PDA

View Full Version : 5-HTP

anniw
17-12-2011, 17:17
Έχει δοκιμάσει κανείς; Διάβασα καλές κριτικές στο ίντερνετ και μου το πρότεινε και άτομο που έχει κατάθλιψη κατά διαστήματα αλλά ήθελε να διακόψει την αγωγή και τα κατάφερε υποκαθιστώντας τη με αυτό.

Πήρα ήδη μια φορά χθες, κοιμήθηκα μια χαρά, καλύτερα απο όταν έπαιρνα τις βαλεριάνες και όλα τα υπόλοιπα, αλλά δεν το ήθελα για αυτό. Δε νομίζω να ειδα κάποια διαφορά στη διάθεσή μου. Δεν ξέρω κι όλας, θα το δοκιμάσω για λίγες μέρες.

Lacrymosa
17-12-2011, 17:28
Η υδροξυ-τρυπτοφανη (5-ΗΤΡ) χρησιμοποιειται πολλες φορες ως συμπληρωμα διατροφης για την αντιμετωπιση της καταθλιψης. Αυξανοντας τα επιπεδα υδροξυ-τρυπτοφανης στο σωμα, αυξανονται κ τα επιπεδα του νευροδιαβιβαστη σεροτονινη. Σε σπανιες περιπτωσεις μπορει να προκαλεσει νευρολογικες επιπλοκες. Γι αυτο προσοχη στη χρηση τετοιων σκευασματων, παντα επειτα απο συννενοηση με τον γιατρο, μιας κ η αποτελεσματικοτητα κ αξιοπιστια τους δεν εχει ακομα μελετηθει εκτενως κ εξακριβωθει.

betelgeuse
17-12-2011, 17:40
Επισης συνηθως τα σκευασματα αυτα περιεχουν συνηθως και βαλεριανα,και απο οσο ξερω δινονται και σε περιπτωσης βουλιμιας και παχυσαρκιας.
Μου το ειχαν προτεινει και εμενα αλλα απο αυτα που διαβασα δεν τα πηρα.
Και κατι αλλο Anniw.Απο αυτα που εχω δει στα ποστ σου εχω καταλαβει πως δεν εχεις παει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο.Αν κανω λαθος διορθωσε με.
Αν ομως δεν εχεις παει,μηπως να πηγαινες να παρεις μια γνωμη?

anniw
17-12-2011, 17:55
Επισης συνηθως τα σκευασματα αυτα περιεχουν συνηθως και βαλεριανα,και απο οσο ξερω δινονται και σε περιπτωσης βουλιμιας και παχυσαρκιας.
Μου το ειχαν προτεινει και εμενα αλλα απο αυτα που διαβασα δεν τα πηρα.
Και κατι αλλο Anniw.Απο αυτα που εχω δει στα ποστ σου εχω καταλαβει πως δεν εχεις παει σε ψυχολογο ή ψυχιατρο.Αν κανω λαθος διορθωσε με.
Αν ομως δεν εχεις παει,μηπως να πηγαινες να παρεις μια γνωμη?

Οχι δεν έχω πάει ακόμα.

Θεοφανία
17-12-2011, 18:59
Έχει δοκιμάσει κανείς; Διάβασα καλές κριτικές στο ίντερνετ και μου το πρότεινε και άτομο που έχει κατάθλιψη κατά διαστήματα αλλά ήθελε να διακόψει την αγωγή και τα κατάφερε υποκαθιστώντας τη με αυτό.

Πήρα ήδη μια φορά χθες, κοιμήθηκα μια χαρά, καλύτερα απο όταν έπαιρνα τις βαλεριάνες και όλα τα υπόλοιπα, αλλά δεν το ήθελα για αυτό. Δε νομίζω να ειδα κάποια διαφορά στη διάθεσή μου. Δεν ξέρω κι όλας, θα το δοκιμάσω για λίγες μέρες.

..αννιω...αυτό που σε κάποιον ταιριάζει, σε κάποιον άλλο φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.
Το να παίρνεις μόνη σου οτιδήποτε, μπορεί να σου φέρει μακροχρόνια αντίθετα αποτελέσματα απ ότι περίμενες.
Αν δεν έχεις χρήματα να πας σε ειδικό, δες τα κέντρα ψυχικής υγείας του Δήμου σου που είναι δωρεάν.
Μη παίζεις με τν υγεία σου.

