PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : φοβος για λευχαιμια

chesire
26-02-2012, 21:28
παιδια απο χθες εχω ενα πονο στους αδενες κατω απο το σαγονι και στο λαιμο και πονο στα ουλα. σημερα πριν απο λιγο ανεβασα πυρετο. φοβαμαι παρα πολυ μηπως εχω λευχαιμια. εδω και 3 ωρες δεν μπορω να σταματησω να κλαιω, σκεφτομαι πως θα μου κανουν εξετασεις αιματος και θα μου κανουν εισαγωγη στο νοσοκομειο. οτι δεν θα ξαναδω τους γονεις μου, το σπιτι μου και την οικογενεια μου και τρελαινομαι.. με ειδαν οι γονεις μου να κλαιω και με θεωρησαν υπερ του δεοντος υπερβολικη και αρνηθηκαν να με πανε στο νοσοκομειο. μου ειπαν πως ειναι ενα απλο κρυωμα ενω ομως τα συμπτωματα συμπιπτουν με της λευχαιμιας. δεν εχω φοβηθει ποτε ξανα τοσο στη ζωη μου. το λεω με σιγουρια

Gypsy Cello
26-02-2012, 22:44
Aπό που το είδες βρε ότι αυτά είναι τα συμπτώματα της λευχαιμίας;;

ΒΙΒΙΑΝ
26-02-2012, 22:49
Βρε παιδί μου ηρέμησε..να ήξερες τι κακό κάνεις στον εαυτό σου..το έχω περάσει αυτό αμέτρητες φορές έχω φτάσει και περάσει τα όρια της λογικής.Όμως μπορώ να το δω αντικειμενικά και σου λεώ καταρχίν το πιο λογικό είναι να περνάς ίωση. Το επόμενο που πρέπει να κάνεις είναι να σε δει γιατρός . Και μετά σκέψου θετικά όλα θα πάνε καλά!

chesire
26-02-2012, 22:55
με ψαξιμο στο ιντερνετ που ελεγαν διαφορα σαιτ οτι με τη λευχαιμια προκαλειται πυρετος και πονος στα ουλα.. και εγω εχω και τα δυο συν πονο στους αδενες. μου φαινεται διαφορετικο απο αλλες περιπτωσεις που ειχα απλως ιωση και εχω φοβηθει πολυ :( νομιζω πως θα καταληξω στο νοσοκομειο σε λιγες μερες να μου λενε οτι εχω κατι κακο. αληθεια εχω στενοχωρηθει πολυ και δεν μπορω να ηρεμισω. επισης και σε γιατρο φοβαμαι να παω μηπως μου πει κατι δυσαρεστο

Σουέλ
26-02-2012, 23:22
με ψαξιμο στο ιντερνετ που ελεγαν διαφορα σαιτ οτι με τη λευχαιμια προκαλειται πυρετος και πονος στα ουλα.. και εγω εχω και τα δυο συν πονο στους αδενες. μου φαινεται διαφορετικο απο αλλες περιπτωσεις που ειχα απλως ιωση και εχω φοβηθει πολυ :( νομιζω πως θα καταληξω στο νοσοκομειο σε λιγες μερες να μου λενε οτι εχω κατι κακο. αληθεια εχω στενοχωρηθει πολυ και δεν μπορω να ηρεμισω. επισης και σε γιατρο φοβαμαι να παω μηπως μου πει κατι δυσαρεστο

Και μια φλεγμονή στα δόντια/λαιμο/αμυγδαλες δεν μπορεί να έχει τα ιδια συμπτωματα;...ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.Αν ήταν έτσι, εγω εχω περάσει έμφραγμα 58 φορές, εγκεφαλικο 45 και σκληρυνση 100.Μην πω και για τα πιο λάιτ :).
Ηρέμησε και απο Τρίτη κανε μια επίσκεψη σε ωρλ ή οδοντίατρο.Κι αν έχεις πια τόσο άγχος, κάνε και μια εξέταση αίματος.

ΒΙΒΙΑΝ
26-02-2012, 23:28
Θες να σου πω κάτι? εχω περάσει ατελείωτες ώρες στο ιντερνετ ψάχνωντας για συμπτώματα .ΜΗ το κάνεις αυτό! δεν είναι αξιόπιστα όλα τα site o καθένας γράφει ότι θέλει και εξαλου μπορει κάποια συμτώματα να είναι όντως κοινά χωρις αυτό να σημαίνει απολύτως τίποτα.Ξέρω έχεις πανικοβληθεί ΄ομως αυτό με το ψαξιμο στο ιντερνετ είναι ότι χειρότερο. η κάθε μια περίπτωση είναι διαφορετική. Να πας σε γιατρό να κάνεις τις εξετάσεις σου και να δεις όλα θα πάνε καλά..

