PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τι Γνωριζετε για την Σαϊεντολογία? για τις θεραπειες της σε ψυχικα θεματα?

giorgos panou
16-09-2011, 20:03
Σαιεντολογια?

Πριν καποιες μερες ειδα στο τηλ. μου εναν αριθμο σαν λογαριασμο τραπεζας με πολλα νουμερα ¨)
Ηταν ενας πολυ παλιως φιλος απο τις παλιες ψυχεδελικες εποχες (φουλ στα ναρκωτικα -στο χασιμο δλδη) , τα λεγαμε αλλα πολυ αραια , ξερει για το οτι εχω ξανα μπει στο λουκι με την κολο πρεζα ,ξερει και το χαρακτηρα μου αφου καποτες καναμε πολυ παρεα, ο τυπος εδω και 3-4 χρονια μενει σε μια χωρα της βορειας Ευρωπης ( δεν θελω- μπορω να πω λεπτομερειες) ,στην αρχη ηταν σε ενα κεντρο αποτοξινωσης ,μετα πηγε καπου σαν σχολη -κολεγιο δεν ξερω πως τα λενε , και τωρα ειναι στο κεντρο αποτοξινωσης σε φαση που δουλευει εκει ,η δουλεια του εχει να κανει με μαθηματα εξασκησης του μυαλου και κατι τετοιο -συγχωρατεμαι για το οτι δεν θυμαμαι πως ακριβως το παν - ,παντως ο τυπος εχει ξεφυγει !! λεει κατι λεξεις δυσκολες , κανει πραματα με το μυαλο που εγω ουτε με L.S.D. δεν παιζει να τα κανω!! ¨)

Το θεμα ειναι οτι με εχει φαει να παω εκει για θεραπεια - θα κανει και κατι να δωσω πιο λιγα απο τα 5-6 χιλιαρικα που ζηταν για θεραπεια !!! ειναι απο τα πιο ακριβα κεντρα αποτοξινωσης στο κοσμο μαζι με αυτο που παει η Κετι Μος δεν θυμαμαι πως το λενε εκεινο - Παντως και μονο οτι θα μπει μπροστηνει για να δωσω πιο λιγα το εκτιμω πολυ!! αλλα παν απο ολα εκτιμω οτι ο ανθρωπος μου μηλαγε με στοργη και πραγματικο ενδιαφερον για το θεμα μου ,ειναι φιλος τελικα !οσα χρονια και αν περασαν οσα και αν περασαμε ! Συνεχιζοντας λοιπον ο τυπος εχει γινει κατι σαν "ιερεας" στην Σαιεντολογια ,απο οτι μου ειπε ειναι κατι σαν θρησκεια της δυναμης που εχει η σκεψη μας, εχει να κανει με την ανακαλυψη και αυτοδιαχειριση του μυαλου μας και την χρηση αυτης οταν την βρεις! σας μπερδεψα ε? εμενα να δειτε! εν ολιγις οποιος εχει διαβασει το βιβλιο του Νιτσε "ταδε εφη Ζαρατούστρα(υπερανθρωπος σουπερμαν δλδη) ¨" - ωραιο βιβλιο το συνιστο παιδια ,αν και εχουν περασει χρονια που το διαβασα μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση - δλδη λοιπον παιδια καπως ετσι πρεπει να ειναι η σαιεντολογια για εμενα ,εχει πολλες ομοιοτητες με αυτο το βιβλιο για να ειμαι ομως ειλικρινης η συγκριση με αυτο το βιβλιο ειναι δικια μου ετσι δεν μου το πε ο φιλος μου μην κατηγορω αδικα την σαιεντολογια ,η τον Νιτσε για αλλους. Απλα εμενα μου ηρθε στο μυαλο αυτο .

Τελειωνοντας λοιπον ,με εχει φαει να παω εκει αφου μου λεει οτι τα κεντρα στην Ελλαδα δεν μου εκαναν πολλα και γενικα στους πιο πολλους δλδη, μου λεει οτι αυτο θα με κανει να ξυπνησω και να δω την δυναμη που εχω μεσα μου ! ολα θα αλλαξουν στην ζωη μου! στην δουλεια ,στα συναισθηματικα μου και γενικα σε ολα!

Εσεις τι ξερετε για την Σαιεντολογια και για αυτους ? αα ο Τομ Κρουζ ειναι απο τα πρωτα ατομα στην οργανωση !¨) Προσωπικα θα ηθελα να παω , εστω για την περιεργια αλλα εχω θεμα με την δουλεια μου δεν μπορω να λειψω τοσους μηνες !! αμα μου το ελεγε πριν 4-5 χρονια θα την εκανα στανταρ !! εσεις θα πηγαινατε?

ALIA
16-09-2011, 22:56
Η Σαιεντολογια ειναι μια καθαρα καλοστημενη κερδοφορα επιχειρηση οπου μαζευει αφελεις ανθρωπους πατωντας στις αδυναμιες τους!
Φυσικα,το "σκεπτικο" της δε συγκρινεται σε καμια περιπτωση μ'αυτο του Νιτσε!
Γιωργο,θα σου προτεινα να το ξανασκεφτεις!

giorgos panou
17-09-2011, 00:36
Dυστυχως δεν μπορω να παω! δεν μπορω να λειπω τοσους μηνες! και ουτε εχω αυτο τον τοσο ασχημο καιρο τοσα χιλιαρικα που ζηταν

giorgos panou
17-09-2011, 00:39
Η Σαιεντολογια ειναι μια καθαρα καλοστημενη κερδοφορα επιχειρηση οπου μαζευει αφελεις ανθρωπους πατωντας στις αδυναμιες τους!

