
Μονο αμα σκεφτουμε εξυπνα μπορουμε να ξεφυγουμε απο τις παγιδες που μας θετει ο εαυτος μας μεσω των συναισθηματων.

Ο εαυτος μας δεν ειναι αυτονομος για να μπορει να μας ελεχξει,εμεις ειμαστε οι κυριαρχοι των συναισθημάτων και της σκέψης μας και αυτα προέρχονται απο 'προγραμματισμους' που εχουμε υιοθετήσει στην διαρκεια τις ζωής μας...
Φαντασου το νου σου σαν ένα κουτι Η/Υ,οτι λογισμικό έχει συμφωνα με αυτο λειτουργει και εμεις αντιδρουμε αναλογα συμφωνα με το τι κουβαλάμε στο κεφάλι μας...Αλλα οπως μαθαινεις κατι,μπορεις και να το αλλάξεις μεταβάλλοντας το λογισμικό του νου σου,για να στο πω απλα...

Βασικα η θρησκεια ηταν το απολυτο οπλο ελεγχου του νου. Ο αυτοκρατορας Κωνσταντινος ηθελε να ελεγχει και το σωμα αλλα και τις ψυχες και το νου των υποτελων του. Για αυτο εφευρεσε το χριστιανισμο για να γινουμε ολοι δουλοι του (του Θεου-αυτοκρατορα), ταπεινοι και να μη σηκωνουμε κεφαλι. Να μη σκεφτομαστε και απο τοτε καταργηθηκε η αρχαια ελληνικη φιλοσοφια και παει ολος ο κοσμος κατα διαολου..
Και εγω πιστευω στο Θεο και στο Χριστο, και στα καλα του Χριστιανισμου, αλλα πρεπει να βαλουμε το μυαλο μας να δουλευει. Επισης, ο ταπεινος και δουλος επιβιωνει μονο σαν μοναχος σε μοναστηρι οπου θα ειναι ευνουχισμενος και ομοφυλοφιλος και ειναι ανικανος να επιβιωσει σε μια κοινωνια και να μεγαλωσει οικογενεια.

Συμφωνώ στο ότι η Θρησκεία θελει να ελέγχει τις μάζες των ανθρώπων και πολλά γραπτά έχουν αφαιρεθεί απο τις διδασκαλίες για να μπορέσουν να κατευθύνουν τον κόσμο εκεί που θελουν...
Αλλα οπως λες έχουμε ατομικα την δική μας κρίση και πρεπει να την χρησιμοποιουμε για να μην καταντησουμε πρόβατα στο κοπάδι τους...

Δηλαδη η ευτυχια σε αυτη τη ζωη δεν εχει σημασια ; Μονο η επομενη ζωη μετραει ;
Αμα εισαι απο εδω ευτυχισμενος θα εισαι και στην επομενη ζωη. Αμα ειναι να πεθανουμε απο τωρα για να περιμενουμε εαν εχουν δικιο οι παπαδες, ζητω που καηκαμε..

Η ευτυχία είναι η ψυχική ικανοποίηση που αναζητάμε όλοι σε αυτην την ζωη...και οταν λεω Θέωση ουσιαστικά είναι να φθασουμε σε ενα επιπεδο να ειμαστε ευτυχισμενοι και σε αρμονία με τον κοσμο γύρω μας...Να ειμαστε υγιείς και να έχουμε αρμονικές σχέσεις...Ο καθένας το πετυχαίνει αυτό με τον τρόπο του και με το τι νοιώθει αυτος καλα...Αν καποιος θελει να ειναι μοναχος και αποκλείσμένος απο την κοινωνία εχει καθε δικαίωμα αρκεί να μην καταπιέζει τον εαυτό του και να έχει εσωτερική πληρότητα και γαλήνη...

maus
08-04-2012, 23:00
Ο εαυτος μας δεν ειναι αυτονομος για να μπορει να μας ελεχξει,εμεις ειμαστε οι κυριαρχοι των συναισθημάτων και της σκέψης μας και αυτα προέρχονται απο 'προγραμματισμους' που εχουμε υιοθετήσει στην διαρκεια τις ζωής μας...
Φαντασου το νου σου σαν ένα κουτι Η/Υ,οτι λογισμικό έχει συμφωνα με αυτο λειτουργει και εμεις αντιδρουμε αναλογα συμφωνα με το τι κουβαλάμε στο κεφάλι μας...Αλλα οπως μαθαινεις κατι,μπορεις και να το αλλάξεις μεταβάλλοντας το λογισμικό του νου σου,για να στο πω απλα...

Αυτο ειναι αληθεια.. Δεν ειμαι ειδικος, αλλα ισως οι ψυχωσεις να δημιουργουνται και απο τις συνηθειες και τον τροπο που σκεφτομαστε. Ή τουλαχιστον το περιεχομενο τους
να επηρεαζεται απο αυτο.

Για αυτο λενε οτι και το στρες επιδρα αρνητικα. Ενα περιβαλλον με στρες στην παιδικη ηλικια δρα αρνητικα.

Τωρα το θεμα ειναι εαν ειναι θεμα υλικου hardware και δε φτιαχνει ή ειναι θεμα λογισμικου οποτε φτιαχνει.. Νομιζω στις ελαφριες περιπτωσεις ειναι θεμα λογισμικου
και στις βαριες παιζει και θεμα υλικου. Χωρις να ειμαι ειδικος..

Κυριως ειναι θεμα πως αντιδρα ο ανθρωπος στα στρεσογονα γεγονοτα του περιβαλλοντος. Ποσο μη στρεσογονο ειναι το περιβαλλον ευρυτερο που ζει..
Π.χ. τωρα με την κριση εχουν αυξηθει 1600% οι ψυχιατρικες επισκεψεις στα νοσοκομεια.

Οπως ολες οι ασθενειες, ετσι και οι ψυχικες προερχονται απο τις τοξινες, στη συγκεκριμενη περιπτωση τις τοξινες του μυαλου. Ετσι το βλεπω..