Gypsy Cello
27-02-2012, 03:57
αμ εγώ που νόμιζα ένα διάστημα πως έχω διαταραχή σχιζοειδούς προσωπικότητας; λολ Καλά σου λένε τα κορίτσια, μην αγχώνεσαι. :)

ΒΙΒΙΑΝ
27-02-2012, 17:14
Καλησπέρα ,τι έγινε τελικά έκανες ψυχανάληση? Εννοώ σε βοήθησε ψυχολόγος? Ασχετο τι σημαίνει το 'λολ'?
'
'

Gypsy Cello
27-02-2012, 21:55
Καλησπέρα ,τι έγινε τελικά έκανες ψυχανάληση? Εννοώ σε βοήθησε ψυχολόγος? Ασχετο τι σημαίνει το 'λολ'?
'
'

σε μένα απευθύνεσαι;

ΒΙΒΙΑΝ
27-02-2012, 22:18
αμ εγώ που νόμιζα ένα διάστημα πως έχω διαταραχή σχιζοειδούς προσωπικότητας; λολ Καλά σου λένε τα κορίτσια, μην αγχώνεσαι. :)

Ναι ρωτάω για την διαταραχή σχιδοειδους προσωπικότητας αν πήγες σε ψυχολόγο ή τέλος πάντων πως το ξεπέρασες.Για το λολ απλά ρωτάω το βλέπω και αναρωτιέμαι τι είναι.

chesire
27-02-2012, 22:18
εχετε δικιο οτι δεν πρεπει κατευθειαν να σκεφτομαι αρνητικα αλλα μου ειναι αδυνατο. βρισκω ολοενα και περισσοτερα συμπτωματα κοινα και τρελαινομαι.σημερα δεν εχω πυρετο αλλα πονο στα οστα και αιμα στα ουλα. και αυτο με ανησυχει περισστοερο. φοβαμαι να παω στο γιατρο,φοβαμαι να δω τα αποτελεσματα των εξετασεων μου. νιωθω πως ολα τα συμπτωματα συμπιτπτουν και οτι θα πεθανω :(

orfeas16speedy
28-02-2012, 03:25
Ηρέμισε πραγματικά...εγώ είχα-έχω συμπτώματα σκλήρυνσης ή ακόμα και όγκο στον εγκέφαλο βάσει αυτών που γράφονται στο διαδίκτυο..ο νευρολόγος μου γέλαγε όταν του είπα τι νομίζω πως έχω.Το θέμα είναι οτι αν απο τώρα δεν σταματήσεις να βάζεις αρνητικά πράγματα στο μυαλό σου,θα σου πεί ο γιατρός οτι δεν έχεις τπτ,θα αισθανθείς για λίγο καλά,αλλά αν επιμείνει κάτι απο αυτά που έχεις θα ξανανοιώσεις αμέσως άσχημα και θα ξαναεμπιστευτείς παραπάνω το ιντερνετ για ακόμη μια φορά.Καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι,γι αυτο και σε συμβουλεύω να ηρεμίσεις απο τώρα..

lavie
28-02-2012, 17:27
Θα μας απαντήσεις πως είσαι;Πήγες γιατρό,νιώθεις ήρεμα;

chesire
28-02-2012, 20:19
σε γιατρο αυριο θα παω, εκλεισα ραντεβου! μαλλον καποια λοιμωξη στοματικη ειναι γιατι τα συμπτωματα εκει παραπεμπουν αλλα εχω παντα στο πισω μερος του μυαλου μου το φοβο για το χειροτερο και "ψαχνομαι" συνεχως για επικινδυνα σημαδια. μεχρι να παω αυριο στο γιατρο και να μου πει με σιγουρια κατι δεν θα ηρεμισω! παντως ειμαι πιο ηρεμη απο οτι στην αρχη. σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :)

Φιλομαθής
28-02-2012, 21:03
Γεια σου chesire , αυτό που σου σου συμβαίνει νομίζω ότι είναι αρρωστοφοβία , είναι αναξιόπιστο να βγάζεις κάποια παθολογική διάγνωση χωρίς εξετάσεις , σκέψου αν σου είναι χρήσιμος ο πανικός που γεννάς !

