PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΜΟΝΟΦΑΓΙΑ

Gypsy Cello
24-09-2011, 02:23
Τώρα που το σκεφτόμουν, όσοι έχετε διατροφικές διαταραχές έχετε περάσει περιόδους μονοφαγίας; Εγώ παρόλο που δεν έχω διαταραχες διατροφής, περνάω τέτοιες περιόδους. Ίσως να έχει καποια σχέση με το άγχος; Τι λέτε;

elirene
24-09-2011, 17:02
εγω πολλες φορες..υπηρχε περιοδος που τρωγα μονο κοτοπουλο με λαχανικα, υπηρχε αλλη περιοδος που τρωγα μακαρονια ζωγραφος για διαβητικους μονο..υπηρχε περιοδος που τρωγα τοστ μονο γτ εβλεπε οτι δουλευαν στη διαιτα..

Gypsy Cello
24-09-2011, 17:10
Εγώ αυτή την περίοδο τρώω πολλά σπόρια :p Γενικά μ' αρέσουν πολύ τ' αλμυρά!

thanasisGR
24-09-2011, 17:17
Εγώ αυτή την περίοδο τρώω πολλά σπόρια :p Γενικά μ' αρέσουν πολύ τ' αλμυρά!

exeis kata8lipsh? isos giauto sou aresoune polu ta almura.. gt to alati einai to kalitero antikata8liptiko!

Gypsy Cello
24-09-2011, 17:26
exeis kata8lipsh? isos giauto sou aresoune polu ta almura.. gt to alati einai to kalitero antikata8liptiko!

έχω ναι το έχεις διαβάσει κάπου? πολύ ελπιδοφόρο αυτό που λες!

Lacrymosa
24-09-2011, 22:30
ναι, εχω περασει περιοδους μονοφαγιας... στα 17 που επαθα την ανορεξια ειχα φτασει σε σημειο να τρωω μια φρυγανια την ημερα κ ενα μηλο... οταν με πιανουν εμμονες με το φαγητο κ αρχιζω τις διαφορες διαιτες συνηθως ακολουθω μια συγκεκριμενη διατροφικη ρουτινα... προς το παρον πχ το χω ριξει αποκλειστικα στα φρουτα.. ροδακινα, μηλα κ σταφυλια......

Gypsy Cello
25-09-2011, 04:44
ναι, εχω περασει περιοδους μονοφαγιας... στα 17 που επαθα την ανορεξια ειχα φτασει σε σημειο να τρωω μια φρυγανια την ημερα κ ενα μηλο... οταν με πιανουν εμμονες με το φαγητο κ αρχιζω τις διαφορες διαιτες συνηθως ακολουθω μια συγκεκριμενη διατροφικη ρουτινα... προς το παρον πχ το χω ριξει αποκλειστικα στα φρουτα.. ροδακινα, μηλα κ σταφυλια......

Αυτό που κάνεις είναι ότι καλύτερο και να το συνεχίσεις. Εμένα δεν μου αρέσουν και πολύ τα φρούτα και πιέζω τον εαυτό μου να φάω (αν και γενικά η διατροφή μου είναι πολύ υγιεινή, τρώω και χορταρικά και όσπρια και πιέζω τον εαυτό μου να φάω και τυρί πολλές φορές)

BloodyKate
25-09-2011, 15:10
Κι εγώ τις τελευταίες μέρες τρώω βραστά λαχανικά σούπα κάθε μέρα σε συνδιασμό τη μια με φρούτα την άλλη με σαλάτα ή κοτόπουλο ή μοσχάρι! :) αλλά αδυναμία δεν νιώθω ούτε ότι στερούμαι κάτι :)

Θεοφανία
25-09-2011, 15:15
Κι εγώ τις τελευταίες μέρες τρώω βραστά λαχανικά σούπα κάθε μέρα σε συνδιασμό τη μια με φρούτα την άλλη με σαλάτα ή κοτόπουλο ή μοσχάρι! :) αλλά αδυναμία δεν νιώθω ούτε ότι στερούμαι κάτι :)

