PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Με απατα? Βοηθήστε με να καταλάβω γιατι θα παλαβώσω!!

i am here
20-02-2012, 16:24
Καλησπέρα σε όλους! Να σας βάλω λίγο στο κλίμα.. έχω μια σχεση περί τα 4 χρόνια.. Λιγο βασανιστική σχέση με πολύ πάνω κάτω και πέρα δώθε. Αυτό συμβάνει διότι βρεθήκαμε 2 πολύ δυναμικοί ανθρωποι και ήρθε το αναπόφευκτο Big Bang.. Γενικα όμως υπαρχει αγάπη κ πάθος μέσα στην ταλαιπωρία..

Πρόσφατα κοιταξα το κινητό της κοπέλας μου και είδα ενα μνμ από έναν πρώην συνάδελφο. Η καλή μου δεν είχε απαντησει στο μνμ αυτο και ουτε τηλέφωνο ειχε παρει απόσο είδα. Από εκείνη την ημέρα έχω τρελαθει και το σκεφτομαι συνέχεια. Προφανως δεν έχω αποκαλυψει τπτ, γιατί είναι απαράδεκτο το ότι έψαξα αλλα ειμαι πολυ φορτισμενος συναισθηματικα και η αλλαγη είναι εμφανης. όχι νεύρα όμως κλπ, προς την αντιθετη κατευθυνση.. Απλα θέλω να μου λεει συνεχως πως νιωθει για εμας κλπ.. Εχουν περασει απειρα σεναρια απο το μυαλο μου κ γενικα δεν ξερω καθολου πως να το χειριστω.. Η αληθεια ειναι ότι την αγαπώ και απλά δεν θα ήθελα να είναι κάτι σοβαρό/ απωθημένο που θα με αναγκαζε να χωρίσω.. Πιστεύετε ότι έχει γίνει κάτι μεταξύ τους?

Ποτε δεν ηταν κοπελα που μιλουσε για τα συναισθηματα της, απλα τωρα με διαλυει όπως αντιλαμβανεστε γιατι πρεπει καπως να καταλαβω τι συμβαινει και με τρώνε οι αμφιβολιες... any thoughts??

marian_m
20-02-2012, 16:33
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν είναι απόδειξη αυτή ότι σε απατά. Ούτε καν ένδειξη. Πολύ συχνά, ως σχεδόν πάντα, είναι αδύνατο να βγάλουμε συμπεράσματα από ένα γραπτό μήνυμα.
Το ότι δεν απάντησε και δεν τηλεφώνησε επίσης είναι καλό σημάδι. Όχι βέβαια πως δεν θα μπορούσε να το κάνει και να σβήσει τα ίχνη εκ των υστέρων!

i am here
20-02-2012, 16:37
Μα θα εσβηνε την απαντηση της και δεν θα εσβηνε το μνμ που της εστειλε ο αλλος?? Απρόσεκτα προσεκτικη?? Πως να συμπεριφερθω εγω? Πως να ηρεμήσω που σκαω μόνος μου?

i am here
20-02-2012, 16:42
Να ξεκαθαρίσω κάτι.. η κοπέλα μου είναι απομακρη κ δεν μιλαει ιδιαιτέρως.. Γι αυτό και την κηνυγούσαν αρκετα, γιατί ξεχώριζε με τον τρόπο της πολυ. Όμορφη κ πολύ σοβαρή. την είχα ρωτήσει ευθέως και είχε απαντήσει αμυντικα, λέγοντας οτι θα έπρεπε να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη, ότι ήξερε από μόνη της να χειριστεί καταστάσεις αν προέκυπτε οτιδήποτε, που δεν προέκυψε ποτε γιατί ο άλλος έχει σχέση κλπ..

Body-Rocker
20-02-2012, 17:06
Ωραίοι οι κοινοί γνωστοί σας...φακέλωμα κανονικό
(και το ψάξημο στα κινητά, επίσης)

Αnyways, από τα στοιχεία που έχεις όντως δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι defacto!

Μπορεί ο εν λόγω τύπος να την γουστάρει και να την έχει φέρει τώρα αλλά και στο παρελθόν σε κάποια άβολη θέση. Το ζητούμενο είναι πώς ανταποκρίνεται η κοπέλα, ο άλλος δε-πα-να χτυπιέται πάνω-κάτω.

marian_m
20-02-2012, 17:07
Αν δεν έχεις άλλους λόγους για να ανησυχείς, ξέχνα το. Αν συνεχίζει να σε τρώει, φέρε την κουβέντα στον συγκεκριμένο συνάδελφο, αν τον ξέρεις πες ότι τον είδες π.χ. στον δρόμο και δες αν θα σου αναφέρει τίποτα.
Ή σκαρφίσου καμιά παρόμοια ιστορία, για κάποια συνάδελφο π.χ. για να δεις πώς θα αντιδράσει, τι θα πει.
Υπάρχουν δύο λόγοι που μπορεί να μη σου έχει κάνει λόγο γι'αυτό: ή το θεωρεί ασήμαντο ή θέλει να το κρύψει. Αν πάλι θέλει να το κρύψει ή κάτι τρέχει ή δεν θέλει να σε αναστατώσει χωρίς λόγο, ειδικά αν είσαι ζηλιάρης ή ανασφαλής.

i am here
20-02-2012, 17:14
Ωραίοι οι κοινοί γνωστοί σας...φακέλωμα κανονικό
(και το ψάξημο στα κινητά, επίσης)

ο άλλος δε-πα-να χτυπιέται πάνω-κάτω.

Min sxoliazete parakalw to psaksimo.. Niwthw teleiws kathusterimenos pou to ekana apo monos mou kai mia xara tin plirwsa haha.. Kalos m@@#$%#$ eimai..

Remedy
20-02-2012, 17:16
Να ξεκαθαρίσω κάτι.. Για τον συγκεκριμένο συνάδελφο μου είχαν πει καποιοι κοινοι γνωστοι ότι τους είχε κάνει εντύπωση το οτι τους είχαν δει να μιλάνε σε μία εκδηλωση (προ ετους) αρκετη ώρα που γενικα η κοπέλα μου είναι πομακρη κ δεν μιλαει ιδιαιτέρως.. Γι αυτό και την κηνυγούσαν αρκετα, γιατί ξεχώριζε με τον τρόπο της πολυ. Όμορφη κ πολύ σοβαρή. την είχα ρωτήσει ευθέως και είχε απαντήσει αμυντικα, λέγοντας οτι θα έπρεπε να έχω περισσότερη εμπιστοσύνη, ότι ήξερε από μόνη της να χειριστεί καταστάσεις αν προέκυπτε οτιδήποτε, που δεν προέκυψε ποτε γιατί ο άλλος έχει σχέση κλπ.. Εντωμεταξύ ποτέ δεν εχει αναφερθεί το ονομα του σε συζήτηση, ενώ γενικά μιλάμε ανοιχτά για όλους τους συναδέλφους της.

μεγαλες κατινες, οι κοινοι γνωστοι....
κατσε ρε παιδι μου, βλεπουν σε μια κοινωνικη εκδηλωση 2 ανθρωπους να μιλανε και οχι μονο κανουν τετοιες σκεψεις, αλλα τρεχουν και να στις πουν?
τι αλλο πρεπει να κανει κανεις σε μια κοινωνικη εκδηλωση? να πεταει χαρταετο?
το γιατι μιλησαν πολυ, δενε χει καμια σημασια. μπορει να μιλουσαν για την δουλεια, μπορει να ειχαν κοινους γνωστους (που λες κι εσυ), μπορει να του ελυνε τα υπαρξιακα του, μπορει και να την φλερταρε....
σε καθε περιπτωση σου απαντησε πολυ σωστα η κοπελα σου και προτεινω να μεινεις σε αυτο.
οτι δεν ετρεχε τπτ σημαντικο κι αν συνεβαινε κατι, ηξερε να το διαχειριστει.

το μνμ, συμφωνω με την μαριαν οτι δεν ειναι καμια ενδειξη απιστιας. μπορει να ειναι μια εντελως μονομερης ενδειξη ενδιαφεροντος. γιαυτο αλλωστε οπως ειδες ηταν πολυ διστακτικος για το αν του επιτρεπεται να της στελνει καν μηνυματα..