Βεβαια το θεμα δεν ειναι τοσο απλο και τα απλα ισχυουν μονο για τις ελαφριες περιπτωσεις..

Παντως οι γιατροι λενε οτι ειναι θεμα υλικου, για αυτο και δινουν φαρμακα για ολη τη ζωη συνηθως.. Μπορει ενας με ανοια να γινει καλα μονο με ψυχοθεραπεια ; Αυτο ειναι το ερωτημα.

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι υπαρχουν ΠΑΓΙΔΕΣ στις οποιες αμα πεσεις, κινδυνευεις να παθεις ψυχωση.

Αυτες π.χ. ειναι ενασχοληση εντατιτικη με θρησκειες,φιλοσοφιες, να κουραζεσαι χωρις σταματημο, να παιζεις παιχνιδια υπολογιστων, να εχεις κακες παρεες, να διαβαζεις βλακειες στο ιντερνετ, οι συνωμοσιολογιες κ.λ.π. , η ταπεινωση χωρις μετρο, ο υπερβολικος συναισθηματισμος.

Η ψυχολογια καλο θα ηταν να μας προειδοποιει για αυτες τις παγιδες και να τις
εντοπισει.

Δε νομιζω οτι αρχικα ολοι χρειαζονται να παιρνουν ψυχοφαρμακα αρκει να απαλλαγουν απο αυτες τις παγιδες..

nikiii
05-06-2012, 20:19
Θα έλεγα να το συζητήσεις αυτό που φοβάσαι με το γιατρό σου

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 00:33
εγω ρε παιδια δουλευω πολυ το μυαλο μου ωστε να μην το σκεφτομαι και το καταφερνω σε μεγαλο βαθμο.αλλα αναρωτιεμαι μηπως δεν θα επρεπε γιατι το μυαλο μου γινεται σαν μηχανη(παραβιασμενο θα ελεγα).ξερω γω καλυτερα ειναι να το σκεφτεσαι(την ψυχωση) και να εχεις ομως ελευθερο εγκεφαλο να σκεφτεται οτι θελει ή να το σταματας να εχεις τηλεκατευθυνομενο εγκεφαλο χωρις ομως μεγαλη ψυχωση?πολυ θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο.

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:06
Φαρμακα για παντα!!!! εγω 10 μερες τα σταματησα και φρικαρα και τα αρχισα ξανα. για παντα........

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:07
ζητω τα φαρμακα!!!!!!!!!!!!!!!!! τι θα γινοτανε αν δεν τα ειχαν ανακαλυψει???

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 03:13
ζητω τα φαρμακα!!!!!!!!!!!!!!!!! τι θα γινοτανε αν δεν τα ειχαν ανακαλυψει???εγω αχινε τα παιρνω τα φαρμακα.αλλα και αυτα δεν φταινε για την οψιμη ψυχωση?δλδ για την ψυχωση που προκαλουν τα φαρμακα τα ιδια.τι να κανουμε θα τα παιρνουμε αλλα πραγματικα δεν πιστευω οτι υπαρχει ενας απο εμας που δεν ευχεται να τα σταματησει καποια στιγμη.εσυ τα ειχες κοψει αποτομα?αυτα κοβονται σταδιακα και καλο ειναι οταν τα κοβεις και μετα να εχεις ενα καλο συντροφο

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:18
εγω δεν εχω συντροφο και δεν τα εκοψα ξαφνικα, ρωτησα τον γιατρο μου ειπε οκ, ταυτοχρονα επαιρνα αντικαταθλιπτικα και σταθεροποιητες διαθεσης αλλα χωρις τα αντιψυχωσικα φρικαρα μεσα σε 10 μερες και τα ξαναρχισα, η βλακεια ειναι οτι τα σταματησα για να χασω βαρος και πραγματικα απο οταν τα εκοψα μου κοπηκε η ορεξη εντελως εχασα 2 κιλα, αλλα δεν αντεχω ετσι, τι εννοεις οψιμη? εννοεις ενεργη? απο οτι θυμαμαι τα εχεις μειωσει ομως μονος σου πολυ δραστικα

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:22
ο συντροφος τι θα κανει? ενα καλο υπεριψωμενο πατωμα να εχεις, να μην πεφτεις αποτομα και σα να εισαι παιδι να εχουν τα μαχαιρια πλαστικο καλυμμα, ο συντροφος μονο υποφερει μαλλον, φανταστικους φιλους φιλους θα ηθελα να εχω που να μην ειναι κουρασμενοι, να μην εχουν δουλειες, να μην εχουν γκομενους και να πιστευω με ολη μου την ψυχη και την παρανοια σε αυτους

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 03:27
οψιμη ειναι το μερος της ψυχωσης που προκαλουν τα ιδια τα αντιψυχωσικα.δλδ για παραδειγμα και σε καποιον ΄'υγειη' να δωσεις αντιψυχωσικο θα εχει μια μικρη ψυχωση.τα φαρμακα ειναι για καταστολη δεν θεραπευουν αλλα διατηρουν την ψυχωση σε μικρο επιπεδο δεν το μηδενιζουν αυτο λεγεται οψιμη ψυχωση αν το εξηγησα καλα.εγω παιρνω ξερω γω μονο αντιψυχωσικο μεσης ποσοτητας αντι για το μεγιστο που μου εδινε ο γιατρος παιρνω το μισο και αντικαταθλιπτικο δεν παιρνω καθολου παρολου που με εδινε ο γιατρος.βλεπω ομως με αυτες τις δοσεις οτι ειμαι οπως οταν τα επαιρνα του γιατρου ουτε πολυ καλα ουτε ασχημα και νομιζω οτι δεν ειναι καταστροφικο μια και θα παιρνω μια ζωη να παιρνω λιγα.δεν ξερω βεβαια αν βγαλουνε χαπι που να τα κανει ολα καλα και ξεμπερδεψουμε.ομως δεν πιστευω οτι θα βρεθει χαπι που να θεραπευει την parallhrhmatikh IΔΕΑ!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 03:29
ο συντροφος τι θα κανει? ενα καλο υπεριψωμενο πατωμα να εχεις, να μην πεφτεις αποτομα και σα να εισαι παιδι να εχουν τα μαχαιρια πλαστικο καλυμμα, ο συντροφος μονο υποφερει μαλλον, φανταστικους φιλους φιλους θα ηθελα να εχω που να μην ειναι κουρασμενοι, να μην εχουν δουλειες, να μην εχουν γκομενους και να πιστευω με ολη μου την ψυχη και την παρανοια σε αυτουςο συντροφος ειναι καλο να υπαρχει οταν δεν παιρνουμε φαρμακα να μας συγκρατησει σε περιοδο κρισης που χωρις τα φαρμακα ειμαι σιγουρος επειδη το εχω ζησει οτι αργα η γρηγορα ερχεται