αν πρόκειται για τη χημικη δίαιτα με το λάχανο, θα σε παρακαλέσω να ψάξεις λίγο για τις παρενεργειες της.
Εχω ακούσει πως κάνει ζημιά στον εγκέφαλο. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά ψάξε, είναι πολύ επικινδυνη.

niah
25-09-2011, 15:23
πωπω αν εννοειτε αυτο με τη λαχανοσουπα αναγουλιαζω και μονο που το σκεφτομαι..Πηγα να το κανω πριν χρονια και ημουν στα προθυρα εμετου και μονο στην εικονα και τη μυρωδια..τελικα πεταξα ολη την κατσαρολα με τη σουπα.ιουχ...
Αν το κανεις κουραγιο..δεν ξερω αν οντως εχει παρενεργειες περαν της αηδιας..καλο θα ηταν να το εψαχνες..
Απο εκει και περα μπραβο σου που πηρες μια αποφαση και την τηρεις..

BloodyKate
25-09-2011, 15:26
αν πρόκειται για τη χημικη δίαιτα με το λάχανο, θα σε παρακαλέσω να ψάξεις λίγο για τις παρενεργειες της.
Εχω ακούσει πως κάνει ζημιά στον εγκέφαλο. Δεν θέλω να σε τρομάξω, αλλά ψάξε, είναι πολύ επικινδυνη.

Μπα μια χαρά είναι. Ο πατέρας μου έχασε 30 κιλά, είναι σχεδόν 50 χρονών και δεν έπαθε τίποτα. Οι δίαιτες τους διαιτολόγου δεν με βοήθησαν και είπα να κάνω την αρχή με αυτήν. Σε 3 μέρες την σταματάω και μπαίνω σε καλό πρόγραμμα. Αν θες δώσε μου το λινκ ή την πηγή που το διάβασες να του ρίξω μια ματιά γιατί με προβλημάτισες :). Αν και δεν έχει μόνο λάχανο έχει πολλά λαχανικά αυτή που λέω εγώ. Σε ευχαριστώ πραματικά που μου το είπες αυτό. Θα το ψάξω :)))

Remedy
25-09-2011, 15:27

κειτ
μας ειχες πει οτι ακολουθεις διατροφη απο διατροφολογο.
της διαιτα της λαχανοσουπας σου εδωσε ο διατροφολογος?

BloodyKate
25-09-2011, 15:32
κειτ
μας ειχες πει οτι ακολουθεις διατροφη απο διατροφολογο.
της διαιτα της λαχανοσουπας σου εδωσε ο διατροφολογος?

όχι δεν μου την έδωσε ο διαιτολόγος... Το είπα νομίζω πως έχασα την υπομονή μου και άρχισα αυτήν για να χάσω τα πρώτα κιλά και μετά βλέπουμε. Απλά για αρχή. Πάντως αυτό που είπε η Θεοφανία θα το ψάξω :)

claire
25-09-2011, 16:27
μια σωστή διατροφή-δίαιτα αργεί να δώσει αποτελέσματα γιατι ο μεταβολισμός δεν παίρνει μπρος σε 2 μέρες! αυτές οι διάιτες που υπόσχονται πολλά κιλά σε μικρό χρονικό διάστημα είναι επιβλαβείς, μπλοκάρουν το μεταβολισμό και στο τέλος τα ξαναπαίρνεις διπλά.

