PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ΔΙΑΒΑΣΜΑ + μνημη

ME&I
19-09-2011, 22:34
Παιδιά μια ερώτηση όσον άφορα τον τρόπο διαβάσματος.

δίνω εξετάσεις κ θέλω να μου πείτε τρόπους να απομνημόνευσης.
διαβάζω κατανοώ το κειμενο αλλα όταν κάνω επανάληψη το κεφάλαιο θέτοντας τις ανάλογες ερωτήσεις δυσκολεύομαι να θυμηθώ!!!!!!!!!!!!! :(
πειτε μου τον δικό σας τρόπο μήπως βοηθηθω:),
έχω να απομνημονεύσω κανα πεντοχίλιαρο σελίδες! :(

thaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaanks!!!!!!!!!!!!!!!!! :)

ME&I
19-09-2011, 23:29
http://www.youtube.com/watch?v=D9B6DwbK9fw

keep_walking
19-09-2011, 23:34
Τι διαβαζεις?

Fearg
19-09-2011, 23:34
Εγω, οταν διαβαζω σημειωνω τα σημαντικοτερα σημεια του κειμενου σε ενα χαρτι με πιο απλες φρασεις. Βεβαια, δεν μου εχει τυχει ποτε τοσο μεγαλη υλη. Επισης, υπαρχουν διαφορες βιταμινες στα φαρμακεια που, απ' οτι λενε, βοηθανε στη συγκεντρωση, αλλα δεν εχω δοκιμασει ποτε. Αν δεν μπορεις να θυμηθεις με τιποτα κατι, κανε σκονακι.

keep_walking
19-09-2011, 23:41
Εγω ειμαι των θετικων επιστημων , οποτε δεν μου χρειαζονται τοσο ικανοτητες απομνημονευσης.

Δοκιμασε να μην προσπαθεις να θυμηθεις τις λεξεις του βιβλιου....αυτο σημαινει ισως ακομα καλυτερη κατανοηση.

Επισης εαν δεν εχεις καποιον να διαβαζετε μαζι , μπορεις να λες στον εαυτο σου τι διαβασες στις τελευταιες 5 σελιδες σαν να μιλας σε εναν τριτο συνομιλητη. Δεν ξερω εγω ετυχε να διαβαζω ενα αρθρο σε ενα περιοδικο που κανονικα επρεπε να το εχω ξεχασει τωρα αλλα με ρωτησε ενας τι διαβαζω και του εκανα μια μικρη διηγηση , σαν να του εκανα μαθημα και ακομα το θυμαμε.

BloodyKate
19-09-2011, 23:43
έχω ακούσει για μάσιμα τσίχλας την ώρα των εξετάσεων διεγείρει τον εγγέφαλο κάτι τέτοια έλεγαν σε ένα δελτίο ειδήσεων πριν κάποια χρόνια που το α΄κουσα και μ έμεινε, και για κάτι βοτάνια που το αφέψημά τους βοηθάει τη μνήμη... αλλά δεν θυμάμαι ποια είναι... Βασιλικός? Αγγελική? Θα σε γελάσω.. Ψάξε το λίγο.

Lacrymosa
19-09-2011, 23:47
Γεια σου ME&I !! Προκειται για εξεταστικη να υποθεσω, ετσι??
Κοιτα το να αποστηθισεις το βιβλιο λιγο δυσκολο... Ειδικα αμα ειναι πανω απο 500 σελιδες οπως τα δικα μας δεν μαθαινεται με τιποτα !! Κανε μια προσεκτικη αναγνωση, υπογραμμιζε τα κυρια σημεια κ βαζε πλαγιοτιτλους.. Στο τελος καθε ενοτητας μπορεις να κρατησεις σημειωσεις συγκεντρωτικα... Θα σε βοηθησει πολυ αυτο.. Επισης γενικα προσεχε τα σοσ κ αμα εχεις σε καποιο μαθημα σημειωσεις του καθηγητη η δικες σου δωσε περισσοτερη βαρυτητα εκει !!
Φυσικα εξαρταται κ απο που βαζει θεματα ο καθηγητης! Δλδ αν στο μαθημα του δινει μεγαλυτερη βαρυτητα στις σημειωσεις η στο βιβλιο ! Αυτο ρωτωντας ατομα μεγαλυτερου ετους μπορεις να το μαθεις !!
Επισης μην το πας σερι περα απο 3 ωρες συνεχομενα, θα ποναει μετα το κεαφλι σου.. Κανε διαλλειμα ανα 2 ωρες κ νωριτερα ωστε να τα αφομοιωνει ο εγκεφαλος σου καλυτερα.... Μην κανεις το λαθος να ξενυχτας κ να διαβαζεις αργα το βραδυ...
Επισης προσεξε κ τη διατροφη σου, πινε πολυ νερο, τρωγε φρουτα κ μαυρη σοκολατα που βοηθαει στη μνημη !!
Τωρα αμα το μαθημα ειναι τοσο δυσκολο, μπορεις να επιχειρησεις κ την "λυση" της αντιγραφης αλλα προσοχη στους επιτηρητες !! Καλυτερα μην το κανεις αμα δεν εισαι σιγουρη..
Αυτα !!
Ελπιζω να σε βοηθησα !! :)