Παντως πρεπει να εχουν επηρεαστει απο αυτο το ωραιο βιλιο, εχουν πολλα κοινα , οπως και ο Ζαρατουστρα κατεβηκαι απο τα βουνα και τους φρικαρε ολους με τις δυναμεις του , απο εκει που ηταν τιποτες ετσι και αυτοι κατι τετοιο λεν

ALIA
17-09-2011, 09:36
Ρε man... Σου λεω οτι ολο αυτο ειναι ενα καλοστημενο πανηγυρακι! Μην μπλεξεις! Μακρυα κι αλαργα!

@Καλα κανεις και διαβαζεις Νιτσε,σιγουρα σου προσθετει! Μην τον συγχεεις,ομως,με αρλουμπες!

Lacrymosa
17-09-2011, 12:13
οχι, εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα, κ σου προτεινω φιλε γιωργο ουτε εσυ να πας, μην τα πολυπιστευειες αυτα, π@π@ριες ειναι για να ξεγελαν κ να χειραγωγουν τον κοσμο, κ τι σοι "φιλος" ειναι αυτος που στο συνεστησε αυτο δεν μπορω να καταλαβω..
αληθεια με το θεμα σου με τα ναρκωτικα πως τα πας ?? (απο φιλικο ενδιαφερον ρωταω, αμα θες απαντας)

vince8
17-09-2011, 12:18
Εσύ πρόσεξε γιατί ότι φαίνεται ωραίο και γοητευτικό μπορεί να καταλήξει στην κόλαση έπειτα. φιλική συμβουλή για να μεγαλώσεις σωστά το απιδί σου ¨)

vince8
17-09-2011, 12:19
ΑΚΟΥΣΤΕ ΜΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΠΕΙΤΕ ΠΟΧΙ ΣΤΡΟΝ ΣΑΤΑΝΑ

ΣΑΣ ΕΚΛΙΠΑΣΡΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ Ω

ΘΕΙΝΚΣ (ΕΛΠΙΖΩ)

Lacrymosa
17-09-2011, 12:20
Εσύ πρόσεξε γιατί ότι φαίνεται ωραίο και γοητευτικό μπορεί να καταλήξει στην κόλαση έπειτα. φιλική συμβουλή για να μεγαλώσεις σωστά το απιδί σου ¨)

σε μενα παει αυτο ?????

vince8
17-09-2011, 12:22
Στην μητέρα που διαβάζει.

Lacrymosa
17-09-2011, 12:23
Στην μητέρα που διαβάζει.

Διαβαζει η μαμα σου το φορουμ ??

vince8
17-09-2011, 12:25
Όχι η δικιά μου βρε χα ζούλα 8*)

vince8
17-09-2011, 12:27
Ακούς;

8888***)

vince8
17-09-2011, 12:28
ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΣΑΤΑΝΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

kokoa
17-09-2011, 13:13
Ενας φιλος ειχε υπαρξει μελος της Σαιντολογικης εταιρειας.Δεν πηγε για συγκεκριμενο λογο,απλα ψαχνοταν "μεταφυσικα".Εφυγε διοτι του ζητουσαν να γραψει μερος απ την περιουσια του σε αυτους.Εξ οσων θυμαμαι οι τεχνικες που χρησιμοποιουν εχουν να κανουν με τον Νευρογλωσσικο προγραμματισμο. Τις ιδιες τεχνικες χρησιμοποιουν κι αλλοι,εμποροι,οπως η μεθοδος Σιλβα,ενας τυπος που εβαζε καποιους να περπατανε στα καρβουνα κλπ Πολυ γνωστος σαιντολογος ειναι και ο Τ.Κρουζ.

Αν εχουν βοηθηθει ατομα? Αλλοι λενε πως ναι,οι περισσοτεροι οχι.Το σιγουρο ειναι οτι ολοι αυτοι οι θεραποντες εχουν κανει περιουσιες.Δεν το κατακρινω εφονον δεν τις εχουν παρει με την βια κι απευθυνονται σε ενηλικους ανθρωπους.

path
17-09-2011, 23:39
Τι Γνωριζετε για την Σαϊεντολογία? για τις θεραπειες της σε ψυχικα θεματα? <<
Επειδη προκειται για θρησκεια , κι εσυ νομιζω θες να θεραπευσεις ψυχικα σου θεματα, καλυτερα να απευθυνθεις σε κατι που να αρχιζει απο Ψ

RockElCasbah
18-09-2011, 00:07
Η μέθοδος "Σίλβα" είναι εφικτή, όχι για όλους βέβαια. Δε χρειάζεται καν να τρέξει κανείς στους καλοθελητές. Ο έλεγχος του νου έχει περιγραφεί απ' την αρχαιότητα ακόμη. Ας προσέχαμε για να μη πλουτίζουν κάποιοι σήμερα. Φυσικά και γίνεται. Για παράδειγμα, αν όλοι φροντίζαμε να χρησιμοποιούμε μεγαλύτερο ποσοστό του εγκεφάλου μας, θα είχαμε σήμερα τα αποτελέσματα όλων όσων μας κυβερνούν και μας διαμόρφωσαν νοοτροπία τα τελευταία... 250 χρόνια;... :) ...

Boltseed
18-09-2011, 00:34

Και όχι μόνο!

Σε πλησιάζουν και μόλις τους εμπιστευτείς σε βάζουν να τους εξομολογηθείς τα μυστικά σου για να φτάσεις στην "κάθαρση".Έχουν μια κρυφή κάμερα/μικροφωνο εκεί κοντά.
Άμα στο μέλλον πας να τους φύγεις ή πας να τους κάνεις λαδιά (καταγγελία στην απάτη τους πχ) , τότε σε εκβιάζουν ότι θα βγάλουν στην φόρα τα μυστικά σου.