chesire
28-02-2012, 21:15
φιλομαθη εχεις δικιο σε αυτο απλως αρρωστοφοβια ειχα παντοτε και σε αυτη την περιπτωση που ειχα καποια συμπτωματα πιο σοβαρα τρελαθηκα εντελως. αυτο που σκεφτομαι ειναι πως μπορει στον καθενα να συμβει καποια σοβαρη αρρωστια αρα γιατι οχι και σε μενα? και πως τοσοι νεοι ανθρωποι παθαινουν σοβαρες αρρωστιες απο το πουθενα. αι αυτο με πανικοβαλει

Φιλομαθής
28-02-2012, 21:24
και πως τοσοι νεοι ανθρωποι παθαινουν σοβαρες αρρωστιες απο το πουθενα. αι αυτο με πανικοβαλειΠιστεύω να μου το συγχωρέσεις αυτό που θα σου γράψω , είναι τόσο σκληρό , όσο και αληθινό , '' όποιος φοβάται πως κάποια μέρα θα πεθάνει..... πεθαίνει κάθε μέρα !

ΒΙΒΙΑΝ
01-03-2012, 20:26
Καλησπέρα σε όλους και στην chesire, τι νεα έχεις ? πήγες στο γιατρό? Αν θες γράψε τι έγινε, κοιτάω συνέχεια στο forum να μάθω νέα σου.good luck!!!!!

chesire
01-03-2012, 23:08
πηγα ναι και μου ειπε οτι προκειται για φαρυγγιτιδα μαζι με στοματιτιδα.. γενικως ασχημη λοιμωξη του στοματος-λαιμου.. βεβαια ακομα και τωρα σκεφτομαι τις πιθανες αιτιες αυτου.οτι μπορει να παραμονευει κατι σοβαρο δηλαδη.. απλως δεν θα ηρεμισω ποτε πρεπει να το παρω χαμπαρι :P

sonik
01-03-2012, 23:45
Εγώ πού πρόσφατα απέβαλλα τη νοσοφοβία μου, κάθομαι και σκέφτομαι πόσο με κούρασαν όλες αυτές οι επισκέψεις στους γιατρούς.. Ειδικά όταν μετά από κάτι πονοκεφάλους νοσηλεύτηκα χέστηκα πάνω μου όσο ήμουν μέσα. Θυμάμαι περίμενα τις μαγνητικές και ένιωθα σίγουρη πως θα μου έλεγαν ό,τι χειρότερο. Τελικά μετά από μαγνητική αυχένα-εγκεφάλου, ηλεκτροεγκεφαλογράφημα, αίματος και ούρων, μου είπαν "Αγχώδη Διαταραχή". Και σημειωτέον, εχώ κάνει γαστροσκόπιση, κολονοσκόπιση, ηπερηχογράφημα άνω και κάτω κοιλίας, τρίπλεξ καρδιάς, ηπατολογικές, hiv test, και δεν ξέρω αν ξεχνάω και κάτι! Cherise, δική μου άποψη, άντε κοίταξε τό να είσαι σίγουρη, αλλά βάλε στόχο μετά από αυτό κι αφού όλα θα 'ναι καλά, να βγεις από αυτό το λούκι του συνεχούς ψαξίματος..

ΒΙΒΙΑΝ
02-03-2012, 11:01
Kαλημέρα σε όλους chesire να ξέρεις χάρηκα πολύ που δεν ήταν τελικά αυτό που νόμιζες. Οσο για το ότι δεν ησύχασες εντελώς αυτό είναι κάτι που το έχω κι εγώ και πολοί άνθρωποι. Απλά πρέπει να ψάξεις μέσα σου την αιτία που κάνεις αυτό το κακό στον εαυτό σου και να προσπαθήσεις με την βοήθεια ενός ειδικού να το αποβάλεις. Ξέρω είναι πολύ δύσκολο , οι σωματικές αρρώστιες γιατρεύονται και ξεχνίουνται οι ψυχικές όμως???????

Φιλομαθής
02-03-2012, 13:08
οι σωματικές αρρώστιες γιατρεύονται και ξεχνίουνται οι ψυχικές όμως???????
Γεια σου ΒΙΒΙΑΝ , σε ένα πολλή σημαντικό αριθμό ασθενειών τα αίτια είναι οι ψυχικές συγκρούσεις , οι οποίες σωματοποιούνται όταν δεν αντιμετωπίζονται , και στην συνέχεια μπλοκάρουν κάποιο όργανο η κάποια λειτουργία.Όταν εμείς λέμε μετά από μια τέτοια περίπτωση , ότι τώρα γίναμε καλά.....αυτό που καταφέραμε είναι να αντιμετωπίσουμε το συγκεκριμένο σύμπτωμα , η αιτία όμως παραμένει , και παραμονεύει το επόμενο ευάλωτο σημείο !