keep_walking
19-09-2011, 23:51
Και φυσικα εχει σημασια ΤΙ διαβαζεις. Εαν μου ελεγες οτι διαβαζεις μαθηματικα 5000 σελιδων ας πουμε θα σου ελεγα οτι επρεπε να εχεις αρχισει απο....περσι γιατι η γνωση εκει κατακτιεται παλευοντας σελιδα-σελιδα.

ME&I
19-09-2011, 23:56
αααα.... εγω παντα το έλεγα η μουσική βοηθάει τον κόσμο να εκφράζεται!!! :)

δινω για κατατακτηριες κ εχω καιρο να ασχοληθώ με αυτου του ειδους διαβάσματος, προέρχομαι κ απο οικονομικη σχολη οπότε δεν είχαμε κ πολύ θεωρία..

σας ευχαριστω πολυ όλους... θα μπω αυριο να ξαναδιαβάσω πιο προσεχτικά τα μηνυματα γιατι κλείνει το μάτι μου... :) larcy καλώς μας ήρθες :) ελπίζω να είσαι καλά!!!!

φιλιά σε όλους και καλή συνέχεια ;)

mariafil
19-09-2011, 23:57
υπάρχει μάθημα σε σχολή που να έχει 5000 σελίδες?

αν όντως έτσι είναι...αν πρέπει να το δώσεις σε κανα μήνα καλύτερα άστο... τι να πω...

αν είναι να το δώσεις του χρόνου ξεκίνα απο τώρα... χαχα

5000 σελίδες άντε να χει καμιά ιατρική ή καμιά νομική αλλά δύσκολο μου φαίνεται...

Lacrymosa
20-09-2011, 00:03
me&i κατατακτηριες ε ?? κοντα επεσα χεχε !! καλη επιτυχια σου ευχομαι !!
mariafil μπορει οχι ενα συγκεκριμενο μαθημα, αλλα η συνολικη υλη... παντως εμας ορισμενα βιβλια ειναι γυρω στις 500 σελιδες... φυσικα μονο με σημειωσεις, δεν μαθαινονται αλλιως.. κ οταν ειναι κ θεωρητικουρες τα ψιλοβαριεμαι... :p

keep_walking
20-09-2011, 00:05
Χμ μην σας τρομαζουν παντως τα μεγεθη...ειναι το τι διαβαζεις κυριως. Εγω ενα αναγνωσμα ας πουμε 500 σελιδων για κατασκευη ιστοσελιδων μπορει να το αφομοιωσω σε ενα απογευμα για παραδειγμα , με την ανεση μου κιολας , διαβαζοντας απο την οθονη του υπολογιστη.
Βεβαια εχω γερες βασεις.

keep_walking
20-09-2011, 00:09
Εαν απο την αλλη θυμηθω το πιο απαραδεκτο βιβλιο που εχω δει στην ζωη μου απο καθηγητη ενος θεωρητικου μαθηματος....που οπως φαινοταν κολλαγε λεξεις μεταξυ τους χωρις να βγαινει απολυτως κανενα νοημα και ουσια....τοτε δεν θα το μαθαινα ποτε.