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:33
προκαλουν τα αντιψυχωσικα ψυχωση?? τελος παντων δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως ετσι. σιγουρα η ψυχωση και η διπολικη και καποιες αλλες ψυχικες διαταραχες δεν θεραπευονται αλλα αντιμετοπιζωνται και καταστελονται τα συμπτωματα, αλλα αν δωσεις αντιψυχωσικα σε εναν απολυτα υγιη δεν νομιζω να παθει κατι, ψυχωση τουλαχιστον. τελος παντων εγω απο οτι εχω καταλαβει για την σχιζοφρενεια και την διπολικη τουλαχιστον θελει παντα φαρμακα.

keep_walking
25-06-2012, 03:34
Αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι οτι παιρνεις καποια φαρμακα και αυτα εχουν μια δραση πανω στον εγκεφαλο σου και συνεχιζεις την ζωη σου με την επιδραση αυτων. Εαν ομως τα κοψεις ο εγκεφαλος δεν ειναι καλολαδωμενη μηχανη να αισθανεται-σκεφτεται την μια ετσι και την αλλη γιουβετσι , εχει μαθει την καθημερινοτητα με τα φαρμακα και νομιζω αυτο εννοουν οψιμη ψυχωση....αλλα δεν το εχω ψαξει κιολας. Η καλυτερη λυση που εχω βρει εγω για την καταπολεμηση της ψυχωσης ειναι να νικησεις τις δυναμεις που σε ωθουν σε αδρανεια.

Βρες χομπυ, βρες δουλεια , κανε παρεες , αρκει να μην μενεις αδρανης ατενιζοντας το κενο και στο τελος η δραση γινεται ενα μερος του εαυτου σου και χωρις να το καταλαβεις σιγα-σιγα με το καιρο καταλαβαινεις οτι εν τελει νικησες και προχωρας με τη ζωη σου.

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:36
καλο ειναι να υπαρχει γενικοτερα αλλα ειναι ευκολο για εναν ανθρωπο με ψυχικα προβληματα? και αναλογα το ψυχικο προβλημα, ισως πχ η διπολικη να ειναι πιο δυσκολη γιατι η σεξουαλικη διαθεση κυμαινεται πολυ, αλλα δεν με νοιαζει

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:37
keep εσυ τωρα παιρνεις φαρμακα?
Γενικως συμφωνω με αυτα που λες, απλα αν σου κατσει οξεια κριση μαλλον δεν γινεται να την ξεπερασεις χωρις φαρμακα, ο,τι χομπυ δραστηριοτητες κτλ κι αν βρεις

keep_walking
25-06-2012, 03:41
Εχω 15 χρονια με αντιψυχωτικα , καθε προσπαθεια εχει αποβει ακαρπη.....αλλα προσπαθω να μειωσω τωρα. Θα δουμε εαν θα τα καταφερω , προς το παρον παει καλα , αλλα εχω μια γεματη ζωη θα ελεγα με πολλα ενδιαφεροντα:)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 03:42
Αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι οτι παιρνεις καποια φαρμακα και αυτα εχουν μια δραση πανω στον εγκεφαλο σου και συνεχιζεις την ζωη σου με την επιδραση αυτων. Εαν ομως τα κοψεις ο εγκεφαλος δεν ειναι καλολαδωμενη μηχανη να αισθανεται-σκεφτεται την μια ετσι και την αλλη γιουβετσι , εχει μαθει την καθημερινοτητα με τα φαρμακα και νομιζω αυτο εννοουν οψιμη ψυχωση....αλλα δεν το εχω ψαξει κιολας. Η καλυτερη λυση που εχω βρει εγω για την καταπολεμηση της ψυχωσης ειναι να νικησεις τις δυναμεις που σε ωθουν σε αδρανεια.

Βρες χομπυ, βρες δουλεια , κανε παρεες , αρκει να μην μενεις αδρανης ατενιζοντας το κενο και στο τελος η δραση γινεται ενα μερος του εαυτου σου και χωρις να το καταλαβεις σιγα-σιγα με το καιρο καταλαβαινεις οτι εν τελει νικησες και προχωρας με τη ζωη σου.μεγαλε keep εχεις δικιο και ψυχολογοι και οι ψυχιατροι συμφωνουν σε αυτο οτι η δραστηριοτητα ειναι το παν στην ψυχικη νοσο.

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:45
Μπραβο Keep ειναι ομορφο να νιωθεις ετσι και δεν χρειαζεται να κανεις καμια βεβιασμενη κινηση να τα κοψεις αφου εισαι καλα.