Επίσης μιας και πρόκειται για οργάνωση, πολύ κερδοφόρα μάλιστα, δεν φοβούνται καθόλου να σε αρχίσουν στους τραμπουκισμούς. Έχουν την δύναμη, γιατί να μην το κάνουν?

Είναι καθαρά μια μαφιόζικη επιχείρηση που αντί για προστασία πουλάει πίστη.

giorgos panou
18-09-2011, 12:30
οχι, εγω προσωπικα δεν θα πηγαινα, κ σου προτεινω φιλε γιωργο ουτε εσυ να πας, μην τα πολυπιστευειες αυτα, π@π@ριες ειναι για να ξεγελαν κ να χειραγωγουν τον κοσμο, κ τι σοι "φιλος" ειναι αυτος που στο συνεστησε αυτο δεν μπορω να καταλαβω..
αληθεια με το θεμα σου με τα ναρκωτικα πως τα πας ?? (απο φιλικο ενδιαφερον ρωταω, αμα θες απαντας)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ φιλαρακι ¨)

Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να παω ,οχι γτ. συμφωνω με οσα λεν η κανουν ,πιο πολυ για περιεργεια ,περιεργεια ειναι κατι που εχω και ειχα απο μικρος και πολυ μαλιστα !¨) ιδικα για τετοια θεματα που εχουν να κανουν με το μυαλο συν το οτι ειναι σε ενα ξενο μερος που θα ηθελα να δω.
Ο φιλος που με εχει φαει να παω τον ξερω πολλα χρονια ,ειχε και αυτος μεγαλο προβλημα με τα ναρκωτικα ,πολυ πιο ασχημα απο εμενα και σε πολυ μικρη ηλικια -ηταν απο τα 15 του πολυτοξικομανης! και εδω και 1-2 χρονια εχει γινει μια χαρα! εχει κοψει τις ουσιες και οχι μονο !απο οτι λεει μπορει να ελεγχει το μυαλο του σε διαφορες καταστασεις και εχει γινει εξυπνος -αυτα μου λεει οταν μιλαμε απο σκαιπ-
Το οτι μου προτεινει να παω ειναι πολυ ευγενικο εκμερους του , οτι θα κανει οτι μπορει για να γλυτωσω τα πολλα λεφτα που ζηταν ! επισης ο τροπος του δειχνει οτι θελει να βοηθησει -οχι μονο εμενα ,το καθε ενα ,απλα με εμενα ηταν παλια φιλος - θελεινα γινω καλα οχι μονο να κοψω αλλα και να αλλαξω λεει τροπο σκεψης μου! μια φορα ειχα μιλησει και με μια κοπελα που οχι καποια "θεση" στην σαιεντολογια και μου ειπε οτι εχω μεγαλο προβλημα ,πως πρεπει να ασχοληθουν μαζι μου γτ. αλλιως θα χαθω!! Δεν νομιζω ο φιλος μου να σκεφτεται πονηρα για εμενα , συγουρα θελει το καλο μου ! απλα το λεει με πιο παθος και πεισμα λογο του οτι ανηκει σε αυτους! μαλιστα μου ειπε να μην ξανα παω σε ψυχιατρο ,οτι θα καταστραφω με τους γιατρους και απο δειξη αυτου ειναι οτι ακομα πινω! "ε 1 εδω δεν εχει αδικο" επισης μου πε οτι οι ψυχιατροι ειναι πρωτοι σε αυτοκτονιες !ως επαγκελμα .

Τελειωνοντας θα θελα να πω πως δεν ειμαι και τοσο ευκολοπιστος , ουτε τοσο απονηρευτος αλλα υπαρχει και η φαση που μπορει οντος καποιος να θελει να βοηθησει απλα να μην ειναι απο την ιδανικη πλευρα αυτος. Προσωπικα δεν μπορω να παω για οικονοικους λογους και για λογους επαγκελματικους!

Lacrymosa
18-09-2011, 14:19
γιωργο, εισαι τοσο σιγουρος οτι ο φιλος σου αυτος σου το ειπε επειδη πραγματικα ενδιαφερεται κ εχει ευγενη αισθηματα, η μηπως αυτο εσυ το πιστευεις κ αυτος θελει να σε μπλεξει ?? επισης το οτι σου ειπε να μην εμπιστευεσαι τους ψυχιατρους εμενα με βαζει σε σκεψεις, θα πρεπε να βαζει κ σενα.. γιατι αραγε να στο πει αυτο?? δεν νομιζω πως φταινει οι ψυχιατροι για το οτι ακομα πινεις, μην τα μπλεκεις, ετερον εκατερον... γενικα να εισαι επιφυλακτικος σε τετοιες "προτασεις" που υποσχονται το ενα κ το αλλο... κατσε κ διαβασε τι σου γραψαν τα παιδια παραπανω για αυτο το θεμα κ σκεψου το καλυτερα... :)

Deep purple
18-09-2011, 15:27
συμφωνώ με τη lakry. Και θα σου έλεγα να εξετάσεις τις λύσεις απεξάρτησης που έχεις εδώ, μην μπλέκεις με περίεργες ιστορίες. Εντάξει ο φιλος σου έχει δυο τρία χρόνια που έγινε καλά, και; Τι σημαίνει αυτό; Και μένα ο άντρας μου έχει πολλά χρόνια που έγινε καλά έπειτα από θεραπεία στον ΟΚΑΝΑ, και με πίστη -αργότερα- στο Χριστό. Γιατί να επιλέξεις κάτι τόσο μακριά όταν η λυση μπορεί να βρίσκεται δίπλα σου. Εγώ νομίζω, από όσα εχω διαβάσει που γράφεις, ότι ακόμη δεν είσαι έτοιμος να ξεφύγεις από αυτην την ιστορία. Με πολλή αγάπη στο λέω αυτό, κατανοώντας, όσο μπορώ, ποσο ισχυρή είναι η εξάρτηση που έχεις, και πόσο πολύ βασανίζεσαι.

