PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : swmatika symptwmata !!!help!!!!

Ritaki
23-02-2012, 02:19
geia sas!!tha ithela na sas pw k egw me ti seira mou to provlima mou!!eimai 25 xronwn kai apo ta 15 mou ypoferw apo enan aneksigito pono sto stithos..kapote loipon sta 15 mou petaxtika ston ypno mou apo enan enton o pono sti kardia kai amesw meta moudiase to kefali mou kai ta xeria mou!!apo tote me kouvalaei aytos o ponos se syndiasmo me mia mikri dyspnoia kai moudiasmata ana takta diastimata alla de me enoxlouse idiaitera...
ola alaksan prin apo 3 mines stis 13 noembriou...!!(na simiwsw pws exw kai ena koritsaki 2misi xronwn to opoio de mporw na afisw kapou gia na treksw dioti eime oli mera moni k me kyrieyei k o fovos mi pathw kati sta ksafnika ka yto meinei aprostateyto!!)ekei opos kathomoun loipon kai sikothika panw me piase mia astamatiti taxykardia se simio pou konteye na spasei i kardia mou..poly grigori kai dynati!!!kratise peripou 20 lepta kai de prolava na pao sta epeigonta..apo tote imoun gia2-3 evdomades ereipio..sto krevati..pethena apo tous ponous sti kardia kai apo taxykardies oi opoies erxomtousan k efeygan..kai ksana pali to idio... ekana test koposews opou k piga kala.. holter sto opoio den eixa ti tyxi na me piasoun poles taxykardies kai yperixo ston opoio vrethike mia mikri diafygi mitroeidous valvidas kai ixni aneparkeias se 3 valvides ..mou kanei entyposi omos giati otan ksanaekana enan yperixo otan imoun egyos ypirxe ixnos aneparkias mono se 1 valvida!!konteyw na trelathw paroti oi kardiologoi me diaveveonoun pws de kiindyneyw me enan fysiologiko yperixo apo aifnidio thanato!!!
to martyrio mou synexizei..elekgsa thyroeidi..de vrethike kati..piga ekana gastroskopisi alla xoris viopsia dioti mou fanike vouno i eksetasi kai de kathomoun kala..vrethike mia mikri olisthenousa diafragmatokili kai mia ipia atrofiki gastritida antrou me eksooisofagikes ekdiloseis palindromisis..o gastrenterelogos mou pe pws apo ata ta pathenw ola ayta..mou grapse therapeia me kati xapia ta pariet alla de mou kanana tipota!!episis na simiosw pws me to pou teliosa ta xapia ksekinise enas neop golgothas..epi 10 meres pripou exo ena entono kapsimo sto sterno pou ftanei kai sto laimo, me pianei kai kompos sto laimo k prepei na me pristikan k oi lemfadenes..me kyrieyei k o fovos pws tha fraksoun oi anapneystikoi mou odoi kamia wra !!!to kapsimo synexizei se syndiasmo me enan eleino pono sto stithos pou antanakla seo aristero xeri kai vraxiona kai kani k mikra tsimpimatakia sto deksio meros..elaxista omos..episis i dyspnoia mou exi epidinwthei para poly!!!
pragmatika de mporw na vrw akoma lysi sto provlima mou!!!!xtes kateliksa pali sta epigonta nosokomeiou apo mia aforiti dyspnoia oli mera!!me eidan k pneymologoi k apla mou eipan pws exw aera sto diafragma!!!kateliksa sti psixiatriki kliniki pou efimereye opu k mou grapsan antikatathliptika!!!konteyw na trelathw!!kai eimai k moni oli mera me to paidi mou kai de me peirnei na ypoferw etsi!!
tha to ektimousa poly an kapoios me voithisei!!!

Gypsy Cello
23-02-2012, 04:33
Kαταρχήν Ριτάκι, δεν ξέρω πως μπορεί να σε βοηθήσει κπ εδώ μέσα γιατί το θέμα σου είναι ιατρικής φύσης και κάπως περίπλοκο. Εσύ τι είδους βοήθεια θέλεις να πάρεις; Να μιλήσεις με κάποιον ομοιοπαθή για παράδειγμα; να σου πω ότι και γω έχω ανεπάρκεια σε μια βαλβίδα (πράγμα το οποίο δεν θεωρείται ανησυχητικό από τους γιατρούς και έχω και ένα συνεχές βάρος στο στήθος αλλά εγώ σημειωτέον πάσχω από κατάθλιψη και άγχος οπότε μετράει και αυτό. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι τη μια φορά σου διέγνωσαν 1 βαλβίδα και την άλλη 3, πως γινεται αυτό; :confused: Aυτό που εννοείται σε συμβουλεύω είναι να ηρεμήσεις. Είπες ότι δεν έχεις που ν' αφήσεις το κοριτσάκι σου, εργάζεσαι;

anika
23-02-2012, 08:20
Καλημερα ριτακι,εισαι σε απογνωση καταλαβαινω ομως ολα θα βρουν τον δρομο τους θα δεις.Εχεις και το παιδι που σε αγχωνει ακομα περισσοτερο.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να συννενοηθεις με τον αντρα σου η καποιον αλλο να σου κρατησει το παιδι ολη μερα να πας σε μια κλινικη να κανεις ολες τις εξετασεις και να μη φυγεις απο εκει αν δεν σε διαβεβαιωσουν ακριβως τι εχεις.Εξαλλου τωρα με τον εοπυυ ειναι ευκολο να κανεις οσες εξετασεις χρειαζεσαι σε πολυ χαμηλο κοστος.Το πιο πιθανο ειναι να μην εχεις κατι απλα να υποφερεις και εσυ οπως τοσοι εδω μεσα απο ψυχοσωματικα συμπτωματα.Ομως το θεμα σου δεν εχει εξακριβωθει εντελλως ειναι λιγο μπερδεμενο.Τα αντικαταθλιπτικα που σου εδωσαν τα πηρες και γιατι στα εδωσαν διεγνωσαν καταθλιψη απο τα συμπτωματα που τους περιεγραψες;