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 03:46
το θεμα ειναι οταν η ψυχικη νοσο σε καταβαλει σε τετοιο βαθμο που δεν εχεις καμια διαθεση για δραστηριοτητα, οταν εισαι χαλια τι δραστηριοτητα να κανεις?

keep_walking
25-06-2012, 03:50
Ειμαι σε αυτο το site οπως βλεπετε και γραφω απο το 2006. Περασαν 6 χρονια....πριν 6 χρονια δεν ειχα καμμια σχεση με το ατομο που σας γραφει τωρα. Τοτε φαινονταν ολα χαμενος αγωνας και δεν περναγα καθολου μα καθολου καλα. Αλλα απο τοτε κυλησε πολυ νερο στο αυλακι και να ξερετε οτι στην ψυχωση ο χρονος ειναι με το μερος μας και η βελτιωση ερχεται βασανιστικα αργα. 15 χρονια περασαν απο το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο και τα τελευταια χρονια εχω βρει ουσιαστικα τον εαυτο μου. Μου πηρε πολυ και ειναι μακρυς ο δρομος αλλα αξιζει τον κοπο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 03:53
και κοβονται πχ.παιρνεις αμπιλιφαη 30 μγκρ.παιρνεις ενα μηνα 3/4.αλλο μηνα 1/2.αλλο μηνα 1/4.αλλο μηνα 1/8.και μετα καθε μερα παρα μερα 1/8 για 1 μηνα.μετα ενα μηνα 1/8 2 φορες την βδομαδα.μετα καθε βδομαδα 1/8 για 1 μηνα.και κοπηκε.βεβαια εγω απο τα βαθοι της ψυχης μου δεν το συνιστω να κοπουν αλλα τουλαχιστον αν καποιος ειναι αποφασισμενος ας το κανει με το σωστο τροπο

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 03:56
Ειμαι σε αυτο το site οπως βλεπετε και γραφω απο το 2006. Περασαν 6 χρονια....πριν 6 χρονια δεν ειχα καμμια σχεση με το ατομο που σας γραφει τωρα. Τοτε φαινονταν ολα χαμενος αγωνας και δεν περναγα καθολου μα καθολου καλα. Αλλα απο τοτε κυλησε πολυ νερο στο αυλακι και να ξερετε οτι στην ψυχωση ο χρονος ειναι με το μερος μας και η βελτιωση ερχεται βασανιστικα αργα. 15 χρονια περασαν απο το πρωτο ψυχωτικο επεισοδιο και τα τελευταια χρονια εχω βρει ουσιαστικα τον εαυτο μου. Μου πηρε πολυ και ειναι μακρυς ο δρομος αλλα αξιζει τον κοπο.keepara εγω αρωστησα την περιοδο αυτη που εσυ μπηκες στο site.εσυ με την εμπειρια που εχεις πιστευεις οτι δυνητικα καποια στιγμη αντι να ερθει 2ο ψυχωτικο επεισοδιο(αν ερχεται) μπορει να ερθει καποιο επεισοδιο καλο ωστε να ξεαρωστησουμε?

keep_walking
25-06-2012, 04:05
keepara εγω αρωστησα την περιοδο αυτη που εσυ μπηκες στο site.εσυ με την εμπειρια που εχεις πιστευεις οτι δυνητικα καποια στιγμη αντι να ερθει 2ο ψυχωτικο επεισοδιο(αν ερχεται) μπορει να ερθει καποιο επεισοδιο καλο ωστε να ξεαρωστησουμε?

Δυσκολο ερωτημα. Οι γιατροι βρηκαν μερικα κοινα γνωρισματα σε μια ασθενεια και την ονομασαν ψυχωση. Αλλα ψυχωση απο ψυχωση διαφερει , οπως διαφερει και ανθρωπος απο ανθρωπο. Δεν ειναι κατι που μπορω να απαντησω ουτε για τον εαυτο μου που τον κουβαλαω τοσα χρονια , ποσο για ενα αλλο ατομο:)

Πιστευω ομως στην δυναμη που εχουμε μεσα μας και προσωπικα μπορω να πω ΝΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ τα τελευταια χρονια και αυτο που με ριχνει ειναι η κριση στην Ελλαδα και στην αγορα εργασιας και οχι η ψυχωση. Ενα πραγματικο προβλημα που ουσιαστικα ειναι κατι ασημαντο μπροστα στον γολγοθα αυτης της ασθενειας. Εχουμε καποιες αδυναμιες , εχουμε καποια προτερηματα οπως ολοι οι ανθρωποι και πρεπει να βρουμε τις ισοροπιες μας και να βελτιωνουμε καθημερινα τους εαυτους μας ωστε να αισθανομαστε καλα με την παρτη μας.

Να ξαρωστησουμε δεν ειναι ακριβως το ζητουμενο , εαν μου ελεγαν θελεις να δωσεις ενα κομματι του εαυτου σου και να γινεις καποιος αλλος θα απαντουσα αρνητικα . Ειμαι αυτος που ειμαι και εχω καποιες ιδιομορφιες. Μπορει να ειμαι αναγκασμενος να παιρνω μερικα mg απο κατι , αλλα αυτος ειμαι.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 04:08
δεν εχω να πω τπτ αλλο:ωραιος

keep_walking
25-06-2012, 04:14
Ευχαριστω Δημητρη:)

Ααχχιιννοοςς
25-06-2012, 04:24
παρακαλω :Ρ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-06-2012, 04:54
εγω ρε παιδια δουλευω πολυ το μυαλο μου ωστε να μην το σκεφτομαι και το καταφερνω σε μεγαλο βαθμο.αλλα αναρωτιεμαι μηπως δεν θα επρεπε γιατι το μυαλο μου γινεται σαν μηχανη(παραβιασμενο θα ελεγα).ξερω γω καλυτερα ειναι να το σκεφτεσαι(την ψυχωση) και να εχεις ομως ελευθερο εγκεφαλο να σκεφτεται οτι θελει ή να το σταματας να εχεις τηλεκατευθυνομενο εγκεφαλο χωρις ομως μεγαλη ψυχωση?πολυ θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο.τι λετε παιδια καμια γνωμη ασχετα με τα φαρμακα?

maus
27-06-2012, 23:36
εξαρταται τι σου αρεσει εκεινη τη χρονικη στιγμη νομιζω.