PETRAN
18-09-2011, 15:48
Η μέθοδος "Σίλβα" είναι εφικτή, όχι για όλους βέβαια. Δε χρειάζεται καν να τρέξει κανείς στους καλοθελητές. Ο έλεγχος του νου έχει περιγραφεί απ' την αρχαιότητα ακόμη. Ας προσέχαμε για να μη πλουτίζουν κάποιοι σήμερα. Φυσικά και γίνεται. Για παράδειγμα, αν όλοι φροντίζαμε να χρησιμοποιούμε μεγαλύτερο ποσοστό του εγκεφάλου μας, θα είχαμε σήμερα τα αποτελέσματα όλων όσων μας κυβερνούν και μας διαμόρφωσαν νοοτροπία τα τελευταία... 250 χρόνια;... :) ...

"Μέθοδος Σίλβα"..."χρησιμοποιούμε μεγαλύτερο ποσοστό του εγκεφάλου μας..."

Κάπου χάθηκες μέταξύ γνωστού αστικού μύθου και της "δύναμης" του "πολέμου των άστρων"

RockElCasbah
18-09-2011, 16:09
"Ευγενέστατος" όπως συνηθίζεις ίσως, φίλε και αγαπητέ Πετράν... :) ... δε μ' ενδιαφέρει αν λέγεται "Σίλβα", "Μίλβα" ή... Γιολάντα ντε Καλύβα... :) ... ως γνωστόν, η φαιά πιάνει χώρο μέσα εις στο τσερβέλο, ακριβώς για να αξιοποιείται... "τα πάντα εν σοφία εποιήθηκαν", μη κοιτάς που σήμερις... εκποιήθηκαν... το ότι κάποιοι εμπορεύονται τεχνικές, φιλοσοφίες, μεθόδους που κατ' τ' άλλα είναι γνωστές εδώ και αιώνες, δε σημαίνει πως μιλάμε για αερολογίες. Ο άνθρωπος ελέγχει το μυαλό του, κι όταν τα καταφέρει θα καταρρεύσουν πολλοί μύθοι κι άλλες τόσες... πραγματικότητες... χμμ,... Μαρκ Χάμιλ και Μπανάνας Τζόουνς... :) ... όλα τα λεφτά, αγαπημένη κλασσική ταινία...

PETRAN
18-09-2011, 16:17
"Ευγενέστατος" όπως συνηθίζεις ίσως, φίλε και αγαπητέ Πετράν... :) ... δε μ' ενδιαφέρει αν λέγεται "Σίλβα", "Μίλβα" ή... Γιολάντα ντε Καλύβα... :) ... ως γνωστόν, η φαιά πιάνει χώρο μέσα εις στο τσερβέλο, ακριβώς για να αξιοποιείται... "τα πάντα εν σοφία εποιήθηκαν", μη κοιτάς που σήμερις... εκποιήθηκαν... το ότι κάποιοι εμπορεύονται τεχνικές, φιλοσοφίες, μεθόδους που κατ' τ' άλλα είναι γνωστές εδώ και αιώνες, δε σημαίνει πως μιλάμε για αερολογίες. Ο άνθρωπος ελέγχει το μυαλό του, κι όταν τα καταφέρει θα καταρρεύσουν πολλοί μύθοι κι άλλες τόσες... πραγματικότητες... χμμ,... Μαρκ Χάμιλ και Μπανάνας Τζόουνς... :) ... όλα τα λεφτά, αγαπημένη κλασσική ταινία...

Ακριβώς, πεστο Σίλβα, Μίλβα, Σίλβια σεντ, μπαντίντα ντι κοκο, οργόνη, ρεικι, βρεικι, βιοκατάσταση, βιοενέργεια, παρενέργεια όλα το ίδιο είναι. Αέρας κοπανιστός ανακατεμένος με snake oil και γητειά/αγυρτειά.

Ναι επειδή το λέγαν οι αρχαίοι τότε πρέπει να είναι και σωστό. Οκ φαντάζομαι ότι και όλα τα άλλα που πιστευαν όπως το ότι η Γη είναι το κέντρο του σύμπαντος ,το ότι τα συναισθήματα βρίσκονται στην καρδιά και το ότι η γυναίκα έχει πιο λίγα δόντια από τον άντρα μεταξύ άπειρων άλλων πρέπει να είναι σωστά γιατί είναι "αρχαία" σοφία οκ.

Αυτό το ότι χρησιμοποιούμε δήθεν το 10% του εγκεφάλου μας (και ότι το είπε ο einstein μεταξύ άλλων) είναι από τους παλιότερους αστικούς μύθους. Είχα χρόνια να συναντήσω κάποιον που το πίστευε ακόμα αυτό :P

http://en.wikipedia.org/wiki/10%25_of_brain_myth

RockElCasbah
18-09-2011, 16:25
Δε συνεχίζω στη ζωή μου με το αν είπαν κάτι οι αρχαίοι, οι νέοι ή οι ωραίοι Πετράν και δεν έγραψα πουθενά πως επειδή είναι γνωστές μέθοδοι, άρα "πρέπει" να είναι κι έτσι... είπα πως πιστεύω - εν ολίγοις - πως ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να ελέγχει το μυαλό του και όχι να ελέγχεται από αυτό. Το έχω καταφέρει σε θέμα που με ταλάνισε πολλά χρόνια και - υποτίθεται - πως είναι από αυτά που δε μπορούν να τεθούν υπό έλεγχο. Κι ο σκοπός της Ψυχολογίας αυτός δεν είναι φίλε μου; Να αγγίξουμε το μοντέλο του πλήρως λειτουργικού ατόμου το οποίο - αν δε κάνω λάθος - μόνοι μας μαμήσαμε... χαίρομαι που συνάντησες κάποιον σαν εμένα μετά από τόσα χρόνια. Μου θύμισες και την αγαπημένη ταινία, λολ... :) ...

