PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : δυσμορφοφοβια

Annabell
23-02-2012, 15:13
Καλησπερα σας.. Διαβασα πολλες δημοσιευσεις που μοιαζουν πολυ συνταρακτικοτερες απ' τη δικη μου ομως πρεπει οπωσδηποτε να μιλησω. Εδω και καιρο εχω τασεις αυτοκτονιας. Νομιζω οτι ολα οφειλονται στη δυσμορφοφοβια μου. Ειμαι 20 χρονων και η πρωτη μου προσπαθεια να αυτοκτονησω ηταν στα 16. Δεν αντεχω αλλο, αυτες οι εμμονες μου καταστρεφουν τη ζωη, με κανουν δυστυχισμενη, ντροπιασμενη. Νιωθω ηττημενη και πολλες φορες θελω να βγαλω ολους τους καθρεφτες απ το σπιτι μου και να καθισω εδω μεσα για παντα. Δεν ειμαι ναρκισσος, ναι κοιταζομαι σχεδον συνεχεια στον καθρεφτη αλλα ποτε ΠΟΤΕ δεν μ αρεσει αυτο που βλεπω. Σκεφτομαι να κανω και χειρουργικη επεμβαση στη μυτη μου αν και δεν νομιζω οτι θα βελτιωθουν και πολυ τα πραγματα. Δεν μπορω να ζω ετσι...ειμαι τοσο αχαριστη; Ομως δεν μπορω να με τρωει καθε λεπτο η εμφανιση μου, να σκεφτομαι αν οι αλλοι σκεφτονται αρνητικα πραγματα για μενα, να ζηλευω σχεδον τους παντες, να εχω ανυπαρκτη ερωτικη ζωη. Απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ! Τι να κανω; Πρεπει να παω σε ψυχιατρο και να αρχισω τα φαρμακα; Φοβαμαι πως παλι θα φτασω στο σημειο να θελω να τα τιναξω ολα στον αερα.. Πως μπορω να αντιμετωπισω αυτη την εμμονη; Σας παρακαλω μην μου πειτε περι αυτοεκτιμησης και αυτοπεποιθησης...Θελω πολυ να ειχα αυτοεκτιμηση απλα δεν ξερω πως...

i am here
23-02-2012, 15:19
Γεια σου Αναμπελ, θέλεις να μας πεις τι ακριβώς είναι αυτό που σε χαλάει πάνω σου για να μπούμε λίγο πιο καλά στο κλίμα?

elirene
23-02-2012, 15:21
βρε αναμπελ η εξωτερικη εμφανιση δεν ειναι τα παντα..νομιζεις οτι αν ησουν θεα θα σουν απαραίτητα ευτυχισμένη, υπάρχουν πολλες δυσκολίες στη ζωή κ αυτό δεν ειναι σοβαρο εκτός αν οντως εισαι τέρας..τώρα λιγο μεγαλη μυτη, λιγο κοιλια, λιγο πετχτα αυτια τι να κανουμε ..περιποιήσου τον εαυτο σου για να νιωθεις ομορφα μην αφηνεσαι..
παρόμοια ενιωθα στην εφηβεία όταν τα μαλλιά μου από ίσια πράσο που ηταν εγιναν σπαστα πολυ φριζαραν και τετοια εκλαιγα με μαυρο δακρυ κ η καημενη η μανα μ τι εχει τραβη3ει μ ίσιωνε τα μαλλιά καθε μέρα με τις πρωτες τοστιέρες που χαν βγει τοτε ωσπου λεω δεν γαμιέται τα κοβω και φυλλαριστες και γινονται μπουκλες..
δες το ετσι..αγαπησε την εμφανηση σου και προσοχε να περιποιησε τον εαυτο σου..

Body-Rocker
23-02-2012, 18:58
δεν κατάλαβα annabell, έχεις (υποστεί) κάποια δυσμορφία;

fantasma
23-02-2012, 20:23
8elo na pe8ano mporis na me boi8isis ?