εγω νοιωθω οτι παντα θα ειμαι καπως υπνωτισμενος μεχρι να βρεθει το τελικο φαρμακο.

σαν να μη ζεις ενα αισθημα...

αλλα αυτο το εχουν και τα φαρμακα της πιεσης π.χ. που σε ριχνουν και αυτα ή και καποια αλλα φαρμακα..

το θεμα ειναι οτι και η υπερλειτουργια μπορει π.χ. να ειναι καλη π.χ. για να πετυχεις μια φιλοσοφικη ιδεα αλλα για να λειτουργησεις στην πραγματικοτητα και καθημερινοτητα
δεν ειναι σωστη και δε βγαζει πουθενα. οποτε δινουν φαρμακα για να μπορεις να αντεπεξελθεις στην σκληρη ρουτινα της πραγματικοτητας.

τωρα αμα ησουν καλλιτεχνης ή φιλοσοφος θα σε βολευε να εχεις ελευθερο μυαλο ωστοσο μεχρι ενα σημειο. αμα υπερλειτουργει το μυαλο παυει να λειτουργει καλα.
μετρον αριστον σε ολα..

τι λετε παιδια καμια γνωμη ασχετα με τα φαρμακα?

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
28-06-2012, 01:12
εξαρταται τι σου αρεσει εκεινη τη χρονικη στιγμη νομιζω.

εγω νοιωθω οτι παντα θα ειμαι καπως υπνωτισμενος μεχρι να βρεθει το τελικο φαρμακο.

σαν να μη ζεις ενα αισθημα...

αλλα αυτο το εχουν και τα φαρμακα της πιεσης π.χ. που σε ριχνουν και αυτα ή και καποια αλλα φαρμακα..

το θεμα ειναι οτι και η υπερλειτουργια μπορει π.χ. να ειναι καλη π.χ. για να πετυχεις μια φιλοσοφικη ιδεα αλλα για να λειτουργησεις στην πραγματικοτητα και καθημερινοτητα
δεν ειναι σωστη και δε βγαζει πουθενα. οποτε δινουν φαρμακα για να μπορεις να αντεπεξελθεις στην σκληρη ρουτινα της πραγματικοτητας.

τωρα αμα ησουν καλλιτεχνης ή φιλοσοφος θα σε βολευε να εχεις ελευθερο μυαλο ωστοσο μεχρι ενα σημειο. αμα υπερλειτουργει το μυαλο παυει να λειτουργει καλα.
μετρον αριστον σε ολα..ευχαριστω maus.να σου πω κατι αλλο τωρα.αυτο το φαρμακο που λες οτι περιμενεις αν γινει δεν ειναι φοβερο?εσυ πως το φανταζεσαι?εγω τωρα το σκεφτομαι και λεω μπορει να βγαλουν τετοιο χαπι αλλα να μην το παρω.μπορει να ειναι κατι σε χαπι η λοβοτομη η ιδια.μπορει να ξεριζονει και καλα πραγματα.ή να μας κανει συνεχεια να χαζογελαμε.να σβηνει αναμνησεις.να μας κανει και κουτους.φανταζεσαι λοιπον οτι αμα βγει το χαπι θα ειναι ενα ρισκο και μισο να το παρουμε.

maus
28-06-2012, 22:58
ελπιζω να γινει ερευνα ωστε το χαπι ή γονιδιακη θεραπεια ή με βλαστοκυτταρα κ.λ.π. να διορθωνει τη ριζα του προβληματος και οχι τα συμπτωματα.

η γονιδιακη θεραπεια ή με βλαστοκυτταρα υποθετω οτι θα καταπολεμουν τη ριζα του προβληματος και οχι οπως τα συμβατικα χαπια.

τα προσφατα φαρμακα δε σε κανουν τοσο χαζοχαρουμενο και σε αφηνουν καπως πιο ελευθερο..

το θεμα ειναι να γινει ερευνα ωστε να βρεθει η ριζα της αρρωστειας και να θεραπευτει σε αυτο πρεπει να πιεσουμε.

ευχαριστω maus.να σου πω κατι αλλο τωρα.αυτο το φαρμακο που λες οτι περιμενεις αν γινει δεν ειναι φοβερο?εσυ πως το φανταζεσαι?εγω τωρα το σκεφτομαι και λεω μπορει να βγαλουν τετοιο χαπι αλλα να μην το παρω.μπορει να ειναι κατι σε χαπι η λοβοτομη η ιδια.μπορει να ξεριζονει και καλα πραγματα.ή να μας κανει συνεχεια να χαζογελαμε.να σβηνει αναμνησεις.να μας κανει και κουτους.φανταζεσαι λοιπον οτι αμα βγει το χαπι θα ειναι ενα
ρισκο και μισο να το παρουμε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
04-07-2012, 00:16
αντε λιγο εμεινε πιστευω.απο την αποψη οτι αυριο θα ξερουμε για το σωματιδιο του θεου αν υπαρχει ή οχι.μαγκιες και μαγκισες πιστευω οτι αν το απομονοσουνε ειναι θεμα λιγου χρονου να βρεθει το χαπακι μας που θα το περνουμε μια φορα και θα εχουμε ενα κεφαλι πιο καθαρο απο αυτο που ειχε ο αινσταιν

mihalis
04-07-2012, 21:06
Ναι ομως πιστευεται οτι συμφερει τους γιατρους να κυκλοφορησει ενα φαρμακο που θα θεραπευει?Απο την αποψη οτι τα φαρμακα που παιρνουμε ειναι πανακριβα και φανταστειτε ποσα χρηματα βγαζουν οι φαρμακευτικες εταιρειες απο αυτα τα φαρμακα.Και μετα τι?Θα εκλιψει το επαγγελμα του ψυχιατρου?Δεν ξερω απλα σκεψεις καταθετω...

labwmenos
05-07-2012, 02:13
Μιχαλη και σ ενα σε βγαζει να καθεσαι σπιτι με τις ωρες το zyprexa?