PETRAN
18-09-2011, 16:47
Δε συνεχίζω στη ζωή μου με το αν είπαν κάτι οι αρχαίοι, οι νέοι ή οι ωραίοι Πετράν και δεν έγραψα πουθενά πως επειδή είναι γνωστές μέθοδοι, άρα "πρέπει" να είναι κι έτσι... είπα πως πιστεύω - εν ολίγοις - πως ο άνθρωπος έχει τη δυνατότητα να ελέγχει το μυαλό του και όχι να ελέγχεται από αυτό. Το έχω καταφέρει σε θέμα που με ταλάνισε πολλά χρόνια και - υποτίθεται - πως είναι από αυτά που δε μπορούν να τεθούν υπό έλεγχο. Κι ο σκοπός της Ψυχολογίας αυτός δεν είναι φίλε μου; Να αγγίξουμε το μοντέλο του πλήρως λειτουργικού ατόμου το οποίο - αν δε κάνω λάθος - μόνοι μας μαμήσαμε... χαίρομαι που συνάντησες κάποιον σαν εμένα μετά από τόσα χρόνια. Μου θύμισες και την αγαπημένη ταινία, λολ... :) ...

Ποια ταινία ? :P

Ναι, άλλο αυτό που κάνει η ψυχολογία και βασίζεται σε έρευνες και στο τι "πιάνει" και σε κατευθύνσεις για το που πρέπει να δουλέψει σκληρά το άτομο για να διαχειριστεί την κατάσταση και να βελτιωθεί ουσιαστικά. και άλλο να πας σε κάθε επιδέξιο νεο-εποχήτη χιππι-μάγο harry potter να αρχίζει να "γιαμα-γιαμα" και τα σαμανιλίκια κάνοντας παλινδρομικές κινήσεις με το χέρι του πάνω από το κεφάλι σου ενώ ψέλνει σε αρχαίες ξεχασμένες διαλέκτους η χρησιμοποιώντας χοντροκομμένα κιτς μηχανήματα όπως οι σαιεντολόγοι. Προφανώς αν έχεις κρίσεις πανικού, φοβίες, κατάθλιψη και ιδεοψυχαναγκασμούς δεν θα σε θεραπεύσει η μπαντίντα ντι-κοκο-σίλβια σειντ μέσω του επιδέξιου μάγου merlin silva εκτός και αν είσαι πολύ ευάλωτος στο placebo. Δηλαδή αν είσαι στο target group που νομίζει ότι το "ενεργειακό βραχιόλι" που φοράς στο χέρι βοηθάει στην ισορροπία και σου δίνει ευεξία και υπερδυνάμεις ενώ δεν κάνεις βήμα χωρίς να συμβουλευτείς τον ωροσκόπο σου...Άλλο ο ψυχολόγος και άλλο ο κάθε επιδέξιος αγύρτης που υπόσχεται να ξεκλειδώσει τα μυστικά του μυαλού και να αφυπνίσει τον βαθύτερο εαυτό από το αιθερικό επίπεδο ύπαρξης μέσα σε λίγες συνεδρίες, δεν έχουν σχέση...

Boltseed
18-09-2011, 16:48
μμμμ και πως ξέρεις τώρα ότι ελέγχεις το μυαλό σου και ότι αυτό δεν ελέγχει εσένα?

PETRAN
18-09-2011, 16:48
μμμμ και πως ξέρεις τώρα ότι ελέγχεις το μυαλό σου και ότι αυτό δεν ελέγχει εσένα?

Μπορεί μια τρίτη οντότητα να ελέγχει και τους δύο χωρίς να το ξέρουν :O

Boltseed
18-09-2011, 16:52
Ποια ταινία ? :P

Ναι, άλλο αυτό που κάνει η ψυχολογία και βασίζεται σε έρευνες και στο τι "πιάνει" και σε κατευθύνσεις για το που πρέπει να δουλέψει σκληρά το άτομο για να διαχειριστεί την κατάσταση και να βελτιωθεί ουσιαστικά. και άλλο να πας σε κάθε επιδέξιο νεο-εποχήτη χιππι-μάγο harry potter να αρχίζει να "γιαμα-γιαμα" και τα σαμανιλίκια κάνοντας παλινδρομικές κινήσεις με το χέρι του πάνω από το κεφάλι σου ενώ ψέλνει σε αρχαίες ξεχασμένες διαλέκτους η χρησιμοποιώντας χοντροκομμένα κιτς μηχανήματα όπως οι σαιεντολόγοι. Προφανώς αν έχεις κρίσεις πανικού, φοβίες, κατάθλιψη και ιδεοψυχαναγκασμούς δεν θα σε θεραπεύσει η μπαντίντα ντι-κοκο-σίλβια σειντ μέσω του επιδέξιου μάγου merlin silva εκτός και αν είσαι πολύ ευάλωτος στο placebo. Δηλαδή αν είσαι στο target group που νομίζει ότι το "ενεργειακό βραχιόλι" που φοράς στο χέρι βοηθάει στην ισορροπία και σου δίνει ευεξία και υπερδυνάμεις ενώ δεν κάνεις βήμα χωρίς να συμβουλευτείς τον ωροσκόπο σου...Άλλο ο ψυχολόγος και άλλο ο κάθε επιδέξιος αγύρτης που υπόσχεται να ξεκλειδώσει τα μυστικά του μυαλού και να αφυπνίσει τον βαθύτερο εαυτό από το αιθερικό επίπεδο ύπαρξης μέσα σε λίγες συνεδρίες, δεν έχουν σχέση...