μην δηλητηριαζεις την σχεση σου με αμφιβολιες αν δεν εχεις αλλα προβληματα μαζι της.

i am here
20-02-2012, 17:18
Αν συνεχίζει να σε τρώει, φέρε την κουβέντα στον συγκεκριμένο συνάδελφο, αν τον ξέρεις πες ότι τον είδες π.χ. στον δρόμο και δες αν θα σου αναφέρει τίποτα.
Ή σκαρφίσου καμιά παρόμοια ιστορία, για κάποια συνάδελφο π.χ. για να δεις πώς θα αντιδράσει, τι θα πει.

Haha to ekana ennoeitai k i apantisi einai oti pote den tin ithele autos. Oti den epaize tpt. Me mia sigouria k xwris taraxi sta logia tis katholou. Auto me tarakse arketa. As mou elege oti tin goustarei autos k tha iksera oti mou leei alitheia.. Vevaia, an to paradexotan twra, tha itan sa na paradexetai gia tote, kai ksekinaei allo megalo thema...pou profanws den thelei na mpei.. oso gia tin anasfaleia, sas diavevaiw oti einai kainourio apoktima - olokainourio k katholou de mou aresei..

Remedy
20-02-2012, 17:20
αν θελεις γραφε μας ελληνικα. δεν τα καταλαβαινουμε τα γκρικλις..

i am here
20-02-2012, 17:22
μεγαλες κατινες, οι κοινοι γνωστοι....
κατσε ρε παιδι μου, βλεπουν σε μια κοινωνικη εκδηλωση 2 ανθρωπους να μιλανε και οχι μονο κανουν τετοιες σκεψεις, αλλα τρεχουν και να στις πουν?
τι αλλο πρεπει να κανει κανεις σε μια κοινωνικη εκδηλωση? να πεταει χαρταετο?
το γιατι μιλησαν πολυ, δενε χει καμια σημασια. μπορει να μιλουσαν για την δουλεια, μπορει να ειχαν κοινους γνωστους (που λες κι εσυ), μπορει να του ελυνε τα υπαρξιακα του, μπορει και να την φλερταρε....

swsta, swsta, alla mou eixan pei oti eixan dei kati vlemmata perierga k genika mia oikeiotita ligo diaforetiki.. Kai ENNOEITAI eixe ginei thema giati oi koinoi autoi gnwstoi den einai tpt vlammenoi, thewrisan oti eprepe na to kserw.. Me eixe anisixisei arketa totw omologw kai twra ta mathimatika vgainoun...

i am here
20-02-2012, 17:25
Συγγνωμη για το ελληνοαγγλικο.. Λοιπον ελεγα οτι αν και κατλινες ότως, δεν ειναι τπτ βλαμμένοι, το είπαν γιατι ειδαν περεργο υφος κ βλεμματα.. Εγω δεν ημουν εκει εννοειται.. δεν θα το ανεφεραν αν δεν ηταν κατι. τοτε ειχα αγχωθει, τωρα τα μαθηματικα απλα μου φαινεται οτι βγαινουν...

Και επισης εννοειται πηα το θεμα εκει και μαλιστα στο συγκεκριμενο προσωπο με μια καλη ευκαιρια που μου δωθηκε και η απαντηση ηταν οτι οχι ποτε δεν την γουσταρε. Η φωνη της ηταν κοφτη και πραγματικα αν δεν ηξερα, θα ελεγα τρομερα ειλικρινης και σιγουρη.. Αυτο με διελυσε περισσοτερο οπως καταλαβαινετε..

i am here
20-02-2012, 17:26
και προσθεσα οτι η ανασφαλεια αυτη που υπαρχει ειναι ολοκαινουριο αποκτημα και καθολου δε μου αρεσει..

Remedy
20-02-2012, 17:31
Συγγνωμη για το ελληνοαγγλικο.. Λοιπον ελεγα οτι αν και κατλινες ότως, δεν ειναι τπτ βλαμμένοι, το είπαν γιατι ειδαν περεργο υφος κ βλεμματα.. Εγω δεν ημουν εκει εννοειται.. δεν θα το ανεφεραν αν δεν ηταν κατι. τοτε ειχα αγχωθει, τωρα τα μαθηματικα απλα μου φαινεται οτι βγαινουν...

Και επισης εννοειται πηα το θεμα εκει και μαλιστα στο συγκεκριμενο προσωπο με μια καλη ευκαιρια που μου δωθηκε και η απαντηση ηταν οτι οχι ποτε δεν την γουσταρε. Η φωνη της ηταν κοφτη και πραγματικα αν δεν ηξερα, θα ελεγα τρομερα ειλικρινης και σιγουρη.. Αυτο με διελυσε περισσοτερο οπως καταλαβαινετε..

αυτα δεν ειναι μαθηματικα αγαπητε, ειναι βιολογια (αυτη δεν ασχολειται με ζωα?)
δεν το ειπαν επειδη ειδαν περιεργα βλεμματα, το ειπαν για να σε ανησυχησουν.
τι θα εκανες δλδ εσυ για τα 'περιεργα βλεμματα" που ειδαν? ΕΔΕ?
μην ασχολεισαι με κακοβουλους. ασχολησου με το να εισαι καλα με την κοπελα σου. αν εσεις τα πατε καλα, κανεις δεν μπορει να μπει στην μεση. αν οχι, ουτε θα ξερεις απο που θα σου ρθει. δεν χρειαζεται να κανεις τον ντετεκτιβ...

γιατι δεν την πιστευεις?
ακομα και να την γουσταρε, το αποκλειεις να μην το καταλαβε καν?

i am here
20-02-2012, 17:37
οντως... δεν εχω κατι να πω γα τους κακοβουλους ετσι οπως το θετεις..

Πραγματικα το αποκλειω ομως να μην το καταλαβε.. ειναι σπιρτο σε αυτα. Κι ακομη κι αν δεν το ειχε καταλαβει τοτε, τωρα με το μνμ επρεπε να ειναι σιγουρη. Το οτι δεν εγραψε κατι τυπου δεν ξερω αν ενοχλώ και προτιμησε ενα δεν ξερω αν πρεπει κι αν ειναι σωστο, μου δειχνει οτι σιγουρα εχει γινει μια συζητηση. Το γνωριζουν κ οι 2, εχουν πει οτι ειναι λαθος αλλα αυτος δε μπορεσε να κρατηθει.. Μου δειχνει πολυ οικειοτητα το μνμ, οτι εχει το θαρρος γιατι τα εχουν συζητησει..

Το βλεπω λαθος?

void
20-02-2012, 17:45
Ξέρεις κάτι..
οκ, λάθος που κοίταξες το μήνυμα αλλά τώρα πάει , έγινε..
και σένα σε ζώνουν τα φίδια.
Μην ψάχνεις παρηγορητικά λόγια από εμάς...δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει.
Εδώ δεν ξέρεις εσύ που έχεις και σχέση μαζί της.
Εγώ στη θέση σου θα της το έλεγα και για να λυτρωθώ αλλά και για να ακούσω τη δική της άποψη.
μπορεί να είναι κάτι απλό..μπορεί να είναι και αυτό που φοβάσαι..πως αλλιώς θα σου λυθεί η απορία αν δεν είσαι ειλικρινής μαζί της?
Εκτός αυτού, να σε ρωτήσω..γενικά η σχέση σας πως είναι?

Remedy
20-02-2012, 17:53

Πραγματικα το αποκλειω ομως να μην το καταλαβε.. ειναι σπιρτο σε αυτα. Κι ακομη κι αν δεν το ειχε καταλαβει τοτε, τωρα με το μνμ επρεπε να ειναι σιγουρη. Το οτι δεν εγραψε κατι τυπου δεν ξερω αν ενοχλώ και προτιμησε ενα δεν ξερω αν πρεπει κι αν ειναι σωστο, μου δειχνει οτι σιγουρα εχει γινει μια συζητηση. Το γνωριζουν κ οι 2, εχουν πει οτι ειναι λαθος αλλα αυτος δε μπορεσε να κρατηθει.. Μου δειχνει πολυ οικειοτητα το μνμ, οτι εχει το θαρρος γιατι τα εχουν συζητησει..