mihalis
05-07-2012, 21:52
Οχι labwmenos,εγω εχω μονο αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση.Ολα τα αλλα μου εχουν περασει.Εσενα σε κανει να μην θες να βγεις απο το σπιτι?Αυτο μαλλον ειναι συμπτωμα της ψυχωσης νομιζω και οχι απο το zyprexa.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
05-07-2012, 22:30
τι εγινε ρε παιδια πολυ βουβαμαρα επεσε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
06-07-2012, 18:06
αφου οι ιδιοι οι ψυχιατροι λενε οτι τα φαρμακα ειναι για καταστολη τι μας δινουν οσο παιρνει επρεπε μονο δοση συντηρησης=καταστολη.αμαρτ ια τους(των ψυχιατρων)

mihalis
06-07-2012, 18:35
Δημητρη και τι να κανουν και οι γιατροι,αυτα τα οπλα εχουν δηλαδη τα σημερινα φαρμακα.Εγω με το zyprexa εχω μεγαλη βελτιωση.Αν δεν το επαιρνα ποιος ξερει πως θα ημουν.
Τα φαρμακα οντως προκαλουν καταστολη αλλα τι να κανουμε,μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
06-07-2012, 22:50
ξερεις τι γινεται μιχαλη,εγω διαπιστωσα οτι το καλυτερο που εχει να κανει ενας γιατρος ειναι να βρει πρωτα το καταλληλο φαρμακο για τον ασθενη και μετα να βρει την καταλληλη δοση(συντηρητικη) για τον ασθενη.οι ψυχιατροι ομως δινουν τις μεγαλυτερες δοσεις δινουν αλλοπεριντιν λαμικταλ.αισχρα πραγματα.δεν εχουν το απυροβλητο

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
07-07-2012, 00:40
Δημητρη και τι να κανουν και οι γιατροι,αυτα τα οπλα εχουν δηλαδη τα σημερινα φαρμακα.Εγω με το zyprexa εχω μεγαλη βελτιωση.Αν δεν το επαιρνα ποιος ξερει πως θα ημουν.
Τα φαρμακα οντως προκαλουν καταστολη αλλα τι να κανουμε,μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!βεβαια οι γιατροι με τα σημερινα οπλα προσπαθουν να θεραπευσουν.σιγουρα χρειαζονται αλλα θα επρεπε να ηταν λιγοτερο σκληροι.στοχος μου εμενα δεν ειναι να τα βαλω με τους ψυχιατρους αλλα βλεπω οτι δεν πηγαινε αλλο το πραγμα.εσυ μιχαλη κρινεις απο τον εαυτο σου που εισαι σε καλη κατασταση και λες μαλλον οτι πρεπει να κανουμε οτι λενε.εγω παλι και πολυ αλλοι σιγουρα αισθανομαστε σαν ζομπι με αυτες τις μεγαλες δοσεις και μαλλον καλως τα ελλατωνουμε(δεν τα καταργουμε(και σταδιακα)) απο μονοι μας.ετσι ανοιγονται πορτες απολαυσης και νοηματος στην ζωη.δεν προτρεπω κανεναν να το κανει αλλα εγω το πηρα αυτο το ρισκο για τον εαυτο μου και τα παω πραγματικα καλα ως καινουριο ανακοινωθεν

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
07-07-2012, 01:25
μετα απο ιδιαιτερο προβληματισμο κατεληξα στο οτι το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να παιρνω ελαχιστα φαρμακα για παντα!!!για να ξεκαθαρισω κατι και να μην μιλαω πια γενικα.ο γιατρος μου λεει να παιρνω 30μγκρ αμπιλιφαυ(την μεγιστη δλδ ποσοτητα) και αντικαταθλιπτικο εντακτ 20μγκρ(μεγαλη ξερω γω ποσοτητα) και εγω παιρνω αυτη τη στιγμη μειωνοντας τα σταδιακα αρκετα,μονο 15 μγκρ αμπιλιφαυ(την ποσοτητα που προτεινει δλδ ο ιατρικος συλογος για το αμπιλιφαυ) και με το 'φτωχο' μου το μυαλο αφου δεν εχω καταθλιψη εκοψα το αντικαταθλιπτικο και παιρνω μονο το αντιψυχωσικο μεση ποσοτητα(χωρις να το συναγωνιζεται κανενα αντικαταθλιπτικο).ειναι σαν να βρηκα το τελειο για μενα και μεσα στην αρωστεια μπορω να εχω αναρωση να ειμαι λειτουργικος και αρκετα καλα σε τετοιο βαθμο που αγχωνομαι αν θα βγει κανα αλλο πολλα υποσχομενα φαρμακο και πρεπει να διακοψω με αυτο το αμπιλιφαυ που παιρνω.επαναλαμβανω δεν εχω σκοπο να επιρεασω αρνητικα απλα περιγραφω αυτο που κανω.YΓ εχω τρεις κανονες κατα τοις αρωστειας που τους εχω σαν βιβλο 1)15μγκρ αμπιλιφαυ 2)δεν το σκεφτομαι(με τον τροπο που το αντιλαμβανομαι εγω) 3)στραβα! κουτσα! παιρνω μπροστα.τα συστινω και τα τρια

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
09-07-2012, 15:44
εχω παρατηρησει μειωνοντας τα οτι το αμπιλιφαυ λειτουργει πολυ καλα στα 22,5μγκρ(δλδ 3/4 του χαπιου)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
25-07-2012, 22:14
προσπαθω να μην το σκεφτομαι και κατι γινετε μια ανωτερη δυναμη με κανει και το σκεφτομαι στον υπνο μου.μηπως αν το σκεφτομουν(πραγμα απελπιστικο) θα ξελαφρωνε ο υπνος μου.κατι που να παει στο διαολο ειναι πολυ ισχυρο και με αναγκαζει να το σκεφτομαι.χρειαζομαι βοηθεια