Gypsy Cello
17-12-2011, 22:59
Εννοείται ότι φάρμακα δεν πρέπει να παίρνεις από μόνη σου!

PETRAN
17-12-2011, 23:23
Παιδιά, από το να παίρνετε σκέτο 5-HTP, βαλεριάνες και βαλσαμόχορτα, καλύτερα να πάτε σε ένα γιατρό να σας συνταγογραφήσει ένα SSRI. Αυτά τα συμπληρώματα είναι πολύ "άγαρμπα" ως τον μηχανισμό τους, π.χ. το να ανεβάσεις τα επίπεδα της σεροτονίνης έτσι χύμα δεν πάει να πει ότι θα βελτιώσεις την κατάθλιψη. Όπως το είχε πει εύστοχα ένας, είναι σαν να θες να δώσεις νερό στην Αφρική, ραντίζοντας το από πάνω με αεροπλάνο. Όσο και να ρίξεις θα πάει χαμένο.

anniw
18-12-2011, 03:18
Παιδιά, από το να παίρνετε σκέτο 5-HTP, βαλεριάνες και βαλσαμόχορτα, καλύτερα να πάτε σε ένα γιατρό να σας συνταγογραφήσει ένα SSRI. Αυτά τα συμπληρώματα είναι πολύ "άγαρμπα" ως τον μηχανισμό τους, π.χ. το να ανεβάσεις τα επίπεδα της σεροτονίνης έτσι χύμα δεν πάει να πει ότι θα βελτιώσεις την κατάθλιψη. Όπως το είχε πει εύστοχα ένας, είναι σαν να θες να δώσεις νερό στην Αφρική, ραντίζοντας το από πάνω με αεροπλάνο. Όσο και να ρίξεις θα πάει χαμένο.

Εγω σε γιατρο εχω σκοπο να παω αν δε δω βελτίωση, (όχι μόνο από αυτά που παίρνω, γενικά ελπίζω να είναι μια φάση που θα περάσει κι από μόνη της), αλλά δε θέλω ούτε συνταγή να μου δώσει ούτε φάρμακα να πάρω. Δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη, έχω δει και μερικούς γνωστούς να παθαίνουν διάφορα εξαιτίας γιατρών. Και δεν ξέρω και κανέναν να μου συστήσουν. Επίσης δεν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Αν και δεν είχα ποτέ κάποια εξάρτηση από ουσίες, με θεωρώ άτομο που εύκολα θα μπορούσε να εξαρτηθεί ψυχολογικά από φάρμακα.

Lacrymosa
18-12-2011, 04:07
λες οτι δεν θες να πας σε γιατρο κ να παρεις φαρμακα, αλλα να παρεις υδροξυ-τρυπτοφανη. Γιατι κ το 5-HTP τι νομιζεις οτι ειναι, αγνο φρουτακι του θεουλη??

PETRAN
18-12-2011, 04:19
λες οτι δεν θες να πας σε γιατρο κ να παρεις φαρμακα, αλλα να παρεις υδροξυ-τρυπτοφανη. Γιατι κ το 5-HTP τι νομιζεις οτι ειναι, αγνο φρουτακι του θεουλη??

+1 ακριβώς.

Γιατί μερικά "φυσικά" βοτάνια που έχουν μέσα 50 χημικά το ένα είναι καλύτερα? (ενώ το φάρμακο περιέχει μόνο 1 συγκεκριμένο για κάποιο στόχο) Α ξέχασα είναι "φυσικά" οπότε πρέπει να είναι και καλύτερα :P

anniw
18-12-2011, 23:25
Αφου το πρώτο βράδυ κοιμήθηκα για 10-11 ώρες (τις προηγούμενες 2 μέρες βέβαια κοιμήθηκα μόνο από 3 ώρες γιατί ήμουν συνέχεια σε ταξίδια), χθες που το πήρα για δεύτερη φορά, είδα τα πιο περίεργα όνειρα που έχω δει ποτέ, όχι από πλευράς περιεχομένου. Το έψαξα και βρήκα ότι είναι πράγματι παρενέργεια, αν δεν ήταν τυχαίο. Δεν τα κατάφερα να ξανακοιμηθώ πάντως μετά από αυτό!