Το βλεπω λαθος?

και γιατι δεν σου δειχνει, οτι δεν του εχει δωσει κανενα απολυτως ιδιαιτερο θαρρος, και ακριβως γιαυτο ειπε την κουβεντα αυτη, διοτι η κοπελα θα παραξενευοταν "απο που κι ως που" στελνει ο πρωην συναδελφος προσωπικα μηνυματα?
γιατι δλδ παει κατευθειαν το μυαλο σου στο κακο?

εκτος αυτης της αμφιβολιας που εχεις, η σχεση σας πως ειναι? ειστε ερωτευμενοι ? επικοινωνειτε καλα? ΠΕΡΝΑΤΕ ΚΑΛΑ ΜΑΖΙ?

marian_m
20-02-2012, 17:54
Ναι, αλήθεια, γιατί δεν τη ρωτάς στα ίσια? Κι εγώ αυτό θα έκανα. Μάλλον, το έχω ήδη κάνει σε παρόμοια περίπτωση.
Από την απάντησή της θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Όσο για το να ψάχνεις το κινητό του συντρόφου, πολύ το έχουν κάνει, λίγοι το παραδέχονται.
Εγώ για παράδειγμα, δεν αφήνω ποτέ μηνύματα που δεν θα ήθελα να δει κάποιος άλλος. Χωρίς να κάνω τίποτα ύποπτο και χωρίς να μου έχει δώσει δικαιώματα ο σύντροφός μου. Αλλά, φύλαγε τα ρούχα σου...

Remedy
20-02-2012, 17:59
εγω δεν συμφωνω με την 'αποκαλυψη' παιδια.
διοτι αν μεν εχει κανει κατι, ηταν τοσο ουδετερο το μηνυμα, που μπορει ανετα να το καλυψει και να τον βρισει κι απο πανω.
αν δεν εχει κανει τπτ η κοπελα, θα πεσει πολυ στα ματια της, κι απο κει μπορει να ξεκινησει αλλη ιστορια..

void
20-02-2012, 18:06
Ρεμ, υπάρχουν δύο τινά..
Το πρώτο είναι ότι η κοπέλα είναι "αθώα" και ότι το μήνυμα το έστειλε ο άλλος εντελώς χωρίς να έχει δώσει εκείνη δικαίωμα..
το δεύτερο είναι ότι όντως υπάρχει κάτι...
Και στις δύο περιπτώσεις η κοπέλα οφείλει να προστατεύσει τη σχέση.
Γιατί να πέσει αυτός στα μάτια της, στην τελική άνθρωπος είναι..είχε δει προφανώς διαφοροποίηση στη συμπεριφορά και κάτι τον έσπρωξε να ψάξει..αυτό δεν πρέπει να συνυπολογιστεί? εφόσον φυσικά δεν είναι γενικά ζηλιάρης.
καλώς ή κακώς το δικαίωμα δόθηκε και πρέπει να αποκατασταθεί η αλήθεια.
έχει αμφισημία το μήνυμα...
Δλδ ναι μεν νιώθει άσχημα αυτός που το στέλνει αλλά με κάποιο τρόπο έχει πάρει και το δικαίωμα να το κάνει.
Διότι αν ήταν κάγκουρας θα είχε άλλο στυλ το μήνυμα..όχι απολογητικό.
Μήπως της έχει πει ότι τη θέλει και αυτή του είπε ότι έχει σχέση?
Πρέπει να τη ρωτήσει.
Ενδεχομένως να χρειάζονται και ένα τέτοιο feedback στη σχέση τους.

μαρκελα
20-02-2012, 18:15

Το βλεπω λαθος?

γειά σου i am here,
το συμπέρασμα που βγαίνει απ' όσα έχουν αναφερθεί, είναι ότι παρ' όλο που οι υποψίες σου
είναι αβάσιμες κι η σχέση δεν δείχνει νάχει πρόβλημα, το πρόβλημα θα το δημιουργήσεις εσύ
ο ίδιος και με τις ανασφάλειές σου. Η συμπεριφορά σου δείχνει και ζήλεια σε βαθμό που πνίγει.
Για δες το λίγο, γιατί σε σχέση μ' όσα ανέφερες άλλα είν' αυτά, που ανησυχούν κι όχι η
συμπεριφορά της κοπέλας σου, που στο κάτω-κάτω δεν σου δίνει μέχρι στιγμής δικαίωμα..
Η λαϊκή παροιμία: " απ' ό,τι φοβάσαι δεν γλυτώνεις " σου λέει κάτι?

marian_m
20-02-2012, 18:18
εγω δεν συμφωνω με την 'αποκαλυψη' παιδια.
διοτι αν μεν εχει κανει κατι, ηταν τοσο ουδετερο το μηνυμα, που μπορει ανετα να το καλυψει και να τον βρισει κι απο πανω.
αν δεν εχει κανει τπτ η κοπελα, θα πεσει πολυ στα ματια της, κι απο κει μπορει να ξεκινησει αλλη ιστορια..
Προσωπικά, από το να τρώγομαι με τα ρούχα μου, προτιμώ να είμαι ειλικρινής και να ξεκαθαρίζω τα πράγματα.
Άσε που γενικά είμαι της άποψης ότι δεν πειράζει να "πέφτουμε" καμιά φορά στα μάτια του συντρόφου μας. Που σίγουρα θα έχει κι αυτός τα ελαττώματά του. Άλλωστε, κανείς δεν είναι τέλειος. Και ποιος ο λόγος να το παίζω "υπεράνω", όταν τελικά δεν είμαι?

Remedy
20-02-2012, 18:19
Ρεμ, υπάρχουν δύο τινά..
Το πρώτο είναι ότι η κοπέλα είναι "αθώα" και ότι το μήνυμα το έστειλε ο άλλος εντελώς χωρίς να έχει δώσει εκείνη δικαίωμα..
το δεύτερο είναι ότι όντως υπάρχει κάτι...
Και στις δύο περιπτώσεις η κοπέλα οφείλει να προστατεύσει τη σχέση.
Γιατί να πέσει αυτός στα μάτια της, στην τελική άνθρωπος είναι..είχε δει προφανώς διαφοροποίηση στη συμπεριφορά και κάτι τον έσπρωξε να ψάξει..αυτό δεν πρέπει να συνυπολογιστεί? εφόσον φυσικά δεν είναι γενικά ζηλιάρης.
καλώς ή κακώς το δικαίωμα δόθηκε και πρέπει να αποκατασταθεί η αλήθεια.
έχει αμφισημία το μήνυμα...
Δλδ ναι μεν νιώθει άσχημα αυτός που το στέλνει αλλά με κάποιο τρόπο έχει πάρει και το δικαίωμα να το κάνει.
Διότι αν ήταν κάγκουρας θα είχε άλλο στυλ το μήνυμα..όχι απολογητικό.
Μήπως της έχει πει ότι τη θέλει και αυτή του είπε ότι έχει σχέση?
Πρέπει να τη ρωτήσει.
Ενδεχομένως να χρειάζονται και ένα τέτοιο feedback στη σχέση τους.

ενταξει, δεν χρειαζεται να ειναι καγκουρας καποιος που εχει μιλησει με μια κοπελα, για να στειλει ενα μηνυμα χωρις να τον εχει προκαλεσει η αλλη.

μα ΕΙΧΕ δει διαφοροποιηση και εψαξε? η το εψαξε απλα γιατι το βρηκε μπροστα του? οπως ειδες δεν μας ειπε κατι τετοιο.
δεν ξερω τι θα συνυπολογιστει. δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. μπορει να μην το συγχωρησει .