Elena Episkeptis
26-07-2012, 15:29
για να ξεκαθαρισω κατι και να μην μιλαω πια γενικα.ο γιατρος μου λεει να παιρνω 30μγκρ αμπιλιφαυ(την μεγιστη δλδ ποσοτητα) και αντικαταθλιπτικο εντακτ 20μγκρ(μεγαλη ξερω γω ποσοτητα) και εγω παιρνω αυτη τη στιγμη μειωνοντας τα σταδιακα αρκετα,μονο 15 μγκρ αμπιλιφαυ(την ποσοτητα που προτεινει δλδ ο ιατρικος συλογος για το αμπιλιφαυ) και με το 'φτωχο' μου το μυαλο αφου δεν εχω καταθλιψη εκοψα το αντικαταθλιπτικο και παιρνω μονο το αντιψυχωσικο μεση ποσοτητα(χωρις να το συναγωνιζεται κανενα αντικαταθλιπτικο).ειναι σαν να βρηκα το τελειο για μενα και μεσα στην αρωστεια μπορω να εχω αναρωση να ειμαι λειτουργικος και αρκετα καλα σε τετοιο βαθμο που αγχωνομαι αν θα βγει κανα αλλο πολλα υποσχομενα φαρμακο και πρεπει να διακοψω με αυτο το αμπιλιφαυ που παιρνω.επαναλαμβανω δεν εχω σκοπο να επιρεασω αρνητικα απλα περιγραφω αυτο που κανω.YΓ εχω τρεις κανονες κατα τοις αρωστειας που τους εχω σαν βιβλο 1)15μγκρ αμπιλιφαυ 2)δεν το σκεφτομαι(με τον τροπο που το αντιλαμβανομαι εγω) 3)στραβα! κουτσα! παιρνω μπροστα.τα συστινω και τα τρια

Δημήτρη βρίσκω καλή τη σκέψη σου.
Να μου επιτρέψεις να πω δυο πράγματα που γνωρίζω επειδή κινούμαι σε παρεμφερή χώρο δουλειάς.
Θέλει πολύ καλή συνεργασία με τον ψυχίατρο. Κάθε παρενέργεια να την γνωρίζει ώστε να προσαρμόζει την αγωγή κατάλληλα.
Ειδικά όσοι λαμβάνουν μεγάλη δόση και πολλά φάρμακα μαζί για πολύ καιρό, είναι επικίνδυνο, εάν αφεθούν γενικά, να τους βγει καταστολή σε μεγάλο βαθμό.
(το ιδανικό είναι 1 με 2, φάρμακα ανάλογα βέβαια και την κατάσταση, αν πχ παίζει και κατάθλιψη και αυπνία μπορεί να είναι 3)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
26-07-2012, 17:49
ευχαριστω ελενη αλλα επαιξα με τα φαρμακα και ειχα μια μικρη υποτροπη.τωρα γυρισα στο ασφαλεσ 75% απο οτι λεεει ο γιατρος και επανηλθα.αλλα τα φαρμακα μας στερουν την χαρα τον ερωτα την θλιψη αν θελεις τι να κανω αχρηστος καταντησα θα τα παιρνω κατα 75%απο οτι λεει ο γιατρος και αυτο ειναι.δεν θελω να τα παιρνω ακριβως γιατι ειναι επικινδυνη η οδηγηση

sball
26-07-2012, 18:02
οπως θα διαβασατε σε αλλο θεμα που ποσταρα δεν υπαρχει κατι το αθεραπευτο (το ειντς επισημως θεραπευτηκε απο περσυ). υπαρχουν ομως φαινομενα πολεμικα με ψυχοφαρμακα και μπουλινγκ (δειτε σχετικα στις ειδησεις) που εξοντωνουν αρκετο κοσμο ακομα και οι κοντινοι τους ανθρωποι που τους τα προσφερουν. ολοι θελουν να ζησουν με τον πιο αγριο και βαναυσο τροπο
(κατα αλλων).

εσεις ομως εδω περα τι κανετε; διαφημιζετε δολοφονικα φαρμακα με ησυχη συνειδηση αλλα και κανενα κηνυγι. αστυνομια δεν υπαρχει, ηθοποιοι ειναι αλλα εσεις λιγη τσιπα δεν εχετε. τα αμπιλιφυ για παραδειγμα καθαριζοιυν σε χροπνο ντε τε. ντροπη σας εγκληματιες.,

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
26-07-2012, 18:18
egklhmatiew emas les re ?

sball
26-07-2012, 18:21
αυτους που μας εχουν κανει ολους πρεζακηδες. εσενα δε σε ξερω φιλε. κανονικος ανθρωπος μου φαινεσαι.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
26-07-2012, 18:28
ok re file etsi dikio exeiw xeirotera apo preza einai toylaxiston thn preza kapoioi thn koboyn apo emaw xvriw na lalhsei kapoiow arga h grhgora den yparxei

sball
26-07-2012, 18:52
κοψτε τα ναρκωτικα. σας σκοτωνουν. ευχομαι να εχετε στηριξη.

