PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : μπούμπλε διακοπή

KateM
26-09-2011, 20:48
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε για τα μπούμπλε, ποια είναι αυτά και αν μπορεί κάποιος να τα κόψει.

niah
26-09-2011, 20:54
Αν δεν κανω λαθος ειναι δυνατα ηρεμιστικα..Περισσοτερο σαν πρεζοχαπα τα ξερω..κι απο οτι ξερω επισης ειναι εθιστικα..
Ετσι νομιζω,δεν ειμαι σιγουρη
Για ποιον λογο αναρωτιεσαι για το συγκεκριμενο φαρμακο?

KateM
26-09-2011, 20:59
κάποιος φίλος παίρνει και έχει άσχημη συμπεριφορά.εγώ του λέω να τα διακόψει με ψυχολογική υποστήριξη αλλα δεν ξέρω ο ίδιος τι θέλει...

niah
26-09-2011, 21:03
Ε αυτο ειναι το βασικο..Αν δεν θελει ο ιδιος μην το ψαχνεις και μην ασχολεισαι γιατι θα επηρεαστεις κι εσυ απ την κατασταση κι ακρη δεν θα βγαλεις..Οντως κανουν επιθετικο αυτον που τα παιρνει.Ποσο μαλλον αν τα κατεβαζει σαν καραμελες για δικους του λογους κι οχι για ιατρικους σκοπους.
Οταν θελησει ο ιδιος να αλλαξει την κατασταση μπορεις να τον βοηθησεις..οσο δεν το θελει μην το ψαχνεις..Αν δεν το χεις κανει ηδη καντου μια συζητηση που θα τον ταρακουνησει κι αστον απο εκει και περα να το συνειδητοποιησει μονος του..

KateM
26-09-2011, 21:40
το θέμα είναι οτι βρισκεται σε στενο μου περιβάλλον και επηρεαζομαι οσο να ναι...απο οτι κατάλαβα οταν αισθάνεται άσχημα το ρίχνει σε αυτά.έχει και η κοπέλα του πρόβλημα με την ηρωίνη και ο ένας επηρεάζει άσχημα τον άλλο.

Μαγικά Ταξίδια
26-09-2011, 21:45
Από όσο ξέρω είναι ηρεμιστικά - υπνωτικά χάπια (vulbegal νομίζω λέγεται στην επίσημη ονομασία) τα οποία χρησιμοποιούνται επίσης και από τους χρήστες ναρκωτικών ουσιών.
Λες ότι η κοπέλα του κάνει χρήση ηρωίνης. Είσαι σίγουρη ότι ο φίλος σου δεν έχει εντονότερο πρόβλημα με χρήση ουσιών; Το έχεις συζητήσει καθόλου μαζί του;

niah
26-09-2011, 21:49
Καταλαβαινω..κωλοκατασταση ..Οταν λες οτι αναγκαστικα επηρεαζεσαι εννοεις οτι μενετε μαζι..ειναι καποιος συγγενης?
Αν δεν νιωθεις ανετα να απαντησεις εδω στειλε π.μ.
Παντως να ξερεις οτι η επιθετικοτητα απο εκει ειναι..Αν το αποφασισει φυσικα και μπορει να τα κοψει..αν τα εχει συνηθισει βεβαια μαλλον θα βγαλει καποια στερητικα αλλα η ουσια ειναι οτι μπορει να τα κοψει..Ξερεις αν παιρνει κι αυτος ηρωινη??Καλο ειναι τετοια ζευγαρια να χωριζουν οσο βρισκονται στις ουσιες γιατι παρασερνει ο ενας τον αλλον..αν τα καταφερουν να κοψουν βλεπουν τι γινεται και με τη σχεση τους.