Ritaki
23-02-2012, 14:28
eyxaristw gia tis apantiseis sas..ayto aporw kai egw.pws einai dynaton na me diavevewnoun pws i kardia mou leitourgei kala afou mesa se 3 xronia mou diegnwsan apo 1 valvida ixni aneparkeias se 3 valvides!!!diladi..grafei o yperixos ixni aneparkeias sti mittroidi , pneymoniki kai trigloxina me ipia paxinsi tis mitroeidous..prin apo 3 xronia itan mono sti pneymoniki!! konteyw na skasw!!eimao poly dispisti me tous giatrous pleon..de mporw na pistepsw oti kati toso sovaro kai me tosi megali diarkeia eine psyxoswmatiko.profanws de mporoun na mou vroun kati kai mou lene pos eine psyxologiko!!
i diadikasia me to eopy pws ginete?oi perisoteroi giatroi pou piga mou piran lefta!!!itan sti lista alla plirwsa!!

anika
23-02-2012, 15:33
μπες στη σελιδα του εοπυυ και βρες ποιοι γιατροι στην περιοχη σου ειναι συμβεβλημενοι και παρε τηλ για ραντεβου εντελλως δωρεαν.Πλεον σχεδον ολα τα μικροβιολογικα εργαστηρια εχουν συμβαση και πληρωνεις μονο το 15% της αξιας τω εξετασεων.Παρε καρδιολογο για υπερηχο τεστ κοπωσεως και οτι αλλο χρειαστεις.Βολευει πολυ ετσι το συστημα.Και στους διατρους που πηγες προφανως πληρωσες γιατι εχουν πλαφον εως 50 ατομα την αβδομαδα.Ο 51 πληρωνει προφανως οπως εσυ.Οταν παρεις τηλ για ραντεβου θα ξεκαθαρισεις οτι θελεις αντεβου με εοπυυ,πολλοι δεν το λενε για να πληρωσεις.

betelgeuse
23-02-2012, 15:51
Η διαφυγη αιματος δεν σημαινει κατι ,απλα πολλες φορες στα υπερηχογραφηματα τις αναγραφουν ως ανεπαρκειες.Αν οι ανεπαρκειες που περιγραφεις ηταν σοβαρες θα σου προτειναν χειρουργειο για να κανεις αντικατασταση.Για να μην σου ειπαν κατι τετοιο σημαινει πως δεν εχεις προβλημα.
Η παχυνση ειναι το εντελως αντιθετο απο την ανεπαρκεια.
Αερα στο διαγραγμα δεν εχω ξανακουσει.Μηπως σου ειπαν κατι αλλο?

Gypsy Cello
23-02-2012, 21:29
το εοπυ τι είναι;;

betelgeuse
23-02-2012, 21:32
Κατι σαν μη κυβερνητικη οργανωση που παρεχει ιατρικη στηριξη αλλα δεν ξερω κατι παραπανω για αυτο

Gypsy Cello
23-02-2012, 21:38
Ειναι μια μη κυβερνητικη οργανωση που παρεχει ιατρικη στηριξη αλλα δεν ξερω κατι παραπανω για αυτο

σ' αυτούς που έχουν οικονομικά προβλήματα να υποθέσω;

betelgeuse
23-02-2012, 21:52
Οπως ειπα δεν ξερω κατι αλλο,αλλα προφανως απευθυνεται σε ατομα με οικονομικα προβληματα

Σουέλ
23-02-2012, 22:23
Οπως ειπα δεν ξερω κατι αλλο,αλλα προφανως απευθυνεται σε ατομα με οικονομικα προβληματα

Ε.Ο.Π.Υ. ειναι ο νεος ασφαλιστικος οργανισμος στον οποίο έχουν ενοποιηθεί ΙΚΑ-ΟΓΑ-ΟΠΑΔ (σίγουρα) και δεν ξέρω ποια άλλα ταμεία (π.χ. ΤΕΒΕ)....
ατομα με οικονομικα προβληματα ακριβως!!όλοι εμεις που πληρώνουμε εισφορες...

betelgeuse
23-02-2012, 22:55
Προφανως εγραψα μαλακια.Νομιζα οτι ειναι μη κυβερνητικη οργανωση.
Ευτυχως που με διορθωσες σουελ

Σουέλ
23-02-2012, 23:00
Δεν πειράζει βρε...Στο δεύτερο σκέλος είχες απόλυτο δίκιο :)

Ritaki
24-02-2012, 00:24
pantws paidia ayta den isxyoun k toso..oi perissoteroi mono gia to typo eine stis listes eopu..kai gia na kleisw rantevou sto ika prepei na perimenw poly!!xwria tou pti varethika na kanw eksetaseis kai na mi mou vriskoun kati enw ta symptwmata synexizonte..mia magnitiki thelw na kanw namou lythoun mia k kali oi apories kai de mou ti grafei kaneis..ta oikoomika mou eine xalia k de mporw na vrw 300 etrw na ti kanw!!pragmatika aganaktisa kai nomizo pws exw katathlipsi..plepn de mporw na sikwthw apo to krevati kai synexws skeftomai oti tha pathw anakopi!!mou exi mpei k i dea pos mporei na kolisa k kanena mikrovio apo to gastroskopio giati apo tote exo ayti ti kayso sto stithos..palia eixa mono ena plakoma!!!pragmatika ayto to kapsimo se sindiasmo me ena xourxourito pou kanei to stithos mou me enoxlei poly!!!kai ftanei wres wres kai mexri sto laimo k mou kovei tin anasa!!to xei kaneis allos ayto????

Σουέλ
24-02-2012, 00:30
Ριτάκι, γράφε ελληνικα,τα γκρικλις δεν διαβάζονται :)
πήρες τα αντικαταθλιπτικά;

Ritaki
24-02-2012, 00:36
Σουελ δε τα πηρα ακομα γιατι ειμαι δυσπιστη..εσυ παιρνεις αντιλαταθλιπτικα//?εχεις καποια εμπειρια?επισης ειναι δυνατον καποιος ο οποιος πασχει απο τοσα συμπτωματα καθε μερα και ολη μερα να πασχει απο κατι ψυχολογικο?ειμαι πολυ δυσπιστη πλεον με τοθς γιατρους και νομιζω οτι εχω κατι και δε μου το βρισκουν..αυτη τη στιγμη που σας γραφω κατι ανεβαινει πανω στο λαιμο μου μου καθεται σαν καρυδι και με πνιγει..και αν ερθει αποτομα μου κοβει την ανασα!!!