οπότε καλύτερα να ακολουθήσεις τη διατροφή που σου έδωσε ο διαιτολόγος και να κάνεις υπομονή.

claire
25-09-2011, 16:28
Αυτό που κάνεις είναι ότι καλύτερο και να το συνεχίσεις. Εμένα δεν μου αρέσουν και πολύ τα φρούτα και πιέζω τον εαυτό μου να φάω (αν και γενικά η διατροφή μου είναι πολύ υγιεινή, τρώω και χορταρικά και όσπρια και πιέζω τον εαυτό μου να φάω και τυρί πολλές φορές)

το να τρως ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ φρούτα είναι ό,τι καλύτερο? την προτρέπεις και να το συνεχίσει!?!? :$

Lacrymosa
25-09-2011, 16:56
το να τρως ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ φρούτα είναι ό,τι καλύτερο? την προτρέπεις και να το συνεχίσει!?!? :$

γιατι ρε συ τι κακο εχει να τρως πολλα φρουτα?? δεν βλεπω καποιο κακο, περαν του κινδυνου της υπερβιταμινωσης, αλλα ειναι σχετικα σπανιο φαινομενο...
βασικα δεν τρωω ΜΟΝΟ φρουτα ολη μερα, για πρωι τρωω σουσαμενιο κουλουρι κ κατα το απογευμα 2-3 φρυγανιες ολικης αλεσης... παντως περισσοτερη ενεργεια εχω τρωγοντας φρουτα (ειδικα ροδακινα τα λατρευω!) παρα πχ κοτοπουλο με πατατες...

claire
25-09-2011, 17:07
το να τρως πολλά φρούτα δεν κάνει κακό. το να τρως ΜΌΝΟ φρούτα ναι, κάνει.

και όχι το να τρως 1 κουλούρι και 2 φρυγανιές ΔΕΝ είναι ισορροπημένη, ολοκληρωμένη διατροφή.

Lacrymosa
25-09-2011, 17:10
το να τρως πολλά φρούτα δεν κάνει κακό. το να τρως ΜΌΝΟ φρούτα ναι, κάνει.

και όχι το να τρως 1 κουλούρι και 2 φρυγανιές ΔΕΝ είναι ισορροπημένη, ολοκληρωμένη διατροφή.

οχι δεν καταλαβες συνολικα την ημερα τρωω τις φρυγανιες, το κουλουρι κ πολλα φρουτα !! ολα αυτα! οχι μονο τα φρουτα ! μια χαρα νιωθω παντως, δεν νιωθω εξαντλημενη η οτιδηποτε αλλο !!

claire
25-09-2011, 17:16
οχι δεν καταλαβες συνολικα την ημερα τρωω τις φρυγανιες, το κουλουρι κ πολλα φρουτα !! ολα αυτα! οχι μονο τα φρουτα ! μια χαρα νιωθω παντως, δεν νιωθω εξαντλημενη η οτιδηποτε αλλο !!

δηλαδή τρως ΜΟΝΟ υδατάνθρακες. λογικό να νιώθεις ότι έχεις ενέργεια. υδατάνθρακας=ενέργεια.
πρωτείνη όμως από που παίρνεις? και δεν θες να ξέρεις ποια είναι τα αποτελέσματα της μακροχρόνιας έλλειψης πρωτείνης.

χρειάζονται ΌΛΑ με μέτρο. αν τώρα εσύ πιστεύεις ότι τρως σωστά, ντάξει.... φάε κανά ξηροκάρπι να πάρεις τουλάχιστον μερικά καλά λιπαρά.

claire
25-09-2011, 17:19
και φάε και καμιά φασολάδα!

Lacrymosa
25-09-2011, 17:20
βασικα αυτη τη διατροφη σκοπευω να την κανω για μια εβομαδα ακομα, μεχρι να φτασω τα κιλα που θελω, κ μετα θα ξαναρχισω σιγα σιγα να τρωω απ ολα ! παντως κ ετσι δεν με χαλαει γιατι δεν νιωθω να μου λειπει κατι !
λατρευω ξηρους καρπους! ειδικα φιστικια, καρυδια, σταφιδες κ στραγαλια !!

ιου ιου η φασολαδα ειναι δυσπεπτη δεν μ αρεσει τοσο !!!!!!!

claire
25-09-2011, 17:22
και για πρωινό να κάνεις το εξής. μέσα σε μπολ γιαούρτι 2% λιπαρά, μπανάνα, ξηρους καρπούς και μέλι. ορίστε. το πρωινό των πρωταθλητών.