Lacrymosa
26-09-2011, 22:31
κειτ τα "buble" ειναι τα γνωστα vulbegal (ειναι υπνωτικα κ ανηκουν στην κατηγορια των βαρβιτουρικων) αυτα με τις κοκκινες καρτελες, εχει τυχει να παρω κι εγω κ αυτο που μου εφερε δεν ηταν επιθετικοτητα αλλα μια απαθεια κ αισθηση οτι γυριζουν πραγματα κ γενικα ημουν πιο "χαλαρη" τωρα στον καθε εναν επιδρα διαφορετικα, τα "Buble" κ τα "υπνους" (hipnosedon) κανονικα προοριζονται αποκλειστικα για ιατρικη κ φαρμακευτικη χρηση, περαν αυτου πολλοι ναρκομανεις τα παιρνουν γιατι δημιουργουν εξαρτηση κ αισθημα "φιξαρισματος"..

οσον αφορα το παιδι αυτο τωρα, ειναι ευλογο να ανησυχεις κ να αναρωτιεσαι, ειδικα αμα προκειται για καποιο πολυ δικο σου ατομο η του στενου κοινωνικου σου κυκλου... πρωτα απ ολα πρεπει να το θελησει ο ιδιος να τα κοψει, να το συνειδητοποιησει κ να το παρει αποφαση, καθως κ να γνωριζει οτι θα εχει καποιες συνεπειες αρχικα,(στερητικα) αλλα μακροπροθεσμα θα ειναι για το καλο του.. προσπαθησε ηρεμα να του το εξηγησεις κ αν δεν καταλαβαινει μην επιμενεις...

το οτι η κοπελα του βαραει πρεζα ειναι καταλυτικος κ επιβαρυντικος παραγοντας, μιας κ υπαρχει σε αυτες τις περιπτωσεις αλληλοεπηρεασμος κ αυτο δεν βοηθαει.. επισης πολυ ευκολο να κυλησει κ το παιδι αυτο στην πρεζα.. δεν θελει πολυ...

αυτα απο εμενα κ ο,τι αλλο θες μπορεις να ρωτησεις, οκ?
ευχομαι να παν ολα καλα στην τελικη κ να βρουν τα παιδια το δρομο τους, τον δρομο της ζωης κ οχι του "παραμυθιου"..

KateM
26-09-2011, 23:06
το ξέρω οτι τέτοια ζευγάρια θα πρεπε να χωρίζουν για κάποιο διάστημα αλλα η κοπέλα δεν θέλει και αυτος την απειλει οτι θα αυτοκτονησει.εχει κάνει και απόπειρες.ειναι δυσκολα τα πράγματα το ξέρω.κανει και αυτός χρηση ηρωίνης αλλα απο ότι καταλαβαίνω δεν έχει την εξάρτηση που έχει η κοπέλα.η κοπέλα ειναι απο το οικογενειακό μου περιβάλλον και στην ουσία για αυτην ενδιαφέρομαι αλλα επειδη δεν θέλει ή δεν μπορεί να τον χωρίσει θα θελα να ξέρω αν θα μπορούσε να τα κόψει και αυτος τα φάρμακα...ευχαριστω για τις πληροφορίες...

Lacrymosa
26-09-2011, 23:14
μμμ... δυσκολα τα πραγματα ετσι οπως τα περιγραφεις.. ημουν σχεδον βεβαιη οτι εκανε κ αυτος χρηση ηρωινης... τετοια ζευγαρια επηρεαζονται κ καλο θα ειναι για ενα διαστημα να αποστασιοποιηθουνε, αμα θελουν πραγματικα να βρουν διεξοδο απ τα ναρκωτικα κ να απαλλαγουνε... αυτος φυσικα κ μπορει να τα κοψει κ οσο ειναι ακομα νωρις να μην πεσει ακομα πιο βαθια, φτανει να το συνειδητοποιησει κ να το θελει ο ιδιος... αλλιως κανεις μια τρυπα στο νερο...
τι εννοεις οτι δεν θελει να τον χωρισει η δεν μπορει ?? Λογω της συνεξαρτησης που εχουν ειναι κατανοητο ως ενα βαθμο, αλλα αμα πραγματικα θελουν το καλο τους, πρεπει σ αυτο το κομματι να αναθεωρησουν..... δεν γινεται αλλιως δυστυχως.. ο ενας παρασυρει τον αλλον.......