Σουέλ
24-02-2012, 00:51
Σουελ δε τα πηρα ακομα γιατι ειμαι δυσπιστη..εσυ παιρνεις αντιλαταθλιπτικα//?εχεις καποια εμπειρια?επισης ειναι δυνατον καποιος ο οποιος πασχει απο τοσα συμπτωματα καθε μερα και ολη μερα να πασχει απο κατι ψυχολογικο?ειμαι πολυ δυσπιστη πλεον με τοθς γιατρους και νομιζω οτι εχω κατι και δε μου το βρισκουν..αυτη τη στιγμη που σας γραφω κατι ανεβαινει πανω στο λαιμο μου μου καθεται σαν καρυδι και με πνιγει..και αν ερθει αποτομα μου κοβει την ανασα!!!

Ριτάκι, έχω περάσει όλα τα σωματικά και κάθε βδομάδα έχω και κατι καινουργιο!Με αποκορύφωμα ένα πρωί που ξυπνησα μουδιασμενη στην αριστερη μου πλευρα απο την κορυφη ως τα νυχια και ημουν ετσι για κανα μηνα.Οποτε τα πονάκια δεν μου λενε και τιποτα!Κατα καιρους έχω διάφορες ενοχλήσεις στο λαιμο, παρόμοια με τη δική σου και την αντιμετωπίζω με κανα ρόφημα ζεστο.Εχω πάρει και πολλά φάρμακα και ψυχοθεραπεία έκανα για χρόνια αλλά καμια βελτίωση.Έχω πει αμετρητες φορες την ιστορια μου εδω και εχω καταντησει γραφικη....
Απο την εμπειρια μου θα σου πω ναι, είναι δυνατον όλα αυτα να σωματικα συμπτωματα να οφειλονται σε ψυχολογικους παραγοντες.Εφόσον έχεις κανει σχετικες εξετασεις και όλα ειναι καλά, δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.Η απλη συμβουλη "μην τους δινεις σημασια" πιάνει.Όσο τα σκέφετεσαι, αυτά σε επισκεπτονται.Εγω το μονο που μπορω να σου πω ειναι να προσπαθησεις να το αντιμετωπισεις λογικα, όσο αυτο γινεται.Καλο θα ηταν να σε βοηθουσε ενας ειδικος αν υπαρχει οικονομικη δυνατότητα.

υ.γ. για να μην υπαρχει καμια περερμηνεια, οσον αφορα το μουδιασμα εννοειται οτι πηγα αμεσως σε νευρολογο.

Ritaki
24-02-2012, 02:00
ποσο καιρο τα εχεις τα συμπτωματα σουελ?εγω το πονο στο στηθος 10 χρονια περιπου αλλα παλια δε με ενοχλουσε.επιδεινωθηκε μετα την υπερκοιλιακη ταχυκαρδια που επαθα οπως και ολα τα αλλα συμπτωματα..!ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΟΝΑΩ!!και εχω παρατηρησει πως οταν καθομαι νιωθω ενα βαρος η οταν σηκωνω το παιδι κοντευω να πεσω κατω απο το βαρος στο στηθος που με τραβαει προς τα κατω!!και φυσικα οταν ξυπναω νιωθω δυσφορια απο αυτο!!για το χουρχουρητο στο στηθος εχει κανεις ιδεα τι μπορι να ναι?διοτι οι γιατροι μου λενε πως ισως ειναι καποια λοιμωξη η κρυωμα!!και φυσικα δε το πιστευω..διοτι ειναι διαρκειας!!
αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη εχει να μου συστησει καποιο καλο γιατρο??ευχαριστω εκ των προτερων!!

Gypsy Cello
24-02-2012, 05:38
Ε.Ο.Π.Υ. ειναι ο νεος ασφαλιστικος οργανισμος στον οποίο έχουν ενοποιηθεί ΙΚΑ-ΟΓΑ-ΟΠΑΔ (σίγουρα) και δεν ξέρω ποια άλλα ταμεία (π.χ. ΤΕΒΕ)....
ατομα με οικονομικα προβληματα ακριβως!!όλοι εμεις που πληρώνουμε εισφορες...

χαχαχαχα καλό :D έγραψες! :D:D

Ypomoni
24-02-2012, 10:17
Ritaki, αυτό με το κάψιμο που λες το έχω τις τελευταίες μέρες κι εγώ. Κι από όσο ακούω μάλλον πρόκειται για παλινδρόμηση (κάτι με το στομάχι τέλοσπάντων). Λίγο πολύ ζούμε όλοι την ίδια κόλαση από ότι φαίνεται. Και ταχυπαλμίες, και αρρυθμίες/φτερουγίσματα και πόνους στο στομάχι και υποτονία και τάση προς εμετό.... και και και και.....

Πήρα κι εγώ για ένα περίπου χρόνο αντικαταθλιπτικά μετά από δύο κρίσεις πανικού. Τα σταμάτησα για 3 μήνες τώρα, και τώρα προσπαθώ να μην ξαναρχίσω, γιατί νοιώθω τα ίδια συμπτώματα πάλι. Το παλεύω με αγχολυτικά, γυμναστήριο, μαγειρική, βόλτες και ότι άλλο σκεφτώ. Αλλά έρχονται στιγμές που βρίσκομαι σε απόγνωση. Ειδικά όταν είμαι στη δουλειά που είναι καθιστική......

Ελπίζω κάποτε να ξαναπάρω πίσω τη ζωή μου, τα αισθήματα μου και τον εαυτό μου.....

Ypomoni
24-02-2012, 12:34
Παιδιά νοιώθετε κι εσείς ατονίες και γενική κατάπτωση του οργανισμού; Ατονίες σε σημείο που νομίζω θα λυγίσουν τα πόδια μου σαν περπατώ........