Δεν σε κάνει καλά, όμως σε κάνει να πιστεύεις ότι σε κάνει καλά.
Ίσως ένα άτομο με ένα μη-αναστρέψιμο σωματικό πρόβλημα (hint, κάτι που βλέπει) να μην δει αποτελέσματα.
Ένας αγχωτικός, φοβισμένος, απαισιόδοξος ίσως δει όμως έτσι. Έτσι δεν λειτουργούνε και οι διαφημίσεις στην τηλεόραση? Βλέπεις γνωστούς μπασκετμπολίστες να λούζονται με ουλτρεξ -συνήθως σε ντουζιέρα με χώρισμα την ώρα που μιλάνε- , και νομίζεις ότι το ουλτρεξ θα σε κάνει μπασκετμπολίστα

PETRAN
18-09-2011, 17:00
Δεν σε κάνει καλά, όμως σε κάνει να πιστεύεις ότι σε κάνει καλά.
Ίσως ένα άτομο με ένα μη-αναστρέψιμο σωματικό πρόβλημα (hint, κάτι που βλέπει) να μην δει αποτελέσματα.
Ένας αγχωτικός, φοβισμένος, απαισιόδοξος ίσως δει όμως έτσι. Έτσι δεν λειτουργούνε και οι διαφημίσεις στην τηλεόραση? Βλέπεις γνωστούς μπασκετμπολίστες να λούζονται με ουλτρεξ -συνήθως σε ντουζιέρα με χώρισμα την ώρα που μιλάνε- , και νομίζεις ότι το ουλτρεξ θα σε κάνει μπασκετμπολίστα

E ναι αυτό λέω, υπάρχουν άνθρωποι που είναι πολύ ευαίσθητοι στο placebo και είναι πολύ εύκολα "suggestible" (αυτοί που υπνωτίζονται πολύ εύκολα). Σε αυτούς η μέθοδος "σίλβα" και το μοτέρ των σαιεντολόγων μπορεί και να βοηθήσει οκ. Δεν αμφιβάλλω γι αυτό! Σε κάποιους το placebo είναι πολύ δυνατό. (υπάρχει και η σκοτεινή πλευρά του, το "nocebo" όταν πιστεύεις ότι κάτι είναι κακό για σένα και έχει τα αντίθετα αποτελέσματα μπου-χα-χα :O.)

Απλά άλλο η κλινική/συμβουλευτική ψυχολογία που κάνει έρευνες για διάφορες ψυχοθεραπείες και μοντέλα ψυχοπαθολογίας, τι ψυχολογικοί μηχανισμοί υπάρχουν και επενεργούν σε κάθε πρόβλημα και τις λύσεις που προτείνονται. Αυτά είναι για "effects" μεγαλύτερα από το placebo και προσπαθώντας να πιάσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού. Όχι γιατί τα έβαλε όλα στο ίδιο τσουβάλι. :P

RockElCasbah
18-09-2011, 17:29
Το ίδιο λέμε μάλλον Πετράν. Ότι οι άνθρωποι δε χρειάζονται τους καλοθελητές πάσης φύσεως. Μπορούν να τα καταφέρουν και μόνοι αν το αποφασίσουν. Πώς;... χμμ... θυσιάζοντας κάποια πραματάκια ίσως;... και για να έρθω και στο φίλο που έθεσε το θρεντ... σε βλέπω να βάζεις διάφορα θέματα. Ανήσυχη σκέψη, το παλεύεις απ' ό,τι φαίνεται. Μήπως η "λύση" είναι πολύ κοντά;... πάρτο απόφαση και θα βγεις απ' το τρυπάκι. Κι αυτό λέγεται έλεγχος. Κι ακόμη περισσότερο... "μια ζωή την έχω, όσο ήπια ήπια... να κάνω και κάτι άλλο τώρα προτού βραδυάσει...".
Πετράν;... όταν η Ψυχολογία τα... βγάλει όλα στη φόρα, θα λυθούν κι άλλες πολλές απορίες... :) ...

giorgos panou
18-09-2011, 17:30
συμφωνώ με τη lakry. Και θα σου έλεγα να εξετάσεις τις λύσεις απεξάρτησης που έχεις εδώ, μην μπλέκεις με περίεργες ιστορίες. Εντάξει ο φιλος σου έχει δυο τρία χρόνια που έγινε καλά, και; Τι σημαίνει αυτό; Και μένα ο άντρας μου έχει πολλά χρόνια που έγινε καλά έπειτα από θεραπεία στον ΟΚΑΝΑ, και με πίστη -αργότερα- στο Χριστό. Γιατί να επιλέξεις κάτι τόσο μακριά όταν η λυση μπορεί να βρίσκεται δίπλα σου. Εγώ νομίζω, από όσα εχω διαβάσει που γράφεις, ότι ακόμη δεν είσαι έτοιμος να ξεφύγεις από αυτην την ιστορία. Με πολλή αγάπη στο λέω αυτό, κατανοώντας, όσο μπορώ, ποσο ισχυρή είναι η εξάρτηση που έχεις, και πόσο πολύ βασανίζεσαι.