Lacrymosa
18-12-2011, 23:31
Τι τελικα το πηρες? Ελπιζω να σου το γραψε γιατρος κ να μην το πηρες απο μονη σου! Το σταματησες αμα καταλαβα λογω της παρενεργειας?

anniw
18-12-2011, 23:47
Τι τελικα το πηρες? Ελπιζω να σου το γραψε γιατρος κ να μην το πηρες απο μονη σου! Το σταματησες αμα καταλαβα λογω της παρενεργειας?

Το πηρα από μόνη μου, δε χρειάζεται να το γράψει γιατρός. Μπορεί τα όνειρα να ήταν τυχαία, δεν ξέρω. Θα πάρω και σήμερα πριν κοιμηθώ και θα δω τι θα γίνει.
Πήρα την απόφαση κι έχω κανονίσει να δω γιατρό την Τρίτη, ευτυχώς βρήκα κάποιον που μου τον σύστησε άτομο εμπιστοσύνης, δε θα κάνω τίποτα άλλο μέχρι τότε από μόνη μου...

Lacrymosa
18-12-2011, 23:50
Κακως παιρνεις φαρμακα μονη σου. Παραπανω σου εγραψα οτι η υδροξυ-τρυπτοφανη μπορει να επιφερει σε καποιες περιπτωσεις νευρολογικες διαταραχες. Λοιπον στον γιατρο που θα πας θα το αναφερεις, ετσι? Κ θα τα συνεχισεις μονο με τη συμφωνη γνωμη του.

anniw
23-12-2011, 20:06
Απογοητευτηκα απο γιατρούς και ειδικους...
Ο γιατρος δεν εκανε καμία διάγνωση... κακώς... θα έπρεπε κάτι να έχω τουλάχιστον που να με κάνει να φαντάζομαι ότι δεν είμαι καλά.
Του είπα όλα αυτά που έχω πάρει, τα χάπια βαλεριάνας, το 5ΗΤΡ που τελικά δεν το σταμάτησα, μου είπε ότι αν βλέπω αποτέλεσμα να τα συνεχίσω, το 5ΗΤΡ, να το διπλασιάσω σταδιακά και μετα να το ξαναμειωσω. Μου ειπε λεπτομερειες και θα μου τα ξαναπει ετσι κι αλλιως... Μου σύστησε κι ένα άλλο σε συνδυασμό. Όλα αυτά τα ήξερα κι από μόνη μου...
Μίλησα με τον φίλο μου που μου τον σύστησε, μου είπε να μην τον αμφισβητώ, έκανε τις παρατηρησεις, τα τεστ και τις μετρήσεις κατά τη διάρκεια της επίσκεψης κι αν κατέληξε ότι δεν έχω και δε χρειάζομαι κάτι, ισχυει.

Αποφασισα να πάω και σε ψυχολόγο. Πάλι τίποτα που να μην το ξέρω. Σκέψεις και τρόποι να απαλλαγω απο το άγχος και ό,τι με κρατάει δεμένη στο παρελθόν, με θετική σκέψη και χωρίς αρνητικά συναισθήματα κλπ... σε πόσα βιβλία και άρθρα τα έχω διαβάσει αυτά;...

Αρα τι κανω τώρα;

panagiwtis23
26-08-2014, 22:24
Ξανανοίγνω το θέμα γιατί το διάβαζα και εγώ αυτό σε ένα βιβλίο ενός αμερικάνου ψυχίατρου ότι το θεωρούσε καλύτερο ακόμα και απο τα ssri και με λιγότερες παρενέργειες.
Το χει πάρει τελικά κανείς εδώ ΄μεσα να μας πει εντυπώσεις;
Οι κριτικές του πάντως είναι άψογες όπου και αν κοίταξα και μάλιστα από άτομα που έπαιρναν χρόνια ssris

panagiwtis23
06-09-2014, 19:04
Κανείς;
Τελικά μόνο εγώ θα το δοκιμάσω;

wstyron
08-09-2014, 13:11
η τρυπτοφανη δεν ειναι τοσο καλη οσο καταλαβες απ αυτα π διαβασες . δεν ειναι αρκετα αποτελεσματικη το πραγματικα καλο ειναι οτι οντως οι παρενεργειες ειναι λιγοτερες
συγκριτικα με τα φαρμακα αξιζει . υπαρχουν καλυτερες ουσιες

panagiwtis23
08-09-2014, 17:24
η τρυπτοφανη δεν ειναι τοσο καλη οσο καταλαβες απ αυτα π διαβασες . δεν ειναι αρκετα αποτελεσματικη το πραγματικα καλο ειναι οτι οντως οι παρενεργειες ειναι λιγοτερες
συγκριτικα με τα φαρμακα αξιζει . υπαρχουν καλυτερες ουσιες