Σουέλ
25-02-2012, 00:14
ποσο καιρο τα εχεις τα συμπτωματα σουελ?εγω το πονο στο στηθος 10 χρονια περιπου αλλα παλια δε με ενοχλουσε.επιδεινωθηκε μετα την υπερκοιλιακη ταχυκαρδια που επαθα οπως και ολα τα αλλα συμπτωματα..!ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΟΝΑΩ!!και εχω παρατηρησει πως οταν καθομαι νιωθω ενα βαρος η οταν σηκωνω το παιδι κοντευω να πεσω κατω απο το βαρος στο στηθος που με τραβαει προς τα κατω!!και φυσικα οταν ξυπναω νιωθω δυσφορια απο αυτο!!για το χουρχουρητο στο στηθος εχει κανεις ιδεα τι μπορι να ναι?διοτι οι γιατροι μου λενε πως ισως ειναι καποια λοιμωξη η κρυωμα!!και φυσικα δε το πιστευω..διοτι ειναι διαρκειας!!
αν ειναι κανεις απο θεσσαλονικη εχει να μου συστησει καποιο καλο γιατρο??ευχαριστω εκ των προτερων!!

Τα συμπτώματα τα έχω 7 με 8 χρονάκια, τον πονο στο στήθος μόνο 1,5 χρόνο :). Αυτό με το χουρχουρητό που λες το παθαίνω κι εγώ καμια φορά, αλλά βεβαια εγώ καπνίζω πολύ, οπότε δεν με παιρνει να παραπονιέμα γι αυτό.Τι εννοείς σου λένε "καποια λοιμωξη ή κρύωμα";Ναι,οκ, μπορεί.Αλλά έχεις κανει εξετάσεις π.χ. ακτινογραφία θώρακος.Σου έδωσαν καποια αγωγη;
Κοίτα Ριτάκι, υπάρχει μια παγίδα στην όλη "νοσοφοβία" που έχουμε και εγω έχω πέσει μεσα καποιες φορές: πώς ξεχωρίζουμε έναν πραγματικό πόνο απο έναν ψυχοσωματικό; Εγώ παρά τους πόνους και τους πανικούς που με πιανουν, δεν κάνω σπασμωδικες κινησεις.Έκανα ένα γενικό τσεκ απ πριν κανα χρόνο και τέλος.Τα προηγούμενα χρόνια έπαιρνα φάρμακα, οπότε ήμουν πολύ καλύτερα.
Αυτό που έχω να σου πω σαν συμβουλή είναι να έχεις έναν καλό γιατρό, ας πούμε παθολόγο, που γενικά θα σε κατευθυνει αν όντως υπάρχεια καποιο θέμα, αν και με τις εξετάσεις που έχεις κάνει, δεν το νομίζω. Εμένα ο ψυχίατρός μου με έχει παραπέμψει σε άλλο γιατρό για εξετάσεις, όταν πίστευε ότι μπορεί να υπάρχει κατι οργανικό.Αλλα βασικά ένας καλός ψυχολόγος ριτάκι είναι αυτός που θα σε βοηθησει. Ξέρω είναι κλισε, αλλά δεν υπάρχει κατι άλλο, πέρα απο τα φάρμακα φυσικά για τα οποια μόνο την προσωπική μου γνώμη μπορώ να πω και δεν είναι πρεπον να το κάνω γιατι θα παρεξηγηθω...:cool:

Ritaki
10-03-2012, 02:09
geiaa sas paidia!!!sas stelnw pali giati eimai etoimi na skasw!!!ta symptwmata mouxoun xeiroterepsi apisteyta!!!ponaw aforita oli mera sto stithos k sto thwraka syn tou oti exo k entono kapsimo sto sterno kai exw kai entoni dyspnoia se semeio na me pianei asfyksia..exo kai xourxourito katw apo aristero stithos pou pote de to akouei kaneis giatros!!pigenw stous giatrous k mou lene pos dn exo tipota..den antexo allo na me koroideyoun re paidia..piga simera kai pira apotelesmata apo anosologikes ejsetaseis k deiksan systatiko simplirwmatos c3 katw apo to fysiologiko k asthenws thetika antipirika antisomata k pali mou lene pos den exo tipota k egw liwnw kathe mera!!!!dn antexw allo!!oi kardiologoi moy lene pws exo mia mikri diafygi sti mitroeidi kai kapoioi alloi pws exo proptwsi!!!magnitiki de mou grafei kaneis!!!ti na kanw????kaneis omoiopathis?

Karol
10-03-2012, 03:11
Ritaki!!! :) Αυτα που λες τα εχω αυτη τη στιγμη εγω!!! εγω εχω προπτωση δεν ειναι τιποτα!!!! Σημερα μου το ειπανε ειμαι 22 χρονων και μπορει να ειμαι λιγο χεσμενη γιατι οπως και να το κανεις μιλαμε για ''καρδια'' αλλα γλυκια μου δεν θα πεθανεις ουτε απο προπτωση ουτε απο διαφυγη και μλκς!!!!! απο το αγχος θα πεθανεις!!!! και εσυ και ολοι μας μοθ τρελενομαστε αδικα!!!! Κανε κατι λοιπον και κοιτα να το αλλαξεις γιατι κουραζεις τον εαυτο σου και την καρδια σου με ολα αυτα και επιβαρρυνεις οτι απειρο ελαχιστο προβλημα υπαρχει!!!!!! Ειμαι στην ιδια φαση δεν μπορω να κοιμηθω

Karol
10-03-2012, 03:13
γι αυτο και μπηκα , ποναει το αριστερο μου χερι εχω δυσπνια αλλα πιο πολυ απ ολα εχω μαλακινση εγκεφαλου!!!!!!

Ritaki
10-03-2012, 03:20
asta na pane karol!!kai egw dyspnoia kathe vrady, apisteytous ponous pou de me afinoun na koimithw!!esy exeis toso entona symptwmata/?.poso kairo?egw fovamai giati prin apo 4 mines epatha yperkoiliaki taxykardia i opoia epidinwse poly asxima ta symptwmata mou!!!

Karol
10-03-2012, 03:23
μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι αυτο που επαθες ακριβως??? Εγω πριν 4 μερες επαθα ταχυκαρδια για 4-5 ωρες περιπου, με γαμησε μεταφορικα ετοιμη να λυποθυμησω , ευτυχως ειχα αγιο τι να πω!!!! ηρεμισα μετα με xanax . Αλλα ναι γενικα εχω πονους στο αριστερο χερι δυσπνια, δεν μπορω να κοιμηθω με τιποτα απο το πολυ αγχος, με λουζει το στρες χωρις λογο και αιτια!! Πες μου εσυ τι εχεις και τι σου ειπανε οι καρδιολογοι!!!!