Gypsy Cello
20-09-2011, 01:25
Γεια σου ME&I !! Προκειται για εξεταστικη να υποθεσω, ετσι??
Κοιτα το να αποστηθισεις το βιβλιο λιγο δυσκολο... Ειδικα αμα ειναι πανω απο 500 σελιδες οπως τα δικα μας δεν μαθαινεται με τιποτα !! Κανε μια προσεκτικη αναγνωση, υπογραμμιζε τα κυρια σημεια κ βαζε πλαγιοτιτλους.. Στο τελος καθε ενοτητας μπορεις να κρατησεις σημειωσεις συγκεντρωτικα... Θα σε βοηθησει πολυ αυτο.. Επισης γενικα προσεχε τα σοσ κ αμα εχεις σε καποιο μαθημα σημειωσεις του καθηγητη η δικες σου δωσε περισσοτερη βαρυτητα εκει !!
Φυσικα εξαρταται κ απο που βαζει θεματα ο καθηγητης! Δλδ αν στο μαθημα του δινει μεγαλυτερη βαρυτητα στις σημειωσεις η στο βιβλιο ! Αυτο ρωτωντας ατομα μεγαλυτερου ετους μπορεις να το μαθεις !!
Επισης μην το πας σερι περα απο 3 ωρες συνεχομενα, θα ποναει μετα το κεαφλι σου.. Κανε διαλλειμα ανα 2 ωρες κ νωριτερα ωστε να τα αφομοιωνει ο εγκεφαλος σου καλυτερα.... Μην κανεις το λαθος να ξενυχτας κ να διαβαζεις αργα το βραδυ...
Επισης προσεξε κ τη διατροφη σου, πινε πολυ νερο, τρωγε φρουτα κ μαυρη σοκολατα που βοηθαει στη μνημη !!
Τωρα αμα το μαθημα ειναι τοσο δυσκολο, μπορεις να επιχειρησεις κ την "λυση" της αντιγραφης αλλα προσοχη στους επιτηρητες !! Καλυτερα μην το κανεις αμα δεν εισαι σιγουρη..
Αυτα !!
Ελπιζω να σε βοηθησα !! :)

πολυ καλά τα τιπς σου Λάκρυ! Εγώ απλά να σημειώσω ότι εγώ πάντα βράδυ διάβαζα και όταν λέω βράδυ εννοώ μετά τις 1-2! Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε ανθρώπου. Και την πτυχιακή μου βράδυ την τελείωσα!

Lacrymosa
20-09-2011, 01:32
πολυ καλά τα τιπς σου Λάκρυ! Εγώ απλά να σημειώσω ότι εγώ πάντα βράδυ διάβαζα και όταν λέω βράδυ εννοώ μετά τις 1-2! Εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε ανθρώπου. Και την πτυχιακή μου βράδυ την τελείωσα!

Λολ εγω βραδυ με τιποτα δεν μπορω να συγκεντρωθω κ να διαβασω !! Εισαι νυχτερινος τυπος μαλλον εσυ χεχε !! :)

Gypsy Cello
20-09-2011, 01:38
Λολ εγω βραδυ με τιποτα δεν μπορω να συγκεντρωθω κ να διαβασω !! Εισαι νυχτερινος τυπος μαλλον εσυ χεχε !! :)

ναι και το μεσημέρι με βολεύει αλλά πρωί με τίποτα

Lacrymosa
20-09-2011, 01:40
ναι και το μεσημέρι με βολεύει αλλά πρωί με τίποτα

Ειναι αναλογως τον οργανισμο κ τις αντοχες.. δεν υπαρχουν στανταρντς.. εγω πχ μονο με το φως της ημερας μπορω...

Gypsy Cello
20-09-2011, 01:45
Ειναι αναλογως τον οργανισμο κ τις αντοχες.. δεν υπαρχουν στανταρντς.. εγω πχ μονο με το φως της ημερας μπορω...

σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά αν δεν έχεις υποχρεώσεις, τι ώρα ξυπνάς το πρωί;

Lacrymosa
20-09-2011, 01:49
σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά αν δεν έχεις υποχρεώσεις, τι ώρα ξυπνάς το πρωί;

συνηθως ξυπναω μετα τις 10-11 εκτος κ αν ειναι να παω σχολη.. νωριτερα δεν μπορω να ξυπνησω με τιποτα...

Gypsy Cello
20-09-2011, 02:12
συνηθως ξυπναω μετα τις 10-11 εκτος κ αν ειναι να παω σχολη.. νωριτερα δεν μπορω να ξυπνησω με τιποτα...