Body-Rocker
24-02-2012, 16:15
έλεος με το trolling

BrokeN_DoLL
28-02-2012, 18:18
annabell KATALABAINΩ ΑΠΟΛΥΤΑ τι περνας!!!αμα θες μπορουμε να συζητησουμε γτ κ εγω απο τα 13 μ ολο για πλαστικεσ σκεφτομαι

axl100
28-02-2012, 18:24
Κανε παρεα με ανθρωπους που θα σε εκτιμισουν και θα σε ανεβασουν, δεν ειναι και τοσο δυσκολο - μονο πρεπει να προσπαθεις να σκεφτεσαι τους αλλους και τα προβληματα τους :)

BrokeN_DoLL
28-02-2012, 18:27
Κανε παρεα με ανθρωπους που θα σε εκτιμισουν και θα σε ανεβασουν, δεν ειναι και τοσο δυσκολο - μονο πρεπει να προσπαθεις να σκεφτεσαι τους αλλους και τα προβληματα τους :)

τι εννοεις εκει?

axl100
28-02-2012, 18:33
τι εννοεις εκει?
οσο σκεφτεσαι τα προβληματα των αλλων ξεχνας τα δικα σου ;)

BrokeN_DoLL
28-02-2012, 18:53
lol και τι σημασια εχει, δεν θα εξαφανιστει το προβλημα!

axl100
28-02-2012, 18:59
lol και τι σημασια εχει, δεν θα εξαφανιστει το προβλημα!

αφου το προβλημα ειναι μονο στο μυαλο της ;)

BrokeN_DoLL
28-02-2012, 19:06
ναι αλλα δεν εχει και καποιο σκοπο το να σκεφτεσαι τα χειροτερα ωστε να εκτιμησεις τα δικα σου,επειδη στου καθενος την ζωη και το μυαλο ενα προβλημα που για αλλον ειναι ηλιθιο για κεινον ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο και σου τρωει την ζωη! εγω προσωπικα δεν νιωθω καλα ψαχνοντας τα προβληματα των αλλων ωστε να βλεπω την ωραια μου ζωη πιο φωτεινη! τα δικα μ χαλια θα δω πρωτα κ οταν τα λυσω θα ασχοληθω κ με αλλους! τωρα εκεινη αντιμετωπιζει ενα θεμα, νμζεις ειναι ευκολο να εστιασει αλλου?

axl100
28-02-2012, 19:12
Δεν ειπα να βλεπει τα προβληματα των αλλων για να καθησυχαζεται αλλα να προβληματιστει για τους αλλους.

BrokeN_DoLL
28-02-2012, 19:34
εδω δεν την βγαζουμε με τα δικα μας αμα προβληματιζομασταν και με των αλλωντα προβληματα χεσε μεσα πολυχρονη

axl100
28-02-2012, 19:48
Ακριβως για αυτο, οσο δεν ξεκολλας απο τα δικα σου τοσο μεγαλωνουν :)

Annabell
28-02-2012, 22:15
axl100 προσπαθω να σκεφτομαι και τα προβληματα των αλλων, ειδικα οταν ζηταν τη γνωμη μου και θελω να πιστευω οτι ειμαι διπλα τους οσο μπορω...Ομως αυτο ποτε δεν βοηθησε το δικο μου προβλημα. Και για να απαντησω σε μια ερωτηση που μου εγινε παραπανω δεν μ αρεσει ΚΑΘΟΛΟΥ το προσωπο μου. Ειναι πολυ στενομακρο και αδυνατο, εχω τεραστειο μετωπο, μικρα ματια, περιεργη μυτη και πιγουνι και καθολου μαγουλα. Α και οπως φροντισε να ψυθιρισει μια βλαμενη της προαλλες πεταχτα αφτια! Και φυσικα τον τελευταιο καιρο εχω γεμισει με σπυρακια. Επισης τα μαλλια μου ειναι σπαστα και συνεχως αραιωνουν παρολο που παιρνω σιδηρο εδω και τοσους μηνες(εχω σιδηροπενια). Δεν ξερω τι αλλο να κανω, οσο και να βαφτω, οσο και να χτενιστω νιωθω Α-Σ-Χ-Η-Μ-Η! Μπορει καποιος διαβαζοντας αυτα να γελασει ή να με θεωρησει αναισθητη τη στιγμη που ολη η Ελλαδα βουλιαζει ας πουμε κι εγω ασχολουμαι με τη φατσα μου. Ετσι ειναι ομως και δεν μπορω να μην το σκεφτομαι 100 φορες τη μερα, να μην κοιταζομαι σε καθε καθρεφτη που βρισκω απλα για να με βρισω στο τελος και να υπαρχουν μερες που ειμαι τοσο κακοδιαθετη ωστε την πληρωνουν τα αγαπημενα μου ατομα που στην τελικη δεν φταινε και σε τιποτα. Το σκεφτομαι να παω σε γιατρο ομως δεν θελω να παρω φαρμακα γιατι ξερω οτι επηρεαζουν τη σκεψη, τη φαντασια και τη διαθεση και το μυαλο μου δεν θελω να το χασω, ειναι ισως το μονο πραγμα που εκτιμω τοσο πολυ πανω μου, αν το χασω κι αυτο τοτε μαλλον θα φουνταρω.