Ritaki
10-03-2012, 03:42
loipon..egw exw enan ipio pono sto stithos apo ta 15 mou!!ala ola ksafnika alaksan sta 24 mou otan prin apo 3 mines sta kala kathoumena me piase mia ksafniki taxykardia se simio pou konteye na spasei ikardia mou..kratise peripou misi wra k de prolava na pao gia kardiografima..exo kai mikro paidi k de mporw eykolana metakinoume!!k eimai oli mera moni sto spiti dioti o antras mou douleyei...apo ekeini ti mera i zoi mou alakse pros to xeirotero!!gia 2 vdomades imoun ena ereipio sto krevati..eniotha apisteyti dysforia kai enan eswteriko ilektrismo pou mou proksenouse taxykaries synexeia!!oi ponoi mou exoun epideinotheipara poly kai antanaklane pleon kai sto thwraka me entono kapsimo kai sto aristero xeri..to drama einei pws exo aforiti dyspnoia kai ena periergo xourxourito sto stithos..me pianei pleon k sti kinisi!!zw ena drama alla oi kardiologoi mou lene pos i kardia mou leitourgei kala!!!d mporw na prosdiorisw apo pou proerxinte ola ayta!!zw me to fofo emfragmatos i aifnidiou thanatou!!ypoferw k oi gitroi de me voithane katholou!!

Karol
10-03-2012, 03:54
σε καταλαβαινω οσο δεν παει!!!!!! Αλλα εντα3ει και οι καρδιολογοι δεν ειναι χαζοι κατι παραπανω απο εμας ξερουν!!! Πρεπει να ασχολεισαι συνεχεια με κατι για να φευγει το μυαλο απο εκει!!! Αυτο τα κανει ολα σε διαβεβαιωνω!!!!! Αν ειχες κατι θα στο ειχαν βρει αμεσως!! Γιατροι ειναι , αυτη ειναι η δουλεια τους !! Πρεπει να ξεφυγει το μυαλο μας απο τον αιφνιδιο θανατο το καρκινο και τις αλλες βλακειες που σκεφτομαστε γιατι νταξει ποοοσο πια να αντεξει και αυτος ο οργανισμος!!! Η καρδια αντεχει ακομα μην φοβασαι!!! Παρτο απλα χαμπαρι πως δεν εχεις τιποτα απολυτως και ακομα και πρωπτοση να εχεις (φυσημα) , δεν ειναι τιποτα, ειναι τρομερα ασημαντο!!! Και μην ζεις με το φοβο της ταχυκαρδιας γιατι καπως ετσι εμφανιζεται!! Επισης κοψε καφε , τσιγαρο, ποτο και αρχισε εστω και μεσα στο σπιτι να περπατας λιγο καθε μερα και το καλοκαιρι πολλα μπανια!!! Το βασικοτερο ομως ειναι ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ!!!!! Δωσε οοολη την προσοχη σου στο παιδακι σου και θα δεις για ποτε θα σου φυγουν!!!!! Δεν σκεφτεστε να κανετε ενα ακομα??? Θα κουραζεσαι τοσο πολυ μετα που δεν θα προλαβαινεις να σκεφτεις τιποτα αρνητικο!!!!!!!

sonik
10-03-2012, 18:58
Ritaki, τα αποτελέσματα των εξετάσεων σου δείχνουν πως απλά έχεις πιθανόν περάσει κάποια ίωση και δεν έχουν καμία σχέση με την καρδιά σου. :)

Ritaki
11-03-2012, 02:18
karol se eyxaristw poly gia ata kala sou logia..ta xreiazomai...o antras mou me petakse ekso apoto spiti ayti ti stigmi epidi varethike na akouei pos den eimai kala k ti vgazw se internet kafe..drama i katasyasi!!sonik yparxoun ioseis pou diarkoun 3 mines??

axl100
11-03-2012, 02:33
Τι εννοεις σε πεταξε στο δρομο, 2μιση η ωρα ειναι? Να ηρεμησεις?

Ritaki
11-03-2012, 02:38
apla de mporei na katalavei pws den eimai kala kai den eimai gia polla polla..kai me ekviaze ..i na fygw apo to spiti i na symorfothw ..de me afine na iremisw kai na koimithw//pragmatika thelw na xwrisw alla skeftomai to paidi....

axl100
11-03-2012, 02:41
δεν εχεις καπου να πας -συγγενεις, φιλους, γνωστους?

sonik
11-03-2012, 02:41
Ritaki σοβαρολογείς σε πέταξε έξω;; Δηλαδή τι σου είπε; Φύγε από το σπίτι; :o
Λοιπόν, κατά τη διάρκεια ειδικά του χειμώνα περνάμε διάφορες ιώσεις, αρκετές από αυτές μάλιστα δεν τις καταλαβαίνουμε γιατί απλά κ μόνο μας φέρνουν εξάντληση. Άλλες έχουν να κάνουν με φαρυγγίτιδες,ρινίτιδες,γασ τρεντερικά προβλήματα που πάνε κι έρχονται. Όταν ο οργανισμός μας έχει πρόσφατα περάσει κάποιον ιό, οι εξετάσεις αίματος πολλές φορές έχουν τέτοιες τιμές όπως των δικών σου, ή π.χ αυξημένα λεμφοκύτταρα και πάει λέγοντας. Γι' αυτό και ο γιατρός σου είπε πως δεν είναι τίποτα..

Ritaki
11-03-2012, 02:54
axl δυστηχως δεν εχω συγγενεις διοτι αναγκαζομαι και μενω μακρυα απο ολους μιας και ο αντρας μου δε θελει πολλα πολλα με συγγενεις..ειμαι ολομοναχη και δε θελω να ενοχλησω φιλους τετοια ωρα η να δωδω δικαιωματα!!!
sonik μακαρι..το ευχομαι να ναι καποια λοιμωξη..απλα νομιζω πως πλεον το προβλημα μου εχει εξελιχθει σε στηθαγχη..πρεπει να ξανακανω και ενα τεστ κοποσεως..εχς καιρο να κανω και οι γιτροι μου λενε πως δε χρειαζεται..επισης θελω να κανω και μια μαγνητικη η οποια κοστιζει too much και μεχρι στιγμης δε βρεθηκε κανενας πονοψυχος να μου τη γραψει!!!πραγματκα νομιζω πως τρελενομαι και εχω και τον αντρα μου να μου φερεται ασχημα και να με εκβιαζει..απο τη μια σξεφτομαι να φυγ στο πατρικο μου , απο την αλλη σκεφτομαι πως θα δωσω δικαιωματα...με καταπιεζει πολυ αυτος ο ανθρωπος!!δεν αντεχω!!

sonik
11-03-2012, 02:57
Βρε Ritaki να σε ρωτήσω.. Πριν πόσο καιρό άρχισες να αισθάνεσαι τόσο ανήσυχη; Μπορείς να προσδιορίσεις περίπου;

axl100
11-03-2012, 02:58
Ριτακι, αφου το ξερεις πως ολα ειναι στο μυαλο σου, γιατι δεν ηρεμεις και να πας στο σπιτακι σου με την οικογενεια σου?

Ritaki
11-03-2012, 03:05
sonik 3 μηνες περιπου απο τοτε που επαθα την υπερκοιλικη ταχυκαρδια...περασα πολλα..για 2 βδομαδες ειχα ταχυκαρδιες οι οποιες δεν περνουσαν με τιποτα..μετα αρχισαν να επιδεινωνωονται οι πονοι μου να χω δυσχερεια αναπνοης ..υποφερω απο τα 15 μου!!απο τοτε πρωτοεμφανιστηκαν οι πονοι!!και ολα αυτα επιδεινωνονται περισσοτερο απο τον αντρα μου ο οποιος δε δειχνει καθολου κατανοηση..με εχει βρυσει, με εχει πει αχρηστη και δε θελω να μαι πλεον μαζι του..νιωθω πως με φθειρι και με καταστρεφει αυτος ο γαμος!!!

axl100
11-03-2012, 03:10
Μηπως επειδη δεν νιωθεις αρκετη αγαπη εχεις αυτα τα συμπτωματα?

sonik
11-03-2012, 03:11
ακριβώς αυτό που είπε ο axl ήθελα να σε ρωτήσω κι εγώ. Μήπως αυτός ο άνθρωπος σου πυροδοτεί όλη αυτή την κατάσταση;

Ritaki
11-03-2012, 03:14
οχι δε νομιζω..απλα εχω που εχω αυτα που εχω δε με καταλαβαινει και κανεις..ουτε και οι γονεις μου πλεον...τοσο καιρο και δεν ερχεται κανεις να με βοηθησει και να ενδιαφερθει,,παλευω μονη μου με αυτο!!μεχρι και οι γιατροι αδιαφορουν και μολις ακουν την ηλικια μου μου λενε πςσ αποκλειεται να χω προβλημα με τη καρδια τοσο μικρη!!

sonik
11-03-2012, 03:15
Είναι πολύ ευαίσθητο το θέμα σου εφόσον πρόκειται για γάμο και ειδικά για ένα παιδί που έχεις μέσα απο αυτόν. Όμως ρε συ... ένας άντρας να πει στην γυναίκα του να φύγει από το σπίτι, τι άνθρωπος μπορεί να είναι; Και το άλλο... έχεις φύγει, η ώρα είναι 3 το πρωί. Μα καλά δεν ανησυχεί να είσαι μόνη σου έξω; Κάθεται σπίτι και όλα καλά;
Δε σε γνωρίζω, όμως θυμώνω πολύ με όλο αυτό που συμβαίνει.

sonik
11-03-2012, 03:24
Κοίτα Ρίτα, εγω έχασα τον πατέρα μου από έμφραγμα. Οι εξετάσεις για την καρδιά είναι πολύ συγκεκριμένες. Εφόσον έχεις τσεκάρει χοληστερίνη, έχεις κάνει ένα τριπλεξάκι, και τεστ κοπώσεως και είναι όλα καλά, σημαίνει πως η καρδιά σου είναι ok.
Τώρα από κει και πέρα το ότι από τα 15 σου έχεις ενοχλήσεις στην καρδιά, (που ένα παιδί είναι τρελά σπάνιο να έχει τέτοιο θέμα, και όσα έχουν είναι από πολύ νωρίς διεγνωσμένο),
σημαίνει πως ήσουν πάντοτε ένας πολύ αγχώδης άνθρωπος και όλο αυτό το άγχος σου εκδηλώνεται με αυτό τον τρόπο. Η πλειοψηφία των ανθρώπων όταν φοβούνται, τους πιάνει ταχύκαρδια, δεν είναι τυχαίο.
Το θέμα είναι -τί φοβάσαι; -γιατί φοβάσαι; ....αυτό το έχεις σκεφτεί;

Ritaki
11-03-2012, 03:45
σονικ να φανταστεις πως μεχρι και τη τσαντα μου πηρε και δεν εχω λεφτα καθολου..σε λιγο τελειωνει και ο χρονος μου στο νετ καφε και δε ξερω τι θα κανω!!ειμαι σε απογνωση!!!παντα αυτο γινεται!!

sonik
11-03-2012, 03:51
καλά σοβαρολογούμε; Ρε axl που είσαι, πες κι εσύ κάτι.
Δηλαδή αν πας τώρα σπίτι δεν θα σου ανοίξει;

Ritaki
11-03-2012, 03:57
πολυ πιθανον..η αν μου ανοιξει θα μου κανει ψυχολογικο πολεμο που ειναι χειροτερο και απο το να μου ανοιξει!!δεν αντεχω καθολου!!αυτος ο ψυχολογικος πολεμος διαρκει συνεχεια, χανεται η υπομονη μου μετα και ριχνς την αξιοπρεπεια μου με το να ζηταω συγγνωμες μονο και μονο επειδη δε μπορω να ακουω αλλο γκρινια!!!θελω να φυγω να παω στο πατρικο μου!πριν του λεγα να σταματησει γιατι με ειχε πιασει ταχυκαρδια και ηθελα να ξαπλωσω και αυτος με εσπρωχνε!!επισης μου πως αν δε φυγω θα ρθει την ωρα που θα κοιμαμαι και θα με πεταξει εξω σηκωτη!!με κατηγοει για οποιαδηποτε ζημια γινεται στο σιτι χωρις να την εχω κανει παντα εγς και πως δε βαζω σε ταξη το παιδι..καλα αμα δειτε και πως φωναζει στο παιδι θα φρηξετε!!
παιδια σορυ που σας πρηζω ..απλα ο ανθρωπος φαινεται τρελος και πραγματικα θελω να μιλησω σε καποιον!!!