Σε ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση σου και για την ειλικρινια σου ειλικρινια σου ! αλλα θελω ,πλεον, να γινω καλα!! εχω πολλους λογους για αυτο! και το θελω! για αυτο και κανω εστο και τοσα μικρα βηματα

Deep purple
18-09-2011, 20:36
Γιώργο εννοείται πως θέλεις να ξεφύγεις, αλοίμονο. Το έχω καταλάβει αυτό. Όμως η προτεραιότητά σου πρέπει να είναι η υγεία σου, και όχι η δουλειά σου, την οποία πάντα την βάζεις πρώτα, είτε ως πραγματικότητα είτε ως δικαιολογία. Πρέπει να το πάρεις απόφαση. Αφού δεν μπορείς να πας σε στεγνό κλειστό πρόγραμμα λόγω της δουλειάς, επέλεξε τον ΟΚΑΝΑ. Κάνε αίτηση και άστην να κάθεται. οπως είδες ξεκίνησαν και την χορήγηση από νοσοκομεία πια, και ίσως η πρόσβαση να είναι πιο εύκολη. Αυτό το πρόγραμμα για περιπτώσεις σαν τη δική σου είναι μια καλή λύση. Θα παίρνεις το φάρμακό σου, όπως όλοι οι άρρωστοι, θα έχεις ψυχολογική υποστήριξη, και δε θα αλλάξεις την καθημερινότητά σου πολύ. Δεν βλέπω άλλη λύση, αφού δεν μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου ούτε μπορείς να πας σε στεγνό ή και κλειστό πρόγραμμα. Κάντο. Θα φτάσει η ώρα που θα είναι αργά για βοήθεια, όσο και αν τώρα είσαι "προστατευμένος" ως ένα βαθμό. Δοκίμασέ το, και κάποτε ίσως μπορέσεις να συνεχίσεις ελεύθερος από αυτην την μαλακία, να φτιάξεις τη ζωή σου και οικογένεια, που είμαι σίγουρη οτι θέλεις. Σκεψου το.

giorgos panou
18-09-2011, 23:11
Γιώργο εννοείται πως θέλεις να ξεφύγεις, αλοίμονο. Το έχω καταλάβει αυτό. Όμως η προτεραιότητά σου πρέπει να είναι η υγεία σου, και όχι η δουλειά σου, την οποία πάντα την βάζεις πρώτα, είτε ως πραγματικότητα είτε ως δικαιολογία. Πρέπει να το πάρεις απόφαση. Αφού δεν μπορείς να πας σε στεγνό κλειστό πρόγραμμα λόγω της δουλειάς, επέλεξε τον ΟΚΑΝΑ. Κάνε αίτηση και άστην να κάθεται. οπως είδες ξεκίνησαν και την χορήγηση από νοσοκομεία πια, και ίσως η πρόσβαση να είναι πιο εύκολη. Αυτό το πρόγραμμα για περιπτώσεις σαν τη δική σου είναι μια καλή λύση. Θα παίρνεις το φάρμακό σου, όπως όλοι οι άρρωστοι, θα έχεις ψυχολογική υποστήριξη, και δε θα αλλάξεις την καθημερινότητά σου πολύ. Δεν βλέπω άλλη λύση, αφού δεν μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου ούτε μπορείς να πας σε στεγνό ή και κλειστό πρόγραμμα. Κάντο. Θα φτάσει η ώρα που θα είναι αργά για βοήθεια, όσο και αν τώρα είσαι "προστατευμένος" ως ένα βαθμό. Δοκίμασέ το, και κάποτε ίσως μπορέσεις να συνεχίσεις ελεύθερος από αυτην την μαλακία, να φτιάξεις τη ζωή σου και οικογένεια, που είμαι σίγουρη οτι θέλεις. Σκεψου το.

Εχεις δικιο! ετσι ειναι .Για αυτο και πηγα και πηρα νουμερο ,εχω το 11,600 κατι τετοιο , και οπως μου ειπαν μαλον οκτωβρη θα μπω αφου λογο του νεου νομου θα ανοιξουν τις λιστες , θα υπαρχουν και τα νοσοκομεια πλεον , μαλιστα ζητησα την βουπρομορφινη για καποιους λογους μου , και θα κανω αυτο που πολυ σωστα ειπες ,ακριβως αυτο ειπα και εγω και για αυτο πηγα!

Οσο για την Σαιεντολογια ειναι κατι πολυ διαδεδομενο στην δυση ,συμφωνω οτι δεν ειναι αθωα τα πραματα κατι περιεργο υπαρχει ,αλλα ρε παιδια το αποτελεσμα δεν μετραει? αμα κανουν δουλεια ,αμα προσφερουν στην κοινωνια και ταυτοχρονα ειναι νομιμοι ,δεν βιαζουν σωμα η ψυχη τοτες γτ. να μην ειναι ελευθεροι να κανουν αυτο που κανουν? εδω υπαρχει το ισλαμ!!

Δεν ειμαι υπερ τους ,ουτε και μπορω αφου οτι ξερω για αυτους ειναι απο τον φιλο μου και ενα δυο παιδια που εχουν παει στο κεντρο τους στην Αγγλια ,αντε και κατι λιγα που διαβασα απο το ιντερνετ αυτα ! δλδη δεν ξερω τι ακριβως ειναι για να σας πω ! εξου και οτι το θεμα μου ηταν ερωτηματικο και οχι καταφατικο ¨)

Deep purple
19-09-2011, 01:26
Και η βουπρεμορφίνη την ίδια δουλειά κάνει. Ισως να σε βολέψει καλύτερα. Καλή τυχη φίλε!