Φιλομαθής
28-02-2012, 22:55
οσο σκεφτεσαι τα προβληματα των αλλων ξεχνας τα δικα σου ;)Γεια σου axl100 , αυτό που προτείνεις είναι αποφυγή της πραγματικότητας , και όχι αντιμετώπιση. ( και όσο αποφεύγεις κάτι που σε φοβίζει , τόσο δηλώνεις υποταγή στην δύναμη του ! )

kaity
28-02-2012, 23:05
annabel δεν ειναι κακο να κανεις πλαστικη αν κατι σε ενοχλει.π.χ να κανεις στη μυτη και τα αυτια και να αφησεις φραντζα να μη φαινεται το μετωπο σου.για τα σπυρακια ειναι το μονο ευκολο αλλα να μην το αφησεις.θα γινεις μια χαρα,εχεις συζητησει ποτε με πλαστικο?

Annabell
28-02-2012, 23:15
Στη μυτη το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να κανω αλλα φοβαμαι τις επιπλοκες.. Κι αν γινω χειροτερα; Αν δεν πετυχει; Ασε που αν κανω πλαστικες σε οολα αυτα τα σημεια που θελω α) σιγουρα θα παραμορφωθω με τοσες επεμβασεις και β) θα ξεκληριστω. Το προσπαθω να καμουφλαρω τις ατελειες αλλα αυτο δεν με βοηθαει και να ξεπερασω το προβλημα, απλα για λιγο εχω καπως περισσοτερη αυτοπεποιθηση..και αυτο παλι δεν ειναι σιγουρο, αναλογα το κεφι μου και την παρεα.

kaity
28-02-2012, 23:20
μονο με λιφτιγκ παραμορφωνεσαι.θα διορθωθει η μυτη και δε θα χεις πεταχτα αυτια,γιατι να παραμορφωθεις?θες να κανεις κι αλλου?επιπλοκες δεν εχει ιδιαιτερες, αξιζει παντως.εχεις οικονομικο προβλημα?

Annabell
28-02-2012, 23:30
Πρωτα απ ολα ειμαι φοιτητρια και δεν δουλευω αλλα και να δουλευα, ενας μισθος δεν καλυπτει τα εξοδα για τετοιες επεμβασεις. Θελω να κανω και στο πιγουνι μου κυριως και ισως εμφυτευση μαλλιως μπροστα ωτσε να φαινεται πιο μικρο το μετωπο μου αλλα και γιατι γενικα εχουν αραιωσει καπως τα μαλλια μου σε αυτο το σημειο. Επισης σκεφτομουν να βαλω εμφυτευματα για μαγουλα ή να κανω ενεσεις λιπους. Ομως για το πιγουνι μονο πχ χρειαζονται 3000 Ε περιπου, για τα εμφυτευματα αλλα τοσα και για τις ενεσεις 1000 Ε τουλαχιστον..Και φοβαμαι φυσικα και τις επιπλοκες, και τις αντιδρασεις των γνωστων μου που αν τα κανω ολα αυτα μετα θα με δουν εντελως διαφορετικη, πώς θα το σχολιασουν, αλλα και τους γονεις μου που με μεγαλη δυσκολια τους καταφερα να δεχτουν το να φτιαξω τη μυτη μου.

kaity
28-02-2012, 23:42
θελει οντως πολλα.εξηησε ομως στους γονεις σου πως νιωθεις.αν διαβαζαν αυτα που εγραφες θα σε επαιρναν με το ζορι να κανεις,ειναι δυσκολο το ξερω.αλλα τελευταια εχουν πεσει οι τιμες.ζητα βοηθεια απο τους γονεις σου.αν μετα γινεις κουκλα τι θα λες?οσο για τους γνωστους σου θα χαρουν αν σε αγαπανε.αν οχι σκασιλα σου.για σενα το κανεις.μπορεις να τα κανεις και ενα ενα να μη φανει πολυ.

axl100
29-02-2012, 01:32
Γεια σου axl100 , αυτό που προτείνεις είναι αποφυγή της πραγματικότητας , και όχι αντιμετώπιση. ( και όσο αποφεύγεις κάτι που σε φοβίζει , τόσο δηλώνεις υποταγή στην δύναμη του ! )

θελεις να πεις πως η Αναμπελ ειναι ασχημη?

axl100
29-02-2012, 01:36
Πρωτα απ ολα ειμαι φοιτητρια και δεν δουλευω αλλα και να δουλευα, ενας μισθος δεν καλυπτει τα εξοδα για τετοιες επεμβασεις. Θελω να κανω και στο πιγουνι μου κυριως και ισως εμφυτευση μαλλιως μπροστα ωτσε να φαινεται πιο μικρο το μετωπο μου αλλα και γιατι γενικα εχουν αραιωσει καπως τα μαλλια μου σε αυτο το σημειο. Επισης σκεφτομουν να βαλω εμφυτευματα για μαγουλα ή να κανω ενεσεις λιπους. Ομως για το πιγουνι μονο πχ χρειαζονται 3000 Ε περιπου, για τα εμφυτευματα αλλα τοσα και για τις ενεσεις 1000 Ε τουλαχιστον..Και φοβαμαι φυσικα και τις επιπλοκες, και τις αντιδρασεις των γνωστων μου που αν τα κανω ολα αυτα μετα θα με δουν εντελως διαφορετικη, πώς θα το σχολιασουν, αλλα και τους γονεις μου που με μεγαλη δυσκολια τους καταφερα να δεχτουν το να φτιαξω τη μυτη μου.
Η εσωτερικη ομορφια ειναι αυτη που μετραει Αναμπελ, ομορφη γυναικα ειναι αυτη που μπορει να κανει εναν αντρα να αισθανεται ομορφα. Ακου τι σου λεω, αντρας ειμαι :)

Φιλομαθής
29-02-2012, 09:53
θελεις να πεις πως η Αναμπελ ειναι ασχημη?Καλή σου μέρα axl100 , δεν νομίζω να προκύπτει κάτι τέτοιο από αυτό που έγραψα. Αντιμετώπιση του συγκεκριμένου προβλήματος είναι η αλλαγή αντιλήψεων !

RainAndWind
29-02-2012, 10:10
Οι εμμονές δεν μπορούν να διορθωθούν, να εξαλειφθούν με το να πεις στον άλλον ένα κλισέ τύπου η ομορφιά δεν είναι το παν. Ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο η annabel εξάλλου, άρα γιατί να το πιστεύει κιόλας?
Annabel ίσως μέσα σου ήδη γνωρίζεις πως το πρόβλημα δεν είναι ούτε η μύτη, ούτε το ένα και το άλλο. Το πιθανότερο είναι μετά να χρειάζεσαι και κάτι ακόμα, και κάτι ακόμα. Αναζήτησε τη βοήθεια σε έναν ειδικό, ώστε να ανακουφιστείς και να αρχίσεις να διεκδικείς την καθημερινότητά σου καθαρή από τις εμμονές. Λίγο λίγο.:)
Αν όντως πρόκειται για δυσμορφοβία, μέσω ενός φόρουμ η ανακούφιση που σου προσφέρεται είναι απλά ανακούφιση, όχι λύση όμως.

BrokeN_DoLL
29-02-2012, 16:31
ρωτα και καποιου αλλου την γνωμη αν οντως χρειαζεσαι πλαστικη, επειδη πχ κ εγω θελω να κανω λιποπλαστικη και λιποαναρροφηση κ δν με αφηνει κανεις να κανω. εγω βλεπω πως το χρειαζομαι και ωρες ωρες με τρελαινει δεν μπορω να με κοιταζω πουθενα

axl100
29-02-2012, 16:54
ρε παιδια, δεν πατε καλα να σκεφτεστε να κατσετε κατω απο το μαχαιριι απο ματαιοδοξια, και η λιποαναροφηση ειναι ο,τι χειρωτερο, μετα τα λιποκυτταρα σου θα γινουν σαν φακες και θα εχεις κυτταριτιδα παντου, αυτο θελεις, κουκλα?

BrokeN_DoLL
29-02-2012, 17:48
νομιζεις πως δεν ξερουμε τις συνεπειες? φυσικα και τις ξερω. ομως δεν με νοιαζει. ξερω πως ειναι ματαιοδοξο και ανωριμο. φυσικα και το ξερω. ομως δεν με νοιαζει λεω, αρκει να εχω αυτοπεποιθηση οπως την θελω

axl100
29-02-2012, 17:55
νομιζεις πως δεν ξερουμε τις συνεπειες? φυσικα και τις ξερω. ομως δεν με νοιαζει. ξερω πως ειναι ματαιοδοξο και ανωριμο. φυσικα και το ξερω. ομως δεν με νοιαζει λεω, αρκει να εχω αυτοπεποιθηση οπως την θελω

Αυτοπεποιθηση για να κανεις τι? Σοουμπιζ? Δεν ειναι πολυ πιο ευκολο απλα να εισαι συμπαθητικη και γοητευτικη για να τα καταφερεις στην ζωη?

BrokeN_DoLL
29-02-2012, 18:00
MMMMM.......οχι.....! αυτα ειναι συμβιβασμοι και χρυσωμα χαπιου για οσους δεν μπορουν να πανε παραπερα οπως θα θελανε

axl100
29-02-2012, 18:17
Σου προτεινω να διαβασεις για τους συσχετισμους μεταξυ καταθλιψη και ναρκισσιμου, θα προσπαθησεις να δεις τον εαυτο σου αλλιως, δλδ οπως ειναι και οχι οπως θα ηθελες να ειναι. Αν εβαζε μια ομορφη μασκα θα πιστευες πως εγινες πιο ομορφη? Οχι βεβαια, τους αλλους κοροιδευεις, οχι τον εαυτο σου. ΑΝ θελεις να χασεις κιλα δεν ειναι τοσο δυσκολο, εγω εχασα 25 κιλα απο τοτε που χωρισα και τρωω παντα με κεφι και οσο γουσταρω, αν μπορω εγω μπορεις και εσυ :)

BrokeN_DoLL
29-02-2012, 18:25
ναι χαιρω πολυ κ εγω εχω χασει κ τωρα στα φυσιολογικα μ κιλα αρχιζω να επεξεργαζομαι και να συνηδειτοποιω πως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ τιποτα καλυτερο και τα παιρνω! αμφιταλαντευομαι μια ζωη μεταξυ ναρκισσισμου και χαμηλης αυτοεκτιμησης και το 1ο ειναι ο λογος που δεν ανεχομαι τον εαυτο μ οπως ειναι! εχω κανει πολλα πανω στο σωμα μου και ποτε δεν μενω ικανοποιημενη.

πιστευω πως εχει να κανει και περισσοτερο φυσικα με την ψυχωση, εχει βελτιωθει πολυ η φαση εννοειται σε σχεση με παλια. ομως αυτο συνεβει λογω χαπιων και επειδη δεν καθομαι να κοιτιεμαι στον καθρευτη επιμονα στα σημεια που πιστευω πως μισω! στην ουσια στρουθοκαμηλιζω αλλα αν αυτο σημαινει πως θα μαι πιο ηρεμη , το κανω.

αλλωστε ειναι αλλιως με τους αντρες και την διαιτα και αλλιως με τις γυναικες! η πλειοψηφια των αντρων κανει διαιτα 1 φορα στην ζωη τους λογικο να την κανουνε με κεφι γιατι στα τετοια τους για ενα μηνα σιγα το ζορι. οι γυναικες μια ζωη προσεχουνε ελεος δλδ!

axl100
29-02-2012, 18:32
Και γιατι τοσος προβληματισμος, η εξωτερικη εμφανηση ειναι απλα μια ετικετα. Θα σου δωσω ενα παραδειγμα με την πρωην μου, οταν χαμογελουσε ηταν η πιο ομορφη στον κοσμο και οταν ηταν μουτρομενη η πιο ασχημη (για μενα παντα). Βλεπεις ολα ειναι σχετικα με την εμφανιση, αν θελεις να εισαι ευχαριστη μπορεις να το κανεις χωρις χειρουργικες επεμβασεις :)

elis
29-02-2012, 21:17
αναμπελ ποσο χρονων εισαι; στην εχει πεσει κανεισ ολο αυτον τον καιρο;

elis
29-02-2012, 21:18
μπροκεν αυτο που σε κανει αγαπητη δεν ειναι η εμφανιση σου ειναι ο χαρακτηρασ σου σε συνδυασμο με την εμφανιση να ξερεισ ειναι ολη η συνταγη

BrokeN_DoLL
01-03-2012, 15:14
ναι ρε συ παντ δν ειναι το θεμα οι αλλοι, ξερω πως με βλεπει ο κοσμος , το θεμα ειναι πως δεν ξερω πως με βλεπω εγω

elis
01-03-2012, 15:23
νομιζω το πωσ σε βλεπουν οι αλλοι ειναι πιο σημαντικο σκεψου να νομιζεσ οτι ησουν θεα κ να ησουν μπαζο χαλια ετσι κ αλλιωσ καθενασ μασ εχει τρεισ εαυτουσ ενα που νομιζει οτι εχει εναν που εχει κ εναν που νομιζουν οι αλλοι οτι εχει

BrokeN_DoLL
01-03-2012, 15:36
αυτο δεν το χα σκεφτει ποτε, ειναι πολυ σοφο. δλδ πρεπει να το παρω αποφαση?