axl100
11-03-2012, 04:06
Τα εχει παιξει και αυτος, καλυτερα να χωρισετε για καποιο δηστημα και θα ηρεμισετε...

sonik
11-03-2012, 04:09
Ήταν πάντα έτσι; Ξέρεις τί; Λέω εγώ τώρα... Μήπως με την κατάσταση που σε κυριευεί εδώ και τόσο καιρό, νιώθει πως παραμελείς εκείνον και το παιδί; Μήπως δηλαδή βρίσκει όλο αυτό που σου συμβαίνει πλέον εγωκεντρικό και ζητάει με κάποιον τρόπο (αν και λάθος) την προσοχή σου;
Από προσωπική μου εμπειρία, έχω παρατηρήσει στον εαυτό μου πως όποτε κυριεύτηκα από τέτοιους φόβους και δεν ξεκολλούσα, ξεχνούσα τους ανθρώπους που είχα γύρω μου και τις ανάγκες τους. Ασχολιόμουν μόνο με το πρόβλημά μου και το μόνο που έκανα είναι να τους ζητώ επιβεβαιώσεις για το αν θα είμαι καλά, κουβεντιάζοντας μόνο αυτό το θέμα.
Κατάλαβα κατόπιν πόσο άδικο μπορεί να είναι αυτό για τον άλλο, ο οποίος προσπαθεί να με κάνει να καταλάβω κι εγώ δε σκαμπάζω μία. Τώρα τα βλέπω αυτά που νιώθω κάπως καλύτερα.... που και πάλι, αν μου καρφωθεί κάτι στο κεφάλι θα το πω, απλά δεν θα το τραβήξω.
Μήπως λοιπόν η ρήξη που έχει επέλθει μεταξύ σας έχει να κάνει με το ότι όλη αυτή η φοβία σε έχει ρουφήξει εντελώς και δεν μπορείς να λειτουργήσεις όπως θα πρεπε μέσα στην οικογένεια; (απλά προσπαθώ να πιάσω όλες τις πλευρές του πράγματος)..

Ritaki
11-03-2012, 04:10
βρε κοριτσια τι μου πρτεινετε να κανω?να γυρισω πισω και να ζητησω παλι συγγνωμη επειδη δν ειμαι καλα κ επειδη γινονται ζημιες τις οποιες δε κανω εγω και ουτε ξερω πςσ γινονται?τι λετε να κανω?

Ritaki
11-03-2012, 04:12
σονικ εχεις απολυτο δικιο!!καπως ετσι ειναι τα πραγματα δυστηχως!!

sonik
11-03-2012, 04:13
χαχα.. εγώ κορίτσι - axl100 αγόρι. :P

Aπάντησε μου στα παραπάνω όμως..

sonik
11-03-2012, 04:14
αχα.. ok. οπότε κι αυτός δεν έχει απόλυτα άδικο. Άρα.. μήηηηπως... να κάτσεις να ηρεμήσεις, να κάνεις έναν απολογισμό με τον εαυτό σου και να κάτσεις να μιλήσετε;

axl100
11-03-2012, 04:15
Εννοειται πως δεν μπορεις να κοιμηθεις στον δρομο, τωρα για τις ζημιες δεν εγιναν και απο μονες, καποια εξηγηση θα υπαρχει και... δεν ειμαι κοριτσι :)
Εχει δικιο σε αυτα που λεει η Σονικ ;)

sonik
11-03-2012, 04:18
Στο λέω γιατί πραγματικά όσο κι αν μας αγαπάει κάποιος, δεν μπορεί να συναινεί επ άπειρον στον παραλογισμό μας... Εχει κι αυτός ανάγκες και του λείπει η φροντίδα που θα πρεπε να λαμβάνει από εμάς. Οι σχέσεις είναι αμφίδρομες και τροφοδοτούνται με την αμοιβαιότητα. Αλήθεια τώρα, κάνε κάτι, πείσε τον εαυτό σου.. ξέφυγε από αυτό τον δαίμονα που σε τρώει. Είσαι καλά και θα είσαι καλά.. Έχεις ένα παιδάκι.. κάποια στιγμή θα αρχίσει όλα αυτά να τα αντιλαμβάνεται και στο μέλλον ίσως και να υποστεί ζημιά.
Έχεις ζητήσει βοήθεια απο κάποιον ειδικό; Δεν έχω διαβάσει ολοκληρωμένα το στόρυ σου. Έχεις ακολουθήσει ποτέ φαρμακοθεραπεία;

Ritaki
11-03-2012, 04:23
θα προτιμουσα τη λυση που μου δινει ο axl...σονικ δυστηχως δεν εχω αλλη υπομονη..καλα τα λες συ αλλα μπορει να μαι και λιγο καλομαθημενη εγω...αν δε τοθ αρεσει να παει στη μανουλα του που βρωμανε ολα στο σπιτι και εχει 3 γιους μαντραχαλους 40 χρονων και τους ταιζει!!!δεν καταγεται και απο κανενα παλατι ο κυριος!!για να εχει τοσες απαιτησεις...