Lacrymosa
25-09-2011, 17:38
και για πρωινό να κάνεις το εξής. μέσα σε μπολ γιαούρτι 2% λιπαρά, μπανάνα, ξηρους καρπούς και μέλι. ορίστε. το πρωινό των πρωταθλητών.

Γαματο !! Γιαουρτι με μελι ειναι απ τα αγαπημενα μου !!!!!!!!!!!!!

claire
25-09-2011, 17:46
όχι σκέτο γιαούρτι με μέλι. χρειάζεται και η μπανάνα και οι ξηροί καρποί.

Gypsy Cello
25-09-2011, 18:42
βασικα αυτη τη διατροφη σκοπευω να την κανω για μια εβομαδα ακομα, μεχρι να φτασω τα κιλα που θελω, κ μετα θα ξαναρχισω σιγα σιγα να τρωω απ ολα ! παντως κ ετσι δεν με χαλαει γιατι δεν νιωθω να μου λειπει κατι !
λατρευω ξηρους καρπους! ειδικα φιστικια, καρυδια, σταφιδες κ στραγαλια !!

ιου ιου η φασολαδα ειναι δυσπεπτη δεν μ αρεσει τοσο !!!!!!!
Φάε χουρμάδες! Είναι γεμάτοι ενέργεια!

BloodyKate
25-09-2011, 22:32
μια σωστή διατροφή-δίαιτα αργεί να δώσει αποτελέσματα γιατι ο μεταβολισμός δεν παίρνει μπρος σε 2 μέρες! αυτές οι διάιτες που υπόσχονται πολλά κιλά σε μικρό χρονικό διάστημα είναι επιβλαβείς, μπλοκάρουν το μεταβολισμό και στο τέλος τα ξαναπαίρνεις διπλά.

οπότε καλύτερα να ακολουθήσεις τη διατροφή που σου έδωσε ο διαιτολόγος και να κάνεις υπομονή.

Εξαρτάται αυτό, αν χάσει ςτο ένα τρίτο του βάρους σου δεν τα παίρνεις εύκολα τα κιλά, αν στερήσε πράματα λίγες μέρες και χάσεις 5-6 κιλά λογικό είναι να τα ξαναπάρεις πίσω ίσως και περισσότερα. Αυτό μου το έχει πει ο διαιτολόγος, έχει καλή φήμη στο νησί. Εγώ είμαι παχύσαρκη. Σε μια μελέτη που έγινε πήραν ένα μεγάλο αριθμό παχύσαρκων και τους έδιναν 500 (αν θυμάμαι καλά) θερμίδες τη μέρα τέλος πάντων τους τάιζαν με πολύ χαμηλές θερμίδες για κάποιους μήνες και τους παρακολουθούσαν, έχασαν πάρα πολλά κιλά και τους άφησαν να τρώνε οπως θέλουν εκείνοι, οι περισσότεροι από αυτούς δεν έβαλαν κιλά. Κι εγώ την πρώτη φορά αμέσως μετά την εφηβεία έχασα 25 κιλά και δεν τα πήρα ποτέ παρά μόνο όταν άρχισα τα φάρμακα.

λιλιουμ
25-09-2011, 22:46
όχι σκέτο γιαούρτι με μέλι. χρειάζεται και η μπανάνα και οι ξηροί καρποί.

Aυτο δεν ξερω αν ειναι το πρωινο των πρωταθλητων, αλλα ειναι τρελο αφροδισιακο!

elirene
26-09-2011, 12:01
παντως η μαμα μ π κανε το τεστ δυσανεξιας της ειπε ο γιατρος οτι πρεπει καθε μερα να τρωει διαφορετικα φαγητα κ οχι τα ιδιο γ την ωρα εχει χασει 10 κιλα απτο πασχα..