Deep purple
19-09-2011, 01:29
βουπρεμορφίνη ήθελα να γράψω έτσι είναι το σωστό. "Επιπλέον αυτών, η βουπρενορφίνη παρουσιάζει και κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με την μεθαδόνη, όπως:

- Ανταγωνίζεται την δράση της ηρωίνης. Όταν κάποιος χρησιμοποιήσει ηρωίνη δεν θα νιώσει το ευφοριακό της αποτέλεσμα. Έτσι, με την βουπρενορφίνη καταπολεμάται ένας από τους κύριους λόγους για τους οποίους γίνεται η χρήση της ηρωίνης.

- Έχει μεγαλύτερη διάρκεια δράσης, όχι μόνο από την ηρωίνη, αλλά και από την μεθαδόνη. Συγκεκριμένα, στην κατάλληλη δόση, μπορεί να είναι αποτελεσματική για έως και 72 ώρες. Έτσι δεν είναι απαραίτητη η καθημερινή προσέλευση στο Πρόγραμμα. Η χορήγηση μπορεί να γίνεται τρεις φορές την εβδομάδα και τα Σαββατοκύριακα είναι ελεύθερα.Αν χρησιμοποιεί κάποιος μόνο βουπρενορφίνη, είναι απίθανο να εμφανίσει υπερδοσολογία (overdose), ακόμη και αν λάβει αρκετά μεγάλη δόση.

- Εμφανίζει πολύ λιγότερα στερητικά συμπτώματα από την μεθαδόνη και για τον λόγο αυτό είναι ευκολότερο να αποτοξινωθεί κανείς από αυτήν. Για τον ίδιο λόγο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όποιους δυσκολεύονται να αποτοξινωθούν από την μεθαδόνη" Ετσι πληροφοριακά

giorgos panou
19-09-2011, 16:39
βουπρεμορφίνη ήθελα να γράψω έτσι είναι το σωστό. "Επιπλέον αυτών, η βουπρενορφίνη παρουσιάζει και κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με την μεθαδόνη, όπως:

- Ανταγωνίζεται την δράση της ηρωίνης. Όταν κάποιος χρησιμοποιήσει ηρωίνη δεν θα νιώσει το ευφοριακό της αποτέλεσμα. Έτσι, με την βουπρενορφίνη καταπολεμάται ένας από τους κύριους λόγους για τους οποίους γίνεται η χρήση της ηρωίνης.

- Έχει μεγαλύτερη διάρκεια δράσης, όχι μόνο από την ηρωίνη, αλλά και από την μεθαδόνη. Συγκεκριμένα, στην κατάλληλη δόση, μπορεί να είναι αποτελεσματική για έως και 72 ώρες. Έτσι δεν είναι απαραίτητη η καθημερινή προσέλευση στο Πρόγραμμα. Η χορήγηση μπορεί να γίνεται τρεις φορές την εβδομάδα και τα Σαββατοκύριακα είναι ελεύθερα.Αν χρησιμοποιεί κάποιος μόνο βουπρενορφίνη, είναι απίθανο να εμφανίσει υπερδοσολογία (overdose), ακόμη και αν λάβει αρκετά μεγάλη δόση.

- Εμφανίζει πολύ λιγότερα στερητικά συμπτώματα από την μεθαδόνη και για τον λόγο αυτό είναι ευκολότερο να αποτοξινωθεί κανείς από αυτήν. Για τον ίδιο λόγο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για όποιους δυσκολεύονται να αποτοξινωθούν από την μεθαδόνη" Ετσι πληροφοριακά

Πολυ σωστα , το χεις ψαξει το θεμα ¨) .Να συμπληρωσω οτι το σουμποξολ η σουμποτεξ δεν εχει τα διαφορα χημικα στοιχεια που βαζουν στην υγρη μεθαδονη οπως μυοχαλαρωτικα η κορτιζονη οπου η καθημερινη και για χρονια χρηση της κανει κακο! Επισης το σουμποξολ εχει μια ιδια ουσια με την ναλτραξονη οπου εισχωρει στο οπιουχους υποδοχεις βγαζουν το οπιο και κανουν μια ασπιδα οπου και να πιεις δεν την "ακους" !

Υπαρχουν πολλα θετικα σε αυτο το χαπι ,αλλα παντα η αποφαση ειναι η ουσια για να καθαρησης το μυαλο και το σωμα ! ΤΟ θεμα ειναι να μην εχει χαλασει η πολυ ευαισθητη ισορροπια καποιου χημικου συστατικου του εγκεφαλου οπου εαν υπαρχει προβλημα εκει μπορει να αλλαξει η ζωη μου! ολα θα μου ειναι ανουσια -βαρετα! και μονο ενα ψηλο μπαλκονι θα ειναι η λυτρωση μου!

Deep purple
19-09-2011, 22:32
Γιώργο μου, η βουπρενορφίνη αν μπεις στο πρόγραμμα όπως και η μεθαδόνη θα σε βοηθήσει να σταθείς στα πόδια σου, από εκεί και πέρα θα πρέπει και συ να προσπαθήσεις. Καμία χημική ουσία του εγκεφάλου σου δεν θα έχει αλλάξει τόσο που θα σε κάνει να θέλεις να πέσεις απο το μπαλκόνι. Αυτό μπορέι να συμβεί όταν δεν θα έχεις την ηρωίνη συμπαραστάτρια στον καθημερινό αγώνα που όλοι κανουμε. Και εκεί είναι που θα πρέπει να σταθείς δυνατός, επομένως θα χρειαστείς και ψυχολογική υποστήριξη. Απο εκεί και πέρα το φιλοσοφείς. Νομίζεις ότι η ζωή ενός ανθρώπου είναι αυτά τα 70 χρόνια; Θέλεις να τα περάσεις σε λήθαργο, χωρίς πόνο; Βαρετή μου ακούγεται αυτή η ζωή και ανούσια. Για παρτο αλλιώς/