Ritaki
11-03-2012, 04:24
σονικ μου γραψαν αντικαταθλιπτικα αλλα δε τα πηρα επειδη ειμαι δυσπιστη και πεπεισμενη πως εχω σιγουρα κατι...πηρα μονο κατι xanax τα οποια δε μου καναν απολυτως τιποτα!!

sonik
11-03-2012, 04:28
αχαχαχα... μάαλισστα. Ε, καλά τι να πω κι εγώ τότε. Αφού μία είναι η λύση πάρτο κι εσύ απόφαση. Αφου απ ότι βλέπω δεν υπάρχει κουράγιο και υπομονή.. ψηφίζουμε axl!!!
Με το παιδί όμως τι θα κάνεις;

axl100
11-03-2012, 04:29
Καλα αντρας να εχει απαιτησεις για καθαριοτητα πρωτη φορα το ακουω, συνηθως ακριβως το αντιθετο...

axl100
11-03-2012, 04:31
σονικ μου γραψαν αντικαταθλιπτικα αλλα δε τα πηρα επειδη ειμαι δυσπιστη και πεπεισμενη πως εχω σιγουρα κατι...πηρα μονο κατι xanax τα οποια δε μου καναν απολυτως τιποτα!!

τα αντικαταθλιπτικα δεν εχουν αμεση δραση, οποτε θα πρεπει να κανεις καποια περιοδο για να δεις αποτελεσμα

sonik
11-03-2012, 04:48
δίκιο έχει ο axl για τα αντικαταθλιπτικά. προσωπική μου άποψη να δοκιμάσεις να τα πάρεις.. κάνουν γύρω στις 20 μέρες να δράσουν. Αν αισθανθείς καλύτερα θα σου δώσουν την ώθηση να λειτουργήσεις πιό σωστά. Μα κι εσύ..... είσαι και αγύριστο κεφάλι! Μετά συγχωρήσεως ε. Πραγματικά μου θυμίζεις εμένα πριν λίγο καιρό. Μου έγραψαν το αντικαταθλιπτικό και επί ένα μήνα καθόμουν και το κοιτούσα. Σιγά μην πάρω αυτή τη μαλακία έλεγα... Ε, τελικά δεν με έβλαψαν. Ίσα ίσα.
Όλο αυτό που σου συμβαίνει και γενικά η σύγχιση είναι ΠΟΛΥ πιθανόν να προέρχεται από έλλειψη σεροτονίνης. Φαντάσου την σαν μια ουσία στον εγκέφαλο μας που ρυθμίζει την διάθεση μας και την εσωτερική μας ηρεμία. Για κάποιους λόγους κάποια στιγμή στη ζωή μας,αυτή βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα δημιουργώντας μας όλα αυτά τα δεινά.
Αυτό που θα κάνει το φαρμακάκι θα 'ναι να σου δώσει τον χρόνο και τον χώρο να δεις τα πράγματα πιό ψύχραιμα.... και όταν πιά θα χει συμβεί αυτό και θα τα χεις βάλει όλα σε μια τάξη, απλά το διακόπτεις όπως πρέπει.

Ritaki
20-03-2012, 02:36
geia sas kai pali...ta symptwmata mou xeirotereyoun...xtes eixa toso poly pono pou pira aspirini kai pali de perase...ayto pou me enoxlkei perisotero eine to kapsimo sto stithos kai sto laimo!!!parolo pou de vrethike kapoio provlima sti kardia pos eine dynaton twra telleytea na me pianoun re paidia oi ponoi k sti kinisi p.x otan kanw doulies sto spiti, otan perpataw...den antexw!!!!piga k se pneymonologo simera gia na eksetasw ti dyspnoia k ta xourxourita katw apo to stithos k i spirometrisi itan kali..apla eide poly aera sto diafragma apo tin aktinografia thwraka k mou pe na koitaksw k ta entera!!!ma eine dynaton oi pathiseis sta entera na prokaloun stithanxikous ponous k arrythmies???????

μοιρα
25-07-2012, 23:02
pantws paidia ayta den isxyoun k toso..oi perissoteroi mono gia to typo eine stis listes eopu..kai gia na kleisw rantevou sto ika prepei na perimenw poly!!xwria tou pti varethika na kanw eksetaseis kai na mi mou vriskoun kati enw ta symptwmata synexizonte..mia magnitiki thelw na kanw namou lythoun mia k kali oi apories kai de mou ti grafei kaneis..ta oikoomika mou eine xalia k de mporw na vrw 300 etrw na ti kanw!!pragmatika aganaktisa kai nomizo pws exw katathlipsi..plepn de mporw na sikwthw apo to krevati kai synexws skeftomai oti tha pathw anakopi!!mou exi mpei k i dea pos mporei na kolisa k kanena mikrovio apo to gastroskopio giati apo tote exo ayti ti kayso sto stithos..palia eixa mono ena plakoma!!!pragmatika ayto to kapsimo se sindiasmo me ena xourxourito pou kanei to stithos mou me enoxlei poly!!!kai ftanei wres wres kai mexri sto laimo k mou kovei tin anasa!!to xei kaneis allos ayto????

Το έχω εγώ!!Έτσι ξεκίνησα και εγώ τις επισκέψεις στους γιατρούς...Η διάγνωση που έγινε σε εμένα ήταν ελικοβακτηρίδιο,οισοφαγιτ δα Α κατα la και γαστοδωδεκακτυλίτιδα!!Μου χορηγησε καποια αντιβιωτικα για 10μερες μαζι με το πραζ απ,εξουδετερωτη προτωνιών!Αυτό έπρεπε και να συνεχίσω και για τους επόμενους 2μήνες,ελα όμως που μου δηιουργουσε εντονες διαρροιες οπότε και το διέκοψα!!Οπότε τα συμπτωματα επέστρεψαν ετσι 'οπως ακριβως τα περιγραφεις!Αν λοιπόν έμαθες από τι προερχεται πες μου και εμένα :) Εχω κανονισει και άλλο ρανεβου με τον γαστρεντερολογο,οπότε μπορει και να σε ενημερώσω εγώ!!

Φαινιαγια
27-10-2013, 20:17
Ναι είναι δυνατοννννν εγω απο μια λοιμωξη σαλμονελας έπαθα κολιτιδα και απο τότε εχω μόνιμο βαρος στο στομαχι στο θωρακα ταχυκαρδια στο φουλ αερα μέσα στη κοιλια μου πόνους συο στηθος απεριγραπτες καταστάσεις εξετασεις και εξετασεις και λύση δεν εχω βρει άμα βρείτε πείτε μου και μενααααα κάτι εχω ακούσει για φυτικο ανθρακα που απορροφαει τον αερα απο το γαστρεντερικο καμία άποψη λύση επι του θέματος