Gypsy Cello
02-03-2012, 22:33
Ναι ρωτάω για την διαταραχή σχιδοειδους προσωπικότητας αν πήγες σε ψυχολόγο ή τέλος πάντων πως το ξεπέρασες.Για το λολ απλά ρωτάω το βλέπω και αναρωτιέμαι τι είναι.

καλέ δεν έχω τίποτα τέτοιο, απλά έψαχνα στο ίντερνετ διάφορα και είδα ότι κάποια χαρακτηριστικά αντιστοιχούν με τα δικά μου. Η διάγνωση μου προς το παρόν είναι κατάθλιψη. Το λολ και γω πρώτη φορά το είδα από τότε που άρχισα να γράφω εδώ, ιντερνετικό επιφώνημα είναι που δηλώνει εκπληξη, αμηχανία π.χ. ή κάτι αστείο κ.τ.λ

ΒΙΒΙΑΝ
03-03-2012, 09:06
καλέ δεν έχω τίποτα τέτοιο, απλά έψαχνα στο ίντερνετ διάφορα και είδα ότι κάποια χαρακτηριστικά αντιστοιχούν με τα δικά μου. Η διάγνωση μου προς το παρόν είναι κατάθλιψη. Το λολ και γω πρώτη φορά το είδα από τότε που άρχισα να γράφω εδώ, ιντερνετικό επιφώνημα είναι που δηλώνει εκπληξη, αμηχανία π.χ. ή κάτι αστείο κ.τ.λ
Καλημέρα, τελικά ακόμη μια φορά διαπιστώνω πόσο εύκολο είναι να παραπλανηθούμε βλεποντας συμπτώματα ασθενειών κοινά και να βγάλουμε πόρισμα. Παιδιά εγώ έπαθα μεγάλη ζημιά ψάχνοντας ασθένειες στο ιντερνετ. Κόντεψα να τρελεθώ!Να είσαι καλά Gypsy Cello ,κατάθλιψη λίγο πολύ όλοι έχουμε ,σε αυτόν τον παράλογο κόσμο που ζούμε...θα το πολέμήσουμε!!!!!!Καλή σας μέρα!

ΒΙΒΙΑΝ
03-03-2012, 09:16
Γεια σου ΒΙΒΙΑΝ , σε ένα πολλή σημαντικό αριθμό ασθενειών τα αίτια είναι οι ψυχικές συγκρούσεις , οι οποίες σωματοποιούνται όταν δεν αντιμετωπίζονται , και στην συνέχεια μπλοκάρουν κάποιο όργανο η κάποια λειτουργία.Όταν εμείς λέμε μετά από μια τέτοια περίπτωση , ότι τώρα γίναμε καλά.....αυτό που καταφέραμε είναι να αντιμετωπίσουμε το συγκεκριμένο σύμπτωμα , η αιτία όμως παραμένει , και παραμονεύει το επόμενο ευάλωτο σημείο !
Καλημέρα ,όταν διάβασα για τις ψυχικές συγκρούσεις θεώρησα ότι προκαλούνται από πιέσεις που δεχθήκαμε στο παρελθόν , από άσχημες καταστάσεις που ζήσαμε, από προβλήματα που δεν λύθηκαν και δεν αντιμετωπίστηκαν ποτέ και γενικότερα από τραυματικές εμπειρίες. Οταν όμως γράφεις ότι όλα αυτά σωματοποιούνται με παραπέμπτεις στο να σκεφτώ σωματικές ασθένειες και όχι ψυχικές (κατάθλιψη, υποχονδρίαση, νοσοφοβία κρίσεις πανικού).Εγώ τουλάχιστον έχοντας περάσει όλα τα παραπάνω αυτή την στιγμή από όσο ξέρω σεν αντιμετωπίζω σωματική ασθένεια ασχετα με το τι πιστεύω οι ιατρικές εξετάσεις αυτα λένε. Ψάσχω από τις ψυχικές που σου αναφέρω. Και έρχομαι να ρωτήσω...οι ψυχολόγικές συγκρούσεις προκαλούν τελικα προβλήματα στην ψυχή μας?????

Φιλομαθής
03-03-2012, 14:06
Ψάσχω από τις ψυχικές που σου αναφέρω. Και έρχομαι να ρωτήσω...οι ψυχολόγικές συγκρούσεις προκαλούν τελικα προβλήματα στην ψυχή μας?????
Γνωρίζεις πολλά πράγματα που μετά την σύγκρουση τους παραμένουν αλώβητα ;