Lacrymosa
26-09-2011, 22:33
Φάε χουρμάδες! Είναι γεμάτοι ενέργεια!

Σορρυ αμα πεταξω μπαρουφα, αλλα οι χουρμαδες δεν ειναι κατι σκληρα φρουτα με πικρη γευση που τα δινουν στα γουρουνια?? Ετσι εχω ακουσει, μπορει να κανω κ λαθος..

παντως η μαμα μ π κανε το τεστ δυσανεξιας της ειπε ο γιατρος οτι πρεπει καθε μερα να τρωει διαφορετικα φαγητα κ οχι τα ιδιο γ την ωρα εχει χασει 10 κιλα απτο πασχα..

Σκεφτομαι κ εγω να κανω τεστ δυσανεξιας, αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω... σε διαιτολογο πας κ το κανεις η σε αλλον γιατρο? (πχ ενδοκρινολογο?) παιζει να εχω στο γαλα απ οσο ξερω απ την εμπειρια μου κ τα φουσκωματα που εχω καθε φορα που πινω... φυσικα μπορει να εχω κ σε κατι αλλο κ απλα να μην το ξερω... πιστευω καλο ειναι να γνωριζουμε τι "σηκωνει" ο οργανισμος μας κ τι οχι ωστε αναλογα να διαμορφωνουμε το διατροφικο μας πλανο...

Gypsy Cello
26-09-2011, 22:37
Καλέ τι λες??? λολ Όχι είναι πολύ γλυκά, τα παίρνουμε από τους φοίνικες και έχουν πολλή ενέργεια!

Lacrymosa
26-09-2011, 22:41
Καλέ τι λες??? λολ Όχι είναι πολύ γλυκά, τα παίρνουμε από τους φοίνικες και έχουν πολλή ενέργεια!

Σωστα λοιπον, κοτσανα πεταξα, θα τα δοκιμασω, μ εβαλες τωρα στην περιεργεια !!!!!!!!

thanasisGR
27-09-2011, 00:05
το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

BloodyKate
27-09-2011, 00:34
Έχασα 120 κιλά σε μία μέρα. Με άφησε η γυναίκα μου!

τώρα αυτό είναι ρατσισμός?

Lacrymosa
27-09-2011, 00:36
Έχασα 120 κιλά σε μία μέρα. Με άφησε η γυναίκα μου!

Ρε Θαναση ελεος εισαι, δεν παλευεσαι με τιποτα, ακομα κ στο θρεντ το διατροφικο βρηκες να πεταξεις τη -κλεμμενη απο το νετ- μπαρουφα σου?? Καλα το λεω εγω οτι κατι τρεχει με σενα, κλειστο το ρημαδι το πισι/λαπτοπ τι σκατα εχεις !!

Lacrymosa
27-09-2011, 00:37

Οχι, Τρολισμος !!!!!!!!!!!!!

thanasisGR
27-09-2011, 00:38

oxi re sy....

BloodyKate
27-09-2011, 00:39
Οχι, Τρολισμος !!!!!!!!!!!!!

ότι και να ήταν μου χάλασε τη διάθεση... σε κάνα 5λεπτο θα συνελθω πάλι :)

Lacrymosa
27-09-2011, 00:42
ότι και να ήταν μου χάλασε τη διάθεση... σε κάνα 5λεπτο θα συνελθω πάλι :)

αστον, μην δινεις σημασια.... τρολαρει ασυστολα κ δεν ξερει ουτε αυτος τι γραφει.. προφανως επαθε υπερφορτωση ο σκληρος απο τα συσσωρευμενα επιπεδα χαζομαρας....

BloodyKate
27-09-2011, 00:44
αστον, μην δινεις σημασια.... τρολαρει ασυστολα κ δεν ξερει ουτε αυτος τι γραφει.. προφανως επαθε υπερφορτωση ο σκληρος απο τα συσσωρευμενα επιπεδα χαζομαρας....