αμφισημια δεχομαι στο ΙΔΙΟ το μηνυμα. δλδ οντως, μπορει να υπαρχει κατι απο πισω, μπορει και τπτ απολυτως.
αλλα δεν ειναι απαραιτητο να δωσεις δικαιωμα για να σου στειλουν ενα τετοιο μηνυμα. στο λεω γιατι μου εχει τυχει και ηταν διπλα και ο φιλος μου και του το εδειξα κιολας γιατι ακουστηκε και δεν ηθελα να εχει αμφιβολιες.

marian_m
20-02-2012, 18:21
γειά σου i am here,
το συμπέρασμα που βγαίνει απ' όσα έχουν αναφερθεί, είναι ότι παρ' όλο που οι υποψίες σου
είναι αβάσιμες κι η σχέση δεν δείχνει νάχει πρόβλημα, το πρόβλημα θα το δημιουργήσεις εσύ
ο ίδιος και με τις ανασφάλειές σου. Η συμπεριφορά σου δείχνει και ζήλεια σε βαθμό που πνίγει.
Για δες το λίγο, γιατί σε σχέση μ' όσα ανέφερες άλλα είν' αυτά, που ανησυχούν κι όχι η
συμπεριφορά της κοπέλας σου, που στο κάτω-κάτω δεν σου δίνει μέχρι στιγμής δικαίωμα..
Η λαϊκή παροιμία: " απ' ό,τι φοβάσαι δεν γλυτώνεις " σου λέει κάτι?
Παρατηρώ ότι για ακόμη μια φορά, με ελάχιστα στοιχεία βγάζεις πολύ εύκολα συμπεράσματα.

Remedy
20-02-2012, 18:25
Προσωπικά, από το να τρώγομαι με τα ρούχα μου, προτιμώ να είμαι ειλικρινής και να ξεκαθαρίζω τα πράγματα.
Άσε που γενικά είμαι της άποψης ότι δεν πειράζει να "πέφτουμε" καμιά φορά στα μάτια του συντρόφου μας. Που σίγουρα θα έχει κι αυτός τα ελαττώματά του. Άλλωστε, κανείς δεν είναι τέλειος. Και ποιος ο λόγος να το παίζω "υπεράνω", όταν τελικά δεν είμαι?

εγω δεν το λεω με την λογικη του "να το παιξουμε τελειοι και αμεμπτοι", αλλα με την λογικη του αν του αλλου του φαινεται τρομερη μικροπρεπεια η συγκεκριμενη κινηση, μπορει να υπαρξει καποιο μικρο ρηγμα σε μια σχεση που μεχρι τοτε δεν ειχε κανενα προβλημα.
δλδ.... τετοιες περιεργειες ειναι το "μηλο" στον παραδεισο... δεν υπαρχει γυρισμος καμια φορα οταν αρχισει να ξηλωνεται ο καμβας..

void
20-02-2012, 18:26
ενταξει, δεν χρειαζεται να ειναι καγκουρας καποιος που εχει μιλησει με μια κοπελα, για να στειλει ενα μηνυμα χωρις να τον εχει προκαλεσει η αλλη.

μα ΕΙΧΕ δει διαφοροποιηση και εψαξε? η το εψαξε απλα γιατι το βρηκε μπροστα του? οπως ειδες δεν μας ειπε κατι τετοιο.
δεν ξερω τι θα συνυπολογιστει. δεν ειμαστε ολοι ιδιοι. μπορει να μην το συγχωρησει .

αμφισημια δεχομαι στο ΙΔΙΟ το μηνυμα. δλδ οντως, μπορει να υπαρχει κατι απο πισω, μπορει και τπτ απολυτως.
αλλα δεν ειναι απαραιτητο να δωσεις δικαιωμα για να σου στειλουν ενα τετοιο μηνυμα. στο λεω γιατι μου εχει τυχει και ηταν διπλα και ο φιλος μου και του το εδειξα κιολας γιατι ακουστηκε και δεν ηθελα να εχει αμφιβολιες.

Να είδες πως το χειρίστηκες εσύ?
την προστάτεψες τη σχέση σου...
Και μένα μου έχει συμβεί, τη μία φορά δεν ήταν μπροστά και του απάντησα ότι έχω σχέση και δε θέλω να με ενοχλεί χωρίς να μάθει ποτέ κάτι ο φίλος μου..και εννοείται ότι διέγραψα το μήνυμα..
Τώρα εν προκειμένω, γι'αυτό εγώ ρωτάω τον iam here για το πως είναι η σχέση τους γενικά..
Μήπως αισθάνεται ανασφαλής?
Μήπως θέλει κάτι παραπάνω?
Και να πέσει στα μάτια της δεν τρέχει τίποτα...αλατοπίπερο είναι αυτά.
Γιατί, αυτή είναι τέλεια?Εδώ ο φίλος της δε νιώθει άνετα να της συζητήσει για την ανσφάλειά του..
Πάντως δεν γ΄'ινεται αν το αφήσει έτσι γιατί θα τον τρώει..
Πες μας ρε παιδί, πως είναι η σχέση σας?

μαρκελα
20-02-2012, 18:28
Παρατηρώ ότι για ακόμη μια φορά, με ελάχιστα στοιχεία βγάζεις πολύ εύκολα συμπεράσματα.

Τα συμπεράσματα είναι το αυτονόητο, που ίσως εσύ δεν μπορείς δυστυχώς να δεις πίσω απ' όσα λέγονται!

i am here
20-02-2012, 18:31
παιδια ειστε ολοι πολυ καλοι και με βοηθαει πολυ να βλεπω πως σκεφτεστε..

Ας τα παρουμε ενα ενα. Το να πω οτι το ειδα, το βρισκω τραγικο. Προδιδεις την εμπιστοσυνη του αλλου ανευ προηγουμενου και μετα ειναι τζενγκα ολα.. Πεφτουν ενα ενα.. Το βρισκω τραγικο το οτι εψαξα και πραγματικα προτιμω να σκασω παρα να το αποκαλυψω. και το πληρωσα για τα καλα!!

Οσο για τα αλλα.. Ηεκινησα λεγοντας οτι ειναι μια δυσκολη σχεση με αρκετη ενταση. Δεν ειμαστε παιδακια αλλα ταλαιπωρουμαστε γενικα.. Μιλαμε αλλες γλωσσες αλλα παντα καταφερνουμε να καταληξουμε στο ιδιο. Η κοπελα μου ειναι σκληρος ανθρωπος, απομακρη και εχει περασει διαφορα δυσκολα στη ζωη της. Δε μιλαει για τα συναισθηματα της ιδιαιτερα (εγω μιλαω αρκετα) και πολλες φορες ουτε ξερεις τι νιωθει.. ειναι καββουρι που ομως μαζι μου εχει ανοιχτει αρκετα. και παλι βεβαια δεν λεει μεγαλα λογια..

Επισης να σας πω οτι βλεπομαστε λιγο, γιατι δουλευει αρκετα και παρολο που υπαρχει σπιτι, μενουμε μαζι λιγες μερες την εβδομαδα..2 περιπου.. ειναι απειρα πιεσμενη τον τελευταιο καιρο με τη δουλεια, αλλα δεν αλλαζει το οτι νιωθω παραμελημενος. Την ημερα που ειδα το μνμ εμεινα - επεσα απο τα συννεφα. ειχαμε περασει απιστευτα, τρομερη γλυκα κλπ... Και το μνμ πρεπει να ειχε ερθει πολλες μερες πριν.. Θελω να πιστευω οτι αν ηταν να ειχε απαντησει, θα το ειχε κανει..

Τελος, θελω να δω μονη της τι θα κανει, το να την φερω προ τετελεσμενου και να την πιεσω με τον τροπο μου, δεν ξερω τι αποτελεσμα θα φερει.. Τη ζηλια κ την παρανοια μου δεν την ειδε (ελπιζω), μονο μια απλη κριση αγαπης και αναγκης για κουβεντα για τη σχεση μας.. Ανασφαλεια φουλ βεβαια καθως δεν ειχε ιδεα για ποιο λογο εγω εκανα ετσι..

Remedy
20-02-2012, 18:31
Να είδες πως το χειρίστηκες εσύ?
την προστάτεψες τη σχέση σου...
Και μένα μου έχει συμβεί, τη μία φορά δεν ήταν μπροστά και του απάντησα ότι έχω σχέση και δε θέλω να με ενοχλεί χωρίς να μάθει ποτέ κάτι ο φίλος μου..και εννοείται ότι διέγραψα το μήνυμα..
Τώρα εν προκειμένω, γι'αυτό εγώ ρωτάω τον iam here για το πως είναι η σχέση τους γενικά..
Μήπως αισθάνεται ανασφαλής?
Μήπως θέλει κάτι παραπάνω?
Και να πέσει στα μάτια της δεν τρέχει τίποτα...αλατοπίπερο είναι αυτά.
Γιατί, αυτή είναι τέλεια?Εδώ ο φίλος της δε νιώθει άνετα να της συζητήσει για την ανσφάλειά του..
Πάντως δεν γ΄'ινεται αν το αφήσει έτσι γιατί θα τον τρώει..
Πες μας ρε παιδί, πως είναι η σχέση σας?

μα ναι, αλλα εγω του το ειπα γιατι ακουσε οτι ηρθε μηνυμα και δεν ειχα κανεναν λογο να μη του πω τι ηταν και να τον βαλω χωρις λογο σε υποψιες. αν δεν ηταν παρων, δεν θα το ελεγα καν, θα το θεωρουσα ασημαντο περιστατικο. αυτο με κανει υποπτη? θα απαντουσα ομως. αυτο που απαντησες κι εσυ..

οσο για το αν ειναι τελεια η κοπελα, δεν το ξερουμε. μπορει και να ειναι.

για τις γενικες ερωτησεις για την σχεση, συμφωνω απολυτα, γιατι εκει βρισκεται η ουσια.

void
20-02-2012, 18:36
παιδια ειστε ολοι πολυ καλοι και με βοηθαει πολυ να βλεπω πως σκεφτεστε..

Ας τα παρουμε ενα ενα. Το να πω οτι το ειδα, το βρισκω τραγικο. Προδιδεις την εμπιστοσυνη του αλλου ανευ προηγουμενου και μετα ειναι τζενγκα ολα.. Πεφτουν ενα ενα.. Το βρισκω τραγικο το οτι εψαξα και πραγματικα προτιμω να σκασω παρα να το αποκαλυψω. και το πληρωσα για τα καλα!!

Οσο για τα αλλα.. Ηεκινησα λεγοντας οτι ειναι μια δυσκολη σχεση με αρκετη ενταση. Δεν ειμαστε παιδακια αλλα ταλαιπωρουμαστε γενικα.. Μιλαμε αλλες γλωσσες αλλα παντα καταφερνουμε να καταληξουμε στο ιδιο. Η κοπελα μου ειναι σκληρος ανθρωπος, απομακρη και εχει περασει διαφορα δυσκολα στη ζωη της. Δε μιλαει για τα συναισθηματα της ιδιαιτερα (εγω μιλαω αρκετα) και πολλες φορες ουτε ξερεις τι νιωθει.. ειναι καββουρι που ομως μαζι μου εχει ανοιχτει αρκετα. και παλι βεβαια δεν λεει μεγαλα λογια..

Επισης να σας πω οτι βλεπομαστε λιγο, γιατι δουλευει αρκετα και παρολο που υπαρχει σπιτι, μενουμε μαζι λιγες μερες την εβδομαδα..2 περιπου.. ειναι απειρα πιεσμενη τον τελευταιο καιρο με τη δουλεια, αλλα δεν αλλαζει το οτι νιωθω παραμελημενος. Την ημερα που ειδα το μνμ εμεινα - επεσα απο τα συννεφα. ειχαμε περασει απιστευτα, τρομερη γλυκα κλπ... Και το μνμ πρεπει να ειχε ερθει πολλες μερες πριν.. Θελω να πιστευω οτι αν ηταν να ειχε απαντησει, θα το ειχε κανει..

Τελος, θελω να δω μονη της τι θα κανει, το να την φερω προ τετελεσμενου και να την πιεσω με τον τροπο μου, δεν ξερω τι αποτελεσμα θα φερει.. Τη ζηλια κ την παρανοια μου δεν την ειδε (ελπιζω), μονο μια απλη κριση αγαπης και αναγκης για κουβεντα για τη σχεση μας.. Ανασφαλεια φουλ βεβαια καθως δεν ειχε ιδεα για ποιο λογο εγω εκανα ετσι..

ρε συ μήπως το θέμα είναι ότι εκεινή δεν ανοίγεται πολύ και εσύ έχεις ανάγκη απο περισσότερη τρυφερότητα και επιβεβαίωση?
Δηλαδή μήπως ισχύει γενικά αυτό στη σχέση και τώρα δόθηκε μια αφορμή για να βγει στην επιφάνεια η ανασφάλεια?
γιατί δεν της κάνεις μια κουβέντα για αυτά που νιώθεις?
είναι πολύ σημαντικό πράγμα η συναισθηματική κάλυψη...
οι τσακωμοί σας συνήθως για ποιο λόγο γίνονται?

i am here
20-02-2012, 18:48
αυτο ειναι μια πραγματικοτητα.. θελω περισσοτερη επιβεβαιωση.. απντα την ειχα απο τις σχεσεις μου, ποτε δεν εμενα να απορω.. και παντα την εδνα απλοχερα για να νιωθει η αλλη καλυμμενη. Μου αρεσει να ανεβαζω τον ανθρωπο μου γιατι το νιωθω πραγματικα.. Η συγκεκριμενη ηταν διαφορετικη απο την αρχη.. στην αρχη ηταν μαχη τιτανων. ποιος ειναι πιο δυνατος. Οταν αποφασισα οτι δε με νοιαζει και θελω απλα να αφεθω, επιασα τον εαυτο μου να το κανει μονος του.. κανεις δεν ειχε τοσο μεγαλη σχεση, ποτε δε μας εχουν χωρισει (κανεναν απο τουσ δυο) και οσο βλακεια κι αν ακουστει, παντα ειχαμε και οι δυο τη δυναμη στη σχεση.. Ξερω ποσοσ χαζο ακουγεται, απλα θελω να πω οτι εγω δεν ασχολουμαι καθολου με αυτο σε αυτη την σχεση και κανω πισω πολυ συχνα γιατι βλεπω τη μεγαλη εικονα... και αυτη ειναι οτι για πρψτη φορα μετα απο 4 χρονια νιωθω τοσο ερωτευμενος..

Για την κοπελα μου αραγε μπορω να πω το ιδιο? ελπιζω ναι.. Πρωτη φορα εχει προσπαθησει κι αυτη τοσο για σχεση.. ειναι αληθεια. Αλλα μου λεει πλεον οτι με αγαπαει μονο οταν το λεω εγω.. Η απλα τα βλεπω ετσι μεσα απο το πρισμα της ανασφαλειας που με εχει τρελανει..

λιλιουμ
20-02-2012, 18:49
Εμενα παλι μου φαινεται περιεργο που αφησε οπως λες τοσες μερες αυτο το μηνυμα στο κινητο της. Γιατι το κρατησε? Σιγουρα δε φοβηθηκε μην το ψαξεις και το ανακαλυψεις, αλλα, οπως ειπαν και αλλοι παραπανω, αν τους εχει συμβει κατι τετοιο απαντησαν μη με ξαναενοχλησεις και το εσβησαν, ή απλα το εσβησαν.
Μπορει απλα να ξεχασε να το σβησει. Αλλα αν δεν ξεχαστηκε, τοτε μαλλον κατι σημαινει, αλλα αυτο δε μπορεις να το μαθεις γιατι δεν ειμαστε μεντιουμ εδω περα! Εγω παντως θα το κραταγα επειδη θα μου αρεσε ολο αυτο το ενδιαφερον που εκδηλωνει το μηνυμα και θα σκεφτομουν να απαντησω η οχι, και θα μου αρεσε να το ξαναδιαβαζω..

void
20-02-2012, 18:54
κοίτα, όπως και αν έχει πρέπει αν της μιλήσεις για αυτά που νιώθεις...
Το πιο βασικό πράγμα είναι να ξέρεις ότι μπορείς να μιλήσεις στο σύντροφό σου και ότι αυτός θα σε ακούσει και θα σκεφτεί.
Εάν ο άνθρωπος απέναντί σου δείχνει φοβαρά αυτάρκης και σου λέει ότι σε αγπάει μόνο αφού το πεις εσύ, είναι λογικό να αισθάνεσαι πιο ανασφαλής καιννα αποζητάς περισσότερη επιβεβαίωση.
Αυτό δε σημαίνει ότι η κοπέλα σου δε σε αγαπάει.
Απλά ξέρεις, και οι ρόλοι μέσα στη σχέση θέμα συνήθειας είναι.
Επίσης, για κάποιο λόγο, όσο περισσότερο δείχνουμε στον άλλον την αδυναμία μας απέναντί του, τόσο αυτός φυλάγεται..δεν ξέρω γιατί σμβαίνει αυτό.
Πάντως κι εγώ έτσι λειτουργώ στις σχέσεις.
Κάνω τον άλλον να αισθάνεται απόλυτη σιγουριά ενώ εγώ πολλές φορές ζω με την ανασφάλεια..
μήπως ακριβώς ο άλλος αντλεί, άθελά του την δύναμή του από εμάς?

i am here
20-02-2012, 18:55
αυτη η σχεση με εχει αλλαξει πολυ ειναι η αληθεια. Ειμαι σε απολυτη επαφη με τα συναισθηματα μου, ισως για να καλυψω το οτι αυτη δεν ειναι και καποιος ειναι αρκετα και για τους δυο? Αγνωστο.. Μην παρεξηγηθώ, δεν θελω να μαθω τι εχει γινει για να χωρισω, δεν το ββλεπω ετσι.. Με νοιαζει το πψς το διαχειριζεται.. το αν εχει δημιουργηθει καποιο απωθημενο που θα δημιουργησει σοβαρο προβλημα.. Αν απλα υπηρχε καποιο φλερτ, δε με πειραζει, συμβαινει σε ολους.. το μονο που θελω να δω ειναι τι μπορω εγω να κανω, τι κανω εγω λαθος, τι μπορει να λειπει απο τη σχεση. Η κοπελα εια νι τρομερα αξιολογη κ ομορφη και το μονο σιγουρο ειναι οτι προκλησεις θα εχει αρκετες καθημερινα.. Εμπιστοσυνη θα νιωθω εγω εντωμεταξυ η θα παλαβωσω, γιατι για καποιον λογο δε νιωθω αρκετα σιγουρος..

marian_m
20-02-2012, 18:55
Εμενα παλι μου φαινεται περιεργο που αφησε οπως λες τοσες μερες αυτο το μηνυμα στο κινητο της. Γιατι το κρατησε? Σιγουρα δε φοβηθηκε μην το ψαξεις και το ανακαλυψεις, αλλα, οπως ειπαν και αλλοι παραπανω, αν τους εχει συμβει κατι τετοιο απαντησαν μη με ξαναενοχλησεις και το εσβησαν, ή απλα το εσβησαν.
Μπορει απλα να ξεχασε να το σβησει. Αλλα αν δεν ξεχαστηκε, τοτε μαλλον κατι σημαινει, αλλα αυτο δε μπορεις να το μαθεις γιατι δεν ειμαστε μεντιουμ εδω περα! Εγω παντως θα το κραταγα επειδη θα μου αρεσε ολο αυτο το ενδιαφερον που εκδηλωνει το μηνυμα και θα σκεφτομουν να απαντησω η οχι, και θα μου αρεσε να το ξαναδιαβαζω..
Ή, για να το προχωρήσω ακόμη παραπέρα, για να το δει κάποιος και να ανησυχήσει. Γιατί, συχνά, κάτω από την υπερβολική δύναμη, κρύβεται απλά ανασφάλεια.

μαρκελα
20-02-2012, 18:57

Είναι γεγονός ότι όπου υπάρχει αγάπη ο φόβος δεν έχει καμιά θέση, γιατί το μόνο που κάνει είναι να πληγώνει την σχέση.
Το ότι νιώθεις παραμελημένος χρειάζεται να της το εκφράζεις, γιατί υπάρχουν ανάγκες, που ο άλλος δεν μπορεί να τις
μαντέψει. Έχεις ευαισθησία, ευγένεια κι είναι σημαντικό ότι προσπαθείς να προσεγγίσεις το όλο θέμα κι απ' την δική της πλευρά!!
Το ότι ο χρόνος σας είναι περιορισμένος λόγω υποχρεώσεων, είναι ένας λόγος ακόμα να προφυλάξεις με κάθε τρόπο την σχέση από
τα κατώτερα συναισθήματα, που ίσως και δικαιολογημένα νιώθεις.

i am here
20-02-2012, 19:00
κοίτα, όπως και αν έχει πρέπει αν της μιλήσεις για αυτά που νιώθεις...
Το πιο βασικό πράγμα είναι να ξέρεις ότι μπορείς να μιλήσεις στο σύντροφό σου και ότι αυτός θα σε ακούσει και θα σκεφτεί.
Εάν ο άνθρωπος απέναντί σου δείχνει φοβαρά αυτάρκης και σου λέει ότι σε αγπάει μόνο αφού το πεις εσύ, είναι λογικό να αισθάνεσαι πιο ανασφαλής καιννα αποζητάς περισσότερη επιβεβαίωση.
Αυτό δε σημαίνει ότι η κοπέλα σου δε σε αγαπάει.
Απλά ξέρεις, και οι ρόλοι μέσα στη σχέση θέμα συνήθειας είναι.
Επίσης, για κάποιο λόγο, όσο περισσότερο δείχνουμε στον άλλον την αδυναμία μας απέναντί του, τόσο αυτός φυλάγεται..δεν ξέρω γιατί σμβαίνει αυτό.
Πάντως κι εγώ έτσι λειτουργώ στις σχέσεις.
Κάνω τον άλλον να αισθάνεται απόλυτη σιγουριά ενώ εγώ πολλές φορές ζω με την ανασφάλεια..
μήπως ακριβώς ο άλλος αντλεί, άθελά του την δύναμή του από εμάς?

θα αναγκαστω να συμφωνησω... αντλουν δυναμη πιστευω.. μια αισθηση υπεροχης οσο λαθος κι αν ακουγεται.. το πιστευω! ετσι ενιωθα κι εγω παλια, ημουν βεβαια και μικροτερος και ανταγωνιστικος..
δε μπορω να κανω τετοια συζητηση, γιατι εχει γινει πολλες φορες και γιατι τωρα προεχει το θεμα τη εκτακτης δουλειας. της αναγνωρισης επιτελουσ. αν μιλαω συνεχως γι αυτα, δειχνω οτι θελω συνεχως το θεμα να ειμαι εγω.. Τωρα ειναι η ωρα της να λαμψει και ειναι τοσο κουρασμενη συνεχως που νιωθω και μου ζηταει κιολας απλα να την στηριξω σε αυτη τη φαση..

i am here
20-02-2012, 19:03
λιλιουμ δεν θελω να συμφωνησω με αυτο που λες.. πραγματικα δεν θελω γιατι δε με βολευει.. Οσες φορες μου εχει ερθει κατι τετοιο, το σβηνω απευθειας για να μην το δει ο αλλος και αγχωθει. το να το αφησω θα ειναι απο ανεμελια και οχι απο ενδιαφερον.. ισα ισα που τρεχεις να κρυψεις στοιχεια αν ειναι ενοχοποιητικα.. αν θελεις να φλερταρεις, νομιζω τρεχεις και απαντας αν σου προκαλει ο αλλος το ενδιαφερον.. Νομιζω λαθος? απλα ετσι με βολευει? δεν ξερω, αλλα οσο πιο αντικειμενικα μπορω να το δω, καταληγω σε αυτο..

i am here
20-02-2012, 19:06
μαρκελα πραγματικα συμφωνω πολυ με τον τροπο που το βλεπεις. Το εκφραζω οσο πιο ανοιχτα μπορω και πιστεψε με ειναι αρκετα! αλλα μιλαμε για εναν ανθρωπο που δεν ηταν ποτε ετσι.. ποτε με μεγαλα λογια και ΠΟΤΕ η ΠΑΝΤΑ.. Πολυ λακωνικη, κοφτη και συγκεκριμενη.. Πολυ ιδιαιτερος ανθρωπος και κλειστος. Εγω απο την αλλη χειμαρρος και αυτο μπορει να ειανι ασφυκτικο αντιστοιχα..

i am here
20-02-2012, 19:07
Ή, για να το προχωρήσω ακόμη παραπέρα, για να το δει κάποιος και να ανησυχήσει. Γιατί, συχνά, κάτω από την υπερβολική δύναμη, κρύβεται απλά ανασφάλεια.

ανασφαλης.. μμμμμμ.... το αντιθετο θα ελεγα!!

marian_m
20-02-2012, 19:11
ανασφαλης.. μμμμμμ.... το αντιθετο θα ελεγα!!
Ακόμα και ο πιο σίγουρος άνθρωπος για τον εαυτό του κάποιες φορές χρειάζεται επιβεβαίωση.

λιλιουμ
20-02-2012, 19:13
λιλιουμ δεν θελω να συμφωνησω με αυτο που λες.. πραγματικα δεν θελω γιατι δε με βολευει.. Οσες φορες μου εχει ερθει κατι τετοιο, το σβηνω απευθειας για να μην το δει ο αλλος και αγχωθει. το να το αφησω θα ειναι απο ανεμελια και οχι απο ενδιαφερον.. ισα ισα που τρεχεις να κρυψεις στοιχεια αν ειναι ενοχοποιητικα.. αν θελεις να φλερταρεις, νομιζω τρεχεις και απαντας αν σου προκαλει ο αλλος το ενδιαφερον.. Νομιζω λαθος? απλα ετσι με βολευει? δεν ξερω, αλλα οσο πιο αντικειμενικα μπορω να το δω, καταληγω σε αυτο..

Μονο που εσυ εισαι ανδρας, και αυτη γυναικα, και υπαρχουν μερικες διαφορες σε αυτα τα θεματα. Ενιγουει, η δικια μου γνωμη ειναι να προσπαθησεις να κανεις αυτη την κοπελα να σου ανοιχτει περισσοτερο, οχι για το μηνυμα ή για οποιον της την πεφτει, αλλα για το τι σκεφτεται, τι νιωθει, τι θελει απο τη σχεση σας. Πανε και 4 χρονια που ειστε μαζι, τον γαμο τον σκεφτεστε?

void
20-02-2012, 19:13
θα αναγκαστω να συμφωνησω... αντλουν δυναμη πιστευω.. μια αισθηση υπεροχης οσο λαθος κι αν ακουγεται.. το πιστευω! ετσι ενιωθα κι εγω παλια, ημουν βεβαια και μικροτερος και ανταγωνιστικος..
δε μπορω να κανω τετοια συζητηση, γιατι εχει γινει πολλες φορες και γιατι τωρα προεχει το θεμα τη εκτακτης δουλειας. της αναγνωρισης επιτελουσ. αν μιλαω συνεχως γι αυτα, δειχνω οτι θελω συνεχως το θεμα να ειμαι εγω.. Τωρα ειναι η ωρα της να λαμψει και ειναι τοσο κουρασμενη συνεχως που νιωθω και μου ζηταει κιολας απλα να την στηριξω σε αυτη τη φαση..

Έχει γίνει πολλές φορές αλλά λύση δεν έχετε βρει...
όσο δύσκολο είναι για έναν άνθρωπο να ζει μέσα στο άγχος "μ'αγαπα δε μ'αγαπα" αλλό τόσο δύσκολο είναι να ζει και με την πίεση του άλλου ποθ θέλει επιβεβαίωση...
Θα σου πρότεινα αν κάνεις πράγματα που θα σε ενδυναμώσουν ούτως ώστε να καταπολεμήσεις σταδιακά τις ανασφάλειες σου και να μην εξαρτάς τη διάθεσή σου από την ανατροφοδότηση του άλλου...

i am here
20-02-2012, 19:14
και πιστευεις οτι δεν φτανει απο εναν ανθρωπο ετσι? γιατι εγω την δινω απλοχερα.. Μηπως πρεπει να σταματησω παρεπιπτοντως? Να βαλω λιγη στρατηγικη κι εγω στο παιχνιδι? Μου φαινεται εφηβικος τροπος σκεψης βεβαια αλλα σε συζητησεις που ζητω παραπανω, μου εχει αναφερει οτι απο οπου πηρα παραπανω εφυγα.. ενω εδω μενω και επιμενω.. Εχει δικιο μαλλον ε?

i am here
20-02-2012, 19:16
βοιντ εχεις δικιο! Παντα εκανα 100 πραγματα και τωρα για οικονομικους λογους, οχι και τοσο.. Πρεπει να το δουλεψω αυτο ,εχω ηδη αρχισει να μπλεκω σε κατι σεμιναρια που θα με βοηθησουν και θα με απασχολησουν για καιρο..

i am here
20-02-2012, 19:18
Πανε και 4 χρονια που ειστε μαζι, τον γαμο τον σκεφτεστε? για να μποθμε σε τετοια διαδικασια, πρεπει πιστευω πρωτα να ξεκαθαρισουν πολλα πραγματα.. Την αγαπω αλλα πρεπει να επικοινωνουμε περισσοτερο για να μπορεσουμε να πουμε οτι θα οερασουμε μια ζωη μαζι.. Τι ζωη θα ηταν αυτη αν δεν το καταφερναμε πρωτα??

i am here
20-02-2012, 19:19
λκσμφπαμσδργκμ

i am here
20-02-2012, 19:23
http://www.youtube.com/watch?v=UZ1Zjq6o6ak&feature=related

ειναι πραγματικα εξιλεωτικο να μιλας με αγνωστους για το προβλημα σου.. σας στελνω το τραγουδι που συνοδευει τη συζητηση.

μαρκελα
20-02-2012, 19:24
.. Αν απλα υπηρχε καποιο φλερτ, δε με πειραζει, συμβαινει σε ολους.. το μονο που θελω να δω ειναι τι μπορω εγω να κανω, τι κανω εγω λαθος, τι μπορει να λειπει απο τη σχεση. Η κοπελα εια νι τρομερα αξιολογη κ ομορφη και το μονο σιγουρο ειναι οτι προκλησεις θα εχει αρκετες καθημερινα.. Εμπιστοσυνη θα νιωθω εγω εντωμεταξυ η θα παλαβωσω, γιατι για καποιον λογο δε νιωθω αρκετα σιγουρος..

μαρκελα πραγματικα συμφωνω πολυ με τον τροπο που το βλεπεις. Το εκφραζω οσο πιο ανοιχτα μπορω και πιστεψε με ειναι αρκετα! αλλα μιλαμε για εναν ανθρωπο που δεν ηταν ποτε ετσι.. ποτε με μεγαλα λογια και ΠΟΤΕ η ΠΑΝΤΑ.. Πολυ λακωνικη, κοφτη και συγκεκριμενη.. Πολυ ιδιαιτερος ανθρωπος και κλειστος. Εγω απο την αλλη χειμαρρος και αυτο μπορει να ειανι ασφυκτικο αντιστοιχα..

Είναι πολύ σημαντικό επιμένω το ότι έχει την αξία που της αναλογεί από σένα, κάτι που δείχνει ότι από σεβασμό,
της αναγνωρίζεις προτερήματα χωρίς να διακινδυνεύεις να φανείς υποδεέστερος(εξ ίσου σημαντικό).
Είσαι μπερδεμένος με την όλη φάση, αλλά αν για κάτι θα πρέπει νάσαι σίγουρος αυτό είναι πρώτα ο εαυτός σου.
Σίγουροι δυστυχώς δεν μπορούμε νάμαστε για τίποτ' άλλο πέρα από μας!
Το ασφυκτικό.. αντικατέστησέ το με περιθώρια για εναλλακτικές επιλογές μαζί της ή και μόνος σου.

marian_m
20-02-2012, 19:29
http://www.youtube.com/watch?v=UZ1Zjq6o6ak&feature=related

ειναι πραγματικα εξιλεωτικο να μιλας με αγνωστους για το προβλημα σου.. σας στελνω το τραγουδι που συνοδευει τη συζητηση.
Το τραγούδι είναι από τα αγαπημένα μου. Θανάσης και Σωκράτης μαζί.

i am here
20-02-2012, 19:32
συνδυασμος που τσακιζει

void
20-02-2012, 19:33
Εγώ πάντως που ήμουν ετσι στην τωρινή μου σχέση, κάποια στιγμή δεν αντεξα και εδωσα κλωτσιά..και εκεί φάνηκε πόσα απίδια επιανε ο σάκος του...
Τώρα έχουν αντιστραφεί οι ρόλοι και αυτός βγάζει ενίοτε πιο πολλές ανασφάλειες..και εκεί φροντίζω να τον καλμάρω, γιατί τον αγαπώ.
Γενικά χαλάρωσε.
Κάνε αυτό που ευχαριστεί εσένα και βάλε τον αίσθημα στο βάθρο το πιο γήινο.
Μη μυθοποιείς τον άλλον. Επικεντρώσου σε εσένα.

i am here
20-02-2012, 19:37
μου αρεσει, εγκρινω βοιντ!! Επιβαλλεται πιστευω για να στρωσω εγω αρχικα.. Την εχω σε θρονο και αν και το αξιζει παρα πολυ, η αληθεια ειναι οτι το αξιζω κι εγω και κουραζομαι να το βλεπω στα ματια των αγνωστων πιο πολυ αποτι στα δικα της. Πιστευω δεν θελει καθολου να με χασει, αλλα πρεπει με καποιο τροπο να αρχισει να το λεει περισσοτερο.. ειναι των πραξεων βλεπετε, και οχι τον λεξεων..

secretly
20-02-2012, 23:07
μεγαλε το μυνημα του τυπου δειχνει δειλια δηλαδη οτι η δικια σου δεν του εχει δωσει δικαιωμα να την ενοχλει τουλαχιστον οσο ειστε μαζι
τωρα τι σκαλιζεις το παρελθον κ τα κινητα αν δεν σου δινει αλλα δικαιωματα η δεν βλεπεις κατι παραξενο στην σχεση σας?
δεν θες να σου γινει εμονη και να μην μπορεις να απολαυσεις αυτο που εχεις δινοντας χωρο και τροφη σε καθε θαυμαστη η πρωην,ετσι δεν ειναι?
κρατα οτι καθε ανασφαλεια βγαινει προς τα εξω και ειναι καταστροφικη για τις σχεσεις

i am here
21-02-2012, 13:57
Καλα τα λες Χρυσακι.. Αλλα ποιος σε ακουει.. Το θέμα είναι ότι απο εκείνη τη μερα αναγκαστικα όλη η συμπεριφορά της περνάει άθελά μου απο μικροσκόπιο.. Δλδ γιατί λεω γλυκες κουβεντες και δεν παίρνω αντιστοιχη απάντηση χωρίς να την ζητήσω? Γιατί προτείνω να βρεθούμε και δεν παίρνω θετικη απάντηση.. Όλα σε μικροσκόπιο, ακόμη και αυτά που αν και με ενοχλούσαν, ήταν πάντα ετσι..

Σήμερα ξύπνησα από την άλλη μεριά. Τα είδα αλλιώς τα πράγματα. Δεν πρέπει να έχει να κάνει καθόλου με την κοπέλα μου όλο αυτο. Έχει να κάνει με εμένα, πρέπει να δω γιατί με επηρρέασε τόσο και σε τέτοιο βαθμό. Στην τελική, αν θέλει ο άλλος να φύγει, τι πραγματικά μπορείς να κάνεις.. Τιποτα. Μπορείς να είσαι αξιοπρεπής και να μην λιωσεις στην στεναχώρια στην πορεία.. Ας ελπίσουμε να λυθούν τα θέματα μας (που δεν έχουν να κάνουν στην πραγματικότητα με τρίτουσ ανθρώπους) συντομα και να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο.

Remedy
21-02-2012, 15:05
...
Σήμερα ξύπνησα από την άλλη μεριά. Τα είδα αλλιώς τα πράγματα. Δεν πρέπει να έχει να κάνει καθόλου με την κοπέλα μου όλο αυτο. Έχει να κάνει με εμένα, πρέπει να δω γιατί με επηρρέασε τόσο και σε τέτοιο βαθμό. Στην τελική, αν θέλει ο άλλος να φύγει, τι πραγματικά μπορείς να κάνεις.. Τιποτα. Μπορείς να είσαι αξιοπρεπής και να μην λιωσεις στην στεναχώρια στην πορεία.. Ας ελπίσουμε να λυθούν τα θέματα μας (που δεν έχουν να κάνουν στην πραγματικότητα με τρίτουσ ανθρώπους) συντομα και να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο.

αντε μπραβο!
συμφωνω..

secretly
22-02-2012, 01:47
αυτο ειναι το καλυτερο,αν τα βρεις με τον εαυτο σου λες,οκ οτι ειναι να γινει θα γινει και μην αγχονεσαι ο χρονος θα δειξει,ενω το να μενεις πισω για καποιες ανυσιχιες δεν σε αφηνει να ζεις..

Haldol_Kills
22-02-2012, 22:50
Κριμα να υπαρχουν τοσο κτητικοι ανθρωποι γυρω μας

i am here
23-02-2012, 11:25
Κριμα να υπαρχουν τοσο κτητικοι ανθρωποι γυρω μας

WAKE UP CALL!! Δεν είναι έτσι ακριβώς Χαλντολ.. Είναι μάλλον σε ένα βαθμό αλλά βρίσκω λίγο ότι γενικεύεις.. Όταν το μόνο που ακούς τον τελευταίο καιρό είναι απιστίες, χωρισμούς και διάφορα από ανθρώπους που δεν το περιμένεις, φυλάς λίγο τα ρούχα σου, ή τουλάχιστον νομίζεις ότι κάτι κάνεις με το να προσέχεις.. Είναι άσχημο αλλά είναι διεθνές συναίσθημα νομιζω.. Θέλεις να πεις ότι δεν έχεις αγχωθεί ποτέ για κάτι αντίστοιχο? και το όλο concept της συζήτησης αν κατάλαβες, δεν ήταν το να μάθω, αλλά το να διορθωθεί το πρόβλημα αν υπάρχει.. Δεν το βρίσκω κτητικό αυτό καθεαυτό..

secretly
23-02-2012, 21:48
ενταξυ ο χαλντολ εχει πολυ ανοιχτο μυαλο γενικα και αυτο ειναι καλο...αλλα το θεμα ειναι οτι καπου-καπου χρειαζεται να ειναι κανεις και λιγακι κτητικος..να διεκδικει,να μην λειτουργει και παθητικα,το θεμα ειναι σε ποσο μεγαλο βαθμο γινεται αυτο και αν καταντα κουραστικο...εκει το παιχνιδακι χανεται,διαφορετικα εχει και καποιο νοημα,επιβεβαιωνει κατα καποιο τροπο το ενδιαφερον και κολακευει
γι αυτο λεμε παιδια
ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ..οχι...αχρηστον΄-)

bebe-q
24-02-2012, 02:51
Απλά έχεις φρικάρει!!!!!Άστο να εξεληχθεί!Η γυναίκα που είναι αλλού φάινεται,καθώς και ο άντρας επίσης!Θα είχες καταλάβει κάτι και απο άλλα πράγματα,όχι μόνο απο το οτι μπήκες στη διαδικασία να κοιτάξεις μηνύματα....αλλα τι σε οδήγησε σ'αυτό,απλή περιέργεια,η σου'χει δώσει άλλα δικαιώματα?Αν όχι,σταμάτα να ασχολείσαι,βασσανίζεσαι άδικα.Απο την άλλη,μπράβο!Είναι πολύ γλυκό να υποφέρει ένας άνθρωπος τον έρωτά του ,έτσι το ζείς πιό έντονα.Βάλε φρένο όμως,πρίν τα χαλάσεις όλα χωρίς λόγο!Καλή τύχη!