Elena Episkeptis
26-07-2012, 20:05
ευχαριστω ελενη αλλα επαιξα με τα φαρμακα και ειχα μια μικρη υποτροπη.τωρα γυρισα στο ασφαλεσ 75% απο οτι λεεει ο γιατρος και επανηλθα.αλλα τα φαρμακα μας στερουν την χαρα τον ερωτα την θλιψη αν θελεις τι να κανω αχρηστος καταντησα θα τα παιρνω κατα 75%απο οτι λεει ο γιατρος και αυτο ειναι.δεν θελω να τα παιρνω ακριβως γιατι ειναι επικινδυνη η οδηγηση
Τουλάχιστον ανακάλυψες το κατώτερο όριο ml που μπορείς να παίρνεις χωρίς προβλήματα με υποτροπές.
Μην σκέφτεσαι έτσι για τον εαυτό σου, και μη σκέφτεσαι συνεχώς την ψύχωση, ΔΕΝ ΣΕ ΟΡΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ πλαισίωσε τον εαυτό σου όσο μπορείς με αγαπημένα, καθημερινά, ευχάριστα για σένα πρόσωπα και καταστάσεις...
Δεν ξέρω να πω αν τα φάρμακα στερούν τη χαρά, τον έρωτα τη θλίψη..Έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο?
Αυτό και το βίωμα της αποπροσωποποίησης δεν μπορώ να τα καταλάβω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
26-07-2012, 21:44
ευχαριστώ ελενα.ναι τα φαρμακα παρατηρησα οτι στερουν κατι τετοιες σημαντικες πτυχες της ζωης.οσο της απροσωποιησης αν δεν εχει να κανει με την ετυμολογικη εννοια της λεξης δεν το καταλαβαινω και εγω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
28-07-2012, 15:13
δεν αξιζει τον κοπο να μην παιρνουμε τα φαρμακα μας.διοτι εγω πειραματιστικα και εφτασα στο σημειο για να ειμαι καλα να παιρνω το 75% απο αυτα που λεει ο γιατρος λιγο ακομη δλδ και θα συμφωνουσα με τον γιατρο.δεν ειναι καλυτερα να τα παιρνω οπως λεει ο γιατρος ωστε οταν θα τα μειωσει να μην κανω παρασπονδιες?απο την αλλη αυτο το 25% με επιτρεπει να οδηγω και να εχω καποιες σεξουαλικες ελξεις.τι να κανω?

maus
29-07-2012, 07:58
βασικα αυτα τα φαρμακα αλλαζουν τη δομη του εγκεφαλου.

και να μην εχεις τιποτα , δικη μου γνωμη ειναι, οτι το παθαινεις μετα οταν τα παρεις.

εγω π.χ. στην αρχη ειχα μονο αγχος και ηθελα π.χ. κανενα τσαγακι και τωρα εχω ψευδαισθησεις αφου τα πηρα.

σε κανουν αυτα τα φαρμακα εναν ναρκωμανη που εχει υποστει λοβοτομη.

κανενας δε ξερει πως να μας σωσει. ακομα και οι ιδιοι οι ψυχιατροι δε ξερουν πως λειτουργουν αυτα τα φαρμακα ουτε εχουν γινει μελετες και ξερουν οι ψυχιατροι
μακροπροσθεμα τι ζημιες κανουν. προσδοκιμο ζωης εχουμε -25 χρονια οταν παιρνουμε αυτα τα φαρμακα. της οποιας ζωης.

στην κοινωνια ολοι ειναι εχθροι μας. ειτε μας κοροϊδευουν ειτε ειναι εχθρικοι απεναντι μας λογω των ταινιων του χολυγουντ και των ειδησεων.

γενικα ολα καλα.... θελει πολλη υπομονη αυτη η αρρωστεια.

ολα βεβαια ειναι θεμα φαρμακου. μεχρι να βρεθει το φαρμακο που θα μας κανει καλα. ή το τελευταιο φαρμακο απο cannabidiol που δε θα εχει αρνητικες παρενεργειες.
αν και ολα τα φαρμακα θα μας εχουν σε καταστολη. βασικα εγω νομιζω οτι οι συγγενεις μας, μας θελανε να γινουμε φυτα για να μη μιλαμε και να μας ξεφορτωθουνε.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
29-07-2012, 14:23
maus -16 χρονια απο το προσδοκιμο ζωης.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
29-07-2012, 14:45
μια ψυχιατρος λεει οτι καθε 16 χρονια με τα φαρμακα ερχεται ιαση του προηγουμενου προβληματος αλλα συνεχιζουμε τα φαρμακα για να διορθωθουν τα προβληματα που εχουν δημιουργησει τα ιδια τα φαρμακα.λεει οτι το να γιατρεψεις την τρελα(δλδ την ψυχωση) ειναι σαν να προσπαθεις να βαλεις σε ενα μικρο κουτι ενα μεγαλυτερο πραγμα ανωφελο.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
03-08-2012, 16:41
οποιος παριστανει το γιατρο το πληρωνει σκληρα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
27-08-2012, 14:52
ξερεις κανεις τπτ?τον επομενο μηνα λεει οσο ακριβα και να ειναι τα φαρμακα θα τα πληρωσουμε απο την τσεπη μας

maus
27-08-2012, 15:34
μηπως μπορουμε να τα παρουμε απο νοσοκομειο κατευθειαν δωρεαν ;

ξερεις κανεις τπτ?τον επομενο μηνα λεει οσο ακριβα και να ειναι τα φαρμακα θα τα πληρωσουμε απο την τσεπη μας

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
27-08-2012, 15:41
δεν ξερω μαους αλλα ξερω οτι ενα πακετακι και μονο αμπιλιφαυ κανει 250 ευρω.οχι τπτ αλλο ειχα μειωσει την δοση απο μονος μου και δεν με παιρνει για να μην τα πληρωσω να την επαναφαιρω στα επιπεδα του γιατρου

maus
27-08-2012, 16:29
με τετοιες τιμες των φαρμακων μην μας παραξενευει γιατι δεν εχει βρεθει ακομα θεραπεια για τη σχιζο..

δεν ξερω μαους αλλα ξερω οτι ενα πακετακι και μονο αμπιλιφαυ κανει 250 ευρω.οχι τπτ αλλο ειχα μειωσει την δοση απο μονος μου και δεν με παιρνει για να μην τα πληρωσω να την επαναφαιρω στα επιπεδα του γιατρου

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
27-08-2012, 16:32
ναι σιγουρα τα πειραματα με τοσο ακριβα υλικα τα εχουν αναστειλει ως νεωτερω.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817
27-08-2012, 16:49
και το μεγιστο κακο: την βαψαμε αν πρεπει να πληρωνουμε καθε μηνα τα φαρμακα αν δεν τα βρουν τα φαρμακεια με το κρατος,που πιστευω οτι με την κριση αργα η γρηγορα θα γινει και αυτο