Annabell
11-03-2012, 01:07
Το θεωρω πολυ χαζο να με ειρωνευεστε επειδη και καλα χρειαζομαι αυτοπεποιθηση για να βγω στη σοου μπιζ..οχι δεν θελω αυτο, θελω να κοιταζομαι στον καθρεφτη και να μην με βριζω ή να μην σκεφτομαι τι θα πρεπει να αλλαξει(τα παντα). Οσο για το ποσο ειμαι, ειμαι 20 και ναι μου την εχουν πεσει, δεν ειμαι το τερας του λοχνες. Μπορει καποιος να μου πει τι να κανω για τις εμμονες μου και για να περασει το αγχος μου ή θα ακουσω κι αλλες χαζες συμβουλες περι εσωτερικης ισορροπιας και ακτινοβολιας του χαρακτηρα; Γιατι συμπαθητικη ειμαι και κοινωνικη οσο μπορω, απλα εχω ΕΜΜΟΝΕΣ με την εμφανιση μου. Και 20.000 πλαστικες να κανω παλι θα βρω κατι καινουργιο να μισω πανω μου.

axl100
11-03-2012, 02:01
Αφου εχεις καταλαβει πως δεν ειναι λυση οι πλαστικες μην τις αναφερεις και εισαι σε καλο δρομο για διαλογο :)

Body-Rocker
11-03-2012, 14:46
(παρεμπιπτόντως η Kαίτη ήταν η πρώτη που ανέφερε πλαστικές, όχι η Annabell)

Annabell
12-03-2012, 04:07
Επειδή μου φαίνεται πως δεν έγινα κατανοητή ρωτάω ξανά... Ξέρει κάποιος (κατά προτίμηση που να έχει βιώσει κάτι ανάλογο) κάποια "κόλπα" για να ξεπεράσω τις εμμονές μου; Ας πούμε τι να κάνω για να μην κοιτάζομαι καμιά εξηνταριά φορές τη μέρα σε καθρέφτη και να μην σκέφτομαι συνέχεια το πρόσωπό μου και πώς να το αλλάξω; Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να πάω σε ψυχολόγο, πόσο μάλλον σε ψυχίατρο γι αυτό ρωτάω εδώ.

GeorgeT
12-03-2012, 05:21
Όταν έχεις την παρόρμηση να τσεκαριστείς, κάνε το εξής:
1. Σκέψου ότι το τσεκάρισμα το μόνο που θα κάνει θα είναι να αυξήσει το άγχος σου, να μειώσει τη λειτουργικότητα σου, να σε κάνει να χάσεις το τώρα. Αυτό το λέει η εμπειρία σου.
2. Πες λοιπόν στον ευατό σου ότι δεν θα τσεκαριστώ τώρα αλλά σε 2 μέρες. Οπότε λές στον ευατό σου "αντιστέκομαι στην παρόρμηση να τσεκαριστώ, όσο έντονη και αν είναι"
3. Όταν περάσουν οι 2 μέρες, θα τσεκαριστείς. Παράλληλα όμως θα σκέφτεσαι ότι πέρασες τις προηγούμενες 2 μέρες, χωρίς άγχος και τσεκαρίσματα, δηλαδή τις έζησες και δεν έχασες τον καιρό σου με το να μηρυκάζεις τα ίδια και τα ίδια.
4. Αυτό το κάνεις κάθε 2 μέρες.
5. ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ : Βρες με οποιοδήποτε τρόπο χρήματα και επισκέψου κάποιον ψυχίατρο ο οποίος κάνει και ψυχοθεραπεία γνωσιακού τύπου. Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να πάρεις και φάρμακα, γιατι τα χρειάζεσαι όπως φαίνεται και από την ένταση των συμπτωμάτων σου. Μην πας σε ψυχολόγο, γιατί για να μην σε χάσει από πελάτη παίζει να σου πει ότι δεν χρειάζεσαι φάρμακα. Θα πας σε ψυχίατρο. Τα φάρμακα δεν προκαλούν αλλαγές στην σκέψη και στην συμπεριφορά. Τσεκαρε να δεις πως λειτουργούν τα αντικαταθλιπτικά και θα καταλάβεις ότι δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.