Ποιές κατά την γνώμη σου είναι οι καλύτερες ουσίες;
Εγώ προσπαθώ να βρω κάποιον αντικαταστάτη στα ssri αλλά να είναι άξιος αντικαταστάτης γιατί μερικές παρενέργειες δε θα ήθελα να τις έχω...

wstyron
09-09-2014, 13:31
καλημερα

καταθλιψη εχεις ε ? συνηθως τα φυσικα συμπληρωματα βοηθανε περισσοτερο απο τα φαρμακα . λοιπον υπαρχουν πολλες ουσιες ειναι γυρω στις 20 κ παραπανω . ολες ειναι καλες αλλα απ οσα εχω διαβασει η καλυτερη ειναι η sam-e . απο κει κ περα ομως στον καθε ανθρωπο δεν ταιριαζουν ολες οι ουσιες . εσενα μπορει να σε βοηθησει μια αλλη ....
πρεπει να μου πεις καποια επιπλεον πραματα για σενα κ το προβλημα σου οχι για κουτσομπολιο :D αλλα για να βοηθησω περισσοτερο .
εγω εχω καταθλιψη μειζων . πηρα αρκετες φυσικες ουσιες αλλα δυστυχως -το τονιζω -πολυ αργα κ ετσι δε με βοηθησαν . αν εσυ θες να δοκιμασεις πιστευω οτι αξιζει .
σκεψου το καλα και αν το αποφασισεις πες μου . εγω τελευταια μπαινω λιγο στο φορουμ αλλα θα χω το νου μου . αν θες στειλε μου πμ για ποιο ευκολη συνενοηση

panagiwtis23
13-09-2014, 20:15
φίλε σου έχω στείλει Pm εδώ και μένες
μήπως δεν σου ήρθε;

nick_electro
10-02-2015, 10:28
και εγώ είχα πάρει 5-htp για 1 μηνα,
αλλα πέρα από τα έντονα όνειρα και πιο βάθη ύπνο
δεν έκανε κάτι παραπάνω.
οι κατάθλιψη oi φοβίες και οι ιδεοληψίες συνέχισαν.
προσοχή μην το συνδυάζεται ποτε με σρι λόγο κινδύνου να πάθετε σύνδρομο σεροτονίνης

Macgyver
10-02-2015, 11:39
Tο 5 - HTP δεν μπορει να περασει το brain barrier , ειναι σαν να παιρνεις σεροτoνινη απο το στομα . Τοχω δοκιμασει παντως , αποτελεσμα 0 . Προτιμω τις βιταμινες Β , ιδιως η Β12 ενδεικνυται για καταθλιψη και omega-3 σε μεγαλουτσικες δοσεις , το omega-3 το παιρνει και ο ψυχιατρος μου ( εχει κτθλψη ) , κανει καλο και σε πολλα αλλα . Παιρνω και D3 , ιδιως τις μερες που δεν βγαινω εξω . Οτιδηποτε αλλο το αποφευγω , αν και τα γνωριζω . Το sam-e διατεινεται οτι κατι κανει , αλλα οχι μαζι με sssri's .

panagiwtis23
10-02-2015, 17:47
16 μέρες το παίρνω το 5htp θα του δώσω και άλλο χρόνο.
ΆΛλωστε και το cipralex είχε κάνει κοντά 2 μήνες να με πιάσει.

Γιατί τα ssri να αργούν τόοοοοοσο.
Ακόμα και τώρα να πω θα πάω να μου γράψουν κανένα ssri θα θέλει πάλι 2 μήνες φοβάμαι και αποθαρύνομαι...

panagiwtis23
07-03-2015, 23:48
Για να δώσω και λίγο feedback, τελικά το πήρα 1 μήνα το 5htp 200mg και βοήθησε γύρω στο 20-30%.
Αλλά όχι παραπάνω.
Πιστεύω ότι για ελαφριά, εποχιακή κτλ κατάθλιψη είναι πολύ καλό.

Αλλά για χρόνια κατάθλιψη με αγχώδη και κρίσεις πανικού δυστυχώς δεν είναι ούτε για πλάκα.
Ξαναγύρισα στο cipralex και αυτή την φορά (επειδή το χα ξαναπάρει μάλλον) μπήκα κατευθείαν σε φουλ δόση (μετά από 2-3 μέρες) στα 20mg και την 10η μέρα άρχισε ήδη να με πιάνει.

Στην τελική σκέφτομαι σάμπως ήξερα πως ακριβώς δρα και το 5htp ή πόσο ασφαλές θα είναι και αυτό μακροπρόθεσμα...
Τουλάχιστον στο cipralex έχεις και κάποιον να κατηγορήσεις

μυσπ
08-03-2015, 00:26
Καλησπερα σου μελος για φαρμακα κανουμε ο,τι λεει ο γιατρος κ οχι ο,τι μας κατεβει εδωπερα σαν φορουμ δεν επιτρεπεται να προτεινουμε φαρμακευτικη αγωγη η να κανουμε διαγνωσεις,ειναι κ αναλογα τον οργανισμο ποιο φαρμακο δεν σου προκαλει πολλες παρενεργειες καλο κουραγιο!

DTM
05-04-2015, 23:17
Αυτο το 5-ΗΤΡ δεν είναι και τόσο αποτελεσματικό .
Υποτίθεται οτι είναι ενα συμπλήρωμα διατροφής με βασικό συστατικό το αμινοξύ της τρυπτοφάνης , το οποίο αφού καταφέρει να περάσει τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό , μετουσιώνεται σε νευροδιαβιβαστη σεροτονίνης, δηλαδη στην βιοχημική ουσία που παράγει ο εγκέφαλος για να νοιώθουμε όμορφα.

Το πρόβλημα με αυτό το αμινοξύ , είναι η αναποτελεσματικότητα του. Ναι μέν δουλεύει σαν πρόδρομο μόριο για την κατασκευή σεροτονίνης απο τον εγκέφαλο , παρ ΄ολα αυτά όμως δεν καταφέρνει να απορροφηθεί απο τον οργανισμό και να περάσει τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό.

Για να περάσει μια ουσία πλούσια σε τρυπτοφάνη τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό , υπάρχουν μυστικά. Ενα απο αυτά τα μυστικά είναι η αναλογία σακχάρων προς πρωτεϊνες στο σύνολο της τροφής . Μια αποτελεσματική πηγή τρυπτοφάνης που είναι σε θέση να μετατραπεί σε σεροτονίνη , είναι η μαυρη σοκολάτα με υψηλή συγκέντρωση κακαο (περίπου 80%).

Με αδειο στομάχι, μια σοκολάτα με 80% κακαο εξ αιτίας της ζάχαρης και της χαμηλής πρωτεϊνης , μπορεί να απορροφηθεί απο τον οργανισμό. Εγω όταν νοιώθω πεσμένος η αγχωμένος ή σε υπερένταση τρωω μια σοκολάτα με πολύ κακαο.

Το 5-ΗΤΡ δεν βρήκα κάποιον τρόπο να το απορροφήσω και ετσι κάθε φορά που το χρησημοποιούσα δεν έκανε τίποτα !

Αν υπάρχει κάποιος που κατάφερε να βρεί κάποιον αποτελεσματικό καταλύτη για το 5-ΗΤΡ , θα ήθελα να το διαβάσω.

panagiwtis23
06-04-2015, 10:12
Το περίεργο είναι ότι πολλοί την χρησιμοποίησαν αποτελεσματικά.
Έτσι είναι με τα φυτικά άλλους τους πιάνουν και άλλους όχι.
Όπως και με τα φάρμακα.
Άλλον το 5htp τον πιάνει 100% άλλον 30% (εμένα) άλλον καθόλου...

Σαν αντικαταθλιπτικό κάτι έκανε σε μένα.
Τις κρίσεις πανικού δεν κράταγε ούτε για πλάκα όμως...

Έτσι και αλλιώς όλα χημικά και φάρμακα είναι με άλλη αναλογία ωφέλειας - παρενεργειών και γιαυτό θέλει δοκιμές μέχρι να βρούμε το βότανο, φάρμακο, χάπι που μας βοηθά...

Μέχρι τότε υπομονή και αρκετή κριτική σκέψη και δικά μας φίλτρα έναντι στους ψυχιάτρους που έχουν πολλές φορές συμφέροντα και συμφωνίες για συγκεκριμένα φάρμακα.
Ακόμα και αν είναι καλός ο ψυχίατρος και ξέρει το καλύτερο χάπι για μας μπορεί να γράφει κάποιο από το οποίο παίρνει ποσοστά και ας μην είναι το κατάλληλο για εμάς...

Ειδικά όταν πας σε γραφείο ψυχιάτρου και είναι γεμάτο αντικείμενα από εταιρίες φαρμάκων από μπλοκάκια, στυλους, ρολόγια, ποστ-ιτ κτλ για αντιψυχωτικά κτλ τότε ειδικά πρόσεχε και κρίνε και συ το τι σου γράφει και το αν θα αλλάξεις γιατρό... Αυτό πάει στην @μυσπ

Macgyver
06-04-2015, 13:51
Tο 5 - HTP δεν μπορει να περασει το brain barrier , ειναι σαν να παιρνεις σεροτoνινη απο το στομα . Τοχω δοκιμασει παντως , αποτελεσμα 0 . Προτιμω τις βιταμινες Β , ιδιως η Β12 ενδεικνυται για καταθλιψη και omega-3 σε μεγαλουτσικες δοσεις , το omega-3 το παιρνει και ο ψυχιατρος μου ( εχει κτθλψη ) , κανει καλο και σε πολλα αλλα . Παιρνω και D3 , ιδιως τις μερες που δεν βγαινω εξω . Οτιδηποτε αλλο το αποφευγω , αν και τα γνωριζω . Το sam-e διατεινεται οτι κατι κανει , αλλα οχι μαζι με sssri's .

Παναγιωτη , καλησπερα , διαβασε καλα αυτο που γραφω , εχω μεγαλη εμπειρια με τα αμινοξεα , και φυσικα εχω δοκιμασει το 5 HTP . Προσθεσε στα ανωτερω , το rhodiola rosea . κι αυτο αποτελεσματικο . Αγγελος .

elis
06-04-2015, 14:13
na kanete gymnastiki i gymnastiki voithaei

panagiwtis23
06-04-2015, 20:06
Άγγελε έπαιρνα και παίρνω και βιταμίνες Β μάλιστα 100άρα και ιχθυέλαια σε μόνιμη σχεδόν βάση γιατί τα θεωρώ απαραίτητα και σπανίως μπορώ να πω πως τρώω όπως θα έπρεπε να φάω είτε γιατί λείπω είτε για οικονομικούς λόγους είτε γιατί μένω με γονείς/αδέρφια οπότε δεν έχω τον έλεγχο στο διαιτολόγιο κτλ...

Σε αυτό το μιξ λέω να βάλω και multi-minerals τώρα κυρίως για να έχω ασβέστιο-μαγνήσιο-D3-iron-zinc κτλ που γενικά δεν έχω επαρκή από την διατροφή μιας που δεν τρώω τυρί-γιαούρτι-γάλα κτλ (αλλεργικός...) και ψάρι πολύ σπάνια (ακριβό)

DTM
06-04-2015, 20:44
Φοβάμαι αγαπητέ φίλε elis, οτι οχι μόνο τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά , αλλά απ οτι έχω καταλάβει είναι μάλλον εξαιρετικα πολύπλοκα και εξηγούμαι.

Κανείς δεν θα αμφισβητήσει την ευεργετική επίδραση της γυμναστικής στην σωματική και πνευματική υγεία. Λέγεται μάλιστα οτι η αεροβική γυμναστική και το χαλαρό τρέξιμο εκτός της παραγωγής ουσιών ικανοποίησης , όπως για παράδειγμα της ντοπαμίνης , προκαλεί επίσης την απόκριση του υποθαλάμου (ενα τμήμα του παλαιοθηλαστικού εγκεφάλου ) που διεγείρει νευρογένεση για καλύτερη εγκεφαλική λειτουργία και μνήμη.

Όμως αυτά ισχύουν κυρίως για ενα μέσο άτομο με φυσιολογικές τιμές ουσιών και φυσιολογικό (ευσταθές) νευρικό σύστημα.

Ενα άτομο με μη φυσιολογικές τιμές ουσιών και ευαίσθητο (ασταθές) νευρικό σύστημα , έχει διαφορετική συμπεριφορά. Πολλές φορές διαπιστώνω οτι τα προβλήματα της ψυχικής σφαίρας έχουν καθαρά φυσικό , βιολογικό υπόβαθρο.