καλά είσαι ;)

Lacrymosa
20-09-2011, 02:13
καλά είσαι ;)

εσυ τι ωρα περιπου ξυπνας ?? :)

Gypsy Cello
20-09-2011, 02:17
εσυ τι ωρα περιπου ξυπνας ?? :)

5 με 6 κοιμάμαι και ξυπνάω 1. Πρέπει να διορθωθώ :)

Lacrymosa
20-09-2011, 02:20
5 με 6 κοιμάμαι και ξυπνάω 1. Πρέπει να διορθωθώ :)

χεχεχε εσυ κανεις τη μερα νυχτα κ τη νυχτα μερα !!! :)
παω να την πεσω τωρα, goodnight to all !!!

void
20-09-2011, 02:25
αυτό με τους πλαγιότιτλους το κάνω και γω ..όταν φυσικά καταφέρνω να συγκεντρωθώ να διαβάσω..
δεν μπορώ με τίποτα να διαβάσω χωρίς deadline..πραγματικά θέλει τεράστιο αγώνα για να αυτοσυγκεντρωθώ αλλά δυστυχώς αυτό το είχα ανέκαθεν!!
σκέφτομαι ότι ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στους στόχους σου, δηλαδή στην ικανότητά σου να φέρεις εις πέρας κάτι, το υποσυνείδητό σου ουσιαστικά λειτουργεί εναντίον σου, υπαγορεύοντάς σου να κάνεις ό, τι περνάει από το χέρι σου για να μην ξεδιπλωθεί το ταλέντο σου..
Αντιθέτως, εάν είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου , μπορείς να βάλεις το μυαλό σου να χτυπήσει τέτοιες υπερωρίες που να καταφέρεις το φαινομενικά ακατόρθωτο, ακόμα και μια ύλη 5.000 σελίδων!!
καλή επιτυχία σε όλους μας..μακάρι να βρούμε τη δύναμη να πετύχουμε τους στόχους μας. :-)

ioannis2
20-09-2011, 08:39
Ένας προγραμματισμός στην αρχή δεν είναι κι άσχημο και μετά να αρχίσεις διάβασμα. Εγώ θα προτιμούσα τη μέθοδο που χρωμάτίζεις τα σημαντικά αφού πρώτα μάθεις να τα εντοπίζεις παρά να υπογραμμίζεις, να γεμίσεις δλδ τα βιβλία με γραμμές, πιστεύω με τον πρώτο τρόπο μαθαίνεις καλύτερα. Κι αν μπορείς κάνε γρήγορο διάβασμα και συνάμα ουσιαστικό. Σίγουρα μην τα αφήνεις την τελευταία στιγμή με την ιδέα ότι προλαβαίνεις. Πάρε πληροφορίες από πιο παλιούς, παλιά πειπερ εξετάσεων, εγχειρίδια κλπ να δεις πια είναι τα σοσ, αν ζητάνε συγκεκριμένα ποράγματά και λεπτομέρεια ή αρκεί μια πιο γενική γνώση ώστε να μην πελαγοδρομείς, να διαβάζεις αχρείαστα και στο τέλος να κουράζεσαι άσκοπα, δλδ να προγραμματιστείς από την αρχή σωστά. Αν δεν προλαβαίνεις να διαβάσεις όλα τα μαθήματα που χεις στο πρόγραμμα άσε και κανα πίσω, μην το ρισκάρεις να κάνεις μέτρια μελέτη για να τα προλάβεις όλα. Και μην σε πέρνει ο πανικός ή το άγχος όσο δύσκολα και να ναι τα μαθήματα γιατί αυτά οδηγούν αρκετες φορές στην αποτυχία. Ακόμα κι όταν έχεις αποτυχίες να σκέφτεσαι χαλαρά και αισιόδοξα για το πιο μετά.

chr1986
21-09-2011, 03:59
Και εγώ σε φάση εξεταστικής βρίσκομαι, να δούμε τί θα κάνω αυτή τη φορά. Βραδινός τύπος και εγώ, τα πρωί πραγματικά δε λειτουργεί ο εγκέφαλός μου, μετά τις 5 το απόγευμα ξυπνάει το μυαλό μου. Θέλω απόλυτη ησυχία όταν διαβάζω και μόνο τέτοιες ώρες την έχω. Καλή επιτυχία σε όλους μας!!:)

Lacrymosa
22-09-2011, 15:48
Εμενα παει κι αυτο το εξαμηνο, αφου δεν μπορω να διαβασω για να παω να δωσω, ουτε παιζει αντιγραφη, παντως ειναι φασεις που μου βγαινει να διαβαζω πολυ κ αλλες που με πιανει πονοκεφαλος με το που βλεπω το βιβλιο, κ αν ειναι τεραστιο με αγχωνει ακομα περισσοτερο πως θα βγαλω την υλη, θυμαμαι οταν εδινα πανελληνιες χτυπουσα 12ωρα διαβασματος κ δεν κουραζομουν κ μου αρεσε κιολας (λολ), τωρα νιωθω τελειως το αντιθετο, δεν ξερω γιατι, τεσπα, καλη επιτυχια σε οσους εχουν εξεταστικη καλο διαβασμα παιδια !!!!! :)