niah
26-09-2011, 23:17
H κοπελα δεν το σκεφτεται καθολου για απεξαρτηση? Δυστυχως σ αυτες τις καταστασεις αν δεν το εχουν παρει χαμπαρι οι ιδιοι και δεν θελουν συνειδητοποιημενα να κοψουν,καποιος τριτος οσο κι αν τους αγαπαει δεν μπορει να κανει τιποτα..Το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις σ αυτην την περιπτωση(της μη συνεργασιας)ειναι να κοιταξεις την δικη σου ψυχολογικη υγεια και να προσπαθησεις να μην επηρεαζεσαι τοσο απ το γεγονος,ωστε -εκτος των αλλων-αν καποια στιγμη αποφασισουν οτι θελουν βοηθεια να εισαι ικανη να τους την προσφερεις..Διαφορετικα και οι ιδιοι δεν θα αλλαζουν κι εσυ θα φθειρεσαι χωρις να φταις σε κατι..Ξερω οτι φαινεται σκληρο και δυσκολο ομως πιστευω οτι ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις..
Μπορεις επισης να συμβουλευτεις και καποια απ τις ειδικες γραμμες για υποστηριξη σε εξαρτημενους ή στις οικογενειες τους.Υπαρχουν παρα πολλες.Μ ενα σερτς στο γκουγκλ θα τις βρεις.Αν δεν μπορεσεις ρωτησε μας.

Κατι που ξεχασα να ρωτησω..ξερεις αν τοσο η κοπελα οσο και το παιδι που αναφερεις ειναι στις αρχες που κανουν ηρωινη?Ή μιλαμε για χρονιους χρηστες?

KateM
26-09-2011, 23:38
Προς τη lacrymosa δεν θέλει λεει να φύγει απο κοντα της αυτος γιατι αλλιως δε θα κόψει και άλλα τέτοια χαζα αλλα εδω περα δεν ξερω τι ακριβως συμβαίνει γιατι οπως προανεφερα αυτος την απειλει οτι θα αυτοκτονησει.αυτος δεν φευγει και απο το σπίτι γιατι εχει βολευτει.ενοικιο δεν πληρωνουν, ολα τα εχουν έτοιμα, βενζινες για το αμαξι κτλ...η κοπέλα ειναι 3 χρονια χρηστης και 1μιση οκανα.ξαναέπεσε τώρα και σκέφτεται με βουπρενορφίνη να κόψει...αλλα απτον οκανα την εδιωξαν(ακου να δεις τακτικη και απο εκει...)αυτος δεν γνωρίζω...

Lacrymosa
27-09-2011, 21:03
Προς τη lacrymosa δεν θέλει λεει να φύγει απο κοντα της αυτος γιατι αλλιως δε θα κόψει και άλλα τέτοια χαζα αλλα εδω περα δεν ξερω τι ακριβως συμβαίνει γιατι οπως προανεφερα αυτος την απειλει οτι θα αυτοκτονησει.αυτος δεν φευγει και απο το σπίτι γιατι εχει βολευτει.ενοικιο δεν πληρωνουν, ολα τα εχουν έτοιμα, βενζινες για το αμαξι κτλ...η κοπέλα ειναι 3 χρονια χρηστης και 1μιση οκανα.ξαναέπεσε τώρα και σκέφτεται με βουπρενορφίνη να κόψει...αλλα απτον οκανα την εδιωξαν(ακου να δεις τακτικη και απο εκει...)αυτος δεν γνωρίζω...

κοιτα ειναι μαζι στη χρηση κ επηρεαζονται ο ενας απ τον αλλον.. δικαιολογιες κατ εμε αυτα που λεει αυτος.. πιστευω δεν ειναι ακομα ετοιμος να κοψει.. ελπιζω να το συνειδητοποιησει συντομα κ αυτος κ η κοπελα του ποσο κακο κανουν στον εαυτο τους κ ποσο οδυνηρες συνεπειες θα εχουν μακροπροθεσμα οι επιλογες τους...
το οτι τα εχουν ολα ετοιμα, ειναι πολυ κακο πιστευω κ βολευνται ετσι... σε τετοιες περιπτωσεις η αποκοπη απο την "θαλπωρη" κ το "βολεμα" ισως φαινεται αρχικα σκληρο, αλλα λειτουργει στο να συνειδητοποιησουν οτι δεν μπορουν να βολευονται μια ζωη στους γονεις τους κανοντας παραλληλα τις μαλακιες τους... σορρυ αν ακουγομαι σκληρη αλλα δυστυχως-ευτυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα...
να ευχηθω καλο κουραγιο κ πραγματικα να μπορεσουν τα παιδια να βρουν το δρομο τους...

KateM
27-09-2011, 22:18
Lacrymosa δεν ακούγεσαι σκληρη και το ξέρω οτι καπως ετσι πρεπει να γίνουν τα πράγματα γιατι οταν τα εχεις όλα νομίζεις οτι είσαι καλά...ευχαριστω για την βοηθεια όλων σας!

niah
27-09-2011, 22:21
Κειτ καλο θα ηταν να συμβουλευοσουν και καποια απ τις γραμμες υποστηριξης που υπαρχουν..

giorgos panou
27-09-2011, 23:27
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε για τα μπούμπλε, ποια είναι αυτά και αν μπορεί κάποιος να τα κόψει.

Αφηνουν μια ελεινη γευση -για μενα παντα- ,το καταλαβαινουν σχεδον ολοι οτι εισαι υπο την επηρεια τους , μηλας αργα και δυσκολα ,γενικα δεν χαμπαριαζεις και ολα γυρο σου παν αργααα ") .Αμα φας ενα μπορει και να σε βοηθησει με τον υπνο απο 2 και πανω το αναποδο ! Τα "βου" οπως και ειναι στην αργο της πιατσας σου βγαζει καποια χαρα ,ευεξια .
Ειναι ισως απο τα πιο δυνατα βαρβιτουρικα και απο τα πιο γνωστα .Το χαπι αυτο οπως και οι πιο πολλες ουσιες ειναι σχετικο και αναλογο με τον χαρακτηρα του καθενα και με την ψυχικη φαση που ειναι την ωρα που το παιρνεις. Ετσι αμα εισαι λιγο περιεργος θα σε κανει επιθετικο και χωρις φοβο η ενδιασμους ,για αυτο και πολλοι χουλιγκανοι οι ληστες του δρομου το εχουν σαν εργαλειο τους .
Παντος την επομενη μερα εχεις ενα πολυ ομορφο ξυπνημα και ορεξη για την μερα που ερχετε!

magesticalazier
27-09-2011, 23:35
Τρίτη , 31 Ιανουαρίου 2006

Χαπάκια Μπούμπλε-Μπούμπλε;

Λίγες ώρες πριν, μπαίνω στο λεωφορείο μαζί με δυο κάπως μελαχρινούς νεαρούς, δεν θα ήταν 18 χρονών; Ντυμένοι μια χαρά με ζακετάκια, με κινητά σένια και φρεσκοκουρεμένοι. Κάθονται αυτοί από πίσω μου τραγουδώντας φωναχτά, κι εγώ κάθομαι δίπλα σε έναν παππού. Ο παππούς φυσικά του κάνει την σχετική παρατήρηση, τα πήρε ο ένας, αλλά δεν συνεχίστηκε. Γενικά πάντως δεν νοιαζόντουσαν αν λέγανε τις σκέψεις τους δυνατά. Κι αρχίσανε τη συζήτηση τους σαν να μην είχανε προσέξει ότι το λεωφορείο ήταν γεμάτο:

Ο Αριστερά: Λοιπόν θα τη χρειαστώ αύριο.
Ο δεξιά: Ναι, ρε κανένα πρόβλημα. Την μισή την πίνω εγώ το πρωί και την υπόλοιπη γραμμή στην αφήνω για σένα.

(Εγώ καραφλιάζω)

Ο αριστερά: Ναι ρε συ να πιω κι εγώ.
Ο δεξιά: Που λες βρήκα πάλι τον άλλον και τον έκανα να μου δώσει τα χαπάκια μπούμπλε μπούμπλε.
Ο αριστερά: Έλα ρε!
Ο δεξιά: Ναι, του είπα εκεί κάτι ιστορίες ότι θα πάω να αυτοκτονήσω κι ότι δεν τη βγάζω τη ζωή και κάτι άλλα.
Ο αριστερά: Μπράβο!
Ο δεξιά: Ναι, ρε πάλι καλά, γιατί μετά ξέρεις δεν θα άντεχα χωρίς να πιω.
Ο αριστερά: Άσε μετά πρέπει να ψάχνεις παντού και γενικά να παίρνεις...
Ο δεξιά: Κλεπτομανής γίνεσαι.
(περνάει ένα λεπτό)
Ο δεξιά: Βρήκα ένα μπουφάν-τζάκετ (μάρκα) από το (τάδε) μέρος. Να πάμε μοναστηράκι.
Ο αριστερά: Ναι ρε.
Ο δεξιά: Να το δώσουμε να πάρουμε και 50 ευρώ. Κάνε μου μια αναπάντητη. Εχθές προχθές μια κυρία μου έδωσε 75 ευρώ.
Ο αριστερα: Πώς ρε;
Της είπα εκεί πέρα μια ιστορία όταν είχα μπει σε μια πολυκατοικία. Ότι μένω μπροστά από την πόρτα της κοπελιάς μου που έχει δίδυμη αδερφή και με την οποία τα έχω επίσης γιατί έχω έρθει από Θεσσαλονίκη, αλλά δεν με θέλουν πια κι έχω ξεμείνει από λεφτά. Και μου έδωσε τα 75 ευρώ και μου είπε πάρε εδώ και πήγαινε να κοιμηθείς σε ένα ξενοδοχείο και να φας κάτι.
Ο αριστερά: Καλή φάση.
Ο δεξιά: Ναι, ναι, εντάξει συνήθως παίρνω 20 με 25 ευρώ. Πάλι καλά.

[Συζήτηση μετά για τις τηλεκάρτες κι ότι βρήκε μια κάρτα φτηνότερα σε περίπτερο απ’ ότι σε κατάστημα γνωστής αλυσίδας, επειδή αυτοί προσθέτουν και κάποια λεπτά ομιλίας τζάμπα.]

Ο δεξιά: Τι κανόνισες για απόψε;
Ο αριστερά: Έχουμε ραντεβού εγώ εσύ, η Ναταλία και ο Χάρης.
Ο δεξιά: Ωραία.
Ο αριστερά: Μόνο ο Χάρης πρέπει να είναι λίγο πιο μακριά, ξέρεις στο δρόμο.
Ο δεξιά: Γιατί ρε συ;
Ο αριστερά: Δεν γουστάρει η Ναταλία. Έπαιξε μωρέ μια πουστιά
Ο δεξιά: Μπά; Πουστιές ο Χάρης;
Ο αριστερά: Ναι ρε, αλλά σε αυτόν που την έκανε το άξιζε.
Ο δεξιά: Κάλα κάτσε να μου κάνει σε μένα.
Ο αριστερά: Όχι ρε συ μην ανυσηχείς,
Ο δεξιά: Καλά καλά.

Remedy
27-09-2011, 23:43
Τρίτη , 31 Ιανουαρίου 2006

Χαπάκια Μπούμπλε-Μπούμπλε;

.....

παρε και το λινκ που εκλεψες....
http://www.rockarolla.gr/twocows/blog/id/xapakia_mpoymple-mpoymple/3226.htm

magesticalazier
27-09-2011, 23:44
παρε και το λινκ που εκλεψες....
http://www.rockarolla.gr/twocows/blog/id/xapakia_mpoymple-mpoymple/3226.htm

λες να το θυμόμουν με την ακριβή ημερομηνία?

giorgos panou
28-09-2011, 00:12
Οσο για το αν ειναι δυσκολο να τα σταματησεις -αποψη μου & εμεπειρια μου- ειναι οτι δεν ειναι δυσκολο ,ισως μονο η συνηθεια ειναι , προσωπικα τα επερνα γυρο στο 1 με 1,5 χρονο καθε μερα και πανω απο 1 , οταν τα σταματησα δεν ειχα κανενα θεμα παρα μονο τον εθισμο της συνηθειας ,και παγωτο αμα τρως καθε μερα καπου θα δυσκολευτεις να το κοψεις ετσι δεν ειναι?
Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι χαπι πολυ επικινδυνο για χρηστες με επιθετικη η βιαιη συμπεριφορα ,πιστευω οτι μπορει να βοηθα οταν καποιος ειναι πολυ στα κατω του ,ειναι με παρα πολυ κακη διαθεση εκει μπορει να βοηθα ,τουλαχιστον αυτο ειδα απο εμενα .
Ενας απο τους λογους που το σιχαθηκα ! αυτο το χαπι ειναι οτι μετα απο 2-3 τετοια χαπια την επομενη μερα δεν θυμομουν ακριβος τι ειχα κανει χθες , και μονο ο φοβος του τι ειχα κανει και δεν θυμομουν ηταν αρκετο , καποτε γυρο στα 19μου- ψυπνησα ενα πρωι και ειδα την μανα μου να με κοιτα με γουρλομενα ματια και φωνες ! οταν ειδα τον καθρεπτη εκανα και εγω το ιδιο , αφου ειχα ψεραμενα αιματα ! γυρο απο το ενα ματι μου ,στο μαγουλο μου και στο κουτελο ειχα πορτοκαλι και μελανο χρωμα ! ηταν ματοματα και μελανιες που ειχα αποκτησα ενα βραδυ πριν ! συν καποιες μελανιες στα πλευρα μου ! ,το μονο που με δυσκολια θυμομουν ηταν οτι επεσα με ενα μηχανακι . Υστερα απο μια βδομαδα εμαθα - με πολυ ασχημο τροπο - οτι ειχα τσακοθει με καποιους σε μια πλατεια !! ,ολα αυτα συν τη ξεφτιλα που νιωθεις οταν σε κοιτα ο κοσμος γτ. δεν μπορεις να κρηφτεις ,μιλας αργα , περπατας περιεργα ,λες μαλακιες , ολα αυτα με εκαναν να ξενερωσω και να συχαθω το κολοχαπο αυτο !! αυτο το χαπι που μπορει αλλους να τους βοηθα ,δεν ξερω! για να το φτιαξαν καποιο λογο θα εχει η επιστημη ! δεν ειμαι εγω που θα το κανω αχρηστο! απλα η συνταγη του δρομου ηταν η αποτυχια για εμενα !

KateM
28-09-2011, 18:46
giorgo panou πάλι καλά που το κατάλαβες οτι δε βγάζει πουθενά.τωρα οσον αφορα για καποιον στα κάτω του καλό θα είναι να βρεί άλλους τρόπους να νιώσει καλύτερα όπως να πάει μια βόλτα, να βρέι τους φυσιολογικούς φίλους του(μακρια απο ουσίες), να κάνει μια ενασχόληση τελοσπάντων που τον γεμίζει.

Lacrymosa
30-09-2011, 01:33
γιωργο ειναι υποκειμενικο ρε συ, μιλας βασει της δικης σου εμπειριας, αλλα σε καποιον αλλον το vulbegal μπορει να επιδρα διαφορετικα... προσωπικα εμενα δεν με "χαλασε" ουτε αμα ξαναεπαιρνα θα με χαλουσε, σχετικα με το οτι δεν θυμοσουν τι εκανες την προηγουμενη μερα οταν ξυπνουσες, σε εμενα συνεβαινε το αλλο, οταν το επαιρνα χανομουν κ την επομενη μερα που ξυπνουσα θυμομουν αλλα ειχα μια αισθηση οτι θα πεσω κατω, δεν ξερω αμα το χεις νιωσει αυτο....

Kat711
29-11-2011, 14:18
Τα μπούμπλε έχουν 15% θνησιμότητα στην απεξάρτησή τους.