Για παράδειγμα, οταν μετά απο έντονη προσπάθεια και γυμναστική αντιμετωπίζω μια κατάσταση, διαπιστώνω μια αλλαγή στις αντιδράσεις προς το πιο ασταθές. είναι σαν να γίνεται ο οργανισμός μου περισσότερο εβάλωτος στη διέγερση και το νευρικό μου σύστημα περισσότερο ασταθές. Η άποψη μου είναι οτι το ψυχικό πρόβλημα δεν είναι ψυχικό , αλλά καθαρά βιολογικό. Είναι φυσικό.

Η βάση για κάθε ψυχικό πρόβλημα είναι νευροβιολογική και ο τρόπος εκδήλωσης του προβλήματος γίνεται μέσω σωματικών αποκρίσεων (ταχυκαρδία δυσπνια κτλ). Οσο πιο ασταθές και χαοτικό είναι το σύστημα , τόσο πιο ευάλωτο και εξαρτημένο είναι απο τις ελάχιστες διακυμάνσεις του εξωτερικού και εσωτερικού περιβάλλοντος.
δηλαδή αν κουραστώ απο την γυμναστική κατευθείαν δημιουργώ εκείνες τις εσωτερικές αρχικές συνθήκες που θα με κάνουν πιο νευρικό ,πιο ασταθή , πιο χαοτικό.

Η φυσική βάση φαίνεται και απο τις αντιδράσεις οταν πεινουμε αλκοολ. Οταν πιώ αλκοολ αλλάζουν τόσο πολυ οι εσωτερικές αρχικές συνθηκες , που γίνομαι άλλος άνθρωπος με διαφορετική συμπεριφορά και διαφορετική ευαισθησία αντιδράσεων προς τα ερεθίσματα απο το περιβάλλον.

Οπότε η γυμναστική μπορεί να οδηγήσει σε μη προβλεπόμενα και επιθυμητά αποτελέσματα , ειδικά οταν μιλάμε για νευρικό σύστημα με χαρακτήρα πολυπλοκο και ασταθή.

elis
06-04-2015, 21:13
koita ego tora pou einai to thema de ksero ti empeiria exo pano se ayta
tha s po ta dika mou ki ama thes ta akous oti kapos prepei na to ksegelaseis to sistima sou
na parei ti gimnastiki tha s po kapoies palavades pou exo kanei ego pou perilamvanoun
antiviosi kai polivitamines san peirama ayto emena me tin antibiosi me epiane gia 2-3 meres epairna
magnisio akineton sto asxeto exo kanei arketa peiramata gia na fero ayto pou eimai se mia viosimi katastasi
epanalamvano ayta ta ekana otan imoun skasmenos kai den iksera ti allo na kano se stigmes trellas
filika

stefamw
06-04-2015, 21:26
Δεν το εχω δοκιμασει ποτε, αλλα μου φαινεται μουφα. Εχω παρει L-Theanine 200mg για το αγχος και ακομα και σε τριπλη δοση δεν ενιωσα το παραμικρο, οταν το χαμομηλι ειχε εμφανη δραση. Εχω παρει Noopept, ενα νοοτροπικο συμπληρωμα που επιταχυνει τις λειτουργειες του εγκεφαλου και βοηθαει στο αγχος. Μου εφερε τα αντιθετα αποτελεσματα, αρχισα να νιωθω χαζος, να ξεχναω βασικες λεξεις και να κανω σαρδαμ ασταματητα, το εκοψα πριν χειροτερεψει η κατασταση. Οποτε τελος πλεον για μενα, τα "φυτικα" και τα μη συνταγογραφουμενα βοηθηματα. Φαρμακα με προσοχη και τελος.

elis
06-04-2015, 21:29
kai kati allo na s po oti i gimnastiki einai mia kataponisi gia to soma pou to soma antidraei kai gi ayto ginetai to ofelos
emena kapoia stigmi to soma itan nothro den antidrouse kala me ta polla me ta liga to xo ferei se mia katastasi pou paleyetai
o stoxos mou itan na veltioso aytin antidrasi tou organismou na veltioso to ofelimo parathiro

stefamw
06-04-2015, 22:16
Και γω με γυμναστικη καταπολεμαω την καταθλιψη. Το παρακανα βεβαια μια μερα, 7 ωρες ορειβασια + 20 χλμ ποδηλασια την ιδια μερα.

Macgyver
09-04-2015, 12:45
na kanete gymnastiki i gymnastiki voithaei

Συμφωνω απολυτα , η γυμναστικη ειναι το απολυτο φαρμακο κατα της καταθλιψης .