αχαχχαχαχαχααχαχχαχαχαχαχ αχχααχχαχαχαα!! ρε με τα οραία σου! αχαχαχαχαχαχαχ ότι και είχα νυστάξει πάει ο ύπνος από τα γέλια :Ρ

Lacrymosa
27-09-2011, 00:46
αχαχχαχαχαχααχαχχαχαχαχαχ αχχααχχαχαχαα!! ρε με τα οραία σου! αχαχαχαχαχαχαχ ότι και είχα νυστάξει πάει ο ύπνος από τα γέλια :Ρ

σε ξυπνησα, ε ?? λολλ !!!!!!!!!!!!!!! :p

Gypsy Cello
27-09-2011, 01:10
Μην χαλάτε το θέμα, έχει συγκεκριμένο σκοπό: Να ερευνήσω τον συσχετισμό μεταξύ μονοφαγίας και άγχους. Ευχαριστώ

Lacrymosa
27-09-2011, 01:45
Μην χαλάτε το θέμα, έχει συγκεκριμένο σκοπό: Να ερευνήσω τον συσχετισμό μεταξύ μονοφαγίας και άγχους. Ευχαριστώ

Σορρυ τζιπσι...... :(

Clown
29-09-2011, 01:41
Έχοντας περάσει από το διάβα των ΔΠΤ,ακολούθησα τη μονοφαγία για κάποιο διάστημα.Πιο πολύ, λειτουργούσε μέσα μου, σα μέσο απόλυτου διατροφικού - φαινομενικά - ελέγχου.

ΥΓ:LAcrymosa, ωραία υπογραφή...

Lacrymosa
29-09-2011, 23:57
Έχοντας περάσει από το διάβα των ΔΠΤ,ακολούθησα τη μονοφαγία για κάποιο διάστημα.Πιο πολύ, λειτουργούσε μέσα μου, σα μέσο απόλυτου διατροφικού - φαινομενικά - ελέγχου.

ΥΓ:LAcrymosa, ωραία υπογραφή...

Σ ευχαριστω πολυ για την υπογραφη! :)
Συμφωνω οτι η μονοφαγια ουσιαστικα αποσκοπει στη εξασφαλιση της ψευδαισθησης του ελεγχου....
Απο τι διατροφικο πασχεις εσυ?? Ανορεξια/Βουλιμια? Το χεις αντιμετωπισει τελειως ?

Gypsy Cello
30-09-2011, 02:30
Συμφωνω οτι η μονοφαγια ουσιαστικα αποσκοπει στη εξασφαλιση της ψευδαισθησης του ελεγχου....
Απο τι διατροφικο πασχεις εσυ?? Ανορεξια/Βουλιμια? Το χεις αντιμετωπισει τελειως ?

Λες? Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ρώτησες τον γιατρό σου για την μονοφαγία;

Lacrymosa
30-09-2011, 02:37
Λες? Δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Ρώτησες τον γιατρό σου για την μονοφαγία;

Οχι, δεν εχω αναφερει καν τη διαιτα που κανω, στανταρ θα με κραξει .........

Gypsy Cello
30-09-2011, 02:50
Οχι, δεν εχω αναφερει καν τη διαιτα που κανω, στανταρ θα με κραξει .........

Θα σε κράξω και γω. Όλο το λέμε κι όλο το ίδιο κάνεις! :mad:

Clown
30-09-2011, 10:01

Είχα ανορεξία για κάποιο διάστημα και μετά εξελίχθηκε σε βουλιμία μη καθαρτικού τύπου.Τελείως,ποτέ δε μπορείς να πεις ότι αντιμετωπίστηκε,αλλά σε μεγάλο βαθμό είμαι οκ.:)

Lacrymosa
30-09-2011, 15:07
Θα σε κράξω και γω. Όλο το λέμε κι όλο το ίδιο κάνεις! :mad:

Εγω μυαλο δεν βαζω εσυ ομως κατσε φρονιμα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :)